Keresés

Részletes keresés

pajaci Creative Commons License 2011.05.08 0 0 43372

MFP lappal még nem dolgoztál?

Előzmény: cseik (43366)
pajaci Creative Commons License 2011.05.08 0 0 43371

Valamilyen ásvány-kőzet-üveggyapot.

 

Polistirol a kopogásgátlás megszüntetése végett kell, így az osb el van szigetelve a gerendáktól, nem adja át a fapapucsban sétálók kopogó hangját.

 

Az osb-t nemszabad leszögezni, csavarozni a gerendákhoz, hanem egy úgynevezett úszópadlót kell kialakítani.

Előzmény: epitkezo75 (43370)
epitkezo75 Creative Commons License 2011.05.08 0 0 43370

Ez sem tűnik rossz ötletnek és valóban ez a legolcsóbb. A gerendák közé milyen hangszigetelés került  illetve polisztirol csíkok alatt mit értesz pontosan?

Előzmény: pajaci (43369)
pajaci Creative Commons License 2011.05.08 0 0 43369

Az egyik ismerősömnél így készült:

 

Alulról gipszkarton a gerendákra (ez a szobákban a mennyezet),

gerendák közé hangszigetelés,

gerendákra polisztirol csíkok,

22-es osb felülre.

 

Nyilván ez a legolcsób, és leggyorsabb.

Előzmény: epitkezo75 (43368)
epitkezo75 Creative Commons License 2011.05.08 0 0 43368

Az természetes, hogy a gerendák tetejére kell osb vagy deszkaborítás mind két esetben. Az általad javasolt osb-s megoldást ha jól értelmezem a következő rétegrendel készülne: 22mm-es osb, 8cm szigetelés, 18mm-es osb. A statikus által javasolt betonos rétegrend: colos deszka vagy 25mm-es osb, szigetelés, fólia, 7cm 6-os vashálóval erősített beton.  

Előzmény: cseik (43366)
cseik Creative Commons License 2011.05.08 0 0 43367

ezért szoktam javasolni, hogy a műszaki ellenőrt már a tervezési szakban érdemes fogadni és a statikussal már eleve ő tárgyal. 5 mondatban le lehet tisztázni igényeket és elképzeléseket. ha nem egyeznek, akkor lehet keresni tovább. meg kell találni azt, aki hajlandó számolni is, nem csak durván túlbiztosítva besaccolja a méreteket.

 

én legalábbis így szoktam. ügyfél helyett letisztázom körülményeket, ne neki kelljen "küzdeni" olyanban amihez nem ért.

Előzmény: zeth (43365)
cseik Creative Commons License 2011.05.08 0 0 43366

a gerendákra mindkét esetben kell osb vagy deszka. szinte mindegy melyik. osb-ből a 22 mm-es, felbetonos változatban 25 mm-es.

a felső osb helyett deszka nem jó. ide 16-18 mm-es kéne, helyiség méretétől függően.

 

létezik lsb lap, ez olcsóbb és szinte mint az osb. felsőnek tuti jó, alsónak ki kell számolni.

 

Előzmény: epitkezo75 (43358)
zeth Creative Commons License 2011.05.08 0 0 43365

Falun epitkezem egy kisvaros mellett. A kornyeken alig van statikus, a hiruk sem jo. Mivel jo statikust akartam ezert a megyeszekhelyen kerestem.  A tavolsag miatt nem egyszeru pl. a szakemberek helyszinen valo talalkozasa, de probalkozom osszmunkara fogni oket, mar volt, hogy talalkoztak is, de ez mitsem er, ha szilard elkepzelesebol egyik sem enged.

Előzmény: cseik (43353)
cseik Creative Commons License 2011.05.08 0 0 43364

ezzel ha akarod arrébb is viheted házat :)

igazuk volt, hogy nagyon túlméretezett. ez a keresztmetszet és vasalás 5-6 m-es fesztávra áthidalónak is jó, akár teljes szint főfalával terhelve.

Előzmény: zeth (43361)
epitkezo75 Creative Commons License 2011.05.08 0 0 43363

Így már csak azért is érdekel, hogy mi milyen hibákat ne kövessünk el.

Előzmény: zeth (43362)
zeth Creative Commons License 2011.05.08 0 0 43362

Ezt a tetoter kivitelezest meg leirni is rossz, ebbol te nemigen tudsz mit hasznositani, de ha muszaj akkor leirom.:)

Előzmény: epitkezo75 (43349)
zeth Creative Commons License 2011.05.08 0 0 43361

Mint irtam, nem az en velemenyem a tulbiztositas, hanem a muszaki ellenore es a felelos muszaki vezetoje.

A kerdes,  hogy talalnek-e olyat aki mashogy csinalna reszben koltoi, mivel egyreszt nem csinaltattam uj tervet, eddig tartottuk az eredetit, masreszt a femu (elmondasa szerint)  statikus is, es megcsinalta volna gazdasagosabban, de ugy gondoltam az alap az legyen eros, ha tobbe is kerul. Ugyan a talajmechanikai vizsgalat nem indokolta, megcsinaltak a 60cm szeles, 1m mely alapot, 6x12-es betonacellal, 8-as kengyelekkel 15 centinkent. Foldszintes haz egyebkent, 30-as teglabol.  Eddig kb. itt tartunk

Előzmény: Pitylogós (43348)
epitkezo75 Creative Commons License 2011.05.08 0 0 43360

Igen de csak 1 réteg osb kell beton alá legalulra. Vagy az osb betonozás esetén helyettesíthető zsaludeszkával ami lényegesen olcsóbb.

Előzmény: pajaci (43359)
pajaci Creative Commons License 2011.05.08 0 0 43359

Osb-t a beton alá is kell tenned.

Előzmény: epitkezo75 (43358)
epitkezo75 Creative Commons License 2011.05.08 0 0 43358

Ilyen esetben milyen vastag osb lapot kell használni? Azért kérdezem, mert az sem annyira olcsó mulatság és szeretném kiszámolni ha megduplázom a fagerendákat és betonozok az milyen költséggel jár illetve az általad javasolt megoldás, hogy nem kell gerendát duplázni és osb-hangszig.-osb rétegrend mennyibe kerül.

Előzmény: cseik (43357)
cseik Creative Commons License 2011.05.08 0 0 43357

az a betonozás minimum 3000 ft/m2 és rengeteg víz, amit beviszel szerkezetbe + locsolgatni kell. aztán lehet hogy csak a beton miatt kéne erősíteni födémet, akkor még több.

 

a terhek csak az arány kedvéért:

hasznos 2,1 kN/m2 - ebben van bútorok, használat terhe

a fafödém ~ 0,6-1,0 kN/m2 - maga a szerkezet súlya, függően vastagságtól, burkolattól

falteher 0,3-4 kN/m2 - a falak súlya, ezt csak arra a mezőrészre kell számolni, ahol van fal

8 cm betonlemez 2,3 kN/m2

 

vagyis az a betonlemez közel 70%-al emeli meg terheket (3,5 kN -> 5,8 kN)

 

a 80-90 cm-es tengelytávval meg lehet, hogy nem is kell nagyon sűríteni ha nincs betonlemez. ez nagyban függ a gerenda állapotától.

Előzmény: epitkezo75 (43355)
pajaci Creative Commons License 2011.05.08 0 0 43356

Nem a beton költsége a sok, hanem akkor erősebb fa födémet kell csinálni, mint beton nélkül.

Előzmény: epitkezo75 (43355)
epitkezo75 Creative Commons License 2011.05.08 0 0 43355

Köszönöm az infókat. Jelenleg 80-90 centis tengelytávokkal vannak a gerendák. A betonozást még átgondolom báraz elsőre nem tűnik olyan hatalmas költségnek. A szigetelést mindenképpen szeretném normálisan megcsinálni az a 5 centi plusz hab már nem az a tétel amin érdemes lenne szerintem spórolni.

Előzmény: cseik (43351)
pajaci Creative Commons License 2011.05.08 0 0 43354

Mint ahogy CSEIK is írja alant, az a beton nem biztos hogy kellene oda.

Előzmény: epitkezo75 (43352)
cseik Creative Commons License 2011.05.08 0 0 43353

statikusok hajlamosak túlbiztosítani. talélkoztam 250%-os túlbiztosítással is.

 

 

nem "fütyülés" kérdése. az a jó kivitelezés, ahol a szakemberek együtt tudnak dolgozni. volt olyan, amikor gazdasági okokból a teljes rendszert átdolgozta statikus és volt olyan is aki semmit nem volt hajlandó változtatni.

biztos találsz olyat, aki hajlandó a gazdaságossággal is foglalkozni.

Előzmény: zeth (43347)
epitkezo75 Creative Commons License 2011.05.08 0 0 43352

Nem vagyok statikus így nem tudom miként kell ezeket a dolgokat kiszámolni. A beton nagyjából 2200kg/m3 ami azt jelenti, hogy kb. 160kg terhelést jelent 1m2-re vetítve. Amúgy ha azt veszem alapul, hogy most fönt van 6-8 centi saras tapasztás ami lekerül és annó mikor megvettük a házat iszonyat mennyiségű lom volt fent és egy helyen még egy jó adag kukorica is lehet meg sem kellene erősíteni a födémet, hogy bírja a lakószintet.

Előzmény: pajaci (43350)
cseik Creative Commons License 2011.05.08 0 0 43351

számítás szerint a 20/20 gerenda 5 m-es fesztávon 1,7 m-es tengelytávval elbírja amit szeretnél. a káddal terhelt részen 1,45 m tengelytáv szükséges.

 

ez csak nyers méret, meg kell nézni azokat a gerendákat amik benn vannak. régebbi fafödémnél általában csökkenteni kell a tényleges keresztmetszetet. saccra 1,4 m-es tengelytávval a terhelés jó. a sűrítés inkább csak azért kell, hogy a felette lévő osb/deszka ne hajoljon. lakószint fafödémjének 10/15 fagerenda ~60 cm-es tengelytávval általában megfelel.

 

a rábetonozást sem biztos, hogy meg kell csinálni. osb - szigetelés - osb - burkolat rétegrend elég. igaz ilyenkor a kerámia burkolat alá drágább a "bélelés", de szerintem akkor is gazdaságosabb.

ilyen könnyű födémnél a hanggátláshoz legalább 6-8 cm szigetelés kellene. vagy elfogadod, hogy lehallatszik a járkálás is.

Előzmény: epitkezo75 (43346)
pajaci Creative Commons License 2011.05.08 0 0 43350

Annál nagyobb terhelés mi lehet, mint lebetonozni egy fafödémet?

Előzmény: epitkezo75 (43349)
epitkezo75 Creative Commons License 2011.05.08 0 0 43349

Eléggé kompromisszum késznek tűnik ez a statikus. Majd megírom mit mondott, de azt csak 1,5-2 hét múlva tudom, mert elutazom és csak utána beszélek vele miután hazajöttem.

Engem viszont a te fagerendás födémed érdekelne egy kicsit. Mekkora gerendák vannak és milyen sűrűn? Le van e betonozva ugyan úgy ahogy mi tervezzük? Gondolom nagyon lépéshang szigetelés akkoriban még nem volt. Nem nagyon hallatszik le ha valaki járkál fent? Van fürdőszoba az emeleten, mert az eléggé megterheli a födémet. Illetve a fenti válaszfalak nektek miből vannak? Lent mekkora a legnagyobb fesztáv amit át kell hidalnia a fagerendáknak? 

Mi sem tervezzük nagyon terhelni a födémet. Fent csak hálószobák lesznek és egy fürdőszoba.

Előzmény: zeth (43347)
Pitylogós Creative Commons License 2011.05.08 0 0 43348

"talalok-e olyan statikust, aki ugy tancol, ahogy en, illetve a meszaki ellenor-vezeto futyulnek"

 

Hát, remélem, hogy nem találsz. Orvost is úgy keresel, hogy te mondod meg neki, hogy kezeljen/műtsön meg?

Előzmény: zeth (43347)
zeth Creative Commons License 2011.05.08 0 0 43347

Majd ird meg, hogy mit mondott mert en pl. erre nagyon kivancsi vagyok.

Erdekel ugyanis, hogy ha elsore betongerendas erositest mond akkor vallalja-e (irasban is) a fagerendas valtozatot a keresedre.

Es nem konkretan tetoter es fagerenda-vbgerenda miatt erdekel, csak mint epitteto kivancsi vagyok, hogy a statikusok (ha feleloseggel, irasban) nyilatkoznak egy munkarol akkor epeszu keresre hajlandoak-e valtoztatni. Bar gondolom statikusa valogatja.

 

A mostani hazunk fagerendas tetoteres, meg sincs erositve. Nyilvan en mar megerositenem, de ez igy keszult vagy 15 eve , de nincs is semmi baja, igaz nem terheljuk feleslegesen.

 

Most epitkezem es a muszaki ellenor es felelos muszaki vezeto szerint a statikusom kisse tulbiztosit szinte mindent. Ha nekik hiszek akkor szazezreket sporolok meg akkor is, ha az egesz statikai kiviteli tervet ujracsinaltatom massal. Csak kerdes talalok-e olyan statikust, aki ugy tancol, ahogy en, illetve a meszaki ellenor-vezeto futyulnek.

 

Előzmény: epitkezo75 (43346)
epitkezo75 Creative Commons License 2011.05.08 0 0 43346

Köszönöm szépen a gyors választ. Ezek szeritnt ha besűrítem duplájára a fagerendákat akkor az képes elbírni a felső szintet? Ez még jobban hangzik mint az I gerenda mert olcsóbb és még könyebb is vele dolgozni. Beszélek a statikussal, hogy mit szól a fagerenda duplázáshoz.

Előzmény: cseik (43345)
cseik Creative Commons License 2011.05.07 0 0 43345

az acélgerendás megoldás tökéletesen elég.

de akár még tisztán fafödém is megfelelő lehet. vagyis nem I acéllal, hanme 20/akármi gerendákkall sűríted a födémet. az még olcsóbb.

Előzmény: epitkezo75 (43343)
sz332 Creative Commons License 2011.05.07 0 0 43344

Sziasztok,

 

lassan végeztünk a lakás szétverésével, most jönne a korábban említett kb. 4 centis feltöltés (konyha, előszoba és fürdőszoba). Ez úgy 20 nm lenne. Estrich-el fel lehet tölteni, viszont ez 1.6 tonna lenne (1 zsák 2 m2 1 centis emelésére elég, 4x(20/2) zsák: 40 zsák, egy zsák 40 kg = 1600 kg). Ez nekem első körben nagyon soknak tűnik, de lehet, hogy tévedek. Nem túl sok ez?

 

A másik, hogy olvasom, hogy kellene dilatációs hézagot hagyni.

 

Tudnátok erről valami információt adni, hogyan kell csinálni, hova kell rakni, stb?

epitkezo75 Creative Commons License 2011.05.07 0 0 43343

Sziasztok!

Olvasgatom a fórumot és látom itt vannak eléggé képzett szakemberek tervezői oldalról. Egy födémmel kapcsolatos problémával fordulnék hozzátok. Adott egy régi 1930-ban épült 10x10-es kockaház aminek szeretnénk beépíteni a tetőterét. Jelenleg fafödém van 20x20-as gerendákból felül 6-8 centi saras tapasztással a főfalak 25 centi vastag kisméretű tömör téglából készültek. Kihívtunk 2 statikust is, hogy ajánljanak megoldást miként lehet lakhatóvá tenni a tetőteret. Ketten kétfélét mondtak és árban is igen komoly különbség van a megoldások között. Az első megoldás a monolit födém lenne. Ez nagyon jó megoldás csak körülbelül 3-4 milla lenne mire elkészül. Ez azért sem nagyon tetszik, mert ehhez a tűzfalakat is le kellene bontani és újraépíteni ami megintcsak költségnövelő dolog. A második statikus javaslata, hogy minden gerendaközbe tegyünk 200-as I gerendákat a fagerendákat is benthagyva. Ahol felfekszenek a főfalakra a gerendák ott betonozzuk ki a közöket. Majd OSB lappal vagy zsaludeszkával készítsünk a tetejére egy fedést erre mehet 4-5 centi lépéshanggátló szigetelést erre fólia majd mehet rá 7-8 centi beton vashálóval. Ehhez nem kellene lebontani a tűzfalakat és nagyjából fele annyi pénzből meglenne mint a monolit födém. Fent a falakat gipszkartonból tervezzük megcsinálni és szeretnénk föntre egy fűrdőszobát is ami nagyobb terhet jelent a födémre nézve. A legnagyobb fesztáv amit át kell a gerendáknak hidalni az 4,8-5 méter. Én inkább a második felé hajlok mert az is elég strapabírónak tűnik és lényegesen olcsóbb. Szeretném kikérni a ti véleményeiteket is hátha valamit nem látok át és hátha rossz döntést készülök meghozni. Előre is köszönöm a segítségeteket. 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!