Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2010.02.18 0 0 5039
Előzmény: DuJoe (5017)
viktor0320 Creative Commons License 2010.02.16 0 0 5038
Hello!!!

Nyáron mennék Svédországba nyelvet tanulni. Pontosabban Uppsalaba. A szállás a rokonaimnál lenne Stockholmban!Spórolok a szállással, viszont sokat kell majd ingáznom. A kérdésem az lenne hogy szerintetek melyik éri meg jobban?
A busz Stockholm és Uppsala között?
Vagy vonat?
Az Upplands Lokaltrafik honlapján találtam ezt: http://ul.se/sv/biljetter/ULSL-kort/
És ha jól értelmezem akkor 1570 koronáért utazhatok a főváros és Uppsala között. (Hela UL (inom länet) + hela SL)
Gondolom ez magába foglalja a városi és a két város közötti közlekedést is.
Nem tudjátok hogy ez metróra is érvényes?
Arra is gondoltam, hogy vonattal utaznék a két város között és Stockholmban pedig nem vennék bérletet helyette használnám a két lábam, mert a rokonaim kb. 1,5 kilométerre laknak a vonat állomástól, és Uppsalában az iskola hol tanulnék olyan 2 kilométerre van az állomástól. Anno még suliba is gyalog jártam pedig az több mint 2 kilométerre volt tőlünk.
Oszi Creative Commons License 2010.02.16 0 0 5037
Így van, ahogy mondod. A styrelsen dönti el, de a lakógyülésnek jóvá kell hagynia a költségvetést - és valóban mindig meg szokta szavazni, amit a styrelsen beterjeszt.
Előzmény: lektor (5036)
lektor Creative Commons License 2010.02.16 0 0 5036

A lakógyülés (aminek te is szavazó tagja vagy) dönti el idöröl-idöre, hogy mekkorák legyenek a havidíjak

 

akkor nálatok igazi demokrácia müködik, nálunk ugyanis a styrelse dönti el. viszont lehet morogni emelés esetén.:)

 

a tapasztalatom ezekröl az ülésekröl az, hogy a lakók többségének fingja sincs a förening gazdasági helyzetéröl és ezzel kapcsolatban rendszerint mindent megszavaznak, már csak azért is mert már alig várják kávézást.

 

ps. 20 éve 2800 volt a közös költség, most 6000, de volt 6700 is.

Előzmény: Oszi (5033)
lektor Creative Commons License 2010.02.16 0 0 5035

Általában 10 % önerö kell, de banktól és lakószövetkezettöl függöen változhat, néha akár 0 % önerövel is kaphatsz lakást (de akkor magasabb a kamat az utolsó 15-20 %-on).

 

mi 0 önerövel vettük a házat annó. a kölcsön 10%-ra kellett a kezes.

 

Azt, hogy mennyi ideje kell itt dolgozni, nem tudom, de valószínüleg legalább egy adóbevalláson túl kell lenned.

 

az állandó (tillsvidare) munkahely igazolása a legfontosabb, ideiglenesre nem adnak kölcsönt.

Előzmény: Oszi (5032)
Haani Creative Commons License 2010.02.16 0 0 5034
Én is kb iigy gondoltam ha már van hivatalos munkád akkor 2 év után már kapsz lakáshitelt. A páromnak már több mint egy éve van munkája, nekem sajnos még nincs.....úgyis mindenki tudja milyen nehéz a helyzet itt is..:(
De csak akkor szeretnénk hitelt felvenni, ha már nekem is lesz rendes munkám. Fő a türelem és a kitartás, ezt már észrevettem:D
Köszönöm a sok info-t, nagyon sokat segiitettél, kezdek megvilágosodni:D
Még úgyis iirok, mert mindig jönnek az újabb és újabb kérdések:DD
Előzmény: Oszi (5032)
Oszi Creative Commons License 2010.02.16 0 0 5033
De ez mondjuk nem emelkedhet meg nagyon ha már mondjuk ott laksz 2 éve, ugye? Gondolom ezt is a szerződésbe beleiirják...

De. Ha megemelkednek a kamatok akkor nyilván ez is emelkedik. Vagy ha a fütés lesz drágább, vagy ilyesmi, akkor is emelkedhetnek (vagy ellenkezö esetben csökkenhetnek) a díjak.

Nincs ilyesfajta szerzödés.
A lakógyülés (aminek te is szavazó tagja vagy) dönti el idöröl-idöre, hogy mekkorák legyenek a havidíjak.
Előzmény: Haani (5031)
Oszi Creative Commons License 2010.02.16 0 0 5032
Van pár nagy lakószövetkezet-hálózat, mint a HSB, Svenska bostäder stb. De te egy konkrét helyi szövetkezetnek vagy a tagja, ami esetleg 3-5-10 háztömböt foglal magába, és ez a szövetkezet a tagja a HSB-nek stb.

Ha elég jó a (legális) fizetésed, akkor könnyü hitelt felvenni. Házra talán egy picivel könnyebb, de bostadsrättre sem nehéz egyáltalán. Nem kell adóstárs. A fizetésedröl nem kell igazolás, az adóhatóságtól kikérik az adatokat.
Az egy före jutó jövedelmet nézik, úgyhogy ha több ember él egy fizetésböl, akkor nehezebb hitelt kapni, mint ha ugyanazzal a fizetéssel egyedülálló lennél.
Általában 10 % önerö kell, de banktól és lakószövetkezettöl függöen változhat, néha akár 0 % önerövel is kaphatsz lakást (de akkor magasabb a kamat az utolsó 15-20 %-on).

Azt, hogy mennyi ideje kell itt dolgozni, nem tudom, de valószínüleg legalább egy adóbevalláson túl kell lenned. Én kb. két év után ittlakás (és munka) után vettem fel hitelt. Ismerek olyat, aki egy év után, de neki nagyon magas jövedelme volt, az gondolom, megkönnyítette az ügyet.
Előzmény: Haani (5030)
Haani Creative Commons License 2010.02.16 0 0 5031
Ja meg még annyi, hogy azt iirtad a havi diijban benne van a lakásszövetkezeti tartozás. De ez mondjuk nem emelkedhet meg nagyon ha már mondjuk ott laksz 2 éve, ugye? Gondolom ezt is a szerződésbe beleiirják...
Haani Creative Commons License 2010.02.16 0 0 5030
Örülök hogy nem csak én vagyok aki érdeklődik:DDD Elég érdekes, de gondolom mindenki csodálkozik és értetlenkedik hiszen itt sokminden másképp működik:)
És amúgy sok ilyen lakásszövetkezet van? Mondjuk kommünönként akár több? És a szabályzata mindegyiknek más? Pl. mondtad hogy a gondok javiit, ha vmit kell stb.
Elég sok svéd lakásban él. Talán más feltételek vannak a hitelfelvételnél ha bostadsrätt-et akarsz vásárolni? Könnyebben kapsz hitelt? Vagy a feltételek ugyanolyanok ha házvásárlásra kérsz hitelt? és egyébként nehéz hitelhez jutni? Tudom hogy ez összetett kérdés, de kb. mennyi önerő kell? És úgy tudom elég alacsonyak a kamatok, szóval nem nehéz törleszteni ha normális munkahelyed van. De mennyi itt dolgozott idő után vehetsz fel hitelt? És ugyanúgy kell adóstárs mint otthon?
Előzmény: Oszi (5029)
Oszi Creative Commons License 2010.02.16 0 0 5029
A 4-5-6ezer korona picit sokknak tunik kozos koltseg gyanant,
Pedig ez ekörül szokott lenni. De az árban benne van többféle szolgáltatás, a mosókonyha üzemeltetése, vízdíj, fütés stb.

ha pedig van benne szovetkezeti tartozas (ami bizonyara az epitesnel felvett bankhitel...gondolom;), akkor annak le kellene jarnia egyszer, es elvileg nagysagrendekkel kevesebbnek kellene lennie a havi dijnak is...
Elvileg. Csak ezek 30-50 éves lajáratú hitelek.

Es mikor valok valodi tulajdonossa...??
Soha. Ez egy ilyen tulajdonforma - a lakószövetkezet a tulajdonos, te pedig a szövetkezet tagja vagy.
Előzmény: Törölt nick (5028)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.16 0 0 5028
1 dolog homalyos meeg kisse...;)
A 4-5-6ezer korona picit sokknak tunik kozos koltseg gyanant, ha pedig van benne szovetkezeti tartozas (ami bizonyara az epitesnel felvett bankhitel...gondolom;), akkor annak le kellene jarnia egyszer, es elvileg nagysagrendekkel kevesebbnek kellene lennie a havi dijnak is...
Es mikor valok valodi tulajdonossa...??
Előzmény: Oszi (5027)
Oszi Creative Commons License 2010.02.16 0 0 5027
pl ha oda van iirva az ár egy lakásnak pl 400 ezer kr, akkor azt le kell perkálnod, és még utána havonta 3000 kr?

Ez így van.
A 400 E kr (ez jó olcsó egyébként, Norrlandban keresel lakást...?) a vételár, ezt az eledónak fizeted. A 3000 kr a havidíj, ezt a bostadsrättförening-nek (lakószövetkezet) fizeted.
A vételárra vehetesz fel hitelt, hiszen nyilván nincs a zsebedben 400 E kr, ennek a fedezete a lakás lesz. Az, hogy ezt milyen ütemben törleszted, az gyakorlatig a te döntésed, de ez értelemszerüen a 3000 kr-ás havidíjon felül van.
Amire céloztam korábban, hogy magának a bostadsrättföreingnek is lehet adóssága, akkor ez a törlesztés be van építve a havidíjba, de ennek nincs köze a te törlesztésedhez a te bankod felé.
Előzmény: Haani (5026)
Haani Creative Commons License 2010.02.16 0 0 5026
Ahaaa! És akkor pl ha oda van iirva az ár egy lakásnak pl 400 ezer kr, akkor azt le kell perkálnod, és még utána havonta 3000 kr? Vagy havi törlesztés a 3000 és iigy törleszted a bostadtsratt-et? És ha lehet törleszteni ahhoz hitelt kell felvenned? VAgy egyszerűen szerződést kötsz a lakásról és mintha bérleti diijat fizetnél havonta törlesztheted? VAgy kell önerő?
Tök jó hogy itt mindent tudtok! :D Aki hülyeségnek tartja amiket kérdezek legyen elnéző:)))))
Csak azért kérdezek ilyeneket, mert jövőre vagy azután szeretnénk a mostani bérleményből sajátba menni, vagy a bostadsratt is jó lenne. Csak érdeklődök:)
Előzmény: Oszi (5025)
Oszi Creative Commons License 2010.02.16 0 0 5025
A családi ház (villa) az saját, arra ez nem érvényes.
A lakás viszont mindig vagy bostadsrätt vagy hyresrätt - ez utóbbi mondjuk az egykori tanácsi lakásnak felel meg - de ennek nem fogod a hirdetését olvasni, mert elvileg tilos pénzért eladni. :-)
Egy bostadsträtt nyugodtan kerülhet 1,5 millióba, söt sokkal többe is.

Tervezik bevezetni az ägarlägenhet-et, ahol tényleges tulajdonosa vagy a lakásnak, de tudtommal ez még nem indult be ténylegesen (és ha a szocik gyöznek szeptemberben, talán nem is fog).

De egyébként jó dolog is a bostadsrätt, mert van gondnok, akivel meg lehet csináltatni, ha elromlanak dolgok, meg szokott lenni mindenféle közös helyiség, nálunk pl. van klubszoba, szauna, pingpongszoba, bérelhetö vendégapartman, amiket a laszószövetkzet üzemeltet.
Előzmény: Haani (5024)
Haani Creative Commons License 2010.02.16 0 0 5024
Hát ez érdekes:)
És ez családi házra is vonatkozik? Vagy csak a lakásra? És minden lakásra? Vagy pl ha látom hogy egy lakás 400000 kr akkor az valsziinű csak bostadsratt, de ha 1,5 millió, akkor az rendes tulajdonjog? És van hátránya a bostadsratt-nek, azonkiivül hogy mindenért engedélyt kell kérni? Vagy egyébként jó dolog?
skane90 Creative Commons License 2010.02.16 0 0 5023

   SZép napot mindenkinek!   Ismerösöm építöiparban szeretne vendégmunkásként dolgozni Svédországban, és kért némi infot tölem. Hol kell neki elindulni, hol keres munkát, mi  a hivatalos eljárás stb. Ha valaki segítene, nagyon örülnék. ( Az illetö erdélyi). Elöre is köszönöm szépen.

DuJoe Creative Commons License 2010.02.15 0 0 5022
Nekünk azt mondta az ingatlanközvetítő, hogy belül a már meglévő falakat nem lehet áthelyezni (kivenni), de új falat be lehet építeni. Magyarán "hozzáadni" lehet, de "elvenni" nem.
Előzmény: lektor (5021)
lektor Creative Commons License 2010.02.15 0 0 5021
az átalakitással kapcsolatban én úgy tudom, hogy  belsö átalakitást lehet csinálni, és csak a külsö alakitásokhoz kell engedély, legalábbis a bostadsrätt radhus esetében.
Előzmény: Oszi (5019)
DuJoe Creative Commons License 2010.02.15 0 0 5020
Az még fontos, hogy a megvett bérleti jogot ugyanúgy el tudod adni, mint ahogy megvetted. Viszont ugyanúgy mint a saját tulajdonú ingatlan, ez is kereslet-kínálat függő. Tehát ha később jó áron el tudod adni akkor nyersz, ha csak kevesebbért, akkor veszítesz az üzleten.
Előzmény: Haani (5018)
Oszi Creative Commons License 2010.02.15 0 0 5019
A bostadsrätt az a szövetkezeti lakásnak felel meg.
A 345000 kr a vételár, de elvileg nem tuljdonosa leszel a lakásnak, hanem a lakószövetkezetnek leszel a megfelelö arányban tagja.
Az, hogy nem vagy tulajdonos, többek közt azzal jár, hogy ha ki akarod adni a lakást, vagy komolyabb átalakítást szeretnél, ahhoz a lakószövetség engedélye kell, illetve bizonyos (extrém) esetekben ki is rakhatnak a lakásból.
A 3200 kr pedig a havidíj, ami részben közösköltség, részben a lakószövetség adósságának a törlesztésére megy.
Előzmény: Haani (5018)
Haani Creative Commons License 2010.02.15 0 0 5018
Sziasztok!
Ha már a rätt-nél tartunk. Nem értem mi az hogy bostadsrätt? Mert pl az újságban hirdetik hogy lägenhet 345000 kr. Ez most a lakás ára? Az egyenlő a bostadsrätt-tel? Mert oda van iirva hogy Avgift: pl 3200 kr. Akkor ez most mit jelent? Csak ha később szeretnénk venni lakást vagy házat:D
DuJoe Creative Commons License 2010.02.15 0 0 5017
Köszönöm!
Kettétört a szalmaszál:(((

Egyébként a magyar szabályozás azt mondja, hogy nem tudhatod, hogy a jogtulajdonos nem járult hozzá a közzétételhez, ezért letölthetsz, viszont ha
azt amit letöltöttél, megosztod mással is, akkor azzal már jogszabálysértést követsz el, mert az már biztos, hogy ezt a jogtulajdonos megkérdezése nélkül teszed.

Erre mondják, hogy ahány ház annyi szokás.

Egyébként mint annyi minden ez is a pénzről szól, mert azért a svédországi Pirat Bay
per körül is igen érdekes fordulatok és összefonódások voltak, a "másik" oldallal kapcsolatban.

Előzmény: lektor (5016)
lektor Creative Commons License 2010.02.15 0 0 5016
ezt mondja a törvény:  UPPHOVSRÄTT

 

I svensk nuvarande rätt är utgångspunkten att skaparen av ett verk, till exempel en film eller ett musikstycke, har ensamrätten att skapa kopior av detta verk och att tillgängliggöra det för allmänheten. Denna ensamrätt är tidsbegränsad till 70 år efter upphovsmannens död.

 

 

a jelenlegi svéd törvény kiinduló pontja, hogy egy münek a szerzöjének, pl film vagy zenemü, van egyedüli joga (ensamrätt)másolatokat késziteni a nyilvánosság számára. ez a jog még 70 évig érvényes az upphovsmann halála után is. tehát egy szerzö müveiröl másolatokat késziteni (piratkopiering)az ö engedélye nélkül lopásnak számit.

     
Előzmény: DuJoe (5015)
DuJoe Creative Commons License 2010.02.14 0 0 5015
Sziasztok! A véleményetekre vagyok kiváncsi. Ugyibár Svédországban szigorúan tilos (többek közt) filmet letölteni a netről. Azt viszont nem tudom, hogy ez milyen filmekre vonatkozik? Csak az úgynevezett fájlcserélőkre (lásd Pirat Bay), avagy mindenféle letöltésre. Illetve mi van ha az a film (ami nem egy fájlcserélőtől származik) néhány órán belül törlődik a gépről.
A válaszokat "szalmaszál" jeligére várom a szerkesztőségbe:))))
Louloudaki Creative Commons License 2010.02.11 0 0 5014
köszi, így már érthető. én valami svéd oldalon találtam, ott felsorolták mire jó, mibe kerül, meg hogy vedd meg itt aztán ennyi.
Előzmény: lektor (5013)
lektor Creative Commons License 2010.02.11 0 0 5013

ezt irják a kártyáról:  ingyenes a parkolás, a villamos, a busz, a hajó. továbbá a shoppinghäften kedvezményes árakat kinál az Arkaden, Kompassen és az Innerstaden- ben(gondolom drága butikok). szabad belépés a Liseberg vidámparkparkba(tivoli), múzeumokba,sightseeing-re.

 

 a göteborgpasst az általad adott cimre küldik a megrendelés után, de legkésöbb 10 nappal az utazás elött kell megrendelni. megvásárolható göteborgban is a következö helyeken:  .

túristairodában a Kungsportsplatsen-nen és a Nordstan-ban, valamint Pressbyråkban(újságos) szállodákban és túristaházakban.

Előzmény: Louloudaki (5012)
Louloudaki Creative Commons License 2010.02.11 0 0 5012
magammal viszem, és aztán? :) kapok valami kézzelfogható dolgot is valahol a kódért cserébe? tömegközlekedésről azt olvastam, hogy az első ajtón felszállva ellenőrzik, illetve némely járatokon (asszem trunk bus (amúgy az milyen busz? :) ) minden ajtónál van ellenőrző készülék.
bocs ha hülyeségeket kérdezek, de nem voltam még svédországban. :)
Előzmény: lektor (5010)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.11 0 0 5011

Ha nem titok, mondd meg légyszi, melyik volt ez a cég, mindannyiunk okulására.

Mivel ez azért szemétség, hogy kicitálnak, aztán közlik, hogy viszlát!

 

Előzmény: jambimbim (5005)
lektor Creative Commons License 2010.02.11 0 0 5010

egy rakat múzeum, neten lehet bookolni, de azt nem írják, hogy kapom meg.

azt úgy szokták csinálni, hogy foglaláskor kapsz egy foglalási visszaigazolást számmal együtt, azt kell kiirni és magaddal vinni.

Előzmény: Louloudaki (5009)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!