Keresés

Részletes keresés

bazseszka97 Creative Commons License 2017.01.20 0 0 10103

Èrtem köszönöm a válaszod akkor ezt az ötletet elvetem. Esetleg valami javaslat a HMV megoldásrra ?

Előzmény: Palási (10102)
Palási Creative Commons License 2017.01.20 0 0 10102

Régi közmondás : egy rókáról több bőrt nem lehet...

Előzmény: bazseszka97 (10101)
bazseszka97 Creative Commons License 2017.01.20 0 0 10101

Üdv

Lenne nèhány kèrdèsem, melegvìz előálitással kapcsolatban. Az èrdekelne hogy a rajzon látható megolsás mükodne-e azèrt ìgy akarom megoldani mert van kèznèl egy belső járatos köppenyes tartályom, kb 40 liter vìz fèr bele. A fèlelmeim egyike hogy a füst harmatpont alá hülne illetve hogy a tartályon lèvő füstjárat nagyon leszűkitenè a kènènyt mivel csak 10 en pár cm. Amúgy a tartály le lenne szigetelve ès egy harang kályha termelnè a füstöt, ami ráadásul rendelkezik 3-4 mèter füstjárattal is.

 

BOCSI AZ AMATÖR RAJZÈRT 

maguborka Creative Commons License 2017.01.19 0 0 10100

Na itt is vagyok bocsanat a kesesert. ;)

 

igy van ahogy irja uram.reszletek:

beton padlo a haz feleben- epites alatt

falak fold alatt - 30as vasbeton fal. Kivul vizszigetelses plusz 10 centi hoszigeteles felso 50 centin 13 cm hoszigeteles

kulso falak 40- es vasbeton 15 cm hoszigetelessel plusz vakolat

ablakok 3 reteg kb 14 negyzetmeternyi

ajto alatt 5 centis res :)

teto vasbeton zart cellas habbal fujva atlag 7cm plusz belul van 15 cm uveggyapot es 5 cm legres.

 

szoval siman felfuti a hazat a kalyha csak nyilvan lassabban, de a -16- -20 fokos idoben csak ez a kalyha ment. 22-23 fokot hozta ket begyujtassal

mas futes csak a furdoben ment -padlofutes

 

hazon aereco szellozok nincsenek meg beteve, tehat jon a hideg szepen :)

tetore fold nincs teve meg, ha lesz is max 10 cm De inkabb terasz lesz fa burkolattal

kepet is teszek fel szivesen vagy elkuldom Private

 

koszonom a magyarazatot a harom centire. -sejtettem higy ilyesmi van mogotte.

Előzmény: sancibácsi (10098)
kekov Creative Commons License 2017.01.13 0 0 10099

„Maguborka háza földház”

 

maguborka, mondanál erről többet?

 

(talán nem viszi félre a fórumot, legalábbis úgy gondolom, ha a központi fűtés részletezése belefért, akkor ez is)

 

... már ha akarsz róla beszélni :)

Előzmény: sancibácsi (10098)
sancibácsi Creative Commons License 2017.01.13 0 0 10098

 

Tapasztalatok: teto szigeteles felkerult nyaron. napi ket begyujtasnal 2 nap utan 24-25 fok van a nappaliban, haloban 22-23. 

a harmadik napon mar csak egy vagy masfel begyujtas kellene s azt keresem epp, innen jott a kerdes.

Akkor ez lesz a jarhato ut a kevesebb fa Estere.

 

 

Szia Kekov

 

70 méter négyzet :)

3 külön helység van (fürdőben elektromos padlófűtés, de csak a meleg padló miatt, amúgy felfűti a kályha is).

 

hőmérsékletet csak a hálóban - ablakban -  mérek ahol semmilyen fűtés nincs. egy kiegészítő adax panel van tervben, fejben. 

 

hátránya egy van nálam a középpontban lévő kályhának. Konyhapult a másik oldalán van, s gatyában - kedvesnek bugyiban - kell sütni főzni :)

 

Ezt azért szeretném most csatolni, idézni, mert vissza térő téma itt; és ha belekezdünk/denek; hát nem nagyon érünk a végére.

Szóval állítják sokan, és igen sok web lapon is visszatér: a tömegkályha FŐLEG/CSAK/KIZÁRÓLAG/..... könnyűszerkezetes házba való.

Maguborka háza földház. A határoló falak vastag betonból készültek. (Zsalukő vasalva-beöntve betonnal.) Szóval ez nem is a nálunk bevett, elterjedt tégla/ytong építési mód. Ez pont a másik véglet, a nagy hőtehetetlenség a vastag, nehéz beton falak miatt. (Ráadásul akkor mikor építettük, valami hétvégi, pihenő funkciós épület volt. Nem folyamatosan lakott). És ebben is jól működik. Ha ebben szeretik, ........ No komment.

Előzmény: maguborka (10092)
sancibácsi Creative Commons License 2017.01.13 0 0 10097

Én álltalánosságban gondoltam, másra is; minden cement kötésű burkolóra. pl:

Ezek cement-adalékanyag,..... lapok.

Ha nincs nagy vastagság, akkor nem 'fogják' majd a kályhád Magubi.

Előzmény: maguborka (10086)
schiszler balázs Creative Commons License 2017.01.12 0 0 10096

Üdv mindenkinek 

Nemrèg kezdtem el èrdeklődni a tönegkályhák irán, de máris megfogalmazodott bennem nèhány kèrdès. Sokat olvasok vissza a forumon, ès a googlèn is sokat böngèszek, de egy kèt dolog mèg nem egyèrtelmü számomra, pèldául a (burkolás), addig eljutodtam hogy külföldön a köppenyt is samotból epìtik ès eztán burkolják. Arra lenèk kiváncsi hogy ha a normál km köpenyre burkolnèk vlamilyen kővel az hogy muzsikálna, egyáltalán fel tudna melegedni 30-40 fok fölè ? A válaszokat azèrt keresem mert hamarosan szeretnèk èpìtenì egy saját kályhát. A szamám kőmüves ès egy kályhás mesternèl dolgozom (TANULOM A SZAKMÁT), főkènt cserèpkályhákat ès kerti sütőket èpìtettem vele eddig, azis valami. Kèrdèsem lesz mèg bőven de nemakartan mingyárt elsőre nagyon pofátlan lenni. Előre is köszönöm üdv Balázs

maguborka Creative Commons License 2017.01.11 0 0 10095

Az a konyhaban van csak ;)

 

Előzmény: kekov (10093)
frey7 Creative Commons License 2017.01.11 0 0 10094

Üdv mindenkinek!

 

Van egy meglevő tömegkályhám víztérrel. Kb. 15 éves lehet. Mérete 80 cm széles x 2 méter hosszú x 2 méter magas. A kérdésem, hogy kb. mennyibe kerülne újraépíteni víztér nélkül? A kémény 200-as Leier.

kekov Creative Commons License 2017.01.11 0 0 10093

minek az adax akkor?

... hogy gatyi se kelljen?

 

:)

Előzmény: maguborka (10092)
maguborka Creative Commons License 2017.01.11 0 0 10092

Szia Kekov

 

70 méter négyzet :)

3 külön helység van (fürdőben elektromos padlófűtés, de csak a meleg padló miatt, amúgy felfűti a kályha is).

 

hőmérsékletet csak a hálóban - ablakban -  mérek ahol semmilyen fűtés nincs. egy kiegészítő adax panel van tervben, fejben. 

 

hátránya egy van nálam a középpontban lévő kályhának. Konyhapult a másik oldalán van, s gatyában - kedvesnek bugyiban - kell sütni főzni :)

Előzmény: kekov (10091)
kekov Creative Commons License 2017.01.10 0 0 10091

szia magubi,

 

mennyi m2  a házikó?

Előzmény: maguborka (10086)
maguborka Creative Commons License 2017.01.10 0 0 10090

A 3-as ponthoz meg annyit, hogy elegge odafigyelos mert neha inkabb kokszosodik a fa, minthogy elegne. 

A kette osztas lesz a jo megoldas nem kerdes. 

 

Koszonom

Előzmény: sancibácsi (10085)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2017.01.10 0 0 10089

 Ja a Te állításod szerint még a 3 cm-es nél is van vastagabb , mármint cementlapból. ?

 Érdekes  !

Előzmény: sancibácsi (10085)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2017.01.10 0 0 10088

 

"1,. 3 centis cementlap nem talalkoztam meg vele"

 

 

 Kár,  nagy kár.

 pedig Mo.-on de talán középeurópában az egyik legelterjedtebb hidegburkoló anyag volt.

 Rakták a nagypolgárok a kispolgárok sőt végül a parasztok is vizes helyiségeikbe, így a konyhákba, fürdőszobákba néha jutott a gangra is

 Van vagy   400 féle  mintázatra, Baranyában míg cementlap múzeum is van.

 Amúgy 15 x15 és 20 x20 -as méretű a legáltalánosabb.

 

 De a metchlaki kezdte a kiszorítást majd a különféle kerámai lapok abszoluta kiszorították. A minap már 50 x 50  cm-es  lappal is találkoztam .

 Ma egy cementlap burkolat olyan parasztos ... mondá egy budai pógár.

 

 A vastagságról. Nem tudom, nem méregettem, de úgy 1,5 -  2,5 cm között lehet. ha nem lesz ilyen kutya hideg majd megmérem.  Részemről nem tudom elképzelni, hogy lenn  3 cm vastag  cementlap.

 Ne keverjük a 'betonlappal'. Az általáaban  5 cm vastag és  50 x50 cm méretű.

 Bocs korrigálok. Nyilván a 3 cm-es vastagságra gondolsz.  Na azzal én sem találkoztam, sőt elképzelni se tudom, de lehet van.

Előzmény: maguborka (10086)
maguborka Creative Commons License 2017.01.09 0 0 10087

Udv Fido

 

romegkalyha ala Sanci bacsi es a kis csapat keze munkaja.

kulso -vegleges burkolat nelkul meg.

 

levego elvonassal.  Szerencsere annyira jo a kalyha, ha mindent elzarok elalszik a tuz ;) szoval kis levegot adva neki...

Előzmény: Fidó mester 02 (10083)
maguborka Creative Commons License 2017.01.09 0 0 10086

Koszonom mindenkinek.

 

1,. 3 centis cementlap nem talalkoztam meg vele. Kalyha csempe elvetve

2,. Ok-koszonom

3,. Ezt jo hogy irtad, elfeledtem. 

 

Tapasztalatok: teto szigeteles felkerult nyaron. napi ket begyujtasnal 2 nap utan 24-25 fok van a nappaliban, haloban 22-23. 

a harmadik napon mar csak egy vagy masfel begyujtas kellene s azt keresem epp, innen jott a kerdes.

Akkor ez lesz a jarhato ut a kevesebb fa Estere.

 

pellet kalyha megmarad gyors felfutesnek. 2 ora alatt 5-6 fokot siman emel a homersekleten neha kell, ha tobb napig nem megyek ki. A minusz 20 foknal is tokeletesen vizsgazott a haz, - tomegkalyha eleg onmagaban. Egy plusz burkolattal meg jobb lesz,. Keresem a megfelelo szepseget... ;) - ezert nem nosulok ;)

 

 

Előzmény: sancibácsi (10085)
sancibácsi Creative Commons License 2017.01.09 0 0 10085

BÚÉK neked is.

 

Cement lap is felmehet. De szerintem 3 cm-nél vastagabbat ne tegyél rá. 

Kályha csempe is jó lenne, de azt utólag nehéz. 

 

A 2.

Igen jól gondolod, mehet kevesebb fával is. 

 

3.

Elvileg nem hülyeség elnyújtani.

Gyakorlatban azonban ezt két úton érheted el:

I.

A tüzelőt osztod ketté. A Libik könyvben is van erre számítás, meg Helbro mérés/kiséret. 2*7-8 kg.

Jobb mint 1* 14-16 kg.

 

II.

A levegővel, huzattal.

Ezzel kapcsolatban nekem az a tapasztalatom, hogy nem tudsz levegőt elvenni, és tiszta, jó égést elérni: csak ha forró a tűztér. Vagyis ha ketté osztod a tüzelőt, a második adagnál; vagy ha napi két begyújtás van (reggel este). Akkor elég forró a tűztér eleve. És ha már ég az egész rakás (alul is), sőt az égés második szakasza van: akkor lehet már játszani kicsit a levegővel.

Előzmény: maguborka (10081)
Fidó mester 02 Creative Commons License 2017.01.09 0 0 10084

Üdv !

 

Ha így van ahogy írod ,akkor bátran vállalkozhatok az átépítésre.Ez a mostani hideg minden égetőművet csúcsra járat.

A  jelenlegi kemence kb. kéttonnás tömeggel,napi kétszeri begyújtással ,4-5 órás üzemmel, egy alacsony hatékonyságú hőelvonással tudja a házat 19-22 fok között tartani.

Egy négytonnás kályha kiváló hőelvonással ,hőszigeteléssel fele annyi üzemidővel kell tudja ugyanazt vagy még többet is ...?

Az alacsony hatékonyságot azért emeltem ki ,mert a hőszigetelés ellenére túl sok a hulladékhőm ui.a fűtőmű nem fűtött térben helyezkedik el .A rendszer eléggé gyors csak az a gyanúm, hogy a kemence 12cm-es palástja felmelegszik ugyan ám inkább a felette lévő hideg környezetnek adja le a tárolt hőt...

A kályha esetében pedig -mint írtam volt-a hőcserélő szerkezet a köpeny külső felületén helyezkedne el a hőszigetelés alatt.

A hőátadás a melegebbtől a hidegebb irányba halad  így a hőelvonó csövek(jobban) útját állhatják az áramlásnak.

 

Üdv Fidó mester

Előzmény: 0l0 (10080)
Fidó mester 02 Creative Commons License 2017.01.09 0 0 10083

Üdv !

 

Ez az elnyújtott égés engem is érdekel.Milyen rendszerű a kályhád?

Az elnyújtás szabályozását hogyan képzeled?

 

Üdv Fidó mester

Előzmény: maguborka (10081)
Ország titka Creative Commons License 2017.01.09 0 0 10082

1: passz. 

2: igen, jól gondolod.

3: igen, hülyeség.

Előzmény: maguborka (10081)
maguborka Creative Commons License 2017.01.09 0 0 10081

Sziasztok

 

Elso lepes: Boldog uj evet mindenkinek!

 

masodik:

kerdesem lenne par:foleg akik mar lattak a kalyhamat azokhoz ;)

 

-sima cementlappal burkolhatom e a kalyhat? Vagy inkabb kalyha csempe, de es az felrakhato e a kalyhamra?

-jol gondolom e, hogy ha napi ket begyujtast csinalok, -

akkor a masodik az lehet kevesebb fa is akar mint a normal mennyiseg mivel itt csak utana kell potolnom a rendszernek?!

- hulyeseg -e a megrakott kalyhan ammikor javaban eg  a tuz, Lassitani elnyujtani az egest orakra?!

 

tudom a kalyha nem erre van, de foglalkoztat! meg nem probaltam.

 

koszonom

 

0l0 Creative Commons License 2017.01.08 0 0 10080

Adott térfogaton azonos hőmérsékleten a víz 2,5-ször több hőt tárol, mint a szokványos agyag alapú kályhaépítő anyagok. Ebből következik, hogy a víz maxiálisan 80 fokos deltaT értékét (és itt a rétegződést nem is vettük figyelembe) jó 200 C fokos szilárd hőtároló ellensúlyozza azonos térfogat mellett (azonos tömeg esetén inkább 300 fokos). Ezeket az átlag hőmérsékleteket egy körbeszigetelt kályhával el lehet érni kényelmesen, vagyis a szilárd hőtároló is tud annyit, mint a víz. Hogy mik az előnyei hátrányai az más lapra tartozik.

Ez a mini pufferes rendszer jópofa dolog, de valószínűleg egy központi pufferes-radiátoros megoldás azért hatékonyabb és rugalmasabb.

Előzmény: elemző999 (10077)
elemző999 Creative Commons License 2017.01.08 0 0 10079

2-3000 liter vizet felforralni azért nem egyszerű művelet 15-20 kiló fával :)

 

De ezért van a  vezérlés, hogy vagy kiviszi a radiátorokba a hőt, vagy hidegvízzel lehűti a puffert és a forró vizet kiengedi a csatornába (vészhelyzet). ez a napkollektoroknál is létező eset. 

 

A tömegkályha nem fogja azért felforralni a puffert. 

 

A mini pufferrel szobánként 1000 liter víz berakható. Amikor meg már az összes eléri a 70-80 C fokot akkor ki az az őrült aki befűt a kályhába (hacsak nem szaunázni akarnak a  lakásban).

Előzmény: Ofenbau (10078)
Ofenbau Creative Commons License 2017.01.08 0 0 10078

   "A kályha tégla mennyisége kevesebb hőt tud tárolni mint a víz, a hőleadási teljesítménye lassabb mint sok más anyag, de van ahol ez elég."

 

 Van benne valami. De azért a tégla mehet  200 fok fölé bőven a víz pedig 100 fokon forr.

 

 pl. a villamos hőtározós kályhák mag hőmérséklete majd 600  C fok. Az átlag is jó 300 fok körüli. A gyors hőkivételt pedig ventilátorral oldják meg.

Előzmény: elemző999 (10077)
elemző999 Creative Commons License 2017.01.08 0 0 10077

A kályha hőtárolójának más a funkciója mint a vizes puffernek. A víz fajhője magas értékű, sok hőt tud befogadni egy köbméter víz. De a puffer maga le van szigetelve (különösen ha kiegészítik a gyári puffert jelentős hőszigeteléssel. Ez tényleg akkumulátor funkció, amikor kell akkor kiviszi a keringtető szivattyú a radiátorokba amelyek funkciója a hőleadás. De ezt a két funkciót össze is lehet vonni, mini pufferekkel, amelyek vezérelhetően adják le a hőt.. A kérdés az ár. Ha nem barkácsol valaki, akkor gyári temék esetében, a nagynyomású 50 literes aluminium tartály kb 10000 Ft, ezek összekapcsolhatóak, és körbeszórható velük a lakás. Pld a szobák sarkában elfér 250 liter simán. A rendszer nem változik semmit igazából. Ha közte ott maradnak az eredeti radiátorok is akkor a mini pufferek csak tárolnak. Ha akarjuk akkor sugároznak is. Van olyan megoldás is már, hogy üveg falakban tárolják a vizet és alacsony hőmérsékleten tartják alapvetően a víz hőmérségletet, mert elég ha a nagy felület miatt a szoba levegőjét a puffer hőmérsékletéhez igazítjuk, ki lehet számolni mennyinek kell lennie egy köbméter viz hőfokának ha a leadó felület mondjuk 18 m2 (a leadás is vezérelhető letakarással. A méretek és a vízzömeg opcionális. Természetesen napenergiával is füthető, + gáz + kályha.  A kályha a berakott tűzifa hőmennyiségét küldheti a puferbe.  A kályha tégla mennyisége kevesebb hőt tud tárolni mint a víz, a hőleadási teljesítménye lassabb mint sok más anyag, de van ahol ez elég. De nehezebb vele kiszedni a meleget a füstgázból, mert a tulajdonságai miatt nem tudja gyorsan felvenni az átáramló füstből a hőt. Hiába építesz 9 tonnás kályhát, az adott időben átáramló füst gyorsan megy kifelé, és a tégla anyag meg lassan veszi fel a hőt. Az egyedi kályha kevés a jó szolgáltatáshoz.

 

Előzmény: 0l0 (10074)
alfi13 Creative Commons License 2017.01.08 0 0 10076

Egyetértek veled ha nincs megfelelő nagyságú hőcserélő és rosszul van elhelyezve akkor építhet bármilyen hőtárolót akkor sem lesz abból több energia. Ha valaki ért ehhez akkor adjon valami kézzel fogható segítséget mert addig nem lesz melegebb a radiátor.

Előzmény: Mr.Gabson (10069)
tanacsado88 Creative Commons License 2017.01.08 0 0 10075

Miért nem kérsz tanácsot Sancibácsitól?

Ő nemrég volt vízteres tömegkályha tervező és építő tanfolyamon a nemzetközileg legelismertebb szakembernél, Igor Kuznyecovnál!

Ha jól tudom már épített is pár ilyen kályhát.

Ha valaki, akkor ő biztosan naprakész ismeretekkel és tapasztalatokkal rendelkezik.

Előzmény: Csaba8 (10053)
0l0 Creative Commons License 2017.01.08 0 0 10074

Valóban szolgálhat. Ha pl már beleépül(t) több tonna sok száz fokot elbíró anyag, akkor nem feltétlenül van szükség újabb jelentős hőtároló tömegű vízre. Mondjuk az emlegetett pár száz literes mennyiség nem is elegendő a hosszabb távú hőeloszlás megvalósítására, inkább csak a rövid távú ingadozásokat veszi fel, elektronikai analógiában akkumulátor helyett inkább pufferkondenzátor szerepe van. Az egy másik megoldási lehetőség, amikor a nagy szilárd hőtároló tömeget maga a köbméteres méretkategóriába eső víztartály helyettesíti, mint egy kazános rendszerben. Mindkettő életképes lehet, hogy mikor melyik célravezetőbb és gazdaságosabb azt esete válogatja.

Előzmény: Fidó mester. (10072)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!