Keresés

Részletes keresés

kavkaz Creative Commons License 2006.01.14 0 0 4912
Előzmény: Törölt nick (4910)
kavkaz Creative Commons License 2006.01.14 0 0 4908
Előzmény: kavkaz (4907)
kavkaz Creative Commons License 2006.01.14 0 0 4907
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.01.14 0 0 4904

Persze, hogy nincs nappali bagoly de ahogyan az időjárást nézem,

felénk még bagolyból is csekély a jelentkező...

 

Amúgy éppen most akartam magamat eltenné mára... így jó éjt! 

Előzmény: Reventlow (4903)
Reventlow Creative Commons License 2006.01.13 0 0 4903

Miért,van nappali bagoly is?:-))

 

Az igazság az, hogy Somló várához még nem volt szerencsém sajna.

Előzmény: Nagyon Várbarát (4901)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.01.13 0 0 4902

Csobánc hegye

 

Hát szép magas a csobánci Várhegy, melege lesz a kirándulónak mire felér az egykori szerpentines úton a tetejére... főleg ha még belülről is fűti a borocska!  :-)

 

 

 

Amaz leszüretelte, emez kipréselte... én meg mind megiszom a hegy levét!!!  :-)

Előzmény: tomatas (4900)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.01.13 0 0 4901
Üdv! Ezek szerint még vannak éjszakai baglyok rajtam kívül is?
Előzmény: Reventlow (4898)
tomatas Creative Commons License 2006.01.13 0 0 4900

Juh-fark a bor neve, amit mi ott ittunk. A Somlóról tényleg gyönyörű a kilátás.

Nekem a Csobánci várnál volt ilyen élményem. Mivel a hegy lábáig kocsival mentünk, így én lettem az ügyeletes ivó. Az egyik helyi borospince gazdája (Józsi) éhgyomorra megitatott velem tetemes mennyiségű bort. Ezután várlátogatás édes bódulatban. Majd lefelé ismét Józsi, de szerencsére a szomszéd Ilonka néni kisegített egy kis mézes kenyérrel, így rendbejöttem a következő pohár borig.

Előzmény: Nagyon Várbarát (4897)
Reventlow Creative Commons License 2006.01.13 0 0 4898

Azért ha belegondolok, hogy a Habsburgok fiágon kihaltak.... szóval óvatosabbnak kellett volna lenni a történet vizsgálatánál:-) Bár lehet, hogy a leírt "baleset" után kezdték alkalmazni a somlói kúrát?

 

tomatasnak pedig külön üdvözlet:-)

Előzmény: Nagyon Várbarát (4897)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.01.13 0 0 4897

Örülök, hogy örültél...  :-)

 

Az én "sztorim" Somló várához kapcsolódik: vagy 3 - 4 éve jártam ott kora nyáron egy barátommal, aki a következő héten nősülni készült... gondolom a menyasszonya elengedte még egy utolsó magányos farkas vártúrára. Természetesen ahogy beértünk a somlói hegy oldalába, az első kapálgató gazdát megkérdeztük hol lehetne bort venni? A mi emberünk eldobva a kapát, már tessékelt is be a közeli borospincéjébe. Most rajtunk volt a sor, mi is ledobtuk a nehéz hátizsákot. Iszogattunk, beszélgettünk aminek során a szőlősgazda elmondta a somlói bor "igaz" történetét, miszerint a Habsburg császárok és királyok a nászéjszakájukon csakis somlói bort fogyasztottak, mert akkor TUTIra fiúgyermekük születik. Persze erre a cimborám teljesen fellelkesült és vásárolt is még néhány üveg nedűt.

Aztán kissé tántorogva de elmentünk aludni a romladozó várba, a felsőbb részen egy magas boltíves teremben nyugodtunk meg... igaz, hogy a hátsó fala hiányzott, de legalább gyönyörű éjszakai kilátás nyílott a szépen kivilágított környékbeli falvakra.

Most jönne a poén, hazatérve megtörtént a barátom lakodalma, azóta már két gyermeke is született... és mit ad Isten?... mindkettő leányka lett!!!

 

Tehát a somlói bor igen finom de az utód nemének meghatározására nem alkalmas!

Előzmény: tomatas (4894)
civertan Creative Commons License 2006.01.13 0 0 4896
igazábol linkek kellenek a mottékrol és sok   amiket a GreatMotteAmigonak küldtem ma sokat azok között sok  a nagyon régi még nem is éltetek a felvidékröl

Előzmény: Törölt nick (4890)
civertan Creative Commons License 2006.01.13 0 0 4895
postán adták fel a könyvet miskolci muzeumban  ha megjön toppantok..megyek iszom egy birs körte páleszt aztán jövök

Előzmény: karako-hid (4893)
tomatas Creative Commons License 2006.01.13 0 0 4894

Néztem és hallgattam... :)))

 

  A Füzéri várról írtatok többen. Nekem van egy kedves sztorim róla. Imádom a hegyeket! A rossz tulajdonságom viszont, hogy kissé türelmetlen vagyok. Amikor Füzéren voltunk az egyik srác (kb. 2 m és 100 kg izom) ment elől és engem nagyon zavart, hogy le vagyok maradva. Így, mint az őrült rohamoztam meg a várat. Persze a dohányos tüdőm kevésbé tudta ezt tolerálni, ezért a végeredmény az lett, hogy kb. 20 percig kellett üldögélnem fuldokolva mire körbe tudtam nézni a várban. :) /De első lettem. :)/

  Persze ez megismétlődött idén nyáron is Komlóskán a Tolcsva nemzetség váránál.

Mindig megfogadom, hogy türelmesebb és főként lassabb leszek, de nagy a kíváncsiság... :)))

Előzmény: Nagyon Várbarát (4881)
karako-hid Creative Commons License 2006.01.13 0 0 4893

Civertan!

 

A 2000 a Simon-könyvre vonatkozik? Ha igen, jövő héten találkozhatunk?

Előzmény: civertan (4887)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.01.13 0 0 4889

Köszönöm a rengeteg fotót, jönnek becsülettel... a könyvért külön hála...

és alkalomadtán valami közös sörözés-borozás vagy ami jön!  :-)

Előzmény: civertan (4887)
civertan Creative Commons License 2006.01.13 0 0 4888
emailon átküldenéd nekem akkor eltudom raktározni a mottés angolra gondolok
Várbarát van még 174 mega küldjek nagyobbakat?
Előzmény: Törölt nick (4883)
civertan Creative Commons License 2006.01.13 0 0 4887
kedves Várbarát, porszivozzon ráküldtem 400 megát.
Véletlenül találtam meg ezt a cd-t régi régi felvételeim....
a könyv 2000 oké...
Előzmény: Nagyon Várbarát (4886)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.01.13 0 0 4886

Igen Csábrág az, amit a szlovák várbarátok szépen kitakarítottak a fáktól-bozóttól... most kíváncsian várom... hogyan tovább?

 

Van egy komoly web. oldaluk itt: http://www.rondel.sk/

 

A rekonstrukciós rajza: http://www.mageo.cz/.chatroom/32964 itt van, de a

romos vár látképét most nem találom!  :-(

Előzmény: Törölt nick (4884)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.01.13 0 0 4885

Remek egy linkek! Amúgy mostanában Civertan kolléga gyűjti őket a készülő web. lapjára...

 

Nekem most a "Rettenthetetlen" film első véres ostroma ugrik be, amikor Mel Gibson egyedül rohamozta meg a normann hódítók motte-várát!  :-)

 

Motte-vár... persze hollywood-i változatban!

 

Kérlek, folytasd tovább, mert szeretném ha párhuzamot vonnál a X. -- XI. -- XII. századi normann és magyarországi várépítések között! Különös tekintettel arra, hogy nagyon sok Ny-i lovag is letelepedett nálunk... ők pedig biztos, hogy nem sátrakban laktak!

Előzmény: Törölt nick (4883)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.01.13 0 0 4882

Nagyon jók a szlovák váras oldalakon közölt rekonstrukciós fotók, mint pl. ez:

 

A vár romjaiban és az elképzelt rekonstrukciós képe

 

Vajon tudnánk mi is ilyet készíteni? 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.01.13 0 0 4881
Légy szíves nézz és hallgass e-mail-t!  :-)
Előzmény: tomatas (4879)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.01.13 0 0 4880

Igazi és kíváncsi várbarát így cselekszik... pedig egy bozóttól kitakarított és esetlegesen az  öregtorony csonkját kilátótoronnyá helyreállító munka után mennyivel jobban mutatna Csővár is! És itt nem lehet mindent az anyagiak hiányára fogni.. ha volna egy kis lelkesedés a falubeliek között a múltjuk megmentésére

+ ráfogni az időt és energiát... hegyeket lehetne megmozgatni ill. esetünkben öregtornyot lehetne helyreállítani!

 

Csővár öregtornya is nézhetne ki úgy mint a korponai Őrtorony! De ezért bizony tenni kell!!!

 

Ami a Castrum Bene Egyesületbeli tagságot illeti, szerencsére nem kell szakmabeli profinak lenni... amikor felvettek molnár voltam, most meg nyomdász {ilyen az élet!}

Én egy levélkét írtam a 2025 Visegrád Fő út. 23 alatti Mátyás király Múzeumba. Az irományomban ismertettem, hogy nagyon szeretem a középkori várakat, kirándulok romjaik közé meg persze szeretnék minél többet megtudni róla, azért akarnék soraik közé kerülni. Rövidesen már írtak is vissza, hogy örömmel látnak a tagjaik között. Az első személyes találkozásnál kellett befizetni a tagdíjat, most ha jól emlékszem talán ezer forint. Minden májusban 3 napos találkozó {idén Győrben} majd ősszel a visegrádi Palotában 1 napos villámkonferencia. Persze itt én a szájtátva hallgató népet képviselem, de valami fantasztikus érzés oly sok ember között lenni, akik mind csak a VÁRAKRÓL beszélnek!!!

Persze most már annyi változás történt, hogy van az Egyesületnek is web. lapja, ahol az info@castrumbene.hu címén biztos segíteni tudnak a belépési szándékodban. Írj ide nyugodtan, szerintem neked is örülni fognak...

és akkor májusban akár velem is találkozhatsz {ez lenne a bónusz!}  :-)

 

A győri találkozóról még itt olvasni:

http://www.castrumbene.hu/index.php?oldal=hirek&id=158  


document.getElementById("wcaption").innerHTML = 'Bemutatkozás';
Előzmény: tomatas (4879)
tomatas Creative Commons License 2006.01.13 0 0 4879

Volt olyan hely, ahol fényképet se nagyon volt értelme csinálni, mert a gaztól nem látszanak a romok. Persze ettől függetlenül fotóztunk.

 

Lenne egy keresztkérdésem:

- Hogyan lehet a Castrum Bene egyesület tagjává válni? A honlapon már voltam, de ilyen jellegű témát nem találtam. Esetleg csak szakmabeliek lehetnek tagok? A májusban esedékes konferenciára jelentkezni kell, v. csak elmenni és ott lenni?

  Persze ez már több, mint 1 kérdés.

Pusza: t

Előzmény: Nagyon Várbarát (4874)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.01.13 0 0 4878

Megnéztem de az én könyvemre nincs rányomtatva az ára. Még 2000-ben adták ki, igaz hogy nagyméretű, de csak fekete-fehér ábrák vannak benne... úgy 1 - 2 ezer forint között lehetett {?}

Előzmény: karako-hid (4877)
karako-hid Creative Commons License 2006.01.13 0 0 4877
Várbarát vett pár éve, talán tudja. Egyébként milyen állapotú a könyv?
Előzmény: civertan (4871)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.01.13 0 0 4876

Hát a "motte-típusú" várak annyira régen indultak pusztulásnak és főleg annyira csak földből és fából készültek, hogy a történészeknek egyáltalán nem, míg a régészeknek is viszonylag későn szúrtak szemet a várkutatás terén!

 

Mert ugyebár ott vannak a nagy falszakaszokkal rendelkező kőváraink, azokat megkutatni és helyreállítani is hatalmas feladat lenne! De akkor mit kezdjünk a mesterséges dombra emelt, facölöpökkel kerített korai várainkkal {mondhatnánk inkább várhelyeinkkel}

Azért a helyszínek régészeti feltárásával nagyon sokat megtudnánk a várépítészetünk "korai sötét évszázadairól"!

Jómagamat is már elvittek a Castrum Bene Egyesület vártúráján olyan dombra, amiről nem mondtam volna meg sohasem, hogy ott egy korai motte-vár emelkedett!

 

Nováki Gyula és a már sajnos elhunyt Sándorfi György számít a magyarországi földvárak legnagyobb kutatóinak, de Dénes József is rangos tekintély ez ügyben.

Ez utóbbi régészről itt olvashatni bővebben:

 

http://www.atreus.tar.hu/

 

Somogy megye motte-várai a Nováki könyvből

 

Motte-vár sematikus makettjaSzépen kitisztított motte-vár területe egy légifelvételen... persze nem kis hazánkban!
Előzmény: HEV (4875)
HEV Creative Commons License 2006.01.13 0 0 4875
:-(( Most látom csak a Somogyi váras könyvben, hogy a gyertyánosi Turistaház a "várudvaron" áll. Ezek szerint már egy csomószor voltam ebben a várban. Hmmm...
Előzmény: HEV (4873)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.01.13 0 0 4874

Köszönöm szépen, bátraké a szerencse és a boldogság!  :-)))

 

Ez Csővár öregtornyának egyetlen még álló falsarka... ezt sem láthatnánk már valószínűleg de az 1950-es években aláfalazták és megerősítették. Ekkoriban végezték el a várrom területének kitakarítását is a bozóttól, egyúttal felmérve az alapfalait, mert azok most is szépen láthatóak {volnának} ha időközben vissza nem hódítja a területetet a természet!

 

Ezért mondogatom mindig, falubeli várbarát kapára-baltára és irány a vár, takarítani!

Előzmény: tomatas (4868)
HEV Creative Commons License 2006.01.13 0 0 4873

A Castrum Bene hírlevélben említik , hogy megtörtént a Kaposvár-Gyertyánosi kis motte vár felmérése. Tudna valaki arról információt adni, hogy ez pontosan hol található? Itt van a városom szélén és szeretném megnézni.

 

civertan Creative Commons License 2006.01.13 0 0 4872
mint irtam ebben a könyvben is a megkérdezésem nélkül használták a képeimet és Divertannnak irtak... egyébbként átadtam volna csak furcsa volt a szájizem mikor talán 5000 megvettem. Durva hasonlatként mint mikor az Eszreházitól belépődijat kértek Fertödön....
A Tolna megyei lesz a következő kötet köszönhető vélem a Miklós Zsuzsa nagy munkájának...
Előzmény: Nagyon Várbarát (4864)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!