Keresés

Részletes keresés

civertan Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5105
no
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5104
Lássuk a medvét... akarom írni, Kereki várát! 
Előzmény: civertan (5103)
civertan Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5103
kit érdekel Kereki az ürböl?
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5102

Hát én költöznék hozzá, így már bőszen nézegetem, hogy hová is rakjam a méretes sarokkönyvespolcomat... igazából hely nincs neki!  :-(

 

A franciaágyat pedig csak nem dobhatjuk ki...  :-)

Előzmény: sirocco (5101)
sirocco Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5101
Úgy legyen! A várak papíralapú, kétdimenziós formátumú változatainak sűrű látogatása ellen nem is lehet kifogása.
Előzmény: Nagyon Várbarát (5100)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5100

Azért igyekszem legalább havonta eljutni a helybeli könyvesboltokba...

ahol természetesen egy váras könyvnek sem tudok ellenállni!  :-)

 

Hát nem tudom, hogy május után, hogyan fog működni a dolog, ugye megnősülök,

a pénzügyminiszter pedig a drága asszonykám lesz... aki remélhetőleg névnapomkor, születésnapomkor, Valentinkor, karácsonykor, húsvétkor, férfinapkor 

nem zoknival és nyakkendővel fog meglepni engemet!  :-)))

Előzmény: sirocco (5099)
sirocco Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5099
Igen, ez az! Gondoltam, hogy te tudni fogod :-)
Előzmény: Nagyon Várbarát (5098)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5098

Régi váras képeslapokat bemutató könyv

 

Nem ez volt? Régi váras képeslapokat mutat be, közben a szerző elmélkedik a középkorról... írtak egy másik kötetet is, hasonló stílusban de az a régi Magyarország városait mutatja be. Ára 6900 Ft. volt anno 2003-ban.

 

A "diszkont áron" beszerzett Kőnig-kódexhez gratulálok, nekem ez még teljes áron jött meg...  :-(

Előzmény: sirocco (5097)
sirocco Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5097

Köszi...

Egyébként ma a központi antikváriumban jártam, igen sok jó váras könyv volt, de meg kell mondanom, elég hajmeresztő áron. Nekem csak a régóta áhított Kőnig-féle könyvet sikerült megvennem, igaz, azt feleannyiért, mint az eredeti, de a pénztárcám így is kiürült :-(

Pedig igen fáj a fogam egy másikra is. A címét nem tudom pontosan, de valami olyasmi, hogy "várak régi fotókon és képeslapokon". Jó vaskos, potom 8000 Ft...

Előzmény: Nagyon Várbarát (5096)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5096
OKÉ! Rövidesen újra elküldöm...
Előzmény: sirocco (5095)
sirocco Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5095

Ha összesen 10 Mb akkor fogadnia kellene, mert a postafiók 20 Mb-os és szinte teljesen üres.

De itt egy másik cím is: storyteller@freemail.hu

Előzmény: Nagyon Várbarát (5094)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5094

Kösz szépen az erdélyi témakört bemutató linket, arrafelé még sok a feltárni-meglátogatnivaló helyszínem!

Mot kaptam üzenetet, hogy a postaládád nem tudta fogadni a majdnem 10 Mby. nagyságú metszetetek, légy szíves készíts nekik helyet...

majd akkor megpróbálom újra elküldeni őket!  :-)

Előzmény: sirocco (5092)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5093

Hát szívből irígykedem rád!!!!!!  Többször, legutoljára idén nyáron jártam a boldogkői várban, de a háromszögletű toronyba vezető ajtót mindig zárva találtam! És nem értem miért? Látom szépen helyreállították a belső részét, vezet rá lépcső is + korlát is van... de akkor minek készült el ez a kilátó, mert akként kell{lene} üzemelnie!!!

Pl. Gesztes várának a tetőre vezető ajtót zárva tartják, de valami kis összeg befizetése ellenében odaadják a kulcsot és lehet fenntről bámészkodni, fotózni... hasonló az eset a somlóhegyi Szent István kilátónál, ott is külön pénz ellenében lehet a torony csúcsára menni... de legalább megvan a lehetőség!

 

Boldogkőnél a lehetőség adott, de jószándék semmi?!?

 

Köszönöm szépen a fotókat.. lám ami az egyiknek sikerült, a másiknak nem...  :-(

Előzmény: vigi68 (5085)
sirocco Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5092

Köszönöm fáradozásaid, Mindannyiunk Várbarátja! Szerencsére ez a könyv már ott díszeleg a polcomon.

 

Egy link:

http://www.erdelyert.hu/index.php

 

Itt is lehet jó kis váras könyveket találni!

Előzmény: Nagyon Várbarát (5091)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5091

Sziasztok sirocco és vigi68!

A Hoefnagel metszetek repültek a privát postaládátokba! Ha ilyen témakör érdekel még keressetek rá a Birckenstein, Le Dentu, Dilich, Nypoort, Engelbrecht, Werner... stb. acélmetszet készítőre!

 

Újabb könyvet is ajánlanék beszerzésre {persze nem bosszantásból mutogatom a gyűjteményemet} :-)

 

Rózsa György: Városok, várak, kastélyok {HG & Társa Kiadó Budapest 1995}

 

Régi metszetekkel, rajzokkal és festményekkel bővelkedő munka
Előzmény: sirocco (5075)
civertan Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5090

Itt egy hasznos link, 1:25000 es terkep Szlovakia egesz teruleterol:

http://www.dfs.sk/mapy/
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5089

Tanulságos összehasonlítani az archív és újabb fotókat... pl. a felvidéki Csejte várának esetében az öregtorony romlását. A Rákóczi szabadságharc idején egy Habsburg sereg által elfoglalt erődítményt felrobbantották, főként a felsővárat érte iszonyú pusztítás! Bár a várkápolnát békében hagyták a zsoldosok, úgy látszik félhették Istenüket... de a trapéz alaprajzú öregtorony vastag falai a várudvar felől leomlottak, míg a külső sarka kibírta a robbantást... ez jellemző a tartós használatra épített középkori tornyainknál. Viszont keletkezett egy függőleges irányú rés, amelybe beszivárgott a csapadék majd a jég feszítette a kőfalat, ami végül a sorsnak megadva magát, leomlott... maradékát már napjainkra konzerválták.

Persze a legjobb megoldás most is a teljes mértékű kiegészítés és lefedés lenne, gyönyörűséges kilátótoronyként szolgálna az idelátogató népes kiránduló seregnek!

 

Csejte öregtornyának romlása a XX. században

 

Többször is jártam már Csejte romvárában, de sajnos a gerendákkal való aládúcoláson kívül még nem történtek helyreállítási munkálatok a Vág völgyének közelében emelkedő történelmi épületben... annyit feltétlenül megérdemelne mint a túlparti Beckó vára!

Előzmény: Törölt nick (5073)
civertan Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5088
egy ilyen szökésem nekem is volt jó pár éve bezártak a születés templomába és csak két óra múlva egy finn ENSZ katona csoportal tudtam kijönni...volt időm gondolkozni
azon hogy a keresztrefeszitett fotosokról készit e filmet a BBC, már hogy anyám örüljön ha meglát a hiradóba..... a VÁRTV tudositóját hallották Jeruzsálem/Bethlehem innen a jászol mellöl
ténylek ó Burgok és Bergek fényes tekintetü barátja a Jászberény és a jászol milyen kapcsolatban van
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5087

Gratulálok sjose, most hajóhosszal nyertél, mert az én Hajduch könyvem csak 1972-es kiadású! Nagyon szeretem az ilyen archív fotókkal vagy régi metszetekkel {persze hitelesek legyenek!} illusztrált könyveket, ami által a bejárt erődítményeknél össze lehet hasonlítani a pozitív vagy negatív változásokat.

Majd szépen megkérnélek, hogy időnként ilyen összehasonlító fotókat tegyél már még fel a Topiklakók számára... látom az ötletem ragadós volt!  :-)

 

Az 1972-es Hajduch könyv belső borítójának ábrája egy szép gótikus ablak
Előzmény: Törölt nick (5071)
Reventlow Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5086
Azt hiszem, említik még Pressburg néven is. Úgy nem jó?
Előzmény: civertan (5084)
vigi68 Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5085

S ha már Boldogkő váránál járunk, engedjetek meg még pár képet.

Ez különösen a szívemhez nőtt:

 

Az őrtorony

Az őrtorony, bár helyreállították, de ottjártamkor már le is volt zárva a nagyérdemű elől. Még szerencse, hogy több napot volt szerencsém eltölteni Boldogkőváralján, így természetesen a várjátékokra is eljutottam, amikoris láss csodát 20 fős csoportokban kiengedték a pógárokat az őrtorony/kilátóba.

 

Azonban hiába a belépő, hiába a várjátéki belépő a háromszög bástya még ekkor is lezárva volt. Lakat ide, lakat oda, nem adtam ilyen könnyen magam, így addig ténferegtem a várjátéki forgatagban, míg összehozott a sors Boldogkőváralja polgármesterével, aki némi egyezkedés és ráhatás után, megnyitotta a zárt ajtókat számomra a bástyába. Esküszöm csak nekem és csak pár percre. Ne tudjátok meg egyik kezembe kamera, másikban fényképező és amit csak bírt a technika én rögzítettem. Majdhogynem csak ezek keresőjén keresztül láttam az egészet, de megérte. (Persze kis családom meg nem értette a dolgot, hogy hová tüntem.)

 

Azoknak, akik nem voltak ilyen szerencsések, íme két kép:

 

 

a palota rész felülről

A palota rész felülről, nem egy épületes látvány, de legalább fedett. (és én láthattam ;-)

 

 

a háromszög bástyán

Maga a háromszög bástya BELÜLRŐL!

 

Hát ez volna az én (első) történetem Boldogkő váráról.

Mindenkinek kellemes hétvégét! 

civertan Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5084
Szerintem nem Pozsony hanem Bratislava.
Előzmény: Törölt nick (5072)
vigi68 Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5083

Gondoltam hagyom hétfőig a tippelőket, de olyan korrekt válasz született, hogy szerintem lezártnak tekinthetjük a témát. (Pozsony az tetszett :-) Pirospontok kiosztva és virtuálisan elküldve.

Íme a vár, aminek árnyékát láthattátok a szomszédos dombocskán:

 

Boldogkőváralja-Boldogkő vára

 

 

civertan Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5082
bodókő vára az alján van egy kőbolt ott vettem követ az öszi köleveshez
és az alanti helységek állandó hömérséklet miatt alkalmasak a búza tartására
és volt benne egy középkori bank.....
a mai fejlesztés új könyvek +
http://www.civertan.hu/legifoto/legifoto.php?page_level=1375&pageNum_images=8
egy kis Erdély és ha megnézitek Szlovákia is.......
Előzmény: vigi68 (5079)
kavkaz Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5081
Pozsony.
Előzmény: Törölt nick (5072)
sirocco Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5080
Boldogkő?
Előzmény: vigi68 (5079)
vigi68 Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5079

most jó?

 

kép1
vigi68 Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5078

Tényleg új vagyok még, max ez lehet a mentségem

vigi68 Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5077
hoppá! beégtem! vki segítsen, h kell ide képet beilleszteni.... Please!
vigi68 Creative Commons License 2006.01.20 0 0 5076

Ahogy ígértem hoztam a képeket, de hogy ne süssem el rögtön az összes puskaport, had kezdjem egy formabontóval, mely egyben egy kis játék is lehetne, hátha ezzel beindíthatnánk ezt a mai reggelt is.

Tehát hol jártam, lehetne a kérdés.  

Sajnos csak várbaráti pirospontokat tüdnék felajánlani a helyes megfejtő(k)nek, bár lehet 10 piros után kitalálnék valami kézzel foghatót is :-)

Mindenkinek jó találgatást! 

 

Előzmény: Nagyon Várbarát (5063)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!