Keresés

Részletes keresés

Luca_41 Creative Commons License 2011.06.19 0 0 44129

Mint írtam, szerepe se lett volna igazán. Egy hete feltettem ide a nappaliról egy képet. Azon látszott, hogy milyen nagy ablakok vannak. Tehát, fény dögivel éri a szobát.A tetőablak így tényleg felesleges.

Bár így is van kettő. Egy a galéria felett. Ha rásüt a délutáni nap, akkor a galéria üvegkorlátja a ráeső fényt megtöri, és a nappali falán megjelenik egy szivárvány. A másik a lépcsőház felett.

 

 

Pénteken lent voltam az építkezésen. Kint tombolt a nyár, bent hűvös volt. Az ablakokon csak reggel és napnyugtakor süt be a nap. A házon az eresz több kb másfél méterre kilóg, visszafogja a tűző napot. Illetve szép magas tölgyfáink vannak, amelyek árnyékot vetnek.  Télen, ha a nap nem "jár" olyan magasan, illetve a nagy fáinkon nem lesz levél, remélem azért be-be fog sütni. 

 

Eddig nem is tudtam, hogy először felteszik az alapszínt, és utána a díszítést. A ház már szép fehér. Lesz 2 kis helyen, ahová kitaláltam szürke díszítést. A tervező eljött pénteken, és az elképzelésem szerint felskiccelt néhány lehetőséget, majd hétfőn kijelöli a kőműveseknek, illetve leviszi a rajzot, és kész lesz végre.

 

Igaz a lábazat, és a nappali felöli fal vöröskő borítása még várat magára, lehet, hogy az csak jövőre lesz meg.  Egyébként nem is tudom, hogy mennyiért raknak követ fel. Csak sejtem.... A kő már a "kővágónál" van. Téglalap alakúra lesz vágva, nagyon kicsi fugával szeretném, ha feltennék. Esetleg tudtok árakat? A ház ezen részén is fent van a szigetelés, és persze már be is van vakolva.

Előzmény: KömKel (44120)
KömKel Creative Commons License 2011.06.19 0 0 44128

A nem rugalmas ügyintéző kéri a megvalósulási tervet.

A rugalmas meg simán átkaristolja a saját példányán az ilyen változást.

 

Büntetés tuti nem lesz, és a tervmódositásra se dobj ki pénzt.

Előzmény: _Zsolesz_ (44127)
_Zsolesz_ Creative Commons License 2011.06.19 0 0 44127

Köszönöm szépen a gyors választ!

 

Egy apró dolog azért "megütötte a fülemet":

 

>rugalmasabb ügyintéző

 

Akkor az is elképzelhető, hogy egy kevésbé rugalmas ügyintéző meg ránk tesz valamilyen büntetést? Nincs erre vonatkozan valamilyen szabályozás, amire adott esetben lehet hivatkozni és nincs kiszolgáltatva az ember a helyi (nálunk ez Veszprém város és környéke építésügyi hatósága) szokások, illetve az ügyintéző nem ismeretének?

Máshogy feltéve a kérdést: legrosszabb esetben mekkora lehet a büntetés, ha mégis olyan ügyintézőt fogunk ki? Pl. nem megvalósított épületrész (tetősík ablak) anyag + munkadíjának valahány százaléka, vagy fix tételek; nem tudom, csak találgatok. Esetleg ez teljesen helyi téma és inkább a hivatalban kellene érdeklődni?

 

Elnézést, hogy ennyit lovagolok a témán - laikus építtetőként - de nagyon szeretnék megúszni egy nagyob büntetést (ill természetesen a tervmódosítás 25E Ft-os illetékét meg az új eljárás miatti csúszást is)!

 

Üdv': _Zsolesz_

 

Előzmény: KömKel (44114)
KömKel Creative Commons License 2011.06.19 0 0 44126

A surlófény mindennek az ellensége. 

A legjobban lerakott burkolat látványát is lerontja :)

 

Van egyébként kettő másik tetősikablakunk is, ami simán elérhető a galériáról. Ott sincs számottevő koszosság.

 

De ahol arra hivatkoznak, hogy nem lehet elérni a takaritáshoz (pl lépcsőforduló), azt meg nem is tudja közelről megsasolni, tehát ismét nem értem a problémát :)

Előzmény: Csokis (44123)
szgb Creative Commons License 2011.06.19 0 0 44125

Akkor most Te a képek alapján a visszabontásra szavaznál? És ha igen, miért?

Előzmény: ép-it-ész (44112)
KömKel Creative Commons License 2011.06.19 0 0 44124

Addig jó, amig nem nekünk kell ablakot pucolni. :)

Egyébként nekünk se kellett sokszor ablakot mosni eddig, bár a földig érőket meg a teraszajtót igen, mert ott a kutyák/macskák sasolnak állandóan befelé, és "orrozzák" az üveget.

Előzmény: Csokis (44122)
Csokis Creative Commons License 2011.06.19 0 0 44123

Komolyan: utólag belegondolva, ha két feltétel adott, lehet, hogy igaz a dolog:

1.) Legyen elég magasan, hogy sose nézd közelről, ne látsszanak a csepp nyomok;

2.) Sose essen rájuk súrló fény, mert akkor a legtisztább abalak is koszosnak látszik.

Előzmény: Csokis (44122)
Csokis Creative Commons License 2011.06.19 0 0 44122

Sosem volt tetősíkablakom, de a 90 fokos tetőbe berakottról (gy.k.: fal) is tisztán látom, hogy öntisztuló, a nejemnek mégsem lehet ezt megmagyarzni. :-)

Előzmény: KömKel (44120)
kremix68 Creative Commons License 2011.06.19 0 0 44121

Még nincs semmi, ez csak elképzelés, csak akkor vágok neki, ha megoldható.

Akkor felkeresem a helyi építésügyi hatóságot és érdeklődöm a lehetőségekről.

 

 

Előzmény: KömKel (44119)
KömKel Creative Commons License 2011.06.19 0 0 44120

Mindig hallom az épittetőktől, hogy a tetősikablak nem jó, mert nehéz lemosni.

A 30 foknál meredekebb tetőbe berakott tetősikablak öntisztuló, csak a nagyon tisztaságmániásoknak nem felel meg.

 

Nekem 2 éve lassan bentvannak, ebből 1 évig épitkeztünk, tehát masszivan kapták a port. Mivel 4 méter magasan van az aljuk, igy esélytelen őket nyitni és tisztitani. De nem is kell.

A belváros kellős közepére is terveztem be 6 méter hosszú tetőablakot, amiből csak az alsó 1 méter volt nyitható, azaz kvázi takarithatatlan. Ez egy luxusingatlan, és a tizenpár lakás egyik tulajdonosa se panaszkodott, hogy koszosak az ablakok. Pedig ott azért a 6x1 méter üvegfelületen látszódik minden.

Előzmény: Luca_41 (44116)
KömKel Creative Commons License 2011.06.19 0 0 44119

Mindenképpen kelleni fog épitész terv hozzá, mert az egész folyamattól függően ez lehet épitési engedély köteles, vagy csak simán bejelentés köteles.

 

A bontott anyagok (ha megfelelő állapotúak) természetesen felhasználhatók.

A bentlakás kérdése csak logisztikai kérdés, simán megoldható.

 

Helyi épitési hatóságtól meg kell tudni, hogy milyen övezeti besorolás alá tartozik az ingatlan, azaz milyen szabályok vonatkoznak rá.

Ennek keretében megmondják:

- beépitési százalékot, zöldfeleületi előirásokat

- épitménymagasság korlátot

- kiderül, hogy oldalhatáros, vagy szabadonálló-e az épület

- vannak-e speciális megkötések

 

De egyébként ha van egy épitészed, akkor ezeket ő meg tudja kérdezni a helyrajziszám alapján, és neki többet mondanak az adatok. Utána le tudtok ülni, és egyeztetni az elképzeléseket.

Előzmény: kremix68 (44117)
KömKel Creative Commons License 2011.06.19 0 0 44118

Hosszútávon biztos kimozgatná a térkövet, azaz eldölne.

Vegyél ki pár darab térkövet, és kézi lyukfúróval próbálj meg fúrni egy lukat, amit kiöntesz betonnal, és abba mehet az oszloptartó.

Előzmény: sanda balázs (44115)
kremix68 Creative Commons License 2011.06.19 0 0 44117

Üdv.!

 

Remélem jó helyre írom!?

 

Adott lenne egy régi hosszú vidéki ház.

Ezt kellene szakaszokban felújítani, lebontani, újjáépíteni és persze lakni is kellene.

Van erre mód és lehetőség hivatalosan és persze mit, mivel és hogyan?

A bontott anyagok felhasználhatók?

 

Helyi építésügyi hatóságnál miket is kellene megérdeznem pontosan?

 

Segítő válaszokat előre is köszönöm!

 

Luca_41 Creative Commons License 2011.06.19 0 0 44116

Nekem is volt olyan tetőablak betervezve, ami nem készült el. Olyan helyen volt, ahol soha sem tudtuk volna lemosni, és szerepe se lett volna igazán. A tervező azt mondta, hogy nyugodtan el lehet hagyni.

Előzmény: KömKel (44114)
sanda balázs Creative Commons License 2011.06.19 0 0 44115

Sziasztok!

Egy tanácsot kérnénk pergola ügyben: a pergolát -fesztávja 2,6m hosszában és 80cm széles- térőre akarom rögzíteni oszloptartóval.  A kérdés csinálhatom ezt lefúrható oszloptartóval, lefúrnám a térkővelre, vagy szedjek ki 2-3db térkövet és betonozható oszloptartót tegyek a betonba?

 

Mennyire tud kimozdulni a kb. 5 éve lerakott térkő, ha a fúj a szél?

A térkő alatt szabályosan 30-40cm zúzott kö van, de ugye a térkő csak kb 10cm magas.

KömKel Creative Commons License 2011.06.19 0 0 44114

Nem lesz belőle semmiféle büntetés (hacsak nem műemléki az épület).

 

Amikor adod be a használatbavételihez a papirokat, csatolj hozzá egy megvalósulási tervet, amin ezek a változások át vannak vezetve.

Mivel sem tartószerkezeti, sem pedig külméreti változást nem okoznak, csak kisebb módositásnak minősül, amik miatt felesleges komplett épengmódot kérni.

 

(rugalmasabb ügyintéző az irodai példányon egyszerűen áthúzza a nem beépitésre kerülő ablakot, az elhelyezkedés (és az előtetős változtatás) számára nem lényeges)

Előzmény: _Zsolesz_ (44113)
_Zsolesz_ Creative Commons License 2011.06.18 0 0 44113

Szervusztok!

 

Érdeklődni szeretnék, hátha valakienk van érdemi tapasztalat annak vonatkozásában, hogy mekkora büntetési tételre számíthato, ha eltérek az engedélyezett építési tervtől (és természetesen nem a normál utat járom: móddosítási kérelem)?

 

A tényállás a következő:

- beépített tetőtér átalakítása: + 1 szoba jön létre ill. + tetősík ablakok lettek betervezve.

- az egyik szobára 2 db, egymás mellé helyezett 78x140-es ablak tervezett.

 

Ezt szeretném megmódosítani:

 

a) 2 db helyett csak 1 db. Bőven elég lenne, bár lehet, hogy vannak szabályok a bevilágítás mértékére; a szoba alapterülete 15,85 m2 (17,93 m2 az 1,9 alattival) és van már rajta egy homlokzaton lévő 75x210-es erkélyajtó.

és

78x118-ra vinném le a méretet, mivel a középszelemen és térdfal közé csak ekkorát lehet "egészségesen2 beépíteni

 

vagy

 

b) itt is 78x118 lenne a méret, de ha már kettő, akkor ne egymás mellett legyenek - széthúznám őket.

 

Szóval fenti esetek bármelyikében mire lehet számítani a hatóságtól a használatba vételi során?

 

Másik  hasonló: terasz fölé előtető tervezve, 2/5 hosszban cserépfedés, 3/5 hosszban plikarbonát. Kötekedés ill. bünti lesz belőle, ha én 1/2-1/2 arányra módosítom a megvalósítottat?

 

Előre is köszönöm!

 

Üdv': _Zsolesz_

 

 

 

 

 

ép-it-ész Creative Commons License 2011.06.18 0 0 44112

Hali

Lehet , hogy át kell gondolni , de hol itt az ellentmondás .

Talán túl egyszerű a megfogalmazás vagy a rávezetés .

Az a lényeg , hogy megértse .

Kengyelektől mit vársz ha a felső vasalás 2 db betonvasból áll és az alsó 5- ből kettő kilátszik . HMMMM ??

Csak vess egy pillantást a fesztávra és a gerenda méretére .

Te azt mernéd mondani , hogy ez így tökéletes ? Persze nyugodtan terhelhető ? vagy mit tanácsolnál egy laikusnak amikor még friss és könnyen bontható a betonszerk. ?

cs

Előzmény: nopánick (44105)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.18 0 0 44111

ez se kutya:)

 

Előzmény: Törölt nick (44110)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.18 0 0 44110

Azt árulja el nekem valaki, hogy attól, hogy pucér nőket rajzol valaki a tervekre jobban eladhatók lesznek a könnyűszerkezetes kulipintyók?

 

http://www.erdertkeszhaz.hu/lakohazak_tetoteres_hazak.php?id=26

 

(érdemes az összeset végignézni...)

KömKel Creative Commons License 2011.06.18 0 0 44109

Ez tényleg csak esztétikai hiba lesz, ha nincs alul keresztrepedés...

Valószinűleg amiatt történhetett, mert az oldaláról amikor vettétek le a zsalut, az ütögetés hatására levált.

Előzmény: szgb (44106)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.18 0 0 44108

És ha lehet tovább már ne üsd...

Locsoláson kívül ne piszkáld.

Előzmény: szgb (44106)
Törölt nick Creative Commons License 2011.06.18 0 0 44107

Első ránézésre nem tűnik vészesnek, tényleg csak 1-2-3cm tört le a sarkából. (az ujjad a méret :-))

 

Viszont a zsalut végig ott szokták hagyni, mert szépen oda vezeti a vizet, és akadályozza az elpárolgását...

Előzmény: szgb (44106)
szgb Creative Commons License 2011.06.18 0 0 44106

Ma délelőtt több helyen levertük a széléről a berepedt részt:

 

Azt nem mondom, hogy 100% megnyugtató a helyzet, de nem olyan tragikus, főként sarokletörésről van csak szó, vas sehol nem látszik ki, keresztirányú repedés (még) nem látható.

A FEMÜ is megnézte ma délelőtt, szerinte ez csupán esztétikai hiba, teljes kizsaluzás után még megnézi, de nem látja nyomát szerkezeti problémának.

 

Ti mit láttok a képek alapján?

 

(Egyébként a garázsról van szó, tehát nem lakótér és ezen áthidaló felett még 1 sor 30 PTH NF tégla lesz, utána a koszorú és a fafödém, túl nagy terhelés nem fogja érni, a FEMÜ szerint is a legnagyobb terhelés ennek az áthidalónak az önsúlya, ami 18 mázsa..)

Előzmény: nopánick (44105)
nopánick Creative Commons License 2011.06.18 0 0 44105

Ahhoz , hogy ne hajolhasson le , körülöntjük betonnal .

Ha kevés a beton takarás , azért mert megrepedt , letört 

Akkor szerinted terhelés hatásárasa mi fogja ott tartani a betonvasat

 

Na, ezt az okfejtést át téne gondolni jobban ...

Előzmény: ép-it-ész (44102)
nopánick Creative Commons License 2011.06.18 0 0 44104

Az alsó beton semmit sem tart, szerintem, hisz az már a húzott öv széle.

A alsó beton leginkább korrózió védelmi célú...

Előzmény: ép-it-ész (44102)
ép-it-ész Creative Commons License 2011.06.18 0 0 44103

Hali

Magam részéről a vizesbázisu bitumen kencéktől tartózkodom.

Tavaly használtuk egy építkezésen . Bádoglemez és beton csatlakozási pontját akartuk tömíteni. Munka elkészült du. 2-re . Másmap reggel jött egy zuhé és az egészet visszaoldotta . csodás látvány volt amikor folyik a homlokzaton az anyag. Azt hittem leugrok a tetőről .

Kihívtam a mapei emberét és Ő sem tudott semmi okot megállapítani. Akart adni egy új badellával , de megköszöntem .

vettem bonobitot , a régi bevált cuccot , és azzal kentem le a toldást . Működik !!

cs

Előzmény: nopánick (44082)
ép-it-ész Creative Commons License 2011.06.18 0 0 44102

Hali

Képzeld el azt , hogy ekkora fesztávnál felfekteted a betonvas két végét . A közepe lehajlik , ugye . Ahhoz , hogy ne hajolhasson le , körülöntjük betonnal . Ha kevés a beton takarás , azért mert megrepedt , letört , , akkor szerinted terhelés hatásárasa mi fogja ott tartani a betonvasat ? Hogyan tudja átadni az erőket . Sajnos sehogy .

Közre játszik a terhek felvételekor a betongerenda önsúja is. Plusz a többi teher .

Szerintem bontás, addig amíg nem köt meg teljesen .

Ha esetleg úgy döntesz , hogy mégsem bontassz akkor kell egy statikus , de izibe , aki közelről megtudja nézni és megszaktanácsolja.

cs

Előzmény: szgb (44101)
szgb Creative Commons License 2011.06.17 0 0 44101

Sanszos, hogy ha a vas nem is fog kilógni, de a 2 cm betontakarás nem marad meg. Ez mekkora gond szerintetek?

Ha a vas full kilóg, az nyilván gáz, de ha csak a betontakarás mértéke csorbul?

 

Előzmény: KömKel (44091)
nopánick Creative Commons License 2011.06.17 0 0 44100

Láttam már úgy rakni, hogy száraz sóder+cement terítést csináltak.

(nem túl sok cemenettel, egész sovány beton a cél...)

 

Ezt lehúzzák léccel méretre és ebbe kopogtatják bele a térkövet.

Aztán belocsolás és megkötés (párnap locsolás+várakozás) után jöhet a marozsi homokkal besöprés.

Idővel a talajnedveségtől, esőtöl, aztán teljes keresrtmetszetben sovány betonná áll össze ez a száraz alap.

 

DE! az altalaj tisztes tömörítése ekkor sem úszható meg.

Ehhez lehet bérelni kis villanymotoros kézi talaj vibrátort...

 

Félnapra 4-5 eFt körül (errefelé) 

 

Ennyi idő elég akár 100 m2 levibrálására is, ha kézi döngöléssel már elő van készítve.

Itt eldobva egy ad-hoc kézi döngölöt láthatsz...gerenda darab, két léccel nyélnek.

Mert kétkezes szerszám :-)

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (44099)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!