Keresés

Részletes keresés

Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.26 -1 0 85670

Magyar lakások nagy részében nincs FI relé eddig és ott is élnek emberek.

Még véletlenül sem mondom hogy hülyeség mert nem az de ne állítsuk azt hamisan hogy anélkül nincs élet ...

 

Egyébként is csak flexel működik az a szólás, hogy van flexed ? Nincs ? Akkor buzi vagy .... :D :D

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85666)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.26 0 0 85669

Miert mert mi baj vele ?

 

Ha nincs FI relé a rendszerben akkor nem okoz gondot mivel a PE vagy PEN vagy akármi az valójában csak átmegy a fogyasztásmerőn és műszakilag semmi gondot nem okoz  hogy akár 16 helyen lenne még pluszban fold szonda lerakva.

 

Ha tesz bele akkor szükséges a FI előtt szétválasztani mivel ha utána összeér a kék és a zöld-sárga és bekapcsolt egy fogyasztó akkor lemegy majd neki a FI.

 

Szóval jelen esetben nem tesz semmi rosszat Ha oda földszondát tesz le. Ha rak be fi relét akkor az összes utólagos összekötést illik megszüntetni azaz csak védőföldet szondázhatja kedvére barhol bármennyit. 

Előzmény: sámli_ (85664)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.26 0 0 85668

Tökéletesen kibirja nem kell vele himestojásként viselkedni.

 

Perdsze nem atr a tisztes óvatosság de nincsenek az optikai kábelek cukorból.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85665)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.26 0 0 85667

Bakker, kis ívű kanyarok nélkül kell megcsinálni. A kötöződobozban pedig hurkot kell ráhagyni. Behúzáskor pedig megszappanozni. A vezetékekkel eleve dugig tömött kötöződoboz már régen rossz, de még ott is el kell férnie annak a tyúkbélnek. Ha valaki viszont olyan paraszt, hogy megtöri az meg is érdemli.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85665)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.26 0 1 85666

"Amíg nincs FI relé gond nélkül megteheti."

 

A jelek szerint már most sem egyszerű az elektromos rendszere és eddig még nem költött sem FI relére, sem villanyszerelőre. Feltételezhető, hogy ezek után sem fog ilyen "hülyeségekre" költeni, ebben az esetben viszont valóban nem árt, ha minél több jónagy földelő szondát ver le az ingatlan területén és köti rá helyben a nullvezetőre (amit kvázi PEN vezetőnek használ), mert így egy nullvezető szakadás esetén marad némi esélye az életben maradásra.

Persze egyetlen központi szondával + FI relével (és persze mindenütt ötvezetős rendszerrel) sokkal minden egyszerűbb, olcsóbb és biztonságosabb lenne, de van aki szeret veszélyesen élni :)

Előzmény: Mutual Friend (85663)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.26 0 0 85665

"optikai vezetéket is mellé lehet tolni"

 

Az optikai kábel túl sérülékeny, nem bírja a kis ívű kanyarokat, éles töréseket. Egy villanyszerelő csövezés nem csak egyenes csőszakaszokból áll, vannak benne szűk kanyarok, derékszögű elágazások, ráadásul zsúfolt (vezetékekkel dugig tömött) kötődobozokon sem megoldható a nyílegyenes áthaladás.

Előzmény: Törölt nick (85658)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.26 0 0 85664

Akkor csináltassátok vele. 

Előzmény: Mutual Friend (85663)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.26 0 0 85663

Semmi.

 

Amíg nincs FI relé gond nélkül megteheti.

Azután is csak kicsit kell figyelni hogy ha lesz neki hova teszi be az áramkörbe.

 

Előzmény: King_of_Giants (85662)
King_of_Giants Creative Commons License 2018.04.25 0 0 85662

Nem, én asztalos vagyok.

A sok szófosás helyett inkább azzal foglalkozzatok aki idetéved és kérdez

 

Amúgy miért is gond amit írtam?

Előzmény: sámli_ (85661)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.25 0 0 85661

Jesszusom. Te villanyszerelő vagy?

Előzmény: King_of_Giants (85659)
pancsimánia Creative Commons License 2018.04.25 0 0 85660

Sziasztok

 

Keresek fém horganyzott 50cm széles 3m hosszú perforált kábel tálcát reális áron.

 Fontos hogy 50 Cm széles legyen. Bontott, kissé deformált is lehet nem gond.

Nem követem a fórumot aki tud segíteni az alábbi telefon számon tud elérni napközben.

harminc7672905

 

Köszönöm.

King_of_Giants Creative Commons License 2018.04.25 0 0 85659

melléképület mellett egy szondát létesítve közösítem az ottani földvezetőt a nullavezetővel?"

 

Csináld úgy!

 

"4-vezetékes rendszer megy oda, egy szondán megkapja a földet, de ott nincs a nullavezető és a föld közösítve"

Közösítsd, az csak javít a földelésen, mert ki tudja milyen az értéke

FI relét meg berakhatsz akárhova, az sokat javít

Előzmény: vadkanzombee (85636)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.25 0 1 85658

optikai vezetéket is mellé lehet tolni

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85655)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.25 0 0 85657

Ez több, mint 15 éves sztori, tehát bármiféle hasonlóság a mostani állami beruházásokkal, az csakis a véletlen műve lehet.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85656)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.25 0 0 85656

"állam bácsi gengszter?"

 

Ez köztudott :)

de jelen esetben a beruházást elnyerő fővállalkozó alatti al-fővállalkozó volt a gengszter: nem, vagy csak részben fizette ki az ő alvállalkozóit, viszont a munka végén vásárolt egy panziót a Balaton mellett.

 

Amire ráláttam, az a rendszer így néz ki:

Vannak olyan fővállalkozók, akiknek van esélyük/kapcsolataik elnyerni állami beruházást, ezek általában nem csinálnak semmit a beruházáson (talán azt sem tudják hol van) csak a pénzt mozgatják (részben lenyúlják).

Ő alattuk van egy olyan al-fővállalkozó, aki tulajdonképpen csinálja az egészet, ő bontja szét a munkát részekre és adja ki alvállalkozóknak (pl villanyszerelőnek), akiket a végén olykor egyszerűen nem fizet ki (az okosabb alvállalkozók a pénzt több részletben kérik, ők csak az utolsó részletet nem kapják meg).

Előzmény: schlumberger (85647)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.25 -1 2 85655

"megengedett e egy védőcsőbe rakni a világítás és a dugaljak vezetéket vagy külön védőcsöbe kellene?"

 

Mivel azonos feszültségű (230V-os), ezért nyugodtan mehetnek ugyanabban a védőcsőben.

Előzmény: wolfzsolt (85654)
wolfzsolt Creative Commons License 2018.04.25 0 0 85654

Sziasztok!

Lakás felújítás van folyamatban, a villamos hálózatot is felszeretném újítani, és bővíteni is szeretném.

Az egész lakásban alu kábelezés van műanyag védőcsőben, két áramkör van egy a dugaljaknak, egy a világításnak mindenhova párhuzamosan egymás mellet külön védőcsőben.

A kérdésem az lenne, hogy megengedett e egy védőcsőbe rakni a világítás és a dugaljak vezetéket vagy külön védőcsöbe kellene?

Vagy inkább helyiségenként építsek ki külön hálózatot s ne aszerint, hogy dugalj vagy világítás?

Szirty__ Creative Commons License 2018.04.25 0 2 85653

Miért kellene ezt magyarázni. Teljesen egyértelműnek kellene hogy legyen még egy fogyatékos számára is.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85645)
GeriSoft07 Creative Commons License 2018.04.25 0 2 85652

A mi lakásunkat építő vállalkozót 2011 óta keresik, már az építés végén eltűnt, előtte volt egy "motorbalesete" amiben térdkalácsa tört. Majd végleg eltűnt, a lakókat meg be akarta palizni a szomszéd település alpolgármestere, aki szintén építési vállalkozó, 2017-re sikerült a többi lakónak tisztázni a lakása jogviszonyait.

Hangya Zsolt, 2013 óta országos körözés alatt, mert távollétében ráverték az egész csalást. Holott a CIB, a Földhivatal, és az Altorex kft volt benne. több száz oldalnyi iratunk van. Nekünk az volt a szerencsénk, hogy egy barát segített annyi kp-vel, hogy a banknál kifizessük a különbözetet, amit persze a bank vissza akart utasítani, de ügyvéddel kikényszerítettük, és így tehermentes lettünk, utána 3 hónapig megtagadták a követelés törlését, amit az ügyészséggel fenyegetve tett meg végül a földhivatal.

 

 

Jahno Creative Commons License 2018.04.25 0 0 85651

Veréssel engem is, oszt amilyen az ember simán ki is néztem volna belőle. Esetleg valakitől halottam, hogy valakit simán csak térden lőttek és tanuljon meg viselkedni.

Előzmény: Szirty__ (85644)
schlumberger Creative Commons License 2018.04.25 -1 0 85650

állampárt-erkölcs-geci  ha szabad itt ilyet mondani

Előzmény: schlumberger (85649)
schlumberger Creative Commons License 2018.04.25 0 0 85649

Szövegértési problémáid vannak, vagy csak kötözködsz? 

Elek hárommilliót említ  -  ez szövegértési probéma, vagy utalás a maffiára? Óváron meg tűnnek el a villszerelők.

Előzmény: sámli_ (85648)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.24 0 0 85648

Szövegértési problémáid vannak, vagy csak kötözködsz?

Előzmény: schlumberger (85647)
schlumberger Creative Commons License 2018.04.24 0 0 85647

állami beruházásra al-alvállalkozónak 

állam bácsi gengszter?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85643)
Atis57 Creative Commons License 2018.04.24 0 0 85646

Szia!

 Pont ilyen kellene mindhárom helyre FI relét berakni.Meg villanyszerelőt hivni.

 Mert a" védöföld szonda" csak mese. ,-hasonlitsd össze a 7300 Ohmot(itt már működik a FI relé! ) és az elérhető 10-30 Ohmot !

 De a biztonságos  működéshez azért a 1,5-2,7 Ohm kellene!

 Ez nem 1db 2,5m vascső,---- hanem 6-10db helytől függően! Azért az más árban van!

Előzmény: vadkanzombee (85636)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.24 -1 1 85645

Én tudom, hogy miért írtam amit írtam (figyelmeztetés a jövő vállalkozói felé). És te meg tudod-e magyarázni, hogy miért írtad amit írtál?

Előzmény: Szirty__ (85644)
Szirty__ Creative Commons License 2018.04.24 -1 1 85644

Szerintem két dolog miatt értelmetlen volt mindezt leírnod, melyek az alábbiak:

 

  1. Messziről jött ember azt mond amit akar
  2. Mindenre van ellenpélda és megerősítő példa

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85643)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.24 0 1 85643

Egy ismerőst veréssel fenyegettek, ha továbbra is követeli a munkadíját. Több vállalkozót burkoltan fenyegettek meg, hogy baj lesz, ha sokat ugrál (egyiküknek több mint három milliója úszott el: elment egy állami beruházásra al-alvállalkozónak).

Olcsóbb, mint fizetni.

Ennyit mára a vállalkozók irigyelt és gondtalan életéről.

Előzmény: Sarawak (85642)
Sarawak Creative Commons License 2018.04.24 0 0 85642

Mosonmagyaróvárról vannak itt kollegák?

Nagyon vigyázzatok magatokra, mostanában veszélyes az a környék a villanyszerelőknek. :(

 

https://index.hu/belfold/2018/04/24/mar_negy_eltunt_villanyszerelot_keresnek_a_rendorok/

 

Hooshee Creative Commons License 2018.04.24 0 0 85641

Akár :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85638)
Summer Song Creative Commons License 2018.04.24 0 0 85640

Köszi! :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85639)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85639

A fénycsöveket a hagyományos (230V+50hz+fojtótekercs+gyújtó) módszer mellett nagyfrekvenciás trükkel is működésre lehet bírni.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Elektronikus_el%C5%91t%C3%A9t

 

A képeden egy olyan ketyere látható, ami 24 voltról képes működtetni egy 14 wattos fénycsövet (igen, 15 wattosat is :). Ilyeneket használnak fénycsövek működtetésére pl teherautókban, buszokon.

Előzmény: Summer Song (85627)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.23 -1 0 85638

"Mindenesetre abban kb biztos vagyok hogy a fenti kábelekhez sajnos nincs köze. Ahhoz a látható cuccok közül semminek sincs :)"

 

Az is lehet, hogy a kapcsoló felett van valahol egy elágazó doboz, amelyben a részeg villanyszerelő a kapcsolóból visszajövő fázist  a dugaljhoz menő vezetékre kötötte, a lámpához menő vezetéket meg nem kötötte össze semmivel :)

Előzmény: Hooshee (85630)
cucu Creative Commons License 2018.04.23 0 1 85637

...és ilyenkor szokott jönni a Taormina-jelenség...

Előzmény: Törölt nick (85617)
vadkanzombee Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85636

Sziasztok!

 

Melléképületet szeretnék ellátni háromfázisú árammal, DE: a kiinduló ház villamos rendszere kb. 35 éves. Inkább nem részletezném mert van pár anomália, pl. sehol egy földszonda, a vízvezetékek szintén csak "lógnak". EPH eleve luxus lenne.

 

Egy 20 méteres, 5x2.5mm2 MTK-kábelt húztam át a két épület között. A villanyórához közel van egy másik melléképület (szintén 400V-os) főkapcsolója, oda csatlakozik az említett kábel. Ott nem is találok főldvezetéket.

 

Kérdésem:

Szabályos-e, ha a földvezetőt (PE) most kihagyom a bekötésből (hiszen nincs is hova), és az új melléképület mellett egy szondát létesítve közösítem az ottani földvezetőt a nullavezetővel?

Az a tervem hogy ha egyszer megtörténik a csoda és a házban EPH rendszer lesz kiépítve, a szondát kiveszem és a 20 méteres kábel földvezetőjét a PE sínre kötöm.

Egyébként a másik melléképületnél is ugyanez van: 4-vezetékes rendszer megy oda, egy szondán megkapja a földet, de ott nincs a nullavezető és a föld közösítve. FI-relé sehol sincs ha ez érdekes.

Törölt nick Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85635

Akkor érvényesült a darwini kiválasztódás.

De azért egy próbát megér.

Előzmény: Törölt nick (85634)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.23 -1 0 85634

Gyerek miatt minek? Hozzávágja a labdát, feltolja a seprűnyelet, odarakja a széket, a konnektorból meg hamarabb kiszedi azt a biztizárat egy legódarabbal mint a balfasz apja célszerszámmal.

Előzmény: Törölt nick (85631)
Atis57 Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85633

Szia!

 Ez alap volt  Miskolcon ,Debrecenben --de Székesfehérváron is .

 Valszeg ilyen volt a  terv is. ---költségcsökkentés?

Előzmény: Garfield007 (85632)
Garfield007 Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85632

Zuglóban megfordultam pár panelban. Mindegyikben konnektor-lámpa a megoldás, még a nappaliban is, plafon és a fal találkozásnál ott a konnektor. A panel illesztésekbe benyomkodott kábelcsatornával vagy bevakolt vezetékkel.

Ez pl. a hálóban nem is középen van, Laciék tudnának mesélni a hülye tulajról, aki mégis középre szeretné a csillár kiállást.

Előzmény: Törölt nick (85631)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85631

Nem a hanyatló nyugaton láttam, hanem itthon, pár panelben, mindig a legkisebb félszobában.

Ahogy írod: a plafonon nincs lámpa, a kapcsoló konnektort kapcsol.

Szerinem ez biztonsági megoldás gyerekszobában.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85626)
Hooshee Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85630

Én azt tippelemm hogy ez a szoba valószínűleg nem nappali volt korábban, hanem háló, és valahol arrafelé lehetett az ágy, ez a kábel ahhoz mehetett valami lámpához vagy egyébhez. Mindenesetre abban kb biztos vagyok hogy a fenti kábelekhez sajnos nincs köze. Ahhoz a látható cuccok közül semminek sincs :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85626)
Summer Song Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85629

Hogy működik? Mi van ennek a kimenetén? Hogy így lehet bekötni?

Könnyen tönkre mehet? 14w helyett 15w-os csövet még elbírna?

Előzmény: ficere50 (85628)
ficere50 Creative Commons License 2018.04.23 -1 0 85628

Gyújtó nélküli fénycső előtét. 

Előzmény: Summer Song (85627)
Summer Song Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85627

Ez mi? :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85616)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85626

"Most a derékmagasságúról beszélünk: ott van kék, fekete, sárga-zöld."

 

Akkor ez valószínűleg egy "kapcsolt dugalj" lesz: egyes külföldi országokban (lásd pl amerikai filmek) nem általános szokás a lámpa a mennyezet közepén, az ajtó melletti kapcsolóval egy (vagy több) fali konnektorban megjelenik a villanyosság, ezekbe dugnak különböző állólámpákat.

Előzmény: Hooshee (85625)
Hooshee Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85625

Most a derékmagasságúról beszélünk: ott van kék, fekete, sárga-zöld.

 

Fent kék, fekete, ismeretlen (most épp nem fér alá a létra, de majd eltolom az ülőgarnitúrát újra. Mindenesetre 99%ra mondom hogy az is sárga-zöld lesz).

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85624)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85624

"Csak a feketében van a kapcsoló egyik állásában."

 

És a másik kettő vezeték piros színű? :)

 

"ami szerintem sárga lesz, de ha kell, meghámozom"

 

A végét nem kell piszkálni, elég, ha egy kis felületen lekaparod róle a festéket valahol középtájt. Lehet az is fekete, de lehet zöldsárga színű is.

Előzmény: Hooshee (85623)
Hooshee Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85623

Csak a feketében van a kapcsoló egyik állásában.

 

Fent van kék, fekete, és egy blankolatlan lefestett, ami szerintem sárga lesz, de ha kell, meghámozom

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85622)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85622

"de hogy én nem azt nem tudom kimérni, az is biztos :)"

 

Aztat már tuggyuk, hogy van fázisceruzád.

Namármost ha az van, amire gondoltam, akkor  a három derékmagasságú vezeték valamelyikében mindig van fázis: a kapcsoló felkapcsolt állásában az egyik vezetékben, a kapcsoló lekapcsolt állásában egy másik vezetékben. És a harmadik derót megy fel a lámpához valószínűleg.

Laikus által történő fázisceruzás méregetés előtt elővigyázatosságilag végrendelet írása javallott.

 

"hol látom a csöveket, azok is újak, műanyagok, stb, tényleg normális felújítás volt"

 

Eben az esetben viszont tételezzük fel, hogy nem minden drót szonos színű, hanem szabványosak a színjelölések. Tehát: a mennyezeten és deréktájban akad-e kék illetve zöld-sárga vezeték?

Előzmény: Hooshee (85620)
Hooshee Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85621

Ahogy írtam, ezt én már biztos nem mérem ki. És persze bármi lehet, de a kapcsoló és a derékmagasságú kilógás közt úgy kb egy méter van, nem lenne logikus nagyon a két kapcsoló. mindenesetre arra a kábelre rátettem a foglalatot, ég benne az izzó, de fönt akkor se izzott a fáziscerka, szóval több szempontból sem túl reménykeltő a helyzet.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85615)
Hooshee Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85620

De, ez az a ház (amúgy az is tégla, csak be van burkolva). Ahol látom a csöveket, azok is újak, műanyagok, stb, tényleg normális felújítás volt, nem csak tessék lássék hozzányúlogatás. Aztán persze a vakolat sok mindent elrejt, de azért ahol látom, ott tisztességes munkát végeztek nagyjából.

 

Tisztában vagyok vele, hogy lehet hogy ez lesz az eredménye, és akkor a "semmiért" fizetem ki a kiszállást, óradíjat, akármit, de még egyszer mondom, ezt elfogadom, csak tudjam, hogy van értelme foglalkozni ezzel, vagy keressek más megoldást.

 

Mekk kolléga megfejtését kb a feléig tudtam követni, aztán elvesztettem a fonalat, vagy kábelt, vagy mi itt a divat, szóval lehet hogy úgy van ahogy mondja, de hogy én nem azt nem tudom kimérni, az is biztos :)

Előzmény: Törölt nick (85617)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85619

3szál ugyan lehetne alternatív felmenője, de a fázisnak, (nullának ? :-O) akkor is ott kellene lennie már fent...

 

Plusz akkor a másik "odavezető" kapcsolón  is látszana, hogy hoppá, ez nem egy sima kapcsoló, 3 szál van benne, holott csak szipla billenő, nem dupla "csillár" kapcsoló

 

 

 

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85615)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85618

"Honnan tudod, hogy a falikarhoz nem megy 3 vezeték?"

 

Hogy a kötődobozból nem vezet oda három szál derót?

Távolba tudok látni a logika nevű varázslat segítségével.

Előzmény: peti.olah (85606)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.23 -1 0 85617

Várfok az tégla, talán az elején van valami zsaluzott beton vázas(?) 2-3 tömbös lakótelep, de gondolom nem ott :)...

 

,...vagy kátrányos cső, vagy kádárkori barna "bergman" cső van, kellene ,hogy legyen.

 

Ez azért ciki, és azért "nem haraptak rá", mert valaki ír egy összeget, egy kiszállást, kivisz cuccot, majd megállapitja, ja, az uj festés és újminden alatt 327 centire mindentől egyszerűen vége a mennyezeti drótnak.

 

99.999% ez van ugyanis,.... ahol kósza drótok lógnak a "semmiből", ott lottónyeremény szintű mázli, ha valaki, akinek nem kellett a csillár, nem kitépte, letépte, szaggatta, rángatta, elvágta, aztán beglettelte-elvakolta a végét valahol.

 

 

 

 

Előzmény: Hooshee (85614)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85616

"Ez megint hüjeség. Két 18W-ost szoktak sorba kötni 1 gyújtóval."

 

Rajzold már le nekem ezt az áramkört légy szíves :)

 

https://www.hobbielektronika.hu/cikkek/files/180/soros.gif

Előzmény: peti.olah (85605)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85615

"Közben találtam másik három szál drótot, ami a falból jön ki máshol, derékmagasságban, na az egy szem kapcsoló azt kapcsolja."

 

Egy lehetséges megfejtés: az a derékmagasságú három szál drót az is egy kapcsoló (volt), ami az ajtó melletti kapcsolóval együtt (váltó kapcsolásban) kapcsolták a mennyezeten lévő lámpát. Előfordul, hogy a mennyezeti lámpának az ágy fejénél is van egy kapcsolója. Ebben az esetben talán a derékmagasságú három szálból az egyiknek a túlsó vége a mennyezeten van.

Előzmény: Hooshee (85607)
Hooshee Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85614

I ker, Várfok utca :)

Előzmény: cucu (85613)
cucu Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85613

Bár ez valóban egy szivatós munka, de sokat javítanál a helyzeteden, hogy leszűkítenéd a kört pl. kerületre...

Előzmény: Hooshee (85612)
Hooshee Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85612

Sejtettem, de azért még reménykedem, hátha megszán valaki :) Nyilván nem ez az évszázad projektje, meg én is utálom mikor nem tudom megoldani a problémát, de a két órám attól még benne van, és akkor most kérjek érte pénzt? Előrebocsátom, el tudom fogadni ha az a vége, hogy basszameg, ezt nem lehet megoldani, csak legalább valaki próbálja meg :)

 

Az egész lakás felújított, teljesen.  Frissen festve, új világítás szinte minndehol, mittudomén, vélhetően itt esett áldozatul, még arra is van tippem hogy hol lehet (szerintem az egyik ajtót tolóajtóval helyettesítették, és mögé került volna a kapcsoló, amit megszüntettek, csak aztán máshol létrehozni meg nem sikerült). Mivel ráadásul bérlem, így nem szívesen vésném szét az első héten, pláne ha esetleg kiderül hogy mittudomén, megy még fél métert a plafonban aztán ott vége is. Mert nyilván ha sikerül lekövetni valameddig, és kiderül hogy kbra ott kéne a falban ütni egy lukat, az oké, de azért az egészet nem így követném le.

 

Sajnos a mostani és az előző tulaj is csak pingvinezik, valahol a tulajdonosváltás-felújítás-bérbeadás háromszögben elveszett az, hogy egyáltalán ki a fene csinálta, és ki emlékezhet rá hogy mi volt itt, szóval ez fekete lyuk.

 

 

Előzmény: cucu (85611)
cucu Creative Commons License 2018.04.23 -1 0 85611

Itt szinte csak olyanok vannak....

Csak hát eddig nem harapott rá senki...

 

Fel kéne rendesen újítani azokat a "drótokat"... Gondolom azt meg te nem szeretnéd.

Előzmény: Hooshee (85610)
Hooshee Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85610

A 85600ban leírtam, hogy mit szeretnék: ha van itt , vagy tud innét valaki olyan szakembert, akinek van ehhez szükséges műszerezettsége, olyan fali kábelkeresője, ami erre alkalmas lehet, valamint hajlandó Budapesten kiszállni és megcsinálni, akkor az jelentkezzen, kössön össze, akármi. Természetesen üzleti alapok, blablabla, az én alap villanytanos tudásom és a hétvégére bérelt középszintű bosch falszkennerem, meg leginkább a rászánható szabadidőm és energiám elfogyott, kell egy gonosz profi, aki megoldást nyújt. Vagy hitelesen azt mondja, hogy akasszak rá egy muskátlit, mert lehetetlent kérek.

Előzmény: cucu (85609)
cucu Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85609

De ugye nem várod tőlünk, hogy mi megmondjuk, hol lapul...?

Előzmény: Hooshee (85607)
cucu Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85608

Eleve már a kérdés költőinek tűnik...

Előzmény: peti.olah (85606)
Hooshee Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85607

Sehonnan. Amikor beköltöztünk, ott árválkodott, illetve van egy kapcsoló a falon, azt véltem, összetartoznak. Kapcsolgatom, semmi, mondom kiégett az izzó. Kicseréltem, nem. Leszedtem hogy hátha a foglalat, nem. Közben találtam másik három szál drótot, ami a falból jön ki máshol, derékmagasságban, na az egy szem kapcsoló azt kapcsolja. Kiszedtem, mögötte nincs több bekötetetlen vezeték.

 

A szomszéd szobában van még két kapcsoló közös falon, azokba is belenéztem, semmi.

 

Szóval ha kapcsolta is valaha valami, az most vélhetően egy réteg festék és miegymás alatt lapul, csak jó lenne tudni, hogy vajon hol.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85602)
peti.olah Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85606

Honnan tudod, hogy a falikarhoz nem megy 3 vezeték? Te csináltad?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85604)
peti.olah Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85605

Ez megint hüjeség. Két 18W-ost szoktak sorba kötni 1 gyújtóval.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85603)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85604

"Az a kerdes, hogy ez megvalosithato-e a nelkul, hogy uj szal vezeteket be kelljen huzni,"

 

Nem valósítható meg. Sem a kapcsolóhoz, sem a falikarhoz nem megy elegendő (3) szál vezeték.

Előzmény: Tomiro (85594)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85603

Nincs ilyen megoldás.

 

Pontosabban lehet csinálni, a másik féncsőgyújtó helyettesíthető egy 20.000 ft-os áramkörrel :)

Előzmény: Summer Song (85601)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85602

"óg a plafonból 3 szál drót (lógott rajta egy foglalatban körte is, de azt már leszedtem :)"

 

És mielőtt leszedted, azelőtt honnan lehetett kapcsolni?

Előzmény: Hooshee (85600)
Summer Song Creative Commons License 2018.04.23 0 0 85601

Sziasztok!

 

Tud valaki olyan kapcsolást, amiben 2db fénycsőhöz 1db fénycsőgyújtó van?

Hooshee Creative Commons License 2018.04.22 0 0 85600

Uraim,

 

először is üdv a topic lakóinak.

 

Egy kérdésem/kérésem lenne. Adott egy lakás, amibe most költöztünk be. Abban egy nappali, amiben lóg a plafonból 3 szál drót (lógott rajta egy foglalatban körte is, de azt már leszedtem :). Áram benne nincs, fáziscerka nem jelez, egyik kapcsoló sem látszik vezérleni, ami akár csak a közelben van.

 

Megpróbálkoztam egy bérelt falszkennerrel, de vagy a tudásom, vagy az eszköz volt kevés ahhoz, hogy eredményre jussak.

 

A feladat az, hogy fel kéne deríteni vajon az a vezeték vakvágány, vagy el lehet juttatni valahogy nagy vésés és festés nélkül egy kapcsolóhoz, vagy akár dugaljhoz, ha muszáj. Ehhez nekem sem tudásom, sem műszerezettségem, ha valakinek van, vagy tud olyat akinek van, és hajlandó is megcsinálni, azt egyfelől nagyon megköszönném, másfelől természetesen meg is fizetném a munkáját.

sámli_ Creative Commons License 2018.04.22 0 1 85599

Bocs most vettem észre, hogy írtad, megszünteted. Lehet megoldható, ha a lámpától ill. a kapcsolóktól egy kötődobozba mennek a vezetékek.

Előzmény: sámli_ (85598)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.22 0 0 85598

Akkor mi lesz a másik kapcsolóval?

Előzmény: Tomiro (85597)
Tomiro Creative Commons License 2018.04.22 0 0 85597

egy falikar van csak

Előzmény: sámli_ (85596)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.22 0 0 85596

Ha jól értelmezem akkor a falikart és a másik lámpát is a 2 alternatív kapcsoló kapcsolja?

Előzmény: Tomiro (85594)
Tomiro Creative Commons License 2018.04.22 0 0 85595

Ok, koszi

Előzmény: pampalini111 (85593)
Tomiro Creative Commons License 2018.04.22 0 0 85594

Van egy falikar vilagitas a konyhamban, ket helyről, ket kapcsoloval lehet le-fel kapcsolni, ha jol tudom, alternativ kotessel van bekotve.

Atepitettuk a konyhat, es a lampa helyen is, es az egyik kapcsolo helyen is egy-egy konnektort,( vagy dugaljat, nem tudom mi a helyes szakmai elnevezese) szeretnek hasznalni, a masodik kapcsolot megszuntetnem.. A kapcsolo sullyesztett fali dobozaba el tudnam helyezni, illetve a falikar helyere felraknek egy falon kivuli dugaljat. Az a kerdes, hogy ez megvalosithato-e a nelkul, hogy uj szal vezeteket be kelljen huzni, mert eleg korulmenyes lenne, csak a vezetekek atkotesevel.

Ha a kapcsolo helyere nem lehet dugalj, akkor gondolom legalabb a falikarhoz fel tudok egyet rakni.

Koszi, T.

Előzmény: sámli_ (85592)
pampalini111 Creative Commons License 2018.04.22 0 0 85593

Szia! Szinte biztos hogy nem, kapcsolónál nem lessz nulla és föld vezeték. A lámpánál nem lesz külön fázis vezető a dugaljnak.

Előzmény: Tomiro (85591)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.22 0 0 85592

Fuss neki még egyszer, mert nem értem.

Előzmény: Tomiro (85591)
Tomiro Creative Commons License 2018.04.22 0 0 85591

Üdvözlet mindenkinek!

A konyhámban egy lámpát kapcsol két alternatív bekötésű kapcsoló.

Szeretném átkötni úgy, hogy a lámpa és az egyik kapcsoló helyére egy-egy konnektort szeretnék, amiknek külön-külön is kellene működniük..

Megvalósítható ez új vezeték behúzása nélkül?

Előre is köszönöm.

 

Törölt nick Creative Commons License 2018.04.22 0 0 85590

A kérdezőnek meg azt mondanám, hogy addig örüljön amíg bakony van, azok többet bírtak alapból mint a mostaniak.

 

Ezt mondjuk nem gondoltam volna. (Ez amúgy még a régi, fekete billentyűs kivitel, amit öregbeatsuhanc említett.)

Akkor hagyom ahogy van. Konkrét gond nincs vele, inkább csak a szememet zavarta, hogy az egész szekrény vadiúj ABB kismegszakítókkal van tele, és van alattuk 3 harmincéves kakukktojás.

Előzmény: nap50 (85577)
szakmókus Creative Commons License 2018.04.22 0 0 85589

Engemet is megfertőzött a hülyeség.... megcsináltam a mikro-transzformátort a kíváncsiság miatt.

Én 4 menetet tekertem, amivel 900A feletti áramot mértem. A tekercsek rögzítve (kiékelve) lettek nyáklap lemezekkel. A gyors szorítóval a trafót le kellett fogatni az asztal laphoz mert le akart ugrani az asztalról rövidre záráskor.

 

Nem a legjobb megoldás műanyag szigetelésű vezetéket alkalmazni, bár tudom a profil lakkozott huzal nem mindenkinek elérhető.Nekem is bontásból lett.

 

Apropó a lakatfogó a HOLD funkcióval rögzített értéke látszik. Volt régen olyan lakatfogónk ami a legmagasabb áramot rögzítette, és ha volt a rögzített érték feletti áram akkor azt lett az új kijelzett érték automatikusan. Sajnos a lakatfogó tönkrement a nagyfrekvenciás környezetben való mérésnél. Sajnos a konkrét típusra nem emlékszem, de a kivitele alapján a "lebutított" csak HOLD rögzítés változata ma is kapható.

Nagyon hasznos funkció volt!

Előzmény: Mutual Friend (85588)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.22 -1 0 85588

Előzmény: Atis57 (85585)
Atis57 Creative Commons License 2018.04.22 0 0 85587

Szia!

 

Nekem a csengőtrafó rövidrezárásos kapcsolás ,-- utólag megtoldva vmi telefoncsengővel !

 "Ez egész nap csak berreg "--de ezt jó szakember csinálta pár sörért!

 Mi az hogy nem ingyen akarom megnézni? mert amúgy ez már jó!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85583)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.22 0 0 85586

3.2V :)

 

Ponthegesztő :)

Előzmény: Atis57 (85585)
Atis57 Creative Commons License 2018.04.22 0 0 85585

Szia!

 Klasz a lakatfogó ---bár a 798A azért milyen feszültség mellett folyik?

Előzmény: Mutual Friend (85584)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.22 0 0 85584

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.22 0 3 85583

Nekem az a kedvencem, amikor van csengőtrafó, de előbb a 230V kimegy a kapuhoz és csak utána megy rá a trafóra.

killerlaca81 Creative Commons License 2018.04.22 0 0 85582

Köszönöm!

Előzmény: ficere50 (85515)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.22 0 2 85581

Ennél már csak az a szebb, amikor a szürke lapos telefonvezetéket a két ér közé a szigetelésbe vert szeggel rögzítik

 

 

 

 

Előzmény: cucu (85575)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.22 0 0 85580

"Soha nem tettek fel a lakó által kezükbe nyomott kismegszakítót"

 

Biztos ébren álmodhattam akkor, valóban kizárt, hogy csúszópénzzel valaha is el lehetett intézni akármit is, ez nem az az ország...(?:))

 

 

 

 

Előzmény: nap50 (85577)
Teaway Creative Commons License 2018.04.22 -1 0 85579

Köszi a kiegészítést!

Előzmény: oregbeatsuhanc (85578)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.04.22 0 0 85578

" Nálam az ELMŰ hozott saját feliratozású Eatont (nem tudom, ki gyártja)."

Úgy vettem észre, 2014 óta ők gyártják a KLÖCKNER MOELLER cuccait, mint amerikai magyarországi cég.

Amúgy a 80 as években ELCO kismegszakítókkal is cserélte az ELMÜ a mérőit.

Azok sem rosszak, nekem jelenleg is azok vannak az elosztótáblámon.

A BAKONY művek automatáival még akkoriban lehetett könnyen variálni, amikor még fekete billentyűs, öntapadós áramérték jelző matricákkal gyártották a kismegszakítóikat.

Később aztán jöttek a színes billentyűsök.

Előzmény: Teaway (85576)
nap50 Creative Commons License 2018.04.22 0 3 85577

Beszéljél már zagyvaságokat. Soha nem tettek fel a lakó által kezükbe nyomott kismegszakítót. Mindig volt egy típus amit éppen használtak. Persze a belsejükkel mindig volt trükközés.

A kérdezőnek meg azt mondanám, hogy addig örüljön amíg bakony van, azok többet bírtak alapból mint a mostaniak.

Előzmény: Törölt nick (85569)
Teaway Creative Commons License 2018.04.22 0 0 85576

Nálam az ELMŰ hozott saját feliratozású Eatont (nem tudom, ki gyártja).

Előzmény: tfe_tng (85572)
cucu Creative Commons License 2018.04.22 0 0 85575

Kihagytam, hogy sima, egyszeres szigetelésű vezetékkel vitték ki a 230-at, pontosabban szürke telefonvezetékkel...:(

Előzmény: cucu (85574)
cucu Creative Commons License 2018.04.22 0 0 85574

Amikor vettem a házat, -25 éve- itt is ki volt vezetve a 230V a szőlőkarókon rögzítve a kapucsengő nyomógombjához! Agyrém...

 

Attól leszek ideges, amikor kiérződik a dilettantizmus és a szarrágás ötvözete...

 

Arról nem is szólva, hogy a csengőreduktort éppen azért találták ki, mert amikor bevezették a lakásokba a vezetékes gázt, a 230V-os csengő akkora szikrát adott, hogy képes volt felrobbantani a lakást ha volt egy kis gázszivárgás.

Pedig lakásnál még megoldható volt 2 méter vezetékkel a 230 oda vivése, de ház esetében -mint nálam is volt- 20 métert kivinni a kerten át, óriási felelőtlenség! De hát vannak ilyen emberek...

Előzmény: Jahno (85571)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.22 0 1 85573

Szerintem sem.

Előzmény: Lacivill (85554)
tfe_tng Creative Commons License 2018.04.21 0 0 85572

Biztos van ilyen is, de nalam mult heten volt bovites, sajat tapasztalat:

EATON kismegszakitokat hoztak, kozben elmeseltek hogy teljesen eselytelen barmilyen csuszopenz mert ellenorzik oket es 2-3 ilyen alkalom utan visszavonjak az engedelyuket. 

Előzmény: Törölt nick (85569)
Jahno Creative Commons License 2018.04.21 0 0 85571

Múltkor mutattam a képet, hogy itt anyósnál simán megcsinálta a paraszt, ráadásul olyan kapcsolóval amit beltérben sem szívesen alkalmazunk, mert az a békebeli leesős borkulatú. Én vajon hány ilyet szerelhetett? Első párásabb hajnalon csak csíp, egyéb esetben akkorát rúg, mint a ló. Istenbarma volt az is. Még annó hirtelen felindulásból én kötegeltem ki a kapura egy olyan kapcsolót, ami éppen csak kéznél volt, de persze nem 230 voltos áramkörrel. Aztán 15 év múlva valami lekonyult, helyi erő így tette rendbe, bekötött valami ami éppen kéznél volt, viszontlátásra...

Előzmény: cucu (85555)
szakmókus Creative Commons License 2018.04.21 0 1 85570

"Én elhiszem, hogy te még nem láttál fémvázas, fémborítású csarnokot, melynek külső falára a tervező villamos berendezést szánt, de hidd el, van ilyen."

 

???

 

Az ipari épületek szinte csak ilyenek! Láttam eleget. Az azokra kerülő kezelő,jelző,stb berendezések kivitele teljesen eltér a lakossági eszközöktől. Ha nem ipari jellegű lenne,át sem vennék. A fémszerkezetek,borítások EPH renszerbe biztosan be van kötve közvetlen,vagy közvetetten.

 

"Ezek a riasztó magyar társadalmi pillanatképek nem érvek"

 

A csengők nagyrésze reduktorosak, és a feszültség szint miatt olcsó,kevésbé szakszerű szerelésel van létesítve az áramköre.

Pont a kérdező akinek így van szerelve, vett egy 230V-os csengőt. Ezt akarja alkalmazni a más irányelveknek megfelelő huzalozásra készített áramkörre. Ez is egy társadalmi pillanatkép igaz egy arra megfelelő fórumon azért rákérdezett hogy mit és hogyan, hiszen maga akarja kivitelezni.

Előzmény: ötfelezős (85565)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.21 -1 0 85569

Mikor jönnek óracserére, egyrészt úgyis cserélniük kell(ene), másrészt adsz egy kis zsetont az embernek, kicseréli hirtelen, olyankor (nálam) eddig minden plombát cseréltek úgyis.

 

Amig nincs vele baj, én hagynám,.... sokszor már az előző tulajok "megokosították", tehát összesen nem 3x16 ampered van, hanem kitudja mennyi (amennyire az adott példányokat sikerül "feltekerni"..!!)

 

Nekem eddig egyébként mindent feltettek, de lehet, hogy vannak idióta szerelők, meg a szolgáltatók is kezdenek néha teljesen elborulni,..

... ahol szereltek ilyet, ha kezébe adtam a 25-ös akármit, feltette és leplombálta azt, (burkolat alatt úgysem látszik mi az) kis csúszópénzért..

... nem kezdte el ,hogy de akkor mi lesz, ő lebukik és jajjaj, mert szolgáltatási területen csak ez meg az a tipus használható...

 

Modjuk, hogy maguktól a legolcsóbb hótkínait teszik, azon nem lepődök meg, semmire nem akarnak egy fél plussz fillért költeni, ami a rezsicsökevény országában éppenséggel furcsa is lenne, ha másképp lenne.

 

Előzmény: Törölt nick (85567)
arenarock Creative Commons License 2018.04.21 0 0 85568

Kontakthibás a szabályozó potmétere.
Szerintem

 

Előzmény: ZseF (85548)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.21 0 0 85567

Van egy régi kapcsolószekrényünk, ahol az óra előtti részen 3 db kőkorszaki Bakony Művek kismegszakító van, ami a szolgáltató tulajdona és le van plombálva. Ki lehet ezeket vajon cserélni valami normálisabbra (ABB-Stotz, OBO Bettermann, Siemens stb.), ha vállalom a költségeket? (Volt, aki azt mondta, hogy inkább hagyjam, mert az E.ON még a BM-nél is szarabbat rak fel. Ez igaz lehet?)

Lacivill Creative Commons License 2018.04.21 0 3 85566

Épp ezért nem azt írtam, hogy a szabvány tiltja, hanem, hogy én biztos nem viszek kültérre 230V-ot csengőnyomónak. Saját "hatáskörömben" néha szigorúbb vagyok mint a szabvány, de szerintem a legtöbben így szerelnek.

Előzmény: ötfelezős (85565)
ötfelezős Creative Commons License 2018.04.21 0 1 85565

Én egyetértek Lacivill hozzászólásával.

Legyen úgy. Az illikből viszont még közvéleménykutatással sem lesz tilos.

régi társasház falán... ...kaputelefonnal közös hálózaton van a csengő áramkör... ...a kapuig menő toldozgatott vezeték ami sokszor toldva szigetelőszalaggal (leukoplaszt,bahamabézs szalag)

Ezek a riasztó magyar társadalmi pillanatképek nem érvek, mert nem arról szól a beszélgetés, hogy kétes helyzetben felelőtlen legyen az ember.

A tulaj büszke is magára hogy a nyomógombot kicserélte egy beltéri falonkívülire.

Detto. Pláne, hogy ezt én említettem előbb...

De egy kapura ami valószínűleg fémből van és nincsen a földelt hálózatba bekötve, arra ráépíteni egy 230V-os nyomógombot ...

Én elhiszem, hogy te még nem láttál fémvázas, fémborítású csarnokot, melynek külső falára a tervező villamos berendezést szánt, de hidd el, van ilyen.

 

Ne bolondozzunk már.  A szokás egy dolog, a szabványos szerelés meg egy másik.

Előzmény: szakmókus (85559)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.04.21 0 0 85564

"Egy régi társasház falán (bkv nyomógomb sokasága!) zsinorvezetékek között nem lenne jó ha lenne egy két 230-as kakukk tojás."

 

Csengőgombnak a BKV nyomógomb eleve a legrosszabb választás. Kopasz vörösréz érintkező pogácsák szépen zöldre oxidálódnak a nedvesség hatására, és az amúgy is alacson feszből a kontakthiba és a vezeték hossza miatt a csengő már szinte semmi feszt nem kap. Az a nyomógomb ide aztán tényleg nem való.

 

Előzmény: szakmókus (85559)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.04.21 0 0 85563

"Mi ezekkel a baj? Ki nem cserélem, de legalább majd tudom."

 

Az aluházzal a kép alapján annyi lesz hosszútávon a gondod, hogy a zárófedél rozsdásodásnak indult csavarjai annyira belerohadhatnak a menetbe, hogy nyomógomb csere, stb. esetén nem lesz egyszerű kicsavarni őket. Amíg még bontható új, és bezsírozott, felületkezelt csavarokra cserélném le, sőt, az igazi saválló kivitel lenne.

Amúgy ez a tokozat létezik műanyagból is, de ha az áramkör törpefeszültségű lesz, ninc

s gond a fémmel sem.

Előzmény: gepesz (85553)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.04.21 0 0 85562

https://www.google.hu/search?q=tracon+moduláris+csengő&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwj5n7GYisvaAhXGWCwKHZA6CJgQ

 

Ha van hely az elosztótáblában moduláris trafót + egy hozzávaló normális csengőt is találsz itt.

Előzmény: gepesz (85561)
gepesz Creative Commons License 2018.04.21 0 0 85561

Nem mondom, hogy nem értek egyet vele.

Adott a helyzet vagy tizenéve.

Legfeljebb, ha azt a trakon csengőt lecserélem, valami trafósra. Végeredményben csak azt kell cserélni. Áramnak lenni kell a csengőnél. Mindjárt goglizok valamit.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85560)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.21 0 0 85560

Ebből a fajta nyomógombból létezik vízálló kivitel is (sőt, talán robbanásbiztos is, ami még komolyabb fokozat), és a fém háza leföldelhető, tehát lehet, hogy nálad kivételesen nem életveszélyes  megoldás 230V-ot kivinni a kapura.

 

Ettől függetlenül szerintem komoly szakember mindig olyan megoldást keres, ahol nem életveszélyes feszültség van kitéve az időjárás (és az emberi hülyeség :) viszontagságainak**.

Tehát nem 230V-ot viszünk ki a kapura drága kábellel és drága tömített szerelvényekkel, hanem az egészet benn a házban áttesszük a picike feszültségek tartományába és attól kezdve minden anyag lehet olcsó és a végeredmény mégis biztonságos. Tulajdonképpen egy 1.500 forintos trafóval/tápegységgel megspórolunk 15.000 Ft értékű kábelt és tömített alkatrészt plusz megfizethetetlen értékű életveszélyt.

 

(** az alacsony-lámpás kerti világításokat is jobb lenne törpefeszültséggel csinálni, vagy legalábbis leválasztó trafóval)

Előzmény: gepesz (85553)
szakmókus Creative Commons License 2018.04.21 0 1 85559

Én egyetértek Lacivill hozzászólásával.

A transzformátorról működtetett csengő érintésvédelmileg is indokolt.

Egy régi társasház falán (bkv nyomógomb sokasága!) zsinorvezetékek között nem lenne jó ha lenne egy két 230-as kakukk tojás.

Nem ritka hogy a kaputelefonnal közös hálózaton van a csengő áramkör.

Kertes háznál a kapuig menő toldozgatott vezeték ami sokszor toldva szigetelőszalaggal

(leukoplaszt,bahamabézs szalag) jó ha gyengeáramon megy ki!

A tulaj büszke is megára hogy a nyomógombot kicserélte egy beltéri falonkívülire......    :-(

 

A 230-as a beltérben,pl: fedett folyosón, közvetlenűl a bejárati ajtó mellett, úgy igen.

 De egy kapura ami valószínűleg fémből van és nincsen a földelt hálózatba bekötve, arra ráépíteni egy 230V-os nyomógombot .......

 

Én úgy vélem nem kívánságműsor hogy a tulaj milyen feszültségű csengőt akar.

Előzmény: ötfelezős (85557)
ötfelezős Creative Commons License 2018.04.21 0 0 85558

A témáról ennél többet biztonsági szempontból már az 1966-os kiadású szakkönyv sem írt:

Előzmény: ötfelezős (85557)
ötfelezős Creative Commons License 2018.04.21 0 0 85557

A nyomógomb szerintem nem kültéri, az a baj.

Egyik ismerősömnél, ahonnan a példát hoztam az északi falról, olyan jól benedvesedett a kontállux nyomó egy novemberi nedves két hétben, hogy az ilyen Tracon-csengő-féle állandóan, bár halkan szólt.

 

Ami Lacivill hozzászólását illeti, hogy nem illik, azzal olyan szempontból nem értenék egyet - de ez már ismétlés ebben a topikban, ez már ugyanígy meg lett tárgyalva - hogy legtöbbször már a csengőnyomó mellett úgyis van világításra kapcsoló, és abban úgyis bent zizeg a 230... 

Előzmény: gepesz (85553)
gepesz Creative Commons License 2018.04.21 0 0 85556

Ez már így sikerült valamikor. Nyomógombot viszont elég masszívat, erőset, vízállót kerestem, aminek az alumínium háza is mélyen be van építve, nem sérül meg. Mondjuk bombázáskor lehet.

A csengőt is villamossági szaküzletben vettem. Árulják, gondolom engedélyezett.

Előzmény: Lacivill (85554)
cucu Creative Commons License 2018.04.21 0 2 85555

Egyszerűen döbbenten olvasom egyes írásokat... 

 

(Ráadásul az régi orosz bim-bam csengők tűzveszélyesek is voltak, mert beragadhatott az egyik pozíciójában, és ezáltal folyamatosan vette fel az áramot, így melegedett, míg ki nem gyulladt...)

Előzmény: Lacivill (85554)
Lacivill Creative Commons License 2018.04.21 0 2 85554

Nem engem kérdeztél, de azért válaszolok. 230V-ot kivinni kültéri cengőnyomóba nem illik.

Előzmény: gepesz (85553)
gepesz Creative Commons License 2018.04.21 0 0 85553

 

 

Nekem ilyen:

És a hozzá tartozó nyomógomb:

 

Mi ezekkel a baj? Ki nem cserélem, de legalább majd tudom.

 

Előzmény: Mutual Friend (85547)
murray Creative Commons License 2018.04.21 0 0 85552

így van.

Előzmény: ötfelezős (85541)
murray Creative Commons License 2018.04.21 0 0 85551
Előzmény: Törölt nick (85538)
cucu Creative Commons License 2018.04.21 0 2 85550

Nem jó a keverési arány...

Előzmény: ZseF (85548)
ötfelezős Creative Commons License 2018.04.21 0 2 85549

Nekem az osztásméretű sínre pattintható van, de emlékeim szerint, mikor a dallamcsengő divat lett mondjuk a nyolcvanasok közepén, azok mind 220-asok voltak. Akkor már mindenkinek erősáramos szabvány volt a csengőnyomója, elvégre az egyforma stílusú szerelvény volt a menő. Így elvileg már csak a vezeték volt kérdés.

 

Az más tészta, hogy a beltéri nyomót kirakták az északi falra esőztetni, az a magyar iparűzési kultúra jellemzője volt. :)

Előzmény: Mutual Friend (85547)
ZseF Creative Commons License 2018.04.21 0 0 85548

Sziasztok!

 

Van egy porszívóm ami alacsony fordulaton úgy dadog mint régen a trabant. Max fordulaton semmi probléma nincs vele.

 

Szerintetek, hogy lehetne orvosolni ezt a problémát?

 

Videók és képek (Google drive link):

 

https://drive.google.com/open?id=1QJcMs8566Xj3RG5MQ_tBrx2HF8Olc0-d

 

 

Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.21 0 0 85547

Az meg már milyíen csengő ahol a 230att ki kell vinni az utcára vagy az ajtó mellé ?

Előzmény: ötfelezős (85541)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.21 0 0 85546

Semmiképpen sem jó, ha valahol bekapcsolnak valamit és egész máshol repül a bili.


Igen erősen javallott nagyon gyorsan újra produkálni a történetet mondjuk egy fúrógéppel, hogy végig tudd szórakozni a hiba előidézése mellett.

Előzmény: ksanci (85544)
cucu Creative Commons License 2018.04.20 0 1 85545

Hát, nem mondom meg, hogy mit kössél rá...

Előzmény: murray (85537)
ksanci Creative Commons License 2018.04.20 0 0 85544

Most válaszolt, hogy a házban csak az óráig illetve maga az óra került felújításra, ő a saját lakásfelújításánál csináltatta meg a saját hálózatát, plusz a FI-t. Az kötelező is volt, ugye és ahogy mondja is.

Szóval a házban máshol nem is nagyon van FI.

Viszont a flexeléssel végeztek, azóta megint minden rendben.

Akkor ezek szerint jó eséllyel szivárgó áram van a földhálózaton illetve eph-n?

A kérdés akkor csak az, hogy a flex volt a gáz, vagy a földszinti lakó hálózata...

Előzmény: ksanci (85539)
ötfelezős Creative Commons License 2018.04.20 0 1 85543

Ez a szürke vezeték gyengeáramú vezeték, éppen elképzelhető, hogy a próbafeszültség több, mint 230 V, de a névleges üzemi feszültség az akkoriban, mikor az a csengőtrafó lejött a szalagról, 48 V volt.

Előzmény: murray (85537)
Peter atyuska Creative Commons License 2018.04.20 0 0 85542

Nem tapasztalat.

Előzmény: murray (85537)
ötfelezős Creative Commons License 2018.04.20 0 0 85541

Mert vett egy 230-as csengőt.

Előzmény: Mutual Friend (85540)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.20 0 0 85540

Miert akrasz te 230v-ot a szürkére ?

Előzmény: murray (85537)
ksanci Creative Commons License 2018.04.20 0 0 85539

13,8 W, papíron, elméletileg, azért nem mindegy :D

 

És szerintem a kisebb része fog menni a földelés felé, teljes zárlatnál is, akármilyen hiper-szuper földelésed van, akkor sem 0 Ohm. Ha meg szar a földelés, pláne. Persze, ha a hurokellenállás még ennél is nagyobb...

Illetve kérdés az is, hol van szétválasztva a PEN. Ha az ÁVK előtt, akkor tényleg fifti-fifti körül. Ha nem, akkor a jóég tudja. Úgy rémlik, a dobozban nem láttam átkötést, az óra mögé/bele meg nem látni.

Ha nincs, mi van, ha az ÁVK előtt összekötjük a nullát és a földet?

Most nem vagyok benne biztos, hogy minden lakásban van ÁVK, vagy a barátnál csak azért, mert ő meg másfél éve csináltatta meg és be kellett tenni.

Egy társasházban meg mindig kérdés, hogy milyen földelés és EPH van.

De ahogy írtam, elvileg tavaly nyáron csinálták meg, szakszerűen.

Mindegy, a lényeg, hogy önmagában egy nulla-föld zárlat nem nem feltétlenül fogja levágni az ÁVK-t, de az igaz, hogy nem kell sok hozzá.

 

Elek, nyilván nem egy "ezt ide, azt oda és fasza lesz" választ vártam.

Kellene egy jó villanyszerelő. Mondjuk azt mondtam barátomnak, hogy a közös képviselő és a munkát végző villanyászok kellenének első körben. A fenti kérdésekre sincs még válasz, nem tudom elérni :)

 

Előzmény: Törölt nick (85531)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.20 -1 1 85538

Figyu, ott röhög az optikai internetdrót. Ne égesd szegényt. Mi lenne, ha ezt az őskövületet kidobnád és egy elegáns, szép fehéret vennél a helyére, vagy inkább egy vezetéknélkülit aminek a belsője konnektoros.

Előzmény: murray (85537)
murray Creative Commons License 2018.04.20 0 0 85537

bocsánat itt egy kép a régi csengőről. A felső reduktorra az van írva: FFV Typ T22  (csak csengőüzemeltetésre) ősrégi magyarnak néz ki. 

tehát a falból (szörnyű) jön ki ez a szürke drót egyik ága a reduktorba másik a csengőbe.  a reduktor tetején két szál az megy a konnektorba. 

 

tehát a két szürke alkalmas 230vra rákötve egy modern csengőre? vagy kössek rá próbalámpát ?

 

 

Előzmény: Törölt nick (85504)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.20 -1 0 85536

"Az EPH és a fémcsövek közösitik az áram utakat . Ráadásul az egész utcát belevonhatod!"

 

Ha a lakásunkban lévő földvezetőik / EPH / csőhálózatunk feszültség alá kerül (akár az egész házé/utcáé), de ez az energia nem a mi FI relénken keresztül jutott oda, (hanem pl a szomszédtól) akkor a mi FI relénk szerintem nem fog lecsapódni ettől. Mert a szomszéd áramszivárgásából a mi FI relénk nem lát semmit, az ő szemében minden rendben van (rajta átmenő fázis és nulla áramok eredője).

Ezért is igen furcsa szerintem, ha a szomszéd dugaljából le lehet csapni a mi FI relénket.

Előzmény: Atis57 (85524)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.20 -2 0 85535

Jelen eset bonyolultabb, mert a FI lecsapódását generáló dugalj nem a lakáshoz tartozik  (nem a FI relén keresztül kapja sem a fázist sem a nullát).

Legalábbis állítólag :)

Előzmény: Atis57 (85525)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.20 -2 0 85534

"Azzal kezdtem, hogy nincs földzárlat, se más durva hiba."

 

Lehet, hogy a föld és a nulla között nem zárlat (nulla ohm) van, ugyanezt a jelenséget okozhatja elvileg akár 7600 ohmos ellenállás is. Ráadásul ez az ellenállás lehet időszakos is, pl átmenetileg nedves dolog vagy valami ideiglenes változtatás eredménye is.

 

"Hurokellenállást persze nem tudok mérni."

 

Az, hogy a FI relé 30 mA-nél kisebb vagy nagyobb "illegális" áramot érzékel, az több dolog eredője. Nem csak a rövidzár ténye a fontos, számít a helye, az ellenállás érték, az oda vezető nullavezető és födvezető ellenállásai, az áramot kiváltó terhelés (flex) csatlakozási pontja a rendszerben az oda vezető fázis- és nullevezetők ellenállása, de még az se mindegy, hogy hány wattos az a flex, mert ugyanott ugyanakkor kevesebb wattos fogyasztó talán nem lenne képes léterehozni a 30 millampert a FI relében.

 

Tehát ne reméld, hogy valaki azt fogja mondani a fórumból neked, hogy "ilyenkor mindig össze kell kötni a ződsárgát a lilakékkel és megszűnik a probléma" :) Az ilyen problémákhoz nagyon okos villamos  ember olykor több órányi nyomozása szükséges. Ha nem egy tulajdonos van, az ráadásul további problémákat vethet fel, mert pl ha az alsó szomszédod tőled lopja az áramot, akkor valószínűleg nem lesz túl segítőkész, amikor a villanyszerelőd szeretne műszerrel méregetni az ő lakásában is.

Előzmény: ksanci (85510)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.20 -1 1 85533

Az okok részletes elmagyarázása sokáig tart, ezért én sem teszem.

A lényeg: a ledek nagyon-nagyon picike energiától is képesek halványan világítani, akár annyira kevés energiától is, amennyi a falban egymás mellett párhuzamosan futó fázisvezetők között "átszivárog".

Én ilyenkor ezt szoktam javasolni: ha olyan helyiségben van, ahol nem zavar, hogy halványan világít, akkor ne törődj vele, hadd világítson. A villanyszámlában havonta mondjuk 2-5 forint plusz kiadást valószínűleg el tudsz viselni anyagilag. A halvány fény megszüntetése valószínűleg többe kerülne, mint a halvány fény ezer évnyi energiafogyasztása.

Előzmény: banyacskydaniel (85508)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.20 0 1 85532

"Mindig a segéd/mellék áramutak"

 

Ahol ilyenek egyáltalán vannak, az mind a gyakorló élet/tűzveszély.

 

Előzmény: Atis57 (85524)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.20 0 2 85531

"Nos, a FI utáni nulla-föld zárlattól még vígan fel tudod kapcsolni a FI-t, nem fogja levágni azonnal, hanem a legkülönfélébb pillanatokban."

 

Akkor ahol ez van, ott nagyon szar a földelés, minimum az áram felének (de inkább többnek) a fi relét meg kellene ilyenkor kerülni. Ami azt jelenti, 60mA összefogyasztás felett _biztosan_ lemegy, ami 12W, papiron.

 

A valóságban teljes zárlat esetén ennek a töredéke elég, általában a standby-ban várakozó készülékek, és mindig működő dugasztápok árama bőven lecsapja.

 

Itt is lehet szivárgás már alapból gazdagon, 30 plusz mA-t a szomszéd flexéből összeszedni nem esélyes.

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: ksanci (85519)
ötfelezős Creative Commons License 2018.04.20 0 0 85530

Na ennek az árama melyik fémcsöhöz záródik? mert akkor azt a FI relét vágja le!

Hogy kerül a fémcsövön flangáló áram bele egy FI-relébe?

Előzmény: Atis57 (85525)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.20 0 1 85529

Viszont kötelező a Fi relé beépítése.

Előzmény: King_of_Giants (85526)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.20 0 0 85528

Így van, azaz a amikor egy fogyasztó bekapcsol.

Előzmény: cucu (85521)
King_of_Giants Creative Commons License 2018.04.19 0 0 85527

Feltételezve hogy csak kád van a fürdőben. Ha zuhany is/csak akkor további bonyodalom van :)

Zuhanytol 120cm-re

A szabvány ezeket a méreteket irja, de pl. a 60cm-t én keveslem

Simán elér onnan a hajszáritó egy kádas száritáshoz, és kész a baleset

Előzmény: King_of_Giants (85526)
King_of_Giants Creative Commons License 2018.04.19 0 1 85526

"1 kérdés: Fürdőbe jó-e a sima dugalj(1.5-2m -re van a kádtól 1.3m magassan) mert IP44-ből csak fedeleset találtam amit én nem nagyon látok fürdőkben"

 

Jó, mert kiesik a szabvány által megjelölt 2-es, 60cm-es  sávbol

Ettöl függetlenül IP44 csapfedelest raktam  mindig fürdőszobába

Sose tudni ki hogy zuhanyozik, merre fröccsen a víz

Előzmény: killerlaca81 (85514)
Atis57 Creative Commons License 2018.04.19 0 0 85525

Szia!

 még egy;

 A zárlatos csillár PE nélkül  ,ami szigetelés nélküli tartóra van a falon felfogva !

 Na ennek az árama melyik fémcsöhöz záródik? mert akkor azt a FI relét vágja le!

 230V/ 0,03A =7666Ohm  ekkor is hibás de ha az áramut ellenállása 1200 Ohm alá esik --Már müködteti a FI relét! Kb ilyet kellene keresni!

 

Előzmény: Atis57 (85524)
Atis57 Creative Commons License 2018.04.19 0 0 85524

Szia!

 igen találkoztam, ilyen FI relé problémával .

 Egyáltalán nem egyszerű !

 Mindig a segéd/mellék áramutak a ludasak . Vizcső , gázcső, fűtéscső, szenyvizcső (műanyagból! )

 Hiába van külön fűtési rendszer lakásonként --a kazán PE ezetője közössé teszi . Ha van villanybojler /gázboyler

 Az EPH és a fémcsövek közösitik az áram utakat . Ráadásul az egész utcát belevonhatod!

 Na ezt nehéz megtalálni , gyakorlat+szerencse kérdése .

 Ezért nemlessz egyértelmű válasz a hibaokára.

Előzmény: ksanci (85519)
SZ-B50 Creative Commons License 2018.04.19 0 0 85523

Próbáld meg lekapcsolni a bejövő kismegszakítót és ha így is lemegy lehet tovább nyomozni.

Én már jártam úgy, hogy egy elkötött konnektorba dugott telefon töltő csinálta ezt.

Előzmény: ksanci (85519)
arenarock Creative Commons License 2018.04.19 0 2 85522

Úgy látom ez a topik lassan megérett a sóval behintésre. 
Nem elég hogy mekk hosszútávon fut ámokot nap mint nap, de páran a segítségkérőkön csiszolják amúgy valóban csiszolandó humorukat.


Szégyelljétek magatokat!

cucu Creative Commons License 2018.04.19 0 0 85521

Húsvétkor amikor is a mindenki mákdarálót használ...

Előzmény: Mutual Friend (85520)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.19 0 1 85520

Na es melyik az a pillanat a hozzáértőknek ?

Előzmény: ksanci (85519)
ksanci Creative Commons License 2018.04.19 -1 0 85519

Öööö, úgy látom, nem sikerült elolvasni, ami írtam. Leírom mégegyszer :)

Nem panel, hanem jó öreg kétemeletes bérház A lakás másfél éve lett teljesen felújítva, a ház teljes villamos hálózata pedig tavaly nyáron, külön ellenőrizték is.

Ekkor került FI relé is  MINDEN lakásba.

Ennyit arról, hogy valami 50 éves barkácsolt szar lenne. Nem az.

 

Nos, a FI utáni nulla-föld zárlattól még vígan fel tudod kapcsolni a FI-t, nem fogja levágni azonnal, hanem a legkülönfélébb pillanatokban.

 

Arra számítok, hátha találkozott  valaki már a gyakorlata során ilyesmivel, és lenne még tippje, mert nekem nincs...

 

 

Előzmény: Törölt nick (85516)
banyacskydaniel Creative Commons License 2018.04.19 0 0 85518

Cucu...esetleg felhomályosítanál hogy ne haljak meg hülyén? Próbáltam visszakeresni de balfék voltam hozzá

 

Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.19 0 0 85517

Az lenne a legjobb ha nem lenne ajzat. Felesleges pénzkidobás, zajforrás es meg drága is.

Előzmény: killerlaca81 (85514)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.19 -1 0 85516

Ha nulla-földZÁRLAT lenne, lakáson belül, felkapcsolni nem lehetne a fi relét, tehát ennek kiszűréséhez nem kell semmi.

 

A szivárgó áram és a potenciálok mérése, az más kérdés, de ahhoz is bőven elég egy 2000ft-os kínai multiméter.

 

Innentől nem tudom, mégis mire számítassz, (illetve a hasonló kérdések feltevői), valaki távolbalátással egy varázsgömböt bekapcsolva megmondja mi a baj(?), pontosabban mi MINDEN.

 

Mert ez jó eséllyel több igen súlyos hiba szerencsétlen egybeesése, amelyikeknek egyébként jó eséllyel -majd- mindegyike -többékevésbé- élet ésvagy tűzveszélyes.

 

(kivéve, ha az a bizonyos "alsó lakó" evvel a lakással összefüggésben lopja az áramot, ebben a lakásban lopta az előző lakó az áramot, vagy más zavaros képlet van, ami valóban nehezen felderíthető még mérésekkel is, mondjuk a problémás -felújító- lakótárs teljeskörű segítő együttműködése nélkül)

 

Panelban ezek a keresztbekasul kötések-lopások pl. relative gyakoriak(de előfordulhat máshol is!), a szocialista-kommunista szemléletben a tulajdonok nem voltak kellően elkülönítettek (és fizikailag 100% elkülöníthetőek, szeparálhatóak) hisz ingatlan szintjén szinte mindennek a végső tulajdonosa (nagyjából) a pártállam volt.

 

 

 

 

Előzmény: ksanci (85510)
ficere50 Creative Commons License 2018.04.19 0 0 85515

Kis csillapítású "vég"-aljzatot javasolok a kábel tv-nek. (benne van a 75 ohmos lezáró ellenállás)

De ha biztosra akarsz menni, akkor a szolgáltató technikusát kérdezd, mert ők tudják az átadási pont jelszinjét.

Előzmény: killerlaca81 (85514)
killerlaca81 Creative Commons License 2018.04.19 0 0 85514

Sziasztok!

 

Tudna nekem valaki segítséget adni?

1 kérdés: Fürdőbe jó-e a sima dugalj(1.5-2m -re van a kádtól 1.3m magassan) mert IP44-ből csak fedeleset találtam amit én nem nagyon látok fürdőkben

2 kérdésem: Kábel TV aljzatból sima átmenőt kell vennem? DIGI TV lesz bekötve.

 

Előre is köszönöm.

cucu Creative Commons License 2018.04.19 0 0 85513

Lekapcsolja azt a FI...:)

Előzmény: Törölt nick (85512)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.19 0 1 85512

Meg kell inni a sört, utána le lehet kapcsolni a hűtőt is.

Előzmény: ksanci (85510)
cucu Creative Commons License 2018.04.19 0 0 85511

Üdv!

Havonta kb. kétszer szokták ezt a kérdést feltenni! 

Mitől lehet ez....? 

Hmmm... Na, vajon mitől? A fene se érti... 

Előzmény: banyacskydaniel (85508)
ksanci Creative Commons License 2018.04.19 0 0 85510

Szerintem nézd meg jobban a Fi utáni nullát mert földzárlatos

 

Azzal kezdtem, hogy nincs földzárlat, se más durva hiba. Hurokellenállást persze nem tudok mérni.

Eddig semmilyen gond nem volt, kizárólag a mostanában elkezdődött földszinti felújítási meló flexelése vágja le a FI-t.

Azt én is mondtam neki, hogy kapcsolja le a óránál a kismegszakítót is, amikor elmegy. A probléma a hűtő...

Ha a FI relé leold és ezzel a lakásban mindent áramtalanít, attól a flex továbbra is működik a földszinten.

Előzmény: SZ-B50 (85492)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.19 0 1 85509

A kapcsolók nem lehetnek jelzőfényesek, az alternatív kapcsolás nem lehet "parasztváltó".

Előzmény: banyacskydaniel (85508)
banyacskydaniel Creative Commons License 2018.04.19 0 0 85508

Üdv mindenkinek.

Segítségre lenne szükségem. 

 

Szóval a gyors sztori...ledszalagos dìszvilágítást csináltam. Tök egyszerű alternativ kapcsolás. Lekapcsolt állapotban viszont az tűnt fel hogy a ledszalagon a ledek egy picit világítanak. Nagyon halovány de világít. Mitől lehet ez a jelenség? Leellenóriztem a vezetékeket. A kapcsolással működik is minden. Mindkét kapcsolo le és felkapcsolja. Elvileg ha lekapcsolom mindkettőt akkor nem folyhatna áram a ledeken ennek ellenére mégis haloványan világít. Mi lehet az oka?

Előre is köszönöm

Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.19 0 0 85507

Jó esetben a csengőreduktor 230v bemenete fix arra nem art vigyázni. Ez az egyik kábel.

A kimenete egyik ága megy a fekete csengőbe.

A másik ága és a fekete csengő másik ága megy ki a kapuba azaz ez a másik kábel aminek el kell indulni innen. Ebben 9v van jo esetben.

Előzmény: murray (85499)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.19 0 0 85506

AHA.

Előzmény: Törölt nick (85504)
Jahno Creative Commons License 2018.04.19 0 0 85505

Vagy manapság már gyorsabban, mert prediktív és szótáras a bevitel. Atyuska mindig ékezet nélkült írt PCről is.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85496)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.18 0 0 85504

Szerinted itt mindenki kenivágja, mit jelent nálad az

"egy régi fekete kapucsengő" ?

aminek "van ilyen reduktora" (MILYEN?!?!),

továbbá (ez az egész..?..a csengő..?...a reduktor..?)..."200volt"  (!!!?!?)

ami nyilván nem lehet(valószinűtlen), ...merthogy kb. 25éve 230V a -névleges- hálózati feszültség.

 

 

 

Előzmény: murray (85499)
Lacivill Creative Commons License 2018.04.18 0 0 85503

Leányfalún, valószínűleg EON-nál nem volt akadálya.

Előzmény: botsinkai (85502)
botsinkai Creative Commons License 2018.04.18 0 0 85502

Elmű tájékoztatóból:

Előzmény: OttoO88 (85501)
OttoO88 Creative Commons License 2018.04.18 0 0 85501

Üdv fórumozótársak!

 

Sokfelé keresgéltem de egyszerűen nem találtam releváns információt, vagy amit találtam valószínüleg elévült, de lehet többmindenkinek aktuális lehet az infó.

 

Szóval, adott egy elmű terület (Érd), ahol új építésű házhoz szeretnénk villanyóraszekrényt létesíteni. A kérdés az, hogy jelenlegi jogszabályok szerint kivitelezhető-e egy lengőkábeles villanyóraszekrény, ami kukatárolóba/kerítésoszlopba van építve?

Jelenleg van egy légkábeles villanyóraszekrény, ami a hétvégi faház oldalára volt felszerelve, ahogyan elindult az építkezés ezt egyszerűen körbenyírtuk a falból és kifordítottuk az oldalkerítéshez, ideiglenesen megfelelő. Ám most a végleges helyét szeretnénk megépíteni.

Sajnos a földkábeles megoldás költségzabáló, illetve legalább 6 hónap átfutás(Ha nincs jobb megoldás akkor valszeg ez lesz) továbbá sajnos nincs elmű-s ismerősünk, aki megbízhatóan állítaná a jelenlegi jogszabályokat.

A mért vezeték tudomásom szerint már nem izgatja az elműsöket, az épített tárolótól földkábellal mennénk tovább a házig, amihez már nem kell közműegyeztetés stb.

 

Előre is köszi a segítséget, királyok vagytok!

Üdv Oti

 

Törölt nick Creative Commons License 2018.04.18 0 0 85500

Nincs ehhez papír. Egy összerakott valami :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85487)
murray Creative Commons License 2018.04.18 0 0 85499

T. Urak, 

van egy régi fekete kapucsengő 200volt aminek van ilyen reduktora. Abba megy 2 db kábel a falból. Ezen kívül a csengő részébe meg a sima 220 volt. 

ezt kérdezném hogy abba a reduktoros kábelbe van áram? abba is 220 volt van? 

hogy kössem ki ha a másik csengőnek csak a sima 220volt kell? egy wago esetleg? 

 

erre cserélném le: 

https://www.emag.hu/anco-vezetekes-csengo-230v-41x30-cm-sima-70db-410-102/pd/DLDC49BBM/?X-Search-Id=cab357d2cb2fbbffcae1&X-Product-Id=31132460&X-Search-Page=1&X-Search-Position=0&X-Search-Action=view

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2018.04.18 0 0 85498

Olvasd már el újra. Ékezetei vannak, csak vesszői nincsenek. Pedig az van minden nyelven, trükközés nélkül.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85496)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.18 0 0 85497

"nézd meg jobban a Fi utáni nullát mert földzárlatos, ezért viszi le a szomszéd kettős szigetelésű flexe"

 

Ha a második emeleti lakásban föld-nulla zárlat lenne, akkor az ottani fogyasztók már rég leverték volna a FI relét.

 

Azt tudnám még elképzelni, hogy talán a fenti lakásból valami (illegális?) villany odavezetés van oda a munka helyszínére, persze ez könnyen kideríthető: ha a második emeleten lekapcsolod a villanyórát akkor odalent nem lehet használni a flexet :)

Előzmény: SZ-B50 (85492)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.18 0 0 85496

Mobiltelefonokon és a legtöbb tableten minden ékezetes betűt a "speciális karakterek" közül kell elővenni, ami azt jelenti, hogy ugyanazt a szöveget ékezetekkel begépelni közel kétszer annyi időbe kerül.

Előzmény: schlumberger (85495)
schlumberger Creative Commons License 2018.04.17 0 0 85495

Peter cárevics atyuska, nincs vessző a billentyűzeteden? Nagyon nehéz így silabizálni írásod értelmét, központozás nélkül!

Előzmény: Peter atyuska (85490)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.17 0 0 85494

Ha fizeted a számláját akkor "él".

Mondjuk bojlermelegítésre használható, a hőtárolós kályha kiment a divatból.

 

Vagy leszereltetheted, hogy ne zavarjon.

Előzmény: ksanyi52 (85493)
ksanyi52 Creative Commons License 2018.04.17 0 0 85493

Sziasztok! A vásárolt lakásomban 3 x 15 A  és 1 X 10 A Vezérelt van. Gondolom a korábbi villany bojlert gázra cserélték. Az lenne a kérdésem hogy a vezéreltet mire használhatom ( esetleg fagyasztóra) ha él még egyáltalán?

SZ-B50 Creative Commons License 2018.04.17 0 0 85492

Szerintem nézd meg jobban a Fi utáni nullát mert földzárlatos, ezért viszi le a szomszéd kettős szigetelésű flexe.

Előzmény: ksanci (85480)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.17 0 0 85491

Többet hivj fel mert rengeteg a lókötő közöttük ...

Előzmény: gabkagabka (85489)
Peter atyuska Creative Commons License 2018.04.17 0 0 85490

Semmi sem jár alanyi jogon :) kéred és ha műszakilag megoldható megkapod. Ha nem közlik mennyibe fájna ez neked. De 32A -ig összesen nem fázisonként! nem kell fizetni hálózat fejlesztési hozzájárulást, ez igaz a mellé kért B (vezérelt) H vagy Geo tarifákra.

 

A szolgáltató az igény beadása után kiküld egy műszaki gazdasági tájékoztatót amiben leírja hogy az adott igényhez milyen feltételeknek kell megfelelni és neki mit kell fizetni, de ezen felül van még egy szereplő piaci akinek van jogosultsága mérőhelyet létesíteni egyszer a szolgáltató által vizsgáztatott vagy a rendeletnek megfelelő kivitelező akik létesíthetnek mérőhelyet ez a lista megtalálható a szolgáltató honlapján település "utcaszinten" megadva.

 

A mérőhelynél két lehetőséged van az egyik a szolgáltató létesíti az új földkábelt a mérőhelyig vagy légkábelt és kivárod, vagy sk megcsinálod a saját költségedre (ez gyorsabb).

 

Mivel te vadonatúj igénnyel állsz elő a következő lehetőséged van, HF nélküliségre:

- 32A nappali 32A vezérelt és xA H klímának annak A igénye szerint és nyilatkozol hogy mindegyiket külön fázisról hajtanád meg.

- de ez terveztetés szükséges villamos mérnők által készített terv ha kérik ezért fontos a gazdasági-műszaki tájékoztató megléte, ha nem kell terv a helyi regisztrált szerelő papírja elégséges

- a szerelő a munkára mond egy árat amiben benne van a mérőhely, a szükséges kiegészítő részekkel

 

Ha marha gyorsan kéne lehet kérni saját beruházásban ehhez viszont egy 219/2017. (VII.31.) korm. rend meghatározott és a http://mkeh.gov.hu/hivatal/kozerdeku_adatok_2013/tevekenysegre_mukodesre_vonatkozo_adatok/nyilvantartasok legalul lévő listában szereplők közül lehet válogatni, de ez teljesen sk kiadás alaphangon is több száz ezer.

Előzmény: gabkagabka (85489)
gabkagabka Creative Commons License 2018.04.17 0 0 85489

E-on területen (az ország keleti részén) új bekötésnél most 32 A jár alanyi jogon?

 

Ha kellene vezérelt mérő is, akkor az jár még vagy az már fizetős és ekkor mekkora kismegszakítót raknak fel?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.17 -1 0 85488

"Ilyenkor én úgy kezdek, hogy a bejövő fővezetékre ráteszek egy combosabb elosztót közvetlen"

 

Látam olyan elosztót, ami úgy nézett ki, mint egy műanyag sámli és egy kábeldob keveréke :) oldalain 230 meg 400V dugaljak, volt benne pár kismegszkító meg egy saját FI relé. Ráadásul vízmentes volt, építkezéseken kültéren is lehet használni.

Előzmény: Lacivill (85486)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.17 -1 0 85487

Ha nincs ráírva vagy papíron mellékelve, akkor valószínűleg mindegy, hogy melyik pontot földeled.

Előzmény: Törölt nick (85478)
Lacivill Creative Commons License 2018.04.17 0 0 85486

Én abból indultam ki, hogy valami átalakítási munkák vannak. Ilyenkor én úgy kezdek, hogy a bejövő fővezetékre ráteszek egy combosabb elosztót közvetlen. Ha a fázis föld közé kerül egy nagyobb fogyasztó, és rossz a házban az EPH abból adódhat ilyen.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85485)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.17 0 0 85485

"A flex 99%-ban kettős szigetelésű."

 

Akkor nem a flex a ludas:  ugyanabba a dugaljba bedugva akár egy vasaló/hősugárzó is leveri a felső szomszéd FI reléjét.

Előzmény: Lacivill (85481)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.17 0 0 85484

Sima szobai lámpákról beszélünk, és ezeknek a teszteléséről-beméréséről, ellenőrzéséről. Ezt miként csinálod?

Előzmény: Jahno (85470)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.17 0 0 85483

De, van közük. 1 házban laknak aminek minimum a vízvezeték-gázcsőhálózata közös, és egy villanydróton lógnak, persze lehet, h. nem ugyanazon a fázison. Mintha ilyen eseteknél szokott valaki kinyiffanni zuhanyozás közben, ha máshol nullszakadás van, csak ugye a relé nálatok beintett.

Előzmény: ksanci (85479)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.17 0 0 85482

De csak addig amíg bele nem nyisszant valaki a vezetékébe. Onnantól szigszalagszigetelésű.

Előzmény: Lacivill (85481)
Lacivill Creative Commons License 2018.04.17 0 0 85481

A flex 99%-ban kettős szigetelésű.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85477)
ksanci Creative Commons License 2018.04.17 0 0 85480

Illetve a dugaljból, de mindegy is :)

Előzmény: ksanci (85479)
ksanci Creative Commons License 2018.04.17 0 0 85479

Barátoméknak semmi közük a földszinti lakóhoz, kétlem, hogy ha lesétálna és kérné a szakit, hogy ugyan kössük már ki a földelést a gépből, megcsinálná-e.

Ha egyáltalán otthon tudna lenni.

Igen egy jó villanyszerelő kellene. Na ez a probléma...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85477)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.17 0 0 85478

Sziasztok. Vettem egy összeszerelt  villanypásztort. Olyan kérdésem lenne, hogy honnan lehet azt tudni, hogy  melyik kivezetését kell a földbe dugni és melyiket a drótra kötni?
(nincs megjelölve akkuról működik)

 

Köszönöm.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.17 -1 0 85477

Próbaképpen ideiglenesen kikötném a flex földelését (a fali dugaljban), hogy azután elindítva is lecsapja-e a FI relét.

Aztán hívnék egy okosabbik fajta nyomozó villanyszerelőt, mert abban a házban valami elektromos disznóság van valószínűleg.

Előzmény: ksanci (85457)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.17 -1 0 85476

Ha csökkentjük a két elektróda távolságát, akkor valószínűleg valamivel alacsonyabb feszültségen is létrejön a jelenség, de kit érdekel egy olyan lámpa, aminek a fénye csak tök sötétben és nagyítóval látszik :)

 

"A szocializmusban az előtétes glimmek egy része pont olyan sikeres volt, mint a rendszer többi alkotórésze, pár év után jól feketedett."

 

Jó nagy fényerő érhető el, ha az előtét ellenállást jó alacsonyra vesszük. Ekkor viszont az elektróda felületi hőmérséklete egy-egy pillanatra eléri azt az értéket, amikor a fém felületből molekulák (fémgőz) lépnek ki, ami  szép lassan felhalmozódik az üvegen. Talán ez volt a tervezett avultatás őse :)

A Nixie-csöves kijzők üvegén nem nagyon látni ilyen utólagos feketedést, pedig az is glimmpámpa-elven működik.

Előzmény: ötfelezős (85458)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.17 -1 0 85475

A lámpa-vibrálás mérésére már régóta szeretnék kifejleszteni valami tök egyszerű okostelefonos elektronikát, de sose  jön össze hozzá az idő+kedv. Pedig valószínűleg nem lenne bonyolult:

https://www.google.hu/search?q=diy+smartphone+oscilloscope&source=lnms&tbm=isch&sa=X

Előzmény: Jahno (85467)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.17 -1 0 85474

"Miután nálunk nagyon ritka a csengős forgalom (gyakorlatilag csak a postás használja) így hetente ha egyszer csenget valaki..."

 

Deviszont a postás mindig kétszer csenget :)

Előzmény: s.ákos (85471)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.17 -1 0 85473

Vetem kettőt próbaképpen (kösz a tippet), mert régóta ígértem valakinek egy olyan nemdrága (anyagár+szerelés) csengőt a nyaralójába, ami egyszerre több helyen is csenget és kíváncsi voltam, hogy ez a rendszer tudja-e az "egy nyomógomb egyszerre több csengőt szólaltat meg"  trükköt (igen, ez tudja, tehát lesz neki egyszerre rádiós bimmbamm benn a nyaralóbann plussz kinn a stégenn is).

Tehát volt szerencsém jobban megnézni és a nyomógomb kialakítása meglepően komoly: az elektronika egy meglehetősen zárt, a falra felfúrható alaplemeztől független, különálló dobozban van, hátulról egyedül az elemtartó mélyedése nyitott, de annak a nyílását is gumi tömítés(!) zárja körbe amikor felpattintod. Tehát ez NEM egy gagyi beltéri nyomógomb, ha nem vagy kimondottan peches, akkor valószínűleg akár közvetlen esőnek + falon csorgó víznek is ellenáll évekig.

A belevaló elem CR2032-es, ez nem merül le egy év alatt, pont ezek az elemek működtetik a számítógépek beépített óráit akár 10 éven keresztül is, tehát nálad az elem saját kimerülésétől sokáig nem kell tartani, persze minden csengetés fogyaszt belőle egy kicsit, tehát ettől függetlenül én automatikusan cserélném évente-kétévente (180 Ft és ezt a típust nagyon sokhelyütt lehet kapni).

 

Szólj a szomszédoknak is, kevésbé néz ki szakadtan a porta, ha a kapun egyformák a nyomógombok.

És ha vásárolsz magadnak még egy készletet, akkor egyrészt lesz egy tartalék nyomógombod+elemed, másrészt két helyen lehet bimmbamm benn, amiből az elem  úgysem pont egyszerre fog kifogyni.

Előzmény: s.ákos (85471)
GeriSoft07 Creative Commons License 2018.04.17 0 0 85472

nem akarlak elkeseríteni, de arról a betonperemről PONTOSAN a csengőre folyik minden víz, ami a betonra esik.

negyed annyi víz érné őket, ha nem lenne a perem alatt.

Előzmény: s.ákos (85471)
s.ákos Creative Commons License 2018.04.17 0 0 85471

"A nyomógombot (valószínűleg ez sem kültérre készült)"

 

Hát, igen, a gyártó trükkösen fogalmaz, mert kerüli a kültéri/beltéri fogalmakat. De az én "jogászkodásom" szerint ha nem tiltja a kültéri használatot, akkor egy csengőgomb miért ne lehetne kültéri? A leírásban egyébként az szerepel, hogy fröccsenő víz ellen védett.
A gyakorlatban pedig annyit tettem, hogy a régi csengőgombok felett, közvetlenül a beton perem alá tettem a csengőt. Észak-keleti oldal, olyan nagyon nem fogja érni se az eső, se a nap. A csengőgomb doboza és hátlapja között még egy tömítő gumigyűrű is található, a kérdés csak az, hogy maga a gomb kialakítása milyen, mennyire áll ellen a víznek. Az aldi/lidl termékeire van 3 év garancia, eltettem a számlát és dobozát, majd meglátjuk, kell-e?
Nem túl hangos a vevőoldal, legalábbis elkényeztetett idáig a régi mechanikus ruszki bim-bam csengőnk...

 

A beltéri darabhoz addig nem nyúlok, amíg ki nem tapasztalom, hogy mennyire "eszi" az elemet. Miután nálunk nagyon ritka a csengős forgalom (gyakorlatilag csak a postás használja) így hetente ha egyszer csenget valaki...

Köszönöm a tanácsokat mindenkinek!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85456)
Jahno Creative Commons License 2018.04.17 0 0 85470

Műszerrel is lehet, de nem sokan tudják. TotalCar bénázott is mindenfélével, míg a Tungsram/GE be nem találta és írtak egy külön cikket, hogy pld. az autók fényforrásait mivel tesztelik. Vibrálás mondjuk tök egyszerű, az sok embernek nem tűnik fel, csak ha direkt mutatod, a többinél max. a fényképezőre támaszkodok és a színekre, amúgy néha szó szerint homályosan látok benne.

Előzmény: Törölt nick (85469)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.17 0 0 85469

Egyébként mivel méred az általad megjelölteket? Nem szubjektíven, hanem valami műszerrel miként tudod mérni?

Előzmény: Jahno (85467)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.17 0 0 85468

Érdekes. Én nagyon allergiás vagyok a vibrálásra, cfl-ből semmit nem tűrök meg, de nem tapasztaltam ilyet, és egyik sem akar kipurcanni pedig hajtva vannak. Lehet, hogy szerencsém volt? Egy zsákkal vettem egyszer amikor volt külön kedvezményem és éppen féláron adták plusz összeharácsoltam egy csomó kupont is. 2700 kelvines, de nekem nem is kell hullaszínű világítás este amikor használom.

Előzmény: Jahno (85467)
Jahno Creative Commons License 2018.04.16 0 0 85467

Vibrál és a watt/lumen lófasz szokott lenni, veszel 3 egyformát annak nincs 3 egyforma színe, a spektrumról meg nem is beszélve. Néha ráfanyalodtam, aztán teraszra sem jó, kétszer ugyanazt a típust sem lehet venni, míg a többi aminek már "neve van", legalább konstansnak néz ki. Más bajom nincs, ezek közül a vibrálás pont elég, hamar ki bír készíteni, Teszkó, Obi, Praktiker, egyéb nem specifikus gazdabolt és olcsó szar az ilyen. És nem sokkal drágább a működőképes sem.

Előzmény: Törölt nick (85466)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.16 0 0 85466

A sima tescóssal mi bajotok?

Előzmény: Jahno (85465)
Jahno Creative Commons License 2018.04.16 0 0 85465

Sokan őrizgetik, de hasonló szar márka a manapság divatos VTac is. Régen a LifeLight volt ilyen, hogy sorban cserélgették, míg valaki meg nem unta. Nekem a ClearLedes izék és a Phenomok meg csak mennek és akkor még nem is drága. Pár darab kb. most lépte át a 20ezer üzemórát. Akkor nem is gondoltam bele, hogy ez mekkora szám és igazából elég hamar elérhető. De ezt már sokszor írtam.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85452)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.16 0 0 85464

Kössétek csak szét a vízcsöveket! Abban a házban, valszeg most derült fény egy orbitális elcseszésre, s nem zuhanyozás közben.

Előzmény: ksanci (85462)
ksanci Creative Commons License 2018.04.16 0 0 85463

Na persze :D

Előzmény: cucu (85459)
ksanci Creative Commons License 2018.04.16 0 0 85462

Oké, de mi köze van ennek a két emelettel feljebb lévő lakásban a FI mögötti áramkörökhöz?

Az óra mögé nem látok, nem tudom, hol van szétválasztva a PEN, de gondolom ott, ahol a házba bejön a szufla. A mérőórák a lakásokban vannak. Helyi fűtés van, cirkó, nem tömbközponti. Minden fűtéscső le van földelve a lakásban (EPH), a vízcsöveket nem láttam bekötve.

Előzmény: Lacivill (85460)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.16 0 0 85461

Ezért kell olyat venni aminél pitylog a kültéri gombnyomásnál.

Előzmény: még1MbR (85454)
Lacivill Creative Commons License 2018.04.16 0 0 85460

Első gondolatom , hogy a flex dugaljba Fázis--Pe van kötve N helyett.

Előzmény: ksanci (85457)
cucu Creative Commons License 2018.04.16 -2 0 85459

Peckeld ki azt a FI-t...:)

Előzmény: ksanci (85457)
ötfelezős Creative Commons License 2018.04.16 0 0 85458

Elvileg lehetne izzókatódos, annak akár pár volt is elég lenne feszültségnek, de hidegre annál a kb 60 V-nál kisebb feszültségű bevonat- és gáz anyagot még nem találtak a brit tudósok sem.

 

A szocializmusban az előtétes glimmek egy része pont olyan sikeres volt, mint a rendszer többi alkotórésze, pár év után jól feketedett.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85450)
ksanci Creative Commons License 2018.04.16 0 0 85457

Sziasztok!

 

Villámötlet kellene :)

Itt vagyok egy barátomnál, 2 emeletes bérház, másfél éve lett felújítva a villamos hálózat a lakásban, a házban pedig tavaly nyáron.

A probléma az, hogy a földszinten felújítás folyik és amikor bekapcsolják a flexet, nála a másodikon leold a FI relé (?!?!?)

Itt elvileg rendben van minden, csak egy dolgot tudtam megnézni, mert nincsenek műszereim: a FI után nincs nulla-föld zárlat, vagy egyéb durva hiba a hálózatban.

 

Esetleg gyors ötlet? :)

 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.16 0 0 85456

A nyomógombot (valószínűleg ez sem kültérre készült) vizsgáld meg nagyítóval falon lefelé csorgó víz és eső szempontjából. Az alján nem baj, ha van lyuk (én direkt szoktam hagyni sőt csinálni ha nagyon zárt), de felülről és minden oldalról (hátulról is!!!) tökéletesen vízmentes legyen. Egy kis tubus F.BS ragasztó (UV álló!) kb 1000 Ft a sarki barkácsbótban.

 

Az elemek merülésével/fáradásával csökken a hatótáv is, ezért a szokásos gagyi elemeket évente cserélném, akkor is ha még nem merült le (ha sikerül Duracell-t venni, azt talán elég két évente).

Persze ha nagy a csengő-forgalom nálad, akkor lehet, hogy gyakrabban kell cserélni.

Előzmény: s.ákos (85449)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.16 0 0 85455

Én a gombos részben már három elemet elhasználtam, a beltériben még az eredeti elemek vannak.

Előzmény: Törölt nick (85453)
még1MbR Creative Commons License 2018.04.16 0 0 85454

Nálam azzal jelzi az elemcserét a beltéri oldal, hogy lassabban, nyávogva szólal meg (nem ez a típus van idehaza).

A kinti viszont nem jelez semmit :)

Előzmény: Törölt nick (85453)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.16 -1 0 85453

A gomb nem fog lemerülni, de a csengője igen, és nem fogsz tudni róla. Alakítsd át konnektorosra.

Előzmény: s.ákos (85449)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.16 -1 0 85452

Erről jut eszembe: a látókörömben lévő 16 wattos Emos LED izzók közül az utolsó (ötödik) is tönkrement a minap. Egyik sem bírt ki 3000 órát (gyári adat: 30.000 óra!), a "legfürgébb" még 300 órát sem maradt életben számításaim szerint.

A boltban azt mondták, hogy ha megvan a számla és az izzó doboza, akkor vigyem be és kicserélik. Ügyes gyártói trükk, nem? Ki őrizgeti az izzók dobozát? Ráadásul kinek kell egy másik UGYANOLYAN izzó, amilyen ötből már öt tönkrement?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85451)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.16 -1 0 85451

Kár, hogy nem gyártanak 250 V-os hagyományos izzókat.

Helyette gyártanak 200 V-osokat (= tervezett avultatás), 230V-osra feliratozva :)

 

Ahol a sárgás/vöröses szín nem érdekes, viszont az olcsóság és a hosszú élettartam igen, ott be lehet tenni egy soros diódát. Sajnos ez még mindig olcsóbb, mint egy márkás (garantáltan hosszú élettartamú) LED izzó.

Előzmény: Atis57 (85445)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.16 -1 0 85450

"A glim lámpa milyen legalacsonyabb feszülségen tud működni ?"

 

kb 60 voltosnál kisebbről nem tudok.

gondolom lehetne gyártani valamivel kisebb feszültségűt is, de valószínűleg nem lenne értelme a túl gyenge fény miatt.

Előzmény: Mutual Friend (85442)
s.ákos Creative Commons License 2018.04.16 0 0 85449

Sziasztok!

A kapucsengő problémámat (ideiglenesen?) mégiscsak egy olcsó vezeték nélküli csengővel oldottam meg. A Lidlben éppen most aktuális ez, gondoltam, kipróbálom. Éppen működik. Ha a vevőegységet átviszem a lakás túlsó felébe, akkor már nem érzékeli a jelzést, de a bejárati ajtó, illetve az ablakok közelében igen. Hogy milyen gyakran kell majd cserélgetni az elemet és hogy miként bírja az időjárás viszontagságait, az más kérdés...

Előzmény: s.ákos (85426)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.16 0 0 85448

Akár 1-2-3 is lehet, vagy 6 is, de 4 a legjellemzőbb. (lényegtelen).

Előzmény: Atis57 (85447)
Atis57 Creative Commons License 2018.04.16 0 0 85447

Szia!?

Miért csak 4db-t?

Előzmény: Törölt nick (85446)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.15 0 0 85446

Akár egy alapból 12V -os egyenáramú rendszeren 4db-ot simán lehet kapcsolgatni. :))))

Előzmény: Mutual Friend (85442)
Atis57 Creative Commons License 2018.04.15 0 0 85445

Szia!

 Pedig lehet  nagyobb is .

 A 30 évvel ezelötti Tungsram , Tesla, Narva izzók még ma is működnek ---persze 1/2 feszültségről hajtva.

 A 12V kaputelefonba  24V izzót rakva , a fényerő itt nem volt lényeges.

 A 230V -s izzók  főképpen a "Resista " (rázkódásálló ) simán müködött  150--180V ról akár 30 évig is.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85441)
Atis57 Creative Commons License 2018.04.15 0 0 85444

Szia!

 Ac 60V környéke  --Dc80V környéke. Elég nagy szórással kb 10 ---25V  ....

Előzmény: Mutual Friend (85442)
ficere50 Creative Commons License 2018.04.15 0 0 85443

Sajnos nincs egységes adat erre, mert több tényezőtől függ:

 

http://www.elektroncso.hu/cikkek/gazcso.php

Előzmény: Mutual Friend (85442)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.15 0 0 85442

A glim lámpa milyen legalacsonyabb feszülségen tud működni ?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85441)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.15 0 0 85441

A név háttérvilágítás non-stop működik, akár 15-20 éven át. Nem tudom, hogy mennyi egy rizsszem izzó várható élettartama, de kétlem, hogy hat számjegű üzemóráról beszélhetünk. Ezért gondoltam, hogy az ott csak glimmlámpa lehet.

...mondjuk egy feszültségméréssel gyorsan le lehetne ellenőrizni a dolgot.

Előzmény: kiggyo (85440)
kiggyo Creative Commons License 2018.04.15 0 0 85440

"nevek mögötti háttérvilágítás glimm lámpával van megoldva, "

 

Biztos vagy te ebben? Szerintem rizsszem izzó, bár egy jobb kép amin látszik hogy izzószál van-e benne az segítene.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85436)
Jahno Creative Commons License 2018.04.15 0 0 85439

Hülyeség.

Előzmény: Törölt nick (85433)
szakmókus Creative Commons License 2018.04.15 0 0 85438

"Remek fekete UV álló szigetelésű CAT5/CAT6-ős kábelek léteznek"

 

Na az nem követné a tégla fugát! :-)     Olyan merev mint a hozzá hasonló "kék" levegőcső.Általában aljzatba kellett bekötni,de kollégám tolt már rá csatlakozót is amit rápréselt.  :-)

Viszont tényleg UV álló,és mechanikailag is kielégítő kivitel.

Előzmény: Mutual Friend (85435)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.15 -1 0 85437

Az UTP kábelek többségében levegő is tud áramlani (az UTP kábel tulajdonképen egy cső, benne 4 sodrott érpárral). Ha a kábelbe be tud jutni az épület belső levegője és a kábel egy része hidegben fut (pl épületen kívül) akkor a hideg csőszakaszban a levegőből a vízpára folyékony vízzé csapódik ki, innentől kezdve más csak az a kérdés, hogy merre lejt ez a cső :)

Sok villanyszerelő találkozott már padlásra/kültér felé menő elektromos csőből csepegő, a távozó lakáslevegőből kicsapódott kondenzvízzel. Na ez is ugyanaz a jelenség lehet.

Előzmény: még1MbR (85434)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.15 -2 0 85436

A képen látható nyomógombok nem vízálló kivitelűek. Tehát aki ezeket oda felszerelte, az vagy nem ért a szakmájához, vagy leszarja az ügyfeleit (vagy mindkettő).

Ettől függetlenül egy kis jószándékkal tehetett volna fölé egy kis esőtetőt, ha nem csorog végig a gombokon az esővíz, akkor valószínűleg száz évig hibátlanul működött volna.

 

A nevek mögötti háttérvilágítás glimm lámpával van megoldva, ez a fajta izzó csak az életvédelmi feszültséghatár felett működik. Ezért valószínű, hogy ez az egész csengő-rendszer nem törpefeszültséggel, hanem 230V-tal működik, tehát elképzelhető, hogy ez a nyomógomb-sor esőben (és eső után) életveszélyes.

 

Az, hogy a vezetéket hogyan vezette, az a ti hibátok: a villanyszerelők legszívesebben egy hatalmas pofont kevernének le azon ügyfeleknek, akik a munka előtt azon sírnak, hogy "csak minél olcsóbb legyen", a munka végén meg azon sírnak, hogy "hogy néz ez ki". Tessék még az árajánlat előtt ezt mondani "nem baj, ha drága, csak szép legyen".

Viszont nem vagyok biztos abban, hogy az az UTP kábel 230V-os feszültségre engedélyezett lenne.

 

A problémádnak számos félig-meddig jó megoldása van:

- csak a te nyomógombod vízmentesítése (tömítése)

- utólagos esővédő tető a nyomógomb-csoport fölé

- a nyomógombod belsejében lévő hülye érintkező lecserélése egy normálisabb gombra / mikrokapcsolóra

stb

de én az egészet letépném és felrakatnék egy normális minőségű négylakásos kaputelefont. Ha sikerül olyan típust választani amelyikhez jó a meglévő kábel is, akkor lakásonként kb 25-30eFt-ért mindenkinek lesz vadiúj kaputelefonja (új vezeték: plusz 50-100e Ft!).

És egy kis plusz pénzért akár mágneszáras kapu is megoldható.

Előzmény: s.ákos (85423)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.15 0 0 85435

Remek fekete UV álló szigetelésű CAT5/CAT6-ős kábelek léteznek.  HA városias környezetbe felnézel a tetőkre akkor viszonylag kis tányéros mikrókapcsolatokat is lehet látni amik 70GHz-en mennek max 1500 méter távolságon. Azon mind csak ethetnet kábeleken működnek mint a távtáplálásuk és mind az 1G adatátvitel.  Normálisan szigetelni kell a csatlakozót es akkor nincs vele baj.

Előzmény: még1MbR (85434)
még1MbR Creative Commons License 2018.04.15 -1 0 85434

A KöKi terminál építésekor beltéri CAT-5-tel volt kihúzva a művezető konténerhez a bérelt adatvonal... kimentem hibára, mert nem ment. Meglepődve tapasztaltam, hogy vizes a modem az RJ-45 csatlakozó környékén és tönkre van menve.

Levágtam az RJ-45 dugót és csöpögött a CAT-5-ből a víz!!! Belül tele volt vízzel.

Hogy ez valami kondenzvíz volt vagy mechanikai sérülés volt valahol a kábelen, nem tudom, de nem volt túl meggyőző :)

Én biztosan nem tennék ilyen kábelt kültérre. Egy rendezvény erejéig elmegy, de 1 év után már lutri.

A rágcsálók is imádják, a Pólus centerben számtalanszor tapasztaltam.

 

 

Előzmény: Jahno (85427)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.14 -1 0 85433

Helyesbítelek, az a kábel 15 évvel ezelőtt gyártódott, azóta a tervezett avulás sokat fejlődött. A maiak elképzelhető, hogy nálad is csak fél évig húznák, és az se mindegy eresz alatt van-e árnyékban, északi falon, vagy fullba kapja a napfényt.

Előzmény: s.ákos (85426)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.14 -1 0 85432

Nem is neked írtam,

van itt néhány olvasó, akik félnek a hálózati kábeles munkáktól,

pedig ha megismernék az alap-trükköket (és szerszámokat), akkor rájöhetnének, hogy nem egy atommag-hasítás...

Előzmény: Jahno (85431)
Jahno Creative Commons License 2018.04.14 0 0 85431

Ennek egy részét már majdnem tudom, láttam interneten és fényképen is :-D De szar kábellel varázsolhatsz bármennyit, az jó nem lesz.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85429)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.14 -1 0 85430

kép:

egy bekötési trükk fali UTP alzatokhoz (és pach panelekhez): blankolj hosszan és akkor nem lesz nehéz gyorsan és jól dolgozni

http://3.bp.blogspot.com/_-4V2pG048aQ/Sw3Bv7wQt1I/AAAAAAAAAko/UBXEfeqe7N8/s1600/CAT5E+ER+JACK+IN+PALM+TOOL+1+PAIR+CUT.JPG

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85429)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.14 -1 0 85429

A leg-alapvetőbb tudnivaló, hogy

- egy UTP érpár ahol szépen összesodorva fut, az a rész védettnek (kvázi árnyékoltnak) tekinthető

- ahol az UTP érpár két erét  akár csak két milliméterre is eltávolítod egymástól, az a vezetékszakasz már veszélyeztetett zavar/adatvesztés szempontjából

- ezért ha meg tudod csinálni a kötést úgy, hogy az UTP érpár mindössze csak öt milliméteres szakaszon nincs összesodorva egymással, akkor gondolkodj el azon, hogy nem tudnád-e inkább úgy megcsinálni, hogy csak négy milliméter legyen az összesodratlan szakasz.  

Aki ennek a három mondatnak a lényegét megérti, annál valószínűleg soha nem lesz adatvesztés/lassulás az ő hibájából. Sőt kis szerencsével még igen szar kábelekből is képes lesz csoda sebességeket kihozni.

 

Előzmény: Jahno (85428)
Jahno Creative Commons License 2018.04.13 0 0 85428

Érthetem én bármennyire is az elvét, ha szar az olcsó kábel. Vagy mi van? Elek-féle semmitmondó axióma?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85421)
Jahno Creative Commons License 2018.04.13 0 0 85427

Nekem tovább is szoktak működni, de papírforma szerint nem szoktam ajánlani. Legvackabb és mindenféle más kábellel is. Pár év simán megy, kicsinálni sem bírtam annyira, de letesztelhetjük még sokszor.

Előzmény: még1MbR (85425)
s.ákos Creative Commons License 2018.04.13 0 0 85426

"Ezek a kábelek fél évet bírnak ki kb. a szabadban."

 

Annyit pontosítanék, SaInZaTic mondandójára is reagálva, hogy legalább 15 évet bírt ki... a partvisnyél pedig vascső... Én készségesen elfogadom, hogy tákolmány az egész, de kibírt ennyi időt, tehát a "99,99%-ra alkalmatlanság" erős túlzás.


De így már talán érthető, hogy első körben miért érdeklődtem a vezeték nélküli megoldásokról.

Ez most tipikusan az a helyzet, hogy nekem elromlott, mindenki másnak működik ez a szaros csengő. Nem akarom a szomszédokat beruházásra "kényszeríteni" csak azért mert nekem nem működik valami. Tipikusan olyan hely ahol négyünknek négyféle névtáblája, négyféle postaládája van. És négyféle véleménye...

Előzmény: még1MbR (85425)
még1MbR Creative Commons License 2018.04.13 0 0 85425

Beltérben használatos számítógép kábellel van megcsinálva kültérben :-(

Ezek a kábelek fél évet bírnak ki kb. a szabadban.

Előzmény: s.ákos (85423)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.13 -1 0 85424

Hívtok egy kaputelefonos céget, és szakszerűen kiépítetttek, felrakattok valami normális cuccot.

 

Ez egy rossz vicc a képeken... józsibácsi talált valami riasztó-akármi kábelt, ami kültéri használatra 99.99% alkalmatlan, egy partvisnyelet, valami risszrossz kínai beltéri gombsort, belógatta, vezetéket téglafugába betömködte, egy putrisori szinvonalú mélygány az egész.

 

Előzmény: s.ákos (85423)
s.ákos Creative Commons License 2018.04.13 0 0 85423

Ha esetleg segít ez a pár vacak fotó annak megállapításában, hogy hol érdemes elindulni. (véletlenül lett ff a fotó, a gyerekek elállították a gépet :)

A két kis vezeték forrasztva van az utolsó képen.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85408)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.13 -3 0 85422

Tulajdonképpen a működési elvet sem kell érteni, elég, ha néhány egyszerű szabályt betart az UTP érpárokkal kapcsolatban.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85421)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.13 -1 0 85421

Aki érti egy picit a nagyfrekvenciás szimmetrikus tápvonalak működési elvét, annak soha nem lesznek átviteli sebesség problémái akár még olcsó kábelekkel sem, ráadásul sokkal gyorsabban/lazábban tud dolgozni szerelvényeken / patch paneleken.

Aki viszont nem érti az UTP kábel működési elvét, az egyrészt valószínűleg lassabban mer csak dolgozni, ennek ellenére csinálhat olyan hibákat, amit az olcsó teszter jónak lát, de a való életben csak lassabb adatátvitelt tesz lehetővé.

Előzmény: Jahno (85420)
Jahno Creative Commons License 2018.04.12 -1 1 85420

Én is a fizikai rétegről beszéltem és emlegettem régebben a dugót, meg a vackabb szerelést, aztán majd néha hibajavít, nem jön gigabittel, esetleg nagyobb hiba esetében ledob (ez néha évek múlva jön elő), oszt ekézzük a szolgáltatót, a köcsögvindózt, a mindent is. Mert kábel és a kötés a hálózat alapja, ezen nagyfrekis jelek rohangálnak, néha nem játékszer, az sem mindegy a kábelnél, hogy mennyire hajtod meg melyik fajtát.

Előzmény: sámli_ (85417)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.12 0 1 85419

Ezért is jobb nagyobb lyukat fúrni, mint levágni és újrakrimpelni.

Előzmény: Mutual Friend (85418)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.12 0 0 85418

Ami komolyabb az csillapítást is tud mérni az nem ez a kategória bár sokszor jó lenne mert mindenki nagyon gyakorlott és okos RJ45 dugó nyomáskor műszerrel meg az 1G szánt kábel sokszor a felét sem tudja.

Előzmény: sámli_ (85417)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.12 0 0 85417

Egyszerű kábel tesztelésről volt szó, nem hálózatok teszteléséről.

Előzmény: Jahno (85415)
Jahno Creative Commons License 2018.04.12 0 0 85416

De azt is megmondja az oclsóbb, ez meg még mindig csak kb. a CAT3 szabvány környéke, amin telefonálni lehet.

Előzmény: Szirty__ (85407)
Jahno Creative Commons License 2018.04.12 0 0 85415

3000 forint a teszter :-D Na jó, nálam a legkisebb teszternek mondható izé azt hiszem 170 forint volt. Ami már működőképesebb az veri a 100ezrest. Aztán rendes munkához bérelni szoktam, napi 20-30ezer forint körüli összegért. Mindenki ossza be magának.

Előzmény: Szirty__ (85413)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.12 0 0 85414

Sőt van olyan ami kábel hosszt is saccol, létezik olyan is ami a krimpelő fogó nyelébe van beépítve.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85409)
Szirty__ Creative Commons License 2018.04.12 0 0 85413

2000 forint a teszter ...

Előzmény: Mutual Friend (85412)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.12 0 0 85412

1000 forint a teszter ...

Előzmény: Törölt nick (85405)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.04.12 0 1 85411

Valamikor, a még számozatlan 20 -30 erű vezérlőkábeleket kitelefonáltuk.

Előzmény: Szirty__ (85410)
Szirty__ Creative Commons License 2018.04.12 0 0 85410

Bizonyára. Ha nem találomra köti be az ember,hanem figyelembe veszi a standard színsorrendet, akkor ilyen hiba előfordulása szerintem rendkívül kicsi. Így a 2000 Ft-os egyszerűbb teszterrel is jól lehet boldogulni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85409)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.12 0 0 85409

"Azt sajnos nem ha a pont-pont kötés jó ugyan, de a jelpárok nem egy érpárra vannak kötve."

 

Valószínűleg van olyan műszer, ami még ezt is észreveszi, kérdés, hogy mennyibe kerül :)

Előzmény: Szirty__ (85407)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.12 0 1 85408

"Először csak esőben zárlatos lett és szólt a csengő feleslegesen, mára már a gombot nyomva sincs csengetés."

 

A vezeték ritkán romlik el, minden más pedig javítható/cserélhető. Hívj ki egy szakembert, hogy mérjen rá arra a vezetékre, hátha nincs semmi baja. De részletesen közöld vele telefonon előre, hogy mi lenne a feladat (társasházhoz speciális szaktudás kell), nehogy akkor rázzon le amikor helyben meglátja a feladatot.

Egy ilyen távolságra (szerintem is) megbízható rádiós csengő anyagköltsége legalább 15-20.000 Ft, plusz 10-30eFt munkadíj ha te nem értesz az elektromossághoz. Lehet, hogy jobban jársz egy villanyszerelővel, aki körülnéz, méreget, majd pl a kapunál kicseréli a régi nyomógombot egy vízállóra.

Előzmény: s.ákos (85399)
Szirty__ Creative Commons License 2018.04.12 0 0 85407

"Teszter az érpárra jó lehet, másra nem nagyon"

 

Az ércserét, a zárlatot és a szakadást felderíti!

Azt sajnos nem ha a pont-pont kötés jó ugyan, de a jelpárok nem egy érpárra vannak kötve.

Előzmény: Jahno (85404)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.12 -1 0 85406

Ezt írtad, erre válaszoltam:

"És igen én magam sem krimpelek utp-t, mert sosem csináltam, és tartok tőle hogy egy rossz helyre kötött ér agyonvágja egy 100k-s laptop cserélhetetlen hálókártyáját."

Szó nem volt arról, hogy szükséged sincs rá.

Előzmény: Törölt nick (85405)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.12 -1 0 85405

Eddigi életemben összesen 3 alkalommal vezettem át falon utp-t, komolyan erre vegyek tesztert meg fogót?
Inkább fúrok nagyobb lyukat.

Előzmény: sámli_ (85402)
Jahno Creative Commons License 2018.04.12 0 0 85404

Teszter az érpárra jó lehet, másra nem nagyon, de egy rendesebb fogó is sok pénz. No meg a másik kihívás, minőségi dugót szerezni. Akkor már tegyen rá lengő aljzatot, azt egyszerűbb összerakni és spéci szerszám sem kell, kábel is olcsóbb hozzá.

Előzmény: sámli_ (85402)
Jahno Creative Commons License 2018.04.12 0 0 85403

Agyon nem üti, max nem működik, de rosszabb, ha később lesz kontaktos.

Előzmény: Törölt nick (85398)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.11 0 0 85402

Ne légy komolytalan. Fogó + teszter és nincs elkötés. A kettő együtt nincs 5.000.- ft.

Előzmény: Törölt nick (85398)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.11 0 0 85401

Áss el egy gégecsövet, húzz bele egy ruhaszárító kötelet, egyik végére kapaszkodó, másik végére kolomp. :)

Előzmény: s.ákos (85399)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.11 -1 0 85400

A digi eleve egy lengőaljzatot hagyott lakás előtt. Ott tényleg az volt, hogy átdugtam a drótomat és rátettem a dugót, majd a másik végére is. De az optikai nem ilyen móka. Ha a bejáratinál csak a tyúkbél fér át az nem tragédia, de lakáson belül jó ha később is tudom rakosgatni egyik szobából másikba. Az a szerencséje, hogy picire össze lehet tekerni a tyúkbelet, és egy szigszalaggal az asztallap alá-oldalára könnyen "el" lehet tüntetni.

Előzmény: Törölt nick (85398)
s.ákos Creative Commons License 2018.04.11 0 0 85399

Köszönöm mindenkinek a tanácsait! Ha ennyi a bizonytalanság a vezeték nélküli csengővel, lehet, hogy marad a vezetékes.
Az a helyzet, hogy egy négylakásos sorházról van szó egy min. 15 éves vezetékes csengőrendszerrel. Amiből most a miénk elromlott. Először csak esőben zárlatos lett és szólt a csengő feleslegesen, mára már a gombot nyomva sincs csengetés. Nem értek a villamossághoz, de nekem nagyon furcsa, hogy 230V-al működik a rendszer, közben pedig gyengeáramú kis vezetékek futnak a kapuig. Szinte biztos vagyok benne, hogy teljesen szabálytalan. De nem akarok hozzányúlni a közöshöz amíg a többi szomszédnak rendesen működik. Egyszerűbb megoldásnak tűnt, hogy felszerelek egy rádiós csengőt.
Holnap esetleg mutatok pár fotót.

Előzmény: Törölt nick (85394)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.11 -2 0 85398

A laikusok 99,99 százaléka (és a villanyszerelők 90 százaléka) inkább nagyobb lyukat fúr a falon, mert sosem látott még ilyen dugót, ha ilyen dugója van akkor meg nem tudja hogy nyitható, de ha tudja se meri kinyitni.

És igen én magam sem krimpelek utp-t, mert sosem csináltam, és tartok tőle hogy egy rossz helyre kötött ér agyonvágja egy 100k-s laptop cserélhetetlen hálókártyáját.

Koaxot azért megoldom.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85396)
Atis57 Creative Commons License 2018.04.11 0 0 85397

Sziasztok!

 

 A kültéri részhez;

Nem árt fémmentesen szerelni -a kőfaltól is 2-3 cm re ! Célszerű esővédő lemezt (műanyagból) rátenni.Ha 433Mhz-s  akkor egykis antenna hosszabbitás sem hátrány.!Mindkét oldalon!

 Nagyon lényeges az ár kérdése ! Mert a vevő érzékenysége ? az 5-7eFt tól fölfelé a jobb --- nem egyenes vevő(szupreg )van benne , s igy akár az 50-100m ről is működhet.

 A legolcsobb 1700 Ft-s azért a 10m sem mindig tudja! Fal, fémszerkezet, stb.

 A téli --nyári együttfutás azért problémás lessz! nyáron 25--50Cfok  télen meg a +5----10C fok .

 A" kinai kültéri beltéri használatra van tervezve!"  a két egység között max 15C fok eltérés ---nem árt télen 1 zseblámpa izzóval / ellenállással melengetni.

 

 ki tud válaszolni; a külső kvarc frekvenciája mennyit változik a téli hideg miatt 433,9Mhz re  ?

 Még a 300m hatótávú csengőt is kidobták................a 2 télen.

Előzmény: s.ákos (85393)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.11 -1 0 85396

"Majd utána pikpakk krimpelsz rá egy másikat."

 

A laikusok 99,99 százaléka (és a villanyszerelők 90 százaléka) inkább nagyobb lyukat fúr a falon, mert nem tud UTP dugót krimpelni.

Előzmény: Szirty__ (85390)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.11 0 0 85395

Erre az esetre (távolság + épület) nemigen létezik megbízható vezeték nélküli csengő.

Én egy valamilyen profi rádiós távkapcsolót építenék össze egy kültéri nyomógombbal, a rendszer lakás felőli végén meg rákötnék a kimenetére egy  akármilyen csengőt.

Előzmény: s.ákos (85393)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.11 0 0 85394

Konnektoros belső egység mindenképpen, vagy buheráld át elemről konektorra!

A külsőn meg legyen egy visszajelző pilács amin látja a betolakodni kívánkozó, hogy működik az a vacak. Ha emeletes a ház célszerű lehet olyat keríteni amihez 1 nyomógombra több belsőt is tudsz tenni így eleve nem kell ordíttatni 1-et, hogy észrevegyétek akár a wc-n is.

Világítós visszajelzője is legyen. Ha kert is van, akkor lehet 1 hurcolászós is pl. gardenparti esetére. Mindez persze a drótnélküliségben eleve benne rejlő potenciál, nem kötelező. Tudnék még olyat is ami berregni is tud, ha kisgyerek van akkor az is jól jöhet.

Előzmény: s.ákos (85393)
s.ákos Creative Commons License 2018.04.11 0 0 85393

Üdv a szakértőknek. Egy vezeték nélküli csengőre lenne szükségem de nem nagyon tudok dönteni, mert széles a skála 1500-tól 10.000-ig (és felette...)
Adott egy kőkerítés, amire kívülről (utca felől)  kerülne fel a csengő gombja. A ház az utcára merőlegesen álló sorház és a kerítéstől 25 méterre lenne a bejárati ajtó (tehát nem egyenesen a kertkapura néz), és itt belül kerülne a falra a csengő egység. Azon felül, hogy működjön és szóljon normálisan a csengő (télen is, esőben is) nincsenek speciális elvárások.
Köszönöm a tanácsokat!

Szirty__ Creative Commons License 2018.04.11 0 1 85392

Nem baj (nem arra vonatkozott amit írtam).

Előzmény: Törölt nick (85391)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.11 0 0 85391

Ez nem megy az optikaival.

Előzmény: Szirty__ (85390)
Szirty__ Creative Commons License 2018.04.11 0 0 85390

"mert gyorsan le lehet kapni a kábel végétől, átdugni a kábelt egy vékony lyukon, "

 

A krimpeltet 5 másodperc alatt lecsíped.

 

"majd utána pikkpakk vissza lehet tenni a dugót"

 

Majd utána pikpakk krimpelsz rá egy másikat.

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85387)
Szirty__ Creative Commons License 2018.04.11 0 0 85389

Nem törik le a "pöcök".

Előzmény: GeriSoft07 (85388)
GeriSoft07 Creative Commons License 2018.04.11 0 0 85388

ez egyszer szerelhető csatlakozó, utána újra kell blankolni a vezetéket. és ott vagyunk, mint ha préselnénk.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85387)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.11 -1 0 85387

Az effajta gyors-szerelős UTP csatlakozókat nem kell átdugni a falba fúrt lyukon, mert gyorsan le lehet kapni a kábel végétől, átdugni a kábelt egy vékony lyukon, majd utána pikkpakk vissza lehet tenni a dugót a kábel végére.

 

Csak a krimpelős UTP dugókkal szokik fallyukméret probléma lenni, azokkal is csak ott, ahol nincs kéznél krimpelő szerszám, csatlakozó meg szakismeret :)

Előzmény: Szirty__ (85385)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.04.11 0 0 85386

https://www.indu-sol.com/fileadmin/user_upload/produkte/profinet/infrastrukturkomponenten/Stecker/M12_Rundsteckverbinder_Fast_Connect.jpg

 

Ezeket az M 12 -es csatlakozókat használják iniciátorok, fénysorompók, ASi modulok csatlakozónál is a gyakorlatban.

Előzmény: Szirty__ (85385)
Szirty__ Creative Commons License 2018.04.11 0 0 85385
Előzmény: Mekk Elek ezermester (85383)
Jahno Creative Commons License 2018.04.11 -1 0 85384

UTP dugóra nekem van kupakom, azzal visszafelé is lehet húzni pöcök letörése nélkül.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85383)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.11 -2 0 85383

Van kicsike csupasz plexi UTP dugó meztelenül átdugva a poros lyukon

és van törésgátlós+akadásgátlós professzionális CAT 6/7 UTP dugó, amit ráadásul valamilyen porvédelembe burkolva tolunk át a poros alagúton.

A második fajtának egy "picivel" nagyobb lyukat kell fúrni :)

Előzmény: Törölt nick (85381)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.10 -1 0 85382

200 wattos led reflektornak annyira erős fénye van, hogy 10 méterről két perc alatt lebarnulsz alatta, másnap meg nem szolgálnak ki a kocsmában, mert azt hiszik hogy migráns vagy.

 

Amekkora területet belát egy mozgásérzékelő, akkora területet bőven bevilágít egy 20-30 wattos led reflektor is (ha jó helyre teszed mindkettőt, tehát a mozgásérzékelőt optimálisan alacsonyra, a reflektort meg jó magasra).

 

Az sem jó ám, ha minden éjszakai mozgásra percekig fényárban úszik az egész telked mint egy stadion, a szomszédok meg fognak utálni a fényszennyezés miatt.

Előzmény: Kattila27 (85367)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.10 0 0 85381

Na várjunk csak, most hogy így felhoztad, ha jól emlékszem pont az utp dugó átnyomása volt "a" méret. Addig gyűrtem kétoldalról a falat amíg át nem lehetett tolni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85379)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.10 -1 0 85380
Előzmény: Kattila27 (85372)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.10 -1 1 85379

"kb 1*1 cm-es furat kell a falban és átmegy csatlakozóstul. Ha jól saccolom akkor ez 12-es ütvefúróért kiált"

 

1x1 centinek az átlója több, mint 14 mm,

tehát egy ekkora dugó min. 16-os ütvefúróért kiált

(már csak azért is, mert mielőtt a dugót falon átdugod, előtte illik megvédeni  valahogyan a dugás közben összeszedett portól/kosztól, legalább egy kis szigszalaggal).

pl egy komolyabb UTP dugó még 25-ös lyukon se nagyon szeret átmenni.

Előzmény: Törölt nick (85370)
Jahno Creative Commons License 2018.04.10 0 0 85378

Azért rajzok, mert az alapján megy gyártásba a 3D modell is, termékfotózással viszont senki nem szeret szopni.

Előzmény: Törölt nick (85366)
Jahno Creative Commons License 2018.04.10 0 1 85377

Amúgy abban igaza van, hogy sokat kamuznak. De akkor meg kell venni idehaza rendes helyről az is már olcsó, akad némi garancia vagy ki lehet próbálni. 1ezer pénzes nem vibrálós E27es 10 wattos LEDem is már több, mint 1 éve világít. Egyik ilyen vitánál jó alkalmat találtam rá, hogy felkapcsoljam, mikor magyarázták, hogy nem bírja :-D

Előzmény: Kattila27 (85367)
Jahno Creative Commons License 2018.04.10 0 0 85376

Nekem az itten postával is akadt bajom, tűnik is el cucc, eladó is, vagy éppen vásárlás után a termék, de összességében még megéri. Max. néha anyázok a 6-10 hónapos átfutási idő miatt meg ilyesmikkel. Esetleg a végeláthatatlan levelezésekkel.

Előzmény: Garfield007 (85371)
tfe_tng Creative Commons License 2018.04.10 -1 0 85375

No prob, egyebkent hasznalok ilyet, nalam a garazst egy 20W-os frankon bevilagitja. Rendesen fel tud melegedni huzamosabb hasznalat alatt.

Előzmény: Kattila27 (85374)
Kattila27 Creative Commons License 2018.04.10 0 0 85374

Tavol allt tolem a megbantas, ugyhogy ne haragudj. :) es tudom mi a kulonbseg koszonom, lument akartam irni csak vezetes kozben szaz fele jart az eszem...

"le fog egni a haz" -- nem fog leegni, ha hasznaltal volna ilyen led-es fenyvetoket akkor tudnad hogy menniyre melegszenek... :) 

de koszonom!

Előzmény: tfe_tng (85373)
tfe_tng Creative Commons License 2018.04.10 -1 1 85373

Hasznald egeszseggel, hivj egy villanyszerelot aki bekoti a magneskapcsolot, ha esetleg van szigeteles a hazon akkor nem art eltartani tole ezt a reflektort mert lehet hogy "kicsit" le fog egni a keco, egyebkent pedig ne gondold hogy ismersz barkit egy hozzaszolas utan.

 

ketlem h tudja az adott luxot..

 

Okosabb maradtal volna ha ezt le se irod. Senki nem beszelt lux-rol, a lumen pedig nem azonos a lux-al, wikipediat tudom ajanlani.

(de en ugye "be vagyok szorulva 20 evvel ezelotti vilagba" - hehe, hehe, rotfl ;)

 

Előzmény: Kattila27 (85372)
Kattila27 Creative Commons License 2018.04.10 -1 0 85372

Latszik,hogy soha eletukben nem vasaroltak online es be vannak szoulva a 20 evvel ezelotti konzervativ hasitasi nem ker kodot vilagba.. sajnalom h ezen a forumon is ilyen durvan arad a pesszimista negativizmus... ("ha egyaltalan megjon, par alkalmat mukodnek, ketlem h tudja az adott luxot..")

 

korabban irt mekkmestertol kerdeznem , hogy nem vag ide abbol a tomenytelen mennyisegu pir sensorbol amik 1ezer 1.2e w-os ledeket is kapcsolnak?

 

koszonom

Előzmény: Garfield007 (85371)
Garfield007 Creative Commons License 2018.04.10 -1 2 85371

Ha egyáltalán _valaha_ megjön kínából, mert 90% nem jön semmi,

 

 

ezek is --ha jobban megnézed--, nem is egy létező  termék fényképei, hanem digitálisan generált 3D "rajzok"

 

Ezek is? Egy szaros két dolláros cuccnál is kérik, hogy töltsek fel képet az értékelésbe, még kupont is kapok, hogy ezeket a tévhiteket eloszlassák...

Előzmény: Törölt nick (85366)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.10 -1 0 85370

Megmértem, kb 1*1 cm-es furat kell a falban és átmegy csatlakozóstul. Ha jól saccolom akkor ez 12-es ütvefúróért kiált és később ki-be tudom rakosgatni plusz koaxot, telefont, UTP-t is át tudok mellette vezetni.

Előzmény: Mutual Friend (85359)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.10 0 0 85369

Végülis az utcát, stadionokat is felvillanyozzák ledekkel. :)

Előzmény: Kattila27 (85367)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.10 0 1 85368

mert 90% nem jön semmi

Ez igen nagy ökörség, a 99% megjön.

Ha nem érezik meg a csomag akkor paypal visszadja a pénzed.

Másrészt jellemzően ez sem a kínai sara, hanem ellopta a magyar postás.

Persze ettől még lehet használhatatlan/életveszélyes/a ráírt értéket hírből sem ismerő cucc, de valamit kapsz az tuti.
És persze ilyenkor is van refund.
Mondjuk Aliexpress ebből a szempontból jobb, ott könnyeben van refund ha eszkalálod a problémádat.

Előzmény: Törölt nick (85366)
Kattila27 Creative Commons License 2018.04.10 0 0 85367

Ez a halom par orat mukodo kinai szemet egyreszt megjon, masreszt 2 eve folyamatos hasznalat mellett tokeletesen mukodik.

Amik jelenleg uzemelnek csak 30wosak viszont szeretnem boviteni 4x200wossal hogy az egesz udvart a nagy sarokbol bevilagitsa ha illetektelenek behatolnanak. 

Ezt szeretnem mozgaserzekelovel megkombinalni..

Előzmény: Törölt nick (85366)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.10 0 0 85366

Nem, ez egy halom kínai pár órát működő max néhány w-os szemét.

(az aukció és az internet bármit elbír, oda lehet írni ,hogy 10 kW vagy amit csak szeretnél...)

 

Ha egyáltalán _valaha_ megjön kínából, mert 90% nem jön semmi, ezek is --ha jobban megnézed--, nem is egy létező  termék fényképei, hanem digitálisan generált 3D "rajzok"

 

 

 

 

Előzmény: Kattila27 (85362)
tfe_tng Creative Commons License 2018.04.10 0 0 85365

Nem, de valahogy ketekedve fogadom ezt a 200W-os erteket. Kinai cucc, szal siman lehet hogy 200W-ot fogyaszt, de hogy valoban le is adja-e azt a 12000 lument az egy jo kerdes...

Igazabol nem tudom mi szukseg van erre egy kerti vilagitasnal, de nem akarok beleszolni... :)

Előzmény: Kattila27 (85362)
bcslaci Creative Commons License 2018.04.10 0 0 85364
Előzmény: Atis57 (85361)
Szirty__ Creative Commons License 2018.04.10 0 1 85363

Nem. Ezek LED reflektorok.

Előzmény: Kattila27 (85362)
Kattila27 Creative Commons License 2018.04.10 0 0 85362
Előzmény: tfe_tng (85360)
Atis57 Creative Commons License 2018.04.10 0 0 85361

Szia !

 dehogynem --helyben  mikroszkóp alatti köszörű+hegesztő.Persze azért ez egy célgép.

Előzmény: Mutual Friend (85359)
tfe_tng Creative Commons License 2018.04.10 0 0 85360

parhuzamosan kotott 200W-os LED reflektorok udvarban. 

 

biztos ez ? ha LED-es akkor inkabb 20W, ha meg 200W akkor inkabb halogen. 

Előzmény: Kattila27 (85357)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.10 -1 0 85359

Utólag bizton nem csatlakozózzák azt gyárban mikroszkóp alatt teszik. Vagy gép.

Előzmény: Törölt nick (85354)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.10 0 0 85358

Ha nem érted az egyszerű relé bekötését/működését sem, akkor félelmetesen nem értesz az elektromossághoz. Ennyire csekély elektromos tudással inkább hívj szakembert, mert ha működni is fog amit barkácsolsz, van esély rá, hogy életveszélyes lesz.

Előzmény: Kattila27 (85357)
Kattila27 Creative Commons License 2018.04.10 0 0 85357

Az a rakas 1000- 1200w-os LED-es teljesitmenyre vonatkozo vagy halogenre? Mert en ekkorat meg a conradnal sem talaltam LED-esben dajnos. 

Igen fontos lenne hogy egyszerre kapcsoljanak fel, ezek parhuzamosan kotott 200W-os LED reflektorok udvarban. 

Magneskapcsolot amit irtal, csak be kell kozni a sensor es a lampak koze ?

 

koszonom egyebkent!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85353)
bcslaci Creative Commons License 2018.04.10 0 0 85356
Előzmény: Törölt nick (85354)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.10 0 0 85355

Ha 2db 400W-at szerelsz fel 2 helyre az nem lenne jobb? (nem Led az, hanem halogén, ha több száz wattos)

Előzmény: Kattila27 (85352)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.10 -1 0 85354

Előbb meg kell lesnem mekkora lyuk kell a csatlakozójának. Ha elég a jelenlegi 2 panel-főfalon átfúrt akkor nincs gond, de ha nem, akkor hiába hagynának nekem x métert, nem tudnám ide-oda rakosgatni ha pl. előbb behúzzák és utána csatlakozózzák. Most az egyik lyukon átmegy egy koax és egy lan, a másikon csak egy lan. A koax maradna (lepkeantenna) a lan helyett optikai tyúkbél. Ha leütöm a koax végét azt ugye ki tudom húzni, csak az a kérdés, hogy az optikai vég átfér-e, ugyanis a lyuk nem lett éppen lézeregyenes a betonvasak miatt, és még mindig ott van a 90 fokos sarkok kérdése. 10 centis sugárban nem tudom a falicsatorna-sarokba bedugni ugyebár. Lesz majd egy szekrény ami mögé be lehet majd tenni, de az még sehol sincs.

Előzmény: Garfield007 (85351)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.10 0 1 85353

"Mozgaserzekelok max 500w Led-ig kapcsolnak."

 

Nem valami sokat nézhettél meg, mert egy rakás 1000-1200 wattos is kapható.

De relével vagy mágneskapcsolóval kiegészítve akármennyi wattot kapcsolhatsz még a kisebbekkel is.

Előzmény: Kattila27 (85352)
Kattila27 Creative Commons License 2018.04.10 0 0 85352

Mozgaserzekelok max 500w Led-ig kapcsolnak.  Hogy lehet megoldani, barmilyen muszaki megoldassal, hogy 800W-nyi LED-eket fel tudjon kapcsolni ? Van valakinek valami otlete?

Garfield007 Creative Commons License 2018.04.10 0 0 85351

Nálunk a beépített szekrénybe kapott helyet egy plusz polcon, tökéletesen szuperál, de ráhagytak kb. 10 méter optikát, így bárhova vihetném.

Előzmény: Törölt nick (85347)
Garfield007 Creative Commons License 2018.04.10 -1 0 85350

Mert az ilyen hülyék mint te, be is teszik a szekrénybe a wifi antennát, de szerencsére vannak okosabbak nálad a Földön és megoldják.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85349)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.10 -1 0 85349

"Mindenképpen lesz valami "kiemelő" bútorlap alapdeszkának,"

 

Rack szekrény nélkül egy lépést sem!!!

- egyrészt ízléses, esztétikus látvány egy lakás közös helyiségében

- másrészt minden vendég jól láthassa, hogy van itt pénz dögivel

- harmadrészt nincs vidámabb dolog, mint egy rádió adó-vevő (=wifi antenna) hatékonyságát úgy a töredékére elcseszni, hogy egy vas dobozzal vesszük körül :)

Előzmény: Törölt nick (85339)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.10 0 0 85348

" Szerintem először pókháló , ha működik húzzanak a .....................  s utána saját kútfőból ahogy jól esik."

 

Ez a legjobb megoldás mindenkinek. Még a szolgáltató emberei is örülnek  mert gyorsan végeznek. Aztán amikor elmentek, akor az egész hóbelevancot el lehet rejteni/átköltöztetni egy megfelelő helyre.

Persze aki azt sem tudja, hogy ott melyik madzag mit csinál, az inkább ne piszkálja a rendszert :)

Előzmény: Atis57 (85341)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.10 -1 0 85347

Lehet, hogy az lesz végül és nem csinálok magamnak különprogramot. :)

Előzmény: Jahno (85346)
Jahno Creative Commons License 2018.04.10 0 0 85346

Bármennyi métert rajt tud hagyni és akkor nincs extra megfejtés sem.

Előzmény: Törölt nick (85345)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.09 -1 0 85345

Tetszik. Az a toldó bagatell összeg.

Előzmény: még1MbR (85344)
még1MbR Creative Commons License 2018.04.09 -1 0 85344

Azért annyira nem kell megijedni a későbbi arrébb rakástól, annyi a lényeg, hogy a Digi SC/APC típusú optikai csatlakozót használ.

Kell egy ilyen toldó és egy patch kábel:

http://www.wireless-bolt.hu/32631-toldok/648380-sc-apc-toldo-sm-szimplex

 

https://www.kabelfutar.hu/1264/184/sm-9-125-optikai-patch-kabelek/optikai-internet-hosszab%C3%ADt%C3%B3-k%C3%A1belek/sc-apc-sc-apc-sm-optikai-patch-k%C3%A1bel-10m

 

Vagy kihívod a Digis embert egy mondvacsinált hibára és megmondod, hogy a valóságban át kéne helyezni egy kis jattért :)

Előzmény: Törölt nick (85342)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.09 -1 0 85343

Az ajtótok-átbarmolást már rég betömtem, a kinti vezetékcsatorna mögött fúrtam át a falat. Lengőkábel és azokról történő átalakítgatás itt nincs mint a családi házaknál. Ha tudnám azt a tyúkbelet magam kedvére szerelgetni nem aggódnék.

Előzmény: Atis57 (85341)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.09 -1 0 85342

Arra gondolsz, hogy az optikait dugassam be a beton-vezetékcsatorna labirintusába és a számítógép melletti konnektornál jöjjön ki és oda rakassam az ONT-t? Jelenleg így van, 1 lan az ajtó mellett jön be, azon jön a telefon-internet és le  van választva a végén. TV  nincs.

 

Az utp kábelt könnyen tudom szükség esetén rakosgatni, kicserélni, azt a vékony tyúkbelet meg nem tudom se elvágni, se hosszabbra-se rövidebbre rakni. Kb 15 méter kéne az ajtótól, 8db derékszöggel a falraszerelt 15*30-as vezetékcsatornában, és k. isten, hogy pont szekrény mögé fog esni amikor átrendeznénk, de jó eséllyel másik szobába is átkerülhet.

 

A betoncsövezésre ha rámutatok hülyét fognak kapni, az is átvezetékezés előtt áll.

 

Piszkosul nem hiányzott nekem ez a játék, az eddigi sebesség is teljesen elég volt. A ZTE router a koma szerint gyalázatos wifi-vel rendelkezik, úgyhogy a jelenlegi routerem is üzemben marad némi áthangolás mellett.

Előzmény: Mutual Friend (85333)
Atis57 Creative Commons License 2018.04.09 0 1 85341

Szia!

 Majd a" beszerelő szakember "---( nálam pék volt)--- megmondja ; ezt csak ide lehet tenni.

 A szobába való bevitel +ajtófélfa átfúrása  szemmagasságban ! !

 S örülhetsz , ha nem román sm-t fogsz ki ! A szomszédban az volt "vezető szerelő?"

 

 Szerintem először pókháló , ha működik húzzanak a .....................

 s utána saját kútfőból ahogy jól esik.

 

Előzmény: Törölt nick (85339)
még1MbR Creative Commons License 2018.04.09 0 0 85340

10" mini rack szekrény... nálam ez lett a befutó. De a nép nem szokott költeni ilyesmire...

Előzmény: Törölt nick (85339)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.09 0 0 85339

Mindenképpen lesz valami "kiemelő" bútorlap alapdeszkának, ugyanis a villanydrótos doboz mögött ha csak közvetlen a nagy lyuk van, nem tudom a drótokat elrendezgetni. (ez már korábban kiderült) A 2 csavarra történő közvetlen felfogatástól és a szabadonlógó pókhálózástól szeretnék kulturáltabbat kialakítani, azért dobtam be a kérdést, van-e valakinek erre vonatkozóan tapasztalata.

Előzmény: Jahno (85337)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.09 0 0 85338

Majd hozom hozzá a tudományt is ... :)

Előzmény: Szirty__ (85335)
Jahno Creative Commons License 2018.04.09 0 0 85337

Minek bútorlap? Ha ott Neked jó minden és táp is van, akkor akaszd 2 csavarra és kész.

Előzmény: Törölt nick (85331)
Adamo_sx Creative Commons License 2018.04.09 -1 0 85336

Nálam a WC-ben van az informatikai központ :-).

Nagyjából ilyesmi.

Előzmény: Törölt nick (85331)
Szirty__ Creative Commons License 2018.04.09 0 0 85335

"Hogy lehet ugyanazon az ellenálláson ugyanaz a feszültség 3-4x akkora áramot kergessen át ? :)"

 

Talán elsiklottál épp a lényeg fölött...

 

Az ellenálláson nem mértem feszültséget.

Az adat mindkét esetben a transzformátor szekunder tekercsén mért feszültség volt (AC, a diódahíd előtt)!

 

Előzmény: Mutual Friend (85332)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.09 0 2 85334

Gondolom világos:

Előzmény: Mutual Friend (85332)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.09 0 0 85333

Nem lehet közelebbvinni a fogyasztóhoz. Lényegesebb kevesebb helyet foglal egy optikai szál mint ha lebontva vinnéd bárnerre. Akár behuzhatodameglévő 230v mellé is.

Előzmény: Törölt nick (85331)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.09 -1 0 85332

Én eljutottam az ohm törvényéig es probálom megmagyarázni nekik a sületlenségüket.

 

Vagy esetleg neked a minősités mellett vagy saját verziód ?

 

Hogy lehet ugyanazon az ellenálláson ugyanaz a feszültség 3-4x akkora áramot kergessen át ? :)

 

 

Előzmény: sámli_ (85330)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.09 -1 0 85331

Urak, a digi közölte, hogy optikaira épít át, ha tetszik, ha nem. Ez meg azzal jár, hogy kapok egy szappantartót, abba jön a világítós tyúkbél, és abból megy ki a LAN, TV, telefon.

 

Azon filózok, hogy az egész hóbelebancot az ajtó fölé teszem a lakáselosztó mellé, ami pont le lett bombázva. Hogyan célszerű az ilyet megcsinálni? Természetesen panellakás. Jelenlegi verzióm, hogy vágatok egy ajtó fölötti fullméretű fehér bútorlapot, azt felpatkolom fixen a falra. Ez kifúrva az áramkábeleknek a kötöződoboz méretben. Emellé pedig egyszerűen felakasztom a digi lakáselosztóját illetve az optikai bekötéshez használatos összekötöző pótdobozát. A konkrét cuccokról nincs még infóm.

 

Aki csinált már ilyet annál mi vált be? Rackszekrényt nem fogok feltenni! :)

sámli_ Creative Commons License 2018.04.09 0 2 85330

Ugye a villanytan nem volt az erősséged :D

Előzmény: Mutual Friend (85328)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.09 0 0 85329

Azt meg el tudom fogadni hogy a trafó induktiv jellegét kompenzálja ki a kondenzátor azaz a COS(fi) egy lesz vagy közel egy igy a meddő teljesitmény minimális lesz.

 

Remek mérési feladat egy neont megmérni kondi nélkül es kondival. Persze nem lektronikus előtéttel de lehet harmadik mérésként az is.

 

Kondi nélkül 5-600 mA , kondival 320 mA és elektonikus előtéttel pedig 260-280 vagy meg annál is kevesebb. Emlékeim szerint egy 40W fénycső.

 

 

Előzmény: Mutual Friend (85328)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.09 -1 0 85328

Gondolkoztam egy sort a dolgon elismerem ... :)

 

Ugye fizika alsó tagozat 7 osztály :

 

R = U/I => I=U/R

 

R= 54 ohm.

U=35  V

 

Na most ... :)

 

Hogy a büdös lófaszba lesz az egyik esetben 2A az áram a másikban meg 600 mA ? :)

Előzmény: Szirty__ (85323)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.09 0 0 85327

Feszültség emelő áramkörök igen de eddig egy lepusztult elektrolit kondenzátort elemezgettünk!

 

Egy kondenzátor esetleg graezt hiddal is kiegészítve soha nem fogyasztás emelő tényező. Amennyi coulomb bemegy pont annyi jön ki belőle feltéve ha 0-nak vesszük az áramkör saját fogyasztását. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85324)
ötfelezős Creative Commons License 2018.04.09 -1 0 85326

Gratulálok Szirty türelméhez. Átlagember erősen dezorientált lett volna a gondolatra, hogy a villamosipari bölcsődében tárgyalandó témát külön be kell bizonyítani. Hát kik járnak ide?

Az meg aztán pláne szép, a lényeget nem érintő kétségbeesett, közelítő-csizmatalp-alatt-sorsát-látó-cserebogár stílus, a lényeget nem érintő belekötések, az izzó hőmérsékletfüggése (pont a bizonyítandó tény irányába hatna, hiszen nagyobb az ellenállása, és MÉGIS nagyobb az áram...), meg a transzformátor teljesítménye. :D

 

Az apró hibákat MEE gondolatmenetében, azokat bezzeg senki sem vette észre.

Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.09 0 1 85325

Ez annyira számottevő hogy akkutöltők "áramkorlátozójaként" használjak a sorba kötött izzót. 

Előzmény: Szirty__ (85323)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.09 0 0 85324

"Azert ne makkold már meg az energiamegmaradás törvényét."

 

A feszültség-emelő áramkörök a magasabb kimeneti feszültséggel egy időben magasabb bemeneti áramot fogyasztanak, tehát nem csodát tesznek.

De írtam is itt a minap, hogy a plusz energiát nem a levegőből veszi, hanem a trafóból.

Előzmény: Mutual Friend (85320)
Szirty__ Creative Commons License 2018.04.09 0 0 85323

Nem hiszem hogy hibás. Bár igaz az izzó ellenállása nő a hőmérséklettel. De ha ez számottevő lenne a mérés szempontjából, akkor az a te igazadat erősítené :)

De megismételtem ellenállással is, aminek a hőfüggése minimális.

Ellenállás: 53,63 Ohm

 

Kondenzátor nélkül:

Trafó szekunder fesz: 34,46V

Trafó szekunder áram: 0,59A

Trafó primer teljesítmény felvétel: 122,5VA / 39,3W

Az ellenállás hőmérséklete a hőegyensúly beállta után: 173 °C

 

2700uF kondenzátorral:

Trafó szekunder fesz: 34,41V

Trafó szekunder áram: 2,07A

Trafó primer teljesítmény felvétel: 138,1VA / 59,7W

Az ellenállás hőmérséklete: 280 °C-ig melegedett, majd leolvadt a forrasztás róla.

 

Előzmény: Mutual Friend (85319)
Axe74 Creative Commons License 2018.04.09 0 0 85322

Na látod kezdünk közelebb kerülni az alap felvetéshez, tehát alapból nincs bennük kondi, ezért nem lesz hidegebb a huzal graetz nélkül.

 Kondival valóban nem próbáltam ki, ha elég erős a trafó akkor működhet, de azért a drót majdnem rövidzár, és itt már számolni kell a feszültségeséssel is, ami mindenképp csökkentené a kondi hatását.

 Szirty megoldása azért nem az igazi mert minimális a terhelése a trafónak így a trafó belső ellenállásával nem kell foglalkozni.

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85315)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.08 -1 0 85321

Integrálás, tudom ez neked magas mert a szakmádat is pénzért vetted ott meg mindenkit kiszolgálnak mint a jóboltban.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85316)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.08 0 0 85320

Azert ne makkold már meg az energiamegmaradás törvényét.

 

A primer oldalon mérjed a teljesitményt es majd rájössz hogy igazából semmi eltérés nincs kondival es anélkül.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85316)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.08 0 0 85319

Az izzó nem lineáris ellenállású. Ezért téves a következtetés.

Előzmény: Szirty__ (85314)
ficere50 Creative Commons License 2018.04.08 -1 0 85318

Kösz, megírtad helyettem is...hogy mennyi hülyeség megy itt töltő ügyben. Minden baromságot leírt, ábrázolt, csak azt felejtette el, hogy a "fogyasztója" egy akku.

Előzmény: arenarock (85317)
arenarock Creative Commons License 2018.04.08 0 3 85317

Szokás szerint megint hülyeségeket irkálsz, és már megint veled van tele a topik.

Mivel az akku tulajdonképpen egy nagyon nagy kondenzátor, ezért pont nem történik semmi ha párhuzamosan kötöd vele a pár ezer mikródat, mivel az áramot amúgy is a trafó belső ellenállása korlátozza.......

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85316)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.08 -1 0 85316

Ha valakinek van egy ilyen faék egyszerűségű,  kondenzátor nélküli aksitöltője és azt szeretné, hogy erősebben töltsön, az ilyen izmos kondenzátorral tuningolhat a töltőáramán (akár több, ki-be kapcsolható kondenzátorral).

 

De vigyázzunk, mert ezek a kondenzátorok az extra energiát nem a levegőből veszik, hanem a trafóból, tehát a tuningolás csak addig terjedjen, amíg a trafó bírja a megemelkedett áramfelvételt.

 

És arra is vigyázzunk, hogy az aksik nem szeretik a túlságosan (veszélyesen) nagy töltőáramot sem :) ha nem tudjuk, hogy az aksink mit bír el, akkor a töltőárammal maradjunk a "kapacitás osztva tízzel" amper alatt.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85315)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.08 -1 0 85315

"Csináltam polisztirol vágót is pont akkutöltőből kipróbáltam többféleképpen de végül direkt a trafóra kötve volt a legjobb."

 

Ha az akkutöltőben nem volt pufferkondi akkor a graetz valóban levett egy kicsit. Ha a graetz-re rákötöttél volna egy izmosabb kondenzátort,  akkor már az a kimenet bizonyult volna erősebbnek.

 

Csináltam egy olyan változatot a teszt-áramkörből, amelyben egy több állású váltó kapcsolóval cserélgetheted a kondenzátorokat a graetz-en. Megfigyelhető, hogy (ezen feszültség/ellenálás/stb értékek esetén) egy 3300uF-os kondenzátor már kompenzálni tudja a diódák feszültségcsökkentő hatását, 10.000 mikrós kondi esetén pedig már egyértelműen az egyenáramú kimenetre kötve fűtene jobban a fűtőszál (alul a grafikonon a fűtőszál wattja látszik).

Előzmény: Axe74 (85312)
Szirty__ Creative Commons License 2018.04.08 0 1 85314

 

"egyenirányítás után és máris azt mondod nagyobb a feszültség"

 

Fogtam egy 160VA-es 230/12V-os transzformátort. A szekunder oldalára kötöttem egy egyenirányító hidat. A híd egyenáramú kivezetéseire két sorba kötött egyforma 12V/21W-os izzót.

Bekapcsoltam.

 

A két izzó kb fél fénnyel világított. Megmértem a transzformátor szekunder kivezetésén folyó áramot:

1,07A

 

Ezután rákötöttem a híd egyenáramú oldalára 5400uF kondenzátort. Az izzók fénye jól láthatóan megnőtt. Ismét megmértem a trafó szekunder áramot:

1,43A

 

Eközben (mindkét esetben) a transzformátor primer oldalán változatlan volt a feszültség: 12,71V

 

Szerintem levonható a következtetés, hogy a kondenzátor miatt megnő a fogyasztón a feszültség és így az általa felvett teljesítmény is.

Előzmény: Axe74 (85312)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.08 -1 0 85313

10 volt RMS azaz effektiv értékkel indul. (A 230V is RMS adat. Ez P2P 325 sacperkábé.)

 

Ha ezt egyenirányitod (graetz) és szüröd annak integrált egyenáramú komponesse  gyökketővel szorzott RMS érték lesz.

 

Szerintem tanuljon meg mindenki integrálni és akkor tiszta lesz ...

 

Előzmény: Axe74 (85312)
Axe74 Creative Commons License 2018.04.08 0 1 85312

Na jó én itt ezt befejeztem, te számolsz a váltakozó áram csúcsértékével egyenirányítás után és máris azt mondod nagyobb a feszültség, de ez nem igaz, a kondi valóban feltöltődik a csúcsértékre de ez terhelés hatására leesik, kb a váltakozó áram effektív értékére, és a normál akkutöltőbe nincs kondi továbbra se, egy párat már szétszedtem. Csináltam polisztirol vágót is pont akkutöltőből kipróbáltam többféleképpen de végül direkt a trafóra kötve volt a legjobb.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85311)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.07 -1 0 85311

Aki már úgy érzi, hogy, hogy mindent ért, az nézze meg, hogy mi történik, ha a kimenetre ráteszünk egy puffer kondit is. Javaslom a jobb felső sarokban a reset gomb megnyomását néhányszor és utána figyelni az eseményeket meg alul a feszültségeket. Olyan ez, mint a biciklipumpa, csak éppen feszültséget pumpál :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85310)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.07 -1 0 85310

Itt van a legegyszerűbb feszültség-pumpa áramkör:

1: a váltakozó feszültségű áramforás (pl trafó) az egyik félperiódusban feltölt egy kondenzátort egy diódán keresztül

2: a másik félperiódusában a kondenzátorban lévő feszültség PLUSZ a feszültségforrás feszültsége összeadódva "rázúdul" a kimeneten lévő ellenállásra

KATT IDE

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.07 -1 0 85309

"nem volt szó semmi féle feszültségnövelő áramkörről"

 

Dióda+kondenzátor = feszültségnövelő áramkör. Tehát volt szó róla, csak mi másképpen neveztük, úgy hogy graetz+pufferkondi.

Érdekesek ezek az egyszerű feszültségnövelő trükkök (és nem olyan nehéz megérteni a működésüket, mint elsőre látszik), ha lesz egy kis időm, akkor csinálok hozzá közérthető játszó-áramkört a fastad.com-re.

 

"meg semmiféle bazinagy trafóról"

 

A bazinagyot azért írtam, hogy a példámban csak a példa lényegére koncentrálj és ne próbálj belekötni a példa szempontjából irreleváns dolgokba. pl abba, hogy de hány wattos a trafó.

 

"akksitöltőben legtöbbször nincs kondi se"

 

Ami gyári aksitöltőt belülről láttam, mindegyikben volt pufferkondi.

Én éppen csinálok egyet puffer nélkül, de annál éppen a szaggatott áramú töltés a lényeg.

 

"erre raksz egy viszonylag kis ellenállást"

 

Szerinted nagyjából mekkora ellenállás jellemezhetne egy akksitöltőről mondjuk 100 wattal dolgozó fűtőszálat?

 

"írtad, hogy egyenirányítás nélkül hidegebb lesz a drót, ami egy baromság, mert a diódákon esik valamennyi feszültség ezért nem lehet nagyobb a teljesítmény"

 

Hiába esik a diódákon 1 volt, ha eközben a pufferel kiegészített graetz 4 voltot emel a feszültsségen, akkor végeredményben mégiscsak a graetz-ről jön le magasabb feszültség, tehát akkor lesz melegebb a fűtőszál.

Előzmény: Axe74 (85297)
gepesz Creative Commons License 2018.04.07 -1 1 85308

Erre nem mondhatok mást, mint azt, hogy IGAZ!

Bocs!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85307)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.07 -2 0 85307

"Ha elsőre elmagyarázod, akkor tovább nem kötözködök."

 

Ha nem egyből kötözködsz, hanem helyette inkább kérdezel, akkor válaszoltam volna. De te egyből kötözködtél, sőt másodjára is csak kötözködtél, ezért akár azt is megérdemelted volna, hogy soha ne tudd meg az igazságot, hagyhattalak volna kötözködni itt éveken át :)

Előzmény: gepesz (85299)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.07 -1 0 85306

"Ha lekötöttük a gázcsőről akkor működött."

 

Ez nem a hiba megoldása, hanem ezzel megállapítottad, hogy ott valami elektromos hiba van. Ha a hiba megoldódik, akor visszakötött gázcsővel is működnie kell mindennek.

 

"Villanyos próbálta átkötni a dobozban , de csak úgy tudták megoldani, hogy kiiktattál a fi-relét."

 

Furcsállom, hogy az a szakember

- nem próbálta külön leföldelni a gázcsövet (hogy a tűzhely azután is leveri-e a FI relét)

- nem mért szivárgó feszültséget a tűzhely házán (és a gázcsövön is)  a gázcső és a földelvezető ideiglenes lekötése után

- nem mérte meg az ellenállást a tűzhely háza és a tűzhely bemenő nullvezetője valamint fázisvezetője között (mindenféle kapcsoló állásokban)

Előzmény: Tymus26 (85298)
ilias Creative Commons License 2018.04.07 0 0 85305

Köszi ezt a tippet is!
Remélem, hogy nem ez lesz a gond.

Ma-holnap meg tudom nézni.

Előzmény: Mutual Friend (85173)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.06 0 0 85304

Valszeg csak a sütőd a rossz, de a hálózatnak EPH-val együtt mennie kell FI-n.

Előzmény: Tymus26 (85298)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.04.06 0 0 85303

"Villanyos próbálta átkötni a dobozban , de csak úgy tudták megoldani, hogy kiiktattál a fi-relét. Szerintem ez nem jó, nem?"

 

Jó lenne tudni, mit akart átkötni, lehet, hogy megpróbált valami EPH -t összehozni?

A FI-t tényleg nem jó kiiktatni, csak átmenetileg ennél az egy áramkörnél kellene most kihagyni, vagy, ha végképp nem sikerül a megoldást megtalálni.

 

"Ez amúgy 16 lakásod panel. Mit tudok tenni azon kívül hogy lecserèlem full gázosra a sütőt?" 

 

Annak a tűzhelynek szerintem működnie kell. Nekünk is ilyen kombitűzhely van régóta, amikor

EPH, sem volt még, majd később lett FI relé, de mindig jól működött.

Előzmény: Tymus26 (85298)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.04.06 0 0 85302

"Igazad volt. Ha lekötöttük a gázcsőről akkor működött." 

 

A szerelő nem próbálta összekötni a gázcsövet egy fémbilinccsel a készülék védőföldjével?

A gázcsövet ( meg a lakásban lévő többi fém csővezetéket ) amúgy EPH-zni kellene, ami összeköttetésbe kell kerüljön az elosztótáblán lévő földsínnel.

 

https://www.google.hu/search?q=eph+bekötés&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=ggzNHg9MwaOA_M%253A%252C5WcdkhRGDK7hHM%252C_&usg=__5FOr3iVQwH

Előzmény: Tymus26 (85298)
Teaway Creative Commons License 2018.04.06 0 0 85301

Simán lehet tűzhely hiba, de a tutit a szerelő fogja megmondani.

Előzmény: Tymus26 (85298)
ötfelezős Creative Commons License 2018.04.06 -1 0 85300

"A 85237 ben leirt"

Csakhogy azt én nem írtam le. Én azt idéztem. Az értelme a hozzászólásomnak pont az volt, hogy 2003-ig érvényben volt szabvány megengedte azt, hogy a PEN kék legyen (bár már volt a másik is, ami a kétféle jelölést írta elő). Így aztán, mivel ugyanazt az álláspontot hangoztattad, mint én,  az "ehhez mit szólsz?" hozzátételt értelmetlennek találtam.

Előzmény: Atis57 (85273)
gepesz Creative Commons License 2018.04.06 0 1 85299

Ha elsőre elmagyarázod, akkor tovább nem kötözködök.

Én küldöm a sört, ha találkozom vele, de hogy menni fog-e?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85295)
Tymus26 Creative Commons License 2018.04.06 0 0 85298

Igazad volt. Ha lekötöttük a gázcsőről akkor működött. Villanyos próbálta átkötni a dobozban , de csak úgy tudták megoldani, hogy kiiktattál a fi-relét. Szerintem ez nem jó, nem? Ez amúgy 16 lakásod panel. Mit tudok tenni azon kívül hogy lecserèlem full gázosra a sütőt? Köszönöm a segítséget.

Előzmény: Lacivill (85167)
Axe74 Creative Commons License 2018.04.06 0 1 85297

Már megint maszatolsz, nem volt szó semmi féle feszültségnövelő áramkörről, meg semmiféle bazinagy trafóról, itt egy aksitöltőről volt szó, meg egy egyenirányítóról, és akksitöltőben legtöbbször nincs kondi se, erre raksz egy viszonylag kis ellenállást, ami már trafó kimeneti feszültségét is csökkenti, erre írtad, hogy egyenirányítás nélkül hidegebb lesz a drót, ami egy baromság, mert a diódákon esik valamennyi feszültség ezért nem lehet nagyobb a teljesítmény.

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85290)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.06 0 0 85296

Első gyakotlat kezdő villanyszerelőknek:

1. kattincsá IDE

2: egérrel húzkodd úgy az alktrészek/drótok végin levő fehér pöttyöket (meg kattintgassá az egérrel összevissza), hogy a lámpa világíccson végül.

2: külgyé egy (Edelweiss) sört Mekkelekknekk

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.06 0 0 85295

"A múltkor is írtam, hogy nem te csináltad."

 

Ez egy online elektromos kapcsolás szimulátor. Alapesetben a képernyő üres és te helyezheted el rajta az alkatrészeket, vezetékeket és kipróbálni, működtetni is tudod (sajnos meg kell tanulni hozzá az alkatrészek nevét angolul). Amikor kész vagy, az eredményt több módon is megoszthatod másokkal.

 

Tehát pl EZ a viruális áramkör, valójában egy rohadt hosszú internetes parancsból épül fel, amit a a rákattintás pillanatában a böngésződ továbbít a falstad.com felé, ahol a parancs hatására létrejön az áramkör a te képernyődön.

Ezt a marhahosszú parancsot amit ide beszeszek, ezt a rajzoló szoftver hozza létre amikor kész vagy: "File" -> "Export URL"  (más lehetőségek is vannak)

 

A rákattintás nyomán létrejövő áramkört nyugodtan bütykölheted/cincálhadod/módosíthatod, mert mindenkinek saját külön áramkör jön létre, tehát nem az enyémet "rontod el", hanem a saját példányodat. (és amit módosítasz benne, azt senki más nem látja)

 

Előzmény: gepesz (85284)
pgyafi Creative Commons License 2018.04.06 0 0 85294

Teljesen jó amit Elek csinált. Javaslom, hogy nyomkodjátok egy kicsit a falstad circuit oldalát, nagyon jól használható modellezésre.

A görbén lehet nyomni jobb gombot és ott kiválaszthatod, hogy mit mutasson.

 

 

 

Előzmény: bcslaci (85289)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.06 0 0 85293

"Guglizzál még, kétutas egyenirányítás SOHA nem ad ilyen hullámformát, jelalakot."

 

Külön jeleztem, hogy a görbe a teljesítményt (wattot) mutatja.

 

De a kedvedért az oszcilloszkópot átkapcsoltam feszültség/áramra: itt van nesze

(ha kíváncsi vagy, hogy hogy működik kondi nélkül, akkor az egérrel egyszerűen húzd ki a kondit a graetz közepéből)

 

Előzmény: bcslaci (85289)
pgyafi Creative Commons License 2018.04.06 0 0 85292

Jó az! A görbe alapban a teljesítményt mutatja, nem a kimeneti feszültséget.

Jobb gomb és Show Voltage - akkor feszültséget mutat.

Előzmény: Mutual Friend (85288)
PETYUS Creative Commons License 2018.04.06 0 0 85291

Ennek számolj utána, szerintem hibás.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85290)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.06 0 0 85290

"nem a trafóra közvetlenül kötött ellenállás van, hanem kondival és kondi nélkül."

 

Csináltam olyat, amiben van átkapcsoló: ITTEN VAN

 

"Nem lehetséges nagyobb energiát kivenni úgy a trafóból"

 

Ha egy trafóra ráteszel egy terhelő ellenállást, akkor az X energiát fog kivenni a trafóból.

Ha a trafó kimenetére teszel egy feszültségnövelő áramkört és arra teszed rá UGYANAZT a terhelő ellenállást, akkor ez az egész annyival több energiát fog kivenni a trafóból, amennyivel meg lett emelve a feszültség. 

 

Másképpen:

tételezzük fel, hogy van egy bazinagy, 10 voltos kimenetű trafód

ha erre rákötsz egy 10 ohmos elemállást, akkor a trafód és az ellenállás 10 wattal fog muzsikálni

ha viszont a trafóra rákötsz egy olyan áramkört, ami 10 voltból 100 voltot csinál és ere kötöd rá ugyanazt az ellenállást, akkor az ellenállás már 100 wattal fog muzsikálni és a trafód is 100 wattal lesz terhelve

Sokféle feszültségnövelő megoldás létezik, ezek a magasabb kimeneti feszültségért cserébe magasabb bemeneti áramot fogyasztanak, tehát nem tesznek csodát tesznek az energiával :)

Előzmény: Axe74 (85285)
bcslaci Creative Commons License 2018.04.06 0 2 85289

Guglizzál még, kétutas egyenirányítás SOHA nem ad ilyen hullámformát, jelalakot.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85282)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.06 0 0 85288

Kondi nélkül nem jó a görbe - mindenki tudja hogy a szinusz alsó felét  felforditják a diódák - kondival meg terhelés függvényében csak egy (kicsit) hullámzó egyent kapunk.

 

Sokkal egyszerűbb lenne egy ebay-es 500-forintos fázishasításos fordulatszám szabályzóval mindenféle dióda meg kondi nélkül megoldani a dolgot.

Előzmény: Axe74 (85285)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.06 0 0 85287

Ritka sok hülyeséget lehet itt egy csomóban olvasni ... :(

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85252)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.06 0 0 85286

Valami nem kócser a kapcsolásoddal. A diódák nem jól mennek igy a szinusz alul sem azt mutatja ami kellen neki.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85282)
Axe74 Creative Commons License 2018.04.06 0 1 85285

Hát ezzel nem sikerült semmit se bizonyítani, mert nem a trafóra közvetlenül kötött ellenállás van, hanem kondival és kondi nélkül.

 

Nem lehetséges nagyobb energiát kivenni úgy a trafóból hogy utána még két diódán is átfolyik az áram, mert ami a diódákon esik az nem a fűtőszálat melegíti. És ezen egy kondenzátor nem tud változtatni.

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85282)
gepesz Creative Commons License 2018.04.06 -1 2 85284

A múltkor is írtam, hogy nem te csináltad.

Én nem kritizálom a tudásod, mert ez a téma nem az én köröm.

De a forrást látom.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85282)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.06 0 0 85283

"Van egy mozgásérzékelőm"

 

Jó lenne tudni az érzékelő pontos típusát,

mert a mozgásérzékelőket úgy tervezik/gyártják, hogy lehetőleg ne vegyék észre a nem-emberi mozgásokat, a kültéri mozgásérzékelőket meg kimondottan butára/érzéketlenre szokták tervezni. Persze olykor előfordulnak olyan helyek, ahol az érzékelő látóterében a hőmérsékleti viszonyok olyan gyorsan változnak meg (pl szél/huzat hatására), hogy azt emberi mozgásnak nézi, de a lebutított kültéri cuccoknál ez nagyon ritka (olcsó, zárt térbe készített érzékelőknél elég gyakran előfordul, hogy huzatra beriaszt).

Távolból nehéz okosat mondani, én elsőre azt gondolnám, hogy

- vagy egy (kültérre túlságosan érzékeny) beltéri érzékelőt próbálsz szabad térben alkalmazni,

- vagy a mozgásérzékelő látóterében van valami, ami pl szélroham (vagy éppen elálló szél) hatására gyorsan változtatja a hőmérsékletét

- vagy a mozgásérzékelő látóterében van valami, ami szél hatására mozog ÉS a környezeténél hidegebb vagy melegebb (pl lengedező forró villanykörte)

- vagy nem is a mozgásérzékelőd jelez, hanem a vezeték nélküli csengőd csenget, ahányszor a szomszéd megnyomja a kapuja távirányítóját :)

 

Előzmény: Törölt nick (85279)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.05 -1 0 85282

"Miért is lenne hidegebb a drót?"

 

Ha az aksitöltőben csak graetz van a trafó után, akkor a drót valóban ugyanolyan meleg lesz graetz nélkül is.

Ha viszont az aksitöltőben a graetz mellett van pufferkodi is, akkor közvetlenül a trafóra kötve kevésbé fog melegedni a fűtőszál.

 

Akit érdekel: csináltam kapcsolást ide példának, lehet jáccani vele. (alul a görbe a pillanatnyi teljesítményt mutatja)

 

 

Előzmény: Axe74 (85274)
cucu Creative Commons License 2018.04.05 0 0 85281

..és ilyenkor bizony a lámpa is bekapcsol...

Előzmény: Lacivill (85280)
Lacivill Creative Commons License 2018.04.05 0 0 85280

A szélnek változó a hőfoka, és érzékeny az érzékelő.

Előzmény: Törölt nick (85279)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.05 0 0 85279

Sziasztok.

Van egy mozgásérzékelőm, úgynevezett vezeték nélküli csengő, de gomb helyett mozgásérzékelő van. Miért van az, hogy a széltől is jelez? Nem mozdul maga a fej, nem fúj oda semmit a szél, de jelez. Nem lát mozgó fűszálat.  Ránézésre ugyanilyen fejek nem kapcsolgatják a lámpát szélbe.

Szirty__ Creative Commons License 2018.04.05 0 1 85278

"Eleknel sose lehet ezt tudni :)"

 

Nem bizony! :)

 

Előzmény: tfe_tng (85275)
tfe_tng Creative Commons License 2018.04.05 0 1 85277

ennel egyertelmubb mar csak akkor lehettem volna ha piros nagy betukkel villogva irom hogy EZ POEN!!!

ehh... :)

Előzmény: headchef (85276)
headchef Creative Commons License 2018.04.05 0 0 85276

Remélem ez tényleg csak poén.... ne kerüljön tévhitbe egy olvasó sem!

Előzmény: tfe_tng (85275)
tfe_tng Creative Commons License 2018.04.05 -1 3 85275

Hat egyszeru, mert ha a valtoaram direktben megy a drotra akkor a szinusz hullam negativ aga huti a drotot. Gondolom.

 

 

[/poen]

Eleknel sose lehet ezt tudni :)

Előzmény: Axe74 (85274)
Axe74 Creative Commons License 2018.04.05 0 0 85274

"Ha úgy kötnéd rá a hődrótot, hogy a gratz-et kihagyod az áramkörből (tehát közvetlenül a trafó kimentére), azzal csökkenne a drót hőmérséklete (remélhetőleg nem túlságosan), deviszont csökkenne a trafó terhelése/erőlködése/melegedése is."

 

Miért is lenne hidegebb a drót?

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85252)
Atis57 Creative Commons License 2018.04.04 0 0 85273

Szia!

 A 85237 ben leirt"A kék már nem lehet PEN ..." re irtam pedig lehet.

Ez a köd?

Előzmény: ötfelezős (85269)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.04 0 0 85272

Ez tényleg csak 1 fázisú, a gáztűzhellyel egybeszerelteken is ilyen van, az meg max 16A-es lehet, ha konnektoros. Ha van mögötte konnektor-aljzat, akkor csak szereltessetek erre egy dugvillát és mehet a helyére. Ámbár neked meglehet a 3 fázisod is, nem valószínű, hogy befürödnél. Ha egy fotót feldobsz a villanyóráról és a lakáselosztóról, pontosabb infót lehet adni.

Előzmény: zsuzs2929 (85271)
zsuzs2929 Creative Commons License 2018.04.04 0 0 85271

Ez így megnyugtató. Köszi.

Azt honnan látod, hogy 1 fázisu? Ha netán mégis másik sütő mellett döntök jó lenne tudni, hogy az is az-e.

Előzmény: Teaway (85270)
Teaway Creative Commons License 2018.04.04 0 0 85270

Ezt írja:

„A készüléket csak egy tápvezetékkel szállítjuk”

Dugvillát nem ír, de tényleg lehet rá tenni. 1 fázis 16A kell neki.

Előzmény: sámli_ (85263)
ötfelezős Creative Commons License 2018.04.04 -1 0 85269

Most hová ködösítesz? Azt írtad: pedig lehet. Én meg azt kérdem, mi lehet?

Előzmény: Atis57 (85265)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.04 0 0 85268

Te írtad: 

Én arról irtam volna;

 A Nulla a PEN nem lehet;   sárga,zöld piros !

Előzmény: Atis57 (85267)
Atis57 Creative Commons License 2018.04.04 0 0 85267

Szia!

 A zöld  és a zöld/sárga  az azért két külön szin!

 

 Amikor  (1980 előtt ) piros volt a védővezető , nem volt zöld/sárga  szigszalag sem.!

Az akkori kábelekben szintelen/szigeteletlen volt a közösitett N+védővezető!

 Mert PEN vezető sem létezett ! Akkoriban külön laposvasat , köracélt vittek a földkábel mellet -erről jőtt be a földelés/védővezető..............

Előzmény: sámli_ (85266)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.04 0 0 85266

Ez nem igaz. A PEN lehet zöld/sárga, akkor kékkel kell jelölni, hogy PEN, illetve lehet kék, akkor meg zöld/sárgával kell jelölni.

Előzmény: Atis57 (85265)
Atis57 Creative Commons License 2018.04.04 0 0 85265

Szia!

 Én arról irtam volna;

 A Nulla a PEN nem lehet;   sárga,zöld piros !

 A PE  viszont igen --azaz piros  !

 

 De ha felvilágositasz ,Te mire gondoltál?

Előzmény: ötfelezős (85243)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.04 0 0 85264
Előzmény: zsuzs2929 (85262)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.04 0 0 85263

A használati útmutató alapján valószínűleg dugvillával van szerelve. A felvett teljesítmény alapján nyugodtan lehet dugvillával is üzemeltetni. Amennyiben csak csupasz vezeték vég lenne rajta (elképzelhető, hisz több országba is forgalmazzák, nem egységesek a dugvillák) nyugodtan lehet dugvillát tenni rá. Kizártnak tartom, hogy a régi sütő áramköre ne lenne elég neki.

Előzmény: zsuzs2929 (85262)
zsuzs2929 Creative Commons License 2018.04.04 0 0 85262

Lehet, hogy rosszúl néztem, nem tudom. Úgy láttam, hogy az áramra kell rászerelni és nem a konnektorba bedugni.

Ezt néztem ki https://www.ikea.com/hu/hu/catalog/products/30349145/

 

A villanyórán három "nagy" biztositék van (ez lenne a kismegszakitó?). Ami a konyhához tartozik azon B20A-t ír. Akkor ez 20 amperes lenne? A másik kettőn B16A-t ír. Továbbá van még egy "doboz" több biztositékkal. Ott van 16A-s meg 10A-s.

 

Szakivak akarom bekötettni, csak ha egy vagyonba kerül akkor inkább elviselem még egy ideig a régi tűzhelyt.

Előzmény: sámli_ (85261)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.04 0 1 85261

Érdekes. Elvétve találkozok olyan önálló sütővel ami gyárilag nem dugvillával van szerelve.

Előzmény: zsuzs2929 (85258)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.04 0 0 85260

Érzésem szerint szakit kéne inkább keresned. A villanyóránál nézd meg mi van ráírva a kismegszakítódra, és a lakáselosztón is nézd meg a konyhai kismegszakítód mekkora.

A sütőt valószínűleg be lehet dugni konnektorba is ha csak 1 fázisú, de jellemzőbb egy úgynevezett sütőbekötő-dobozzal felszerelni. Az se mindegy 1 vagy 2 esetleg 3 fázisú a kiszemelt cuccod, továbbá a jelenlegi vezetékezésed milyen.

Előzmény: zsuzs2929 (85258)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.04 0 0 85259

"Ha ellenállással használom akkor az hány Ohmos legyen  120 cm esetén?"

 

Ha meg tudnád mérni a feszültséget, akkor talán tudnánk segíteni.

 

Például ha a trafódról mongyuk 15V jön le (terhelés alatt) és a 120 centis fűtőszáltól 120 watt hőteljesítményt várunk el, akkor a fűtőszálad (forrón) 1,87 ohm ellenállású kell, hogy legyen.

Előzmény: bodrogi143 (85254)
zsuzs2929 Creative Commons License 2018.04.04 0 0 85258

Sziasztok!

 

Lakius kérdésem lenne. Szeretnénk lecserélni az eddigi kombi tűzhelyt (fent gáz, lent elektromos). Egy külön sütő külön gáz főzőlapra. A jelenlegi tűzhely egyszerűen be van dugva a konnektorba. A külön sütők amiket eddig talátam egyiknek sincsen konnektora. Ezeknek a bekötése mivel jár? (Falbontás?) Ha jól tudom min. 16A-es biztositék kell hozzá. Hogyan tudom kideriteni, hogy hány amperes? Az Elmű számlán néztem, azon nem ír semmit.

 

Köszi! 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.04 0 0 85257

"A kérdésem az lenne,hogy ellenállás huzallal,vagy acéldróttal érdemes használni?"

 

Van, aki a világ végére is elmegy olyan huzalért, amelyik jó sokáig bírja és van aki direkt olyanra csinálja, hogy legyen hozzá "pótalkatrész" bármelyik sarki bótban, fillérekért.

Hogy neked melyik a fontosabb, aztat mink nem tudhassuk.

Előzmény: bodrogi143 (85253)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.04 0 0 85256

Amit én láttam az gyári asztal, gyári trafó, hozzá féltucat gyári drót.

Elég vékony drót, gyakran is szakadtak, nem tudni milyen anyag.
Amikor azok elfogytak akkor hasonló vastagságú kötöződrótot használtak, az volt kéznél.
Nem vágott rosszabbul, nem szakadt sűrűbben, lehet hogy gyárilag is sima acéldrótot csomagoltak méretre vágva a géphez.

Előzmény: bodrogi143 (85253)
peti.olah Creative Commons License 2018.04.04 0 0 85255

Nekem egy 240W-os 24V-os trafón van 120cm bicikli fékbowden. Egy lábkapcsolóval kapcsolom a trafót, amikor vágok. Egy ilyen 200 ft-os bowdennel egy 100 nm-es házat körbe ragasztottam.

Előzmény: bodrogi143 (85253)
bodrogi143 Creative Commons License 2018.04.04 0 0 85254

Ha ellenállással használom akkor az hány Ohmos legyen  120 cm esetén?

Előzmény: bodrogi143 (85253)
bodrogi143 Creative Commons License 2018.04.04 0 0 85253

A kérdésem az lenne,hogy ellenállás huzallal,vagy acéldróttal érdemes használni? A szakaszos működtetés amúgy is természetes lenne.

 

Előzmény: Törölt nick (85250)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.04 -2 0 85252

"A töltő gyárilag 10 amperes biztosítékkal van ellátva és 12 V-os."

 

A legolcsóbb (okos elektronika nélküli) töltők lényegében egy trafóból és egy (graetz) egyenirányítóból állnak, a kimenetükön akár 16-17 volt is kijöhet (ezért teszik sorra tönkre a max 14,4V-ig tölthető aksikat). Mondanám, hogy mérd meg a töltőd feszültségét, de hát te annyira értesz az elektromossgához, hogy nincs is szükséged műszerre :)

 

Ráadásul egy 10 amperes töltő trafóját illik kicsit túlméretezni, tehát a töltőd valószínűleg képes akár 12-13 amperre is, 16-17V mellett (tehát valószínűleg legalább 200 wattos).

 

Ha úgy kötnéd rá a hődrótot, hogy a gratz-et kihagyod az áramkörből (tehát közvetlenül a trafó kimentére), azzal csökkenne a drót hőmérséklete (remélhetőleg nem túlságosan), deviszont csökkenne a trafó terhelése/erőlködése/melegedése is.

Előzmény: bodrogi143 (85248)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.04 -2 0 85251

"láppedállal, nyomógombbal szakaszosan üzemelteted akkor akár jó is lehet."

 

Plusz egy ventilátor cserélje a levegőt a töltő belsejében.

És az áramkörből kihagynám az aksitöltőben lévő graetz-et is: az is fékez, ráadásul potenciális hibaforrás.

 

"Amikor éppen vágsz akkor hűti az eps lap a drótot"

 

Ettől a drót hőteljesítménye / áramfelvétele nem lesz kisebb (sőt: amikor hidegebb a vasdrót, kicsivel még nagyobb áram is folyik át rajta). A drót ilyenkor a trafóból kivett hőmennyiséget nem a levegőnek adja át, hanem éppen a habot olvasztja vele.

Előzmény: Törölt nick (85250)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.04 0 0 85250

Ha úgy csinálod meg hogy láppedállal, nyomógombbal szakaszosan üzemelteted akkor akár jó is lehet.
Amikor éppen vágsz akkor hűti az eps lap a drótot, utána el is engeded a gombot és nem melegszik túl.

Esetleg lehet szakaszosan üzemeltetni vágás közben is, úgyis érzed, hogy ahogy hűl nő az ellenállása.
Töltőt néha tapogasd, ha meleg pihentesd.

Akkor indulj neki, ha nem kár érte hogy elfüstöl, akkor nem ér kellemetlen meglepetés.

Előzmény: bodrogi143 (85248)
bodrogi143 Creative Commons License 2018.04.04 0 0 85249

Ez azt jelenti,hogy maximum 120 W-al lehetne terhelni-gondolom én.

Előzmény: bodrogi143 (85248)
bodrogi143 Creative Commons License 2018.04.04 0 0 85248

Nem izzott -még - mert hamar lekapcsoltam, csak nagyon forró volt és szagos. A töltő gyárilag 10 amperes biztosítékkal van ellátva és 12 V-os.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85245)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.04 -2 0 85247

Az a baj, hogy ez egy 230V-os szabályzó.

Ha ezt egy trafó/akksitöltő elé teszed, akkor valószínűleg tönkre fog menni tőle a trafó az indukciós feszültség lökésektől (csak kevés trafó viseli el primer oldalon a fázishasítást tartósan).

Ha viszont a trafó/aksitöltő és a fűtőszál közé teszed, akkor meg valószínűleg azért nem fog működni, mert ez 230V-ra készült.

Tehát  a fűtőszál hőmérsékletének szabályozásához nem 230V-os, hanem 20-40V-os szabályzó kell.

Előzmény: Mutual Friend (85234)
ötfelezős Creative Commons License 2018.04.04 0 1 85246

Én viszont még kérdésed feltevése után rövid idővel megválaszoltam.

Előzmény: remete004 (85240)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.04 -2 0 85245

"megtaláltam a régi aksi töltőm és kipróbáltam sima 0.5 acél dróttal, kiválóan felizzott"

 

Ha annyira forró, hogy már látod, hogy vörösen izzik, az már szerintem túlságosan meleg. Vágni vág mit a villám, de egyrészt a magas hőmérséklet nagyon rövidíti az occsó fűtőszál élettartamát, másrészt túlságosan balesetveszélyes (durva égési sérülés lehetősége). Szerintem 500 foknál ne legyen több, tehát ne érje el a sötétvörös izzás hőmérsékletét sem, de még így is kesztyűvel használd szerintem.

 

"már csak az a kérdés, hogy birja-e vagy egy idő után leég a töltö?"

 

Ha füstöl, akkor nem bírja :)

Előzmény: bodrogi143 (85219)
Tymus26 Creative Commons License 2018.04.04 0 0 85244

2 éves Mora kombinált tűzhelyről van szó, még 1 év garanciával, csak a papírját nem találom, a költözés miatt lehet, hogy elveszett... Villanyszerelő szerint tűzhely hiba lehet, a héten ránéz a szerelő. Az előző lakásban nem tudom, hogy volt-e Fi-relé.

Előzmény: oregbeatsuhanc (85228)
ötfelezős Creative Commons License 2018.04.04 0 0 85243

 Pedig lehet !

 

Mi lehet?

Előzmény: Atis57 (85241)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.04.04 0 0 85242

  "Ami nem lehet  Piros, zöld, sárga ."

A régi 3 fázisú kábel jelzés színei, meg a sínek is ezek a színek voltak.

Előzmény: Atis57 (85241)
Atis57 Creative Commons License 2018.04.03 0 0 85241

Szia!

 

 Pedig lehet ! mint ahogy a Nulla is;  fekete,barna,  kék, szürke, szintelen, 1 fekete csikos .

  Ami nem lehet  Piros, zöld, sárga .

 

  Ehhez mit szólsz?

Előzmény: ötfelezős (85238)
remete004 Creative Commons License 2018.04.03 -1 0 85240

Már nem érdekel, mert megtaláltam, hogy mi az a három pont.

Előzmény: remete004 (85220)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.03 0 0 85239

Szerintem nem. Nemhiszem.

Előzmény: ötfelezős (85238)
ötfelezős Creative Commons License 2018.04.03 0 0 85238

A kék már nem lehet PEN ...

Szerinted 2003 után épült még panel?

Előzmény: Mutual Friend (85230)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.03 0 0 85237

Ezen leirás alapján én a FI előtt bontamám meg jobbhíján.

Előzmény: tormap (85225)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.03 0 0 85236

Most inkább erdemesebb megvenni szarérnyúgyért ... :)

 

Bár én nem terhelném annyival csak ugy fele kétharmaddal max. ...

Előzmény: oregbeatsuhanc (85235)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.04.03 -1 1 85235

Valamikor régen hasonlót barkácsoltam az RT ből TRIAC, DIAC kombóval. 

Előzmény: Mutual Friend (85234)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.03 0 0 85234
Előzmény: Mekk Elek ezermester (85207)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.03 0 0 85233

1., Új szerelésben gondolkodsz.

2., Egyéni mérőhelyben gondolkodsz.

Ez régi szerelés és panel ház.

Előzmény: Mutual Friend (85230)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.04.03 0 0 85232

"Akkor jól gondoltam, hogy nem a megfelelő kérdezőnek válaszolsz."

 

Ajjaj, jól, de hülye vaksi vagyok. :-(

Előzmény: sámli_ (85229)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.04.03 0 0 85231

"Volt itt már vita a kapacitív járulékos vezetékszivárgás mértékétől kezdve mindenről, tény az kb. 30mA hibaáram brutálisan sok, normálisan még bekapcsolt nagyfogyasztókkal sem mérhető a töredéke sem, egy igen nagy, többszintes családi ház esetében pl."

 

Ezt már több egyszerre üzemelő kapcsoló üzemű számítógép is előidézheti, de pl. egy fémházas kondenzátor is. 

Velem is megesett, hogy az évtizedeken át használt régi ELEKTHERMAX villanytűzhelyet, amikor áttelepítettük a FI relés hétvégi házba, az első dolga volt bekapcsolás után, hogy a FI relét leoldotta.

Átvizsgáláskor kiderült, hogy a régi helyén beépítettek egy rádiózavar elleni fémházas kondenzátort, aminek a szivárgó árama kicsit sok volt.

 

Előzmény: Törölt nick (85224)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.03 0 0 85230

A kék már nem lehet PEN ...

 

Jön be az oszlopról sorrend szerintem (Fázis) Kismegszakitó -> óra -> FI -> Elosztótába -> STB stb

                                                              (PEN) -> PEN szézválasztas + esetleg földszonda -> FI ->  kék elosztó -> stb stb

                                                                                      ZS -> védővezető elosztó -> stb stb 

 

Előzmény: tormap (85225)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.03 0 0 85229

Akkor jól gondoltam, hogy nem a megfelelő kérdezőnek válaszolsz.

Előzmény: oregbeatsuhanc (85228)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.04.03 0 0 85228

"Biztos, hogy jó kérdésekre adod ezeket a válaszokat?"

 

Korábbi kérdésekre visszatekintve válaszolom, - meg arra, hogy én mit tennék - mert ott azt írja, hogy az egy évig használaton kívüli tűzhely olyan konnektorban is leoldja a FI -t, ahol jól működik egy hasonlóan földelt fogyasztó, a mosógép.

Ezért gondolok arra, hogy először a tűzhelynél keresném a hibát ki tudja mi történt vele állás közben, míg állt, milyen állapotú a bekötő kábel, SK csatlakozó, vezetékezés, kapcsoló stb.

Azt nem írta a kérdező milyen idős a tűzhely, új, vagy már több éve használt- e, csak, hogy 1 évig állt.  

Ha korábban már használták más helyen, vajon ott volt- e FI relé ?

Ez egy több változós történet, felújított másik lakás új vezetékekkel, egy máshol üzemelt ki tudja milyen régi tűzhellyel, aminek már lehet, hogy nem megfelelő a szigetelési értéke, és most itt a FI relé "leselejtezte".

Lacivill írta, hogy gázcső nélkül is próbálni kellene. Szerintem is, mert az is összeszedhet valami potenciálkülönbséget.

( Nem tudni, van e EPH hálózat, mert akkor ez már nem lehetne probléma.)

Lakásról van szó ráadásul, ki tudja mi jöhet a gázcsövön valamelyik szomszédtól?

Előzmény: sámli_ (85223)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.03 0 0 85227

Magadnak csinálod, vagy vállalt munka?

Előzmény: tormap (85225)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.03 0 0 85226

Akkor nincs mit válaszoljak.

Előzmény: tormap (85225)
tormap Creative Commons License 2018.04.03 -1 0 85225

Nincs mit fotózzak.

Adott volt egy FKA tábla. Volt benne asszem 6db Bs kismegszakító.

Az elosztó betápja (mért fővezeték) 3 fekete (fázis) és 1db kék vezeték (Pen)

Csak egy fázis volt beadva.

A lakás minden egyes végpontja földelt. (lámpák, dugaljak) 

Mindenhova 3eres MMFal vezetéket vittek és ez mind az FKA táblából indult ki.

Nem volt elvakolt "piros" bog sehol.

Az N és Pe sín át volt hidalva. A Pen először a Pe sínre volt kötve (szabályosan).

Lett ÁVK beépítve meg új tábla mert a meglévőbe nem fért volna bele.

Minden lakásnak ugyan így adták be a tápot.

Nekem csak ez a Pen nem tetszik és azt szerettem volna megtudni, hogy ki hogyan oldja meg

ilyen esetben az N és Pe kialakítást. 

 

Előzmény: Törölt nick (85218)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.03 0 0 85224

Túlmiszticizálod, bármelyik modern digitális multiméter megmér 1-2 mA AC szivárgó áramot is.

 

Természetesen csak akkor, ha az folyamatosan (vagy adott üzemállapotban) jellemzően van, nem hidegben, esőben, leves ráöntése után, gömbvillámok hatására, holdtöltekor, stb "jön elő" a hiba.

 

Ami a fi-t csapkodja, ott jó nagy szivárgó áramok vannak folyamatosan -a gyak. tapasztalat szerint- és csak  összesen lesz egyszercsak sok, és lekattan.

 

Volt itt már vita a kapacitív járulékos vezetékszivárgás mértékétől kezdve mindenről, tény az kb. 30mA hibaáram brutálisan sok, normálisan még bekapcsolt nagyfogyasztókkal sem mérhető a töredéke sem, egy igen nagy, többszintes családi ház esetében pl.

 

 

Előzmény: oregbeatsuhanc (85221)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.03 0 0 85223

Biztos, hogy jó kérdésekre adod ezeket a válaszokat?

Előzmény: oregbeatsuhanc (85221)
ötfelezős Creative Commons License 2018.04.03 0 0 85222

Az A a segédkapcsoló bemenet. A nyíl a bemenő fázis.

Előzmény: remete004 (85220)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.04.03 0 0 85221

"A kérdésem tőled is az lenne, hogy te hogyan oldod meg az ilyen esetet."

 

Először is tüzetesen átvizsgálnám, vagy átvizsgáltatnám azt a tűzhelyet.

Ahogy már írták a FI működését sem ártana végső esetben ellenőrizni ÉV méréssel, hány mA -nél old le.

A tűzhelynek mennyi lehet a szivárgó hibaárama azt is jó lenne tudni, hozzáadódik e más fogyasztó(k) hibaáram értékeihez.

A csőfűtőbetéteknél pl. a hőtárolós kályhákénál is a használat, öregedés során romolhat a szigetelési ellenállás érték, amit már érzékelhet a FI relé.

Ezt szigetelési ellenállásmérő MEGGERREL lehet mérni.

Nekünk viszonylag új korában ment tönkre a sütőrész felső csőfűtőbetétje, először csak megszakadt időszakosan, majd a kontakthibától zárlatos lett.

Hasonlóan jártam ENERGOMAT mosógép fűtőbeteéttel, ott is a MEGGER segített.

( multiméter 10 - 100 kohm-os állásaiban is lehet próbálkozni, de jobb inkább meggerrel megcsapatni.)

Előzmény: tormap (85215)
remete004 Creative Commons License 2018.04.03 0 0 85220

Üdv. mindenkit! Segítséget kérnék egy kapcsoló bekötéshez! Adott egy régi kontakta fényerő szabályzós  kapcsoló, amin 3 bekötési hely van. 1.)Nyíl lefele 2.)egy A betű 3.) szabályozott fázis jel

 

Ez, vezérelt egy izzót 230V 60W  alternatív módon. Egy csengő nyomógomb volt a másik kapcsoló.

Ezt át kellett raknom egy másik helyre, mert a helyén egy ledes égőt akartam üzemelni, de nem tudtam vele, mert nem kapcsolt le teljesen. (az megoldódott kapcsolható minkét kapcsolóról a (most már ledes égő)

 

Kérdésem, hogy hogy kössem be a  rendszert, mert három fekete vezeték van. (az egyikben fázissal)

bodrogi143 Creative Commons License 2018.04.03 0 0 85219

Közben megtaláltam a régi aksi töltőm és kipróbáltam sima 0.5 acél dróttal, kiválóan felizzott, már csak az a kérdés, hogy birja-e vagy egy idő után leég a töltö?

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85207)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.03 0 0 85218

Dobjál már fel fotókat, így nem lehet továbblépni.

Előzmény: tormap (85215)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.03 0 0 85217

15-os -->16-os

Előzmény: sámli_ (85216)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.03 0 0 85216

Kellene találnod egy piros 15-os vagy 25-ös vezetéket is valahol az FKA alatt, mellett. Abban az időben csak a vizes helységben ill. a konyhában volt védővezető. Úgy oldották meg, hogy hoztak fel egy leginkább 25-ös vezetéket EPH-nak ill. védővezetőnek valahol az FKA környékén, ill. ha van szerelő akna akkor ott.

Előzmény: tormap (85215)
tormap Creative Commons License 2018.04.03 0 0 85215

Nem írtam, hogy Fi után van összekötve.

Itt most a Pen vezetőn van a hangsúly. Ha Pen van beadva mért fővezeték gyanánt

akkor csak kell csinálni összekötést (szétválasztást) a Fi relé előtt.

A kérdésem tőled is az lenne, hogy te hogyan oldod meg az ilyen esetet.

Előzmény: oregbeatsuhanc (85212)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.03 0 0 85214

Akkor azt a vezetéket már valaki cserélte. Anno 10-es volt a gyári fázis és PEN az akkori szabványoknak megfelelően.

Előzmény: tormap (85211)
Szirty__ Creative Commons License 2018.04.03 0 1 85213

Talán nálatok otthon másmilyen fizika működik...

 

"Amikor ott ordít mögötted a kőműves"

 

Akkor is ordít ha elfogy a cekaszod, te meg elszaladsz vasárnap venni (ki tudja hova). Csak már nem hallod.

Hagyjuk már ezt hegyi beszédet!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85209)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.04.03 0 0 85212

"Persze."

 

A FI relé után a N - PE már nem lehet összekötve, azért oldhat le. 

 

https://www.google.hu/search?q=fi+relé+bekötése&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=FnGud_0jiF3MeM%253A%252Cm4h2O7POp-X4mM%252C_&usg=__hdRuwpzF

 

 

 

Előzmény: tormap (85211)
tormap Creative Commons License 2018.04.03 0 0 85211

Persze. 

Előzmény: sámli_ (85205)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.03 -2 0 85210

Megkerestem egy régebbi házibarkács habvágó leírásomat: KATT IDE

Érdekes lenne kipróbálni valamilyen WAGO-val a vágódrót végeinek (gyors)rögzítését.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.03 -1 0 85209

"Sokáig kibírja"

 

Lehet habot vágni 200 fokos dróttal is és 500 fokos dróttal is.

500 fok esetén szinte nem is tudod olyan gyorsan tolni, hogy a drót hozzáérjen a habhoz, már a közelében elgőzölög. A magas hőmérséklet hátránya, hogy a vasdrót 500 fokon kb százszor gyorsabban lágyul/öregszik/oxidálódik, mint 200 fokon.

200 fokos drót esetén viszont kb három-öt perc, mire a drót végigvánszorog egy táblán, igaz, hogy 200 fokon valóban viszonylag sokáig bírja még a vasdrót is.

Tehát aki azt állítja, a vasdrót sokáig bírja, az nem azt jelenti, hogy fizikai csoda történt, hanem azt, hogy neki rohadtul sok ráérő ideje van egy-egy tábla elvágására, ezért igazán forró helyett csak langyos dróttal fűrészelget :)

 

"és ha kell kicseréled gyorsan."

 

Amikor ott ordít mögötted a kőműves, hogy "mi lesz már a következő táblával, nem érünk rá estig", olyankor nem tudod elég gyorsan kicserélni a drótot.

Előzmény: Szirty__ (85208)
Szirty__ Creative Commons License 2018.04.03 0 1 85208

Nem eszik azt olyan forrón.

 

"abban a pillanatban a vasat el kell felejteni"

 

Sokáig kibírja és ha kell kicseréled gyorsan.

Nem drága, könnyű beszerezni.

Nem szükséges a végletekig sarkítanod ezt is!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85206)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.03 -1 0 85207

"Elektronikai ismereteim van valamennyi"

 

Az is jó megoldás, ha a trafó többet tud a szükségesnél és a fűtőszál hőmérsékletét pl egy elé beiktatott triakkal állítod be (mint a lámpa fényerő szabályozóknál, csak itt hőmérséklet szabályzónak használod)

De házibarkács környezetben akár magából a fűtőszálból is lehet hőmérséklet szabályozó "potméter".

Előzmény: bodrogi143 (85184)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.03 0 0 85206

"Az fel tud melegíteni egy közönséges másfeles acéldrótot."

 

Amikor valaki polisztirol vágót készít, nagyon oda kell figyelni arra, hogy ez csak egy rövid munkára kell, vagy tartós használatra. Valóban úgy van, hogy a sima vasdrót is kiválóan alkalmas polisztirol vágására (én egyszerű PC tápegységet alkalmaztam occsó vékony vasbóti kötöző dróttal), de 10-30 vágás után az acél kilágyul. megnyúlik, elszakad (forrósítás = hőkezelés). Tehát ha valaki azt mondja, hogy tartós munkára kell, abban a pillanatban a vasat el kell felejteni és vagy kimondottan hőálló acélt, vagy hőálló ellenálláshuzalt kell alkalmazni.

Előzmény: Szirty__ (85183)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.03 0 2 85205

N és PE között van átkötés?

Előzmény: tormap (85204)
tormap Creative Commons License 2018.04.03 0 0 85204

Az FKA tábla N ill. Pe sínjére szépen szét vannak szedve.

Mint mondtam 3 eres MMFal -al van szerelve. 

Törölt nick Creative Commons License 2018.04.02 -1 0 85203

Na várj, neked mindenhol van védővezetőd? Hová vannak azok összekötve? Levetted már a táblát teljesen? Tényleg nincs egy külön kötöződoboz síkbavakolva, letapétázva és 25 réteg festékkel elkenve? Mivel MMFalit írsz, a kötöződobozokat mind megtaláltad? Sajnos nem lehetsz benne biztos, ugyanis nem tudod megrángatni a drótokat, hogy érezd, igen ettől-eddig tart egy szakasz mint csöveséknél.

 

Akkor szokott elégni a kék, ha az eredetileg 16A-es óra alatti kismegszak ki lett cserélve 32-re és a lakásban a "meglepően jó" szerelésról kiderül, hogy szét lett osztva az évek során pl. 2-3 db 16A-re, de a kék az biza 1 közös maradt, pókhálóba kötve. Ez eredetileg a kinti 16A-es kismegszak mellett nem is volt gond, hisz bent is csak max 16A lehetett, de ha kint kicserélték 32-re, akkor bent a fázisokon külön-külön is tud 16A folyni (ez még okés) viszont a pókhálós kéken ezek összegződnek és sokkal több lesz mint 16A. Aztán valahun szétég a picsába az elvakolt, letapétázott, 25 réteggel lefestett faszán összesodort kötözvény.

Előzmény: tormap (85190)
Atis57 Creative Commons License 2018.04.02 0 0 85202

Szia!

 De van ----csak szövegkörnyezet is van !

Előzmény: sámli_ (85201)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.02 0 1 85201

Nem vállalkozó, magának csinálja. Ne mondd, hogy lézer szintező nélkül nincs élet.

Előzmény: Atis57 (85198)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.02 0 1 85200

A mérőbe dupla csavaros kötéssel van megkötve.

Előzmény: tormap (85199)
tormap Creative Commons License 2018.04.02 0 0 85199

Nincs 10es. 6os inkább. Kötve tuti nincs. De az órába ahogy be van kötve

az aggaszt. 

Előzmény: Atis57 (85195)
Atis57 Creative Commons License 2018.04.02 0 0 85198

Szia!

 Sajna ez az élet Elektromos iparban voltmérő /ampermérő/ellenállásmérő + még jó néhány műszer az alap.

 nem látható a mérni kivánt jelenség...

 Mit szólnál ahhoz a lakatoshoz aki mérőszalag, tolómérő nélkül ?

                             kőműves vizmérték nélkül

                            gipszkartonos is lézer szintező nélkül

 jelenne meg nálad dolgozni? Csak úgy szemre jó lessz az úgy is!

Előzmény: bodrogi143 (85182)
Atis57 Creative Commons License 2018.04.02 0 0 85197

Szia !

 Én ilyennel csak a háztartási varrógépnél találkoztam.

Az általad emlegetett trafó túl nagy erre a célra  kb 40V x 70 A = 2800W --Neked meg 160-200W ra lenne szükséged .

Persze az az acél huzal is megfelelő lenne , csak be kell állitani a hozzávaló feszültséget !

 

 A működő megoldások száma egész magas szám lehet , kérdés; Mi van hozzá? Mit lehet venni ? S mennyiért?

Előzmény: bodrogi143 (85171)
ilias Creative Commons License 2018.04.02 0 0 85196

Rendben! Ez egy hosszútávú megoldás is lehet.

Köszi!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85172)
Atis57 Creative Commons License 2018.04.02 0 0 85195

sZIA!

 Nem agódod túl---mert 10 vezetékszakadás/elégésből  azért 7-8db a Nulla/PEN  vezetőre esik.!

 Ilyenkor jól ráz minden --v az EPH-n keresztül  a szomszédokat "boldogitja".

Bár azért a 10 -16 mm2 ritkán ég el --de a csavaros kötéseit évente meghúzni célszerű--lenne!

Előzmény: tormap (85193)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.02 0 0 85194

Ez egy valószínűleg 10-es vezeték ami ritkábban szokott elégni :)

Előzmény: tormap (85193)
tormap Creative Commons License 2018.04.02 0 0 85193

Szerencsére földszint. 

Ez a pen vezető ha szétég az óránál (ami azért elő szokott fordulni) akkor van baj.

Minden áram alá kerül. Vagy ezt nem az órába kötötték hanem közvetlen a sínre?

Vagy csak én aggódom túl?

Előzmény: Lacivill (85191)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.02 0 1 85192

Az akkori szabályoknak tökéletesen megfelel.

Előzmény: tormap (85188)
Lacivill Creative Commons License 2018.04.02 0 0 85191

Mivel gyárilag PEN vezetőnek készült a kék, ezért elfogadom annak, a táblánál szétválasztom.

Szerencsére vagy 10 éve nem találkoztam ilyen rendszerrel. Hogy hozol fel PE-t ha pl. a 10-en kell szerelned?

Előzmény: tormap (85190)
tormap Creative Commons License 2018.04.02 0 0 85190

Nincs mellette semmi. Furcsállom mert maga a lakás meglepő módon elég jól meg volt szerelve.

Mindenhol van védővezető. 3 eres MMfal-al van szerelve.

És ilyen esetben pl. te mit teszel? Azon agyalok, hogy a főelosztóból hoznom kellene egy Pe vezetőt.

Előzmény: Lacivill (85189)
Lacivill Creative Commons License 2018.04.02 0 1 85189

Volt egy időszak amikor 4 vezetéke rendszer jóvá volt hagyva. De az is lehet, hogy az elosztó mellett van egy 100*100-as dobozka és ott a PE.

Előzmény: tormap (85188)
tormap Creative Commons License 2018.04.02 0 0 85188

Sziasztok!

Panel lakás elosztó. A mért fővezetéknek be van húzva 3fekete meg 1kék.

Persze csak egy fázis van. Szerintem ez nem igazán jó. Megnéztem a többi 

lakáshoz is 3 fekete és 1 kék van húzva. Ilyenkor mit szoktatok csinálni?

Ki hogyan kezeli ezt a helyzetet? Ilyet el se tudtam képzelni, hogy szolgáltató

ilyen rendszert jóvá hagy. 

schlumberger Creative Commons License 2018.04.02 0 0 85187

,,Attól, hogy be volt dugva, és nem működött, áram latt lehetnek ezek"

 

FESZÜLTSÉG alatt!

Előzmény: Törölt nick (85176)
bodrogi143 Creative Commons License 2018.04.02 0 0 85186

Igen van, kicsi is nagy is. Ha arra gondolsz,hogy azzal vágjam az nem jó,mert nem lenne pontosan derékszög a vágás.

Előzmény: Mutual Friend (85185)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.02 0 0 85185

Van flexed ? :)

Előzmény: bodrogi143 (85182)
bodrogi143 Creative Commons License 2018.04.02 0 0 85184

Világos!  Nem akarok egyszeri munkához drága kütyüket beszerezni, mert akkor a végén még olcsóbb lesz a kész gyári eszköz beszerzése. Elektronikai ismereteim van valamennyi de nem akarok vele foglalkozni sokkal inkább más érdekel. A hegesztő trafó szerintem megfelelő lenne csak 70 ampert kellene lecsökkenteni 10 körülire és akkor jöhet a cekász. Gondoltam hátha van itt valaki aki már megcsinálta és megosztaná az információt. A trafó gyárilag 40 V körül van.

 

Előzmény: Szirty__ (85183)
Szirty__ Creative Commons License 2018.04.02 0 2 85183

Tényleg kell egy kis kísérletezés, mérés ide vagy oda.

 

Én is hasonlóval próbálkoztam.

Egy 250VA-es trafó, aminek csak 230V-os primer tekercse van. Szekundernek rá kell tekerni kb 16-os vezetékből 3-5-8 menetet.

Az fel tud melegíteni egy közönséges másfeles acéldrótot. Jól megfeszíted és mehet a menet. Nem kell vékony ellenálláshuzallal bajlódni. Alacsony fesz, nagy áram. A cekasz könnyen szakad, nehéz beszerezni a megfelelőt.

 

Azért jó a vastag drót, mert van tartása. Amikor tolod az anyagot nem nyúlik mint a gumi, nem hajlik ívbe. És nem kell vörös izzásig hevíteni sem. Ami azért nem jó, mert ha csak egy kicsit is megállsz az "előtolással" azonnal egy barlangot olvaszt magának a huzal mentén.

Előzmény: bodrogi143 (85182)
bodrogi143 Creative Commons License 2018.04.02 0 2 85182

Azért mert valakinek nincs feszmérője még nem jelent 0 tudást, de azért köszönöm a tanácsot.

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85180)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.02 -1 0 85181

"Én a gerjedésre valaszoltam. :)"

 

Földhurok nem összevissza gerjed/visít, hanem egyenletesen mély hangon (100 Hz) búg.

Előzmény: Mutual Friend (85178)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.02 -3 1 85180

"de nincs feszmérőm"

 

Ennyire nulla elektromos tudással/felkészültséggel sürgősen felejtsd el az egész barkácsolást. Vagy bízd szakemberre, vagy vásárolj egy habvágót készen, az interneten többfélét meg lehet rendelni.

Azt hitted, hogy azt fogjuk mondni, hogy X típusú hegesztőtrafóhoz Y típusú cekász kell, teljesen mindegy, hogy milyen hosszú?

Előzmény: bodrogi143 (85179)
bodrogi143 Creative Commons License 2018.04.02 0 0 85179

Köszönöm.  egy helyen lesz használva de nincs feszmérőm, majd szerzek egyet és megmérem.

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85175)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.02 0 0 85178

Én a gerjedésre valaszoltam. :)

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85177)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.02 0 1 85177

A kissé zavaros fogalmazásból úgy vettem ki, hogy ez a tűzhely ugyanezzel hálózati zsinórral az elektromos felújítás előtt rendben működött. Ezért gondoltam arra, hogy ha most viszont lecsapkodja a FI relét, akkor talán a konnektora bekötésekor (évekkel ezelőtt) fel lett cserélve a föld és a nulla. Vagy összeér belül valahol egy hiba miatt. És ezt a régi hibát csak az új rendszer "vette észre".

Előzmény: Mutual Friend (85173)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.02 -1 0 85176

Attól, hogy be volt dugva, és nem működött, áram latt lehetnek ezek a mai szarok a standby miatt.

Végig kell nézni mindent pontosan, a variációkat is leírták.

 

Csinálj már pár fotót a kismegszakító-tábládról, megjelölve mit csap ki a sütő.

Előzmény: Tymus26 (85166)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.02 0 0 85175

Polisztirol vágó céljára kitűnő a hegesztő trafó, de csak akkor, ha nem kell szállítani :) Ha mozgó munkahely lesz, akkor valami kisebb trafó kellene neked (és pl számítógép tápegységgel csináltam ilyet).

- mérd meg, hogy a trafóról hány voltos feszültség jön le

- add meg, hogy milyen hosszú vágószálat akarsz (én 130 centiset csináltam, hogy akár XPS tábla hosszanti vágásához is jó legyen)

..és ebből a két adatból megmonduk, hogy kb hány ohmos fűtőszálra van szükséged.

 

De én fordítva vágnék bele: vásárolnék kimondottan erre való ellenálláshuzalt és ehhez keresnék megfelelő trafót.

 

A számítások alapja legyen ez: a fűtőszál minden centiméterére kb 1 watt hő jusson (ha gyorsan akarsz vágni, akkor 20-50%-kal több watt, de ez csökkenti a fűtőszál élettartamát).

Előzmény: bodrogi143 (85148)
Törölt nick Creative Commons License 2018.04.02 0 1 85174

Vagy poloska :)

Előzmény: Mutual Friend (85173)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.02 0 0 85173

De lehet sima földhurok is ...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85172)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.02 0 0 85172

Már más is írta: szinte biztos, hogy gerjedés hiba. A kültéri és a beltéri egységben is van mikrofon és hangszóró is. Akkor jn létre, ha a mikrofon meghallja a hangszóró hangját. Egyrészt csökkenteni kell valamelyiknek a hangerejét (a kültériben van egy tekerő erre a célra) másrészt egy kicsit lehet javítani a kettő elválasztását egymástól, én széles sűrű (neoprén/szilikon) szivacs karikát tettem a mikrofon köré a külső burkolat alá.

Előzmény: ilias (85145)
bodrogi143 Creative Commons License 2018.04.02 0 0 85171

 Régen lehetett kapni ellenállás kapcsolót ami tekercses volt, nem tudom most lehet-e kapni, az biztosan jó lenne szabályzónak, vagy nem jól gondolom?

 

Előzmény: Atis57 (85160)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!