Keresés

Részletes keresés

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.30 -1 0 85788

"Szerintem szabványosan/szabályosan/biztonságosan sehogy

ha a házból kapcsolható, az azt feltételezhetné, hogy a fázis vagy a nulla nem állandó, innentől ha akkor is szeretnél csengetni,"

 

Néhány egyszerűbb lehetséges megoldás:

1- Ha a csengőnyomó vízmentes és kettős szigetelésű, akkor a kábelben a zöld-sárga ér felszabadul egyéb célokra, pl kettős szigetelésű lámpa energiaellátására. Biztos ami biztos ez az áramkör legyen FI relével védett.

2- Ha mindent átteszünk törpefeszültségre, akkor is felhasználhatjuk a földvezetőt a kinti lámpa energiaellátására.

3- A kábelre menő feszültség két félperiódusát diódákkal különválasztjuk: egyik félperióduson belül kapcsoló + kívül lámpa, a másik félperióduson kívül nyomógomb belül belül csengő (ha a kinti alkatrészek kettős szigetelésűek, akkor tulajdonképpen elegendő összesen két ér). Ezt később le is rajzolom, hogy egyértelmű legyen.

Mondjuk a harmadik megoldást csak átlagon feleüli képességű villanyszerelőtől várnám el,  de az első kettőt bármelyiktől.

Persze lehet még tovább komplikálni a dolgot: talajszonda a kapunál (föld mint negyedik vezető), vagy soros (akár kétirányú) adatkommunikáció (pl 1 wire bus) illetve számítógép hálózat az energiavezetéken, stb de ezek a trükkök már távol vannak attól, ami egy villanyszerelőtől elvárható.

 

"De biztos jön mindjárt egy nagyon elméleti megoldás, szeretettel várom. pl impulzus relés világítás kapcsoló, megnyomom, megszólal a csengő és felkapcsolódik a kinti lámpa, illetve bentről fel tudom kapcsolni áthidalással a lámpát, anélkül hogy folyamatosan szólna a csengő,"

 

Ezek is jó megodások :)

 

"Persze, és a plusz energiát honnan veszi? Vagy a 20mA amit kb felvesz a gombelemből, az átvisz neked 3-4x akkora távot CSAK az antenna növelésével?"

 

Pontosan így van. Ugyanaz az icipici teljesítményű rádió adó sokszoros távolságra képes sugározni pusztán attól, hogy a gyárilag beépített kis szar antenna helyett valamivel komolyabb külső antennája lett. Igazán profi antennás szakember valószínűleg meg tudná oldani (pl két hegycsúcs között, mindkét oldalon több százezer forintos antennákkal), hogy egy 100 méteres hatótávolságú rádiós csengő akár 50-100 kilométerre is megbízhatóan működjön, a saját gombeleméről, a saját icipici rádióadójával.  Tudod-e, hogy milyen brutálisan mesze van a Voyager űrszonda? A mai napig kommunikálunk vele, pedig mindössze 23 wattos a rádióadója.

Jó antennákkal meglepő távolságokat lehet áthidalni, még igen kis rádió adóteljesítmény mellett is (ezért is okos dolog, ha nincs érintéses bankkártyád, vagy jól árnyékolt tokban tartod ;)

 

"Nem is értem, mi a fa..ért ad 10kW-al egy rádió adó, tényleg nem"

 

Azért kell a 10 kilowatt, hogy 50 kilométer távolságban, a rosszul hangolt antennáddal, épület belsejében is  működjön a dolog.

Előzmény: GeriSoft07 (85770)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.29 -1 0 85787

Igaz de a bejövő ágon sincs mert minek.

 

Szerintem ugy gondolják hogy iparban felesleges. Ahol 10cm*1 cm laposvason(réz) megy a villany ott ez szerintem nem ertelmezett.

Előzmény: C20NE (85786)
C20NE Creative Commons License 2018.04.29 0 0 85786

54V ha jól emlékszem az a határ (törpefeszültség) ahol nem életveszélyes az érintése így nem szükséges védelmet kialakítani.

Előzmény: Mutual Friend (85784)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.29 0 2 85785

 

Dunántulon vagyunk most es pár éve eladtunk egy telket itt présházzal. Az uj tulaj bevezette a villanyt a keróba ...

 

Nagy ennyit a nagy szabványokról ... :)))

Előzmény: ötfelezős (85728)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.29 0 0 85784

Viszonylag nagy távközlési épület tele technológiával.

 

Stabilan 1300A van 54 volton. Természetesen nem fiatal épület ...

Előzmény: tfe_tng (85751)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.29 -1 0 85783

Nincs elekkel semmi baj ...

 

Valahol igaza van hogy ma már nem elég a kommersz épületvillamossággal foglalkozni hanem nyitni kell minden felé. Valljuk meg nem is nagy bonyolultságú dolog az. Aki nem ezt teszi az lemarad, csak a samesz meló marad neki. Ma azok az átképzősek akik valami műszaki szakközépben (régi szóhasználattal) nyomták simán pár hét alatt kenterbe verik a nagy arccal PENező szakikat.

 

Egyre több elektronikus dolog jelenik meg a piacon a villamosiparral kapcsolatban es ezt sokkal könnyebben veszik majd fel. Én is ilyen vagyok de ami erdekes jár velünk egyetemet végzett gyengeáramú mérnök is akinek kell erősáramú aláirasi lehetőség miatt a visszanyszerelő papir. 

Előzmény: tfe_tng (85752)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.04.29 0 0 85782

Azt hogy nem kicsi erők mozognak ott és ekkora volumenben nem vacakolnak FI relékkel.

Előzmény: Jahno (85754)
pajaci Creative Commons License 2018.04.29 0 0 85781

A tanyát azért körbe szokták keríteni, legalábbis az udvart. A körülötte lévő földeket már csak igen ritkán.

Előzmény: GeriSoft07 (85779)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.29 -1 0 85780

Ne erőltessük. Úgyse tudod elviselni, hogy ne a tiéd legyen az utolsó szó. Vagytok itt néhányan, tipikusan az IT szakmából.

Előzmény: GeriSoft07 (85779)
GeriSoft07 Creative Commons License 2018.04.29 0 0 85779

láttam tanyát, csak tanyán nem láttam kerítést, meg kaput, így csengőt sem. max 3 kuvasz.

szegedi vagyok, a tanyavilágban kerekeztem napi 60-80km-t edzés gyanánt, ott nincs forgalom. 

ott senki nem épít másfél km kerítést, hogy körbeérje a birtokot.

Akarjuk még erőltetni, mégis hol lehetséges a felállás?

Előzmény: sámli_ (85776)
cucu Creative Commons License 2018.04.29 0 0 85778

Ez attól függ... Egy fázisú vagy három?

Előzmény: sámli_ (85776)
Teaway Creative Commons License 2018.04.29 0 0 85777

Még nem szedtem szét, de szerintem igen!

Előzmény: ksanci (85768)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.29 0 0 85776

"akinek meg van pénze akkora portára"

Láttál már tanyát? Szerinted mennyibe kerül egy tanya?

Előzmény: GeriSoft07 (85775)
GeriSoft07 Creative Commons License 2018.04.29 0 0 85775

szerintem az is sok. akinek meg van pénze akkora portára, ahol 250m a kapu, akkor vegyen rendes csengőt :)

Előzmény: ötfelezős (85774)
ötfelezős Creative Commons License 2018.04.29 0 0 85774

Ez a trükk nem képes 30m-ből 250m-t kihozni

Viszont ő nem is 30 m-ről beszélt, hanem 100-ról.

Előzmény: GeriSoft07 (85770)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.29 0 0 85773

A "mi van ha" Nem lehet szempont. Ilyen alapon nagyon sok dolog nem lehetne szabályos.

Előzmény: GeriSoft07 (85772)
GeriSoft07 Creative Commons License 2018.04.29 0 0 85772

nem, én nem szoktam, de mi van, ha egy hónap múlva vesz a user egy reflektort, és annak kell a föld? akkor fogadjuk az anyázását?

Előzmény: sámli_ (85771)
sámli_ Creative Commons License 2018.04.29 0 1 85771

"kintre kettős szigetelésű lámpát nem teszünk"

Ez meg honnan jött? Megálmodtad, vagy megvilágosodtál?

Előzmény: GeriSoft07 (85770)
GeriSoft07 Creative Commons License 2018.04.29 0 0 85770

1 feladat: Kapuhoz kimegy egy 3 eres kábel, 230V-os csengőnyomó + földelés. Az a feladat, hogy kábel csere/bővítés nélkül legyen kapu felett egy, a házból felkapcsolható lámpa is. Ezen probléma megoldása nem rutinfeladat, de én elvárnám bármelyik, magát jónak tekintő villanyszerelőtől.

 

Szerintem szabványosan/szabályosan/biztonságosan sehogy.

ha a házból kapcsolható, az azt feltételezhetné, hogy a fázis vagy a nulla nem állandó, innentől ha akkor is szeretnél csengetni, amikor nem ég a villany, akkor a nyomót valami és a föld vezeték közé kéne tenni, kintre kettős szigetelésű lámpát nem teszünk, a földelésre ha nyomózok, az meg undorító, szakbarbár dolog. Eleve kültéri lámpa kétsarkú leválasztást igényel, innentől vége a mesének.

De biztos jön mindjárt egy nagyon elméleti megoldás, szeretettel várom. pl impulzus relés világítás kapcsoló, megnyomom, megszólal a csengő és felkapcsolódik a kinti lámpa, illetve bentről fel tudom kapcsolni áthidalással a lámpát, anélkül hogy folyamatosan szólna a csengő, vagy valami hasonló.

 

-----

2. feladat: Az ügyfél a tanyáján letesz eléd egy vezeték nélküli csengőt, amire az van írva, hogy épületben 30, szabadban 100 méter. Feladat: a csengőt felszerelni a háztól kb 250 méterre lévő kapura. Na ezen probléma megoldását már nem várnám el még egy nagyon jó villanyszerelőtől sem, mert ehhez már valóban szakmán kívüli ismeretek is szükségesek.

 

"Aki viszont foglalkozott egy kicsit elektronikával és antennatechnikával, az ezt a rádiós kapcsolatot igencsak fel tudja tuningolni, gondolunk csak a szintén 30 méter körüli wifi kapcsolatokra, amit ügyes emberek akár több kilométeresre is meg tudnak "nyújtani".

Szerencsére ahhoz, hogy 100 méterből 250 méter legyen, akkoz nem kellett két magas torony parabola antennákkal :) elég volt egy-egy darab koax kábel, a kábel felső végéből 433 MHz-re hangolt kis antenna kialakítva."

 


Persze, és a plusz energiát honnan veszi? Vagy a 20mA amit kb felvesz a gombelemből, az átvisz neked 3-4x akkora távot CSAK az antenna növelésével? Nem is értem, mi a fa..ért ad 10kW-al egy rádió adó, tényleg nem. Ez a trükk nem képes 30m-ből 250m-t kihozni, ez kb 30m-ből 40-50m-t tud bővíteni. Ezeknél az eszközöknél olyan kicsi a teljesítmény, hogy nem fog tovább menni

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85759)
Jahno Creative Commons License 2018.04.29 0 0 85769

"Elsősorban megpróbálnám az indító gombot hosszabban nyomni,"

 

Annál mindegy, impulzus. Ha meg eddig működött, akkor ne hosszabbítgassuk és taknyoljunk.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (85759)
ksanci Creative Commons License 2018.04.29 0 0 85768

:)

Egyébként ez a motorba van építve? Mert nem látok semmit azon kívül, egy csatin bemegy a szufla, egy másik csatin ott a kondi és kész.

Előzmény: Teaway (85767)
Teaway Creative Commons License 2018.04.29 0 0 85767

:)

A fék akkor old ki, ha indul a motor.

Előzmény: ksanci (85766)
ksanci Creative Commons License 2018.04.29 0 0 85766

Ez is sztornó,nem kéne ennyi sört inni :D

Előzmény: ksanci (85764)
Teaway Creative Commons License 2018.04.29 0 0 85765

Akkor passzolnom kell. Még sosem láttam fék nélkülit.

Előzmény: ksanci (85763)
ksanci Creative Commons License 2018.04.29 0 0 85764

A "kézzel könnyen forog" sztornó, szufla nélkül nem működik a mágnesfék :)

 

Előzmény: ksanci (85763)
ksanci Creative Commons License 2018.04.29 0 0 85763

Lehetne, de nincs benne fék. Leállítás után forog magában, illetve kézzel könnyen forog.

Előzmény: Teaway (85762)
Teaway Creative Commons License 2018.04.29 0 0 85762

Mágnesfék-hiba is lehet.

Előzmény: ksanci (85761)
ksanci Creative Commons License 2018.04.29 0 0 85761

Sziasztok! Megint én :)

 

Ha egy villamos fűnyíró csak morog, de nem pörög fel, az kondihiba, vagy lehet menetzárlat/szakadás is?

Működött frankón, aztán egyszer csak ezt csinálta. Tehát pont olyan, mint amikor beszorul a kés a sok fűtől/ágtól, csak most éppen nem szorul semmitől.

Értenem kellene hozzá, de nem értek :)

Mondjuk nem kíméltem, jó nagy gyomerdő van, de a fűkasza (óccsó) egy másodpercet ment idén, aztán eldurrant, menetzárlatos lett. Illetve most már szakadásos :) 

Hétvégi kecóban vagyok, sajnos műszerem sincs per pillanat.

ötfelezős Creative Commons License 2018.04.29 0 0 85760

Nincs az az áramváltó és stb ami képes lenne megbízhatóan mérni ekkora áramoknál (ésvagy feszültségen) ilyen kis "hibát", amibe viszont simán belehalsz.

Akkor még egyszer:

mindez csak akkor igaz, amikor az emberen áthaladó, 10-30 mA névleges hibaáramút nézzük. A FI-relé alapfeladata viszont szerte a világon a vezetékes hibavédelem.

Már 1955-ben volt olyan hazai gyártmány, ami 400 A-es névleges áramú áramváltókkal működött, igaz, annak a hibaárama 5 A volt. És a 70-esekben az NDK szerkezet, aminek a magján a 4x240-es kábelt keresztül lehetett vezetni, 500 mA hibaáramú volt.

Ma meg lehet kapni 1600 A névleges áramút, 300 mA névleges hibaárammal. De mondjuk a 250 A/ 30 mA-es paraméterekkel több gyár is kínál megoldást.

Előzmény: Törölt nick (85757)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.04.29 0 0 85759

"És a 2esnél mi a megfejtés?"

 

A gyári vezeték nélküli csengők kialakításánál fontos a kompakt kivitel, hogy a rádió adó és a vevő berendezés is szép kis aranyos, könnyen felszerelhető négyszögletes dobozka legyen. Ezért mind az adó antenna, mind a vevő antenna csupán egy-egy kis vezető-szakasz a nyomtatott áramköri lapokon, szóval mindkét antenna igen szar hatásfokú. A gyári 30/100 méter ezen komolytalan antennákra van meghatározva.

Aki viszont foglalkozott egy kicsit elektronikával és antennatechnikával, az ezt a rádiós kapcsolatot igencsak fel tudja tuningolni, gondolunk csak a szintén 30 méter körüli wifi kapcsolatokra, amit ügyes emberek akár több kilométeresre is meg tudnak "nyújtani".

Szerencsére ahhoz, hogy 100 méterből 250 méter legyen, akkoz nem kellett két magas torony parabola antennákkal :) elég volt egy-egy darab koax kábel, a kábel felső végéből 433 MHz-re hangolt kis antenna kialakítva.

 

"Adó, vevő, nyomom a gombot, vevőn villan a LED, de a rá kötött vaku nem műxik"

 

Konstrukció hibának tűnik: a vevő elektronikát úgy kellett volna kialakítani, hogy ha a rádió vevő áramkör BÁRMILYEN rövid rádió impulzust vesz, akkor a vaku áramköre felé minden esetben formáljon megy egy, a villantáshoz bőven elegendő hosszúságú vaku indító jelet. De a jelek szerint a vevő áramkör vaku felé mindig éppen csak olyan hosszú jelet küld, amilyet ő kap, ha ez az idő nem elég a vaku számára, akkor nem villan

Elsősorban megpróbálnám az indító gombot hosszabban nyomni,  megmérném az elemek feszültségét (adó és vevő oldalon is) és megpróbálnám forgatni a térben az adót és a vevőt is, valószínűleg valamilyen irányban jobb az adó ereje / vételi érzékenysége.

Ha ez nem jön be, akkor az adó és/vagy a vevő belső antennáját megpróbálnám meghosszabbítani, legalább egy függőleges 15 centis vezetékdarabbal.

Előzmény: Jahno (85748)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!