Keresés

Részletes keresés

scasc Creative Commons License 2009.01.26 0 0 6795
"a mai magyar konzervatív humánértelmiségnek"

A magyar progresszív humánértelmiségnek pedig az – természetes – angol mellett a hindi, kínai, arab és farszi tartozik az alapműveltsétéhez, ilyen sorrendben. ;-)
Előzmény: Törölt nick (6793)
hive Creative Commons License 2009.01.26 0 0 6794
Jó, így értem. Bár azt azért hozzátenném, hogy ennek a rétegnek az összetételét valószínűleg erősen determinálja az életkor is.
Előzmény: Törölt nick (6793)
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.26 0 0 6793

OFF

Persze, hogy önkényes, és ma már elavult is. De először tkp. azt a premisszát kellene tisztázni, hogy miről is beszélünk egyáltalában. Amire én gondoltam, az a mai magyar konzervatív humánértelmiségnek vagy esetleg e rétegen belül is csak egy reprezentatív szubsztrátumnak a műveltségeszménye. De azért tudnék mellette érvelni. Nézd csak meg pl., milyen nyelveken írott költeményeket válogatott be Szerb Antal a Száz vers c. bilingvis gyűjteménybe.

ON

Előzmény: hive (6792)
hive Creative Commons License 2009.01.26 0 0 6792
Miért pont ezeket? Az angolt mondjuk értem, de szerintem a többit kiragadni manapság már eléggé önkényes.
Előzmény: Törölt nick (6785)
vrobee Creative Commons License 2009.01.26 0 0 6791
Azért vigyáznak, hogy ne legyen túl nagy a boldogság, mert vivir vs. beber...
Egyébként amennyire tudom, a spanyol v/b szó elején b-ként, belül β -ként realizálódik. Tehát -legalábbis a kasztíliaiban- van szembenállás, de csak a "felszínen".
Előzmény: Törölt nick (6788)
vrobee Creative Commons License 2009.01.26 0 0 6790
Szerintem a [zlotyi]-ban és társaiban kőkeményen benne van az is, hogy a szlávhoz rögtön társítjuk az oroszról rendelkezésre álló ismereteinket. Az oroszban az e,i lágyít, akkor biztos a lengyelben (szlovákban, ukránban) is... az Index is folyton Tyimosenkózik.
Tehát egyfajta félművelt hiperkorrekcióból eredő jelenség. Az y és i közti különbség részleteiig már kevesen jutnak el...

Tulajdonképpen nem is tudom, hogy mennyire műveltségi kérdés mindenféle nyelv írását-ejtését ismerni,
Szvsz. egyrészt korszakonként változik a norma (ld. nevek fordítása kérdés), másrészt az egyes szavakra nézve a tegnap műveletlensége a ma hagyományos ejtésmódja :)
Előzmény: Kis Ádám (6777)
rumci Creative Commons License 2009.01.25 0 0 6789
Igen, az hagyomány a magyar nyelvtörténészek közt, hogy a bilabiális approximáns helyett spiránsról beszélnek (nem tudok olyan fonémáról, hangról a magyar nyelvtörténetből, ami bilabiális és nem approximáns). Viszont szerencsére ez a hagyomány bomladozik egyrészt a fonetikusok, másrészt a finnugrászok nyomására. Kicsit besegítettem nekik.
Előzmény: scasc (6786)
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.24 0 0 6788
Miket nem tudsz... gratula! Én ezt az egészet nem is nagyon értem, ráadásul a jelek egy része az én gépemen nem jelenik meg. Én laikusként csak annyit sejtek, hogy a lengyel ł az [u] és a [v] közé esik, míg a spanyol b a [b] és a [v] közé. Ezért boldogok a spanyolok, mert náluk bibere = vivere, és vice versa, vivere = bibere, de most már bocs a sok butaságért.
Előzmény: scasc (6787)
scasc Creative Commons License 2009.01.24 0 0 6787
"nem sok köze van" hozzá?

1.) A lengyel ł-t a mai lengyelben határozottan IPA[w]-vel és nem IPA[ɫ]-lel ejtik, bár megeshet, hogy pont ŁódŸ környékén még IPA[ɫ]-nek hangzik, mert állítólag a belorusz határ felé még él ez a ponetikai realizáció nyelvjárási szinten.
2.) Az IPA[w] pedig határozottan csak egy mozzanatban különbözik az IPA[β]-től.
3.) Arról pedig akkor még nem is beszéltünk, hogy a magyar irodalomban a β = {IPA[β], IPA[w]}-ként használtatik. Ezt lehet (jogosan is akár!) kifogásolni, de tény.


KÁ: a dŸs pedig a ǯ́ , ill. hivatalos IPA[dʲ͜ʒʲ], nem hivatalos IPA[dʑ] jele...
Előzmény: Törölt nick (6784)
scasc Creative Commons License 2009.01.24 0 0 6786
Hát, az már majdnem hagyomány, hogy a magyar történeti hangtanban általában nem tesznek különbséget a bilabiális spiráns és approximáns között, és hogy ezt a kettőt (illetve egyet) bétával jelölik.

Az igaz, hogy az ipa különbséget tesz a béta és a dábljú között, de hát az más notációs rendszer. A magyar egyezményes átírást, ami a dialektológiában általánosan használatos, szerintem az idéztem helyes alak.

De persze egy ÉLŐ magyar vudzs-nak ejtené, ha a lengyelt utánozná, ahogy Ádám írtad. Kéretik észrevetetni a szmájlikat meg a középkorra való utalást a hsz-emben!
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.24 0 0 6785
Jobban belegondolva a dolgokba osztani tudom szkepticizmusodat. Az emlegetted fintorgásokban sok az önkényesség, sőt félműveltség, sznobizmus. Sokunknak (nekem is) toleránsabbnak kellene lennünk. Azon viszont nyilván fenn lehet akadni, ha pl. egy magasabb státuszú személy sem a német, sem az angol, sem a francia, sem a latin szavakat nem tudja helyesen ejteni (ezeket a nyelveket venném be a "kötelező minimum"-ba).
Előzmény: Kis Ádám (6777)
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.24 0 0 6784
Egy spanyol leíró nyelvtanban (Sobieski-Várady) azt olvasom, hogy bétával a bilabiális zöngés réshangot (bilabial fricativa sonora) jelölik a hangtanászok. Ennek valóban nem sok köze van a Lódz szó kezdőhangjához.
Előzmény: rumci (6780)
Glóriaa Creative Commons License 2009.01.24 0 0 6783
Jaaaaa. (Valóban nem ismertem fel.;) )
Előzmény: hive (6782)
hive Creative Commons License 2009.01.24 0 0 6782
Szerintem ŁódŸ.
Előzmény: Glóriaa (6781)
Glóriaa Creative Commons License 2009.01.24 0 0 6781
Na, de most már mondjátok meg azt is, hogy leírni hogy kell.:)
rumci Creative Commons License 2009.01.24 0 0 6780
A béta szerintem nem jó ötlet (egyébként a magyar nyelvtörténetben sem), mert egyik se spiriáns, mindkettő (minden bizonnyal) approximáns. Szóval [wudŸs]. (A vessző a palatalizáció jele.)
Előzmény: Kis Ádám (6779)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.01.24 0 0 6779
Mégis, hogy kell ejteni azt, hogy βudŸs?

A β minden bizonnya a híres bilabiális spiráns, amely a magyarban nincs. Közkeletűen helyettesítik v-vel (avgy u-val). A Ÿs pedig? Imázssompolygás?
Előzmény: scasc (6778)
scasc Creative Commons License 2009.01.24 0 0 6778
"Viszont avalószínűleg kevesen ismerik fel a vudzs-nak ejtett nevet."

Hát így valószínűleg nem is... inkább βudŸs-nak hangzik az. ;-)

Jópofa, nem, hogy a mai lengyel ejtéssel a 11 századi magyaroknak kevés gondjuk lett volna...
Előzmény: Kis Ádám (6777)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.01.24 0 0 6777

Érdekes képet kaphatunk a műveltségi eszményről. Úgy látszik, a műveltségi eszmény alapvelőten a görög és a latinn, másodsorban a német és az angol vonatkozásában támaszt értékigényt. Valószínűleg az olasz és a francia ejtés elhibázása is fintorgást vált ki. A reszli, a többi már kiesik ebből az értékkörből. Amikor Faragó Richard elkezdte a portugál neveket úgy ejteni, ahogy a portugálok, köznevetség tárgya lett. A magyar műveltségi eszmény a kevésbé értékelt nyelvek esetében előszeretettel alkalmazza az "elismert" nyelvek ejtését. Régebben mindent németesen volt szokás ejteni, ma már inkább az angol van divatban (az osztrák Paul Lendvai keresztnevét többnyire Pól-nak ejtik).

 

Én is a zlotiejtők közé tartozom, egyrésztazért, mert középiskolás koromban jártam Lengyelországban, és ott így hallottam, másrészt, szlavistaként nagyjából megismerkedtem a teljes szláv fonológiai és írásrendszerrel (lyukakkal). A sajátos lengyel írás-ejtés nagyon idegen a magyartól. A zloty esetében azt érzem nagy bajnak, hogy a t+y-t ejtik t'-nek. Viszont avalószínűleg kevesen ismerik fel a vudzs-nak ejtett nevet.

 

Tulajdonképpen nem is tudom, hogy mennyire műveltségi kérdés mindenféle nyelv írását-ejtését ismerni, mennyire az néhány nyelvét, és mennyire műveletlenség például az angol szavakat, neveket esetleg betű szerint ejteni?

hive Creative Commons License 2009.01.23 0 0 6776

Hááát, azt hiszem tényleg lehetett egy kis szerepe :))

Én először lengyelektől hallottam így ejteni.

Előzmény: rumci (6775)
rumci Creative Commons License 2009.01.23 0 0 6775
Meglepő, amit mondtok, én magyarul jóval többet hallottam [zloti]-t, mint [zlotyi]-t. Nem állítom, hogy ebben nem lehetett szerepe annak, hogy kisgyerekkoromban már szlavista anyám minden egyes [zlotyi]-ra kifakadt.

Amúgy a złoto ’arany’-at jelent, és a lengyel Wikipédián ez áll: „1 złoty = 100 groszy”.
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.23 0 0 6774
Nahát! :-)))
Előzmény: vrobee (6773)
vrobee Creative Commons License 2009.01.23 0 0 6773
Előzmény: Törölt nick (6772)
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.23 0 0 6772

:-)). Ez a "gyártmánytyó cég" annak idején bennem is mély nyomot hagyott, de MEGLEHET, másokban is... (emlékeim szerint kb. 15 éve olvastam egy vietnami termék "magyar" nyelvű címkéjén, a többi marhaságra már nem emlékszem, de tán ez volt benne a legjobb). Avagy Neked más forrásból vagyon ez az ismereted?

Előzmény: vrobee (6770)
3x Creative Commons License 2009.01.23 0 0 6771
(ez már volt, már csak azért is, mert klasszikus:
"A jampecok a [sevroletben] agyba-főbe nyomják a dudát.")
Előzmény: vrobee (6770)
vrobee Creative Commons License 2009.01.23 0 0 6770
A Warszawáról jut eszembe, szerintem Chevrolet klasszikus magyar ejtése Sevrolet, erre most a gyártmánytyó cég az szvsz. sznob Seffrolé kiejtést erőlteti (meg a félméteres ferdekeresztet, pedig mindenki tudja, hogy az az autó egy Daewoo...)
Előzmény: Törölt nick (6764)
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.23 0 0 6769
Bocs, igazad van, nem példátlan, csak ritka.
Előzmény: vrobee (6766)
3x Creative Commons License 2009.01.23 0 0 6768
Oopsz, beelőztél
Előzmény: vrobee (6766)
3x Creative Commons License 2009.01.23 0 0 6767
leu lei, ban bani - vagy nem erre gondoltál?
Előzmény: Törölt nick (6764)
vrobee Creative Commons License 2009.01.23 0 0 6766
Egyébiránt, ha jól tudom, a złoty valójában többesszámú alak, egyesszámban złota-nak mondják. Ez a jelenség, azt hiszem, a maga nemében példátlan.
Mire gondolsz pontosan? A lei is többesszámú alak, most megint van 1 leu.
Előzmény: Törölt nick (6764)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!