Keresés

Részletes keresés

Mutual Friend Creative Commons License 2018.05.17 0 0 86164

Kedves Tagok!

 

Egy kis szakmai segítségre lenne szükségem. 

Szeretnék egy olyan védelmet kiépíteni, ahol a fogyasztó betápját egy vészkapcsolóval és egy tűzjelző gombbal is meg tudom szakítani. A lényeg azonban az lenne, hogy utóbbi használata esetén csak úgy lehessen visszakapcsolni a feszültséget, hogy megnyomok egy nyugtázó gombot, vagy a leoldott vészkapcsolót kihúzom. Nem tudom milyen lehetőségek vannak ez esetben, ha valaki tanáccsal vagy kapcsolási rajzzal tudna segíteni azt megköszönném.

 

 

Szerintem szorítkozzon mindenki az eredeti kérdés megoldására. Nem kell ehhez agysebésznek lenni nemhogy villanyszerelőnek.

Aszonta' :

 

A fogyasztó betápját egy vészkapcsolóval és egy tűzjelző gombbal is(!)

Ha a tűzjelző lett megnyomva akkor azt törölni kelljen!

Ha a vészkapcsolós megnyomásvolt akkor vissza lehet indítani egy gombbal.

Ha tűzjelzős akkor a visszaindító gomb előtt kelljen még egy gombot megnyomni.

 

Most elmegyek ebédelni es legkésőbb estig hozom ... :)

 

 

Előzmény: Dániel 424 (86139)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.05.17 0 0 86163

Ha a vészleálláskor más eseménynek kell megtörténnie mint normál leállításkor (pl mozgó alkatrészek vész-fékezése), akkor természetesen külön gomb kell a vészleálláshoz és külön a normál leálláshoz.

 

https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1PvtJPVXXXXbOXVXXq6xXFXXXN/Three-emergency-stop-button-control-box-start-stop-button-waterproof-switch-box-elevator-start-star-button.jpg_640x640.jpg

Előzmény: oregbeatsuhanc (86160)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.05.17 0 0 86162

Sok esetben nincs külön vészleállító és STOP gomb egy berendezésen, egyszerűen a stop gombot úgy alakítják ki (és helyezik el), hogy vészleállítóként is lehessen használni. Erre céloztam a 86140-es bejeszésben: olykor nincs szükség külön vészleállító gombra is, maga a stop gonb is lehet a vészleállító.

 

Erre te hülyének állítasz be: "Biztonsági megállításra nem alkalmazható az amit javasoltál!"

 

Itt egy kép is:

https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1rPqwSFXXXXbhaXXXq6xXFXXXM/240V-3A-Red-Emergency-Stop-Momentary-Green-Flat-Pushbutton-Switch-Station-Box.jpg_640x640.jpg

Előzmény: Szirty__ (86157)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.05.17 0 0 86161

"Ez történik ott is, ahol a kezelő pulton ott van a vészeseti STOP, és az üzemi ÁLLJ nyomógomb, mert utóbbit 3 secig kell nyomva tartani, ahhoz, hogy újraindítás után a menetirány megváltozzon."

 

Pontosítva az ÁLLJ megnyomása után a nyugtázást kell nyomni 3 secig.

Előzmény: oregbeatsuhanc (86160)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.05.17 0 0 86160

És ha azt mondom neked, a kettő különböző dolog?

 

Nem mondtál vele újat, mert ezzel is találkoztam a gyakorlatban, ez már valóban egy kék színű RESET feliratú gomb a logikai vezérlő alaplapon a vezérlő szekrényen belül, és azt végzi el, amit lejjebb írsz.

 

Rendes automata gépeken, amiket javítunk (automata gépsorok) a vészleállás után van egy sárga ami a hiba nyugtázása, ezzel éled a PILZ relé, illetve törli a PLC hibát, és újra lefuttatja a hiba ellenőrzést, tényleg megszűnt-e

és van a kék vagy fehér élesítés, amit nyugtázás után nyomsz meg, mert ekkor ha minden rendben, rá lehet adni a vezérlő feszültséget, csak ez után indulhatnak a forgó/mozgó részek, mégpedig ekkor még kéziben, ezután az automatika a zöld gomb 3mp nyomva tartása és hangjelzés után indul

 

Sokféle megoldás létezik, ez is egy amit írsz.

Van olyan nyugtázás rangsorolás, ahol a vészeset STOP kört nyugtázhatja a kezelő, és a berendezés újraindítható, ugyanakkor, ha a biztonsági lánc megszakítása történik a vezérlő áramkörben, azt már csak a szerelő nyugtázhatja a panelen.

 

 

és ha van némi gyakorlat a készítőben, akkor a reset gomb 5mp nyomva tartása az összes mozgó alkatrészt alaphelyzetbe állítja, a zöld gomb és a reset nyomva tartása pedig a programot is, ellenkező esetben onnan folytatódik ahol volt. De ezt már szeretik kifelejteni.

 

Ez történik ott is, ahol a kezelő pulton ott van a vészeseti STOP, és az üzemi ÁLLJ nyomógomb, mert utóbbit 3 secig kell nyomva tartani, ahhoz, hogy újraindítás után a menetirány megváltozzon.

( ehhez még hozzájöhet a TÁVOL TART funkció "intézménye" egyes berendezésekben.)

Előzmény: GeriSoft07 (86156)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.05.17 0 0 86159

"Több olyan nagykonyhai robotgéppel találkoztam ahol a vészgomb ugyanazt a kört szakítja meg mint a "ki" gomb. Akkor azok gyárilag szabálytalanul vannak szerelve?"

 

Abból a szempontból nem, ha a cél a berendezés azonnali megállítása. Én is találkoztam ilyenekkel, de inkább régebbi áramkörökben.

Viszont újabb berendezéseknél, pl. ahol frekvenciaváltóval történik a hajtás, ott az üzemi leállítás nem azonnali, mert még engedélyezi a lefutási rámpát, viszont, a vész STOP, vagy a védőburkolat kinyitása, azonnali leállítást eredményez, ugyanez történik szerviz üzemben.

 

Pl. ott is elkülönül a két megállítási funkció, ahol a menetirányt kell megváltoztatni megállítás után, mert a vész STOP resetelése után a korábbiak szerint kiválasztott irányban indul a gépezet újra, még akkor is, ha a kezelő az ellenkező irányt választja. Ezt csak üzemi ÁLLJ és nyugtázás után módosíthatja.

Ezért írtam, hogy a kétféle vezérlésmegszakításnak lehet más funkciója.

 

Előzmény: sámli_ (86158)
sámli_ Creative Commons License 2018.05.17 0 0 86158

Több olyan nagykonyhai robotgéppel találkoztam ahol a vészgomb ugyanazt a kört szakítja meg mint a "ki" gomb. Akkor azok gyárilag szabálytalanul vannak szerelve?

Előzmény: oregbeatsuhanc (86155)
Szirty__ Creative Commons License 2018.05.17 0 2 86157

Megint a szokásos mellébeszélést tolod.

 

Olvasd el ismét amit írtam és értelmezd megfelelően: "Biztonsági megállításra nem alkalmazható az amit javasoltál!"

Ez tény! Ennyi. Pont!

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (86154)
GeriSoft07 Creative Commons License 2018.05.17 0 0 86156

"Vészgomb (vagy egyéb vészkör relét) relét kell nyugtázni. Javasolt a kék színű világítós nyomógombbal működtetni."

 

A gyakorlatban általában sárga színű  nyomógombbal találkoztam nyugtázó áramköröknél. 

 

És ha azt mondom neked, a kettő különböző dolog?

Rendes automata gépeken, amiket javítunk (automata gépsorok) a vészleállás után van egy sárga ami a hiba nyugtázása, ezzel éled a PILZ relé, illetve törli a PLC hibát, és újra lefuttatja a hiba ellenőrzést, tényleg megszűnt-e

és van a kék vagy fehér élesítés, amit nyugtázás után nyomsz meg, mert ekkor ha minden rendben, rá lehet adni a vezérlő feszültséget, csak ez után indulhatnak a forgó/mozgó részek, mégpedig ekkor még kéziben, ezután az automatika a zöld gomb 3mp nyomva tartása és hangjelzés után indul

 

és ha van némi gyakorlat a készítőben, akkor a reset gomb 5mp nyomva tartása az összes mozgó alkatrészt alaphelyzetbe állítja, a zöld gomb és a reset nyomva tartása pedig a programot is, ellenkező esetben onnan folytatódik ahol volt. De ezt már szeretik kifelejteni.

Előzmény: oregbeatsuhanc (86153)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.05.17 0 0 86155

"Biztonsági megállításra nem alkalmazható az amit javasoltál!"

 

Igen, mert az üzemi STOP, és a vész STOP két különböző funkció, ezért egymástól elkülönül, annak ellenére, hogy amúgy mindkettő a vezérlés megszakítását eredményezi, csak más áramkörön.

Előzmény: Szirty__ (86148)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.05.16 0 0 86154

"Biztonsági megállításra nem alkalmazható az amit javasoltál!"

 

Mit javasoltam én biztonsági megállításra ami nem alkalmazható?

Előzmény: Szirty__ (86148)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.05.16 0 0 86153

"Vészgomb (vagy egyéb vészkör relét) relét kell nyugtázni. Javasolt a kék színű világítós nyomógombbal működtetni."

 

A gyakorlatban általában sárga színű  nyomógombbal találkoztam nyugtázó áramköröknél. 

 

Előzmény: szakmókus (86151)
Törölt nick Creative Commons License 2018.05.16 0 0 86152

Na jó, tegyünk még mellé egy tűzálló ládát is nyugtázónaplóval, hitelesítő, ellenőrző és igazoló aláírással, pecsétszámmal, újraindítási ügyiratszámmal.

Előzmény: szakmókus (86151)
szakmókus Creative Commons License 2018.05.16 0 0 86151

Vészgomb (vagy egyéb vészkör relét) relét kell nyugtázni. Javasolt a kék színű világítós nyomógombbal működtetni.

 

Előzmény: Dániel 424 (86144)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.05.16 0 0 86150

 "A dolog ott bonyolódik, hogy azt kellene megoldani, hogy ha a tűzjelző gombot nyomjuk meg akkor az kapcsolja le a tápot vagy oldja ki a vészleállító gombot is, és addig ne is lehessen visszakapcsolni amíg a vészgombot ki nem húzzuk, vagy egy nyugtázó gombot meg nem nyomunk." 

 

A nyugtázás illetéktelen kizárását esetleg egy kulcsos kapcsolóval is meg lehet oldani.

( Bedugod a kulcsot, elfordítod, benyomod, majd nyugtázás után vissza, és kihúzod, zsebre rakod, így gondolom.)

Gondolom a vezérlés MK (öntartó áramkörű)meghúzatását lehet nyugtázásnak tekinteni.

Ezt követően mehetne rá a többi STOP, tűzvész, körítés.

Előzmény: Dániel 424 (86141)
Teaway Creative Commons License 2018.05.16 0 0 86149

Akkor se, ha a "KI" gombot "reteszelt KI"-re cseréljük?

Előzmény: Szirty__ (86148)
Szirty__ Creative Commons License 2018.05.16 0 1 86148

"Számtalan elektromos berendezés kapcsolódik mágneskapcsolóval/relével és két nyomógombbal: "BE" és "KI". A KI gombot tekinthetnénk vészleállítónak, a BE gombot meg tekinthetnénk nyugtázónak... már ha tudnánk, hogy mi a feladat."

 

Biztonsági megállításra nem alkalmazható az amit javasoltál!

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (86140)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.05.16 0 0 86147

"külön kell vészleállító gomb amit mondjuk balesetnél használnak majd és külön kell "tűzjelző" gomb amit tűzesetnél"

 

Tehát

1: kell egy kézi tűzjelző rendszer, ami a tűzjelzéssel egy időben leállítja a berendezést

2: kell a berendezés oldalára egy vészleállító gomb,

- aminek nincs befolyása a tűzjelzésre

- használta után a gép "szokásos" elindítása nem lehetséges

 

"azt ne lehessen úgy visszakapcsolni, hogy előtte egy nyugtázót vagy a vészleállítót ne kapcsolnák vissza"

 

A nyugtázási esemény lehet a (bennmaradó) gomb kihúzása, vagy a gomb-kioldó kulcs használata. Emiatt felesleges külön nyugtázó gombot alkalmazni.

Előzmény: Dániel 424 (86144)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.05.16 0 0 86146

"A dolog ott bonyolódik, hogy azt kellene megoldani, hogy ha a tűzjelző gombot nyomjuk meg akkor az kapcsolja le a tápot vagy oldja ki a vészleállító gombot is,"

 

Ez így nem érthető. A tűzjelző gomb megnyomásakor ugorjon vissza eredeti állapotába a már benyomott vészleállító gomb?

Még mindig nem a tényleges feladatot árultad el, hanem egy általad elképzelt homályos megoldás részleteibe vagy belebonyolódva (és próbálsz bennünket is belebonyolítani).

Írd le a feltételrendszert és hagyd ránk a megoldást. De a feltételeket olyan részletességgel add meg, hogy utólag egy millimétert sem bővítheted/módosíthatod őket. Kérhetsz látszólag lehetetlent is, megoldhatatlan feladat nem létezik, de a feltételek utólagos állandó módosítgatása miatt viszont pillanatok alatt faképnél lehetsz hagyva :)

Előzmény: Dániel 424 (86141)
horex Creative Commons License 2018.05.16 0 0 86145

nyugtázó gomb zavarba hoz :) Majd Elek megoldja

Előzmény: Dániel 424 (86144)
Dániel 424 Creative Commons License 2018.05.16 0 0 86144

A lényeg, hogy külön kell vészleállító gomb amit mondjuk balesetnél használnak majd és külön kell "tűzjelző" gomb amit tűzesetnél. Utóbbinak is az a feladata, hogy szakítsa az áramkört, csak azt ne lehessen úgy visszakapcsolni, hogy előtte egy nyugtázót vagy a vészleállítót ne kapcsolnák vissza. Ezt kérik, nem én találtam ki. Egy helyen már láttam pontosan ugyan ilyen rendszert, de azt sajnos nem szedhetem szét hogy megnézzem, hogyan épül fel. De ott úgy működik, hogy ha megnyomom a vészleállítót akkor lekapcsol a mágneskapcsoló és szakítja az áramkört, amit vissza csak úgy tudok kapcsolni ha megnyomok egy nyugtázó gombot a vészleállító mellett. A nyugtázó olyan mint ávk egy kis leddel.

Előzmény: horex (86143)
horex Creative Commons License 2018.05.16 -1 0 86143

Betápra egy mágneskapcsoló, annak a tartó áramkörébe egy kézi tűzjelző gomb

Nem értem mit kell nyugtázni.

Hálózat lekapcsol és csak kézzel/kulccsal lehet visszakapcsolni

Előzmény: Dániel 424 (86141)
horex Creative Commons License 2018.05.16 0 0 86142

Beszéltem velük. Drágák és egy majd két hónapot mondtak

 

Előzmény: oregbeatsuhanc (86138)
Dániel 424 Creative Commons License 2018.05.16 0 0 86141

Egy oktató környezetben elhelyezett villamos berendezés elé kellene ezt a vészleállító-tűzjelző kapcsolót beiktatni.

A lényeg, hogy szükség lenne egy vészleállító gombra (ha megnyomja valaki, a berendezés rögtön leáll) és egy tűzjelző gombra is (a tűzjelző rendszert szimulálja). Vészleállító gomb esetében a sárga keretes piros gombra gondolok, amit visszakapcsoláshoz ki kell húzni. A dolog ott bonyolódik, hogy azt kellene megoldani, hogy ha a tűzjelző gombot nyomjuk meg akkor az kapcsolja le a tápot vagy oldja ki a vészleállító gombot is, és addig ne is lehessen visszakapcsolni amíg a vészgombot ki nem húzzuk, vagy egy nyugtázó gombot meg nem nyomunk. Sajnos ebben nem vagyok jártas, így jobban nem tudom elmagyarázni, de remélem azért érthető mire lenne szükségem.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (86140)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.05.16 0 0 86140

Léteznek olyan vészleállító gombok, pánikgombok illetve tűzjelző gombok, amelyek benyomás után benyomva maradnak (úgy kell kihúzni őket),

sőt olyanok is vannak, ami csak speciális "kulcs" segítségével lehet újra "kiugrasztani" (alaphelyzetbe hozni). ezt a kulcsot lehet elzárva tartani (persze ne gondolj komoly kulcsra, legtöbbször egy egyszerű műanyag izét kell benyomni egy lyukba). Ezek azért ilyenek, hogy utólag meg lehessen állapítani, hogy melyik gomb lett benyomva, illetve ne lehessen letagadni a benyomás tényét.

 

De az is lehet, hogy neked valójában nem is egy ilyen gombra van szükséged, csak nem akarod árulod el nekünk a valódi problémát, hogy jól megbonyolíthasd az életedet :)

 

"utóbbi használata esetén csak úgy lehessen visszakapcsolni a feszültséget, hogy megnyomok egy nyugtázó gombot,"

 

Számtalan elektromos berendezés kapcsolódik mágneskapcsolóval/relével és két nyomógombbal: "BE" és "KI". A KI gombot tekinthetnénk vészleállítónak, a BE gombot meg tekinthetnénk nyugtázónak... már ha tudnánk, hogy mi a feladat.

Előzmény: Dániel 424 (86139)
Dániel 424 Creative Commons License 2018.05.16 0 1 86139

Kedves Tagok!

 

Egy kis szakmai segítségre lenne szükségem. 

Szeretnék egy olyan védelmet kiépíteni, ahol a fogyasztó betápját egy vészkapcsolóval és egy tűzjelző gombbal is meg tudom szakítani. A lényeg azonban az lenne, hogy utóbbi használata esetén csak úgy lehessen visszakapcsolni a feszültséget, hogy megnyomok egy nyugtázó gombot, vagy a leoldott vészkapcsolót kihúzom. Nem tudom milyen lehetőségek vannak ez esetben, ha valaki tanáccsal vagy kapcsolási rajzzal tudna segíteni azt megköszönném.

oregbeatsuhanc Creative Commons License 2018.05.16 -1 0 86138

"Elég szigorú környezetvédelmi előirásai vannak a galvanizálásnak. Ki is szorultak Budapest bő belvárosi részéböl"

 

A Soroksári úton a Fémépítő Kft-nél szoktam alkalmilag galvanizáltatni.

 

http://femepito-kft.internettudakozo.hu/cegbemutato.htm

Előzmény: horex (86133)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.05.16 -1 0 86137

Szerintem engedjük el ezt a történetet mert mert majdnem mindegy hogy analóg vagy digitális egy kapcsolómező egy alközpontban.

A vásárló meg a digitális kifejezésen nem azt fogja érteni hogy valami digitális benne hanem azt hogy számtalan plusz szolgáltatással rendelkezik a cucc amit megkap. Ezeknek egy része simán szoftveres feature ami "ingyen van", és csak egy részéhez kell hardware-t vásárolnia. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (86129)
Törölt nick Creative Commons License 2018.05.15 0 0 86136

A trafó az két tekercs, az hogy egy tekercs két vége közül melyiket hova kötöd az mindegy.

Gondolom azért is azonos színű.

Szerintem.

Előzmény: Törölt nick (86135)
Törölt nick Creative Commons License 2018.05.15 0 0 86135

Sziasztok.

Kaptam a gyártótól egy új trafót a pásztoromhoz. Ám a bekötése nem megy.  Vagyis, van rajt négy vezeték, kettőn van saru azok gondolom akár fel is cserélhetőek föld vagy karám. Ám másik két vezetéket vajon felcserélhhetem-e? Tehát mindegy-e, h melyik megy a zöld gyákra vagy a kondira? Köszönöm.

 

 

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (86098)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!