Keresés

Részletes keresés

Galgadio Creative Commons License 2007.03.20 0 0 1863

Lehetne azon vitatkozni, hogy ki kezdte, de nincs túl sok értelme: véres, sőt brutális attrocitások, kegyetlen tömegmészárlások az indián háborúk folyamán bizony mindkét oldalon voltak.

Sőt, ha a mexikóiakat külön számítjuk, akkor mindhárom oldalon...

Előzmény: Don Quixote (1858)
Galgadio Creative Commons License 2007.03.20 0 0 1862

Sziasztok!

 

Immár sok értékes anyag gyűlt össze a különböző topiktársak számítógépein, igaz, hogy ezek többsége angol és nem magyar nyelvű.

Ezeknek az e-mailes küldözgetése már csak a méretek miatt is elég körülményes, ezért azt javaslom, hogy hozzunk létre a neten egy tárhelyet, ahol ezek elérhetők, ill. igény szerint letölthetők.

 

Romtotem topiktárs létrehozott egy honlapot, aminek a címét is megadta, elvileg ide is lehetne fölrakni anyagokat, ha beleegyezik.

annie99 Creative Commons License 2007.03.20 0 0 1861

"elég szörnyű dolgok vannak benne: többek között ártatlan farmerek lemészárlása, tanyák fölgyújtása"

 

Ezek tényleg szörnyű dolgok, de éppannyira "érthetőek", mint a bölények kiirtása. Nagy Fa kajova főnök fogalmazta meg valamikor a hatvanas évek végén, hogy a tisztekkel tárgyalni nincs értelme, a katonákat megölni nincs értelme, mert úgyis újak jönnek. Ha a bölényeket meg akarják védeni, a telepeseket kell megtámadni, akik a legelőket elkerítik, a területet beépítik és a vadállományt irtják.

 

"nők megerőszakolása és rabszolgának hurcolása, farmergyermekek elrablása, eladása fehér és mexikói rabszolgakereskedőknek"

 

Aki ilyet tesz, megérdemli, hogy szálkás deszkán csússzon a pokolba, ez igaz. A mexikóiak automatikusan együtt csúsznak a komancsokkal, már a te mondatod alapján is. De ha jobban megnézzük pl. a Carlisle kollégiumot, európai ízlésnek jobban megfelelő formája volt a gyerekrablásnak. De nagyon nehéz életük volt ott az indián gyerekeknek, és nagyon sokan meghaltak.

 

"ezek a komancsok egy rabló, gyilkos, fosztogató tolvajbanda voltak, és ez nagyjából-egészéből érvényers az apacsokra is."

 

Egyetértek. De az is a valóság része, hogy nem akárki, hanem éppen Crook tábornok érezte úgy, hogy tartozik a lelkiismeretének azzal, hogy még pozíciójának veszélyeztetése árán is rámutat: " a kormány csak őket bünteti, a fehéreknek azonban megengedi, hogy tetszés szerint fosztogassák őket."  Ő emelte fel a szavát a hazug újságcikkek ellen is. Gondolom, értette, hogy mit beszél.

 

Ne érts félre, nem mentem fel a komancsokat. Csak olyasmit akartam mondani, amit Quanah Parker mondott nem sokkal halála előtt az anyja újratemetésén. Most nem találom szó szerint, de az volt a lényege, hogy valahol minden ember egyforma. Komancs-fehér viszonylatban lehetett erről tapasztalata.

Előzmény: Don Quixote (1858)
nj Creative Commons License 2007.03.20 0 0 1860

"Pl. az a faszi, aki Sand Creek mellett halomra ölte a csajen nőket és gyerekeket, a neve most nem jut eszembe."

 

Chivington

 

Előzmény: Don Quixote (1859)
Don Quixote Creative Commons License 2007.03.20 0 0 1859

Nézd, ez is fölfogás kérdése.

Szerintem Sheridan-nél voltak kegyetlenebb tisztjei is az indián háborúnak.

Pl. az a faszi, aki Sand Creek mellett halomra ölte a csajen nőket és gyerekeket, a neve most nem jut eszembe.

A bölénycsordék kiirtása tényleg nem volt szép dolog, főleg, ha mai szemmel nézzük, hogy mennyi kárt okoztak ezzel az élővilágban.

A 19. században azonban ez bevett mesterség volt, meg olyat is olvastam már, hgy a nomád prériindiánok ellenállását ezzel a valóban kegyetlen módszerrel tudták megtörni az amcsik.

Előzmény: Hetési Holló (1857)
Don Quixote Creative Commons License 2007.03.20 0 0 1858

Elkezdtem olvasgatni azt a komancs anyagot, amit a Galgadio küldött.

Hát elég szörnyű dolgok vannak benne: többek között ártatlan farmerek lemészárlása, nők megerőszakolása és rabszolgának hurcolása, farmergyermekek elrablása, eladása fehér és mexikói rabszolgakereskedőknek, tanyák fölgyújtása stb.

Valahol ez megerősített abbéli nézetemben, hogy ezek a komancsok egy rabló, gyilkos, fosztogató tolvajbanda voltak, és ez nagyjából-egészéből érvényers az apacsokra is.

A sziúkról, csajenekről ebben az értelemben most nem nyilatkozom elegendő források híján.

Hetési Holló Creative Commons License 2007.03.18 0 0 1857

Én úgy tudom, hogy ritka nagy szemétláda volt.

Irgalmatlanul üldözte az indiánokat és személyesen adott parancsot az utolsó bölénycsordák kiirtására.

Nemrégiben olvastam, hogy tőle származik a "Csak a halott indián jó indián" szállóige is.

Ez igaz vajon,?

Előzmény: Don Quixote (1841)
Romtotem Creative Commons License 2007.03.18 0 0 1856
Sziasztok!

Készítettem egy oldalt, Amerika elfeledett kultúrái címmel, Acaraho néven. Ugyan üres, de gondolom, megbírjuk mi tölteni :) Örömmel venném, ha regisztrálnátok, eljuttatnátok hozzám észrevételeiteket, s segítenétek :) Persze nem azt mondom, hogy az indexes társalgást hagyjátok abba, hanem hogy gyűjtsük össze az anyagaitokat, cikkeitek, képeitek, s kialakítsunk egy jó közösséget.

Cím: http://acaraho.extra.hu

Üdv
Romtotem
Romtotem Creative Commons License 2007.03.15 0 0 1855
Üdv újra!

Elkezdtem készíteni egy oldalt Amerika elfeledett népeiről, kultúráiról, már alig várom, hogy bemutathassam. Remélem tetszeni fog Nektek.
annie99 Creative Commons License 2007.03.15 0 0 1854

"Huiñeta"

Jogos a kritika, köszi. Így korrekt:)

Előzmény: Don Quixote (1850)
Törölt nick Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1853
Pedig néha már-már hiányzik magasan fénylő intellektusa:)
Előzmény: eguzki (1851)
Galgadio Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1852
Igen, de azok nem a texasi és oklahomai, hanem a BAZ-megyei komancsok voltak:-)))
Előzmény: Don Quixote (1849)
eguzki Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1851
Ne fesd az Ébördögöt a falra!! :)))
Előzmény: Don Quixote (1849)
Don Quixote Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1850

"Wiñetta akkor már :)"

 

Ha ragszkodunk a spanyolos ortográfiához és hangzásvilághoz, akkor inkább Huiñeta :)

A spanyol ugyanis hui-val adja vissza az angol vagy más idegen nyelvek szótagkezdő wi hangcsoportját, a kettős mássalhangzók az ll kivételével a spanyol nyelvben nem léteznek.

Előzmény: annie99 (1844)
Don Quixote Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1849
Nem a komancsok voltak azok, akik ellen Éberhard nevű néhai topiktársunk büntetőhadjáratot akart szervezni?.:)))))))))))))))
Előzmény: Galgadio (1847)
Törölt nick Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1848
"Nem a protestáns térítés ellen van kifogásom"

Miért nem vagyok meglepődve...:)
Előzmény: Galgadio (1846)
Galgadio Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1847

Egyébként a komancs volt az, amelyik az egyik legdrámaibb népességcsökkenést szenvedte el a síksági indián népek közül.

1780 körül a létszámuk még 20 ezer fő körül volt, megelőzve ezzel a lakotákat és a feketelábokat a Nagy Síkságok legnépesebb nemzete volt.

1783 körül egy nagy himlőjárvány miatt megcsappant ugyan a számuk, de az 1840-es évekre nagyjából kiheverték ezt.

1850 körül ismét súlyos járványok pusztították őket, 1851-ben 12 ezerre becsülték a számukat, ami 1870-re 8 ezer alá csökkent.

Miután 1901-ben megszüntették a rezervátumukat, egy részük szanaszét széledt.

1920-as népszámlálás szerint mindössze 1.500 fő vallotta magát komancsnak.

Ma 8 ezer fő körül van a számuk, ebből 5 ezer fő körül élnek az oklahomai Lawton környékén (ez a törzs hivatalos központja), a többi 3 ezer szerteszét az USA-ban lakik.

Galgadio Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1846

Nem a protestáns térítés ellen van kifogásom, hanem az iránt fejeztem ki kételyeimet, hogy egy eredendően nomád vadásznépességből néhány év alatt akartak letelepedett farmereket nevelni.

Bár az alapkoncepció helyes, de ezt nyilván sokkal nagyobb türelemmel, az őslakók hagyományainak tiszteletben tartásával lehetett volna csak elérni.

Előzmény: Don Quixote (1839)
annie99 Creative Commons License 2007.03.14 0 0 1845
Bocsi, nálam nem így nézett ki.
Előzmény: annie99 (1844)
annie99 Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1844

 

Wiñetta akkor már :)

 

Amúgy a gyerekeimnek eléggé tetszett ez a sorozat. Főleg a Kutyakatona, meg a karjukat vagdaló asszonyok. Én meg eléggé meg voltam lepve a "félvér Apanachi" után.

 

Előzmény: Don Quixote (1840)
annie99 Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1843

 

Köszönöm, megkaptam az anyagokat, egyelőre a képek és címsorok átfutására volt csak időm, de így is látszik, hogy milyen jól összeszedted. Holnap majd nekiállok, ha kapok egy kis levegőt.

 

Ami a "saját szerzeményt" illeti, a historical fiction is izgi műfaj, főleg szemtanúk előadásában :)

De azért ennek jobban örülök.

 

 

Előzmény: Galgadio (1836)
Wazull Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1842
"Biography

Early life
Sheridan was born in Worthing, West Sussex, England to British actress Sally Sheridan (a.k.a. Sally Adams). Her great-grandmother was of Punjabi Indian descent.[1] Contrary to rumour, Sally is not the daughter of actress Dinah Sheridan and Dinah and Nicollette share no relationship. Sheridan's biological father has never been identified and Sheridan has said that she considers her mother's late ex-boyfriend, actor Telly Savalas, her father. Her half-brother, Nick Savalas, is his son."

http://en.wikipedia.org/wiki/Nicollette_Sheridan
Előzmény: Don Quixote (1841)
Don Quixote Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1841
Nicolett Sheridan filmszínésznő nem leszármazottja véletlenül a Phillipp Henry Sheridan tábornoknak, a polgárháború és az indián háborúk egyik legmagasabb rangú parancsnokának?
Don Quixote Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1840
Hát tényleg elég hülyén hangzik például, hogy az Old Shatterhand benyúl a Winnetou szoknyája alá:-))))
Előzmény: Galgadio (1823)
Don Quixote Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1839

"A rezervátumok élére állított bürokraták pedig igen sok esetben korruptak vagy túlbuzgóak voltak.

Az 1879. évi Ute felkelés pl. Nathan Meeker indiánügynök túlbuzgósága miatt robbant ki, akinek fixa ideája volt, hogy az eredetileg vadászó-gyűjtögető Ute-okból szorgalmas protestáns farmereket nevel."

 

És neked, mint hitbuzgó protestánsnak, mi kifogásod van ez ellen?

Előzmény: Galgadio (1788)
Don Quixote Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1838

Jó neked, hogy ennyire ráérsz!

Légy szi dobd át nekem is ezeket az anyagokat!

Előzmény: Galgadio (1837)
Galgadio Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1837

Összeollózgattam egy Komancs és kajova háborúk c. anyagot is a netről, angol nyelvű, van vagy 150 oldal, közel 5 Mega.

Az 1857 és 1877 közötti időszak eseményeivel foglalkozik.

Szemtanúk és résztvevők levelei, beszámolói teszik még érdekesebbé.

 

Kéri valaki?

 

Galgadio Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1836

Van egy Comanche History című 30 oldalas angol nyelvű anyagom, azt is átküldöm, ha érdekel.

Egy indián népek történelmével foglalkozó honlapról másoltam össze, nem a saját szerzeményem:)))

Előzmény: annie99 (1834)
Galgadio Creative Commons License 2007.03.13 0 0 1835

Szia Annie!

 

A komancs anyagot megpróbálom összetömöríteni 5 Mega alá, hogy el tudjam küldeni.

Ha nem megy, akkor szétveszem majd kisebb részekre és úgy küldöm.

 

Apacs témakörben egy Tibb nevű fórumozó volt borzasztón otthon, ő most már nem fórumozik egy ideje, de a regisztrált e-mail címe valószínűleg még él, próbád őt azon keresni.

Neki sok jó anyaga van az  apacsok történelméről, kérésre biztos küld belőle.

Előzmény: annie99 (1834)
annie99 Creative Commons License 2007.03.12 0 0 1834

Sziasztok!

 

Egy ideje már olvasgatom a topikot, nagyon sok érdekes dolgot írtatok.

Elsősorban apacs és komancs témák érdekelnek, ez az ajánlat olyan mély hatással volt rám, hogy lustaságomat legyőzve egyből regisztráltam. Szóval nagyon megköszönném, ha ilyen hirtelen beugróként is megkaphatnám az anyagot.

 

Másban is szeretném a segítségeteket kérni. Naiche fogságba kerülésétől haláláig terjedő időszakáról gyűjtök anyagot, különösen érdekelnek a következők:

 

- idézetek tőle (korábbi időszakból is)

- Geronimo temetésén mondott beszéde

- bőrfestései

- az általa írt "Apache hymn"

- ellopott kisfiának sorsa

- a legutolsó évek 1913-21

- halálának körülményei

 

Ezeken kívül persze minden kapcsolódó infónak örülnék. Angol és spanyol nyelvű is jöhet.

 

Előre is köszi!

 

 

 

Előzmény: Galgadio (1833)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!