Keresés

Részletes keresés

tamtomi Creative Commons License 2009.03.12 0 0 14361
Így néz ki?
Előzmény: alpinr (14359)
murmuncari Creative Commons License 2009.03.12 0 0 14360
Kösz Tata, ha ilyen fasza gyerek volt a fényképész, akkor még maradok egy-két hetet Hajdúszoboszlón. Meg aztán képzeljétek el, hogy Gyugyerák Igazgató Úr nem merte lefényképeztetni magát. Valószínűleg az is egy matyó hímzés lett volna...
Előzmény: hb-tatus (14356)
alpinr Creative Commons License 2009.03.12 0 0 14359

Sziasztok!

Tolna m. Bikád puszta,leégett kastély valamikori Martin bírtok, saját téglagyárral a birtokos M pecsétes tégláival. A mostani gazda cserél a téglákból. padlástégla is érdekli.

balu998 Creative Commons License 2009.03.12 0 0 14358
hela,
kosz az infot, en mindenhol csak 6-kulloju kereket lattam Nagyszombat cimereben, sot a varos nemtommilyen alapokmanyaban szo szerint is paragrafusokba van foglalva, hogy mi van a cimerben - es mindkettore 6 kullot irnak. Amugy mindket cimert hasznaljak tudtommal ma is - csak mas celokra, ez is meg van szabva az emlitett okmanyban. Van ennek amugy valamilyen szimbolikai jelentosege?

A Palffy-cimerben egyebkent a szarvas allitolag egy isteni jelenest akar szimbolizalni, amikor valamelyik Palffy-os kocsijaban megbokrosodtak a lovak es robogtak a szakadek fele. Ekkor a kocsi ele kilepett a szarvas es (itt tobb varianst is hallottam): 1, a lovak megrettenven tole, megalltak 2, agancsaval a kullok koze vagvan megallitotta a kocsit (ezert torott a kerek). Szo mi szo: megmentette Palffy uramek eletet s ok ezert halabol belefoglaltak a cimerukbe.
Előzmény: hb-tatus (14355)
LUDLUM Creative Commons License 2009.03.12 0 0 14357

Szeva!

 

Újságra már én is kaptam ígéretet. Tóni!-tudom, hogy olvasol bennünket-köszi.

Neten is elérhető ez a híres czikk?

Előzmény: hb-tatus (14356)
hb-tatus Creative Commons License 2009.03.12 0 0 14356
hát... mit mondjak. Érzékenyebb kisgyerekek és kényesebb ízlésű leányok elsírják magukat. Felénk azt mondják: mindenki olyan képet vág, amilyen van neki.
Még szerencse, hogy ingyenes a melléklet...
Előzmény: murmuncari (14348)
hb-tatus Creative Commons License 2009.03.12 0 0 14355
Még egyszer a krisztusfejes- tégla problematikájához: A mellékelt címer Nagyszombat 14. szdi címere (Magyarország czímertára).
A dokumentum egyértelművé teszi, hogy a Krisztus fej = Nagyszombat címere. Az eredeti címerben a kerék 8 osztatú. Ezen nem szerepel korona, de pl. Pozsony korai címerében igen, mégpedig egy nyitott korona, mint ahogy Ulászló címerében is ilyet látni. A magyar korona az 1700- as évek óta 'van használatban'
Pozsony későbbi címere a 'váras címer'
(Keresztelő Szent János feje is szerepel városi címerként: Kisszeben 1607.)
Előzmény: balu998 (14277)
felvidek22 Creative Commons License 2009.03.12 0 0 14354
M.Miki!!!!!!!!!!

Nemtudom miért, de visszajön mindig a mail amit neked küldök. Telefonvonal meg szakadozik.
Mi a turó???? Nemtudom.

Lényeg, hogy Tatussal tudtam volna küldeni a téglákat, de ő is már csak APRILIS 4 én megy arra felé azt mondta, de akkor én is megyek, ugy hogy nem terhelem vele őt, hanem viszem én a téglákat.

epitesz13 Creative Commons License 2009.03.12 0 0 14353
Félretéve a kért tégla.
Előzmény: csóricica (14351)
csóricica Creative Commons License 2009.03.11 0 0 14352
A HV az hőgyészi tégla.
Előzmény: Törölt nick (14316)
csóricica Creative Commons License 2009.03.11 0 0 14351
A PGY -ből kértem vóna.
Előzmény: epitesz13 (14309)
zso002 Creative Commons License 2009.03.11 0 0 14350
Előzmény: \"Tsepregh Várossa\" (14335)
egonovics Creative Commons License 2009.03.11 0 0 14349

Én kérnék egy példányt, Murmuncarival meg majd dedikáltatom.....

Előzmény: gyugyerák (14330)
murmuncari Creative Commons License 2009.03.11 0 0 14348

Szervusz Papa, az orcámra te csodálkozhatsz, az nem számít, lényeg, hogy legalább egyik lánykád áhítattal nézegesse!

Különben kérdezzétek Gyugyerák-Kiadó-Igazgató-Urat, mert én még sem a cikket, sem a rettenetes képet nem láttam, csak a híre jutott el hozzám, ide, Győrtől 360 km-re. Képzeljétek el, hogy milyen lehet...

Előzmény: LUDLUM (14345)
dzsonit Creative Commons License 2009.03.11 0 0 14347

Szia Murmi!

Én holnap megyek Debrecenbe, hétfőn voltam H.szoboszlón. Te mikorra tervezed a nyíregyházi utat? Ez a hét? Vagy a következő? Legyek itthon vagy boldogulsz nélkülem is? Én is kérdeznem (akár csak Ludlum), hogy hol lehet olvasni/nézni a cikket/fotót rólad? Talán ennyi kérdés elég is mára.

 

Különben, én most kezdek ébredezni téli álmomból. A fórumot naponta/két naponta nyomon követem...

Elkezdtem a "házi tégla-múzeumom" folytatását. Készülnek serényen a szép gyalult, csiszolt fenyő polcok. Számításaim szerint 3-400 darabnak lesz rajta hely. 300 Ft-ért sikerült vennem (az egyik árverési oldalon) 5 liter lazurt. Lazúrozni is akarom a polcokat.

 

Szereztem 3 téglát a múlt héten, fotókat készítem és teszem közzé. Lesz csere is belőlük.

 

Tatus!

Megkaptad a PowerPoint változatát az előadásnak? 4.-én küldtem el.

 

Üd Mindenkinek!

Előzmény: murmuncari (14344)
hb-tatus Creative Commons License 2009.03.11 0 0 14346
szia!
Szép anyagod van, le vagyok nyűgözve!
Az első tégládról már többször volt itt szó. Az vitt el engem vakvágányra, hogy Vas megye címerében is szerepel a féllábon álló madár. Nem értettem, hogy ha megyei a címer, akkor mit keres a korona alatt?
Most viszont, a hozzászólásodon felbuzdulva, keresgéltem kicsit a 'Siebmachers Wappenbuch' -ban, ezeket a címereket találtam
Előzmény: \"Tsepregh Várossa\" (14335)
LUDLUM Creative Commons License 2009.03.11 0 0 14345

Szeva!

 

Melyik számban lehet orcádra rácsodálkozni, mert én nem találkoztam vele.

Bár errefelé a soproni kiadás jár, hacsak nem valamelyik mellékletben.

Előzmény: murmuncari (14344)
murmuncari Creative Commons License 2009.03.11 0 0 14344

Gyugyikám vazze, Hajdúszoboszlón rostokolok egy hétig, szakad az eső, kilenc tégla van össz-vissz a városi sitt-telepen, de azok legalább szépek, s nem győzöm fogadni Győrből a hódoló telefonokat, állítólag ritka ramaty kép jelent meg rólam, de hát mit csináljak vele, ha rólam csak ilyet lehet... Mondtam a fotósnak meg az (amúgy igen csinos) újságíró-nőnek, hogy ne engem mutogassanak, hanem a téglákat, de hajthatatlanok voltak, te bezzeg megúsztad a saját képed nélkül! A cikket még nem olvastam, de állítólag frankó.

Rozoga: nem t'om, hogy hogyan kerülhettek Környére, de szerintem kicsi az esélye, hogy ottani téglák lennének, szerintem meg kellene nézni az agyag színét, majd ha eccer hazamegyek innét, akkor tanulmányozom a kérdést, de addig még lesz innét egy nyíregyházi utam, reszkess Dzsonit, kifosztok mindent! 

Itt is van egy Civitas Posoniensis:

 

egonovics Creative Commons License 2009.03.11 0 0 14343

Üdv itt!

Engem érdekelne ha van még

Gyönk

Varsád

Khidegkút felíratú téglád.

És Perler J - ből van e cseréd?

A csereberét meg majd megoldjuk valahogy , valamikor....

Előzmény: alpinr (14317)
hb-tatus Creative Commons License 2009.03.11 0 0 14342
Kösz, ez a fajta szíves RA nekem Undról van - hátha közelebb jutunk a monogram gazdájához.
Előzmény: \"Tsepregh Várossa\" (14331)
hb-tatus Creative Commons License 2009.03.11 0 0 14341
szia!
Az általad mondottakra utaltam én is a CIP vel kapcsolatban. Sok olyan településről került elő, amelyek történelmében a Pálffy család jelentős szerepet játszott, és talán kevésbé köthetők közvetlenül Pozsony városához. (CIP lelőhelyeim: Pusztafödémes, Jóka, Diószeg, Apaj/Opoj, Egyházhely-tőled, Dióspatony, Vedrőd). Valaki (tán Szirtimorc?) keresett CIVPO fotót. Íme Dunasápújfaluról:
Előzmény: balu998 (14328)
Joz68 Creative Commons License 2009.03.11 0 0 14340

Orosházán már nincsenek TSZ-ek, csak a maradványaik magánvállalkozások és magángazdaságok formájában. A gádorosi téglagyárat Jankai-Szenyéri, majd Szenyéri téglagyárnak hívták. A téglagyár üzemi telephelye a tulajdonosok lakásával, raktári épületekkel még most is áll. Ez közvetlenül az Orosháza-Kiskunfélegyháza vasútvonal mellett található (ha Orosháza felől érkezünk a településre baloldalt található közvetlenül a fénysorompó mellett). A bányagödrök vannak (voltak) a szárítónál. A háború után és az államosítást követően a megmaradt, kibányászott földet téglavető cigányokkal kiverették és tábori kemencékben kiégettették. Ezek a PTSZ-es (Petőfi TSZ) téglák. Íme egy darabja: 

 

Előzmény: erdospal25 (14339)
erdospal25 Creative Commons License 2009.03.10 0 0 14339
Orosházán még van termelőszövetkezet?
Törölt nick Creative Commons License 2009.03.10 0 0 14338
Ehhez helyileg kapcsolódik:
Gádoroson az Orosházára vezető közút mellett (jelenleg a Tsz szárítóüzeme van ott) volt egy magán-téglagyár. 1944 után a gyárat átvette a gádorosi Petőfi Tsz, és kisméretű téglákat gyártott PTSZ felirattal az ötvenes években.
Előzmény: erdospal (14165)
alpinr Creative Commons License 2009.03.10 0 0 14337

fiat 600!

félretéve.

Előzmény: fiat600d (14322)
Törölt nick Creative Commons License 2009.03.10 0 0 14336
Szia balu998!

"Ahhoz az idoszakhoz kotodik pl. a CIVPO jelu tegla, ami tenyleg Civitas Posoniensis."

Fel tudnál tenni egyet a CIVPO-ból? Már láttam egyet, és nekem azért érdekes, hogy a betűk alakja, és a mérete nagyon hasonló a CIP betűihez.

Előzmény: balu998 (14328)
\"Tsepregh Várossa\" Creative Commons License 2009.03.10 0 0 14335

Sziasztok!

A 8 tégla daruvári Jankovich III. Antal, testvére V. János és az ő fia daruvári Jankovich Izidor téglagyárából eredeztethető. Eltérő ábráik ellenére nem merném megitélni időbeni sorrendjüket. Erre egy példával is szolgálhatok. Izidor 1813-ban nagykorúvá válásával - 24 év - intézkedett - leírás szerint - , hogy az apja és mostohája monogrammja II helyett az ő névjele J Izidor, illetve Izidor kerüljön "uralkodása" idején az égetett téglákra. Ennek ellenére az 1865-ben megépített Sopron-Nagykanizsa vasútvonal büki őrháza, mely 1 km-re volt az égetőtől, teljes egészében címeres téglából épült meg, pedig a rendelkezése idejétől haláláig (1857) 44 év telt el, és még innen is a vasút építéséig 8 év. A fórumban 14 esetben volt téma eddig az ilyen tégla! Maguk a jelek - illetve téglák - Jankovich származása vitathatatlan. A címeres jele a nagyszülő II Bonaventúrának 1722-ben történő címeradományozásnak következménye.

Ami az II-ket illeti: latinéknál - kivételektől eltekintve - ha a szó első betűje I és utána magánhagzó következik, az j-nek ejtendő, tehát a két I Johannes Jankovich. Az I-k változatossága megállapíthatatlan. A képen egy púposat, egy cirkalmasat és egy kicsit látni. Az én I-eim változatainak száma 17. Biztos, hogy sokkal több van, hisz itt a gyártás több mint 100 éven át történt. Az utolsó egy eléggé ismeretlen. A tégla az "Ablánci" tégla és cserépgyár terméke, mely a Fodor írás 267. oldalán szerepel Gerőfy Jenő és Társai név alatt, márpedig az Abláncot még III. Antal kezdetben megvette. Ez világos, kései termék. Hogy itt hol, és mikor működött a téglagyár, arról eddig még sehol nem tudtam tudomást szerezni, de nem csak azért tartom Jankovichnak, mert az Ablánc az ő tulajdona volt, hanem mert a név jelei a 9 ágú Jankovich korona alatt pihennek! Ebből csak ez az egy nyomorult példányom van. A térképfelvétel a 2 Jankovich gyár helyeit mutatja. A nagyobbik Jankovich üzem gyárkéménye a 30-as években még állt, ezt egy 89 éves, akkor mezőre dolgozni járó ismerősömtől tudom. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2009.03.10 0 0 14334
Ez így van, szerintem is W 3 O. Nekem egy W II O van.

Előzmény: felvidek22 (14327)
Törölt nick Creative Commons License 2009.03.10 0 0 14333
Szia!

Én pedig egyáltalán nem vagyok biztos benne, ezért is kértem a véleményeteket. Mint írtam, a laterarius ( http://www.laterarius.eu/ ) oldalán találtam a leírtakat.
Akitől kaptam őket, jelenleg is Besztercebányán dolgozik, nincs vele telefon vagy e-mail kapcsolatom. A lányának írtam Kajalra, már nagyon várom, mikor írja meg, melyik téglát hol találta az édesapja.
Előzmény: felvidek22 (14326)
epitesz13 Creative Commons License 2009.03.10 0 0 14332
„ég a ház napi 14 órában” akkor marad napi 10 órád az oltásra…

Újság egy példányára írd rá nevem. Az sem baj, ha egy-két téglát belerejtesz, csak ne használd csomagolópapírnak.

Üdv.

Előzmény: gyugyerák (14330)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!