Keresés

Részletes keresés

rrroka Creative Commons License 2015.10.06 0 0 171426

139/89 az minden korhoz magas?  vagy nem függ az évek számától egyáltalán?

Előzmény: Törölt nick (171422)
rrroka Creative Commons License 2015.10.06 0 0 171425

Tegnap este fájt a fejem, kiváncsiságból megmértem hátha attól, 128/89, 56-os pulzus, úgy gondolom ez leheletnyit magasabb, mint kéne, bár nem mértem meg ég egyszer egy perc múlva kontrollnak.
férfi, 38 év, 72 kg, 3:28-as maraton a paramétereim, fürdőruhás fotót nem küldök. :)

Előzmény: TinmanHU (171420)
kk831228 Creative Commons License 2015.10.05 0 0 171424

Nem vagyok orvos, de a futástól 99% hogy nem...  Föleg ha tényleg nem 180-as pulzussal futsz...  Az talán nem lenne egészséges, de az is inkább túleröltetés miatt.  Attól se nőne meg nyugalmi állapotba a vérnyomásod...  Nekem amikor cigiztem, 15-20-al több volt a vérnyomásom, meg akkor nem csináltam semmi sportot... 

Előzmény: TinmanHU (171423)
TinmanHU Creative Commons License 2015.10.05 0 0 171423

Köszönöm szépen az eddigi válaszokat!

 

Igazából bármikor járok valamilyen orvos közelében és megmérik mondják, hogy magas. Kis ideje itthon elkezdtem mérni és tényleg az. Az a gond, hogy nem tudok milyen káros szenvedélyről lemondani és nem tudok életmódot sem váltani, mert innen már hová, mit?

 

Mérni nyugalmi állapotban szoktam, tehát bármiféle aktivitás után minimum 10 perccel, de inkább 30-60 perccel...

 

Ahogy méregetem (írok már vérnyomásnaplót is) napközben 140 felett járok mindig, egészen 165-ig, aztán ha elmegyek futni utána estére beáll egy jóval szebb értékre 130, sőt néha 120 alá, de ekkor biztos, hogy nem 52-55 közötti a pulzusom, hanem bő 10-el több.

 

Lehetséges, hogy a futástól alakult ki magas vérnyomás? Mindenhol azt olvasom, hogy pont az ellenkezőjének kellett volna történnie. :-(

Előzmény: Törölt nick (171422)
Törölt nick Creative Commons License 2015.10.05 0 0 171422

orvos vagyok, ezek az értékek - ha jól voltak mérve - magasak , főleg ebben az életkorban, de lehet h rosszul, rosszkor méred és semmi bajod.

Ki kell vizsgáltatni rendes orvossal (kardiológus), pecsételős sportorvos, véradás felejtős. 

 

Egyébként akkor magas, ha 139/89-nél magasabb legalább az egyik érték.

 

 

 

Előzmény: TinmanHU (171420)
Csempa Creative Commons License 2015.10.05 0 0 171421

Nekem 130-150 között van a felső, ami inkább magas. 

Maff szerint ha az alsó és felső közötti különbség 50 alatt van, akkor rendben van.

 

Orvossal kéne ezt megbeszélni, mert laikusok vagyunk többségében.

(Bár azt is mondják, hogy aki orvost választ, az betegséget is választ magának... ;)

Előzmény: TinmanHU (171420)
TinmanHU Creative Commons License 2015.10.05 0 0 171420

Sajna eddig akárhol jártam (sportorvos, véradás) mindig a fejemhez vágták, hogy magas, de mindig leoltottam őket azzal, hogy az ember nem nyugodt nyilván ha a vérét veszik, vagy éppen azt döntik el, hogy vállalhat-e maratoni felkészítőt vagy sem.

 

36 vagyok, nem tudom ez mennyire kor függő, mert bezzeg a majdnem 2x ennyi idős anyám aki nem sportol 120/80-al sokkol, igaz neki a pulzusa mellé 70-75.

 

Ezért is kérdeztem, hogy NEKTEK mennyi, mert mindenhol azt olvasom, hogy 130-ig oké, felette nem oké... az autóvezetés utáni 163 meg egyenesen gáz :-(

Előzmény: Pinyo (171418)
Tompus999 Creative Commons License 2015.10.05 0 0 171419

a vérnyomás a korral emelkedik. de szerintem a saját megnyugtatásod érdekében menj el egy kivizsgálásra.

Előzmény: TinmanHU (171417)
Pinyo Creative Commons License 2015.10.05 0 0 171418

Van valami oka, hogy folyton méricskéled? Mert ha nincs, akkor ne mérd.

Én néha mérek csak vérnyomást, akkor 120-140-ig szór a felső érték, de valami véradás előtt egyszer 150 fölött mértek asszem.

Ha már mindenképpen méred, akkor két külön típusú vérnyomásmérővel mérd, és lehetőleg pár perc nyugalom után.

 

 

Előzmény: TinmanHU (171417)
TinmanHU Creative Commons License 2015.10.05 0 0 171417

Tiszteletem!

 

Még csak 3 éve futok teljesen amatőr szinten (2 naponta), így elnézést kérek, ha olyat kérdezek, ami teljesen evidens.

 

Mennyi a vérnyomásotok? Reggel/napközben/este?

 

Nekem a futás előtt egész jó vérnyomásom volt(115/78-125/84), és normál pulzusom. Most alacsony a pulzusom (jelenleg 53, közvetlenül ébredés után 50), de a vérnyomásom magasabb lett. Tehát most ülve, irodai munkát végezve: 145/90 és 53-as pulzus. Igen, tudom az alacsony pulzus a sport miatt alakult ki, de a magas vérnyomás is? Ez normális?

 

Ami nagyon érdekes, hogy pl. 10km lefutása után 1 órával tökéletes vérnyomást mérek (pl. 118/79 és 64-es pulzus). Aztán reggel felkelve, 10 perc után már 125/83, napközben irodai munkavégzés közben 140 alatt nem nagyon volt még, sőt szabin, lazítva, filmet nézve, teljes nyugalomban, minap mértem egy 145/99-et is, egy egyszerű autóvezetés után pedig 163/93-at :-(((

 

Nem vagyok túlsúlyos 181cm/75kg. Soha nem iszom alkoholt, de még csak energiaitalt és üdítőt sem (csak víz, ritkán 100% gyümölcslé), nem is dohányzom, nem éjszakázok, meg sem bírom enni a zsíros dolgokat (reformkonyha van), drogokat is csak képen láttam. (Futás után persze fogyasztok rántottát, sőt 2-3 naponta kevés bacont is.) Nem szedek semmit sem...

 

kk831228 Creative Commons License 2015.10.05 0 0 171416

Nekem még csak 55 km aszfalt van benne, de a sárgászöld rész nagyon kopik... Itt van egy kép aki tesztelte.  A sarok részen tényleg jó kemény a kopóréteg, csak az nálam alig ér le...

Előzmény: Pinyo (171415)
Pinyo Creative Commons License 2015.10.05 0 0 171415

Szerintem fiamnak is ilyen van, épp a múlt héten néztem, hogy lehet ennyire kopott pár száz kilométertől. Ő rövidtávos, szóval sprinter, gátfutás pl. Betonon csak lépcsőznek leginkább, a cipő sarkának semmi baja.

Előzmény: kk831228 (171413)
viktor a takarító Creative Commons License 2015.10.05 0 0 171414

Kétféle reggelim van:

1) könnyű pirítós minimális vajjal, sajttal, vagy helyette egy kakaós csiga, és a szükséges tejeskávé (ezzel bootolok). utána mehetek futni

 

2) szalonnás, kolbászos hagymás rántotta, virsli, reszelt sajttal, mellé kenyér, bőséges kávé. utána megyek, leülök a tv elé és megnézem a félmaratont... ;-)

Előzmény: Ogf_Soron (171399)
kk831228 Creative Commons License 2015.10.05 0 0 171413

Üdv!!  

 

Érdeklődni szeretnék Asics gt2000 3  cipője van-e esetleg itt valakinek??  Nem rég vettem és most néztem hogy nagyon kopik a talp elülső része, pedig alig van benne km...    Találtam egy tesztet ahol írják hogy a sarok részen van keményebb kopóréteg, csak hogy én nem sarokra érkezek... 

Spenót Creative Commons License 2015.10.04 0 0 171412

Én most már megvárom ébren, hogy mi lesz. :)

...és bocs a tudálékos asszony miatt! :)

Előzmény: krilin (171411)
krilin Creative Commons License 2015.10.04 0 0 171411

Most már elültetted a bogarat bennem. Holnap megpróbálok kicsit még kutakodni a témában (annyit már találtam, h ez másnak is eszébe jutott), de lehet hogy mégis a mezei mobil kijelző védőfólia métetrevágás lesz belőle. Már csak azért is, mert a celluxnál szerintem az picit vastagabb is, jobban védené. Na majd megírom mi lett nehogy valakit ne hagyjon nyugodni a dolog.

Előzmény: Spenót (171410)
Spenót Creative Commons License 2015.10.04 0 0 171410

Na, kicsit félreértettem. Azt mondja, hogy az nem valószínű, hogy a kijelző elhomályosodik (háromféle oldószerről beszélt, de ilyenkor nem arra figyelek... ;) ), de ha ráöregszik a cellux, akkor azt nehéz lesz eltávolítani. Xóval, ezexerint nem halálos... csak én gondoltam, hogy az oldószer a kijelzőt eszegeti. Mondjuk, én most mér nem ragasztom le. :)

Előzmény: krilin (171409)
krilin Creative Commons License 2015.10.04 0 0 171409

Ezt jó tudni, köszi!

Milyen baj lehet ha le akarom venni?

Előzmény: Spenót (171407)
Spenót Creative Commons License 2015.10.04 0 1 171408

Aki a fészbúkon nem ismerősöm, annak itt van kedvenc kirekesztő KRESZ táblám: :)

Spenót Creative Commons License 2015.10.04 0 0 171407

Feleségem könnyűipari mérnök (nem kell sajnálni, egyébként 80D :) ) és azt mondja, hogy a cellux ragasztóanyaga károsíthatja a kijelzőt. Akkor lehet baj, amikor le akarod venni mondjuk karc miatt... a kijelzővédő fóliák nem véletlenül nem ragasztósok.

Azért mondta, mert kértem tőle széles celluxot, hogy leragasszam az M400-at. :)

 

Más:

Ma voltam bringázni. Max 20km volt, de volt benne emelkedő is rendesen. Kicsit köhögtem, de asszem, most már rendben leszek.

Remélem, ez nem egy elkiabálás volt vagy most elkiabáltam az elkiabálást. :)

Előzmény: krilin (171403)
rrroka Creative Commons License 2015.10.04 0 0 171406

Átgondolva és pontosítva egy vasárnapi versenynél kedden-szerdán, akkor hétvégére minden okés lesz. nekem lassú az emésztésem, szóval ha vki minden nap ücsörög, akkor ki kell tapasztalnia magának.

Előzmény: Pinyo (171405)
Pinyo Creative Commons License 2015.10.04 0 0 171405

Verseny előtt 3-4 nappal?  Vagy az utolsó 3-4 napban?

Előzmény: rrroka (171404)
rrroka Creative Commons License 2015.10.04 0 0 171404

pont ugyanúgy, mint bármikor máskor, esetleg plusz egy csoki! :) szombaton voltunk egy terepes félmaratonon, a reggelink sajtos sült kolbász volt teljes kiőrlésű kenyérrel, tea, kávé. ha hosszabb versenyre megyek, akkor szoktam angol reggelit is csinálni, tükörtojás, sültkolbász, paradicsomos bab, pirítós, zöldségek. de ez olyan 6-7 óra között nem verseny előtt fél órával.
Ami szerintem az adott héten fontos lehet, hogy a kaka-ügy le legyen rendezve teljesen, ne keljen a verseny előtt vagy netán közben ezzel foglalkozni. Ennek az időzítését segíti nálam, ha a verseny előtt 3-4 nappal eszem joghurtot két teáskanál lenmaggal.

Előzmény: Ogf_Soron (171399)
krilin Creative Commons License 2015.10.03 0 0 171403

Megjött a Garmin 610-esem , akartam hozzá venni telefonhoz való képernyővédő fóliát , hogy majd azt méretre vágom. Mert ez ilyen tapizós , mint az okos telefonok.

Aztán szerecsére találtam otthon szélesebb típusú celluxot ami a teljes kijelző átmérőt lefedi. Tökéletesen működik vele.

Merem ajánlani a módszert.

krilin Creative Commons License 2015.10.03 0 0 171402

Én már nem tudom hol az igazság mert van ilyen vélemény is:

http://sock-doc.com/stop-stretching/

 

Mindenesetre biztks ami biztos ne nyújtsd statikusan amíg sérült. Hacsak a doki az ellenkezőjét nem mondta.

Bár nemrég volt ismerősöm az ügyeleten egy lyme folttal, amire az orvos azt mondta, hogy az egy mostanában gyakori levéltetű csípés, és a kullancs különben sem esik le magától. A lyme ambulancián meg azt mondták hogyvez egyértelműen egy lyme folt. Később vérvétel is igazolta.

Egy fül orr gégész honlapján van egy vicc, miszerint ha 3 fülész szerint is ugyanaz a beteg baja, akkor tuti valami más.

Előzmény: Spenót (171400)
Tompus999 Creative Commons License 2015.10.03 0 0 171401

Nekem a zabkása nagyon bejött. Szigoruan vizzel es nem tejjel. Plusz egy banán. Előtte este meg mákostészta😊

Előzmény: Ogf_Soron (171399)
Spenót Creative Commons License 2015.10.03 0 0 171400

Teljesen igazad van a leírtakban. Sajna sokkal tudatosabban kell élnem, ha futni szeretnék. (fogyás, nyújtás, egyebek)

Most azt tervezem, hogy ha sikerül a lábamat újra rávennem a futásra, akkor nem hajtom a sok km gyűjtését, hanem bringázással egészítem ki a mozgást. Az nagyon jó volt az achillesemnek is egyébként. Sajna nem lehet kiváltani a futóedzéseket bringázással, de a semminél jobb. Ráadásul szeretek bringázni is :)

Szóval, ha végre abbahagyom a köhögést, akkor jön a bringa. Arra már bőven jó a lábam. Most naponta kétszer fagyasztom és Flector tapasz van rajta folyamatosan. Persze, lehet, hogy csak a fájdalomcsillapítótól érzem jobbnak, szóval ez becsapós lehet. Most 1-2 hétig még biztosan folytatom ezt a kezelést. Mellette tendoactive-ot szedek. (szintén a doki ajánlotta), aztán csak úgy próbálok futni, ha már nem hat a fájdalomcsillapító.

 

Előzmény: krilin (171398)
Ogf_Soron Creative Commons License 2015.10.03 0 0 171399

Ki hogy szokott étkezni félmaraton előtt? Legfőképp aznap reggelre értem, de ha napokkal előre meg van tervezve, akkor azt is írjátok le.

krilin Creative Commons License 2015.10.03 0 0 171398

Szerintem a chi futással csöbörből vödörbe estél. A térded a sarokra érkezést nem bírja, az átlagosnál merevebb achillesed meg a chi futás fokozott bokadőlésétől terhelődik túl. És még az is lehet, h mindkét stílusban kevesebb gondod lenne, ha azt a sokat emlegetett, mumus tizest még leadnád.

És mivel nagy a sérüléshajlamod, én a helyedben ezért preventív achilles torna nélkül én egyetlen futólépést sem tennék.

Szerintem egy orto betét önmagában nem fogja megoldani a te problémádat.

Csak a torna, fogyás, és az elején nagyobb dropos cipők.

Barefoot, meg egyéb alacsony dropos cipők tipikusan nem a merev achillesnek valók.

Jó hír hogy idővel minden mobilizálható, ha nem izületi akadálya van mondjuk egy merev bokának. Tehát ha anatómiailag egy adott pontig hajlik csak vissza, mert mondjuk összeér a két csont, és kész.

A merev szalagok, izmok viszont nyújthatók. De ez több hónap kitartó meló.

 

Nagyon jó könyv a témában:

Jay Dicharry, Anatomy for runners

 

Lustaságból sajnos semmit nem tartok belőle, úgyhogy csak idő kérdése egy újabb kényszerpihi.

Előzmény: Spenót (171397)
Spenót Creative Commons License 2015.10.03 0 0 171397

Akartam írni talpbetét ügyben...

Szóval, a doki szerint nagy baja nincs a lábamnak, de betétet utcára és sportra is hordanom kell.

Dr. Orto betétet ajánlott, persze biztosan tök önzetlenül. Gondoltam, rászánom a pénzt, mert jó lenne újra futni...

Tizen x az utcai és 20-as a sport betét náluk. Az utcai egy műanyag valami, amit lábra igazítanak. Az igazán gáz szerintem a sport betét, ami az eredeti betét helyére kerül, de rohadtul nem kényelmes... persze, ezt csak akkor tudtam meg, miután méretre vágták a cipőhöz. Ráadádul ez univerzális, mindenkinek jó...

Mivel a Merrell cipőmben a betét nem kivehető, ahhoz ajánlott egy 4500 Ft-os triatlon nevű betétet, amit még Miltényi dokinéni ajánlott nekem egyszer, ha jól emléxem. Használtam is egy darabig anno az 1800-as évek közepén...

A Merrell is egészen jó vele, bár csak ott helyben futottam benne valamennyit.

Szóval, kicsit úgy érzem, hogy a sport betét rohadtul nem éri meg az árát. Ha valaki ilyenre kényszerül, próbálja ki a Triatlon betétet. Ha majd újra futok, elmesélem, hogy milyen.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!