Keresés

Részletes keresés

a tömeg az tömeg Creative Commons License 2017.01.25 0 1 10122

 A hőtároló kályha tulajdonképpen egy villamos  'tömegkályha '.

 

 Un. cső fűtőtestekkel fűtik, amiknek a felületi hőmérséklete eléri  az 550  C fokot.

 Mo.-on  3 féle h. kályhát gyártottak. A 6 kW-ost 6 tömege kb. 320 kg/  4,5 kW-osat  /tömege 220 kg/ és a 3,2 kW -osat  /   t.  150 kg /

 

 Vezérelt áramra fejlesztette ki a pápai Elekthermax gyára.

 

  A lényege a hőtárolása amit  fűtőelemeket körbevevő  tűzállómag biztosít. A mag téglák, de inkább  idomoknak lehet nevezni  U alakuak, az egyik U ba beledugják a fűtőelemet a másikkal  felülről lezárják.

 Tehát mint az elején írtam a fűtőelem  kb. 550 fok a mag belső felülete majdnem eléri,  megközelíti az 500 fokot.

 

 a magot kívülről  ásványgyapottal szigetelik és még kap egy  festett  acéllemez díszborítást is. A mag, aminek a vastagsága változó, de mindenütt min. 5 cm   bentről kifelé haladva  változó hőmérsékletű. Olyan 200 fok kívűl. A hőszigetelésnek köszönhetően a kályha külső felülete viszont  nem éri el a 55 fokot.

 a gyors hőkivételt  befúvó ventilátor segítségével érik el. A kályha lján oldalt a ventilátor befúja a hideg levegő az  felmegy körbe a mag körül és lemegy az első kifújó nyilásokig aamin keresztül a fűtendő helyiségbe távozik. a ventilátor két fokozatú alap és gyrs fokozat.

 A kályha tárolt hőjének leadása 3 úton lehetséges  : 

1. alapfokozat,

2. gyors fokozat,

3. önhűlés.

 a ventilátor  a szobatermosztáttal vezérelhető - kikapcsol  - bekapcsol.

 

 A tűzállómag túlhevűlése ellen is van védekezés  un. termoelemmel.

 

 Mondjuk a magnak meg se kottyan a  2 x -es túlhevűlés, de a  csőfűtőtestek eléghetnek ,   sőt  el is égnek. A probléma első jele, hogy leég a kályháról a külső  festék.

 

 Egy 200 napos szezonban  200 x felmelegszik és 200 x lehűl a kályha. Simán kibír húsz évet is tehát  20 x 400  =  8000  x hőingadozás, de a meggyanúsított tűzálló anyagnak ez meg se kottyan. Más alkatrészek viszont tönkre mennek

 Pl. kiégnek a cső fűtőelemek, még szerencse hogy 6 db van egy kályhában így  a fűtőképesség csökkenés nem egyszerre jelentkezik.

 

 A kiégés egyébként a belső  túlhevülés védő  hőelem tönkre menetele miatt keletkezik  ... csakhogy azt nem veszik észre hamar.

 A ventilátor is el koszolódik, évente kell tisztítani.

 

 Tehát a samottnak becézett, amúgy nem samott tűzálló mag örök életű, nyugodtan lehet kemence fenékre beépíteni.

 

 Persze ha tudja az illető vágni.

 

 Kitűnő  szerkezetek/készülékek a hőtárolós kályhák. Egy a probléma 3x annyi fűteni vele mint gázzal.

 

 Ezért nálunk már csak   a  múlt !!!

 

 kb. 15  - 20  évig tündökölt, szemben a kemencék párezer éves  múltjával.

 Hasonlóan az olajkályhákkal,  azok 'dicsőséges' pályafutása is csekély volt,  talán 35 év.

Előzmény: a tömeg az tömeg (10116)
Fidó mester 02 Creative Commons License 2017.01.25 0 0 10121

Véleményem szerint a hőtárolós kályhák felfűtése tovább tarthat -úgy emlékszem éjszakai árammal mentek-,mint a tömegkályháké.Lomhább hőfelvétel és elhúzódó leadás.

A tk.tűzterében Csomi 1000 fok feletti hőmérsékletet is mért.Ezt a hőt hirtelen kapja meg ellentétben a villanykályhával.

Előzmény: a tömeg az tömeg (10116)
bazseszka97 Creative Commons License 2017.01.25 0 0 10120

 üdv

Èn  a helyedben kihagynám a szigetelést azon a részen nem hiszem hogy túl sok hőt vesz tesz mivel a meleg felfelé száll

Előzmény: torrente79 (10118)
zöldeskékeks Creative Commons License 2017.01.25 0 0 10119

Honnan ez az infó ??

 

 A hőtárolós kályhák maghőmérséklete elérheti az 500 fokot  celziusban.

Előzmény: alfi13 (10117)
torrente79 Creative Commons License 2017.01.25 0 0 10118

Sziasztok!

Tudtok nekem a következő kérdésben segíteni?
Új építésű ház, közepére tömegkályha tervezve, megfelelően aláalapozva.
A házban a rétegrend a szerelőbeton fölött a 8 cm járható hőszigetelés, 7 cm beton.
A kályha alatt hogy csinálnátok? Valami ipari teherbírású szigeteléssel, a betont pedig dilatálva?

Ha igen, mi az a szigetelés, ami ezt a terhelést elbírja?
Vagy kihagynátok a szigetelést? Akkor hőt vesztek a kályhából fölöslegesen, amikor az a laskában is hasznosulhatna...
Mit gondoltok?

Előre is köszönöm a választ

Előzmény: alfi13 (10117)
alfi13 Creative Commons License 2017.01.25 0 0 10117

A hőtárolós kályhákat maximum 280C fokra melegítik föl.

Előzmény: a tömeg az tömeg (10116)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2017.01.25 0 0 10116

 "A villanykályha hőtárolóját biztosan nem ilyen igénybevételre tervezték.." 

 

 

 

hát milyenre tervezték ??.

Előzmény: Fidó mester 02 (10115)
Fidó mester 02 Creative Commons License 2017.01.25 0 0 10115

Üdv !

 

Sütőkemence tűzterét ebből az anyagból építettem .Gyémánt tárcsával jól vágható,de át kellett válogatnom a hajszálrepedések miatt.

Elhasználódás jeleit nem tapasztaltam ,igaz a felfűtések száma bőven 50 alatt van...

Egy kályha esetében a felfűtések száma éves szinten legalább 300, valamint ne feledjük ilyen használat esetén lökésszerű az igénybevétel.A villanykályha hőtárolóját biztosan nem ilyen igénybevételre tervezték...

 Üdv !

 

 

Előzmény: ptoni (10111)
Dunit Creative Commons License 2017.01.25 0 0 10114

 " a kályha csak agyag és homok keverékével van összerakva"    már mint melyik kályha ??

 

 

 A hőtározós  vagy a tömegkályha ?

 

 Az egyik igen, a másik nem !!

Előzmény: ptoni (10112)
Dunit Creative Commons License 2017.01.25 0 0 10113

Fel lehet használni a hőtározós kályhák  tűzálló betéteit. Könnyen szétszedhetők mivel kötőanyag nélkül vannak összerakva. 

 De inkább kemencék  aljába valók, nem a tűzállóság miatt, hanem  az alakjuk és nehéz megmunkálhatóságuk miatt.  Persze bár darab  egy tömegkályhába is beépíthető, de a kályha azért nem csak ebből épül. Sok más anyag is kell ahhoz.

 A hőtározós kályhák tűzálló betétjei egyébként nem samott márka nevű anyagok. Tűzálló anyagok, de nem samottok.

 

 Mondjuk a magyar közbeszédben minden tűzálló anyag samott, pedig sok más egyéb anyag is tűzálló.

Előzmény: ptoni (10111)
ptoni Creative Commons License 2017.01.24 0 0 10112

Elvileg a kályha csak agyag és homok keverékével van összerakva, szerintem rongálódás nélkül szét lehet szedni, és újra összerakni.

Nyáron hajrá neki sk. és akkor szinte ingyen van.

Előzmény: frey7 (10094)
ptoni Creative Commons License 2017.01.24 0 0 10111

Üdv mindenkinek.

Érdeklődöm, rakott már valaki hőtárolós kályha samott téglából tégla/tömegkályha tűzteret? Mi a tapasztalat.

bazseszka97 Creative Commons License 2017.01.24 0 0 10110

Üdv 

Èn nem règóta vagyok tk használó, a sajátomat magam èpìtettem. Az eddig szerzett infók alapján ez sok mindentöl füg főkèp szerintem a kályha teljes mèretètől, de onandtól a lehetősègek ès a kèpzelet szab határt. 

 

Előzmény: Alapi42 (10109)
Alapi42 Creative Commons License 2017.01.24 0 0 10109

Sziasztok !

 

  Kályha tulajoktól, kályha építőktől kérdezem, hogy egy  tömegkályha  tűztere mekkora lehet ?

 Előre is köszönet  

    A.

bazseszka97 Creative Commons License 2017.01.23 0 0 10108

40 liter vizzel számolok egy nap. Ha a hátsó fal ès a mag közzè èpìtem talán a mag hője is fűtenè eg darabig.Tehát kapppná naponta  2 ször 2-3 órát a forró füstöt, az üresjárati időben peddig a mag sugárzó hője fűtenè. Amúgy egy egèsz kicsi hőcserèlőt kèszìtenèk.

Előzmény: maguborka (10107)
maguborka Creative Commons License 2017.01.23 0 0 10107

jónak tűnik a kérdés olcsóbb e hosszabb távon, illetve átmeneti időben mit csinálsz? amikor nem megy a füst s TK esetében ez ugye 2 szer van egy nap. s a kollektor sem brillírozik.. csak ezért begyújtani TK-ba nyilván lehet :) 

egy plusz körös tároló, sok sok szigeteléssel. 

 

és mennyi vizet akarsz felfűteni!? 

szerintem számolni kell - kilépő füst hőméréklet, kályháról levett hő.. víz mennyisége... (akkor már sima kollektort csinálnám első körben, hagynám a füstöt a fenébe én)

Előzmény: bazseszka97 (10105)
datapop Creative Commons License 2017.01.21 0 0 10106

dupla harang rendszerű kályha hőkamerás felvétele... ha érdekel valakit.

bazseszka97 Creative Commons License 2017.01.21 0 0 10105

Köszi de valami takarèkos megoldást keresek, a baj ott van hogy a harang után van mèg kb 4 mèter füstjárat, ezèrt necces. A kályha hátsó fala a hálószoba ès a nappali közti válaszafal, azon filózok hogy a mag ès a hátsó fal közè beraknèk egy csőköteget mert ott is jár a füst, a padlásra eggy tartály ès gravitációssan megoldani. Amúgy az a tervem hogy tèlen a tk nyáron peddig egy házi kèszìtèsü kollektor álìtaná elő a használati melegvizet.

Előzmény: maguborka (10104)
maguborka Creative Commons License 2017.01.20 0 0 10104

Villanyboyler

Előzmény: bazseszka97 (10103)
bazseszka97 Creative Commons License 2017.01.20 0 0 10103

Èrtem köszönöm a válaszod akkor ezt az ötletet elvetem. Esetleg valami javaslat a HMV megoldásrra ?

Előzmény: Palási (10102)
Palási Creative Commons License 2017.01.20 0 0 10102

Régi közmondás : egy rókáról több bőrt nem lehet...

Előzmény: bazseszka97 (10101)
bazseszka97 Creative Commons License 2017.01.20 0 0 10101

Üdv

Lenne nèhány kèrdèsem, melegvìz előálitással kapcsolatban. Az èrdekelne hogy a rajzon látható megolsás mükodne-e azèrt ìgy akarom megoldani mert van kèznèl egy belső járatos köppenyes tartályom, kb 40 liter vìz fèr bele. A fèlelmeim egyike hogy a füst harmatpont alá hülne illetve hogy a tartályon lèvő füstjárat nagyon leszűkitenè a kènènyt mivel csak 10 en pár cm. Amúgy a tartály le lenne szigetelve ès egy harang kályha termelnè a füstöt, ami ráadásul rendelkezik 3-4 mèter füstjárattal is.

 

BOCSI AZ AMATÖR RAJZÈRT 

maguborka Creative Commons License 2017.01.19 0 0 10100

Na itt is vagyok bocsanat a kesesert. ;)

 

igy van ahogy irja uram.reszletek:

beton padlo a haz feleben- epites alatt

falak fold alatt - 30as vasbeton fal. Kivul vizszigetelses plusz 10 centi hoszigeteles felso 50 centin 13 cm hoszigeteles

kulso falak 40- es vasbeton 15 cm hoszigetelessel plusz vakolat

ablakok 3 reteg kb 14 negyzetmeternyi

ajto alatt 5 centis res :)

teto vasbeton zart cellas habbal fujva atlag 7cm plusz belul van 15 cm uveggyapot es 5 cm legres.

 

szoval siman felfuti a hazat a kalyha csak nyilvan lassabban, de a -16- -20 fokos idoben csak ez a kalyha ment. 22-23 fokot hozta ket begyujtassal

mas futes csak a furdoben ment -padlofutes

 

hazon aereco szellozok nincsenek meg beteve, tehat jon a hideg szepen :)

tetore fold nincs teve meg, ha lesz is max 10 cm De inkabb terasz lesz fa burkolattal

kepet is teszek fel szivesen vagy elkuldom Private

 

koszonom a magyarazatot a harom centire. -sejtettem higy ilyesmi van mogotte.

Előzmény: sancibácsi (10098)
kekov Creative Commons License 2017.01.13 0 0 10099

„Maguborka háza földház”

 

maguborka, mondanál erről többet?

 

(talán nem viszi félre a fórumot, legalábbis úgy gondolom, ha a központi fűtés részletezése belefért, akkor ez is)

 

... már ha akarsz róla beszélni :)

Előzmény: sancibácsi (10098)
sancibácsi Creative Commons License 2017.01.13 0 0 10098

 

Tapasztalatok: teto szigeteles felkerult nyaron. napi ket begyujtasnal 2 nap utan 24-25 fok van a nappaliban, haloban 22-23. 

a harmadik napon mar csak egy vagy masfel begyujtas kellene s azt keresem epp, innen jott a kerdes.

Akkor ez lesz a jarhato ut a kevesebb fa Estere.

 

 

Szia Kekov

 

70 méter négyzet :)

3 külön helység van (fürdőben elektromos padlófűtés, de csak a meleg padló miatt, amúgy felfűti a kályha is).

 

hőmérsékletet csak a hálóban - ablakban -  mérek ahol semmilyen fűtés nincs. egy kiegészítő adax panel van tervben, fejben. 

 

hátránya egy van nálam a középpontban lévő kályhának. Konyhapult a másik oldalán van, s gatyában - kedvesnek bugyiban - kell sütni főzni :)

 

Ezt azért szeretném most csatolni, idézni, mert vissza térő téma itt; és ha belekezdünk/denek; hát nem nagyon érünk a végére.

Szóval állítják sokan, és igen sok web lapon is visszatér: a tömegkályha FŐLEG/CSAK/KIZÁRÓLAG/..... könnyűszerkezetes házba való.

Maguborka háza földház. A határoló falak vastag betonból készültek. (Zsalukő vasalva-beöntve betonnal.) Szóval ez nem is a nálunk bevett, elterjedt tégla/ytong építési mód. Ez pont a másik véglet, a nagy hőtehetetlenség a vastag, nehéz beton falak miatt. (Ráadásul akkor mikor építettük, valami hétvégi, pihenő funkciós épület volt. Nem folyamatosan lakott). És ebben is jól működik. Ha ebben szeretik, ........ No komment.

Előzmény: maguborka (10092)
sancibácsi Creative Commons License 2017.01.13 0 0 10097

Én álltalánosságban gondoltam, másra is; minden cement kötésű burkolóra. pl:

Ezek cement-adalékanyag,..... lapok.

Ha nincs nagy vastagság, akkor nem 'fogják' majd a kályhád Magubi.

Előzmény: maguborka (10086)
schiszler balázs Creative Commons License 2017.01.12 0 0 10096

Üdv mindenkinek 

Nemrèg kezdtem el èrdeklődni a tönegkályhák irán, de máris megfogalmazodott bennem nèhány kèrdès. Sokat olvasok vissza a forumon, ès a googlèn is sokat böngèszek, de egy kèt dolog mèg nem egyèrtelmü számomra, pèldául a (burkolás), addig eljutodtam hogy külföldön a köppenyt is samotból epìtik ès eztán burkolják. Arra lenèk kiváncsi hogy ha a normál km köpenyre burkolnèk vlamilyen kővel az hogy muzsikálna, egyáltalán fel tudna melegedni 30-40 fok fölè ? A válaszokat azèrt keresem mert hamarosan szeretnèk èpìtenì egy saját kályhát. A szamám kőmüves ès egy kályhás mesternèl dolgozom (TANULOM A SZAKMÁT), főkènt cserèpkályhákat ès kerti sütőket èpìtettem vele eddig, azis valami. Kèrdèsem lesz mèg bőven de nemakartan mingyárt elsőre nagyon pofátlan lenni. Előre is köszönöm üdv Balázs

maguborka Creative Commons License 2017.01.11 0 0 10095

Az a konyhaban van csak ;)

 

Előzmény: kekov (10093)
frey7 Creative Commons License 2017.01.11 0 0 10094

Üdv mindenkinek!

 

Van egy meglevő tömegkályhám víztérrel. Kb. 15 éves lehet. Mérete 80 cm széles x 2 méter hosszú x 2 méter magas. A kérdésem, hogy kb. mennyibe kerülne újraépíteni víztér nélkül? A kémény 200-as Leier.

kekov Creative Commons License 2017.01.11 0 0 10093

minek az adax akkor?

... hogy gatyi se kelljen?

 

:)

Előzmény: maguborka (10092)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!