Keresés

Részletes keresés

Joeyline Creative Commons License 2006.11.30 0 0 17178
A Martonyi kolostorrom tényleg impozáns, az évek alatt jelentős változáson ment át az építmény a felújítás által.

A gólyatáborunk egyik szervezőjeként minden évben szoktam a Rakacai-tóhoz túrát vezetni Bódvarákóról, útközben érinteni szoktuk a kolostorromot is.
Előzmény: Güsziológus (17176)
G(Dzsí) Creative Commons License 2006.11.30 0 0 17177
Tudnál bővebb infót eme Bebek-portyáról?
Előzmény: Güsziológus (17176)
Güsziológus Creative Commons License 2006.11.30 0 0 17176

A 'Pálos' mozgalom érintőpontjai közül nekem Martonyi volt a csúcs.

Ennyi.

 

A miért-re kicsit bonyolult a válasz.

Talán a helyszín, talán a méretek, talán az a tény, hogy az egyik legnehezebben megközelíthető, talán azért mert lényegében az utolsó, ki tudja.

Minősítsük szubjektívnek a megállapítást!

 

A túráról röviden:

 

Szalonna (román kori templom)

Martonyi kolostorrom a Z+/Z- jelek követésével.

Csodálatos útvonal!

 

A kolostorromtól (a templom már csak részben romos!) a Z- helyetti Zrom (Északi Zöld miatt!) az elágazásig, onnan aszfalt Martonyiig.

 

Picit időztünk a tónál (kihalt), majd irány Szendrő (Bebek-vár), majd Edelény.

Itt laktunk szombaton és vasárnap.

Hétfő reggel jöttünk haza, vasárnapra ui. már 1 héttel előre lehet csak IC pótjegyet venni.

 

Ha már írok:o)

Szombaton, odafelé:

Boldva (román kori templom) és 'Templomromok a Dunán innen' mozgalom

Utána Edelény (fölvár); szerintem román kori is és az előző mozgalomban is lenne helye!

Busszal Szendrő (Felső-vár)

 

Akkor nem taltuk meg a Bebek-vár maradványát, csak a kastélyt.

Ezért szakítottuk meg másnap a "hazafelé" utat.

 

Természetesen feljegyeztük a kódokat (Bebek portya) mindhárom helyszínen:

Szendrő (Felső-vár)

Szalonna

Martonyi, kolostorrom

Előzmény: Vagdalthús (17172)
Jesper Olsen Creative Commons License 2006.11.30 0 0 17175
Apropó! Nem tudod a gondnok címét? (Bár még messze van az időpont...)
Előzmény: Jesper Olsen (17174)
Jesper Olsen Creative Commons License 2006.11.30 0 0 17174
Amikor én kérdeztem, akkor azt mondták, hogy nem kell csoportos teljesítés, túrajelentés, elég egy-egy pecsét. Ennek megfelelően teljesítettem az eddigi pontokat. Remélem nem kell újrakezdeni...
Előzmény: Vagdalthús (17171)
Vagdalthús Creative Commons License 2006.11.30 0 0 17173

Kíváncsivá tettél. A működési területeden tudnál példákkal szolgálni? Gondolok itt olyanra, hogy pl. korábban eljutott-e a quadosokhoz hasonlatos ügy jogi fázisba? Vagy volt-e összefonódásból eredő érdeksérelem addig, amíg a hatósági jogkör is ott volt a nemzeti parkoknál?

Nektek milyen a viszonyotok a Körös-Marossal?

Előzmény: kvte (17170)
Vagdalthús Creative Commons License 2006.11.30 0 0 17172

S most itt hagysz minket ostobán, és nem tudatod, miért Martonyi volt a csúcs?

:-))

Előzmény: Güsziológus (17167)
Vagdalthús Creative Commons License 2006.11.30 0 0 17171

Kisirtáspuszta is necces lehet, de szerintem nem kizárt, hogy Nagybörzsönyben a gondnoktól lehet kérni pecsétet. Vagy marad a Tátralátó 30 - de az meg augusztusban van.

 

A Szent Orbán valahogy már tényleg nem bakancsos turistáknak való... nem is rajongva fogadják ezt az embertípust.

 

Az ezüstre rákérdezek ma is, mert amikor a bronzhoz elhoztam az igazolólapot, a néni 1 percen belül két ellentmondásos állítást tett arról, hogy csak csoportosan, vagy egyénileg is teljesíthető-e?

Merthogy túrajelentéseket kérnek a túrabázis szerint. Ez esetben máris megvan néhány pont, mert a teljesítménytúrákon (pl. a Julianuson Nagymaros és Törökmező) megszereztem a megfelelő pecsétet.

Előzmény: Jesper Olsen (17169)
kvte Creative Commons License 2006.11.30 0 0 17170

Hadd ne én védjem meg állam bácsit, de egy kicsit mégis érdemes pontosítani.

 

Sokminden egyébbel kapcsolatban nem foglalok állást, de a hatósági jogkörök elvételét azért tisztázzuk. A legtöbb területen vannak az érdemi tevékenységet végző szervezetek, és vannak ezek államigazgatási kontrollját végző hatóságok.

 

Például: a mobiltelefon-hálózatokat piaci cégek üzemeltetik, de az ellenőrzésüket egy állami szerv, egy hatóság végzi. A hatósághoz más cégek is fordulhatnak, ezért célszerű külön kézben tartani. Hiszen ha egy kézben lenne, mondjuk a mobilszolgáltatóknál, akkor ők például együtt olyan döntéseket is hozhatnának, ami másoknak (esetleg a mobilosok konkurenciáját jelentő egyéb piaci szolgáltatóknak) ártanak. Ez végső soron a fogyasztóknak lenne rossz, vagyis a hatóságot érdemes külön kezelni.

 

Kitűnő példa volt erre a MÁV, ahol a vasutakon mindenütt nyereséges teherfuvarozást csak olyan cég végezhetett tavalyig, akin volt sapka (egyszerűsítve: Máv vezér a tulajdonosok közt). Hiszen az engedélyező hatóság a MÁV egyik osztálya volt. Érdeke volt a Mávnak, hogy a saját konkurenciájának teret adjon? Nem nagyon.

 

Hasonló megfontolásból az állam bácsi szeretné mindenütt (a nem ennyire profitorientált területeken is) szétszedni az üzemeltetői és a hatósági jogköröket. Hiszen egy Nemzeti Park területén az engedélyköteles tevékenységeknél pl. most a Nemzeti Park egyik osztályának kérelme fölött ugyanazon szerv másik osztálya (a hatósági) dönt. Ugyanakkor sok esetben egy külsős szervezet (cég, egyesület, önkori) is kénytelen a Park hatóságához fordulni.

 

Gondold csak el: X falu fejlesztené a falusi turizmust egy pályázati pénzből felépülő erdei iskolával. Engedélyeztetni kell a NP hatósági osztályával, mert védett területen van. Ugyanakkor az illető NP is építene egy erdei iskolát a környéken, amit most tkp. saját magának engedélyeztet. Két erdei iskola egy környéken kicsit sok. Ki kap engedélyt?

 

Szóval a hatósági jogkör különválasztása elvileg a "demokráciát" növeli. Azt feltételezi, és remélhetőleg e felé haladunk lassan, hogy a szabályok mindenkire egyaránt vonatkoznak. A NP-ra is, meg a profitorientált cégre is (és ez utóbbi sincs hátrányban, ha természetvédelemről van szó!). A szétválasztás elvileg nem kellene hogy növelje a bürokráciát (hiszen minden részleg megvolt eddig is), és önmagában nem oka annak, hogy kevesebb jut a természetvédelemre (hiszen a hatósági osztályokra eddig is költöttek).

 

Senkinek se legyen illúziója: a hatósági osztály eddig se arról döntött, hogy hány szürkemarha legeljen a Hortobágyon, szóval életük nem a klasszikus természetvédelemről szólt, inkább jogászok voltak. Amit írtál a quadosokról: eddig is a kezelő szerv, a természetvédelmi részleg tudott volna a motorosok ellen tenni. Tény, hogy kevés a pénzük, és ez nem jó, de az hogy egy ettől független, száraz igazgatási munka helyben folyik-e vagy 100 km-rel odébb, annak nincs jelentősége (hiszen minden beadványt ajánlott postai küldeményként kellett küldeni, még akkor is ha a szomszéd utcában volt a központjuk).

 

Előzmény: Vagdalthús (17158)
Jesper Olsen Creative Commons License 2006.11.30 0 0 17169
Az egyiket sejtettem. Nekünk szerencsénk volt mindkét helyen: előbbi helyen éppen nagyszámú csoport tartózkodott (ebédet főztek), a másik helyen pedig még akkor jártunk, amikor nem égett le a Szent Orbán (bár kissé félve közelítettem meg túrafelszerelésben az elegáns portát).
Én most már az ezüst fokozat megszerzésén dolgozom. Már csak 4 pecsét hiányzik, de ezt csak jövőre tervezem megszerezni (Kisinóci th.-nál pl. már jártam, de akkor nem sikerült pecsétet szerezni, ezen kívül Nagyhideghegyi th., Királyháza és Kisirtáspuszta hiányzik).
Előzmény: Vagdalthús (17168)
Vagdalthús Creative Commons License 2006.11.30 0 0 17168

Két helyszínen jártam sikertelenül:

- Szén-patak, Spartacus-kulcsosház: odaérve épp elment a gondnok. A ház üres, zárva. Megkerestük Szokolyán, azt mondja, a házban van a pecsét, most nem tud kimenni megint

- Nagyirtáspuszta: télen a Szt. Orbán épp leégett állapotban volt, mindenki a romeltakarítással foglalkozott, nem akartunk zavarni, majd nyáron mikor Nagybörzsönyből kisvasúttal mentünk oda, viszonylag gyorsan fordult a járat, nemigen lett volna már idő elszaladni + vissza, nem akartunk kockáztatni.

Előzmény: Jesper Olsen (17164)
Güsziológus Creative Commons License 2006.11.30 0 0 17167

Még egy apróság.

 

Tegnap befejeztem a 'Pálos kolostorok Magyarországon' mozgalmat.

Az utolsó pecsét Csatkán került a füzetbe.

Jártam már itt, de akkor elbambultam, úgy emlékeztem, hogy a pont a szentkútnál van, de nem ott volt a rom:o(

Igaz, rom a településen sincs, talán a föld alatt.

 

A 'Szentkutak Magyarországon' mozgalom füzetbe a teljesítménytúra szervezője igazolta a pontot, de a templomot belülről is meg akartam nézni, ezért akkor kimaradt az igazolás.

Tegnap végre összejött.

Megérte elmenni!

 

Az utolsó előtti (Martonyi) volt a legnagyobb durranás.

Güsziológus Creative Commons License 2006.11.30 0 0 17166

Egy apróság.

 

http://www.utazzitthon.hu/html/latnivalo.php?latnivalo_id=268

 

A hivatkozott link nagyon fontos, de amiért kikerestem, arról csak hétfőn tudok írni, az Igazoló füzet (FEJÉR MEGYE KASTÉLYAI) ui. otthon van.

:o(

 

Megpróbálom behozni hétfőn, és közzéteszem az ottani szöveget.

Tanulságos!

 

Elnézést a "csonka" hozzászólásért.

Jesper Olsen Creative Commons License 2006.11.30 0 0 17165
Igen, főleg a távoliak (mint az általad is említett 10/100 vagy a 9/99, Portyázások...) miatt érzem nehéznek a teljesítést.
Előzmény: Vagdalthús (17162)
Jesper Olsen Creative Commons License 2006.11.30 0 0 17164
Mindenütt bélyegeztem. (10:0) - :-)))
Előzmény: Vagdalthús (17163)
Vagdalthús Creative Commons License 2006.11.30 0 0 17163
Mindenhol tudtál bélyegezni, vagy elfogadtak fényképet? Esetemben 8:2 a pecsét/fotó arány.
Előzmény: Jesper Olsen (17161)
Vagdalthús Creative Commons License 2006.11.30 0 0 17162

"Ráadásul néhánynál esélyét sem látom annak, hogy befejezzem"

 

Ennyire távoliak?

 

Esetemben a 10/100 olyan, hogy pont a távoli megyékből hiányoznak érintőpontok: Szabolcs, Hajdú, Békés. Majd. Egyszer :-))

 

Az is tény, hogy jövő nyáron mindenképp az Alföldön szeretnénk eltölteni egy hetet, de hogy hol, még kérdéses.

Előzmény: Jesper Olsen (17160)
Jesper Olsen Creative Commons License 2006.11.30 0 0 17161
ma tervezek bemenni a Börzsöny turistája bronzért, tehát ez 5 (vagy legalábbis leadni az igazolólapot, s megvenni az ezüst fokozathoz valót).

Nekem rögtön odaadták a bronzot.
Előzmény: Vagdalthús (17159)
Jesper Olsen Creative Commons License 2006.11.30 0 0 17160
Nálam még rosszabb a helyzet. Belekezdtem 26-ba és befejeztem eddig hetet (meg is kaptam a "jutalmat" érte). Ráadásul néhánynál esélyét sem látom annak, hogy befejezzem. Van néhány, amit már csak igazoltatni kellene...
Előzmény: Vagdalthús (17159)
Vagdalthús Creative Commons License 2006.11.30 0 0 17159

Ne is mondd, ebbe a hibába én is beleestem. Bár, hogy hiba-e? Mindenesetre épp most írtam össze egy listát arról, milyen mozgalmakba kezdtem, mikor, mi hiányzik belőle, hol tartok, stb.

 

Nos, a tények: 20 mozgalomba kezdtem bele 2005. februárjától, ebből 4 kiírásért kaptam meg a díjazást eddig (Bükk, Mátra várai; Nógrádi vártúrák, Partizán út, Várak a Börzsönyben), s ma tervezek bemenni a Börzsöny turistája bronzért, tehát ez 5 (vagy legalábbis leadni az igazolólapot, s megvenni az ezüst fokozathoz valót). Viszont kettő esetben (az említett BT, ill. Bükk, Mátra várai) még megyek tovább, mert mindkettőnél van még két további szint.

 

A maradék 15-ből 3-4 teljesítésközeli állapotban van, viszont a hétvégén és jövő héten további háromba fogok bele. Ugyanis, ha már elmegyek teljesítménytúrázni valahová, megnézem, milyen mozgalmakat érinthetek, aztán majd haladok vele évek alatt. Így persze látványosan egyikkel sem haladok, viszont akáérhová megyek az országba ttúrázni vagy csak kirándulni, úgymond van neve a gyereknek, érinthetek egy kiírást, s ez külön izgalmassá teszi a dolgot.

 

Viszont a következő 1-2 hónapban célzottan rámegyek majd néhány mozgalomra, hogy eljussak a díjazásig, így decemberben és januárban a ttúrák mellett a Dorogtól Nógrádig tartó OKT-szakaszt szeretném befejezni.

Előzmény: Joeyline (17156)
Vagdalthús Creative Commons License 2006.11.30 0 0 17158

Megszűnik az Őrségi Nemzeti Park igazgatóság, egyben további környezetvédelmi kivégzések várhatók.

Kezdték azzal, hogy elvették a nemzeti parkőrök hatósági jogkörét, így jelenleg bárki szabadon garázdálkodhat a védett területeken, így a kiemelten védett, a Bükki NP területén lévő Szalajka-völgyben quadosok, terepmotorosk uralják le a térséget, s ez ellen jelenleg senki semmit nem tehet.

Immár az önálló nemzeti parkokat is kinyírják, csökkentik a támogatást, holott épp az egykori tájévdelmi körzeteket emelték nemzeti parki szintre, nagyon helyesen.
http://www.nol.hu/cikk/426010/

 

 

Nem kommentálom, mert az már a PoliDili kategóriája.

Güsziológus Creative Commons License 2006.11.30 0 0 17157

Az ízlések és a pofonok különbözőek.

De.

 

Azért arra kiváncsi lennék, hogy ha előre tudnád, hogy egy túrapontot hány mozgalom érint, akkor is így gondolkodnál!?

 

Az eddigi csúcstartó Várpalota, 6 mozgalommal (csak érintőpontos!).

Vannak 5 "mozgalmas" pontok is:

Devecser

Somló-vár

Csobánc vára

Sümeg

 

A 4 "mozgalmas" pontok száma 6, de a 3 "mozgalmasból" már van egy tucat.

 

Mindez még nem a végleges, hisz egy sor mozgalom még hiányzik a táblázatomból.

Lefelé torzít, hogy csak az azonos túrapontokat számolom(EXCEL szűrő), az egy településen többet jelenleg nem tudom kimutatni.

A táblázat még nem teljes, többek között hiányzik Baranya és Heves megye, sok-sok mozgalommal.

 

Apropo táblázat:o)

A sorok száma pillanatnyilag 616, az érintőpontok száma 963.

Előzmény: DJ_RushBoy (17155)
Joeyline Creative Commons License 2006.11.30 0 0 17156
Néhány mozgalmat még lehet párhuzamosan csinálni, de 5-6-nál többet nem nagyon érdemes, mert egyikkel se halad igazán az ember. Én 2 éve vettem elő a 10-12 éve elkezdett túramozgalmaimat. Most ezeket csinálom, újakba nemigen fogok. Haladok is már többel.
Előzmény: DJ_RushBoy (17155)
DJ_RushBoy Creative Commons License 2006.11.29 0 0 17155
Nemtom, én valahogy úgy vagyok vele, hogy csak egy mozgalomba kezdek bele, és ha azt teljesítem, akkor jöhet a többi. Ha több mozgalomnak van pecsétje az adott helyen, akkor inkább visszamegyek mégegyszer, és büszkén mondhatom, hogy itt már egyszer jártam. Persze idő, és pénzigényes dolog újra meg újra visszamenni, de én így csinálom :-)
Előzmény: Vagdalthús (17134)
DJ_RushBoy Creative Commons License 2006.11.29 0 0 17154
Nem felejtettem ám el, csak pénteken lesz időm, mert ugye 12 óra munka azért sokat kivesz az emberből :( De pénteken egybecsatolom a 2 leírásomat :-)
Előzmény: út+kereső (17132)
HEV Creative Commons License 2006.11.29 0 0 17152

:-)

 

Jé, hogy megy az idő ! Talán az még a C3-szerveren volt ha igaz? 

 

Nemrégiben kerestem a TURA lista régi archívumát de a 2000.előtti részt nem találom, nem mentette el valaki ?

 

Erre emlékszel még?

 

Előzmény: kvte (17151)
kvte Creative Commons License 2006.11.29 0 0 17151
Emlékeim szerint HEV topiktárs első oldala is néhány hónap különbséggel indult, sőt lehet hogy még előbb is.
Vagdalthús Creative Commons License 2006.11.29 0 0 17150

Ez nagy dolog! Akkor még nem mindenki büszkélkedhetett honlappal!

Előzmény: kvte (17148)
Vagdalthús Creative Commons License 2006.11.29 0 0 17149
Elküldtem neked a "Bükk, Mátra várai" túrajelentést. Megkaptad?
Előzmény: felazso (17146)
kvte Creative Commons License 2006.11.29 0 0 17148
Napra pontosan ma tíz éve (1996. november 29.) indult be a Körösök Völgye Turista Egyesület internetes honlapja. Akkor még a Műegyetem egyik koleszában szerkesztgettem, nem volt agyondizájnolva (hogy finom legyek). A kezdetekben a Békéscsaba környéki turistautak és a Mályvád túra oldalai kerültek fel, később bővült más egyebekkel. Ah régi szép idők, hol vagytok? :-)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!