Keresés

Részletes keresés

Sw201inger Creative Commons License 2018.06.18 0 0 87268

Köszi, ez jó hír, akkor csak figyelmetlen voltam. De közben még inkább egyszerűsödni látszik a dolog: ma hallottam valakitől, hogy léteznek eleve bistabil relék is (néha úgy érzem, én eddig biciklibelsőben éltem) :D

Namármost ebből találtam olyat ami 12V-os tekercsű és 250V 0,25A-t tud kapcsolni. Ez hatvanvalahány Watt, egy szobába (3w spotokkal, búrák és egyéb hatásfokrontók nélkül) még akár elég is lehetne, hmm?

Vagy nagyon ki lenne centizve? Valaki tud erősebb (mondjuk 250V 5-10A) bistabil relét jó áron? Ez a kicsi vmi 270 Ft egyébként, Hestore-ban.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (87252)
Atis57 Creative Commons License 2018.06.18 0 2 87267

Szia!

 Ez ;a villszer. dolog 8 elemi es 2 ipari de amig ilyen hülyeségeket olvasok mindig oda is fogom.

 Ezt lehetne lejjebb is vinni 1953 ig ; elég volt a 6 elemi és a 2 tanonciskola.

 Természetesen ezen a szakemberek tudása meghaladta az itt tapasztaltat,

 S a legfontosabb tudták  mikor kell csendben maradni!

 

 De ennek az egésznek semmi értelme , Aki ilyen az elhiszi,Republic;  Ez a parancs érik a narancs. Repül a bálna!

Előzmény: Mutual Friend (87261)
pajaci Creative Commons License 2018.06.18 -1 2 87266

Milyen gusztustalan duma megy itt! Nem undorodik senki?

arenarock Creative Commons License 2018.06.18 0 1 87265

Kedves Mekk2.0!

 

Felidéznéd, hogy hol említett mekk ilyeneket? És én mit mondtam rá?


(Amúgy lehetne akár igazságtartalma is a megállapításnak, ha szóba került volna, csak épp nem a mi, és főleg nem mekk szintjén, és pláne nem ha tudjuk, hogy a forgalomban levő elektrolit kondenzátorok tűrése kb. mennyi...)

Előzmény: Cfonya (87235)
C20NE Creative Commons License 2018.06.18 0 1 87264

A stílus maga az ember!

 

A fentiektől eltekintve mi a konkrét problémád?

Előzmény: Mutual Friend (87260)
sámli_ Creative Commons License 2018.06.18 0 0 87263

Nem válaszoltál a kérdésemre.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (87259)
Cfonya Creative Commons License 2018.06.18 -4 0 87262

Te agyatlan vagy? Tiszteletbeli hülyének jelentkeztél, vagy rendes tagnak? Ismered magyari Béla nevét? Aki a huszadik században rengeteg elektronikai könyvet, alkatrészkatalógusokat írt? Itt van a megfelelő bekezdés tőle: https://imgur.com/a/bsaj3Nj

Unorthodox elektrotechnika? Még ekkora ostobaságot! A legegyszerűbb magyarázat az, hogy a dielektromos állandó frekvenciafüggő, a polarizáció vagy ötféle, és mindegyiknek más a legrövidebb ismétlődési ideje.

Nem szégyelled magad, ideállsz a tudatlanság mintaképének?

Előzmény: ficere50 (87246)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.06.18 -1 0 87261

BAromság, hulyeség. Ilyenek nálunk azok az idióta szakik akik bőszen hirdetik hogy ők bezzeg ollóval vágják az optikai kábelt mert olyan derékszöget tudnak vágni hogy az csak na.

 

Kollégák felháborodtak azon hogy néha odavágon ha sérteni akarok hogy a villszer. dolog 8 elemi es 2 ipari de amig ilyen hülyeségeket olvasok mindig oda is fogom.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (87257)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.06.18 -2 0 87260

Ez már megint milyen szakmaiatlan ordas faszság ?

Előzmény: C20NE (87250)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.06.18 -1 0 87259

"Fel is fogtad amit olvastál, vagy csak idézted?"

 

Tök jó kérdésekkel kommunikálni: nem kell hozzá semmi szaktudás :)

Előzmény: sámli_ (87256)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.06.18 -1 0 87258

Mar senki nem erőlteti ezt a faszságot ... :)

Előzmény: ficere50 (87246)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.06.18 -1 1 87257

"Azok a rendszerek nem szeretik az UTP-t ahol asszimetrikus jelet kell továbbítani, hiszen az UTP egy szimmetrikus kábelezés."

 

Ez teljesen igaz.

Viszont egy sem egy egyenletes egyenfeszültségű energiaellátás, sem egy egyenfeszültségű vezérlőjel nem szimmetrikus és nem is aszimmetrikus, ennélfogva tökmindegy nekik, hogy sodrott vagy sodortalan érpáron  közlekednek.

Előzmény: C20NE (87250)
sámli_ Creative Commons License 2018.06.18 0 0 87256

Fel is fogtad amit olvastál, vagy csak idézted?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (87255)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.06.18 -1 0 87255

"amiben megtörtént a PEN szétválasztása N és PE vezetőre (a plombált dobozban)... A ház elosztó szekrényéig viszont csak 4 vezetéket húztak be az órától."

 

A megoldás rohadt egyszerű: ha az órától a házig csak 4 ér megy, akkor a házi elosztóban történjen meg a PEN szétválasztása (természetesen oda kell a földelő szonda is).

Tehát a villanyórából a házig PEN + 3fázis megy.

 

Előzmény: nyunya72 (87229)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.06.18 -1 0 87254

"kissé soknsk tűnik az az 50-60W szoba ---ritkán láttam a felét is , inkább alatta."

 

Tételezzük fel, hogy a feladat: 50 lux megvilágítás a a padlón a szoba közepén.

Ha a mennyezeti lámpa

- LED-je lefelé néz

- nincs a LED és a padló között semmi (pl csicsás vagy opál lámpabúra)

akkor igazad van, mert talán 3-4 watt is elég a fenti megvilágítás eléréséhez.

De ha a ledek nem egy irányban lefelé, hanem mindenfelé állnak ("kukorica" izzók), vagy rákerül egy opál búra (legtöbb LED-izzó), akkor máris négy-hatszorosára növekszik a watt-igény.  A manapság divatos rejtett (indirekt) világítás esetén meg talán 200 wattnyi led sem képes elérni a padlón azt a megvilágítási erősséget, amit a fent említett 3 wattos direktben világító LED bármikor röhögve megcsinál nekünk.

Előzmény: Atis57 (87225)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.06.18 -1 0 87253

Okosháznál a későbbi módosítások szempontjából, új szerelésnél rugalmasabb,  ha minden fogyasztó/dugalj/készülék vezetéke egy pontra van összehozva. Rugalmasabb, de jóval drágább.

 

"Adott esetben jobban járok, ha végig (egész a szobákban a LED-ekig) inkább 12V-ot viszek?"

 

Komoly energiát vinni picike feszültségen (12 volton) jelentős feszültségeséssel és energiaveszteséggel jár, a marhavastag vezetékek meg marhasokba kerülnek. Én 40-60 voltot vinnék körbe a házban és mindenütt pont annyi voltot csinálnék belőle, amennyire ott éppen szükség van.

Előzmény: Sw201inger (87224)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.06.18 -1 0 87252

"Jól értem hogy itt a gyengeáramú oldal kap fix 5V-ot, fix testet és a 3. érintkezőre a nyomógombokkal szintén testet kapcsolva triggerelek?"

 

Igen. De mindez szépen le is van írva az általam megadott linkről nyíló oldalak mindegyikén: "Press the trigger button , the relay is locked , press again , the relay off"

 

"Az nem gáz, ha ez a jel oda-vissza akár 40 métert megy "

 

A trigger gomb "másik fele" a tápfeszültség negatívja, ami már amúgy is ott van, tehát a 20 méter csak egyszer 20 méter :)

 

"egy utp-kábel 1-1 szálán (tehát kb 0,25mm2-en)?""

 

A vezetékezés kevésbé lesz érzékeny a külső zavarokra, ha az UTP érpárokat így osztod ki: Egyik érpár: panel negatív táp + panel trigger feszültség / másik érpár: panel pozitív táp (vagy csak az egyik eret használod az érpárból, de párhuzamosan kötve kisebb lesz a feszültségesés)

 

"A másik amatőr kérdés, hogy ugyanez 12V-osban tényleg kb. 3x ennyibe kerül valamilyen elektronikai okból, ne is keressem olcsóbban?"

 

Az általam megadott linkeken szépen le van írva, hogy ezek a panelek 12 votról is üzemeltethetők: "Power supply to meet the scope , DC 5V-12V"

 

Sőt, mivel valószínűleg egy (kapcsolóüzemű?) feszültség stabilizátor állítja elő a relé és az elektronika számára az 5 voltot, ezért valószínűleg akár 15-17 voltról is tökéletesen működik (ha hűtöd a stabilizátort, akkor még többről is).

Előzmény: Sw201inger (87215)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.06.18 -1 0 87251

"illetéktelen ne tudja ilyen könnyen lekapcsolni az áramot"

 

Tegyél a falra egy deszka keretet a villanyóra köré, arra egy zárható ajtót, rajta egy kis üveg ablakkal, amin keresztül le lehet olvasni a villanyórát. Persze ez csak az amatőr betörőket fogja visszatartani, az igazi védelem egy olyan dobozka, amelyet pl a riasztószerelőtől tudsz kérni: ez folyamatosan figyeli, hogy van-e villany a házban és ha megszűnik, akkor  felhív téged telefonon, hogy valami gond van. Okos dolog, ha ez a doboz ugyanekkor felhívja a tanyaszomszédot is, egyrészt neki kisebb fáradság odamenni és visszakapcsolni a kismegszakítót, másrészt lehet, hogy nem csak nálad ment el a villany, hanem az egész környéken.

Előzmény: kacagógerle (87214)
C20NE Creative Commons License 2018.06.18 0 0 87250

Azok a rendszerek nem szeretik az UTP-t ahol asszimetrikus jelet kell továbbítani, hiszen az UTP egy szimmetrikus kábelezés. Ezt is ki lehet kerülni a lényeg, hogy ilyenkor az UTP-n ne egy érpárra tedd a buszt hanem az egyik érpár mondjuk zöldjére és a másik narancsárgájára, így már UTP-n is viheted gond nélkül, de hidd el jobb a  hozzá való kábel.

Előzmény: Alpári Gnác (87249)
Alpári Gnác Creative Commons License 2018.06.18 0 0 87249

Erre én sem tudom a választ, sajnos.

 

Az biztos, hogy vannak olyan videos kaputelefonok például, amik szintén nem szeretik az UTP-t (az FTP, S-FTP, stb. lényegében ugyanaz, csak árnyékolt).

Arra gondolok, hogy az UTP talán túl szorosan van összetekerve, Cat6, Cat7 esetében ez még sűrűbb.

 

A JYSTY egy teljesen mezei telefonkábel, 25 évvel ezelőtt azzal kellett kábelezni a Siemens telefonközpontok mellékeit.

Sok-sok kilométert húztunk be ilyenből.

Előzmény: Sw201inger (87242)
nyunya72 Creative Commons License 2018.06.18 0 0 87248

Ezt fogom tenni! Köszönöm!

Előzmény: Atis57 (87244)
GeriSoft07 Creative Commons License 2018.06.18 0 0 87247

Egy kicsit mellérakták a lakatot :)

ficere50 Creative Commons License 2018.06.18 0 1 87246

Bakker, megint tanultam valamit: "az elektrolit kondenzátor kapacitása függ a feszültségtől és a frekvenciától,"

 

Unortodox elektrotechnika... :-(

 

Előzmény: Cfonya (87235)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.06.18 -1 0 87245

Műszakilag semmi baj nincs vele, szerintem. 

 

Közben azon filózok hogy a szolgáltató mit szólhat hozzá ...

Előzmény: pajaci (87243)
Atis57 Creative Commons License 2018.06.18 -1 0 87244

Szia!

 AZ ELMŰ-Émász nál ez megszokott .

 Az a plombált dobozban nem szétválasztás-hanem PEN földelés.

 Csak azt tudod  hogy utólag Mégegyszer szétválasztod .

S nagyon ügyelsz az EPH vezető kialakitására , meg a készülékek szigetelésére --szivárgóáramra-

 Különben remekül szórakoztat majd a FI relé.

Előzmény: nyunya72 (87229)
pajaci Creative Commons License 2018.06.18 0 1 87243

Nem a FÍ után kötöd össze, hanem előtte.

Előzmény: Mutual Friend (87241)
Sw201inger Creative Commons License 2018.06.18 0 0 87242

Köszi a választ, ezt a JYSTY kábelt nekem is javasolták (illetve annak is a színes, asszem zöld, okosházhoz való típusát). Ez ugye egy árnyékolt, sodrott vezetékekből álló kábel, aminek az átütési szilárdsága 2kV (a kifejezetten knx-es meg talán 4kV), tehát húzható együtt az erősárammal. Ez ugye nálam nem érdekes, mert a külön csövek már megvannak. De ezen kívül, ha tápot nem viszel rajta, azt nekem eddig senki nem tudta megmondani, mit tudhat amit az FTP (főleg SFTP) nem. Adattovábbítási szempontból inkább a fordítottjára gondolnék, hogy az FTP nagyságrendekkel jobb. De mondom, én laikus vagyok, ha valaki tudja a megoldást, tényleg érdekelne (nyilván nem szeretném én sem újra kábelezni a lakást). Még arra is gondoltam, ha sose tudom meg miért jó, akkor is behúzok 1 db gerincet JYSTY-ből, mert ha jól tudom, ott akár több100 eszköz is felfűzhető egy láncra, ez megér ~10eFt-ot (kb. 100m az összes falon végigér, később bármelyik kapcsolóhoz/konnektorhoz le tudok menni onnan).

 

Az 5V/12V árkülönbséget meg nem konkrétan a reléknél láttam, hanem a komplett bistabil relémoduloknál (kicsit még kacifántosabban is nézett ki képen a 12V-os, sokkal több kis alkatrész volt a relé körül a panelen, mint az 5V-osnál).

Előzmény: Alpári Gnác (87226)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.06.18 0 1 87241

Annyit hogy ha összeér a kék meg a zöld sárga BÁRHOL a Fi relé után és van működő fogyasztó akkor lekúrja a FI relét ...

Előzmény: pajaci (87237)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.06.18 0 1 87240

Mesélj hogy egy kondenzátor kapacitása - legyen mondjuk 220 uF/25V - mennyiben függ a frekvenciától és a feszültségtől ...

 

Ne terjesszünk már ordas hülyeségeket...

Előzmény: Cfonya (87235)
C20NE Creative Commons License 2018.06.18 0 0 87239

Elfelejtettem-> Ilyenkor illik onnan indulni a 4 vezeték PEN-jével ahol a villanyóra szekrényben a szétválasztási pont van.

Előzmény: C20NE (87238)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!