Keresés

Részletes keresés

mepisz Creative Commons License 2011.04.28 0 0 2520

madarbarat Creative Commons License 2011.04.28 0 0 2519

Hát igen! A sirálykáról itt már sok szó esett, jól emlékeztem.

Be is lett téve már párszor a lexikon szócikke is. Így most ezt kihagyom.

Ha bárkit érdekel, akkor használja a jobb oldalon található keresőt!

A haszálata rendkívül egyszerű, és ...

Áldás arra, aki kitalálta!

Próbáljátok ki, ki fog derülni, hogy már az kincs, ami a lexikon ürügyén ide bekerült

zsazska Creative Commons License 2011.04.28 0 0 2518

Köszönjük szépen a dícsérő szavakat! Üde kis színfoltok ők is, még ha nem is olyan színesek, és mutatósak, mint a papagájok, vagy más egyéb, náluk lényegesen szebb madárfajok, de kedves kis hangjukkal, és gondoskodó természetükkel sok örömet hoznak a mindennapokba. 

 

Előzmény: madarbarat (2517)
madarbarat Creative Commons License 2011.04.27 0 0 2517

Szuper kismadár.

Kár, hogy sok tenyésztő lenézi.

Pedig valóban nagyon kedves és színváltozatokban gazdag

ha jól emlékszem, már egyszer betettem ide a változatokat.

Gratulálok Zsazska!

Előzmény: zsazska (2513)
madarbarat Creative Commons License 2011.04.27 0 0 2516

Kedves Dórika!

Tényleg le a kalappal!

És nagyon szépen köszönöm a lehetőséget!

Előzmény: Törölt nick (2511)
zsazska Creative Commons License 2011.04.27 0 0 2515

Köszi szépen:-) 

Előzmény: Törölt nick (2514)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.27 0 0 2514

Jajj de ari:-)

 

nagyon szép! Gratulálok.

Előzmény: zsazska (2513)
zsazska Creative Commons License 2011.04.27 0 0 2513

Már egy hete elhagyta a fészkét a kis kontyos sirályka:-)

P_E_E_T Creative Commons License 2011.04.26 0 0 2512

Legközelebb így lesz, ha azt mondod, nem riadnak el tőle. Ez esetben nem mertem megkockáztatni...sajnos

Előzmény: Ladybee (2505)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.25 0 0 2511

Kedves madárbarát!

 

Nem titkolom hogy ki vagyok. Én vagyok a szarka szelídítő :-) Puhl Dóra.

Nyugodtan tedd be a képeket, megtisztelsz vele.

 

Kellemes Ünnepeket!

Előzmény: madarbarat (2507)
madarbarat Creative Commons License 2011.04.25 0 0 2510

Minden hölgyvendégünknek jó szívvel kívánom, hogy locsolkodókban ne szenvedjenek hiányt.

A fiúk pedig a megérdemelt hímes tojásokkal gazdagodjanak!

 

 

hímes tojás: régi népi szokás, hogy húsvétra a lányok tojást festenek a locsolkodó legények megajándékozására. Ezt a különféle technikákkal díszített tojást hívják hímes tojásnak.

A minták és díszítések eredetileg tájegységenként követték a helyi motívumok jegyeit, ma már nagyon sokféle változatban, matricákkal is készül. Sőt, ismeretes a patkolt, a kifújt és az áttört változatok sokassága. Benyovszky Gábor felvételén zengővárkonyi hímes tojások.

Tehát tudni kell, hogy hímes tojás a hagyományosan húsvét alkalmából a locsolkodó legényeknek jutalomból adott díszes tojás, klb motívumokkal, klb színűre festve. A helyi szokások szerint számos technikával készülhet. Ma már e célra kiszerelt ételfestékeket használnak, de még vannak, akik ismerik az eredeti, természetes festékanyagokat. Megpróbáljuk fellebbenteni a titkot:

Sárga szín eléréséhez 2 dl meleg vízhez adjunk 2 teáskanál kurkumát és 1/2 kanál ecetet. Ebben áztassuk a főtt tojásokat. Olcsóbb, ha 2-3 maréknyi vöröshagymahéját adjuk egy liter vízhez. A hagymahéjjal való festés során különböző színárnyalatokat érhetünk el. Azok a tojások, melyeket hideg vízben kevés hagymahéjjal együtt forraltunk fel és utána csak rövid ideig maradnak a festékfürdőben, aranysárga színt kapnak, hogyha a tojások 10 percig a forrásban lévő festékfürdőben maradnak, akkor narancssárgás színűek lesznek.

Gyimesi minta

Narancssárga tojást kapunk, ha 0,25 l. festővízhez 4 evőkanál pirospaprikát adunk, majd 20-30 percig főzzük.

Rozsdavörös árnyalat eléréséhez lila hagyma külső leveleit tegyük vízbe és főzzük a tojásokat benne 30-60 percig. Minél tovább van a tojás a lében annál sötétebb lesz. Kisebb mennyiségű héj esetén szép levendula színt kapunk.

Ibolyaszínhez áfonyát használunk. Főzzünk erős áfonyateát, ebben 15 percig alacsony tűzön rotyogtatjuk a tojást, és hagyjuk állni benne.

Vöröses színhatást érünk el céklával: kb. fél liter céklalében, amibe 1 evőkanál ecetet kevertünk, 15 percig lassú tűzön főzzük. Halvány ibolyától a mélyvörösig terjedhet a színe, attól függően, mennyi ideig áztatjuk a lében.

Bíborszín a málna vagy a piros szőlő levével (nem bolti) érhető el.

Rózsaszín - főzzünk jó erős csipkebogyó teát. Lehet filteres is. A főtt tojásokat helyezzük a lehűlt teába. Vagy áztassuk a keményre főtt tojásokat ecetes cékla levében. A színek annál erősebbek lesznek, minél hosszabb ideig áztatjuk a tojásokat.

Kék színt eredményez, ha apróra vágott vöröskáposztára annyi vizet öntünk, hogy ellepje. 30 percen át főzzük, majd állni hagyjuk. Másnap tegyük bele a tojásokat. A káposzta leve bíbor színű, de a tojásokat kékre fogja festeni.

Zöld - apróra vágott spenótra (mélyhűtött is megfelel) öntsünk annyi vizet, amennyi ellepi. Főzzük 30 percen át, majd hagyjuk lehűlni – zöldre festi a bele helyezett tojásokat.

Barna - 2 dl meleg vízhez adjunk 1 evőkanál instant kávét és 1/2 kanál ecetet. Áztassuk a lében a főtt tojásokat, amíg a kívánt színt el nem érjük. Másként: erősre főzött kávét készítünk, majd ha lehűlt belehelyezzük a tojásokat és állni hagyjuk.

Az alapszín száradása után, ha nem elégszünk meg az egyszínű húsvéti tojással, lássunk hozzá a további díszítéséhez. Kicsi gyerekek jól boldogulnak a tojásra ragasztható bolti matricákkal, de színes öntapadós papírból kivágott formákkal különböző mintákat magunk is készíthetünk. kakastaréj-minta

A nem fogyasztásra szánt tojásokat akril-alapú vagy a barkácsáruházakban nagy választékban kapható dekorfestékkel (pl. üvegfesték), vékony ecsettel díszíthetjük akár geometrikus mintákkal, akár a virágmintákkal v. népi motívumokkal. A művelethez a főtt tojásokat tojástartóba célszerű állítani, s amikor az egyik oldal elkészült, hagyjuk megszáradni mielőtt munkába vesszük a másik oldalt.

Valamennyivel bonyolultabb, ha kifújt tojások díszítésére vállalkozunk. Tudniillik a tojás kifújása igényel némi gyakorlatot.

A kifújáshoz készített lyukon fűzzük fel a tojáshéjat egy hurkapálcára. A rögzítést többféle módon is megoldhatjuk.

Ha a hurkapálca lesz a tojás végleges "szára", akkor egy megfelelő méretű gyönggyel fixálhatjuk a hurkapálcára a tojást. A ragasztott gyöngy megakasztja a tojást, amelynek a másik végén kibújó hurkapálcát egy másik gyöngy felragasztásával rögzítjük.

Ha csak a festés idejére akarjuk rögzíteni a tojást, akkor a gyöngy szerepét egy a pálcára tekert, ragasztott fonál tölti be. (Vigyázat, a ragasztó száradása előtt nem tehetjük a pálcára a tojást!). E módszer révén lehetőség van a tojás forgatására, nem kell kézzel sehol megfogni, és vázába állítva megszáríthatjuk, majd lehúzhatjuk a hurkapálcáról.

A tojás díszítéséhez fantáziánk szabta határokon belül szinte bármit felhasználhatunk. Az egyszínűre festett tojásokra ragaszthatunk tüll anyagból készült masnit, flittereket, vagy gyöngyöket. Ha kézzel festünk mintás tojást, akkor ajánlatos a kész művet lakkozni, hogy a festék ne kopjon le, s a munkának szép fénye legyen. http://www.terrasoft.hu/hcm/

http://magazin.ujember.katolikus.hu/Archivum/2000.04/19.html

festés krepp-papírral http://kreativan.hu/husvet/tojasfestes.php

http://www.szeplak.hu/2000/04/sk.html

A világ legnagyobb húsvéti tojása (egy kültéri szobor) a kanadai Vegreville városban található cc 8 m magas

http://www.tojasmuzeum.hu/ (→bundás tojás, →karcolt tojás, →márványozott tojás, →Míves Tojás Gyűjtemény Múzeum)

madarbarat Creative Commons License 2011.04.25 0 0 2509

Bizony ez nagyon valószínű.

A vadászok is nem minden ok nélkül üldözik a szarkákat.

Előzmény: Ladybee (2499)
madarbarat Creative Commons License 2011.04.25 0 0 2508

Vauuu!

Ez is nagyon szuper!

Engem még nem tisztelt meg csak egy kerti rozsdafark-pár, de sajnos bejár a padlásra. Ott viszont rendszeresen garázdálkodik egy macska, s attól tartok, hogy előbb-utóbb beüt a baj.

Előzmény: mepisz (2497)
madarbarat Creative Commons License 2011.04.25 0 0 2507

Kedves Dores88!

Büszke lehetsz a gerlékre! Ez igen!

Tényleg le a kalappal. Engedelmeddel beteszem a lexikonba, de a szerző nevének Dores88 helyett jobban örülnék a rendes nevednek.

Ha itt nem akarod leleplezni, hogy ki van a nicknév mögött, akkor légy szíves emailben légy a segítségemre:

madarbarat@rubicom.hu

Előzmény: Törölt nick (2495)
madarbarat Creative Commons License 2011.04.25 0 0 2506

Kedves András!

Ragyogó képeidet nagyon szépen köszönjük.

De olyan jó volna, ha nevesítve volnának.

Annak az a haszna is megvan, hogy ha valaki az explorerrel névre keres, hát a kereső felkínálja neki.

Vagyis sokkal többen ráakadnak

Előzmény: mepisz (2493)
Ladybee Creative Commons License 2011.04.24 0 0 2505

Ha ez így történt, akkor szegezz a párkány peremére egy lécet, vagy tegyél oda egy kis kosarat. Elfogadják a segítséget!

Előzmény: P_E_E_T (2504)
P_E_E_T Creative Commons License 2011.04.24 0 0 2504

Semmi baj! Gondoltam, hogy félreértős!

 

Én is soványnak találtam a fészket, szívesen "megerősítettem" volna, de gondolom, ezt nem nézték volna jó szemmel. 

Nagyon rossz érzés volt meglátni az üres fészket, és még rosszabb a tojásokat odalent. napokig eszemben lesz még :(

Előzmény: 425007 (2503)
425007 Creative Commons License 2011.04.24 0 0 2503

BOCSÁNAT !

 

Bezavart, hogy hozzászólásod alatti mepisz fotókon fekete rigókat látok, és azzal hoztam ügyedet összefüggésbe. Pedig még nem is ittam...

Amennyire silány fészket képesek a balkáni gerlék összeesztergálni, ráadásul ha az ablakpárkány is lejt kifelé, könyen +esik, hogy a két tojgli leesik.

Még ecce Bocsesz.

 

425007

 

Előzmény: P_E_E_T (2502)
P_E_E_T Creative Commons License 2011.04.24 0 0 2502

Fekete rigó????

 

Ezek gerlék voltak, és az én ablakom párkányán, tehát nem hinném, hogy bármilyen más madár feigyelmét felketettem volna azzal, hogy kinézek az ablakomon. Nem keversz valakivel?

Előzmény: 425007 (2501)
425007 Creative Commons License 2011.04.24 0 0 2501

Szia !

 

Először is Kellemes Húsvéti Ünnepeket Kívánok !

 

 

Ami azonban a lényeg, akár belátod, akár nem, fekete rigóid sorsát, pontosabban fészekalját Te magad intézted el. Bár lehet, és valószínű, hogy fényképeid jó célt kívántak szolgálni, mégis felhívtad a figyelmét a közelben ólálkodó a varjúfélék (szarka, dolmányos varnyú, szajkó ésatöbbi, meg ecetera...) számára, akik bizony árgus szemmel figyelik ténykedéseinket. Megtanulták, hogy érdemes oda összpontosítani a figyelmet, ahová a nagybötűs EMBER is viszonylag hosszasan "bekukucskál". És ami nekünk kétlábúaknak hálás és ragyogó fotótéma, az nékik nem más, mint élelem. Helyzetfelismerő képességük pedig eccerűjjen példátlan.

Napjainkra ezért is tartják etikátlannak a fészeknél történő fotózást.

S igaz ugyan, hogy a fekete rigó, mint faj, nem Neked fogja a kipusztulását köszönni, ám az egyed szintjén felbecsülhetetlen károkat okoztál. Legközelebbi pikcsörvadászatod során erre is gondolnod kell.

 

Hát ennyi.

 

én.

Előzmény: P_E_E_T (2500)
P_E_E_T Creative Commons License 2011.04.24 0 0 2500

Nem tudom, vannak-e szarkák, de itthon voltam egész nap, csetepatét nem hallottam. Azt láttam, hogy nagy a sertepertélés, hoztá-vitték az ágakat, akkor fényképeztem őket, estére meg semmi....

Odalent megtaláltuk a tojásokat is 4 emelettel lejjebb. :(

Előzmény: Ladybee (2499)
Ladybee Creative Commons License 2011.04.22 0 0 2499

Szándékosan nem tesznek ilyet. Ha vannak szarkák a környéken, akkor ők a ludasak.

Előzmény: P_E_E_T (2498)
P_E_E_T Creative Commons License 2011.04.22 0 0 2498

Nem tudom, mi történhetett, de ma estére a fészek is elég hiányos, meg a tojások is eltüntek...

Csinálhatták ezt a szülők szándékosan? Vagy véletlen lelökték?

Előzmény: P_E_E_T (2496)
mepisz Creative Commons License 2011.04.22 0 0 2497

Mepisz webkamera.

 

 

 

P_E_E_T Creative Commons License 2011.04.22 0 0 2496

Kis családi idill :)

 

 

Azért az a fészek nem semmi (csak közel áll hozzá:)

 

 

Melege van szegénynek:

Törölt nick Creative Commons License 2011.04.19 0 0 2495

Pálmagerléim:

 

P_E_E_T Creative Commons License 2011.04.18 0 0 2494

Nem semmi munka! :) Gratulálok hozzá! És további sok sikert!

Előzmény: madarbarat (2492)
mepisz Creative Commons License 2011.04.18 0 0 2493

madarbarat Creative Commons License 2011.04.17 0 0 2492

Kedves PEET!

A Madárbarát-lexikonról van szó.

Azt hiszem, annyit elmondhatok róla, hogy kinyomtatva úgy másfél métert töltene ki a könyvespolcon. Találsz benne több mint 10 ezer - madarakkal kapcsolatos - fotót, s minthogy valóságos lexikon, cimszavak tömegét. Hogy pontosabb legyek: több mint 22 ezer szócikket.

Több, mint 10 évnyi munkám terméke, amely Szőcs Béla barátom további nagyon-nagyon sok évnyi odaadó és önzetlen munkája eredményeként valódi elektronikus könnyvé vált...

De minden további helyett szívből ajánlom, hogy kukkants bele abba a változatba, amely Péli úr jóvoltából a hálón is megtekinthető.

Remélem, nem okoz csalódást, s ha érdekelnek a madarak, akkor haszonnal nézegetheted, s örömödet fogod lelni benne.

Megtalálod ezen a linken:

http://madarbarat.konyv-e.hu/

 

  • Megtalálható a Könyv-e.hu Elektronikus Könyvtár kiemelt, önálló honlapján:
    http://madarbarat.konyv-e.hu   
  • Előzmény: P_E_E_T (2491)
    P_E_E_T Creative Commons License 2011.04.17 0 0 2491

    Szia!

     

    Természetesen! (valami honlap, vagy ilyesmi? Ha ilyesmi, majd megnézhetem?)

    Előzmény: madarbarat (2487)

    Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!