Keresés

Részletes keresés

homerx Creative Commons License 2022.06.06 0 0 99596

szerintetek hogyan lehet ilyen melybordora varazsolni a paradicsomszoszt, ahogy a cimlapfoton latni? nekem eddig mindig csak sima piros lett, mint ami a cikkben is van foto.

yüz karasi Creative Commons License 2022.04.30 0 1 99595

Évek óta főzöm a különféle száraztésztákat egyfajta módszerrel. Csak annyi vizet forralok amennyit a tészta fölvesz, Nincs főzővíz kiöntés, hidegvizes leöblítés. A víz fölforr 3 perc alatt, akkor beledobom a tésztát, megkeverem, mikor újra forr (kb 2 perc) megsózom, megkeverem, 5 perc  és kész. Akkor dobok rá egy darabka vajat, mégegyszer megkeverem. 10-12 perc.

Előzmény: nagypapi51 (99590)
GPF Creative Commons License 2022.04.24 0 0 99594

Mármint melyikről?

 

Az egy edényes tésztákról külön könyvek is születtek. Pl:

https://www.amazon.com/One-Pot-Pasta-Plate-Under-Minutes/dp/1784880574

 

A rizottó stílusú tésztából én olyat próbáltam, aminél meg is van pirítva a tészta. És nem amerikai, hanem inkább spanyol:
https://www.buvosszakacs.com/2009/12/06/fideua/

 

Én zöldséglével és gombával csináltam.

 

De tényleg létezik amerikai változata is, az általam többször emlegetett Mark Bittman népszerűsíti (bár, ő is Olaszországban látta.)
https://www.nytimes.com/2009/12/02/dining/02mini.html

 

 

 

Előzmény: homerx (99592)
H_G Creative Commons License 2022.04.24 0 1 99593

Tipikus amerikai ötlet.

 

Előzmény: GPF (99591)
homerx Creative Commons License 2022.04.24 0 0 99592

Na, errol meselhetnel, mert hihetetlen

Előzmény: GPF (99591)
GPF Creative Commons License 2022.04.24 0 0 99591

Így nem, de rizottó módra igen és az nagyon bevált.

Illetve úgy is, hogy lényegében mindent egyszerre a lábosba pakolni, eltalálva, hogy mire megfő a tészta, mennyi szósz maradjon. Ez is nagyon jól működő módszer.

Előzmény: nagypapi51 (99590)
nagypapi51 Creative Commons License 2022.04.24 0 0 99590

Száraztészta főzés:

 

Tésztafőzés módja: hideg vizes kezdés

Időtartam: 22 perc

Értékelés: 10/10

Ehhez a módszerhez fele annyi vizet kell használni, mint a megszokotthoz. De nem ez az egyetlen előnye, hanem az, hogy megspórolja a vízforralással járó időt és energiát, hiszen a tésztát hideg vízbe kell tenni. Amikor betetted a tésztát a vízbe, csak takard le az edényt, várd meg, amíg a víz a tésztával együtt felforr, addig főzd, amíg a tészta al dente nem lesz. Mivel a tészta kevesebb vízben fő, a vízbe sokkal koncentráltabban oldódik ki a keményítő, így a szószokhoz is sokkal jobban fel lehet használni. A módszer nemcsak gyorsabb és gazdaságosabb, hanem a tészta is sokkal jobb ízű lesz tőle. 

Következtetés

Az eredményekből az következik, hogy nem feltétlenül kell forrásban lévő vízbe tenni a tésztát, úgy is tökéletes lesz a végeredmény. A módszer tulajdonképpen az összes változatból a legjobban működőt használja fel.

 

Szerintetek? Próbáltátok már így?

Eredeti cikk

Popenka Creative Commons License 2022.04.20 -1 0 99589

Vitatom.

1. A Cl- szerepét sehol nem említik az ízérzékelésben. Még nem találtam ilyet.

Olyan cikket találtam hirtelen, hogy függ a Na+ a Ca+ iontól is. Slussz.

 

2. Abból, hogy kétfelé megy, mi következik? Semmi.

Fordítva képzeled az okot és az okozatot.

Az ionáramlás maga az áram.

Az áramot nem okozza áram.

Helyesen: feszültség (energiamező potenciál különbsége) hatására ion áramlás indul meg.

 

Ha egy nyugalomban lévő, semleges ionos oldatba (elektrolitba) belemerítek egy hozzá képest negatív töltésű tárgyat, odaugranak a pozitívok, erről kár vitázni.

Az egész világ egyetlen elektromos mező...

Előzmény: öreg_néne_b (99588)
öreg_néne_b Creative Commons License 2022.04.20 0 0 99588

De áram hatására egyik jobbra, a másik balra, tehát így nem lehet koncentrálni.

Előzmény: öreg_néne_b (99587)
öreg_néne_b Creative Commons License 2022.04.20 0 0 99587

Akkor ezek szerint nem a Na+? Akkor mi? A Cl- biztos nem.

A kettő együtt.

Előzmény: Popenka (99585)
Popenka Creative Commons License 2022.04.20 -1 0 99586

Ez egy szr fordításból van, majd keresek egy jobbat, ha kell:

 

"Kellemes sós íz akkor fordul elő, amikor a nátrium-ionok nátriumcsatornába lépnek az ízsejtek felületén és az idegimpulzusokat közvetítik..."

 

ennyi szerintem, innentől az idegek harca dönti el a só érzékelését, ami szerintem is jóval bonyolultabb, hormonális és függ az egészségi állapottól, de ebbe már ne menjek bele

Előzmény: öreg_néne_b (99584)
Popenka Creative Commons License 2022.04.20 -1 0 99585

Kóstolja a fene.

A sós ízt mi okozza a nyelvünkön? Akkor ezek szerint nem a Na+? Akkor mi? A Cl- biztos nem.

Ezt első körben jó lenne tisztázni, azután érvényes bármiféle érvelés.

 

Ha elolvasod azt a cikket, amit ide linkelt nagypapi, akkor kiderül belőle, hogy valamiféle elektromos erőforrás, tehát plusz energia merül az ételbe, remélem jól emlékszem. A cikkíró kiscsaj nyilván nem a helyzet magaslata, de nekem ez jött le.

Tehát van plusz energia forrás, amit hiányolsz.

 

Úgy értettem én is az előzőt, hogy dinamikájában nézd a folyamatot, ne statikusan.

 

Előzmény: öreg_néne_b (99584)
öreg_néne_b Creative Commons License 2022.04.20 0 1 99584

Nem, nem tudom elképzelni. Ezt az állapotot energiabevitellel lehet átmenetileg fenntartani. 
De egyébként eleve téves az ionos megközelítés, mert a Na+ ionok nem sós ízűek. Ha nem hiszed, kóstold meg a nátrium-szulfátot.

Előzmény: Popenka (99583)
Popenka Creative Commons License 2022.04.20 -2 0 99583

egyre fárasztóbb az összezárásotok

kicsit olyan, mint egy tyúkudvar, ahol kiközösítenek sokan egyet

 

vegyész képzettséggel nem tudod elképzelni, hogy egy elektrolitban az egyik pólus mentén nagyobb az ion koncentráció mint a túlsó felén?????????????????

hol adnak ilyen diplomát?

nekem is kell...

Előzmény: öreg_néne_b (99582)
öreg_néne_b Creative Commons License 2022.04.20 0 1 99582

nem "kivonja", hanem többet húz magához, mint ami eredetileg ott lenne

Ezt a vegyész képzettségemmel nem tudom elképzelni...

Előzmény: Popenka (99579)
Popenka Creative Commons License 2022.04.20 -1 0 99581

szerintem csak te nem érted a "többet" szó és a "többlet" szó közötti különbséget

játszunk még? :)

én egyre inkább benne vagyok, bár eredetileg nem akartam megírni, te provokáltál... :)

(béke és barátság, mielőtt mások 1/2-re értik)

Múltkor meg én értettelek -olvastalak- nagyon félre, és csináltam hülyét magamból. :)

Előzmény: homerx (99580)
homerx Creative Commons License 2022.04.20 0 0 99580

hm, ezt most akkor csak en nem ertem? nem kivonja, hanem tobbletet huz magahoz? honnan?

ja, sosem minuszoltam vagy plusszoltam semmilyen forumon. ez olyan buzisag, mint a japcsik izlese (a sova)l :)

Előzmény: Popenka (99579)
Popenka Creative Commons License 2022.04.20 -1 0 99579

nem "kivonja", hanem többet húz magához, mint ami eredetileg ott lenne

 

próbáld színesben látni a világot, ne fekete-fehér, igen-nem alapon

Előzmény: homerx (99576)
Popenka Creative Commons License 2022.04.20 -2 0 99578

Mindig azt mondom: az eredeti írásban szereplő dolgokat el kellene olvasni. Nincs szó (só) sztékről, jellemzően miso a tesztétel.

De vagdalkozz csak bátran, meg nyomjad a mínuszt. :)

 

És nem csak a japánok buzik.

Neked tényleg elmentek?

Előzmény: homerx (99576)
Boszorka Creative Commons License 2022.04.20 0 0 99577

Steaket minden képen, de akkor alaposan.:-)

Előzmény: nagypapi51 (99574)
homerx Creative Commons License 2022.04.20 0 2 99576

ok, te azt feltetelezed, hogy a kutyu kivonja a zokszigent (na+) a hus belsejebol is, ami nem erintkezne a nyelveddel? ez nekem kb az, amit borzeke baratom is felvazolt. bekapsz egy kanal sotlanul fozott hust, majd radobsz egy kanal sot. a vegyertek egyenlet meglesz, de az izhatas nem. a japanok buzik, de ezt amugy is tudjuk.

Előzmény: Popenka (99575)
Popenka Creative Commons License 2022.04.20 -1 0 99575

Pontosan erre mondtam, hogy nem fogjátok érteni, de tőled többet vártam.

Ezt írtam:

 

"

3. Kérdés a kételkedőkhöz: eljut-e minden Na+ ion a nyelvünkhöz, miközben rágjuk, forgatjuk a szánkban és végül lenyeljük az ételt?

Ez nagyon fontos kérdés: Igen vagy nem?

4. A válasz egyértelműen: Nem."

 

Ezen lehet még agyalni.

 

Félreértés ne legyen. Én nem azt mondtam, hogy a dolog biztosan működik, csak annyit mondtam, hogy értem a logikáját! A kísérleti bizonyítás nélkül nem tudományos a helyzet.

 

De gondoljatok, amit akartok... szabadság van. (hol?)

Előzmény: homerx (99572)
nagypapi51 Creative Commons License 2022.04.20 0 0 99574

Nem ugyanolyan, de pl. a vad/marha steaket csak tálaláskor sózzuk, nem sütés előtt.

(részemről legalább is)

Előzmény: öreg_néne_b (99573)
öreg_néne_b Creative Commons License 2022.04.20 0 1 99573

Bárki kipróbálhatja, hogy só nélkül készíti az ételt és csak a falatok felületét sózza meg. Az nem ugyanolyan...

Előzmény: homerx (99572)
homerx Creative Commons License 2022.04.20 0 3 99572

-erted?

-ertem

-nem ertem

 

szoval ha egysegnyi marhaporit eszem speci palcikaval vagy villaval, akkor azonos mennyisegu sot viszek be a szervezetbe (yeah kunbela!!). amig villaval eszem, addig egyenletes a bevitel. ha atvaltok palcikara, akkor az elejen jo sok natrium iont viszek be, de a vegere elegge, sotlan lesz az etel. de ettol meg a vernyomasomnak mindketto ugyanugy rossz lesz. pedig nem is vagyok japan.

Előzmény: Popenka (99569)
Popenka Creative Commons License 2022.04.19 0 0 99571

Nálad a pont. :)

Előzmény: Boszorka (99570)
Boszorka Creative Commons License 2022.04.19 0 0 99570

Ez szuper logikus, de nem hinném, hogy én még sókivonó eszközt fogok venni. Viszont azt nem értem, hogy tudomásom szerint a japánok a rengeteg só ellenére hosszan élnek egészségesebben, mint pl. a magyarok.

Előzmény: Popenka (99569)
Popenka Creative Commons License 2022.04.19 -1 0 99569

Jó, megpróbálom. Csak mert olyan szépen kérted.

 

Megpróbálom logikus sorrendbe szedni.

 

1. A sós ízt a Na+ ionok váltják ki, a nyelv ízlelő rétegeihez érkezve. Minél több ion, annál sósabb íz jelenik meg az agyban. Biztosan nem lineáris függvény, de elfogadhatjuk, a több az sósabb.

2. Tehát minél több Na+ ion jut egységnyi nyelv felületre, annál sósabb ízt érzünk.

3. Kérdés a kételkedőkhöz: eljut-e minden Na+ ion a nyelvünkhöz, miközben rágjuk, forgatjuk a szánkban és végül lenyeljük az ételt?

Ez nagyon fontos kérdés: Igen vagy nem?

4. A válasz egyértelműen: Nem.

5. Újabb fejtörő kérdés: Mi az, ami mindenképpen érintkezik a nyelvünkkel evés közben?

A helyes megfejtés: kanál, villa, evőpálcika (kés ritkábban...hálisten)

6. Az ételben nagyjából egyenletesen oszlik el a só. Kivéve, mikor a falatot még megszórjuk sóval, de ez csak erősíti az alábbi érvelést.

7. Tegyük fel, hogy az evőeszköz Na+ iont, azaz sót húz magához az ételbe mártáskor. Például elektromos úton, tudvalévőleg a Na+ ion nagyon gyorsan és könnyen mozog vízben, tehát az ételben a negatív pólus felé.

8. Ne felejtsük, az evőeszköz, az ami a nyelvünkhöz leginkább hozzáér.

9. A nyelvünknél emiatt nagyobb lesz a só koncentrációja, a sós érzet, mint az új eszköz nélkül.

10. Kevesebb só elég a megszokott sós érzet kiváltásához. Mert a nyelvünktől eredetileg távolabbi sót is érezzük.

11. Szemben azzal, mintha egész terjedelmében egyformán sós ételt ennénk.

 

12. Tehát több sót fogyasztunk az új eszköz nélkül.

13. A több só meg meg probléma, mert a sejtfalaknál már nem számít, hogy mit éreztünk a nyelvünkkel előtte...

 

13+1. Röviden ennyi.

 

Itt ragadnám meg az alkalmat, hogy a NaCl-ról beszéljek. Érdemes időnként laborban utána nézni. A sóvesztés, azaz a a sós étkezés ellenére is alacsony só a szervezetben, rákra utal.

Előzmény: nagypapi51 (99566)
homerx Creative Commons License 2022.04.19 0 0 99568

akkor mondod vagy sem?

Előzmény: Popenka (99567)
Popenka Creative Commons License 2022.04.19 -1 0 99567

nem mondtam, hogy hülyék vagytok....

csak azt, hogy nekem van egy lehetséges magyarázatom

Előzmény: nagypapi51 (99566)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!