Keresés

Részletes keresés

Ermak Creative Commons License 2000.05.11 0 0 110
Mennyibe került?

Egyébként megnéztem a futóbolond-topicot, amely szerint az Asics és a Saucony a két reális lehetőség; előbbi tech. supportja itthon gyenge.

Fentiekből logikusan következik :-), hogy megnézem még a Silva tájfutócipőket is (Bp., Nagymező u. 12., ha érdekel valakit) - látatlanban tartósabbnak képzelem a S.-nál, a tájfutás durvább igénybevétel, mint az ösvényen futás.

A Százason mindenesetre maradok a régi, bevált cipőimnél.

Előzmény: Pucros Mackó (97)
Gödény Creative Commons License 2000.05.11 0 0 109
ODRA 1204, lyukszalag.
Előzmény: Ermak (108)
Ermak Creative Commons License 2000.05.11 0 0 108
No igen, egy szmájlit írhattam volna az előbb.
Viszont hadd kérdezzem meg, nektek '81 óta számítógépen vannak az eredmények? Ha igen, mivel kezdtétek? ABC 80? Spectrum? Commodore?
Előzmény: Gödény (107)
Gödény Creative Commons License 2000.05.10 0 0 107
Nem, nem neked szólt - még nem azonosítottalak be. Csak úgy kikívánkozott belőlem.

A Mogyorósbányai 10 órán már nem csodálkozom annyira - bár az a normál turistának még egy megnyugtató idő, de ha már fáj az ember lába, célszerű lehet abbahagyni. De a 4 órás Pilisnyereg mindenképpen elsietett dolog.

Amire én gondoltam, az 6 órás eredménnyel Mogyorósbányán feladni - mert ilyen is volt már.

Előzmény: Ermak (106)
Ermak Creative Commons License 2000.05.10 0 0 106
Talált, süllyedt.

Én 94-ben fejeztem be az egyetemet Gödöllőn, akkor még ott volt; utána hallottam, hogy már nincs a tanszéken, de Verőcéről nem tudtam.

Korai feladás:
A célzás nekem szólt, vagy úgy általában?
Ugyanis '89-ben feladtam Mogyorósbányán 10 óra körüli idővel - mentségemre szól, hogy ázott voltam és fáradt.
Amit viszont magam sem értek: '94-ben Pilis-nyeregben 4 órán belüli időnél adtam fel, "ebből már nem lesz nagy idő". Amit nem értek, hogy most elővettem az arra a túrára készített 'menetrendemet', és Pilis-nyeregre 4 óra volt kitűzve.
Valószínűleg ez a 'hatalmas kudarc' vette el a kedvemet '95-ben az indulástól, aztán meg is feledkeztem a dologról, idén pedig ismét 'beindultam'. A legnagyobb motiváció az, hogy a cél újra Szárliget, és az első sikeres túrám a 10., utolsó szárligeti volt.

Előzmény: Gödény (105)
Gödény Creative Commons License 2000.05.10 0 0 105
Az eddigi adataid csak Sz. Kálmán nagykorúra illenek, aki tényleg solymári/gödöllői színekben kezdett, de az utóbbi 5 évben már verőceiként szerepel. És az előbb írtam a körülbelüli menetidőit.

Az idősorban egyébként számomra az a tiszteletre méltó, hogy néha rendesen szedi a lábát, de ha ez nem sikerül, akkor is bemegy a célba - ha rosszabb idővel is. Én magam az olyat nem tudom megérteni, aki Mogyorósbányán délután 2-kor feladja, hogy ebből már nem lesz nagy idő - de hát nem vagyunk egyformák.

Előzmény: Ermak (104)
Ermak Creative Commons License 2000.05.10 0 0 104

Én is komolyan veszem, amit tőle hallottam. Tudni annyit tudok biztosan, hogy egyszer vagy kétszer találkoztunk a rajtban, és ő póló-rövidnadrág-kis övtáska szerelésben volt, továbbá a honlap adatai szerint minden évben beért. És ismétlem: '85 óta.

Verőce ismeretlen.

Előzmény: Gödény (102)
Gödény Creative Commons License 2000.05.10 0 0 103
A bányahegyi pontfőnök még foytatja a diplomáciai tárgyalásokat - de valami biztos lesz.
Előzmény: Ermak (100)
Gödény Creative Commons License 2000.05.10 0 0 102
> szintidő 12-14 óra
Az a baj, hogy én minden infót komolyan veszek. Ez meg most olyan "nem Moszkvában, hanem Leningrádban, nem mercedeseket, hanem moszkvicsokat..." stílusú volt.

21,?,15,14.5,17,14,13,12,12,12,16,15,13,17.5,13.5,21.5

Verőce.

Előzmény: Ermak (101)
Ermak Creative Commons License 2000.05.10 0 0 101
Nem, nem.
Gödöllő, Solymár.
Előzmény: Gödény (99)
Ermak Creative Commons License 2000.05.10 0 0 100
Víz:
A honlap és a topic, meg esetleg turistatérkép alapján a tervezés könnyen megoldható. Pontosabban, nem is nagyon kell tervezgetni, csak azt eldönteni, hogy mekkora üveget viszel magaddal. Szerintem 1/2 liter kevés, 1,5 liter talán már sok is. Kritikus lehet a legmelegebb Dorog-Mogyorósbánya, és a leghosszabb Bányahegy-Szárliget szakasz. Szerintem 7 deci - 1 liter közötti kulacs elég, szükség esetén Dorogon és Bányahegyen dobozos üdítő kapható. Illetve, kérdezzük csak meg a szakértőnket:

Gödény!
Még levélben kérdeztem anno, hogy Bányahegyen lesz-e büfé. Akkor még bizonytalan volt a dolog, kérdezem, hogy tisztázódott-e, kaphatók lesznek-e ott a következő stratégiai fontosságú élelmiszerek: rostos üdítő, sör, zsíroskenyér, Sport szelet (v. hasonló)?

Verseny:
Valamennyire tényleg verseny, de leginkább saját magunkkal, esetleg a szintén induló ismerősökkel. (Végigmegyek-e, avagy jobb-lesz e az időm a tavalyinál?)

A cucc-minimalizálás a versenyzéstől függetlenül fontos, de a Százason 5-6 kg-nál könnyebb zsákkal kockázatos elindulni (lásd még: Gödény összes művei, Index No. 66, ill. a honlap). Amint látod, én is <1 kg kaja cipelésének megspórolása miatt nyaggatom (pardon, faggatom) Gödényt.

Előzmény: lecsoka (95)
Gödény Creative Commons License 2000.05.10 0 0 99
> Pontosítok: '85-ben indult először.
Az más. Akkor tatabányai.
Előzmény: Ermak (98)
Ermak Creative Commons License 2000.05.10 0 0 98
Ellenkezőleg. Van tipped? (Pontosítok: '85-ben indult először.)
Előzmény: Gödény (88)
Pucros Mackó Creative Commons License 2000.05.10 0 0 97
Én ilyet vettem, és tökéletes:

lecsoka Creative Commons License 2000.05.10 0 0 95
Ermak!

Ha terepen akarsz futni, ahhoz elég jó cipők készülnek. Reájuk vagyon írva, de ha a rücskös hernyótalpát meglátod az egyből tuti terep...
Venni pedig a nagy gyártóktól kell. Vásárlás mint egyéb futócipőnél : A boltban is ugra-bugrálni kell benne. Ha kényelmes és tart, akkor oké.

Még egy szó a vízhez. Nem egyszerű, mert a folyadékhiány nagyon csökkenti a teljesítményt. Tehát szerintem tervezni kell. A szintidős túrák azért valamennyire mindig versenyek is, tehát a holmit is minimalizálja az ember. Szóval bonyi, de majd megoldjuk.

Bocs, sietek, csak délután tudok ránézni.

Előzmény: Ermak (89)
Ermak Creative Commons License 2000.05.10 0 0 94

Ugyan már, Uraim!

Egy kis bizonytalanság - kerítésmászás, faágon ugrálás és hasonlók - hozzátartozik a Százashoz! Különben is, szinte már sportszerűtlennek érzem, hogy ilyen sok plusz infohoz jutok a túra előtt :-))

Gödény Creative Commons License 2000.05.10 0 0 93
Bika-völgyben nam vagyok már biztos, de valószínűleg az országútról jobbra felfelé való betérésnél, vagy előtte, az autóparkolóba való behajtás helyénél. A kettő között talán 20 m a távolság.

Gerecse Gyereküdülőnél biztosan az Országos Kék bélyegzőnél.

> A táj hat nap alatt is komoly változásokra képes.
> A "hullámvasút" szakaszon a durva ágak egy részét felaprítva egybegyűjtötték,
> másik részét éppen égették, de újabb torlaszokat is tettek az Országos Kékre.
> A vértestolnai műút előtti nagy tisztásnál is folyt fakitermelés, most tömérdek
> rönk áll az erdő egy része helyén.

A Vértesi Erdőgazdaság tud róla, hogy mikor lesz a Százas, hogy aztán a melósokat ott a helyszínen az ilyen apróságok menyire zavarják, az más kérdés.

Szomorú vagyok. Az utolsó pillanatban már nagyon más dolgunk van, mint ezekre a helyekre kimenni körülnézni és rendet tenni - bejárás részben a Gerecse 50, részben meg 3-4 héttel előbb. De ha éppen dolgoznak, akkor tényleg naponta változik a helyzet.

> A Bányahegy utáni kerítésmászó létra egyik foka kiszakadt, ahogy ráálltam -
> szerencsére a legalsó. Érdemes lenne a mellette lévő kaput valahogy felnyitni.

Ez vagy sikerül, vagy nem. De hogy a bányahegyi pontról, miután már áll a tábor és fő a tea, valaki kimenjen egy léccel, néhány szöggel és kalapáccsal, az megoldható.

> Tokodi pincéket elhagyva, egy részen valószínűleg valakinek a telkén mehet az út.
> Az illető múlt hét óta ledöfte a kerítésoszlopait.
> Lehet, hogy legközelebb már kerülőút után kell nézni arrafelé.

Remélhetőleg nem május 26-án teszi fel a sodronyt.

Előzmény: Pucros Mackó (92)
Pucros Mackó Creative Commons License 2000.05.10 0 0 92
Hahhó! Tegnap megint Dorog-Alsógalla túrán voltam.
Gödény, örültem az új cuccoknak a K100 honlapon, most különösen a pontosított km adatoknak. Arról tudnál valamit mondani, hogy a Bika-völgyi és a Gerecse Gyermeküdülőhöz tartozó km pontosan hol mérettetett? Ezek IRL nem annyira pontszerűek, mint a többi:)))

Ermak, McKérdeztem a zsíroskenyeret Mogyorósbányán, azt mondta a korcsmárosné, hogy lesz.

A táj hat nap alatt is komoly változásokra képes. A "hullámvasút" szakaszon a durva ágak egy részét felaprítva egybegyűjtötték, másik részét éppen égették, de újabb torlaszokat is tettek az Országos Kékre.

A Bányahegy utáni kerítésmászó létra egyik foka kiszakadt, ahogy ráálltam - szerencsére a legalsó. Érdemes lenne a mellette lévő kaput valahogy felnyitni.

A vértestolnai műút előtti nagy tisztásnál is folyt fakitermelés, most tömérdek rönk áll az erdő egy része helyén.

Tokodi pincéket elhagyva, egy részen valószínűleg valakinek a telkén mehet az út. Az illető múlt hét óta ledöfte a kerítésoszlopait. Lehet, hogy legközelebb már kerülőút után kell nézni arrafelé.

Voltak még: zápor-zivatar, rókák, kóbor ebek, muflonok, akácillat és gyönyörű kis virágok mindenféle. Meg nagy rohanás, hogy elérjem a 15:55-ös vonatot Alsógallán - sikerült:))

Gödény Creative Commons License 2000.05.10 0 0 91
És mi az, ami egy salakos, köves, aszfaltos úton hasznos lehet, de földúton - szekérúton teljesen felesleges.
Előzmény: Ermak (89)
Gödény Creative Commons License 2000.05.10 0 0 90
Az új térképek képtelenek voltak arra, hogy a 10 éve történt Országos Kék útvonal-változást átvegyék. Vagyis a térképen közel van a bánya, a valóságban rendesen kerüli. Majd nemsokára megtoldom a K100 honlapon levő térképet észak felé egy kicsit, hogy ez is rendesen látsszon. (Már megtaláltam a Somlyóvár-térképemet, 1:20000, helyesbítve: 1974, a zúzottköves erdészeti út még nincs rajta :-)

Most már vissza lehetne tenni az eredeti útvonalra a kéket - a bányát bezárták, körülkerítették, fát ültettek, por, teherautóforgalom nincs, sár is csak ritkán, de

1. A jelenlegi út jobb - szekérút, időnként szekérútként jól benőve, de ösvénynek még kiváló, meg tábla szélén; aszfalt, kövesút nincs benne egy szál se. A régi meg egy olyan szekérúton megy, amit a bányaművelés miatt elbontott kövesút helyett használ az erdészet, meg aki a sorompó ellenére bemegy kocsival.
2. A régi út átment Kisegyháza, vadászház területén, ahol éjjel mindig szabadon voltak a kutyák, néha nappal is.

Szóval aki nekimegy a volt bányaterület kerítésének, az jobbról kerülje, és vegye elő a turistatérképét - azon rajta lesz a jelzésen :-)))

Előzmény: Ermak (85)
Ermak Creative Commons License 2000.05.10 0 0 89
Lecsóka!

Köszi a tanácsot - így még nyugodtabban fogok kocogni, ahol bírom.

Még egy dolgot pontosíts: mit értesz 'rendes' cipő alatt? Idén maradok a bevált cuccaimnál (lásd korábbi írásműveimet), de kezd megtetszeni a futás-kocogás (terepen), úgyhogy előbb-utóbb veszek egy 'rendes' cipőt.

Rendesnek számít-e akármelyik tucat-edzőcipő (Puma, Adidas, Reebok stb.), amennyiben a talpa jó a terepfutáshoz, vagy _tényleg_ számítanak a mindenféle rázkódásgátló csodaalkatrészek, amik egyes cipőkben vannak? Valamennyit biztos számít, mert úgy tudom, az idősebb atlétáknak vannak ízületi gondjaik, de mi az, ami tényleg használ, és mi az, amit a marketingesek akarnak megetetni velem?

Előzmény: lecsoka (81)
Gödény Creative Commons License 2000.05.10 0 0 88
És nőnemű az ismerősöd ?
Előzmény: Ermak (86)
Gödény Creative Commons License 2000.05.10 0 0 87
:-)))
Előzmény: Ermak (85)
Ermak Creative Commons License 2000.05.10 0 0 86
Vízügyek:

A csobánkai műúton jobbra fordulva 1-200 méteren belül, a temetőnél van egy nyomóskút. Valószínűleg működik; ha addig járok még arra (autóval időnként útba esik), ellenőrzöm. Más kérdés, hogy ilyenkor még nem igazán van rászorulva az ember a vízre.

A túrát keresztező aszfaltutaknál általában van néhány autós, aki valaki(ke)t frissítővel vár - vésztartalékként ezek is szóbajöhető vízforrások, előre bekalkulálni őket piócaság.

Egyébként én bő 5 litert fogyasztok 'Százon', amit a rendelkezésre álló vízforrások és egy literesnél kisebb kulacs gond nélkül biztosítanak.

Egybként vannak, akik kulacsot sem visznek a Százasra: egyik ismerősöm '84 óta stabil résztvevő, szintidő 12-14 óra, és azt mondja, volt már, hogy pocsolyából ivott.

Ermak Creative Commons License 2000.05.10 0 0 85
>> A somlyóvári bányák lehet, hogy okoznak némi meglepetést, de annyi kell.
> Ha bányát látsz, már nagyon elkevertél.

Csak abból gondoltam, hogy az új térképek a kékhez közel jelölnek valami 'új bányaterületet'. Majd megnézem pontosan, mire is emlékszem.

>beosztásra. A Negy-Getét már vagy 2 éve viszacsempésztem az állandó pontok közé, most a >Hosszúhegy követi - és ez csak részben nosztalgia. Persze a jól bevált "ellenőrző hely" >fogalma és gyakorlata érvényben marad.

Meglepődnék - tán egy kicsit :-( is lennék - ha idén Pusztamaróton nem lenne ellenőrző hely :-)

Előzmény: Gödény (80)
Gödény Creative Commons License 2000.05.09 0 0 84
> Szerintem elég nagy szívás hurcolni a vizet egész úton.

Hátmég sátrat, hálózsákot, egy heti kaját mondjuk egy fogarasi gerinctúrán :-) A Kinizsi Encián egy magashegyjáró szakosztály.
Na, kicsit komolyabban. Nekünk nemcsak rendezőként ez az elvünk, de résztvevőként is - nagyon jól érezzük magunkat az olyan teljesítménytúrán is, ahol csak a magunkkal cipeltre számíthatunk. Ami ezen felül van, az kellemes plusz.

Egyébként annak lehet csak nagy szívás a vizet cipelni, aki egy szál semmiben futná végig a távot. Akinek úgyis ott van a hátán a hátizsák az esőköpennyel, egy meleg ruhával, lámpával, eü csomaggal, és nem rekordot akar dönteni, hanem csak szép nyugodtan végigsétálni és kellő biztonsággal szintidőn belül beérni, azt egy plusz kiló súly nagyon nem zavarja. És azért 20-30 kilométerenként lehet utántölteni, tehát az 1 liter legyen elég (ezt pont egy gödény mondja :-).

Hogy mások milyen elvek szerint rendeznek túrákat, az az ő dolguk. Van néhány alapelv, ami mindenki számára fontos, másban pedig ízlések és pofonok ... Van, aki versenynek tekinti a teljesítménytúrát, van, aki nem. Nem mondanám, hogy az egyiknek igaza van, a másiknak nincs. Egyetlen dolog fontos, legalábbis szerintem: előre derüljön ki, mi az, amit a rendező nyújt és elvár, ezt tartsa is be; aztán ki-ki eldöntheti, hogy a dolog érdekli-e így, vagy sem.

Előzmény: lecsoka (83)
lecsoka Creative Commons License 2000.05.09 0 0 83
Háát...

Az elveket tisztelni kell. Ám azért arra kíváncsi vagyok, hogy a Mátrabércen miért van 10 km-ként frissítés. Pl. forró leves Kékesen.

Főleg ha olyan meleg lesz az idő, mint amilyennek most ígérkezik. Szerintem elég nagy szívás hurcolni a vizet egész úton.

Előzmény: Gödény (82)
Gödény Creative Commons License 2000.05.09 0 0 82
A Kinizsi Százas egy turista felfogású teljesítménytúra - vagyis az alapelv: mindenki gondoskodjon magáról, vigye magával a szükséges enni- és innivalót.

Csobánka fölött a Camping büféje vagy nyitva van, vagy nem - ne számítson senki rá.
A Szent-kút egy érzékeny kitérő szintveszteséggel.
Pilisnyeregben árúsítunk üdítőt.
Kesztölcön van nyitvatartó kocsma, és lehet találni (de keresni kell!) nyomóskutat.
Dorogon vannak boltok, büfék.
Aki nagyon ki akar száradni, kis kitérővel Csolnok felső szélén találhat egy nyomóskutat.
Ha a jármű-kérdést sikerül megoldanunk, vagy a Getén, de valószínűbb, hogy a "horgásztó"-nál lesz valami nedű - de ez célkitűzés, nem ígéret.
Tokodi pincéknél az ott lakók szoktak adni vizet.
Mogyorósbányán kocsma, és lehet, hogy a bolt is nyitva tart. Van több nyomóskút is.
Péliföldszentkereszten a Szent-kút most több száz méteres kitérő.
Pusztamaróton a tábor előtt van forrás - nehezen megközelíthető, kis vízhozamú.
Bányahegyen adunk teát, és vizet a kulacsba.
Koldusszálláson a vadászháznál a kútból a víz a mezőny elejénél elfogy.
Somlyóváron maximum 1 pohár víz jut a nagyon kitikkadtaknak, kulacs töltésre nincs lehetőség. (Itt nincs forrás, a vizet kannákban viszik fel azok az ott alvók, akiknek van terepjárójuk).
Kőrösi-Csoma forrás - folyik, iható, de már úgyis alig van valami hátra a célig.

Szóval arra kell készülni, hogy 30 km-es darabokra vigye mindenki magával a vizet.

Előzmény: lecsoka (81)
lecsoka Creative Commons License 2000.05.09 0 0 81
Szerintem a gördülés nem a sebességtől függ, hanem a stílustól. Csak nyugodtan kocogj, de egy rendes cipőben.

Most akarok először indulni a százason, nem tudom hogyan áll a víz kérdés.

Előzmény: Ermak (79)
Gödény Creative Commons License 2000.05.08 0 0 80
> A somlyóvári bányák lehet, hogy okoznak némi meglepetést, de annyi kell.
Ha bányát látsz, már nagyon elkevertél.

> Látom, ismét van ellenőrző pont Hosszú-hegyen.
> ...az utóbbi időben nem volt - ha jól tudom, azért, mert ott még túlzottan együtt van a tömeg.

Ez egy sokkal bonyolultabb kérdés.
Eredetileg - az első százason - nem volt, mert a mintaként szolgáló Nagyszombati Százason is csak 30 km-nél volt az első pont, és nekünk nem hiányzott közben.

Aztán láttuk, hogy sokan sumákolnak, és Hosszúhegyet alul kerülik. Akkor raktuk be a Hosszúhegyet és a Nagy-Getét az ellenőrző pontok közé. Abban az időben viszont az "ellenőrző hely" fogalma még nem létezett - vagyis nem csináltuk azt, hogy a füzetben felsorolt 20-30 hely közül 2-3 -ra tettünk pontőrt és pecsétet - amit a résztvevők előre nem tudtak, hogy melyik helyen lesz. Erre az útvonalnak a Tata felé való áthelyezése után lett szükség, mert mind a Hegyeskő, mind a Bajóti Öregkő kihagyásra csábító kerülőbe került. A pontok teljes számát viszont nem nagyon akartuk bővíteni - ezért aztán Hosszúhegy, Gete és Pusztamarót megszűntek állandó ellenőrző pontok lenni - viszont mindig volt 2-3 ellenőrző hely,
általában a Nagy-Kevély, Hosszúhegy, Gete, Hegyeskő, Bajóti Öregkő, Péliföldszentkereszt Szent-kút, Pusztamarót készletből válogatva.

Most, hogy a szárligeti cél miatt megint nincs gond a kerülőkkel (az Öregkő helyett a kék+ -on, az átvágó úton kell menni, aki meg a horgásztói irány helyett bemegy Tokodra és tovább az országúton, az lehet, hogy spórol némi szintet, de távolságban rátesz, és flasztert kap ösvény és szekérút helyett), részben vissza tudunk állni az eredeti beosztásra. A Negy-Getét már vagy 2 éve viszacsempésztem az állandó pontok közé, most a Hosszúhegy követi - és ez csak részben nosztalgia. Persze a jól bevált "ellenőrző hely" fogalma és gyakorlata érvényben marad.

A tömeggel olyan nagy baj nincs. Hagyományos adminisztrációval (táblaőr-karton, toll) 3 "asztal": 3 páros, 3 bélyegző kell, meg egy forgalomirányító. Számítógéppel elég 1 belyegző - amit a rajt ugyanilyen stílussal el tud indítani, azt már egy pont is elbírja - legfeljebb noszogatni kell az embereket, hogy előre vegyék az ellenőrzőlapot a kezükbe, és ne az asztal előtt tegyék le a hátizsákjukat bogarászni benne, feltartva az egész sort ezáltal. Szóval az 1 "asztalhoz" azért 4 pontőr tartozik (gépkezelő, pecsételő és 2 forgalomirányító), de ők le tudják zavarni a tömeget komolyabb sorbanállás nélkül.

Előzmény: Ermak (78)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!