Keresés

Részletes keresés

nofRETRO Creative Commons License 2015.10.27 0 0 94471

Sok sikert, biztosan jó lesz! :)

Régebben literes befőttesüvegekbe töltöttem a megsavanyodott tejet altatáshoz, előfordult hogy három is kellett. Ezeket állítottam egy akkora lábasba, fazékba , (vízzel feltöltve mint dunsztolásnál), amibe együtt belefértek, így melegítettem. Most hirtelen nem tudtam előkapni, azért hagyatkoztam a fazékra. De praktikusabb az üveg.

Előzmény: dalia (94467)
nofRETRO Creative Commons License 2015.10.27 0 0 94470

Köszönöm, ez fontos infó! Van, ahol ecetet is írnak (a csatolt linkek hozzászólásaiban), de ez egyszerűbb, ki fogom próbálni. Az unokák miatt fontos nekem, hogy nyugodt lélekkel adjam. A tegnapi gombóc nagy sikert aratott, a hírek szerint :)

A túró olyan lett, mint gyerekkoromban, amikor kis tejföllel sóval megbolondítva, zöldpaprikába töltve faltam, jobban ízlett, mintha fagyi lett volna.

 

Előzmény: GPF (94469)
GPF Creative Commons License 2015.10.27 0 0 94469

Szerintem sem alszik meg, ha felforralod. Azért kell bele a tejföl, vagy egy másik aludttejből egy kicsi.

A forralásnak épp a csírátlanítás a lényege, az megöli a altató bacikat is.

Előzmény: nofRETRO (94465)
dalia Creative Commons License 2015.10.27 0 0 94468

Háztáji tej, természetesen. Itt szerda/szombat van piac, akkor szoktam tejterméket venni.

Előzmény: beetee (94462)
dalia Creative Commons License 2015.10.27 0 0 94467

ez nagyon klassz leírás, köszönöm.

Holnap reggel van piac, veszek tejet, beszámolok az eredményről.

Előzmény: nofRETRO (94464)
nofRETRO Creative Commons License 2015.10.27 0 0 94466

Agglegény-kompóthoz szerintem kell ekkora :)

 

Előzmény: beetee (94453)
nofRETRO Creative Commons License 2015.10.27 0 0 94465

Mindenesetre legközelebb én is felforralom először a háztáji tejet. Aztán majd altatókat dúdolok . Megnyugtató lenne számomra, ha így is működik, és miért ne, ha nálatok bevált. Köszi.

Előzmény: beetee (94462)
nofRETRO Creative Commons License 2015.10.27 0 0 94464

Megosztom én, nekem is fel kellett frissíteni az emlékeket, de többféle kicsit eltérő módszer van. Amit kihagytam, amit nyáron a meleg magától megold, a felmelegítés, ami nem forralás, a savanyodás-altatás előtt.

Szóval kiöntöttem két edénybe - itt lett volna jó az üveg, mert abban látom a változást- és két nap után úgy tűnt, hogy ez már aludttej, lassan elkezdtem melegíteni, hogy kicsapódjon a túró. Itt megint hiányzott az üveg, mert ha abban állítom bele egy fazék vízbe melegedni, látszik, amikor már szinte megfordul a savón a kicsapódott túró. Most csak tippelni tudtam.

 

Előkészítettem egy-egy lábast, szűrőt, spárgát! :) meg fehér konyharuhát, amit a szűrőre terítettem, fészket csinálva az anyagnak. Beleöntöttem még melegen, de később olvastam, hogy ki kell előbb hűlnie, de mindegy, talán így szárazabb lett?. összefogtam a konyharuha sarkait, megkötöttem, és felfüggesztettem a konyhafiók fogantyújára, alátettem a szűrőt a fazékkal. Majdnem beleért a batyu. Este csináltam, reggelig lógott, akkor kivettem a konyharuhából, és olyan lett, mint ahogy a képen látszik. Minél hosszabb ideig csöpögtetjük, annál szárazabb lesz.

 

Az egyik edényben sajnos véletlenül jobban felmelegedett az anyag, gyakorlatilag felforrt, abból kevesebb túró lett, szárazabb, de az is jó.

 

Ebből most túrógombóc lett (mivel még a forralás hiánya aggaszt, de a gombócot főzöm, így biztosítom a bacimentesítést, vagy mit) , a savót eltettem, le is fagyasztottam belőle. A savóból eresztettem  fel a spenótot , nagyon finom lett.

Igazából a hamis túrógombóc a fő kedvenc, egyszerűbb megcsinálni is, de most mindenáron túrót akartam létrehozni, és kiderült az olvasmányokból, ez az eljárás már közelít a sajthoz is :)

 

Pár éve még a jásztej zacskósból csináltam, nyáron,  mert az meg tud(ott) savanyodni. A zsírosabból, néha maradék tejfölből egy két kanálkával belekevertem. A papírdobozosok meg sem savanyodnak, csak megromlanak. Úgy tűnik, hogy az alap (enyhébb) pasztörizálás nem akadályozza meg a túrókészítést, szemben a ma gyakoribb, hosszan friss tejjel, amit másként kezelnek. Valahol ez is le van írva, de most nincs kéznél a link.

linkek a sok közül:

249. Túrókészítés

Házi túró és tejföl | NOSALTY – receptek képekkel

Előzmény: dalia (94459)
nofRETRO Creative Commons License 2015.10.27 0 0 94463

Úgy tudom, hogy ha fel van forralva, akkor nem alszik meg. Pedig a kiindulás az aludttej.

 

Előzmény: beetee (94462)
beetee Creative Commons License 2015.10.27 0 0 94462

A tej-en a nem bolti, nem feldolgozott (UHT, ESL, zsírtalanított, homogenizált, stb) terméket, hanem a tehén tőgyéből kifolyó folyadékot érted te is?

 

Azt egy forralás után kint kell hagyni szobahőmérsékleten és elkészül magától. Megalszik normálisan. Nálunk így teszi a dolgát. Utána felmelegítés, és mikor kicsapódik a túró, akkor visszahűtés, szűrés.

 

Gyorsítani lehet az alvadást egy kis tejföl belekeverésével. Akkor biztosan a megfelelő bacik indulnak neki.

 

 

 

Előzmény: dalia (94461)
dalia Creative Commons License 2015.10.27 0 0 94461

:) eddig megvan.

Az eljárás érdekelne...

Előzmény: nagypapi51 (94460)
nagypapi51 Creative Commons License 2015.10.27 0 0 94460

Sztem simán csak TEJ kell hozzá :)

Előzmény: dalia (94459)
dalia Creative Commons License 2015.10.27 0 0 94459

milyen recept alapján csináltad? Az utóbbi két próbálkozásom a lefolyóban landolt, valamit elrontok, pedig korábban gyakaran csináltam, de pár évet kihagytam és valamire nem jól emlékszem. Leírod a te módszered? Mert nagyon szép lett az eredmény.

 

köszi

 

d.

Előzmény: nofRETRO (94456)
VEE Creative Commons License 2015.10.27 0 0 94458

Kösz az ötletet. Egy vidékről a MOM biopiacra járó palotási termelőnek már annyit adtam, hogy nem kér többet, de a tejesekre nem gondoltam.

Előzmény: nofRETRO (94456)
nofRETRO Creative Commons License 2015.10.26 0 0 94457

ilyen lett

a gombócról nem csináltam képet :)

de az is kedvemre való.

Előzmény: nofRETRO (94456)
nofRETRO Creative Commons License 2015.10.26 0 0 94456

Micsoda véletlen, épp házitúrót csináltam tegnap (évek óta nem), és a három liter tejhez nem találtam üveget, pedig abban nagyon jól látszik, hogy melyik fázisban van a tej. Legközelebb majd kérek kölcsön, de esetleg ilyen háztáji tejesnél érdemes lenne érdeklődni, vagy/és biopiacon. Egy ötliteresben 4 liter tej kényelmesen elfér.

Előzmény: VEE (94450)
VEE Creative Commons License 2015.10.25 0 0 94455

Pár éve egy kárpátaljai társasúton a határközeli falu polgármesterénél szálltunk meg. Azt kérdeztem tőle, hogy mivel segíthetnénk. Azt mondta, hogy ruha van, mert ott is van már nyugati bála, könyvet már alig olvasnak a fiatalok, de az általam ajánlott ötliteres üvegeket szívesen fogadják. Pár hét múlva egy turistabusz indulásához elvittem több banános doboznyi üveget (meg irattartókat, másoló- és firkapapírt).

 

Ha megy még egyáltalán oda turistacsoport, akkor majd oda fogom küldeni ezeket az üvegeket, persze előzetes megbeszélés után, mert kidobni nincs szívem.

 

Előzmény: beetee (94453)
islamorada Creative Commons License 2015.10.25 0 0 94454

Az is de nekem legalabbis rossz izu kavet ad, kulonben is utalom a neszkavet. Es a kizarolag forro vizet ado keszulek elfoglal egy baromi nagy helyet. A forro vizet egy kis kaveskannabol tudom allandoan biztositani.

Előzmény: Luca_41 (94452)
beetee Creative Commons License 2015.10.25 0 0 94453

Háztartásba nagy. Nekem van pár darab, de tény, hogy kovászos uborka/káposzta készítésen kívül nem használom semmire. 

Minden más télire eltett dolog 720-as, vagy annál kisebb üvegekben van.

Bőven elég egyszeri felhasználásra. Ha meg nem, akkor kettőt bontok... :)

 

Nagykonyhán igen. 5l meggybefőtt, csemegeuborka, stb, ott van létjogosultsága.

 

Előzmény: VEE (94450)
Luca_41 Creative Commons License 2015.10.25 0 0 94452

Arról nem is beszélve, hogy milyen drága hozzá a kapszula.

Előzmény: islamorada (94439)
nagypapi51 Creative Commons License 2015.10.25 0 0 94451

Olvastam már korábban is a felajánlásod, de én spec. nem tudnék mit kezdeni velük.

Van egy régi, 3 literes üveghordóm, abban készül a kovászos uborka, a végét már annak is kerülgetjük.

Az 5 l az a méret, amit kevés háztartás tud ki/felhasználni.

Előzmény: VEE (94450)
VEE Creative Commons License 2015.10.25 0 0 94450

Nem tudok, nem akarok belenyugodni, hogy senkinek nem kell még ingyen sem ötliteres, fémkupakos befőttes üveg...

Előzmény: VEE (94444)
ZsuR Creative Commons License 2015.10.23 0 0 94449

...fahejas csigat sutottem, elesztovel es sutoporral, dagasztas nelkul...

 

ZsuR Creative Commons License 2015.10.22 0 0 94448

Ugy alakult, hogy egy ontottvas serpenyom nem lett elmosogatva azonnal.  Itt egy masik fele-fajta takaritasi modszer a nem zomancos ontottvasra - gondolom a szenacelra is lehet alkalmazni... ki fogom probalni egy kovetkezo lustasagomnal...

 

A nagyobb darabokat (kezzel) kiszedni a serpenyobol, es keves olajat es sot ontok az aljaba es papirtorolkozovel atdorzsolom.  Laza oblites es szarazra torles - nem kell olajozas ez utan a takaritas utan, csak szarazra torles.

nagypapi51 Creative Commons License 2015.10.19 0 0 94447

Bár konyhaasztalra nem illő a lósz@r, de amíg van, veréb is lesz...

Előzmény: Boszorka (94446)
Boszorka Creative Commons License 2015.10.19 0 0 94446

Most beleéltem magam, hogy milyen csodás lenne egy jó csülkös bableves gyöngy formájában.:-)

Viszont nem vitás, hogy lesznek lelkes vásárlók, a tv néző konyhasznobok közül.

Előzmény: nagypapi51 (94445)
nagypapi51 Creative Commons License 2015.10.19 0 0 94445

Meglehet, csak idő kérdése, és kötelezővé teszik a megvásárlását, de nem kapkodok, megvárom... :)

VEE Creative Commons License 2015.10.18 0 0 94444

Bocs, hogy ide írom az alábbiakat, de talán érdekel valakit.

 

A vári házunkban lévő cukrászda által kidobott ötliteres, fémkupakos üvegeket sokáig a Nagycsarnokban árusító egyik vecsési savanyúságosának vittem, de már túlcsordult náluk a készlet. Ezután – a többi holmival, ruhával, bútorral, edénnyel – nógrádi és hevesi nagycsaládosoknak adtam, de most már ott sem nagyon kell. Korábban hasonló fórumon felajánlottam és kértek is egy-két zsákkal (zsákonként 7-8 üveggel), de ismét összegyűlt 8 zsáknyi.

 

Ha valaki elfogadja ingyen, akkor reagáljon a fórumon, mert az e-mail címem nem nyilvános. Ha az érdeklődő címe is rejtett, akkor majd keresnünk kell valakit, aki közvetít.

Kurugla Creative Commons License 2015.10.18 0 0 94443

vitába szállok veled,mert a munkát könnyitő mindig modernebb gépek nem ördöktöl valok,mert gyártói kisérletek eredményei.Természetesen az ujdonság mindig drágább egy ideig.Én elég öreg vagyok,hogy emlékezzek az orosz szerkentyükre,amik elnyühetetlenek voltak /a szokolom még mindig szól,a rakéta porszivó még üzemel/persze már nem használom őket.Különben egyedül élek  sajnos,igy akkor szárad meg a ruha amikor akar,s ha én vásárolok valami használt gépet,akkor előbb megnézem tüzetesen megvétel előtt.

Előzmény: islamorada (94438)
ZsuR Creative Commons License 2015.10.17 0 0 94442

Fahejas csiga torta :))

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!