Keresés

Részletes keresés

FLA Creative Commons License 2004.08.23 0 0 247

Szerintem az ácsaid éhbérért dolgoznak! Nézz majd meg referenciákat, de csak az árról nekem az a véleményem, hogy nagyon jónak tűnik!

Nyeregtető? Milyen cserép lesz, és ha pl. hódfarkú, akkor koronában, vagy kettősfedésben lesz? Dobozos vagy tetősík lambériázás? Külső fóliázás benne van?  Faszerkezet láng- és gombamentesítés? Technológia? (mártás, kenés v. permetezés)

A csempézésre is egész jónak mondható az 1500/nm, ha a fugázás is benne van.  

A kőművesmelókat a vakolás azért eléggé megdobja, ez magában a mdíj költségek majdnem felét is kiteheti. Ha a munkanemeket külön nem tudod, az egészről summázott véleményt én sem tudok mondani.

Előzmény: knorti (246)
knorti Creative Commons License 2004.08.23 0 0 246

Sziasztok,

 

A napokban kaptam egy árajánlatot ácsmunkára, nekem elsőre korrektnek tűnik. 136 m2 a tetőfelület (45 fokos) és a talpszelemen lehelyezésétől kezdve az utolsó cserép felhelyezéséig minden benne van. Még a lambériázás is. Mindez 240.000 Ft.

A kőműves munkadíját kicsit sokallom.

1 alap készítés (csak betonozás) 2x4 méter

2 réteg aljzatbeton közte vízszigetelés 65 m2

1 betonkoszorú 8x9 méteres a ház

födém betonozás

1 db kémény építés kb 9 méter

belső vakolás 340 m2

2 ajtó kialakítás (ebből 1 boltív) + 4 behelyezés

5 ablak csere

és mindezért elkérne 740.000 Ft-ot. Szerintem ez sok. Szerintetek?

Ja utána 1500 Ft/m2-ért csempézne.

üdv

Knorti

 

NeomatiK Creative Commons License 2004.08.18 0 0 245

Most meg egy sorban látom! Hagyom a csudába, nem értem.

Előzmény: NeomatiK (244)
NeomatiK Creative Commons License 2004.08.18 0 0 244

De jó, hogy van a megnéz opció, ott még nem tette új sorba a számokat.

És amit most látok, hogy most az Ön erre válaszol-ban sincs új sorban. :-/

Előzmény: NeomatiK (242)
monyesz Creative Commons License 2004.08.18 0 0 243

Sziasztok !

Nálam most voltak festők (egy teljes fürdő-wc felújítás után), akik 800 Ft/nm árral számoltak, ebből 300 az anyag (glett festék, élvédő, stb). Ez nekem reálisnak tűnt, szerintetek ?

NeomatiK Creative Commons License 2004.08.17 0 0 242

... folytatom a bemásolást:

 

Tetőfedés nettó árai (anyag + munkadíj = összesen Ft/m2):

 

 

Eternit síkpala, 45 fok tetőhajlásszögig

 

Egyszeres fedés, 60x40 cm, vörös, vöresebarna, barna, antracit, natúrszürke: 3155 + 375 = 3530

Egyszeres fedés, 40x40 cm, sarkított négyzetpala, natúrszürke:                2479 + 360 = 2839

Egyszeres fedés, 40x40 cm, sarkított négyzetpala, színes:                       3170 + 360 = 3530

Egyszeres fedés, 44x40 cm, rombuszpala, natúrszürke:                             3495 + 270 = 3765

Egyszeres fedés, 44x40 cm, rombuszpala, színes:                                     4511 + 270 = 4781

Egyszeres fedés, 40x40 cm, structura pala, antracit structura:                    6458 + 270 = 6728

Kettős fedés, 20x40 cm, téglalap pala, színes:                                          5442 + 1200 = 6642

Kettős fedés, 20x40 cm, hódfarkú pala, színes:                                         5442 + 1200 = 6642

 

 

Bramac betoncserép, 45 fok tetőhajlásszögig

 

Bramac Alpesi tetőcserép 1/1:              1995 + 150 = 2145

Bramac Római tetőcserép 1/1:              2069 + 150 = 2219

Bramac Alpesi cristal tetőcsrép 1/1:      1596 + 150 = 1746

Bramac Alpesi classic tetőcserép 1/1:   2069 + 150 = 2219

Bramac Merkant tetőcserép 1/1:          1895 + 150 = 2045

Bramac Téglány betoncserép:              3191 + 600 = 3791

Bramac Hódfarkú betoncserép:            3191 + 600 = 3791

 

 

Égetett agyagcserép, 45 fok tetőhajlásszögig

 

Tatai hódfarkú, kettős fedés, 37,5x17,5 cm, natúr:            1904 + 630 = 2534

Tondach Tangó, 40x25,5 cm, natúr:                                   1575 + 375 = 1950

Tondach Tangó, 40x25,5 cm, engóbos:                              1718 + 375 = 2093

Tondach Csárdás, 40x25,5 cm, natúr:                                1558 + 375 = 1933

Tondach Csárdás, 40x25,5 cm, engóbos:                           1700 + 375 = 2075

Tondach Keringő, 43x26,5 cm, natúr:                                 1533 + 375 = 1908

Tondach Keringő, 43x26,5 cm, engóbos:                            1680 + 375 = 2055

Tondach Polka, 43x25,5 cm, natúr:                                     1533 + 375 = 1908

Tondach Polka, 43x25,5 cm, engóbos:                               1680 + 375 = 2055

Tondach Hódfarkú, 38x18 cm, natúr:                                  2949 + 570 = 3519

Tondach Hódfarkú, 38x18 cm, engóbos:                             3232 + 570 = 3802

Tondach Új hódfarkú, 40x19 cm, natúr:                              2433 + 570 = 3003

Tondach Új hódfarkú, 40x19 cm, engóbos:                         2666 + 570 = 3236

Tondach Hornyolt íves vágású, 40x21 cm, natúr:               1853 + 495 = 2348

Tondach Hornyolt íves vágású, 40x21 cm, engóbos:          2023 + 495 = 2518

Tondach Hornyolt egyenes vágású, 40x21 cm, natúr:        1853 + 495 = 2348

Tondach Hornyolt egyenes vágású, 40x21 cm, engóbos:   2023 + 495 = 2518

 

Eternit cserép, 45 fok tetőhajlásszögig

 

Eternit Europa betoncserép:                   1899 + 270 = 2169

Eternit Hiedelberger betoncserép:          1899 + 270 = 2169

Eternit Strabgfalz betoncserép:              1899 + 270 = 2169

Eternit Verona betoncserép:                   2419 + 270 = 2689

Eternit Europa betoncserép, sötétkék:   3387 + 270 = 3657

 

Zsindely

 

BP Kanadai, Citadel, speciális bitumenes alátétlemezzel:              2057 + 720 = 2777

BP Kanadai, Elegance, speciális bitumenes alátétlemezzel:           2503 + 720 = 3223

BP Kanadai, Tradition, bitumenes csupasz alátétlemezzel:            2559 + 720 = 3279

BP Kanadai, Elegance, bitumenes csupasz alátétlemezzel:           2513 + 720 = 3233

Isola bitumenes zsindely karát, palaszürke:                                  3358 + 525 = 3883

Isola bitumenes zsindely karát, zafírkék:                                       2739 + 525 = 3264

Tegola Canadese Master, kettőzött téglány forma, dióbarna:       3712 + 555 = 4267

Tegola Canadese Master, kettőzött téglány forma, bazaltfekete: 3712 + 555 = 4267

Tegola Canadese Master, kettőzött téglány forma, felhőkék:        4120 + 555 = 4675

Előzmény: NeomatiK (201)
NeomatiK Creative Commons License 2004.08.17 0 0 241

Felhívás!

 

 

Kérném a topikba írókat, hogy amikor hozzászólásukban árat írnak, akkor azt - csak az árat - vastaggal betűvel írják!

 

 

 

Azért, hogy a topik végigfutásakor kitűnjön az árat nem tartalmazó hozzászólások közül és így könnyebb legyen az információszerzés. Hálás köszönet!

MacAry Creative Commons License 2004.08.13 0 0 240

 

Szia FLA!

 

Kössz a sok infót! Válasz ment a privibe.

Előzmény: FLA (239)
FLA Creative Commons License 2004.08.13 0 0 239

Bútortologatás ellen a vakolat sem véd, legfeljebb nem sérül meg olyan mélyen. A lyuk mellesleg könnyen javítható, kiglettelhető pl. egy felújításkor, persze utána le is kell festeni. Mondjuk azt nehezen tudok elképzelni olyan lakást, ahol minden hónapban mozognak a bútorok... Ha pedig igen, akkor a szokásosnál óvatosabban kell eljárni. Szerintem ez nem nagy ügy. Nehéz bútorokhoz pl. több ember.

Az éleket, negatív sarkokat az alu élvédő elég jól tartja, ott nehezebb rombolni, bár azért ajánlott a festés v. tapétázás után külső élvédőt (műanyag) is ragasztani a forgalmasabb helyeknél lévő sarkokra.

Előzmény: MacAry (237)
FLA Creative Commons License 2004.08.13 0 0 238

Szervusz!

 

- a gipsz kiváló "lélegző", nagyon szépen átereszti a párát, kivéve ha pl. mű-oldószeres festékkel fested. De a diszperzió meghagyja ezt a jó tulajdonságát.

- ezt nem tudom, kitől hallottad, talán olyasvalakitől, akinél elb***ták a hézagolást és szanaszét repedtek a csatlakozások. Ott már tényleg csak a tapéta - vagy a valahol nemrég emlegetett festhető akril - segít eltüntetni a szar melót. Először én is tapétát terveztem, mert nem bíztam túlságosan abban, hogy tényleg repedésmentesen meg tudom csinálni az egész felületet, főleg a csomópontokat - hiszen először gipszkartonoztam és gletteltem életemben -, de kishitű voltam... Úgyhogy most minden festve van, nem tapétáztam sehol és nem is tervezem. De ha valami csoda folytán beüt vmi Richter 4-5-ös, akkor lehet, hogy végig kell tapétáznom a lakást... De azt még utólag is meg lehet tenni, rá a diszperzióra is.

- a tapétaragasztótól is még simán lélegezni fog a karton

- ha pl. hiltivel akarod szétverni a falad, akkor valóban megrepedhet a túloldalon a hézagolásnál. Ha biztosra akarsz menni, akkor nem ütvefúrásra állítod a fúrót, csak normál állásban nyomod neki.

A remegés repesztheti meg a gipszkartont (pl. kalapálás, erős dübörgés a falon, stb.). Bár én pl. 10-es válaszfalat is fúrtam már 14-essel ütvefúrva (mosdórögzítő tiplihez), de a túloldalt semmi repedést nem sikerült előcsalogatni.

Előzmény: MacAry (237)
MacAry Creative Commons License 2004.08.12 0 0 237

 

Szia FLA!

 

Először is üdv Neked újra e topicban is! :-)

A hétvége sajnos megint nem jó nekem, a többit ez ügyben privátban megírom.

 

Ha jól értelek, akkor Nálatok szárazvakolat van. Ennek azért örülök, mert akkor előbb-utóbb személyesen is lecsekkolhatom.:-)

Néhány kérdésem azért előzetesen is lenne a gipszkarton falakkal szemben:

- ettől még tud "lélegezni" a fal?

- hiedelem, hogy a gipszkarton falra "csak" tapétát érdemes tenni?

- ha amúgy szerinted a gipszkartontól még tudna a fal lélegezni, a tapétaragasztó nem gátolja meg ezt?

- azt is hallottam, hogy falfúrások esetén előfordulhatnak komoly sérülések (repedések) is, ez igaz?

 

Nem vagyok az a falba boxolós típus (még), ezt majd az építkezés idejére tartogatom :-))), de azért bútortologatásból kifolyólag nálunk könnyen előfordulnak "ütközések". Ez könnyen orvosolható?

 

 

Előzmény: FLA (235)
moonshadow Creative Commons License 2004.08.12 0 0 236

"A helybeli szakiknak pár előnye van: ott laknak, sűrűn fogsz utána is találkozni vele, nem tud meglógni."

 

Éppen ezért ha összerúgod vele a port, máris van egy stabil haragosod a faluban ahová most költöztél. Az éremnek ez a másik oldala.

Előzmény: Törölt nick (227)
FLA Creative Commons License 2004.08.12 0 0 235

Olcsóbb és sokkal gyorsabb!

Ennyit tudok mondani summásan.

Díjra nem tudom, mennyiért szárazvakolnak, az anyagköltsége kb. 450 Ft (gk) +140 Ft (ragasztó) /m2 + szállítás. Nekem egy részt kőműves vakolt, ahol muszáj volt (lépcsőház), szépen és szerintem olcsón dolgozott, 1000 Ft/m2-ért. A gipszkartonozást viszont mindenhol én csináltam, és nem nagy durranás, ráadásul gyorsan is megy és nem kell a vakolat kiszáradásáig sem várni.

A glettelést viszont nem ajánlom sk-ban gipszkartonnál, ha még nem gletteltél gk-t korábban, mert ott nagyon szépen kell dolgozni, hogy az összeeresztés észrevétlen maradjon (egyébként Satriani vmi 400 Ft/m2 körüli gk glettelési ajánlatot kapott). A vakolatnál egyszerű telibe glettelni, ahol kell utána, kis csiholás és kész is.

 

Tulajdonságaiban annyi a különbség, hogy a szárazvakolat "kopog", kb. úgy, mint a dryvit. Vannak, akiknek emiatt nem szimpatikus, de én max. azokat értem meg, akik pl. squash termet terveznek a lakásukba. Egyébként mondjuk egy hónapban hányszor koppintasz oda a falnak úgy átlagban? :)

A másik, hogy a durva mechanikai sérülésekkel szemben a gipszkarton kevésbé ellenálló. Tehát faltörő kossal vagy nehéz tárgy hegyes sarkával azért vigyázni kell. Ezt megérzi mondjuk a vakolat is, de abban kisebb bemélyedést hagy.

 

Előzmény: MacAry (234)
MacAry Creative Commons License 2004.08.11 0 0 234

 

Halihó Mindenkinek!

 

Néhány napig munkaügyekből kifolyólag Kaposváron tartózkodom, erre "meghal" a kedvenc topicom???? :-)))) Azért sem hagyom!

 

A következő infó érdekelne: egy kivitelező a belső falakra szárazvakolatot (gipszkarton) javasolt. Persze, nekem is megvan a véleményem a dologról....:-)))

Azonban egy megközelítő becslés azért érdekelne, hogy mi a különbség a hagyományossal szemben munkavolumenben, -órában, -díjban, esetleg egyéb fontos tudnivalók az ügyben. Előre is kösz!

NeomatiK Creative Commons License 2004.08.05 0 0 233

Ok, így már más a helyzet, ha az a munkadíj nem az alapra vonatkozott, hanem az aljzatbetonra.

Előzmény: Törölt nick (227)
MacAry Creative Commons License 2004.08.04 0 0 232

Szia!

 

Tényleg jelentősnek tűnik a különbség. Persze tudom sok összetevője van az árnak: minőség, mester keresettsége/leterheltsége, vállalási idő, munkamódszertan, évszak, stb.

 

Köszi a hozzászólásod, akárcsak Maestro-é megerősítette bennem, hogy helybeli mesterektől is feltétlenül kell ajánlatokat beszedni. Bízom abban is, hogy egy szerencsés választás esetén (mint a Te esetedben is) az egyéb szakik kiválasztása is leegyszerűsödhet.

Előzmény: Törölt nick (227)
FLA Creative Commons License 2004.08.04 0 0 231
Emil ment.
Előzmény: MacAry (230)
MacAry Creative Commons License 2004.08.03 0 0 230

 

Szia FLA!

 

Kérlek, küldd el privátban az elérhetőségét. Köszi.

Előzmény: FLA (229)
FLA Creative Commons License 2004.08.03 0 0 229
Nekem van egy, Békásmegyeren lakik, de úgy tudom, Dunakeszin is dolgozott tavaly. Szerintem korrekt árakon (bár azt majd az építtető eldönti), és gyönyörűen dolgozik.
Előzmény: MacAry (228)
MacAry Creative Commons License 2004.08.03 0 0 228

 

Szia Maestro!

 

Élmény volt a hozzászólásod, kész kémregény!:-))

 

"háromnegyed évvel az építkezés előtt odaköltöztem albérletbe abba a faluba, ahol a házunkat építjük. Ismerkedtem a helyszínnel és az adottságokkal, valamint persze a lakosokkal, önkormányzati emberekkel, a szomszédainkkal"

......Jelentéseimet Maestro álnéven küldtem, összekötöm XY volt...:-))))

 

Félretéve a tréfát, nekem is az a meggyőződésem, hogy a helybeli mesterek (remélem, azért nem csak!) elemi érdeke, hogy a környékbeliek ismerjék és elismerjék a munkájukat, mert feltételezem - leszámítva néhány mazochistát - mindenki helyben szeretne folyamatosan dolgozni és nem 300 km-rel távolabb (ahol esetleg még nem ismerik a munkáját).

 

Ha esetleg valaki tud megbízható kőművest Dunakeszin (esetleg Dunakeszi-Alsón), kérem jelezze nekem. A hétvégén a környékbeli "sorstársakat" meginterjúvolva, egyelőre én még nem találtam ilyet!

 

 

Előzmény: maestro (225)
Törölt nick Creative Commons License 2004.08.03 0 0 227

Üdvözlet!

 

Macary:

 

Szórás a munkadíjjak között változó volt. Csak egy példa: 38PTH falat volt aki 1200-ért húzott, volt aki 2500-ért m2-t. Tehát rengeteg dologban nagyon nagy eltérések is voltak, és minőségben is. Úgy gondolom mindig kell referenciát nézni, beszélgetni azzal az építtetővel, aki őt alkalmazta már, hogy dolgozik.

 

Én hírdetés alapján eggyel sem vettem fel a kapcsolatot - kivétel ezalól egy kisebb földmunka, mert sűrgős volt, de azt nehéz elcseszni - , mind előzetes tájékozódás nyomán. Jobban le tudtam ellenőrizni a referenciájukat, mintha mondjuk látnék egy bekeretezett hírdetést az újságban, hogy én vagyok a legolcsóbb és a legjobb.

 

Előttem itt maestro sok mindent leírt, nem ismételném meg. Egy biztos: jóval előbb mielőbb építkeznél már fel kell deríteni ezt a terepet a környéken, akár 1 évvel is, én is így csináltam. A környékbeli építkezéseket járni akár, vagy pl. amikor mész a építési engedélyekhez nyilatkozatokat beszerezni, ott is sok jó tanáccsal el tudnak látni. Pl. én a szennyvíztelepen elbeszélgetve és megbarátkozva a főnőktől kaptam egy nagyon jó kőműves és ács nevét. Ott lakik azonos helyiségben, referenciáit néztem meg, meg épp ahol dolgozott, de vele az volt a gond, hogy idén már tele volt. Viszont akik évtizedek óta itt élnek és laknak, azok már tudják hogy ki az akihez mehetsz. És ha összeismerkedsz velük, akkor nagy valószínűséggel nem vernek át.

 

Ha a kőművesed jó, akko Ő fog neked ajánlani esetleg jó egyéb szakit is, pl vizest, gázost, saját magát nem akarja Ő se leégetni, és nem fog barbárokkal dolgozni. Szóval ha szerintem egy jó mestert kifogsz akkor nem lesz baj az építkezéssel.

 

Hozzáteszem, hogy szeintem nem csak az árat kell nézni, hanem a minőséget is. Én pl. nem a legolcsóbbat választottam ki, de 3xosan megtérül, ha nem kell lebontanod a falat, üvöltöznöd, időből kicsúsznod, stb. És nem feltétlenül jobb, ami drágább. Jópár példát láttam erre.


A helybeli szakiknak pár előnye van: ott laknak, sűrűn fogsz utána is találkozni vele, nem tud meglógni. Ha pl. messzíről jár, nem kell a benzinpénzét neked fizetni, és ha bármi van, pillanatok alatt átugrik. Ettől függetlenül nem feltétlen kell helyivel csináltaatni, de célszerúű lehet. Ismeri pl. a helyi tűzépet, lehet, hogy tud alkudozni neked az anyagokból, stb.

 

glam slam:

 

Ezek pusztán munkadíjjak, anyagok nélkül. A beton csupán a betonra vonatkozik zsaluzásra nem. Nem alapra vonatkozott, azt mi csináljuk őnerősen, azért nem fizetnék ennyit.

És ne felejktsd el azért nem olyan egyszerű a betonnal dolgozni, vannak apró titkai, hogy mikor miként húz meg. És bizony fizikailag is húzós.Ha azt nézzük, hogy pl. 20 cm aljzatbetonból 5 mm2-et letesz ennyiért úgy hogy hoz békát, döngöli, tömöríti, annyira nem gáz. És egyzszerre többen csinálják. AZ alapba én is soknak tartanám mondjuk, de arra nem kértem árajánlatot. De pl. ha egy lépcsőben van 3m3 beton, erre is ez él.

 

Maestróval meg csak egyetérteni tudok mindenben. A benyomás is nagyon fontos. Hogyan, miként áll hozzá. Voltak ilyen téren nagyon dúrva megnyilvánulások, minden mondatban káromkodó kötőszó használattal. Lehet hogy szépen dolgozott, de hogy lehet vele kijönni hosszútávon?

 

Attila

FLA Creative Commons License 2004.08.03 0 0 226

A képlet azért nem ilyen egyszerű.

Legszívesebben magam csináltam volna mindent, amihez úgy gondoltam, elég vagyok, és csak a glettelést bántam nagyon meg, azt sem a minőség, hanem a ráfordított rengeteg idő miatt.

Tényező volt bőven a kedvemen kívül is.

- záros határidőn belül lakhatóvá tétel, már csak azért is, mert a kislányunk nő, mint a gomba (a jelenlegi élettér egyre kevésbé felel meg), ráadásul nem lesz egyke sem...

- nem háttérbe szorítani a családi életet, bár ezt nehéz meghatározni, pillanatról pillanatra változik az "elégséges" fogalma...

- csak annyira eladósodni, amennyire nagyon muszáj

- mindenféleképpen kijönni a költségvetésből, de semmiféleképpen nem a minőség kárára

stb., ezek csak a lényegesebbek. Én pl. a konyhabútorral nem tudok egy évet várni, jelenleg az eredeti földszinti konyhánk helyén feszít a lépcsőház... Hűtőszekrény a szobában figyel, fritőz a lépcsőházban gőzölög, stb., szal két éve tábori konyha jellegű ellátás játszik nálunk. Próbáld csak ki otthon! :)))

Szóval az elvárások néha egymás ellen dolgoznak, úgy nem tudom csinálni, hogy az egyik se sérüljön...

 

Mivel nuku szakértelem és tapasztalat volt a kezdő állapotom, eleinte én sem támaszkodhattam másra (de ezt persze később sem hanyagolhattam), mint az emberismeretemre. Én sem a Szaknévsorból vagy a családfámról választottam kivitelezőt vagy bármely szakit, azt elhiheted, és elsősorban nem a díjaktól függött a megbízás, viszont az kizáró tényező lett volna, akárki is az ember, ha irreális összegeket kér, akkor is, ha maga a Jóisten lett volna. A szerkezeti melók díjain nem sokat szőröztem, ott dől el, hogy a ház eldől-e vagy állva marad (láttam már otromba betonlépcsőt, megrepedt főfalakat, stb.), csak az előkalkulált és a tényleges mennyiségeket ellenőriztem. A többinél viszont ment a kemény alku, pláne, amikor megtudtam, hogy referenciaként akarja számon tartani a kivitelező a házam... Amikor viszont megegyeztünk a következő fázis költségein, utána egymás tenyeréből ettünk, nagyon megbízható embereim voltak.

Akit nem ajánlanék az összes szaki közül, az a külső villanyszerelőm és a bádogosom, de őket sem a minőség vagy az árak miatt, hanem azért, mert enyhén szólva nem lehet hozzájuk órát állítani. Én meg talán semmit sem viselek el kevésbé egy építkezésen, mint azt, hogy valaki nem jön időben és magáról nem is ad életjelet, úgy kell "felébreszteni" őket, és emiatt csúsznak a következő fázisok a naptárban. De e két fickón kívül pl. a kőművest, a víz-gázszerelőt, a gáztervezőt, ácsokat, stb. nyugodt szívvel ajánlanám.

 

A "versenyeztetés" annyiból áll, hogy ha el is döntöd magadban azt, hogy kivel dolgoztatsz, de vagy olyan taktikus, hogy ezt nem érezteted vele, akkor még alkudni is tudsz az árain, ha van mi alapján (egy másik kolléga árajánlata). Nem kell neki tudnia, hogy Te akkor is neki adod a slusszkulcsot, ha esetleg marad az árainál, a "versenyeztetés" lényege ilyenkor az, hogy mennyire "árrugalmas". Ilyenkor jól meg kell választani a hangnemet, mert az egész nem ér annyit, hogy elveszítsd, de jó pénzeket vissza is lehet vele tartani análkül, hogy úgy érezze, ingyen dolgoztatnál vele...

Előzmény: maestro (224)
maestro Creative Commons License 2004.08.02 0 0 225
Én a helybéli emberekre esküszöm, ők ugye ott maradnak és a szemedbe kell nézniük akkor is, ha már kész van a házad...

Elmondom, én hogy csináltam. Először is tudtam, hogy a valamire való szakemberekkel előző nyáron kell megállapodni, mert tavaszra már elkapkodják őket. Úgy kezdtem a keresést, hogy már háromnegyed évvel az építkezés előtt odaköltöztem albérletbe abba a faluba, ahol a házunkat építjük. Ismerkedtem a helyszínnel és az adottságokkal, valamint persze a lakosokkal, önkormányzati emberekkel, a szomszédainkkal. És ez alatt a fél év alatt akivel csak beszéltem, szóba hoztam a helyi kivitelezőket is, és véleményt kértem tőlük. A legtöbbnél ott volt egy bizonyos DE... Hogy hát jó kőműves, szerelő, stb, de... kicsit pontatlan, részeges, nem egészen tisztességes, stb. Egy kivitelező volt, akinél csak annyi bírt lenni a 'de', hogy néha már túl precíz és alapos, és hát drága. Helyi viszonylatban az is volt talán, de Pesten csak egy jó közepes árkategória lenne, vagyis nekünk a még megfizethető.

Ezek alapján már esélyes volt, aztán elbeszélgettem vele a tervekről, a munkáról, hogy miért és hogyan szeret dolgozni. Úgy láttam, hogy komoly és tisztességes szakember, ezért hát rá bíztam a házunkat. Az árajánlatából rgy-két nagyon irreális tételt lehúztam, de a nagyját alkudozás nélkül elfogadtam. Most ott tartunk, hogy csinálja szépen a házat, és értelmesen. Mert, amit nem mindennap látok egy kivitelezőnél: ő _gondolkodik_. Nem zaklat apró hülyeségekkel, hanem megoldja saját hatáskörben, komoly dolgokat viszont mindig megkérdez tőlem. Helyettem is számon tart dolgokat, megszervezi ha én elfelejtem, szóval törődik a házzal.

Ő a kőműves + mindenes vállalkozó. Ő ajánlott olyan ácsot, villanyszerelőt, akivel jól együtt tud dolgozni. Beszéltem velük, ők is profinak látszottak, fel is fogadtam őket. Egyedül a vízszerelőt nem ajánlotta igazán jó szívvel, és az albérletünk felújítási munkáinál nyújtott teljesítményével diszkvalifikálta is magát. Helyette egy pesti ismerősöm hál' istennek elvállalta a szerelést, de ő az egyetlen nem helybéli.

Pályáztatni sehol sem pályáztattam. Én sem veszek részt árversenyekben, másoktól sem tartottam tisztességesnek ezt elvárni. Viszont minden jelölttel alaposan elbeszélgettem, és mivel kiállták a próbát, nem is kerestem mást. Többet számított a személyes jó benyomás, és hogy egymást ismerték és ajánlották.

Bár látszólag elfogadtam a legelső ajánlatokat, az ajánlattételt olyan hosszas informálódás előzte meg, hogy igazából már kiválasztottam a megfelelő embereket, és csak azért kértem tőlük árat, hogy mégis tudjam, mire számítsak. A stratégia sikeresnek bizonyult: magas, de elfogadható áron, viszont vérprofin dolgozik mindenki a házunkon. Én nem őszülök, a feleségem nem akar válni :-) Dióhéjban ennyi.
Előzmény: MacAry (223)
maestro Creative Commons License 2004.08.02 0 0 224
A képlet egyszerű: ha több az órabéred, mint egy építőmunkásnak, akkor célszerűbb mindenre szakembert alkalmazni. Az persze más, ha szívesen csinálsz ezt-azt, vagy az 'én csináltam a saját kezemmel' érzésére hajtasz.

Nekem ez a szakmám, de ettől függetlenül nem vagyok ott minden percben, és ugyanúgy meg kell bíznom az embereimben, mint bárki másnak. Régen rossz, ha csak a szerződés tartja egybe az építést. Nem is szerződtem senkivel, de még csak nem is versenyeztettem: pofára válogattam, a legjobbakat és a legrokonszenvesebbeket. Ők sem sokkal drágábbak, mint valaki átlagos szaki, viszont öröm velük a munka. Legfeljebb egy évvel később lesz konyhabútorunk, de a házon nem spóroltunk.

Baráttal, ismerőssel pedig soha, semmit nem szabad csináltatni. Ugyanis megcsinálja ingyen vagy baráti áron, de annyiért neki nem éri meg igazán, hamar túl akar rajta lenni, legtöbbször harag a vége az ilyesminek.
Előzmény: FLA (219)
MacAry Creative Commons License 2004.08.02 0 0 223

 

Szia!

 

Te írtad:

"ha szakmailag profi és emberileg tisztességes kivitelezőket választ magának"

 

Igen, én ilyet szeretnék választani. Hogyan és hol kezdjem a keresést?

Előzmény: maestro (215)
FLA Creative Commons License 2004.08.02 0 0 222
Ja, mégegy apróság: a repedés nemcsak fizikai terhelés okozta mozgások, de a dilatáció miatt is létrejöhet. Tehát nem feltétele a külső erőhatás. A gipszkartonfal és a vele találkozó síkok a hőmérsékletváltozásra tágulással/összehúzódással reagálnak, ami akár több mm is lehet a találkozásoknál. Ha ezek a síkok (falak egymással és a tetősíkkal, mennyezettel) nincsenek rendesen összehézagolva szalagerősítéssel, akkor a felületeket maga a glettgipsz nem fogja összetartani és szó nélkül jön a repedés mindenhol.
Előzmény: fougamin (213)
MacAry Creative Commons License 2004.08.02 0 0 221

 

Szia!

 

Érdekelne a szórás az egyes munkadíjak között továbbá az is, hogy a helybeli - rendelkezésre álló - mesterek között válogattál, vagy ahogy jött pl. hirdetés, baráti körből ajánlott, stb.

 

Én sem Bp-n, hanem Dunakeszin fogok építkezni. Szerinted tévhit, hogy általában a helybeli szakik alaposabb munkát végeznek, mint a "messzebbről jöttek"?

 

A többiek véleménye is érdekelne. Kösz.

 

 

Előzmény: Törölt nick (216)
FLA Creative Commons License 2004.08.02 0 0 220
Akkor vágj bele és sok sikert!
Előzmény: Törölt nick (216)
FLA Creative Commons License 2004.08.02 0 0 219

ja, végignézni nagy élmény (lett volna), csakhogy én két évig mást sem csináltam az összes szabadidőmben, csak nyomtam az ipart...

Tudod, sok időt inkább a feleségemre és a kislányomra szántam volna burkolás, glettelés, szigetelés, betonozás, stb. helyett, talán így már más a panoráma, nem?

Jó visszagondolni, hogy én csináltam, és hogy lassan teljesen kész leszek, de az eltelt időt bizony semmi sem hozza vissza, mégha alapvetően jó döntéseket is hoztam azzal kapcsolatban, hogy sok fázist egyedül készítettem el.

Meg aztán tudod, ha valakinek nem a szakmája az építészet, akkor részben a bizalomra kell, hogy építsen, és leginkább abban a munkában bízik, amit a két kezével végez - mindent viszont nem vállal el a szakértelem, az idő és a feneketlen pénztárca hiányában, így éppen azért ideges, mert mások csinálnak adott fázisokat és bíznia kell bennük (még akkor is, ha a legjobb puszipajtások), ráadásul nem is lehet az ember ott minden percben...

Előzmény: maestro (215)
FLA Creative Commons License 2004.08.02 0 0 218

Érdemes nem azonnal lefesteni vagy letapétázni a felületet, hanem hagyni neki némi időt, hogy kijöjjenek az esetlegesen rosszul összeglettelt-összeerősítőzött csatlakozásoknál a repedések. Üvegszövet tapéta persze nem árt, de nem mentesíti a készítőt a korrekt hézagerősítés alól.

Gipszkarton hézagolás vita folyt nemrég az építkezés-felújítás topicban, olvass egy picit bele, ha van kedved.

Előzmény: fougamin (213)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!