Keresés

Részletes keresés

Kis Ádám Creative Commons License 2009.02.27 0 0 6975

Kifejtenéd?

 

Előzmény: Glóriaa (6973)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.02.27 0 0 6974

Kedves Lájszló!

 

Én a beszédhangok fizikai ábrázolásáról beszéltem, nem a beszédéről. 

 

Azt hiszem, a beszédgenerálás terán elég jó eredményeket értrek el, volt szerencsém hallgatni olyan beszélő fejeket, amelyek teljesen szabályosan ejtették a hangokat. Amint a kollégák elmesélték, nem is ez a probléma, hanem az, hogy a modulációkat nem tudják életszerűvé tenni.

 

A beszédfelismerés az más kérdés. Ott a körülmények nem szintetikusak, sok a zaj, a felismerendő beszéd csak véletlenül hibátlan. Azt hiszem, a probléma hasonló az OCR-éhez, abban is, hogy csak a tökéletest közelítő szöveget lehet jól felismerni, és hogy ez a helyzet egyenletesen (ha nem is gyorsan) távolodik a tökéletestől.

Előzmény: Lájszló (6962)
Glóriaa Creative Commons License 2009.02.27 0 0 6973
2. A toldalékot akkor kell (idegen szavakban) kötőjellel csatolni a tőhöz, ha a tő néma betűre végződik.

Vagy a magyar nyelvben a hangot szokatlanul jelölő betűcsoportra.
Előzmény: Kis Ádám (6972)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.02.27 0 0 6972

Kedves 3x!

 

Sajnos, a magyar helyesírás szabályait ilyen ellentmondásosan fogalmazták meg:

 

1. A játszik esetében a szóelemző írásmód érvényesül a fone(ma)tikussal szemben.

 

2. A toldalékot akkor kell (idegen szavakban) kötőjellel csatolni a tőhöz, ha a tő néma betűre végződik. A Bates esetében a tő végén levő s nem néma.

Előzmény: 3x (6969)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.02.27 0 0 6971
Bátor megoldás.
Előzmény: ezittanickem (6968)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.02.27 0 0 6970
Már megbocsáss, de ez a két dolog ehgyértelműen összefügg. Ha a tsz=c, akkor Keatscel. Miért lenne más? Csaak akkor lehet más, ha a magyarban lehet tsz fonéma
Előzmény: -lola- (6963)
3x Creative Commons License 2009.02.27 0 0 6969
Szerintem még ennél is bonyolultabb a helyzet. Mert akik a Batescel mellett kardoskodnak, éppenséggel kardoskodhatnánaka a Bates-cel alak mellett is.
Előzmény: ezittanickem (6968)
ezittanickem Creative Commons License 2009.02.27 0 0 6968
Most már nagyon összezavarodtam... :-)
Azt hiszem az lesz a legjobb, ha a "Sikerült beszélnem Batescel/Batesszel" mondatot átírom a következőképpen: "Bates beszélt velem"... vagy esetleg "Sikerült beszélnem az illetővel".
3x Creative Commons License 2009.02.27 0 0 6967
Mert hasonlít:-)
Előzmény: hive (6966)
hive Creative Commons License 2009.02.27 0 0 6966
Miért akarod feltétlenül a körtét az autógumihoz hasonlítani?
Előzmény: 3x (6965)
3x Creative Commons License 2009.02.27 0 0 6965
De, könyörgöm, nem jácciknak ejtjük?
Előzmény: rumci (6964)
rumci Creative Commons License 2009.02.27 0 0 6964
ját+ék, ját+sz+ik
Előzmény: 3x (6961)
-lola- Creative Commons License 2009.02.27 0 0 6963
kedves Ádám,

te meg biztosan nem értettél meg...

ha megtiszteltél volna avval, hogy beírásaimat az elvárható figyelemmel prószálod értelmezni, akkor rájöttél vón: sose mondtam, hogy nem cé (hisz mindketten jól tudjuk, mi az hogy fonéma)...

én csak a Keatscel ellen berzenkedtem...
Előzmény: Kis Ádám (6955)
Lájszló Creative Commons License 2009.02.27 0 0 6962

> Még annyit, hogy nem hiszem, hogy a beszédhangok fizikai ábrázolása és a beszédfelismerés teljesen azonos probléma lenne.

 

Természetesen nem azonos, de te nem fizikai ábrázolásról beszéltél, hanem objektív kategóriákba sorolásról. Az pedig szvsz. nem egyebet jelent, mint beszédfelismerést.

 

> Nyilván frekvenciatartományok vannak, amelyeket az emberek képesek ismételten felismerni, és valamiképp elnevezni. Ez felel meg az egyes beszédhangoknak.

 

Persze. Én csak azt próbáltam hangsúlyozni, hogy ezek a - nevezzük frekvenciatartományoknak - jelentős mértékben átfednek, nem csak a gép számára, hanem még a szakértő fül számára is.

 

> a magyar tudományban először Horger küzdött meg az affrikáták önállóságának bizonyításával. Amennyire tudom, erre már annak idején voltak analóg bizonyítékok.

 

Én sem vagyok fonetikus, szóval könnyen lehet, hogy hülyeséget beszélek, de olvasmányaimból úgy rémlik, hogy az ilyen önállósági bizonyítások inkább fonológiai érvekre szoktak épülni, semmint akusztikaiakra. De szóljanak hozzá a profik,  szívesen veszek bármiféle korrekciót!

Előzmény: Kis Ádám (6959)
3x Creative Commons License 2009.02.27 0 0 6961
Ez mind szuper igaz. De akkor miért nem jáccik?
Előzmény: Kis Ádám (6955)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.02.27 0 0 6960
Még annyit, hogy nem hiszem, hogy a beszédhangok fizikai ábrázolása és a beszédfelismerés teljesen azonos probléma lenne.
Előzmény: Lájszló (6958)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.02.27 0 0 6959

Nem hiszem, hogy itt százszázalékos egyezésről lehetne beszélni. Nyilván frekvenciatartományok vannak, amelyeket az emberek képesek ismételten felismerni, és valamiképp elnevezni. Ez felel meg az egyes beszédhangoknak. Az triviális, hogy a kiejtett hangok nem egyformák, a beszélő személyétől, a szövegkörnyezettől is függenek, azonban mégis megfelelnek a kategóriáknak.

 

Az itt folyó vita voltaképpen feleleveníti az affrikátákról szóló egykori vitákat. Tekintettel arra, hogy én nem vagyok fonetikus, nem ismerem a részleteket és a legújabb fejleményeket. Azt mindenesetre tudom, hogy a magyar tudományban először Horger küzdött meg az affrikáták önállóságának bizonyításával. Amennyire tudom, erre már annak idején voltak analóg bizonyítékok.

 

Amennyiben ez változott, örömmel olvasnék róla itt rövid beszámolót. 

Előzmény: Lájszló (6958)
Lájszló Creative Commons License 2009.02.27 0 0 6958

>Talán elmehetnénk a Nyelvtudományi Intézetbe, ott a fonetikai laborban lemérhetnék ezeket az ejtéseket, és kiderülnek, hogy a belső hallásod alapján érzed másnak azt a hangot, egyébként az objektív mérések azonos kategóriájuknak fogják mutatni.

 

Izgatottan hallom, hogy léteznek objektív mérési módszerek a hangok kategorizálására. Én meg küzdök itt ezzel a nyomorult gépi beszédfelismeréssel, oszt 74% fölé sehogy se megy!

De most viccen kívül, egy hang olyan, amilyennek az ember hallja. Lehetőleg persze fonetikus szakértő. De arról is olvastam már cikket, hogy két különböző szakértő hány százalékban ért egyet, ha hangokat kell nekik címkézni. Messze-messze 100% alatt volt!

Előzmény: Kis Ádám (6951)
hive Creative Commons License 2009.02.27 0 0 6957

Már hogy tudnám megmondani? Sose állítottam, hogy értek hozzá :))

Ver Sacrumnak próbáltam megfogalmazni, amit kérdezett.

Egyébként biztos igazatok van, ha nem figyelek rá direkt, valószínűleg én is c-nek ejtem, de azt meg nem tudom szándékosan produkálni.

Előzmény: Kis Ádám (6956)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.02.27 0 0 6956
Meg tudnád mondani, hogy a magyar fonetikai szakirodalomban azt, amit te leírsz, valaki nem c-nek nevezi? Lenne valami sajátos, eltérő hang?
Előzmény: hive (6954)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.02.27 0 0 6955

Valószínűleg most sem értettél meg. Az élettani trivialitás, hogy az ember a saját hangját másnak hallja, mint mások. Lehet, hogy te azt, amit ejtesz, ne érzed c-neke, de más annak hallja. Erre utaltam, hogy mérjük le: a fonetikusoknak megvannak a tapasztalati skálái az egyes hangok spetrumáról.

 

Az sem döntő érv, hogy máshoz van a nyelved. Bizonyára nagyon máshol nem lehet. A legfőbb megfigyelni való, hogy vajon hány hangot ejtesz, amikor kiejted az angolul 'keats'-nak jelzett hangsort, persze, az utolsó egységre gondolva. A 'Keatsszel' írásmódot alátámasztó ejtés lényege, hogy különválasztható a t és az sz.  Ha viszont nem választható szét, akkor az bizony c. Ennek lehet próbája a szó tagolása.

 

Ez lehetséges így: kit - szel, vagy így kít-sszel, vagy így kítsz-szel. Ebből a középsőt kizárhatjuk.

 

Aki az első módon ejti, az ellentmondásba keveredhet saját magával, amikor ezt ejti kítsz-nek, ugyanis változtatja a tövet. Ráadásul így ejteni: k+í+t+sz, nem is lehet: a 'keatsnek' szót - hiperkoreekció nélkül - csak 'kícnek'-nek lehet ejteni. Magyar torok nem tudja másképp.

Előzmény: -lola- (6952)
hive Creative Commons License 2009.02.27 0 0 6954
A nyelv nagyjából ugyanott van (a c-nél nagyon kicsit lejjebb), viszont a levegő másképp jön ki. A tsz-nél a felső ajakra "fúj" kifelé, a cc-nél az alsóra és a szájüregben marad.
Előzmény: Ver Sacrum (6953)
Ver Sacrum Creative Commons License 2009.02.27 0 0 6953
Nos, ha érzed a különbséget, nyilván meg is tudod fogalmazni. Hol van a nyelved a "Keats" és hol a "skicc" végén?
Előzmény: -lola- (6952)
-lola- Creative Commons License 2009.02.26 0 0 6952
nem belső hallásról beszéltem, hanem szájüregről...

ha eleget gyakorolod, meg tudod különböztetni a különböző helyszíneket/utakat, amiket (amelyeket) a nyelved bejár odabenn...
Előzmény: Kis Ádám (6951)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.02.26 0 0 6951

Talán elmehetnénk a Nyelvtudományi Intézetbe, ott a fonetikai laborban lemérhetnék ezeket az ejtéseket, és kiderülnek, hogy a belső hallásod alapján érzed másnak azt a hangot, egyébként az objektív mérések azonos kategóriájuknak fogják mutatni.

 

Talán az is érdekes lenne, hogy hogyan ejted: Ketasnek, Keatsről, tgsz-szel vagy c-vel. 

Előzmény: -lola- (6945)
-lola- Creative Commons License 2009.02.26 0 0 6945
szerintem én jobban otthon vagyok a szájüregemben...
Előzmény: Kis Ádám (6940)
NevemTeve Creative Commons License 2009.02.26 0 0 6942
Asszem pont erre az esetre vonatkozik a következő bölcs mondás: "Mindenkinek joga van úgy ejteni az idegen neveket, ahogy akarja."
(Everybody has the right to pronounce foreign names as he chooses. – Winston Churchill)
rumci Creative Commons License 2009.02.26 0 0 6941
Ezen azért pontosítanék: Az MHSz.-re ráadta az MTA Magyar Nyelvi Bizottsága az áldását. Ez persze egy ekkora műnél és egy ekkora testületnél inkább gesztusértékű, mint tartalmi (nem lehet más). Az OH. esetében ilyen testületi áldás nem született, de mind a szerzők, mint a lektorok erősen kötődtek a bizottsághoz (és akkor most aránylag gyengén fogalmaztam).
Jelen esetben egyszerűen arról van szó, hogy az MHSz. megoldása szembemegy az AkH. betűjével, tehát ezt a hibát ki kellett igazítanunk. Természetesen alapos megfontolást, konzultációkat követően.
Előzmény: Kis Ádám (6937)
Kis Ádám Creative Commons License 2009.02.26 0 0 6940
Ezt te csak hiszed, vagy nem magayrul beszélsz.
Előzmény: -lola- (6938)
-lola- Creative Commons License 2009.02.26 0 0 6938
a nyelvem környülállása nekem egészen más a Keatsnél, mint a skiccnél, de a dzsemnél se kvadrál a 'jam'-mel...

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!