Keresés

Részletes keresés

sogi01 Creative Commons License 2016.10.11 0 1 129203

                                                           vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (129176)
foxrudi Creative Commons License 2016.10.10 0 0 129202

Semmilyen tányér nincs ott. Onnan indul  a spirál,megvan világítva,és látni,ahogy csöpög vissza a flegma.

Előzmény: Törölt nick (129200)
mili70 Creative Commons License 2016.10.10 0 0 129201

"Demendi Úr valószínű megcsinálta"

Már majdnem megkértelek, hogy kérdezd meg tőle, és pontosítsd. Mondjuk valamelyik ZD-n.

De közben -megfogadva a naponta elhangzó tanácsokat - visszaolvastam. Úgyhogy hagyjuk.

Tényleg, mi van vele? Fél éve nem kommentel.

Előzmény: snapszmester (129134)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.10 0 0 129200

Lehetőséged szerint megkérdeznéd, hogy az aromatorony alsó üvege magasságában van- e szitatálca, és azzal a háromjáratú csappal lehet-e a üstből közvetlenül aláfűteni, a betöltő nyílás magasságában van balra. Ha, van tálca  akkor azon tudna rektifikálódni az (alszesz). Valami szerepe biztos van mert hőmérő is van a kémlelő üveg mellett. 

 

Előzmény: endrepp (129199)
endrepp Creative Commons License 2016.10.10 0 1 129199

Ezen a fordításon én is túl vagyok, a német > angol valamivel értelmesebb.

Utolsó előtti mondatban rektifikátort emleget, ige sincs a mondatban, nem értem. Az oszlopban fent van egy nagy deflegmátor, alatta még egy(?)  9m hosszú és ez mind vissza folyik az üstbe, anélkül, hogy újra elpárologna belőle jelentős mennyiség? Akkor ez elvileg így működőképes lenne? Minek a spirál "deflegmátor" a csőköteges alá? Szerintem hagyjuk, én maradok annál a verziónál, hogy ez egy gyenge rektifikátor, kíméletes, ha úgy tetszik, valamelyik riportban egy magyar tulaj azt mondta, hogy ez az egyetlen egylépcsős system, ami kifejezetten pálinkához, nagy aromatartalmú cefrékhez van kifejlesztve, akkor kattantam rá a témára. Köszi a választ.

Ha holnap úgy kelek fel írok pár sort a Müllernek, hogy mégis hogyan kell tekinteni erre a cuccra. Tegnap megtaláltam a patent számot, de most nincs meg, az is beszédes lenne talán.

Előzmény: Törölt nick (129197)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.10 0 0 129198

Elfogadnám! A fenéklemezek össze vannak kötve?

Előzmény: 1zsakkrumpli (129190)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.10 0 0 129197

Németül nem tudok, viszont a gugli így fordította. A gyártó leírása szerint deflegmátorral  főz végig.

 

 

"aromás Fa. Müller szeszfőzde




Aromás Fa. Müller lepárló most izgalmas, teljesen új módon. Ahelyett, hogy két vagy három főzés vagy szita tálcák az aromás tartalmaz egy réz spirál átmérőjű, 350 mm és a menetemelkedése 30 mm. A szerkezet képez emelkedő csatorna átlagos hossza 10 méter. Több, mint ezt a csatornát, egy deflegmátor nagyon magas hatásfok van elrendezve. A gőz patak emelkedik, amikor lepárlásával ezen a csatornán magas és szüksége, hogy felmelegedjen a csatornán. Itt a magasabb forráspontú frakció a gőzárammai lecsapódik és formák a váladék, ami lefolyik a csatornába. A váladék mennyisége fokozatmentesen állítható keresztül deflegmátor. A gőz patak emelkedik úton a csatorna felé egyre alacsonyabb hőmérsékleten, így alkot ellenálló váladék. Az aromás beállított egy hőmérséklet-különbség 5 ° C, a hőmérséklet a gőz áramlását folyamatosan méterenként változások 0,5 ° C-on Ilyen termikusan kíméletes eljárás elképzelhetetlen a szokásos szeszfőzdék. Ez azt jelenti, van egy állandó anyag- között a felfelé emelkedő gőzárammai és a lefelé áramló váladék. A helyesbítését példátlan léptékű ezideig ismeretlen kíméletes módon.
A párlatok az aromás mutatnak rendkívül kényes tagú, széles íz egy addig ismeretlen minőségben.

További információért http://www.brennereianlagen.de ,,

 

 

Előzmény: endrepp (129177)
öreg_néne_b Creative Commons License 2016.10.10 0 2 129196

Lehet, hogy az is. :)

A Szaratov hűtőgépgyár sztahanovistája nyugdíjba megy és ebből az alkalomból a TASSZ riportere interjút készít vele:
- Mondja elvtárs, van magának hűtőszekszénye?
- Nem, nekem nincs.
- De ember, maga harminc évig egy hűtőgépgyárban dolgozott, nem próbált meg ennyi idő alatt egyet darabokban hazavinni?
- Én hazavittem hármat is, de akárhogy raktam össze, mindig tank jött ki belőle.

Előzmény: rézműves1 (129194)
Jolida Creative Commons License 2016.10.10 0 1 129195

Ne fesd az ördögöt a falra, mert még a NAV helyett a TEK száll ki szegényhez. :-)

Előzmény: rézműves1 (129194)
rézműves1 Creative Commons License 2016.10.10 0 0 129194

Tisztára úgy néz ki, mint egy tank lövegtornya beemelés előtt...DDD...

Előzmény: 1zsakkrumpli (129190)
endrepp Creative Commons License 2016.10.10 0 0 129193

Szerintem is, de ha azt is bele kalkulálom ebbe az ugrásba, hogy pálinkánál egy, esetleg kettő tányért is ki szoktak kapcsolni a 3 tányérosnál, akkor már nem olyan magas a ló.

Illetve azt is nehéz megmagyarázni, hogy jön ki abból a berendezésből értékelhető termék normál üzemidő alatt, ha annyira szamár az a spirál.

 

Amiről tegnap eszmét cseréltünk, árnyaltabb megvilágításba került, már látom hogy miben nem volt igazam. :)

Előzmény: foxrudi (129191)
cloaked Creative Commons License 2016.10.10 0 1 129192

Köszönöm mindkettőtöknek, asszem mindent értek.

 

Egy cseppet nem vettem még, aránylag kevés helyen tartanak belőle, majd ha Pesten járok vagy inkább rendelek valahonnan, de neked szólok elsőnek, ha kóstoltam :)

Előzmény: snapszmester (129187)
foxrudi Creative Commons License 2016.10.10 0 0 129191

Na végre egy fain összefoglalás.

 De ez a spirálos oszlop nekem akkor is amolyan megugrotta a szamár a lovat!:-)

Előzmény: snapszmester (129181)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2016.10.10 0 2 129190

Figyelem!

A következő képsorok nyugalom megzavarására alkalmasak.

Gyengébb idegzetűeknek nem ajánlott!

 

Ma a leeresztő csonk lángtérben lévő részének, duplafalusítását készítettem el, a "nagy" víztérbe bekötve.

 

Most már ott sem tud leégni a cefre.

 

barkócza Creative Commons License 2016.10.10 0 0 129189

Bocs, de a lényeg valamiért kimaradt: A rektifikátor nem működik deflegmátor nélkül. A rektifikátor felett lévő deflegmátorból folyik rá a lehűtött flegma a rektifikátorra, amelyben a folyadék áramlik lefele, ezzel ellenáramban a gőz felfelé, és ebben a lassú, ellenáramú találkozásban lépnek föl az említett folyamatok. (Gondolom, azért nem írtad, mert neked trivialitás, de esetleg másnak nem.)

Előzmény: snapszmester (129187)
snapszmester Creative Commons License 2016.10.10 0 0 129188

Kóstoltál már egy cseppet?

Előzmény: cloaked (129186)
snapszmester Creative Commons License 2016.10.10 0 2 129187

Nagyjából igazad van.

Hogy ne csak másoljak röviden a különbség rektifikátor és deflegmátor között:

A deflegmátort kívülről hűti valami: víz vagy levegő vagy mosogató rongy. A felszálló párák esetlegesen kikerülhetik a lehűlést, visszacsorgást.

A reftifikátorban a párlat saját komponensei melegítik, hűtik a tányérokat. Jól kialakított rendszerben a párák nem tudják kikerülni a lecsapódást, újraforrást.

A lényeg a "nem tudják kikerülni"-ben van.

Nagyon leegyszerűsítve. 

Előzmény: cloaked (129186)
cloaked Creative Commons License 2016.10.10 0 0 129186

Javíts ki, ha nagy hülyeséget mondok, de amit eddig tanultam a rektifikálók működéséről, az alapján a rektifikálásnak ez a szó szerinti leírása nem tűnik reálisnak fizikailag. Pontosabban ez a része: „az üstből jövő gőz a legalsó tányéron levő folyadékot felforralja, miközben maga kondenzálódik”, ami úgy állítja be a dolgot, mintha egy-egy tányéron minden kicsapódna, aztán kizárólag az előzőleg már folyékony tartalom menne tovább (ez lenne a tényleges újralepárlás). Persze, sokkal egyszerűbb úgy elmagyarázni, hogy „egy tálca egy lepárlásnak felel meg”, mert könnyebb a kisüsti újralepárláshoz hasonlítani, de inkább úgy tűnik, hogy a rektifikáló oszlop egy jól szabályozható, összetett deflegmációs rendszer, ahol a deflegmáció nem szilárd felületen (és főleg nem egy légtérben), hanem egymástól – egymás által – elszigetelt folyadékrétegekben történik meg, igazi újralepárlás pedig (a már üzemi hőmérsékletet elért oszlopban) csak olyan értelemben történik, hogy:

  • a továbbhaladó (ki nem csapódott, alacsony forráspontú) gőzök valamennyit magukkal visznek az adott tányéron már kicsapódott, de könnyen illanó részekből
  • cefreüst után alkalmazott oszlopnál a folyamatos melegedés miatt újra felforr a tányérok tartalma

és ezáltal sokkal szelektívebb, mint a „mezei” deflegmátorok.

 

Biztos, hogy amikor a gőz a (már bemelegedett) tálcákra megérkezik, abból nem csapódik ki minden, hanem az alacsonyabb forráspontú elemek továbbjutnak, miközben a már kicsapódott, de elég illékony összetevőkből valamennyit magukkal visznek, a többi pedig marad, illetve idővel elindul lefelé. Egy folyamatos finomítóban (ahol tálcánként állandó a hőmérséklet, alkoholfok, folyadék-összetétel) valszeg semmi nem forr fel újra, max a továbbhaladó gőzök viszik magukkal. Ezeknél ki is emelik néha, hogy nem igazán célravezető újralepárlásként gondolni a tányérokra, illetve az ábrákról le is hagyják időnként a tányérokat, helyette a fel-le áramlást, az egyensúlyi helyzetet emelik ki.

 

Gondolom ezekből következik, hogy a rektifikálást és a deflegmációt nem mindig könnyű elvben elhatárolni, illetve az „újralepárlás”-felfogás abba a tévedésbe vezet egyeseket, hogy ha egy deflegmátorban újra felforrhat valami, akkor az máris rektifikáló lenne.

Előzmény: snapszmester (129181)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.10 -2 1 129185
:)) Ertem en...:)) Off!
Előzmény: rézműves1 (129184)
rézműves1 Creative Commons License 2016.10.10 0 6 129184

Kedves barátom, fórumtársam! Már meg ne haragudj azért, amit most szeretnék mondani neked.

 

..."...nehogy felszokjon egy-ket forumtars "endorfin" szintje ha meglatja a nick nevemet megint:))!!"...

 

Ettől, meg az ehhez hasonló Hsz.-tól, nem az endorfin (mert az a boldogság hormon) szint megy fel, hanem valami egészen más.  Nekem nyugodtan elhiheted, hiszen szerencsére legtöbbjükkel gyakran beszélek is, hogy te valamilyen félreértelmezett, vagy vélt (nem tudom másképpen mondani) üldözési mániában szenvedsz...:):)))...hidd el senki sem akar bántani, csak pont ezek a néha eléggé furcsa reagálásaid, a szerintem egyébként viccnek szánt "beszólásokra", egyeseknél ez veri ki a biztit...

Lehet, hogy csak túlontúl érzékeny vagy, nem kétlem van ilyen. Erre volt egészen jó orvosság a katonaság, emlékszel??  Még egyszer mondom és ezt így hidd el, ezek a srácok jó arcok és senki sem akar bántani. A gyerekek is mindig azt csúfolták, aki "ugrott" rá. Ne légy már gyerek...DDD...

 

                                                                                      ...további jó (érmes) nedűket...

Előzmény: Törölt nick (129182)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.10 0 0 129183
El is mentettem kimasolva a sajat gepem Dokumentas mappai koze!:)) Soha nem kell igy mar bogaraszva ujbol kikeresnem a forumrol ha ertelmezni szeretnem ismet. Koszi meg 1x a reszemrol:))!
Előzmény: snapszmester (129181)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.10 -1 0 129182
:)) Na vegre! Koszonom neked!! Kivilagosodtam:))! Most mar en is megertettem ami idaig ez-az homalyos volt meg:))! Azert nem is kerdeztem ra reszletekre az elozo forum orakban amit nem igazan ertettem....nehogy felszokjon egy-ket forumtars "endorfin" szintje ha meglatja a nick nevemet megint:))!!
Előzmény: snapszmester (129181)
snapszmester Creative Commons License 2016.10.10 0 1 129181

Sólyom könyvből.

 

Rektifikáció

A rektifikáció egy lepárlókészüléken, egyidejűleg végzett ismételt lepárlás. Ez a művelet technikailag az üst fölé szerelt lepárlóoszlop segítségével valósítható meg, sőt a folyamatosan működő lepárlókészülékek kizárólag oszlopokból állnak. Az oszlop több beépített szerkezeti elemet, ún. tányért tartalmaz. A tányérokon meghatározott vastagságú folyadékréteg helyezkedik el. Az üstből jövő gőz a legalsó tányéron levő folyadékot felforralja, miközben maga kondenzálódik. A tányérról távozó gőz alkoholkoncentrációja nagyobb, mint a tányérra érkező gőzé volt. E folyamat a következő tányérokon ismétlődik. Ily módon az oszlopba épített tányérok számától függően tetszőleges alkoholkoncentráció érhető el.

A rektifikáció elvét és módszerét főként az ipari szeszgyártásban alkalmazzák, ahol többoszlopos készülékeken 96,3 tf%-os finomszeszt állítanak elő. A rektifikáció elve alapján működnek a folyamatos üzemű borlepárló készülékek, amelyeken magas fokú borpárlatot állítanak elő.

Külföldön olyan lepárlóüstöket is használnak, amelyeket rektifikálóoszloppal szereltek fel. Az ilyen berendezéseken a cefréből egyetlen lepárlási művelettel viszonylag jó minőségű és megfelelő szeszfokú gyümölcspálinkát állítanak elő.

 

Deflegmáció

 A lepárlóüstből távozó gőz alkoholkoncentrációja deflegmációval is növelhető. A deflegmáció a már előbbiekben ismertetett részleges cseppfolyósítás megfelelő alkalmazása. Az üst fölé szerelt deflegmátorok mérsékelt hűtésével elérhető, hogy a gőzelegyből csak a nagyobb forráspontú víz cseppfolyósodjék, és így a távozó gőz alkoholban gazdagabb legyen. A deflegmátor hűtése akkor megfelelő, ha a deflegmációs hőmérséklet kisebb a víz, de nagyobb az alkohol kondenzációs hőmérsékleténél. Ily módon elérhető, hogy az üstbe visszafolyó kondenzátum főleg vizet, míg a deflegmátorból kilépő gőz túlnyomórészt alkoholt tartalmazzon. A hagyományos kisüsti készülékeken deflegmációval növelik az alkoholkoncentrációt. Deflegmátorként Pistorius-tányért vagy csőköteges hűtőt használnak. Emellett deflegmáló hatású az üstre szerelt sisak és a megfelelően vezetett páracső is.

rézműves1 Creative Commons License 2016.10.10 0 0 129180

Az ún. "Rasching"-töltetet már elég régóta használják a párák erősítésére, de nem csak a gyűrűk, hanem a direkt erre a célra kifejlesztett (felület növelt) kerámia idomok is használatosak benne. De egyszerűbb, főleg otthoni használatban még üveg, vagy porcelángolyók és acél meg vörösréz dörzsi is játszik.

Leginkább ezzel erősítik az ún. készre csomagolt, bezacskózott "szupermarket" cefrét is, amit csak egy kukta vízben kell elkeverni és már kész is a cukor-cefre. Még az élesztő meg a tápsó is benne van...DD...

Előzmény: endrepp (129168)
endrepp Creative Commons License 2016.10.10 0 0 129179

Ez nekem is magas, hogy egy Müller egylépcsős készüléknél, amiből több száz db-ot adtak el (a Müller honlapján a felhasználók telefonszáma is fent van) meg akarjuk állapítani, hogy az egyik fő technológiai elem, ami feltétlenül rektifikátorként, kell, hogy működjön, különben a cucc nem ér semmit, az nem úgy működik. Persze nyitott vagyok és nem állítom, hogy 100% jól látom, nekem sem ez a szakmám.

Előzmény: rézműves1 (129178)
rézműves1 Creative Commons License 2016.10.10 0 2 129178

"..."Tercier rendszer"....Hatásvadászat!

 

Erről jó lenne tudni a Ruszkaiék véleményét is."

 

Mivel már az idősebb Ruszkai Józseffel az évek alatt több alkalommal is beszéltem, gondoltam ennél misem egyszerűbb, tehát fel is hívtam, hogy ezt megkérdezzem. Sajnos "kinyomott", mert biztos "dologba" van, de rögtön megkérdezte SMS-ben, hogy "Visszahívhatlak később?"...

Kíváncsian várom, hogy mit fog mondani...:):)))...de persze ide is leírom, ha nincs ellenére...DDD...

 

Előzmény: mili70 (129171)
endrepp Creative Commons License 2016.10.10 0 1 129177

El is fogadnám, de..

Müller Aromat. Egy lépcsőből oldja meg a spirál + deflegmátorral. Ha nincs rektifikáció a spirálban, akkor egy deflegmátorral főz egy lépésben? Az nem lehet, mert olyan rossz lenne a hatásfok, hogy a főzés nagyon sok ideig tartana, a minőségről nem is beszélve.

Előzmény: Törölt nick (129172)
sogi01 Creative Commons License 2016.10.10 0 1 129176

                                                                vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 

Előzmény: sogi01 (129142)
mili70 Creative Commons License 2016.10.09 0 1 129175

Ja, csak ennyi?

Ne mond már, hogy csodálkozol az ilyen és ehhez hasonló " marketingdumákon "

Hiszen ilyenek vesznek körül bennünket a mindennapokban. Ez azért nem egyedi, különleges eset. :)

Én már annak is örülnék, ha az átlag marketing szövegek nagy része nem hazugság, megtévesztés, elterelés lenne.

Előzmény: foxrudi (129174)
foxrudi Creative Commons License 2016.10.09 0 2 129174

A leírt marketing szövegre értettem : "A lehűlt flegma és az ellenáramú, friss, meleg szeszpárák közötti kémiai reakciók biztosítják, azt a különleges, eddig ismeretlen, finoman tagolt, és szélesen kibontott aromát, minőséget és illatot, amely korábban nem volt tapasztalható a pálinkakészítés világában. "

  Megértem hogy el kell adni a terméket,no de ez nagyon meleg szöveg! :-)

Előzmény: mili70 (129171)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!