Keresés

Részletes keresés

olahtamas Creative Commons License 2007.01.16 -1 0 17944
Északi zöld

2007 01 13-14 Bánréve - Hangonyi-tó - Cered

1. Nap
Reggel korán autóztunk Ózdra, hogy az 5:35-ös busszal menjünk a kiindulópontunkhoz Bánrévére.
Rövid séta után 05:56-ra értünk ki a vasútállomásra, hogy onnan kezdjük meg a napi szakaszunkat.
06:29 Sajópüspökiben szerencsére már nyitva volt az útba eső bolt, ahol ételt, italt, és pecsétet is kaptunk.
06:49 A temetőnél végre elhagyhattuk az aszfaltot, és a hajnali megvilágosodás is kezdett ránktörni.
07:04 Egy ötös elágazáshoz érünk, ahol az egyeneshez közelebb álló ágon kellett tovább mennünk.
(jelzés csak 50 méter után volt, ami a kereszteződésből nem látszik)
07:14 Elérjük a határsávot, ahol az elég ramaty állapotban levő határkövek segítenek az útvonal követésében.
10:05 A Susa-Janice határátlépési ponthoz érünk.
14:42 A Mihályvölgyi-nyereg keresztjéhez érünk, ahol bár levezető út indult, mégis úgy döntünk, hogy elmegyünk még a Hangonyi tóhoz levezető útig.
15:00 Barát-főnél megcsodáltuk a vasbeton geodéziai mérőtornyot, és a hozzá vezető zöld négyzet jelzést.
15:43 A Nagy-Golotkai leágazásnál úgy döntöttünk, hogy úgy is mindjárt sötétedik, lemegyünk a Hangonyi-tó felé vezető úton.
Ez amilyen jól járhatóan indul, olyan szépen elbozótosodik, így csak vadcsapásokon jutunk le az országútra.
Itt alaposabban szemügyre vesszük a menetrendet, és akkor szúr szemet, hogy a kinézett busz csak vasárnap jár,
így kénytelenek voltunk elgyalogolni Hangonyig, hogy kocsmai keretek között várjuk ki a következő busz érkezését.
Jók ezek a kis szociográfiai beszélgetések, mindíg fel lehet paprikázni a hangulatot, ha megkérdezzük a törzsvendégeket, hogy szerintük melyik itt a legjobb pálinka :)
Ózdon a TESCO-val szemközti Sportcsarnokban szálltunk meg, innen is köszönet a tippért readonly Anitának !
A TESCO-ban így a vacsoránkat is egyszerű volt megoldani.

2. Nap
Eredetileg Domaházáig terveztük a hétvégi szakaszunkat, így kényelmesen felkelve, a reggel 8 órakor induló buszhoz autóztunk ki Domaházára.
08:15 A Hangonyi tótól most egy másik utat választottunk felfelé, ami jobban járhatónak tűnt, és végül ez be is jött, csak a vége felé kellett egy kis meredekebb szakasszal átvágni az előző napi út, jól járható elejére.
09:07 Ismét a határsávban poroszkálunk, közben azon törtük a fejünket, hogy meddig menjünk.
12:06 A Domaháza-Petrovce határátkelőnél végleg elhatároztuk, hogy elmegyünk Ceredig, mivel nagyon klassz az idő.
Maximum ha nem tudunk fuvart találni akkor 16km plussz gyaloglás vár a sofőrre, azaz rám :(
13:00 Egy makadámútra érünk a IX.14-es határkőnél, ahol balra kanyarodunk, és a jól járható utat kihasználva robogunk tovább.
13:17 A nagy robogásban majdnem tovább megyünk, amikor a makadámútról egy alig észrevehető kaptatón kell belépni a határsávba.
14:58 Mivel Lacival kicsit kiléptünk, így hamar beérkeztünk Ceredre, és szerencsénkre 15 perc múlva már egy kisautó hátsó ülésén kuporodva robogtunk az autó felé.
16:04 Az időközben Ceredre befutó Karcsit összeszedjük a buszmegálló melletti kocsmában, és a Zagyvaróna felé vezető, a lemenő nap miatt, már-már giccsesen szép kilátást nyújtó szerpentinen indulunk hazafelé.
( mellesleg ezen a szerpentinen vezet néhol az Északi zöld is. )

Röviden összefoglalva, nagyon jól sikerült 2 napot tudhattunk magunk mögött, mind az időjárás, mind az út miatt is.
Végre egy, szép kilátásokkal sűrűn tarkított útvonalon vezetett a határ, és csak az út kis részében kellett egy vékony, bokrokkal fákkal körbevett keskeny "alagútban" botorkálnunk.




Képek: http://fotoalbum.hungarotel.hu/olahtamas/671
padler Creative Commons License 2007.01.16 0 0 17943
Kisgyónban tavaly még a Fejér megye természetjárója pecsét nyalókás változatával is találkoztunk...
Előzmény: HEV (17942)
HEV Creative Commons License 2007.01.16 0 0 17942

Hamuháznál az erdész szerint sosem volt kihelyezett bélyegző bár őt nem zavarná amikor a KDP-t jártuk 2006 nyarán akkor mondta ezt, most a hétvégén sem volt de én Kisgyonban sem találtam Hamuház és Mecsértelep matricát bár állítólag volt aki szerencsével járt a KDP-t én még az OKT-s pecséttel tudtam a Gyöngyvirág háznál igazoltatni de most már az sem volt meg.

 

Pálmai Vencel ma ezt irta az ügyben:

 

Köszi az infót, sajnos Kisgyónban a téli időszakban jellemző a jelenlegi
állapot. Egyébként több kh.-ban és a büfében is van stempli, ami azonban
csak tavasztól őszig üzemel.

Gánton a Gránás th. többet van zárva, mint nyitva, s ezért a továbbiakban
valszeg már nem pótoljuk a  bélyegzőt. A Vértes Csárdában, amely a másik
"hivatalos" bélyegzőhely, mindegyik pecsét megvan.

A KDP pecséteket (ha vannak), a fejér megyeieknél reklamáljátok.
 

Kisgyónban hol tudtok még bélyegzőről ?  A Vértes Csárdáról sem tudtunk Gánton de ott volt Őzikés megyei pecsét igy azt nyomtuk.

 

Érdekes, hogy az általunk felkeresett vendéglátóipari üzemegységekben mindenhol rendben volt a pecsét a természetjáró kezelésben lévő túristaházaknál viszont nem.

 

Előzmény: asciimo (17936)
jzp2107 Creative Commons License 2007.01.16 0 0 17941
Sziasztok

Pénteken tettem egy jó pilisi túrát ebben a januári tavaszban (bár volt azért egy pár perces hódara hullás) ha jól számolom 7 barlangot érintettem, nagyon élveztem.
Útközben hasitott belém: miért nincs pilisi parkerdö barlangjai mozgalom??? Vagy csak én nem tudok róla?

Az egyik barlang a Vaskapu-völgy melletti Jóreménység barlang, nem tudjátok miféle szakrális események szoktak ott zajlani? Felülröl pillantottam meg a kövekböl kirakott helikopterleszállót, meg valami turulféle is fel van pingálva a sziklafalra (a barlangban meg újságpapir, pár borosüveg és homeless-szag, azon kezdtem gondolkodni féljek-e? :-D )

Utolsó kérdésem: Pilis-nyereg és Klastrompuszta között láttam ezt az ojjektumot a sárga sáv mentén egy pihenönél (fatörzsekkel fedett árokféle) mi a szöszre jó ez? Valami vadetetö vagy mifene? (remélem látszódni fog a képeken a lényeg beszúrás után is)

szakralis a kövekböl kirakott izé
falon a szimbóleum
ésezmi? bekeritett izé

nagypapi Creative Commons License 2007.01.16 0 0 17940
Pedig eléggé adja magát, hogy milyen is legyen az a bélyegző :-)
Előzmény: asciimo (17935)
Joeyline Creative Commons License 2007.01.16 0 0 17939
OFF

Ez volt a 3000. hsz-em az Index Fórumokon, mint közben kiderült :)

ON
Előzmény: Joeyline (17787)
Joeyline Creative Commons License 2007.01.16 0 0 17938
Márminthogy a 2 bélyegző valójában 1: Kisgyónban kaphatók a hamuházi matricák, ugyanott Kisgyónt az OKT - jelenleg ellopott - bélyegzőjével kell igazolni.
Előzmény: asciimo (17936)
G(Dzsí) Creative Commons License 2007.01.16 0 0 17937
Persze, reggel indulunk, ttb topikban gyarapítjuk a listát :)
Előzmény: gudluking (17934)
asciimo Creative Commons License 2007.01.16 0 0 17936
A KDP-nek Hamuháznál meg Kisgyónnál is volt saját bályegzője. Persze csak a mozgalom meginditása UTÁN tették ki kb. fél évvel.
Előzmény: nagypapi (17929)
asciimo Creative Commons License 2007.01.16 0 0 17935
Szépalmán egyelőre nincs, nekik van saját is, az is elég spéci. Amúgy terveztünk oda sajátot, de aztán másként alakult.
Előzmény: nagypapi (17929)
gudluking Creative Commons License 2007.01.16 0 0 17934
Gdzsi!Irigykedve olvasom,hogy neked már van börzsönyi igazoló füzeted.Remélem nemsokára már én is beirhatom a már megszerzett kódokat.Egy apró figyelmesség:Célszerű bélyegző párnát is beszerezned,mert szükség lesz rá a jövöben.Főleg akkor,ha kékezni mentek.Egyébként meg a 7végén vasárnap ráérek.Szombaton téli t.túrát tervezem.Ha megyek,mehetnénk együtt is.Gondolom addig még egyeztetünk.üdv.
Előzmény: G(Dzsí) (17927)
Joeyline Creative Commons License 2007.01.16 0 0 17933
Az teljes értelmezéshez a leírásodat össze kell még vetnem a térképpel, ami most nincs épp kéznél - sőt, konkrétan az a térkép, amivel én mentem akkoriban, később egy ELTE Túlélőverseny áldozatává vált a szaktársaim által -, otthon majd megnézem az atlasz térképét.
Előzmény: Törölt nick (17930)
nagypapi Creative Commons License 2007.01.16 0 0 17932
Ott a pont, tényleg van ezeknek a mozgalmaknak saját bélyegzőjük. Mindenesetre ez számomra csak növeli a mozgalom értékét.
Előzmény: Joeyline (17931)
Joeyline Creative Commons License 2007.01.16 0 0 17931
A Dél-dunántúli Piros több pontján, illetve a Közép-dunántúli Piroson a Budalakknál van saját mozgalmi igazolópecsét, csak hogy a jelentősebb mozgalmak közül említsek párat.
Sőt, a Cserehát turistájának, a Őrvidék turistájának is van néhány helyen saját bélyegzője, a Bükkben a Vásárhelyi István emlékútnak is.
Előzmény: nagypapi (17929)
nagypapi Creative Commons License 2007.01.16 0 0 17929

Tényleg kuriózumok a bélyegzők! A Kék-körön kívül nem is találkoztam még saját túrabélyegzővel. A Pokol csárda-bélinek meg van ugyebár egy sajátos (humoros) pikantériája. De többet nem árulok el!

Még egy apróság: Bakonybélen a Dornyay név hallatán elég furcsán néztek ránk, de aztán közölték, hogy "csak ösvénytaposós túrabélyegző van". Mondtam, hogy akkor az is jó lesz :-)

Szépalmán szintén értetlenül néztek. Ott nincs is külön bélyegző, vagy csak a recepciós hölgyek nem tudtak róla? 

 

Előzmény: asciimo (17926)
G(Dzsí) Creative Commons License 2007.01.16 0 0 17928
Állítólag három kolléga is betegállományban van, s így lassan haladnak a dolgok.
Előzmény: G(Dzsí) (17927)
G(Dzsí) Creative Commons License 2007.01.16 0 0 17927
Tegnap az MTSZ-ben nem tudtak adni sajnos Dornyay füzetet. Így csak OKT és Várak a Börzsönyben füzetet tudtam venni.
Előzmény: nagypapi (17925)
asciimo Creative Commons License 2007.01.16 0 0 17926
"A Csárdában újabb bélyegzés (külön élmények ezek a bélyegzők!!!),"
"különleges pecsétek,"

ZENE füleimnek :)
Előzmény: nagypapi (17925)
nagypapi Creative Commons License 2007.01.16 0 0 17925

Dornyay Béla emléktúra Porva-Csesznek vá. és Bakonybél között.

 

Vasárnap reggel indultunk neki a barátaimmal azzal az irreális szándékkal, hogy első nap Bakonybélig, másnap Herendig gyalogolva teljesítjük az egész túrát. Hogy miért irreális? Nos, egyikünk sem igazán a "rohanjuk végig a távot" elkötelezett híve, így bizony el-elüldögéltünk a vendéglátóipari egységekben is. Ennek aztán meg is lett a következménye - annyi legalábbis, hogy nem sikerült végigjárnunk az egész túrát.

 

De nem szaladok ennyire előre, mert azért voltak előzmények is.

Annamari csütörtökön jelezte, hogy aznap délután visznek be igazolófüzeteket az MTSZ-be. Naívan betértem pénteken a Bajcsy-ra, gondolván, talán akkor már be tudom szerezni a füzetet. Tévedtem. Még nem lettek beleltározva, a füzeteket átvevő kollegina szabadságon volt, így nincs füzet sem. Hm...

Beszéltem telefonon a Szervezőkkel, így sikerült Tőlük beszereznem a 3 füzetet, szerencsére úgyis a közelükben voltunk vásárolni szombaton.

Szóval minden jó, ha jó a vége, és köszönöm ezúton is a Szervezők rugalmasságát!

 

Szóval a túra.

Vasárnap 9-re érkeztünk Porva-Csesznek vasútállomásra. A vonaton Veszprémtől jó sokan voltak, igaz, javarészt kirándulók, mégis azt bizonyítja, hogy van igény erre a vonalra.

A vasútállomáson gyors szerelésigazítás, majd indulás Károlyháza felé. Szerencsére az út nem volt nagyon sáros. A villanyvezeték pásztája jól járható, bár vegetációs időszakban azért helyenként gondok lehetnek. Az aranyos völgyben volt egy kis erdőírtás, ami miatt sikerült elpasszolni az átmenetet a dózerútra. Lehet, hogy nem figyeltünk eléggé, mindenesetre a majortól visszasétáltunk egy kicsit, és a patakon átkelve sikerült megtalálnunk a sárga jelzést. Csesznek előtt néhányszáz métert az országúton kell menni, ez nem túl szerencsés, mert az út nagyon keskeny, kanyargós, és nincs padka, néhány leszakadt autóalkatrész és keréknyom árulkodik arról, hogy elég nehezen férhet el ott két szélesebb jármű. Ha van mód - a térkép szerint van - talán érdemes lenne elvezetni innen a sárgát, mert elég balesetveszélyesnek tűnik.

Alagúton átérve értük el Csesznek szélét, onnan párszáz méter lefelé a bélyegzőhely. Pecsételtünk és ennek tiszteletére KSH vizsgálatot is végeztünk.

Vinyéig hol erdőben, hol egy szántás szélén vezet az út. Egy helyen volt egy kis kavar, ott a szántással párhuzamosan vannak festve a jelek, és az egyik épp egy hegy fele vezető út mellett van, olyan, mintha átterelne minket a hegy felé vezető útra. Szerencsére ez az út maradt a hegylábnál, a szántóföld szélével párhuzamosan, és néhányszáz méter után visszaér a szántás sarkára, ahol a sárga is jön. Kőpince-forrásig nagyon szép út, hatalmas bükkök között. A forrástól már nincs messza a Pokol csárda.

A Csárdában újabb bélyegzés (külön élmények ezek a bélyegzők!!!), serital fogyasztás, és jólesett a marhagulyás is, mindez a Kárpátia együttes zenei aláfestésével.

Vinye után egy kis forgalmú országút, majd lefordulás a Hódos-ér völgyébe. A hegyről terepmotorosok zaja hallatszik le. Úgy látszik, ez már a hétvégi túrázás állandó kísérője lesz...

Üveghutánál a gémeskúton levő jelzések megszámlálása, majd továbbgyaloglás egy sáros úton Porva fele. A faluban a kocsma/vegyesbolt épp zárva, még majdnem fél óra a nyitásig, de még előttünk van (illetve lenne) 15 killa, így fényképezkedés után továbbindulunk az időközben viharossá erősödő szélben. Azt számolgatjuk, hol fog ránksötétedni, valamint elég lesz-e az 1 db kis zseblámpa. A dombra felérve úgy határozunk, hogy inkább lesétálunk Borzavárra, másnap innen folytatjuk. Sem a viharos szél, sem az egyetlen zseblámpa nem igazán motivált miket az aznapi folytatásra. Borzavárról épp volt busz Zircre, ahol sikerült is megfelelő szállást találni (Jaskó panzió, hármunknak összesen 8200 forint IFA-val - de számla nélkül...).

 

Másnap kényelmes készülődés, reggeli óriás-hamburgerezés, majd még jó egyórás időtöltés a borzavári kocsmában, pontosabban a szockó időkre erősen emlékeztető Ziccer "vendéglőben": Kéktúra-bélyegző, köszöni, megvan, bár egy kissé megkopott állapotban, azért olvashatóan.

Beható KSH vizsgálódás után délben indultunk el, majd az előző napi helyen elértük a sárgát. Egy részen bemegy a kék/sárga az erdőbe, de nagyon jól van jelezve. Szépalmapusztán újabb rövid pihenő, itt sajnos csak céges bélyegzőt kaptunk, de azért annyira ezen nem sértődtünk meg, hogy drága sörünket ne fogyasszuk el. :)

Szépalmapusztától egy kis bizonytalankodás, de a szántó sarkában ismét sikerül meglelnünk a sárga jelzést - elképzeltük, hogy ez sötétben gázosabb lett volna...

Gyorsan elértük a Száraz-Gerence-völgyben vezető erdészeti feltáróutat, amin gyorsan faltuk a kilométereket, így negyed négykor már Bakonybélben tudtunk bélyegezni a templommal srégen szemben a Soproni cégéres kocsmában. Azért határozom meg ezt ilyen pontosan, mert viszonylag kevés faluban fordul elő, hogy egy 20 méter sugarú körben négy darab kocsma legyen.

Legközelebb innen folytatás.

 

Összességében: szép idő, különleges pecsétek, kellemes "megállóhelyek", gyönyörű útvonal és kiváló jelzések. Mindenkinek csak ajánlani tudom.

 

 

út+kereső Creative Commons License 2007.01.16 0 0 17924
Feltehetően az első erdészeti feltáró út építésének (1957) állít emléket a 0 km, és a mellette található emléktábla. Biztosat sajnos mi sem tudunk. 
Előzmény: PrInCe (17879)
Törölt nick Creative Commons License 2007.01.16 0 0 17923

Köszi, elég gyakran járunk a 81-es úton, majd beszaladok egyszer még egy bélyegzőért. Én folyamatosnak tekintettem a 3 napot :o) De lehet, hogy a bírálóbizottság nem fogja :o(

Most elköszönök, rohanok a munkahelyemre.

Szép napot kívánok nektek! Sziasztok.

Előzmény: Joeyline (17922)
Joeyline Creative Commons License 2007.01.16 0 0 17922
Esetleg Csókakőn, mivel ott 2 nap különbséggel voltatok. A többi folyamatos túrának tekinthető.
Ha egy nap elérsz valameddig, majd másnap folytatod az utat (mint a zempléni példádban), akkor nem kell még egyszer a szálláshelynél pecsételni, mivel nem szakítottad meg a túrát, az még ugyanaz a túra.
Előzmény: Törölt nick (17921)
Törölt nick Creative Commons License 2007.01.16 0 0 17921

Még azt mondd meg nekem légyszíves, hogy mikor kell kett bélyegzőt nyomni a füzetbe!

Pl most a 3 nap alatt nem folyamatosan m,entünk, tehát nem úgy, hogy elkezdtük Bakonynánán és befejeztük Gánton, hanem mindig abba az irányba mentünk, ahogy a VOLÁN menetrend a legjobb volt nekünk, hogy visszatérjünk a szállásunkra. Tehát egy kicsit össze-vissza.

Én nem nyomtam két bélyegzőt sehova, s nem tudom, hogy kellett volna minden nap, amikor befejeztem vagy ezzel nem foglalkoznak.

Tavaly végigmentünk Zemplénen Boldogkőváraljától Hollóházáig, de akkor mindig szállástól szállástól gyalogoltunk, a csomagunkat autóval szállították. Akkor sem pecsételtünk kettőt sehova.

Most kicsit elgondolkodtam, hogy hátha kellett volna....

Előzmény: Joeyline (17918)
Törölt nick Creative Commons License 2007.01.16 0 0 17920

1.nap Csókakő- Bakonykúti (még a jégeső is elvert)

2.nap Bakonynána-Bakonykúti

3. nap Gánt - Csókakő (ez rövidebb volt, elértük a 12,38-as buszt, ami bevitt Fehérvárra, így hazafelé bementünk a Gorsiumba és megpróbáltunk Fehérváron is pecsételtetni. A romkertet 2 hete szerettük volna megnézni, most nem voltunk ott).

Húzós volt, de nagyon jól esett több hetes tétlenség után.

Most hétvégén állítólag jelzést fogunk festeni a Boglárka túrához, de alig várom már, hogy folytathassuk az OKT-ét. :o)

Előzmény: Joeyline (17918)
padler Creative Commons License 2007.01.15 0 0 17919
Ne várj sokat tőle. Az üvegtető felépítésekor közfelháborodást keltett, mivel sokak szerint nem illett a környezetbe illetve a romokhoz, így egy idő után elbontották.
Előzmény: Törölt nick (17917)
Joeyline Creative Commons License 2007.01.15 0 0 17918

Hogy volt a túra szakaszolása?

3 napban ez szép távolság, főleg, hogy máshol is jártatok érintőpontokat igazolni.

Előzmény: Törölt nick (17896)
Törölt nick Creative Commons License 2007.01.15 0 0 17917

De igen, a Gorsiumban kaptunk Fejér megyés bélyegzőt.  A fehérvárit nem tudtuk beszerezni, de a romkertet úgyis szeretnénk megnézni, ha már ki lesz takarva, így ezt megvárjuk. Meglepődtem, hogy átépítették a környékét. Amikor utoljára jártam itt, még valami üvegtető volt felette. Így jobban tetszik. :o)

Nekem még elég sok bélyegző hiányzik. Zolinak több van. De úgyis utolérem :o)

Előzmény: padler (17916)
padler Creative Commons License 2007.01.15 0 0 17916
Gorsiumban már nem volt Fejér megyei bélyegző? Novemberben még azzal pecsételtünk. A fejtörést nekem is a fehérvári okozza, marad április vagy az önkormányzat stb. Mindenesetre a bélyegzők több mint felét már beszereztük:)
Előzmény: Törölt nick (17896)
Joeyline Creative Commons License 2007.01.15 0 0 17915

Baranyai (mecseki) érintőpontos túramozgalmak - Mixtúra

 

2004 óta gyűjtöm az érintőpontok igazolásait az azévben megjelent közös baranyai mozgalmi füzetbe, a Mecsekre koncentráló 3 "nagy" mozgalom már a vége felé tart.

 

A tervezés:

Hétvégére a Téli Mecsek 30 ttúrára készültem. A leendő 10. teljesítésem jegyében laza, kényelmes túrát tűztem ki, amihez persze dukál a kényelem is, a 2 ottalvás. :)Kedden ehhez kapcsolódóan terveztem meg a pénteket és a vasárnapot: Mecsek térkép kiterítve, a még hiányzó mozgalmi pontok elhelyezve rajta (a Nyugati-Mecsek már üres, vagyis mozgalmi szempontból már "full"), www.menetrendek.hu elindítva, majd némi kombinálás után kész a terv!

 

A megvalósítás:

Késve sikerült elindulnom péntek kora reggel, de szerencsém volt a BKV-val: 6.35-kor ott állok a Kelenföldi Erőmű távolsági megállónál. Távolsági busz, majd átszállás Szekszárdon helyközire. 10.24-kor kezdődik a túra Nagymányok vmh.-nál a P+ jelzésen. A falu végén egy gyárterületre vinne be a jel, nagy kutyák a bejáratnál. -> Kerülő balra a dombon át a Mecsek atlasz térképén is jelölt kálvária felé, az ipari rész után csatlakoztam vissza a jelbe. Elérek a Mányoki kulcsosház térképi helyéhez, romos épület, persze "nyalóka" sincs, csalódás. Tovább a jelen, és minő csoda, jópárszáz méter után elérem a szépen rendben tartott valódi Mányoki kulcsosházat! A körötte lévő terület is példás. Nyalóka nincs :( Feljegyeztem a kibérelhetőségi kontaktot a Mecseki barangolások háztól házig mozgalomhoz.

Tovább a P+ -en az erdő széléig (közben helyenként bizonytalan a jelzés. Az erdő szélénél jobbra, a nyitott gerincre, elhagyva a jelet. Rövidesen feltűnik a Váralja, és felette a Vár-főn álló vár egy zászlóval. Felmentem a 2006-ig feltárt várba, eligazító tábla, hogy merre milyen település látható, és leírás a feltárásról. A Vár-fő nyúlványán ereszkedtem a falu felé, de egy idő után benőtt részre értem, nem a legjobb helyen sikerült lejönni. A focipálya mellett söröző, pecsét a Vártúrákba, majd séta tovább a buszmegállóhoz, ami közelebb - még a templom előtt - van, a térképpel ellentétben.

Jön a busz, ami Szászvárra visz. A feltárás alatt lévő vár a központban van, körbejártam. Pecsét az önkormányzatnál (Vártúrák, Baranyai várak, Kincses Baranya).

Gyalogtúra a P+ -en a Bányatelepig, onnan átvágás egy a térképen is jelölt földúton a Z+ -ig. A Z+ előbb érkezik meg szemből, mint a térképen: pont 1 elágazással előbb, a határozott szekérúton a nyeregben. Jobbra le a Z+ -en a Csepegő-árok felé. Végigjártam az árok mentét, nagyon vadregényes! Sajnos már sietni kellett a buszhoz Vékénybe, így jobban szétnézni nem tudtam már az ároknál. Pecsételni se maradt idő, hiába van az út mellett az önkormányzat. Jön is a busz, a buszjegy lesz az igazolás a Mecsek turistájába.

Komló buszállomás, gyors pecsét egy büfében a Kincses Baranyához, még elérem azt a buszt, ami a menetrend szerint nem lett volna meg amúgy, de idő előtt érkeztem az előző járattal. Kinéztem, hogy mennek egymás után a járatok Mánfán át Pécsre, és módosítottam az eredeti terven, előrehoztam egy rövid túraszakaszt vasárnapról, mivel a vendéglátó barátom közben jelzett, hogy csak 1 órával később ér be Pécsre a munkahelyéről, mint ahogy én érkeztem volna.

Leszállás Mánfa, sz.ib. megállónál, a söröző ott is van az út mellett. 4 helyre pecsét (9/99, Baranya legszebb templomai, Kincses baranya, valamint a Sugói-rét miatt a Mecsek turistájába is). Az első 2 mozgalom tényleges pontja miatt végigmegyek a falun, majd ki a 66-os út mentén az árpádkori templomhoz. Vissza a faluba, majd a térképen is jelölt utcán átvágom a műút nagy szerpentinjét, az utca folytatásában szerencsére van egy - a térképen nem jelölt - gyalogösvény a Mánfa, alsó megállóhoz. Még időben érkezek a Komlón kinézett járathoz, irány be Pécsre.

 

A számomra 10. Téli Mecsek 30 után kényelmes pihentő 9 órás alvás 3/4 8-ig, csak a 9.00-ás járattal mentem ki Pécsről a Mánfa, sz.ib. megállóhoz. A pecsét már megvan, irány a Z+ -en a Sugói-rét, ahol becsatlakoztam a Mecseki Zöldtúra útvonalába.

Ezt követve - a vége előtt igen fárasztó emelkedővel kikapaszkodva a völgyből - érkeztem Koszonya-tetőre, nyalóka rendben a kulcsosháznál.

A Z-ön le a völgybe a volt Hársas kulcsosház helyéhez, majd innen a felújított RPDDK-n egészen a Hotel Kövestetőig. A térképen is jelölt kis tó érintése után változott az útvonal! A tó után egyből kikapaszkodik a bánya nagy meddőhányója mellett vezető műútra, és azon megy huzamosan ÉK-re. A térképen jelölt pont környékén hagyja el a műútat, és "visszahajlik". Innen már jó a térképi nyomvonal. A Hotel zárva, átalakítás miatt. Pecsét helyett így az érdeklődési kontaktot jegyeztem fel a Mecsek turistájába.

Nem akartam hosszasan a forgalmas műút mentén menni, így elindultam kicsit a Z+ -en dél felé. Rövidesen indult egy határozott szekérút balra, a térképen is jelölt mélyen bevágódott patakocska mentén, így erre rátértem. Lent az erdő szélén irány balra, majd a közbenső kis nyitott dombocska mögött már ott is terült előttem Hosszúhetény. A térképi szekérút csak ösvény innentől egy darabig egy bokrosban, majd tényleg szekérútként éri el a műútat pont a településtábla előtt kicsivel. A következő buszmegállónál van a központ, a vendéglőben pecsételtem, és ezzel teljesítve a Mecsek turistája túramozgalom! :) Most kicsit büszke vagyok rá, mert nagyon elszórtan vannak a pontok, és komoly tervezéseket kellett tennem ezügyben, hiszen legalább a felét nem érintette ttúra, ráadásul az egész terület tőlem igen messze található.

Egyéb eredmény: már csak 1 várnyira áll a Baranyai várak mozgalom, és már csak 3 házat kell igazolni a Mecseki barangolások háztól házig-ba is, közülük 1-nél amúgy már voltam.

A hazaút egyébként a kinézett busszal történt (még fél óra volt addig) bonyhádi átszállással.

emgergo Creative Commons License 2007.01.15 0 0 17914
A kettő végülis elérhető egy igen kellemes túrával, nyáron sok gombával :-)
Előzmény: (budai-)H.G. (17907)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!