Keresés

Részletes keresés

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.05.16 0 0 7930
Igen, valóban Gimes vára rajta van + a gutai hajómalom is...  :-)
Előzmény: tomatas (7929)
tomatas Creative Commons License 2006.05.16 0 0 7929

http://www.geocaching.hu/maps.geo?id=aeromap

 

Talán ez az oldal segíthet...

Előzmény: Nagyon Várbarát (7928)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.05.16 0 0 7928

A felvidéki Galánta városától É-ra és K-re találhatóak viszonylag közel várak, bár nem tudom, hogy a repülőgép mekkora távolságot tud megtenni egyszerre...

 

A mellékelt térkép szerint:

 

-- Sempte {Sintava} várból átépített kastély {mint nálunk pl. Körmend}

-- Galgóc {Hlohovec} várból átépített kastély

-- Lipótvár {Leopoldov} XVII. századi császári erőd, volt börtön

-- Nagyszombat {Trnava} szabad királyi város, jelentősebb városfalakkal

-- Nyitra {Nitra} teljesen épségben fennmaradt várral

-- Gimes {Jelenec} romos erősség egy erdővel benőtt hegycsúcson

-- Appony {Oponice} várrom, a bozótot nemrégiben megritkították

 

Sok kővár emelkedik még a Galántától ÉNy-ra emelkedő Kis-Kárpátok hegységben is, nem tudom addig futná-e a kerozin? Esetleg légi utántöltéssel?  :-)

 

Galánta környéki várak

 

GPS-kütyüm nincs, így adatokkal sem tudok szolgálni...

Előzmény: civertan (7923)
dokumentátor Creative Commons License 2006.05.16 0 0 7927

Kaposvári Polgár 2006.05.12.

Magyar Kálmán ás

Szokatlan terepen,szokatlan modszerekkel

 

Szorakoztato és bevásárloközpont épül(megint egy)a Vár utca helyén.Magyar Kálmán,a megyei muzeum fömuzeologusa ezért kutakodik most azon a területen.Mivel a városrész a valaha volt kaposvári vár körzetében van,a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elöirta a probafeltárást,amelynek költségeit a beruházonak kell állnia.

 

A várat kitartoan keresö Magyar Kálmán egy vasszörnyeteg és néhány ember segitségével igyekszik a régi korok nyomaira bukkanni.Elmondta:

-Szokatlan a terep,mondhatom,hogy pályafutásom legborzasztobb helyszine,mert sürü újkori beépités maradéka alá kell hatolni,régészeti feltárásoknál szinte tiltott eszközzel,markologéppel lehet csak dolgozni,ugyanakkor nem mehetünk a vizzáro réteg alá,mert följönne a mocsár.De muszáj dolgozni,mert mielött az épitkezés megkezdödik meg kell gyözödni arrol,hogy nem temetödik-e el örökre valamilyen történelmi érték.

-Mit talált?

-Török hódoltsági leletanyagot,cölöpöket,kerámiákat,aproságokat.Égési réteggel zárul a feltárt rész,ez utal arra,ami a kronikákbol tudhato,a vár töröktöl valo visszafoglalásakor,1686-ban a cölöpökre épitett deszkaházak leégtek a három részböl állo vár e területén,azaz a külsö vár által védett településrészen.

-Eröditmény nyomát nem lelte?

-Nem is reméltem,sejtésem beigazolodni látszik,a kutatás mostani állása alapján kijelenthetem,hogy a téglafalak,a bástyák nem ezen a területen voltak.Ha netán mégis találnánk itt eröditmény nyomot,akkor nagyon nagyon meglepödnék.De egyre erösebben,mondhatni teljes meggyözödéssel hajlok rá,hogy a külsö vár egy része valahol a felüljáro,a benzinkut meg a plaza alatt van.

-Akkor hát hiába küzködnek itt csapataival?

-Egyáltalán nem.A kisebb leletek is sokat elárulnak a hódoltságrol és az azt követö idökröl,s megnyugtat a tények bizonyossága,hiszen még a legjobb hipotézisnek sem árt,ha utobb beigazolodik.Cseppet sem zavar,hogy ez igy kissé ronda munka,nem dolgozhat az ember mindig fantasztikusan jo terepen.Hivatalosan azt is mondhatom:a terület régészetileg értékelhetö.

 

Ennyi a cikk.Ami kép egyszer ide be lett rakva a kaposi várrol,azon a 3-as és a 2-es szám közti utca az amiröl szó van,az a Vár utca.Még talán a felüljáro is be van rajta jelölve.

sirocco Creative Commons License 2006.05.16 0 0 7926
Szegény Vitány, az a benyomásom, jócskán és méltatlanul el van hanyagolva!
Előzmény: civertan (7923)
tomatas Creative Commons License 2006.05.16 0 0 7925
Neked is jó reggelt!
Előzmény: civertan (7924)
civertan Creative Commons License 2006.05.16 0 0 7924
nagy kerülettel.....
Előzmény: tomatas (7921)
civertan Creative Commons License 2006.05.16 0 0 7923

Jó reggelt Vitányhoz ajánlom és ha akarjátok és és átküldtök képet csinálok neki a fotóarchivumba  képgalériát  http://www.civertan.hu/legifoto/legifoto.php?page_level=1774

Barát!  Galánta környékére repülök    kéne nehény közeli vár..... Gps..el

tomatas Creative Commons License 2006.05.15 0 0 7921
Piciny pont vagyok én a Világban....
Előzmény: Nagyon Várbarát (7920)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.05.15 0 0 7920
Óh, bocsi... hát azt a kis olvasnivalót nem olvastam el!  :-)
Előzmény: tomatas (7919)
tomatas Creative Commons License 2006.05.15 0 0 7919
7906 - Én is feltettem. :)))
Előzmény: Nagyon Várbarát (7918)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.05.15 0 0 7918
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.05.15 0 0 7917

Remek ötlet, jöhet minden cikk, főleg az olyan várakról, mint a kaposvári, melyből szinte alig látható falmaradványt, tehát a "lényeg" a föld alatt rejtőzik!

 

A lebontásra ítél Vár utcában ki tudja mi mindent építettek be az egykori vár anyagából?

Előzmény: dokumentátor (7914)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.05.15 0 0 7916

Az infódat majd felhasználom az esetleges bátorkői úthoz, kösz szépen!  :-)

Előzmény: HEV (7907)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.05.15 0 0 7915

Kösz szépen a remek túrabeszámolót, úgy éreztem magamat, mintha ott szuszogtam volna melletted a vitányi vár felé kapaszkodva!  :-)

 

Ami a jelzett turistaútvonal elkerítésének az esetét illeti, sajnos ezzel már én is találkoztam a Mátrában, az Oroszlánkő várromjától lefelé egyszerűen elkerítették az egykori gyalogösvényt a magángazda "bikalegelőjéül"... persze ez nem okozott gondot, mert átmásztunk az akadályon, de rövidesen ránk ordibált a tulaj, hogy vigyázzunk mert felöklelhet a bikája!  :-(

 

Így hát gyorsan alkalmaztuk a régi aranyszabályt: "szégyen a futás, de hasznos!"

Előzmény: vigi68 (7908)
dokumentátor Creative Commons License 2006.05.15 0 0 7914

Üdv

Tegnap olvastam egy helyi lapban(Kaposvári Polgár),hogy Magyar Kálmán régész vezetésével zajlik a lebontásra itélt Vár utca feltárása.Ha megtalálom,bemásolom a cikket,mert mond valamit a beigazolodott teoriájárol a várrol kapcsolatosan,meghogy mennyire nehéz ásni,mert igy is markoloval kell a fölsö rétegeket kiemelni,annyira tele van a xx.század épitési szemetével,téglák,stb.

HEV Creative Commons License 2006.05.15 0 0 7913
Régen volt szó a várak toplistájáról:

http://www.topcastles.com

Bizony szlovák várbarátaink igencsak belehúztak talán jó lenne egy kicsit a magyar várakra is klikkelgetni !

vigi68 Creative Commons License 2006.05.15 0 0 7912

További képek Vitány váráról:

 

a távolban feltünik a várbejárat a várudvar felölaz omladozó, de még így is jelentős várfal alulrólugyanez felülrőlszerintem: a várkapu maradványai
HEV Creative Commons License 2006.05.15 0 0 7911
Bátorkő érdekes eset fotózási szempontből. van a közelbem egy nagyobb szilkas fennsík a piros + jel vezet ide fel innen felúlről látsz rá a várra , egy tele azért ajánlott ha részleteket is akarsz látni rajta.
Most csak kicsi képek vannak nálam, de kedvcsinálónak talán jó.
Közelről
Távolról
Előzmény: Nagyon Várbarát (7897)
tomatas Creative Commons License 2006.05.15 0 0 7910
Igen. Amennyiben visszaolvasol, volt is róla szó. :)
Előzmény: pkovacs (7909)
pkovacs Creative Commons License 2006.05.15 0 0 7909

Szevasztok!
Csőváron járt má valaki?

 

vigi68 Creative Commons License 2006.05.15 0 0 7908

Sziasztok!

 

Akkor jöhet Vitány vára?

Reggel 8 körül indultunk, majd kb másfél, két órás út után el is érkeztünk a Vértes lábához... 

A túristatérkép szerint kinéztük magunknak a parkolási és túra indulási helyet, azonban, egy nagyon frissen felhúzott kerítés miatt az elsődlegesen kinézett utat (zöld jelzés) nem sikerült meglelnünk, így visszább jöttünk egy kicsit és a sorompóval jelzett úton találtuk meg a zöld keresztet, így azon indultunk a vár meghódítására.

 

A térkép, mint a bibliánk...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mondanom sem kell az időnk csodálatos volt; a szúnyog és kullancs riasztónak köszönhetően az élősködők is békén hagytak minket, naptejre  meg csak fent a várnál volt szükségünk...

 

választás előtt a vármászó, rövid, de meredek, vagy hosszabb, ám kényelmesebb úton hódítsa meg a várat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mi a kényelmesebb utat választottuk...

 

Rövid sétával értünk fel a várhoz (kb. 30 perc), ahol ez a csodálatos látvány fogadott bennünket:

 

 

az egyik torony maradványaiés ami a másikból megmaradt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miután keresztül-kasul bejártuk a várat, telefényképeztük a memóriakártyát, elfogyasztottuk az ebédül csomagolt szendvicseket, és az üdítő készletünket is megkönnyítettük a visszafelé útra, magunk mögött hagytuk ezt a romjaiban is gyönyörű várat.

Mindenkinek csak ajánlani tudom, hiszen felejthetetlen élményben részesít minket a történelem eme itt hagyott emléke...

 

 

 

 

 

 

 

HEV Creative Commons License 2006.05.15 0 0 7907

A Bátorkő várhoz a legegyszerűbb ut a Várpalotai vártól vezet , a vár mögött észak felé indul a Piros sáv turistaut végig a Várvölgyön könnyű sétaut a Várig széles és jól járható, felülről Tés felől nem javaslom mi is eltévedtünk mert sok völgy indul azon a részen és ha rossz völgybe ereszkedsz le akkor alaposan mellé mehetsz. Szép az út és látod a névadő Bátorkó sziklát és van egy nagy barlang is, de ovatosan kopgjál a bejáratnál mert hajléktalanok szoktak benne lakni. Oda , vissza kb. 10 km.

Előzmény: Nagyon Várbarát (7878)
tomatas Creative Commons License 2006.05.15 0 0 7906
http://eszak.index.hu/index.php?tip=904

Egy kis olvasnivaló mindenkinek. :)
tomatas Creative Commons License 2006.05.14 0 0 7905
Már 3-at, de elküldtem a cégre is.
Előzmény: tomatas (7904)
tomatas Creative Commons License 2006.05.14 0 0 7904

Civertan!!!

Jó címet adtál meg? Küldtem már 2 levelet.

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.05.14 0 0 7903
Szívesen!  :-)       Mára kilépek...
Előzmény: sirocco (7902)
sirocco Creative Commons License 2006.05.14 0 0 7902
El nem múló hálás köszönettel vettem!
Előzmény: Nagyon Várbarát (7900)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.05.14 0 0 7901
Éppen elég részem volt benne, amikor a rekkenő júliusi melegben nehéz hátizsákkal súlyosbítva ballagtam a hegyi ösvényeken... persze a falusi kocsmákban annál jobban esett a hideg sör... amit a következő hegyoldalban már ki is izzadtam... sajnos a bozótos várromokat nyáron lehetetlenség jól áttekinhető módon fotózni... így át kell szoknom a rövid, egynapos kora tavaszi-késő őszi vártúrákra, de persze azért alkalom szüli a kirándulást!  :-)
Előzmény: tomatas (7898)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.05.14 0 0 7900

Természetesen kérésed már teljesült is, repülnek a fotók feléd!  :-)

 

A remélhetőleg most már szép nyáriasra forduló időben minden Topiklakónak legalább ugyanilyen jól sikerült vártúrákat kívánok!  :-)))

Előzmény: sirocco (7899)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!