Keresés

Részletes keresés

elemes2 Creative Commons License 2011.10.26 0 0 34492

...vagy a fölös hővel egy abszorpciós klímát lehet működtetni.

Előzmény: joevagyok68 (34491)
joevagyok68 Creative Commons License 2011.10.26 0 0 34491

"mennyire képes erre."

Ezen már én is gondolkodtam.:-))  (mivel a hőgyüjtő és a csövek is hőszigeteltek....)

Főleg nyáron, kánikula után egy 28fokos éjszakában, a padlás ahol a DB van 40 fokos....

 

Én azt találtam ki, hogy:

A napkolis indirekt az 2 hőcserélős.

A felsőre dolgozik a vegyes, külön keringetővel, A vegyeshez van puffer is.

Ha kizárom a vegyest , a keringető a felső hőcserélő vizét, átkeringeti a pufferen. > ami lehűti az indirektben lévő vizet

Nyáron, ha nem leszünk otthon, beállítom (külön termosztáttal) , hogy mondjuk 70 fokos tartályfelső elérésekor indul a szivattyú és a puffer vizével visszahűti az indirektet.

Így legalább nem "kidobom" a megtermelt meleget :-))

A keringető úgy is menne ha éjszaka keringetné, és ki tudja mennyire hűtené vissza.

 

Előzmény: Tab (34489)
Tab Creative Commons License 2011.10.26 0 0 34490

A kérdés természetesen ? jellel.

Előzmény: Tab (34489)
Tab Creative Commons License 2011.10.26 0 0 34489

Ha már a visszahűtésról esik szó, lenne egy gyakorlatias kérdésem.

Egy jól megépített, vagyis minimális hőveszteségű vákumcsöves rendszer mennyire képes erre. Az, hogy a házibarkács vagy olcsóbb, nem vákumos síkkollektornál elég jól működhet, azt el tudom képzelni.

Előzmény: joevagyok68 (34485)
dejódió Creative Commons License 2011.10.26 0 0 34488

Nagyon könnyű túlhúzni ezt a hollanert, mert a tömítés silány.   Nagyobb tételnél szilikongumiból süttettünk kb 3x vastagabbat mint a gyári tömítés, az bevált . Annak az a baja, hogy 500 db alatt  nem sütnek belőle.   De épgép üzletekben néha fellelhető hasonló.

Előzmény: payagyerek (34484)
payagyerek Creative Commons License 2011.10.26 0 0 34487

Ja! Ma már minden kína.

Az asszonynak fellibbented a szoknyáját és az van a picsájára nyomva, hogy "Made in P.R.C".

Előzmény: joevagyok68 (34486)
joevagyok68 Creative Commons License 2011.10.26 0 0 34486

jaaaa és tudod mi lenne még röhögséges....

Ha kiderülne, hogy az említett vezérlőknek -resol,sorel,teca- a "lelke" ugyan az , ugyan ott gyártódik, mint a percont 4-é. :-)))

Me, hogy azok sem német o.-ban, vagy USA-ban gyártódnak...

Előzmény: medvetervez (34480)
joevagyok68 Creative Commons License 2011.10.26 0 0 34485

"mert az okosabb szabályozók éjszaka visszahűtik"

 

Azt tudod, hogy most akkor jól "megdicsérted" a múltkor úgy kritizált percont4 vezérlőt ?  :-)))

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=112679336&t=9055259

 

Mert abban is van tartály visszahűtési funkció   :-)

Előzmény: medvetervez (34480)
payagyerek Creative Commons License 2011.10.26 0 0 34484

Megvígasztallak, még mielőtt elpityerednél.  :-)

Szerintem nem a kollektorod a féreg, hanem az inox gégecső. Azoknak problémás a hollandi alatti tömítése a kis peremfelület miatt. A kolid valójában jól viselte a kiképzést.

Az érzékelőszonda hüvelyét amúgyis érdemes 1 beleillő szerszámmal megbökni (pl. csavarhúzó), mert így helyet csinálsz az érzékelőnek, meg a gyári keményforrasztás fekete revéjét kitisztítod a jobb hőkontaktus végett.

Előzmény: Robirex (34483)
Robirex Creative Commons License 2011.10.26 0 0 34483

Én ezzel nem értek teljesen egyet. Az én vákuumcsöves DB  kolimat elég jól megviselte a nyári félnapos áramszünet. Valószínű azért mert a GTC kollektorom nem tartozik a "jó" minőségűek közé. Ezt olvasd el:

 "Sziasztok!
Történt a múlt héten mikor még igazi nyár volt, hogy a már hónapok óta hibátlanul működő vákuumcsöves kollektorom egyszer csak pánikrohamot hozott a gazdájára. Mármint, hogy rám! Minden eshetőségre felkészítettem, túlnyomásvédelem, bojler túlmelegedés védelem, fagyvédelem. Még az sem lett volna gond, ha pár órára rátörne az áramszünet. Hát bizony kiderült, a sors mindég megtalálja a kiskapukat ahonnan a frászfenét tudja az emberre ráhozni! Épp egy délelőtti munkanapon ment el az áram (köszönhetem a Szarbijai áramszolgáltatónak) amikor nem voltam otthon, és a nap tiszta erejéből sütötte a csöveket vízhűtés nélkül délelőtt fél 9-től délután fél 1-ig. De, hogy ez ne legyen elég,  mikor az áramot nagy nehezen elkezdte szolgáltatni a szolgáltató, a kollektor akkorára úgy felforrósodott, hogy a vezérlő hibát észlelve blokkolta a vízpumpát. Így szárazon tovább napozhatott a kollektorom még haza nem értem fél 4-ig. A kollektort megvizsgálva a következő hibákat találtam: meglazultak az inox csövek csavarjai és kiszökött a levegőnyomás, a vezérlő  hő érzékelőjét a kollektor belső szigetelése a tágulástól szinte  kitolta a kis csövén keresztül. De mind ezek ellenében, hogy mondjak valami jót is, az említett hibák kijavítása után a kollektor semmit nem veszített a teljesítményéből. Ne értsen senki se félre nem bántam meg, hogy vákuumcsöves kollektort építettem de azt megtanultam forró napsütésben a VÍZ SOHA NEM ÁLLHAT LE A RENDSZERBEN!!! Szünetmentesíteni fogom az áramellátást!"

Előzmény: kendre256 (34479)
payagyerek Creative Commons License 2011.10.25 0 0 34482

Tényleg nem konfrontálódási szándékkal, de 1 kicsit folytatnám:

 

A DB rendszer bár zárt, de mégsem nyomott rendszer. Ezért felhasználható az alupex cső (kolitól távolabb). Hiába van hőterhelés a csövön, ha nincs jelentős nyomás.

Ennek fontos szerep jut az elektrokorrózió csökkentésében. (tartályspirál-vas; cső,koli-réz)

 

Feltételezés:

Fagyállósnál veszélyesebb lehet a helyzet, mert kénytelenek vagyunk galvánelemként zártra kötni a csőrendszert, bármiféle műanyag megszakítás nélkül. Ebbe már csak 1 csipet savasodás kell. Olyan gyenge, hogy akár még megnyalhatjuk is, akkor sem érzünk semmit. Csak idő kérdése lehet a hatás.

Szóval nem tudom.

 

De visszatérve a kiindulási helyzetre:

Nem értem, hogy az ÚSZT, miért nem tartja számon a DB-t?

Előzmény: payagyerek (34481)
payagyerek Creative Commons License 2011.10.25 0 0 34481

Tudom, hogy ez mindig örökös vitatéma marad. (Persze nem azért hoztam föl. Csak az ÚSZT végett.)

Én ott látom a problémát, ha mondjuk elköszön 1 tömítés a primerkörben. (Ez lehet a leggyakoribb hibalehetőség. Főleg a saválló gégecsövek alatt.) Ekkor kókad a védőnyomás.

Ám ezt a gazda nem veszi észre. Boldogan battyog a rendszere úgy, hogy nagyon lassan, de szivárog. Minél kisebb lesz a nyomás, annál lassabban szivárog és annál tovább üzemel így hibásan.

 

A DB-nél nincs ilyen. Én úgy jártam az enyémmel, hogy létrázgattam a házam mellett. Persze pont a koli mellett vesztettem el az egyensúlyom (hol másutt?), így bele kellett csimpaszkodnom a csőbe a koli csonkjánál. (nekem falon van a koli és menetes csonk csatlakozású) Nem is volt semmi baj. Csak kb 1/2 év múlva vettem észre, hogy igen foghíjas a lé a primerkörben. Nagyon lassan és nyom nélkül kipisálta a víz 1 részét.

Így leállítottam 1 percre, vártam 1 másodpercet míg visszafolyik a víz, kicseréltem a megtaposott tömítést a hollandi alatt, visszabugyoláltam a csőhéjakat, felöntöttem találomra 1 csipet vízzel a DB-t, majd GO. Másnapra már azt is elfelejtettem, hogy tegnap volt valami.

 

(Persze más kérdés, hogy a téli kollektorfűtés jelentős túlméretezettsége okán jött fel a téma.)

Előzmény: medvetervez (34480)
medvetervez Creative Commons License 2011.10.25 0 0 34480

Nem forr a fagyállós rendszer sem, mert az okosabb szabályozók éjszaka visszahűtik a puffertárolót, szabadság idején a hmv tárolót is. Fizikaiag nem is képes a folyadék forrni, mert a napkollektort ilyenkor vízgőz tölti ki, a savasodni képes glikol nincs a napkollektorban. A vízgőz pedig mehet 200C fölé is, ha akar, kit érdekel. A glikolt kell megóvni, de az 140C környékén, a víz adott nyomáson érvényes forráspontjánál a szó szoros értelmében kiszorul  a napkollektorból.

A jól méretezett, hidraulikailag helyesen kialakított, okos szabályozóval ellátott zárt rendszer nem savasodik. A jól méretezett alatt azt is értem, hogy 300 +500 literes tárolókat nem 20 m2 napkollektor fűt...tehát a túlméretezéstől óvakodni kell.

Előzmény: payagyerek (34472)
kendre256 Creative Commons License 2011.10.25 0 0 34479

"A vákuumos kollektorok ugye rosszul bírják ha egy forró júniusi napon áramszünet éri őket.
Mit csinál a DB rendszer ilyenkor?"

Röhög a zárt rendszereken :))

A valóságban semmit. Felmelegszik a kollektor akár 150-200°C-ra, aztán, ha majd lehűlt a napsütés csökkenése miatt, megy minden tovább, mintha mi sem történt volna. Az én rendszerem már legalább 15-ször volt ilyen állapotban az elmúl 4 év alatt.Nem áramszünetek miatt volt ez leginkább, hanem mert "megtelt" a tároló meleggel, és a vezérlő leállította a keringetést. Az idén nyáron egyszer áramszünet miatt is volt ilyen, ezután már vettem egy akkumulátort a szünetmentesítéshez.

Az áramszünetnek a DB rendszernél egy komoly következménye van: estére nem lesz elég melegvíz...

Előzmény: elemes2 (34473)
zordonC3 Creative Commons License 2011.10.25 0 0 34478

Egyszerű hárfa szerűen kialakított csőrendszert képzelj el, ne vákuumcsövet. Értelemszerűen a "hárfa" hőszigetelt dobozban van, de házilag simán kivitelezhető (polikarbonát vagy üveg fedés, fadoboz, hátulról kőzetgyapot hőszig)

Előzmény: elemes2 (34473)
zordonC3 Creative Commons License 2011.10.25 0 0 34477

Egyszerűen durván sarkítva: méred a kollektor hőmérsékletét amiben NINCSEN víz. ha eléggé felmelegedett, egy fagymentes helyen (beltér) lévő tartályból átkeringeted a rendszeren a vizet egészen addig amíg vissza nem hűl a kollektor. Ekkor lekapcsolod a szivattyút és a víz a kialakított lejtés miatt visszacsorog a fagymentes tárolóhelyen lévő tartályba.

 

Télen nem fagy el mert nincs benne víz

Nyáron nem forr fel mert nincs benne víz csak akkor ha kell.

Előzmény: elemes2 (34473)
payagyerek Creative Commons License 2011.10.25 0 0 34476

Elvan az, mint a befőtt. Én annó hagytam forrni próbaképp. Kutya baja sem lett. Amúgy sem gyakori "üzem". Persze 1 szünetmentes sosem baj a háznál. Így akkor is van meleg víz, ha egész napos hálózatkarbantartás folyik.

 

DB: Drain-back. Víz-visszaejtős rendszer. Rengeteg leírás van róla a neten, ám a pályázat mégsem ismeri.

Előzmény: elemes2 (34473)
morlockté Creative Commons License 2011.10.25 0 0 34475

még annyi, hogy az SMC10000 szerintem felejtős, hacsak nem 3 db-t akarsz, ugyanis egyfázisu inverter

 

viszont ott van az STP10000, az háromfázisu

Előzmény: mediterro (34474)
mediterro Creative Commons License 2011.10.25 0 0 34474

paya, erbe!

 

Köszöntem a tippeket.

elemes2 Creative Commons License 2011.10.25 0 0 34473

A vákuumos kollektorok ugye rosszul bírják ha egy forró júniusi napon áramszünet éri őket.

Mit csinál a DB rendszer ilyenkor?

És pontosan mi is az a DB?

 

 

Előzmény: payagyerek (34472)
payagyerek Creative Commons License 2011.10.25 0 0 34472

Ugye a DB rendszer abszolút gondozásmentes. Nyáron forrhat, ahogy kedve tartja. De szakmailag nem létezik.

Persze a fagyállós rendszer is életképes, de magas hőterhelésre savasodik. Ám épp itt van a móka! A téli fütésre kényszerűen túlméretezett kollektorfelület, nyáron kihasználatlanul forr magában.

Persze lehet vele medencét "perzselni", na de azt meg talán mégsem kéne támogatni.

Előzmény: elemes2 (34469)
erbe Creative Commons License 2011.10.25 0 0 34471
Előzmény: erbe (34464)
payagyerek Creative Commons License 2011.10.25 0 0 34470

Olyan sztringekbe csipegeted össze a paneleket, hogy ne lépje túl üresen sem a 600V-ot. (Napelemtípus-függő.) Ha a napelemtabellák magasabb delejre vannak hitelesítve (szigetelésileg), akkor az inverter max feszültségszintje az adott korlát

Ezt fokozottan kell figyelembe venni télen, mert akkor több lehet a feszülete a paneleknek, mint a 25°-os gyári mérésen. (Erre hívta fel a figyelmet Morlockté bátyánk.)

 

Az üres feszület (terheletlen) azért lényeges, mert télen, verőfényes napsütéses tükörtiszta égbolton is lehet olyan, hogy leáll az áramszolgáltatás, ezért letilt az inverter, vagyis kiesik a terhelése a napelemek felé.

 

Az MPPT tartomány általában megfelelő szokott lenni. Az indulási feszület alá ne méretezzünk. Én mondjuk az inverter legjobb hatásfokú feszületét tartom megcélzandónak. 1fázisnál, úgy cca. 360V körül.

Előzmény: mediterro (34462)
elemes2 Creative Commons License 2011.10.25 0 0 34469

érzek némi iróniát a soraid között.

megfejtenéd a különbséget számomra legalább ezen a két ponton?

Előzmény: payagyerek (34468)
payagyerek Creative Commons License 2011.10.25 0 0 34468

Ne aggódj, én sem! Nekem csak primitív DB rendszerem van, miközben a szakmailag gondosan összeállított támogatás, csak a fagyállót ismeri. :-)

Ráadásul a kollektorral való fűtést is támogatja (hajrá neked fagyálló), gondolom evvel elősegítve a hazai takaróponyva-gyártó ipar majdani fellendülését.

Előzmény: Xpression (34466)
elemes2 Creative Commons License 2011.10.25 0 0 34467

szerintem még nincs kész, az űrlapkitöltő programot én még nem látom, csak az űrlapok kitöltéséhez való tájékoztatót.

Előzmény: morlockté (34463)
Xpression Creative Commons License 2011.10.25 0 0 34466

Sajnos én nem tudok pályázni... A tulajdoni lapomon csak "művelésből kivett terület" szerepel (mivel még nincs kész a ház)...

Előzmény: morlockté (34463)
erbe Creative Commons License 2011.10.25 0 0 34465

Ami kimaradt:

Mivel a napelem max. rendszerfeszültsége 600 V, így ezt nem is érheted el. Ettől kezdve akár 20 KW naptelepet is ráköthetsz, a felesleges teljesítményt "eldobja". Jó pótelektronikával fűtésre felhasználhtod, vagy sokára térül meg a többlet beruházás.

Előzmény: erbe (34464)
erbe Creative Commons License 2011.10.25 0 0 34464

Hiszen rajta van!? 10000 = 10350 W bemenő.

http://www.sma.de/en/products/solar-inverters/sunny-tripower.html

Már csak ennél picit kevesebb napelemet kell rákötni, mert többen is jelezték, alkalmanként túlszárnyalja a gyári adatot. 50*200W kicsit sok lenne neki. Elvben a gyári adatok alapján nem, de néha túllőhet. Ha a napelemcsoport max. terheletlen feszültsége nem lépheti túl az SMC bemenőjét, akkor mehet. Legfeljebb nem hasznosítja a többletet.

Azaz úgy kell összeállítani a sorokat, hogy üresjáratban semmiképpen ne haladhassa meg a 700 voltot. Az 500-at túl lehet lépni, az csak az MPP-nek a felső határa, afölött már nem tud korrigálni.

Előzmény: mediterro (34462)
morlockté Creative Commons License 2011.10.25 0 0 34463

nah, csak kirakták a pályázatot, lehet csapatni

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!