Keresés

Részletes keresés

tomatas Creative Commons License 2006.06.01 0 0 8161

Szia :)

Halasszuk v. hozd be légy szíves, mert olyan korán megyek, hogy te nem tudnál felkelni.

Írj, hogy neked mikor jó?

Előzmény: karako-hid (8160)
karako-hid Creative Commons License 2006.06.01 0 0 8160

BibraX!

 

Várbarát said:

 

8129 is Szarvaskő. It is about 20 km from Eger to north. The graphic is from beginning of 20th century. It was published in 1929.

Előzmény: Nagyon Várbarát (8148)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.06.01 0 0 8159
Szívesen!    :-)       Akkor jövő héten Hollókőről írok...
Előzmény: civertan (8158)
civertan Creative Commons License 2006.06.01 0 0 8158
ma megjött a cd köszönöm
Jövö héten fennt lesz a Hollókö no meg a Salgó meg a másik ezek nagyok
Előzmény: Nagyon Várbarát (8156)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.06.01 0 0 8157

Ahoj Bibrax! Písa tebe adresa, zaujíma dva kniha, posla obraz o tom!  :-)

 

Dva kniha
Előzmény: Bibrax (8153)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.06.01 0 0 8156

Így talán még helyesebb:

 

http://www.resourceinfo.hu/resource/news_10823_a%2Bbird%25E2%2580%2599s%2Beye%2Bview.html

 

Gratulálok, "jó mulatság, férfi munka volt!" 

civertan Creative Commons License 2006.06.01 0 0 8155
http://www.resourceinfo.hu/resource/column_54_v%25E3%25A9dett%2B%25E3%25A9rt%25E3%25A9keink.html
ez a helyes
civertan Creative Commons License 2006.06.01 0 0 8154
http://www.resourceinfo.hu/resource/column_54_v%25E3%25A9dett%2B%25E3%25A9rt%25E3%25A9keink.html
Bibrax Creative Commons License 2006.06.01 0 0 8153
ThX Nagyon!

Have you got a new book about Lietava castle?

http://castrum.sk/datas/users/1-lietava.jpg

I thank you very much for materials which you sent me. It is great. Magazin Varak is fantastic.

BibraX
Előzmény: Nagyon Várbarát (8148)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.06.01 0 0 8152

Folytatom tovább a felvidéki Kis-Kárpátok hegységben emelkedő Éleskő {Ostry Kamen} várának ismertetését. Talán, így utólag persze már tudja az ember, a Bikszárd {Bukova} községből DNy-i irányban induló közúton lehet a legjobban megközelíteni a Várhegyet. Az út vége felé egy behajtani tilos táblánál autót és motorkerékpárt is láttam leparkolva, utasaikkal pedig a várban vagy affelé tartva találkoztam is. Tehát minden nehézség ellenére itt is voltak kirándulók {még női változatban is!}

 

A piros turistajelzés csalóka, jó darabig szinte vízszintesen, a mesterséges tóval párhuzamosan vezet, kiváló sétaút, majd egyszer csak brutális módon nekifordul a Várhegynek, sokszor 30 %-os emelkedőt produkálva! A legkutyább persze, amikor a csapadékvíz által kimosott fagyökereken kell ballagni, itt jeges időszakban szinte lehetetlen volna átlábalni. Az erősség eredeti szekérútját csak a felsőbb részen érni el, ami valahol a hegyoldalban vezet a falu felé. Egyszer ha időm lesz, majd azt is felfedezem, mert az kényelmes kétnyomú földút, ezen szekereztek évszázadokon keresztül a várba élelmiszert beszolgáltató jobbágyok is, meg persze a várbeli népek, lovasok és talpasok egyaránt. Most én is a talpasok közé tartoztam, de jó 40 percnyi kapaszkodás után már farkasszemet nézek Éleskő várának maradványaival.

 

Sajnos az erődítményt, annak 1707-es ostroma után felrobbantották a császáriak, majd köveinek legjavát elbontották a környékbeli dolgos népek. Sorsára hagyatva pusztul napjainban is, területét benőtték a fák és bokrok, nehéz a tájékozódás. Igazából távoli fotót csak a lombhullás utáni időszakban lehet róla készíteni. Pedig elég látványos, három részből álló erősség volt egykoron! A tüzérségi lövegek elhelyezésére alkalmas ágyútornyok, szögletes és kerek változatban tagolták falait, de benne megtalálható a XVI. századi reneszánsz palota maradványai is. Legérdekesebb része a számomra a különálló, minden oldalról zárt kerek ágyútorony, amit egy hatalmas sziklára emeltek.

 

Tetszett még a szlovák várbarátok által felállított ismertető tábla, amit {eddig} még nem csúfítottak el firkálással. Erről való a tegnap bemutatott rekonstrukciós rajz is. Mellette egy "várfüzet" amibe a kirándulók tudnak üzenni. Ezt is jó ötletnek tartom! :-)  Lassan felértem a sziklacsúcs legmagasabb pontjára, ahol a XIV. századi felsővár kaputornya és palotája emelkedett. Valami fantasztikus a kilátás, közel és távol zöldellő hegyek és mély völgyek, még a madarak is a messzeségből hallatják hangjukat. A mesterséges tó felől lenézek a civilizált világra, de legszivesebben itt maradnék és 600 évvel visszatekerném az időórámat...  :-)

 

Éleskő romjai az 1970-es években

 

Az áttekinthetőség kedvéért egy szlovák oldalról kölcsönzött téli képen, ugyanarról a pontról

 

Ez pedig az én képem ugyanonnan... a várrom elbújt az erdőben!A mesterséges tó felett, ott középen volna Éleskő vára, ha nem takarnák a fák!Az alsóvár kapuját védelmező ágyútorony romjaiIsmertető tábla a várudvaronA sziklára épített ágyútoronyA középsővár kapujaA felsővár kaputornyának hátsó homlokzata, megmaradt az egyik gyámköve az erkélynek... ez szerintem árnyékszék lehetett!Reneszánsz palota romjai a középsővárbanA felsővár tömbje a sziklagerinc felől nézveEz a sziklagerinc ÉK-i irányban emelkedik a várnál magasabb hegycsúcsigA mesterséges tó látképe az éleskői várból
civertan Creative Commons License 2006.06.01 0 0 8151
http://varvolgy.lap.hu/ kukken nem én voltam
http://aquaductus.lap.hu/ kukucs én voltam
http://szlovakvarosok.lap.hu/ hoppá nem én voltam
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.06.01 0 0 8150

Annak örülök, hogy elkészül Essegvár egyetlen meglévő tornyának felújítása, annak már kevésbé, hogy védőtető nélküli kilátó lesz! Eredeti állapotában természetesen tető fedte, a földesúri erősség többi épületéhez hasonlóan. De persze örüljünk ennek a szép teljesítménynek is, a folytatása még a jövő titka...

 

A korponai Őrtorony romosan és helyreállítva... ilyne lenne az ideális Essegváron is!

 

Szepesvár egyik tornya, pártázattal jól mutat, kár, hogy a födémeket nem állították helyre! :-(Az Al-Dunai Háromtorony egyik védőműveKirálykő vára Kőnig rajzán, érdemes itt is az őrtornyot tanulmányozni!
Előzmény: bandiferko (8147)
tomatas Creative Commons License 2006.06.01 0 0 8149
Sjose!!!
Este írok, nagy munka lenne.
T.
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.06.01 0 0 8148

Légy szíves írd már le angolul Bibraxnak, hogy a 8129-es rajz nem Éleskőt, hanem az Éger városától É-ra emelkedő Szarvaskőt ábrázolja, valószínűleg egy XX. század elejéről való rajz 1929-es közlése alapján!

Előzmény: karako-hid (8146)
bandiferko Creative Commons License 2006.06.01 0 0 8147

Remélem akkor jössz Bándra, amikor feltárások lesznek a torony körül.

(Minden segítő kézre szükség van) Persze nem kötelező, de kb. 2 hét múlva megtudom a pontos dátumot, és szívesen látnám a topik lakóit.

A tornyot befejezzük belülről, és egy TETŐ nélküli kilátó lesz.

Ha valaki tud szép tető tervrajzokat produkálni, kérem alkosson vagy 10 darabot, amiből a műhatóság válogathatna. Komolyan

Előzmény: Törölt nick (8068)
karako-hid Creative Commons License 2006.06.01 0 0 8146

Várbarát!

 

BibraX kérdezi, hogy a 8129-ben szereplő kép Éleskő-e?

 

Hol jelent meg ez a kép?

Bibrax Creative Commons License 2006.06.01 0 0 8145
Hi Nagyon
On there picture is an Elesko (Ostry Kamen)?
Where this picture was published, please?

Nice day for all.
BiX
Előzmény: Nagyon Várbarát (8130)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.05.31 0 0 8144
Mára kilépek, jó éjt!    :-)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.05.31 0 0 8143

Látom a könyvtárunk hasonló!  :-)

 

A közhiedelemmel ellentétben a Habsburg császári csapatok sem romboltak le minden elfoglalt várat! Gondolom, hogy a vezénylő generális gondosan megnézte, hogy az adott erődítmény kinek a birtokát képezte?

Így menekült meg a felrobbantástól ezen a vidékén pl. Szomolány és Vöröskő várai, amiket a rendíthetetlenül császárhű Pálffy Miklós horvát bán {a trencséni győző} mondhatott a magáénak. De megmenekült még a közeli Korlátkő is.

Nem voltak ilyen szerencsés pl. Lednic, Oroszlánkő és Éleskő várai. Sajnos én sem tudok több részletet róla. Nem hiszem, hogy több napos ostrom után vették volna be, annak nagyobb híre lenne a forrásokban... inkább gyors kapituláció, majd a bevonuló zsoldosok aknamunkája következett... és már robbantak is a lőporos hordók!  :-(((

Előzmény: abaamade (8140)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.05.31 0 0 8142

Még nem jártam itt, így csak a

 

http://mars.elte.hu/varak/nagykanizsa/romlottvar.htm?rom=316 

 

alapján tudom, hogy a nemesi rezidenciát a török veszély idején megerődítették, majd vitatott körülmények között a földig lerombolták

{magyar végváriak a török általi elfoglalás veszélye miatt? Vagy inkább a török pasa által berendezett hárem miatt?}

Előzmény: abaamade (8141)
abaamade Creative Commons License 2006.05.31 0 0 8141
A létfontosságú dolgokról eszembe jut a Nagykanizsa melletti Romlott-vár, amely igen takaros várkastély volt. Nem mint erődítmény lényeges, hanem kényelmes lak, aztán be is rendezték kéj-laknak, új, kevésbé nemes - ám annál szórakoztatóbb - funkciót találva neki. Igaz, ez nem török építés, viszont a fenntartás-üzemeltetés kitűnő megoldása.
Előzmény: Nagyon Várbarát (8139)
abaamade Creative Commons License 2006.05.31 0 0 8140
Éleskő 1707-es ostromáról és annak körülményeiről lehet tudni részletesebben? Csak annyit tudok, hogy áprilisban gróf Stahremberg Guidó vezette császári csapatok morva területről indulva a Kis-Kárpátok É-i várait - így Berencset, Jókőt, Szomolányt is - sorra bevették.(Csorba)
Előzmény: Nagyon Várbarát (8135)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.05.31 0 0 8139

várudvaron fából emeltek maguknak épületeket...

 

Hasonlóan Sirok várában, de idézhetném a budai állapotokat is a török hódoltság alatt. A megszálló muzulmánoknak nem volt érdekük bármit is kijavítani .. most nem a katonai létesítményekre gondolok, mert azt létfontosságú volt -- hanem a saját használatú lakóépületekre... a szultáni parancs ugyanis bármikor áthelyezhette a katonákat {a legmagasabb rangú pasát v. csak egyszerű szpáhi lovast} a hatalmas birodalom bármelyik távoli szegletére.

Így abszolut nem volt érdeke javítani, díszíteni a házat, amit valamikor a keresztényektől vettek el! Mit is épített Magyarországon a török?

Dzsámit, minaretet és fürdőket -- mert erre a vallása kötelezte!!!

Előzmény: abaamade (8137)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.05.31 0 0 8138

Az Index csak az 500 Kby-nál jóval kisebb képeket szereti...

így a legtöbbször a részleteket már nagyítva teszem fel! 

Előzmény: abaamade (8136)
abaamade Creative Commons License 2006.05.31 0 0 8137
Bél Mátyás 1730 körül járt Szarvaskőn és - pontosan nem tudom idézni - azt írja, tökéletes hely az elmélkedéshez, ha valaki el akar vonulni a világ zajától. A várba nem ment fel, mert zárva(!) volt, azaz ekkor még üresen, de elhanyagolva állt. Viszont a püspök nem érezhette túl kényelmesen itt magát, mivel a hajdani török helyőrség az épületeket egyáltalán nem javította, sőt a várudvaron fából emeltek maguknak épületeket. Egyszóval karbantartással alig foglalkoztak.
Előzmény: Nagyon Várbarát (8134)
abaamade Creative Commons License 2006.05.31 0 0 8136
Remélem átmegy végre az éleskői kép...
Előzmény: abaamade (8129)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.05.31 0 0 8135

Éleskőn a középsővár sarkán emelkedő kerek torony égnek meredő egyik fala dőlt le teljesen! Ugye, eredetileg lőrések vagy nagyméretű ablakok voltak a falában, majd miután leomlottak a nyílászárók áthidalói, egy-egy falcsonk maradt meg. Ennek viszont már nincs tartása, így a téli fagyok és a szél együttesen kikezdték...

és győztek is felette!  :-(((

 

A kerek torony falomlása

 

Az omlás helye az alaprajzánRekonstrukciós rajza a várudvaron felállított táblánÉleskő vára messziről nem látható, eltűnik a sűrű erdőbenEgy régi rajz, nem teljesen élethű!A kerek torony maradéka, erről dőlt ki egy falcsonk!  :-(Idén történhetett az omlás, mert a falevelek még nem lepték el a köveit

 

Mivel az egész Várhegy természetvédelmi terület a sziklákon élő gyönyörűszép virágok miatt, nem hiszem, hogy túl sok esély mutatkozik a halaszthatatlanul szükséges helyreállítások megkezdésére!  :-(((

Előzmény: abaamade (8128)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.05.31 0 0 8134

Szóval csak 1929-es a rajz? Mert az akkori archív képeslapokon a baloldali torony csonkja már nem látszik, tehát valóban szerintem is sokkal régebbi lehet az eredetije!

Dédes várát még csak-csak megértem, mert azt már 1567-ben felrobbantotta a menekülő helyőrség, de Szarvaskőben még 1711 után is lakott egy ideig a száműzetésre ítélt Thelekessy egri püspök! Tehát csak azután hordhatták szét a falait, épületeit a környékbeli népek!

Nemrégen megkezdték Cserépvár régészeti kutatását, kíváncsian várom, ez beindul-e Szarvaskőn is?

Előzmény: abaamade (8132)
abaamade Creative Commons License 2006.05.31 0 0 8133
Hedreh vagy Ostry Kamen
Előzmény: abaamade (8129)
abaamade Creative Commons License 2006.05.31 0 0 8132
Pásztor 1933, bár ez már 1929-ben is megjelent. Ha jól tudom Pásztor József saját kezű rajza, viszont jóval korábbi állapotot mutat. Érdekes, hogy történetileg ilyen jól nyomon követhető, turisztikailag ilyen frekventált helyen álló várat, amely mellett még az országos kék jelzés is elhalad, ráadásul fantasztikus kilátás is nyílik, egyszerűen hagyják az enyészetnek! De minek kesergek, ha még Dédest is hagyják eltűnni.
Előzmény: Nagyon Várbarát (8130)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!