Keresés

Részletes keresés

epitesz13 Creative Commons License 2009.06.14 0 0 15959
Én is befogadnék egyet közölük.
Előzmény: fiat600d (15953)
lanko Creative Commons License 2009.06.14 0 0 15958

Szia

Eggyet én is kérnék.

Előzmény: fiat600d (15953)
Törölt nick Creative Commons License 2009.06.14 0 0 15957

Oké, semmi gond! :-) Mint írtam, én nem olvasom a fórumot, nem én vagyok a téglarajongó, hanem a férjem. Ő egy romantikus alkat (festegetni is szokott), ezért is talán azt mondhatnám, hogy szeretné, ha tényleg azt jelentené a téglája, amit belelát. A múltkor egy állítólagos "téglavető" bebeszélte neki, hogy a GMB-s tégla azt jelenti: Gáspár, Menyhért, Boldizsár. Azóta az a tégla a főhelyen van nálunk. :-) Egyébként ő a régi könyveket is gyűjti, talán azokban utána tudunk járni bizonyos pecséteknek is, majd megnézzük. 

Nem tudom, milyen probléma, vita volt korábban a fórumon, de én ilyen kevés ismerettel nem is akarok állást foglalni. Látom, hogy Te sokkal inkább szakértő vagy, nem tudom, hogy a foglalkozásod miatt, vagy csak érdeklődésből? Szia, Anna

Előzmény: hb-tatus (15949)
Soldaros Creative Commons License 2009.06.14 0 0 15956
Én is befogadnék egyet! KÖSZI!
Előzmény: fiat600d (15953)
szb13 Creative Commons License 2009.06.14 0 0 15955
Szia Fiat!

Egyet én is kérek. Jővő hétfőn pedig viszem Tatushoz azokat a miskolci számosokat, amiket még Ipolyságra kértél, csak akkor már nem fért be a kocsiba.
Előzmény: fiat600d (15953)
zsóka66 Creative Commons License 2009.06.14 0 0 15954

 

Szia Fiat!

 

Kérhetek egyet?

Előzmény: fiat600d (15953)
fiat600d Creative Commons License 2009.06.14 0 0 15953
Az IHS felénk ilyen. van 8drb cserére.
Előzmény: Törölt nick (15943)
b.fredy Creative Commons License 2009.06.14 0 0 15952
Győri piac,először.
Előzmény: lanko (15950)
TEE Creative Commons License 2009.06.14 0 0 15951
Tegnap megraktuk a kocsit FN-nel, jut mindenkinek aki kért! Már meg is vannak pucolva, száradnak a napsütésben.
Előzmény: TEE (15902)
lanko Creative Commons License 2009.06.14 0 0 15950

sziasztok

érdeklödök hogy ki készül a győri piacra.

hb-tatus Creative Commons License 2009.06.14 0 0 15949
szia Anna! Kicsit szégyellem magam az előző levelem nyers hangneméért. Ha a Te utóbbi leveled olvastam volna először, természetesen nem úgy írom meg a válaszom. Bocsánatot kérek azonban érte, de többszöri újra olvasás után továbbra is azt látom, az ominózus hozzászólásban a férjed úgy vélte, sikerült a jelekre 'igaz' magyarázatot találnia (és mindez a 'négy koronás' közlés után történt- még akkor is, ha azt az 'öregek' -től hallotta. Ezen az alapon a Bazini Téglagyár körkemence ábrája is felfogható Eiffel toronyként, mert azt mondta valaki).
Ahhoz, hogy egy bélyeget megfejtsünk, elengedhetetlen a lelőhely pontos ismerete. -'esernyős' jel: Ismert pl. olyan Podmaniczky tégla, amin a P betű valamiféle 'esernyőhöz' hasonlatos- persze, jó volna látni és tudni, hol Ti találtátok- esetleg kapcsolható- e a Podmaniczky uradalomhoz?.
- JHF a magyarázatod természetesen ok, és természetesen lehetséges is. Azt is tudni kéne, hogy netán egyházi építményből, vagy annak környezetéből került -e hozzátok? Pest, Érd és Páty lelőhellyel van ilyen téglám (persze, nem tudom egyezik- e a Tiétekkel). Érden volt az 1900-as évek elején Julius (Gyula) Hirsmann és Fia tgy. Ezt az adatot, mivel nem csekkoltam le, eddig nem is lőttem fel a fórumra, ne is kezelje senki tényként. Ti hol találtátok?
- PX ligatura: csak annyit mondtam, eddig nem ismerjük- hozzáteszem, bár lenne belőle.
Azt hiszem, egyetérthetünk abban, hogy közös érdekünk az, hogy a a Fórumra valós, vagy erősen valószínűsíthető információk kerüljenek, minimalizáljuk a légből kapott magyarázatokat. Túl sok itt az információ, nem egyszerű eligazodni köztük. Ehhez kérem a Ti segítségeteket is.
Lehetséges, hogy túlreagáltam a dolgot, - bocsánat érte-, a közelmúlt hasonló szituációja még élénken él bennem is, és valószínűleg másokban is.
HB.
Előzmény: Törölt nick (15943)
capa67 Creative Commons License 2009.06.13 0 0 15948
Szia Beri ! Jól számoltam,beleférek a gátéri nyócba 2x? Nem volt 1 hétig intenetem,ezért nem vagyok biztos benne.
Előzmény: be-ri (15789)
ANDOR64 Creative Commons License 2009.06.13 0 0 15947
Szeráf1 és Felvidék Petinek!
kaszperek Creative Commons License 2009.06.13 0 0 15946
Na, ez kisebb lett, mint a postaláda (lásd előző hsz)
zsaki Creative Commons License 2009.06.13 0 0 15945
Szia! Ha legközelebb jössz errefelé akkor gyere be nyugodtan.Esetleg egy telefon előtte,hogy biztosan itthon legyek.
Előzmény: kaszperek (15932)
kaszperek Creative Commons License 2009.06.13 0 0 15944
Postaláda után kandalló. Tartalmaz ESMTGY - RP - PR - PGT  - LG - GEF - HC téglákat.
Előzmény: ANDOR64 (15931)
Törölt nick Creative Commons License 2009.06.13 0 0 15943

Kedves Tatus! Természetesen igazad van abban, hogy csak úgy lehet kimondani valamit, ha utnajárunk és bizonyítékokkal tudjuk alátámasztani. Ez a rácsodálkozás sem azt jelentette, hogy "nálam van az igazság egyedül", egyszerűen tényleg csak rácsodálkoztam a jelre, hiszen úgy néz ki, mint a görög Tau betű. Semmit nem tudok a tégla eredetéről, lehet, hogy egy esernyőgyártó és téglakészítő mester saját téglájáról van szó :-), mert nem ismerjük a valós eredetét. Nem okoskodni akartam, hiszen én csak lelkész vagyok, a férjem a "téglamániás" :-), én sosem olvastam utána a téglagyáraknak.

A JHF-es tégla - véleményem szerint - görög átiratában olvasható IHS-nek is (természetesen itt a görög iota, éta, szigma jelekről beszélek, hiszen a görög ábécé ezen betűi nyomtatott formában olvashatók J-nek, H-nak és F-nek. Ez pedig Jézus (Hiesus) Krisztus (Christos) Isten (Theos) Fia (Hümin) Megváltó (Szótér) betűszó kezdőbetűit jelenti, ami az első apostoli hitvallás volt. A görög szavak első betűi összeolvasva adják az ICHTÜSZ szót, ami görögül halat jelent (ezért látjátok sok magát kereszténynek valló ember autóján a halat kiragasztva). Az első keresztények - azért, hogy az üldöztetés során ne égessék el őket - amikor találkoztak egymással, egy közös jelet, a halat rajzolták a homokba. A rómaiak nem tudták, hogy ez mit jelent, ők viszont ezáltal megismerték egymást, és megvallották, hogy hisznek Jézus Krisztusban, aki Isten Fia, és megváltotta az emberiséget.

Természetesen nem tudom, de ez akár lehet egy templomba szánt tégla is, hiszen miért is ne raktak volna olyan jelzetű téglát, amin ez a hitvallás szerepel.

A férjemnek pedig van XP-s téglája. Ez a görög khi (latin átiratban X és ká-nak kell ejteni) és ró (latin átiratban P és r-nek kell ejteni), ami Krisztus első két betűjét rövidíti. Anna

Előzmény: hb-tatus (15941)
Törölt nick Creative Commons License 2009.06.13 0 0 15942
Nem olvastad el figyelmesen. Maga a varrógép testén, van egy ovális, érme nagyságú márka jel. Én arról írtam.Hajszál vékony "réz?" lemez és azt sajtolással készíthették. Arról a metszésről volt szó. Ha alaposan megtisztítod és megvizsgálod mondjuk nagyítóval akkor látszik a tökéletessége. Egyébként szerintem minden "téglásban" ott van az a bizonyos érzék amivel minden míves dologra rácsodálkozik. Üdv Szeráf1
Előzmény: b.fredy (15937)
hb-tatus Creative Commons License 2009.06.13 0 0 15941
""- Jéé hiszen ez egy görög "tau"! Na mostmár ennyivel is okosabb lettem.""
Lehet, hogy tau, de az is lehet, hogy csak olyanforma. Már jó néhányszor volt itt szó arról, nem az a megfejtés, amit az ember "lát benne", hanem ami a téglakészítő szándéka volt. Ebből az következik, hogy az ilyesmi 'felismerést' igazolni, vagy valószínűsíteni kell. Ennek pedig - elismerem, nem egyszerű és főleg időigényes - módja a korabeli iratok, térképek, birtokkataszterek, újságcikkek stb- stb célirányos tanulmányozása
""Van egyébként egy J H F jelű téglám is amire aztmondta hogy az az őskeresztényeknél Jézus jele.""
Pontosítok: nem JHF, hanem az IHS. Ez Jézus görög neve (IHSOYS) első három betűjének (iota, éta és szigma) latin átirata. Más értelmezésben: Iesus Hominum Salvator, (Jézus az emberek megmentője), meg még egy sor lehetséges értelmezés (lásd: Bikfalvi Géza).
XP: olyan ligatura ez, melyikben az X metszéspontjába ültették a P függőleges szárát (lásd pl. Rudolf Koch: Jelek könyve). Sajnos nem tudunk (még) ilyen téglabélyegről
Előzmény: Törölt nick (15930)
b.fredy Creative Commons License 2009.06.13 0 0 15940
Mi van fiúk,átmegyünk régiségekbe a téglákból?
Előzmény: ANDOR64 (15939)
ANDOR64 Creative Commons License 2009.06.13 0 0 15939
Az összes mezőgazdasági gépet,szecskavágót,répavágót,valamint a varrógépeket tartó lábakat öntötték és nem vésték.
Előzmény: b.fredy (15937)
ANDOR64 Creative Commons License 2009.06.13 0 0 15938
Egyébként oroszlános,naplemente után teszek fel jobb képet.
b.fredy Creative Commons License 2009.06.13 0 0 15937
Fiúk,ezeket öntik,legalábbis az én varrógéplábaim öntvények.Miért beszéltek vésetekröl?Vagy lehet,hogy én tudom rosszul?
Előzmény: Törölt nick (15935)
ANDOR64 Creative Commons License 2009.06.13 0 0 15936
Szia Peti!
Ez egy ilyen,de egyenlőre még nem viszem ki a MÉH-telepre.
Itthon jobban mutat.
Előzmény: felvidek22 (15934)
Törölt nick Creative Commons License 2009.06.13 0 0 15935
Felvidék22 a varrógép lábak , nekem is "gyengéim" , te is gyűjtő vagy? Most próbálok megszerezni egy gyönyörű angyalost , de az árak nagyon elfutottak.Ha van képed igazán mutathatnál. Én a gép oldalán lévő dombornyomású márkajelre is izgulok. Valami eszméletlen finom vésnöki munkák vannak Üdv.
Előzmény: felvidek22 (15934)
felvidek22 Creative Commons License 2009.06.13 0 0 15934
Szia Andor. Szép a postaláda, grat, de ami igazán szemet szurt,most nekem, an nem a tégla kivételes esetben, hanem a varrogép váz egyik oldala. Oroszlános??? Mit tudsz rola, Singer gyártmány? Ezzel a motivumal gyakori felétek vagy nem?
Előzmény: ANDOR64 (15931)
TEE Creative Commons License 2009.06.12 0 0 15933

Karak74! Meló után elmentem túrni. Szerencséd van, találtam neked Ungert! Félreraktam a helyszínen, remélem pár napig nem tűnik el onnan. Ha én nem tudom elhozni, akkor megkérjük erre 1748-at.

A gépek nagyon dolgoznak, sok különleges tégla a bontás áldozatává vált, nem győztem mérgelődni. :-( De a szerencse is mellém szegődött, találtam néhány szép téglát.

Előzmény: karak74 (15913)
kaszperek Creative Commons License 2009.06.12 0 0 15932

 Szia!

 Ejhaj a  múlt hét pénteken voltam Pilisszentlászlón ,ha tudok a garázsodról megnézem.

Előzmény: zsaki (15929)
ANDOR64 Creative Commons License 2009.06.12 0 0 15931
Elkészült a postaládám is.
Törölt nick Creative Commons License 2009.06.12 0 0 15930
Most hogy rendezgettem a tégláim,egy esernyősnek aposztrofált téglára a nejem megjegyezte : - Jéé hiszen ez egy görög "tau"! Na mostmár ennyivel is okosabb lettem. Van egyébként egy J H F jelű téglám is amire aztmondta hogy az az őskeresztényeknél Jézus jele. Vagyis görögül írva Jézus=Jézus  Christus=Krisztus  Theos=Isten  Ümin=Fia  Szótér=Megváltó. Ha van XP téglátok állítólag az is Jézust jelenti , de az egy német fordítási verzió szerint. (Nejem lelkész) Állítólag volt egy hagyomány főleg vidéken,miszerint a ház négy sarkába a szentek kezdőbetűit jelző téglákat tettek. Hogy védje a ház népét a jégeső , villám , tűz stb ellen. Gondoltam megosztom veletek ezeket az infókat.Ha már régebben téma volt a fórumon akkor bocs. Üdv.Szeráf 1

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!