Keresés

Részletes keresés

4tigris Creative Commons License 2013.10.04 0 0 12004

Arról a 121 évesről nincs kép?

Előzmény: Dunit (12001)
gmkiev Creative Commons License 2013.10.04 0 0 12003

1, csak rendszer jellegű kéményeket lehet építeni (tégla nincs benne)

2, amennyiben, fűtés módot, fűtő eszközt váltassz, vagy a tartalék kéményedet használatba veszed erről kell kérned szakvéleményt és azt már csak a jelenlegi az előbb definiált kéményekre adják meg. Ezekben az esetekben nem érvényesül a szerzett jog!

Tudni kell, hogy "csak" indokkal a változtatás nélküli rendszereket, illetve azok füst elvezetőit átépíttetni nem lehet. Kivéve ha életveszélyessé válltak, vagy a házon átalakításokat végeztek.

Itt a leg problémásabb dolog a szigeteléssel együttjáró fokozott légzárású nyílászárók cseréje, beépítése, légbeejtők nélkül.

 

Így már tetszik?

 

Mert ezt itt már ezerszer leírtuk!

Előzmény: Totya3 (11999)
Dunit Creative Commons License 2013.10.04 0 0 12002

 Elviekben még a nyilt égésterű gázkészülékekhez se kell bélelni a kéményt. Csak az élettartam nagyon lerövidül. De ha vállalja az ember , hogy úgy 10 évente  a kritikus szakaszt - nagyjából a felső 2  max 3 m átrakatja, akkor mi lehet a kifogás , ja hogy  így sok bélelő nem kap megrendelést.

 Ez az egész bélelési ipar erre épül, meg a sok tüzelni nem tudó koklerre.

 A sok kéményem közül  az egyik amit úgy 32 éve rakattam,  ment elsőnek olajkályhával. Hát már a  3-   4 év után szépen lepattogzott a külseje, úgy 12 - 13 év után ráuntam,  kb.  7 -8 sort újra falaztam  - beledi téglával. Arról azt állították, hogy fagyálló - hát a lófaszt volt az. Már újabb  3 -4 év után pattogzani kezdett a külseje - lefagyás pikkelyekben. Aztán újra  ráuntam , kibéleltettem,  ja közeben már gázkazánnal mentem.

 Azóta semmi  romlás nincs. Hozzátenném , hogy ez a lepattogzás csak látványnak szörnyű.  Gyűjtögettem a leesett anyagot. A kaminban évente egy negyed fándli, kivül  , mivel egy vizszintes vápa mellet van a kémény oda gyűlik - ott is évente egy   negyed veder,  nem több.

 Nos az egyik bélelő  mondta nagy mellénnyel azt a kéményfejet át kell rakni. Gondoltam átrakod a magadét, de nem ezt.

A másik nem kekeckedet, elvállalta,  elvégezte.

 Hogy ne legyen ronda,   felmentem fehércementes masszával kijavítottam a sérüléseket  - negyed fándli anyag  -olyan szobráskodás volt a móka, majd  szép tégla vörössel befestettem, még a fugákat is kiemeltem.

 12 kéményem van, a legrégebbi 121 éves !!

 Ja hogy elküldtem már egyszer !!!

Dunit Creative Commons License 2013.10.04 0 0 12001

 Elviekben még a nyilt égésterű gázkészülékekhez se kell bélelni a kéményt. Csak az élettartam nagyon lerövidül. De ha vállalja az ember , hogy úgy 10 évente  a kritikus szakaszt - nagyjából a felső 2  max 3 m átrakatja, akkor mi lehet a kifogás , ja hogy  így sok bélelő nem kap megrendelést.

 Ez az egész bélelési ipar erre épül, meg a sok tüzelni nem tudó koklerre.

 A sok kéményem közül  az egyik amit úgy 32 éve rakattam,  ment elsőnek olajkályhával. Hát már a  3-   4 év után szépen lepattogzott a külseje, úgy 12 - 13 év után ráuntam,  kb.  7 -8 sort újra falaztam  - beledi téglával. Arról azt állították, hogy fagyálló - hát a lófaszt volt az. Már újabb  3 -4 év után pattogzani kezdett a külseje - lefagyás pikkelyekben. Aztán újra  ráuntam , kibéleltettem,  ja közeben már gázkazánnal mentem.

 Azóta semmi  romlás nincs. Hozzátenném , hogy ez a lepattogzás csak látványnak szörnyű.  Gyűjtögettem a leesett anyagot. A kaminban évente egy negyed fándli, kivül  , mivel egy vizszintes vápa mellet van a kémény oda gyűlik - ott is évente egy   negyed veder,  nem több.

 Nos az egyik bélelő  mondta nagy mellénnyel azt a kéményfejet át kell rakni. Gondoltam átrakod a magadét, de nem ezt.

A másik nem kekeckedet, elvállalta,  elvégezte.

 Hogy ne legyen ronda,   felmentem fehércementes masszával kijavítottam a sérüléseket  - negyed fándli anyag  -olyan szobráskodás volt a móka, majd  szép tégla vörössel befestettem, még a fugákat is kiemeltem.

 12 kéményem van, a legrégebbi 121 éves !!

Előzmény: Totya3 (11999)
Dunit Creative Commons License 2013.10.04 0 0 12000

 mint ahogy T... 3 is írta, semmibe se kötnek bele. De hát ha nem vagy lajstromban,  minek forszírozni. Magad fogod tisztítani, még fizetned se kell. Természetesen a hosszú életartam feltétele a megfelelő tüzelés, megfelelő  száraz tüzelő anyaggal. A bélelés általában csak élettartam növelő valami ( kivétel a turbos készülékek kéménye, ott műszaki követelemény ).

 A kéményeprők egyébként se nagyon tisztogatnak,  inkább hatóságosdit gyakorolnak.

Előzmény: huger (11990)
Totya3 Creative Commons License 2013.10.04 0 0 11999

Bírom, mikor ilyen hozzászólásokat vágsz(nem akartam csúnyábbat írni) ide!

Akkor próbálj segíteni, fejtsd ki, kell-e neki a törvény szerint bélelnie és ha igen melyik rész szól erről! Én tartom azt, hogy nem kell.

Előzmény: gmkiev (11998)
gmkiev Creative Commons License 2013.10.04 0 0 11998

"Nem vagyok törvény szakértő."

 

Hát, nem!

Előzmény: Totya3 (11997)
Totya3 Creative Commons License 2013.10.04 0 0 11997

Nem vagyok törvény szakértő. Azt tudom, hogy gázos készüléket nem lehet béleletlen kéménybe kötni(ennek jó oka van), tehát ebből következik, hogy nem gázost igen. Miután nem hallottál róla, gondolom te sem, hogy minden kéményt kötelező lenne bélelni, így nagy valószínűséggel nem is kell. De ha meg akarsz nyugodni, ne itt kérdezősködj, hanem hívd fel a kéményseprőket és kérdezd meg. Biztosan nem fogják azt mondani, hogy bélelned kell. Ha még is, tőlük kérdezd meg a törvény pontos bekezdését! Nem hiszem, hogy lenne ilyen...

Előzmény: huger (11994)
4tigris Creative Commons License 2013.10.04 0 0 11996

Szerintem nincs akadálya, de meg kell kérdezni a kéményseprőket.

Előzmény: huger (11993)
csiba00 Creative Commons License 2013.10.04 0 0 11995

Egy csodás mondat a főkétüsz leveléből:

 

"A kéménnyel rendelkező épületek összes lakásába, helyiségébe be kell jutnunk függetlenül attól, hogy kéménybekötéssel rendelkezik-e (63/2012 (XII.11.) BM rendelet.)"

 

Majd megkérdezem őkat, ha jönnek, hogy mit keresnek majd egy olyan helyiségben, aminek egyik falán sincs kémény. Most vagy én nem tudok értelmezni, vagy a BM fogalmazni. Mert számomra ebből az jön le, hogy a házadba köteles vagy őket beengedni az összes helyiségbe.

huger Creative Commons License 2013.10.04 0 0 11994

Szia!

 

Tudod esetleg, hogy ez milyen rendeletben van leírva? Mert ha valóban ez így van, akkor kinyomtatom, és ha kötözködnek, elé nyomom.

 

Az a baj, hogy a szomszédok elmondása szerint Érden a kéményesek igazi tetvek, belekötnek az élő fába is. Én nem akarok semmi szabálytalant, de egy fillért sem szeretnék feleslegesen kiadni, sem most, sem 1 év múlva.

 

Köszönöm!

Előzmény: Totya3 (11992)
huger Creative Commons License 2013.10.04 0 0 11993

Szia!

 

Tudtok esetleg nekem embertkét szerelt kéményhez?

 

Van arra jogszabály, hogy a szerelt kéményt elburkoljam?

 

Arra gondolok, hogy randa. Arra gondoltam, hogy természetesen védőtávolságot betartva 60*40-es zártszelvényből csinálni köré egy "tornyot", bedűbelezve a falba, de úgy, hogy a kéményhez sehol se érjen hozzá, és mindenhol legyen 25cm körben. Ezt beburkolva tűzálló anyaggal, vágott téglával le lehet burkolni Vagyis szép lenne. Erre nem találok sehol tiltást, amit meg nem tildtanak, azt szabad. SZerintem :)

 

Szóval ha alulról nem zárom le, tisztító nyílát meghagyom, stb. Lehet ilyet?

 

EPS lesz mindenképp, mert a ház első fele le van már szigetelve, csak a kazánház felöli részt nem csináltam meg, mert a kémény miatt nem akartam sem magam, sem a kéményeseket "megszivatni".

Előzmény: 4tigris (11991)
Totya3 Creative Commons License 2013.10.04 0 0 11992

Szerintem semmibe nem fognak belekötni, mert a kandallóhoz nem kötelező béleltetni, az elhúzás sem tiltott és ha jó állípotú, akkor nincs mitől aggódni.

Előzmény: huger (11990)
4tigris Creative Commons License 2013.10.04 0 0 11991

Elvileg az elhúzásba nem köthet bele, de béleltetni biztos fogják. Furánflexen kívül nincs más megoldás, nem hinném, hogy néhány év alatt tönkre tud az menni. Külső kéményt nem tudsz már építeni, csak az esztétikailag és minőségileg alacsony kerámia betéteset lehet. A szerelt kémény jó megoldás, keresni kell egy céget aki elkészíti és kivitelezői nyilatkozatot is ad.

Az EPS helyett sokkal lcsóbb az üveggyapot/kőzetgyapot és nehezebb tönkretenni ilyen munkálattal.

Előzmény: huger (11990)
huger Creative Commons License 2013.10.04 0 0 11990

Sziasztok!

 

Kémény ügyben szeretnék segítséget kérni Tőletek, hátha tudtok okosat:)

 

Vettünk 3 éve 1 házat Érden (tudom, itt volt az első hiba..)

 

Van a nappaliban egy kandalló, nappali közepén, bekötve egy kéménybe, tégla, kb. 15-20 éves, elhúzott kémény. Az elhúzás a padláson van. A ház hivatalosan is jelenleg nem lakott, felújítás alatt áll, a kéménysepregetők sem járnak ki. A nappaliban levő kandallót továbbra is szeretnénk használni. A kérdés az, hogy ha minden ki van festve, és bent lakunk, jön a kéménysepregető, beleköthet -e egy már rég meglévő, nem bélelt, elhúzott kéménybe? Mondjuk az az igazsághoz hozzá tartozik, hogy igen randán van elhúzva, esztétikailag borzalom. Nem omladozik, nem rossz állagú, csak csúnya. Viszont így fűtöttek benne, amióta áll a ház.

 

Kipucoltam, USB-s kamerával meglesve szép állagú. Funkcióját tökéletesen betölti. nem omladozik, jó kémény, csak a kűmívesnek nem sikerült a "tök egyenes". Viszont mivel a padlás belmagassága alacsony, és az elhúzás is benne van, plusz a kandalló bekötése felett 2-2,5 méterrel kilép a tető síkjából, nincs is padláson puceváló nyílás. (Bár el nem hiszem, hogy épeszű ember ott akarná pucolni., tetőkibúvá van a kémény mellett, én is ptt pucoltam, pont a kémény mellett van.

 

Tisztító nyílás van, a kandalló alatti szinten, kb. 2-2,5m koromzsák van hagyva.

 

A kérdés egyszerű: beleköthetnek -e a kéméynbe, és kényszeríteni majd beköltözés után, hogy mindent verjek szét?

 

Ami még gond lehet, hogy ha béleltetni kell, akkor mivel? Mert hogy az elhúzás miatt max. furánlex lehet, de azzal meg az a bibi, hogy kályhás ismerős szerint a melegtől évek alatt lepotyog. Fém betétet meg az elhúzás miatt esélytelen beletolni. Az szabályos, hogy ha a padlás szintje alá van bontva, és onnan letolva a fém betét? Persze ez sem egyszerű, mert értelemszerűen az elhúzás azért van benne, mert a szarufák útban vannak. Vagyis ha egyenesen letolom, nem lesz meg a fém palást, és a szarufa közti védőtáv. De a háznak olyan pontja nincs, ahol lehetne minden igényt kielégítő kéményt rittyenteni. Kandallót meg nem szerteném elveszíteni. Kell :) Bélelni én úgy olvastam, hogy csak akkor kell, ha új tüzelőberendezés kerül régi kéményre. Ez meg nem új. Csak téglákat a kandallón felcsiszoltam, padozat újra lakkozva, kupola újra festve, stb...

 

a második kérdés pedig, hogy szeretnénk egy külső kéményt is, ház hátsó fele, alsó szinről, kazánházból (ami udvarról rendelkezik csak bejárattal) de felette lakot rész van. Mivel azzal rémítgetnek, hogy egy épített külső kéményhez építési engedély kell, ezért fém kémény lenne. Viszont a házat most szigetelnénk (10cm EPS) a kéményt most kellene szerelni, hogy ne utánna csesszük szét a szigetelést a lyukakkal, stb. Értelem szerűen a kéménynek el kellene álli a faltól, és teljesen hivatalosnak kellene lennie, de kazán most nem lesz rákötve. Nincs rá pénz. Ennek mi a menete? Ismertek céget, aki vállal Érden papírmunkát, kivitelezést? Nekem semmi más nem lényeg, csak kigyüjjön belőlle a füst, és a kéménysepregető ne tudjon semmibe se belekötni.

 

írtam nekik mailt, de semmi érdemleges választ nem kaptam, nesze neked fogd meg jól, később megszivatunk jött csak.

 

Köszönök minden okosat!

 

Sziasztok!

Gibson59 Creative Commons License 2013.10.04 0 0 11989

igen hőálló tömítőanyaggal (zsinór, tömlő stb.)

a másik kéérdést nem igazán értem..

Előzmény: Gyurma35 (11986)
citcat 18-16v Creative Commons License 2013.10.03 0 0 11988

Én ott is voltam mert akkortájt még kémény bélelésből éldegéltem, azért tudom kiket kéne kiiktatni ahoz,hogy itt változzon a helyzet, de senki nem tesz ellenük semmit mert ez nekik is meg a körben bent lévő bélelőknek,gyártóknak jó így ;a paraszt meg csak fizessen...

Előzmény: Gibson59 (11982)
4tigris Creative Commons License 2013.10.03 0 0 11987

Jajj de bedurcizott valaki :D

Ha lehetne falazott kémény építeni akkor ilyen nem fordulna elő.

Előzmény: Gibson59 (11985)
Gyurma35 Creative Commons License 2013.10.03 0 0 11986

Sziasztok!

Leier LSK 200 kéménybe a 180-as füstcső bekötés a megfelelő? Ha jól tudom min 0,5-0,5 cm hézag (tömítve) kell a füstcső és a samott között.

A  másik problémám, hogy a kémény és a kandalló füstcső tengelyvonala között van 6 cm különbség. Ezt át szabad úgy hidalni, hogy a 180-as füstcsövet a kéményre nem pont merőlegesen kötjük be?

Gibson59 Creative Commons License 2013.10.03 0 0 11985

ez is a kseprő hibája?

Gibson59 Creative Commons License 2013.10.03 0 0 11984

hát ezt szomorúan olvasom ...tényleg nagy hiba volt tőlük.....annál is inkább mivel egyik, úgymond ökölszabály, hogy az égéstermék-elvezető berendezés csak egyféle használatú lehet, csak azonos fajtájú tüzelőanyaggal üzemelő, azonos szerkezetű, működési elvű tüz.berendzések köthetők....

Előzmény: csiba00 (11983)
csiba00 Creative Commons License 2013.10.03 0 0 11983

Én abból a tájékoztatásból, amit kaptam tőlük nem kérek. Biztos vannak értelmes seprők is, de akik nálunk járnak, kb a papucsállatka érteli szintjén vannak. Ő inkább ne tájékoztasson.

 

Itt több éven keresztül egy életveszélyes rendszer hagytak jóvá. Szerencsére olyan baj nem történt, ami emberi életet veszélyeztetett volna, de rengeteg kellemetlenséggel szembesültem az évek alatt a fűtési szezonban. Röviden annyi, hogy a vegyes és a gáz égésterméke ugyan abba a kéménybe volt belevezetve, amit ráadásul még a kéményseprők kötöttek be jó régen, mikor kibéleltettük velük a kéményt. (Korábban is ki volt bélelve a gáz miatt, csak újra elkezdtük használni a vegyes kazánt, ami miatt ki kellett cserélni a bélést savállóra.)

 

Nem volt normális huzat a vegyes kazánban, a + kémény rákötés miatt teljesen kihűlt a kémény, ömlött a kátrány mindenhonnan, visszafüstölt, évente 1-2 alkalommal kéménytűzem is volt. Erre a seprők széttárták a kezüket, megvakarták a fejüket, és azt mondák, hogy itt valami nagy probléma lehet.

 

Ekkor elkezdtem utánaolvani, meg itt a fórumon érdeklődni, ahol átlag emberektől hasznos válaszokat kaptam. Megszűnt a + rákötés és azóta semmi gond nincs. A kémény és a kazán is a normális fűtés miatt kipucolta magát. 0 kátrány.

 

Ennyit a nálunk dolgozó seprők szakmai tudásáról.

Előzmény: 4tigris (11977)
Gibson59 Creative Commons License 2013.10.03 0 0 11982

:))) ezt jól leírtad,  hasonlóképp hallottam én is

Előzmény: citcat 18-16v (11979)
Gibson59 Creative Commons License 2013.10.03 0 0 11981

a kéményseprő szakmai tájékoztatása és tanácsadása ugyan nincs leírva, jogszabályi kötelmekbe, de ettől még adhat. persze mindenkit nem taníthat meg a tüzeléstechnikára....

a betonból készült kéményajtók - szigorúan szakmai szempontból - meg sem közelítik a kettős záródású fémajtók  műszaki paramétereit

Előzmény: 4tigris (11977)
Nogo Creative Commons License 2013.10.03 0 0 11980

Köszönöm a válaszokat!

citcat 18-16v Creative Commons License 2013.10.03 0 0 11979

A kéményseprő királyság akkor kezdett kiteljesedni amikor a kéményajtókat sikeült neki "elintézni" Mivel akkortájt lell résztulaja az egyik főisten a pr.....-nak és nagyon kellett a lé ezért kitalálták hogy csak a saválló ajtó a jó mivel azidőtájt csak rajta keresztül lehetett beszerezni így hamar megtérült a befektetés, amikor már mások is forgalmaztak saválló ajtót akkor lett hirtelen kitalálva az ÉMI mire mások is szereztek émi engedélyes ajtót akkor meg aki az istenek ajtaját szerelte annakelnéztek egy két hibát aki meg nem annak sosem volt jó a melója. Innentől sok kis apró húzással szabályok módosításával jutottunk el ideáig,hogy szinte csak azt lehet használni amit az istenek engednek.Persze csak azt engedik amiben van üzlet részük vagy a gyártóval "megegyeztek".Aki nem egyezkedett velük annak hiába van akármilyen émi papírja nem tud eladni mert a kémény bélelőket (akiknek isteneik kedvére ész színe előtt kell vizsgázniuk a hitükből) megkérik az isteneik,hogy ne használják az ő cuccaikat, aztán próbálna csak egyszer nem megfelelni istenének!!

Előzmény: 4tigris (11977)
Dunit Creative Commons License 2013.10.03 0 0 11978

Konkrétan  ?

Előzmény: Gibson59 (11976)
4tigris Creative Commons License 2013.10.02 0 0 11977

Úgy tudom a kéményseprőnek feladata a tájékoztatás is. Ha ezt megtenné akkor még kevesebb kéménytűz lenne. Nehogy már egy rohadt papír miatt ne használhassanak az emberek betonból készült ajtót, amit évente egyszer, esetleg kétszer nyitnak ki. Ha régen lehetett használni akkor pedig visszamenőleg ne cseréltessék le azokat, ha akkor jó volt legyen jó most is.

Előzmény: Gibson59 (11976)
Gibson59 Creative Commons License 2013.10.02 0 0 11976

ok. lelked raja

a kéménytűzből sokat láttam, hidd el nem csak a kseprőn múlik.....kb 3 hét alatt le lehet szurkosítani a kéményt

a betonajtó régen is használt technológia persze...azért nem lehet ma alkalmazni mert nincs ÉMI engedélye...meg persze még más okból is

 

Előzmény: 4tigris (11974)
4tigris Creative Commons License 2013.10.02 0 0 11975

Én cement, mész, homok habarcsal csináltam, nincs vele probléma.

Előzmény: Nogo (11972)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!