Keresés

Részletes keresés

voltalarm Creative Commons License 2012.04.02 0 0 35655

Erről azért tudnék mesélni. Ha megnézed a napelemes rendszereket a legtöbb helyen kifelejtik,vagy a legolcsóbb túlfeszültségvédelemmel árulják. Jellemzően csak ac oldalra azt is.

Szerencsére még nem jött el a pillanat,hogy felhívnának "uram.vettem egy napelemes rendszert felszerelné" :D

Azért már igen csak közel vagyunk hozzá. Ezután azt is el tudom képzelni ,hogy házilag fogják felszerelni.

 

Igen TL inverter volt szegény. Soleil 3kW.

Te egyébként napelem telepítéssel foglalkozol?

Előzmény: payagyerek (35654)
payagyerek Creative Commons License 2012.04.01 0 0 35654

Szerintem mindenki komolyan veszi a túlfeszvédelmet. Bár a B szint általában nem indokolt. Ha valóban minden lépcsőt akarnánk, akkor felfogórúd "tüskéket" is telepíthetnénk, persze gondosan méretezve.

Nálam is "csak" C szint van a DC-n. (3db 320-as C, Y-ba akasztva.) Meg persze az inverter belső D-je.

 

A szolgáltató azt gondolja, nézzen úgy ki a kábel a patronoktól, mint ruhaszárítón a csipeszek. Lassan állhat a kábel fázissínből, mert egymás után patronok lesznek. :-)

 

1db 325-ös névleges delejű patront rakott? Hová? A DC 2 pólusa közé? Netán ráadásul TL inverterre? Fincsi.

Előzmény: voltalarm (35653)
voltalarm Creative Commons License 2012.04.01 0 0 35653

Mi elég komolyan vesszük a túlfeszültség védelmet. Főleg azt, hogy minden lépcső meglegyen, tehát C fokozatot magába még sosem tettünk, csak B után, vagy kombináltat. Ezt szerencsére meg tudom értetni a megrendelővel, mert végül is az ő fogyasztóit is védi, nem csak a hálózatot.

 

A szolgáltató elég érdekesen gondolkodik. A vége az lesz, hogy tele kell rakjuk túlfeszültség levezetőkkel az áramköreinket, ha 15m-nél hosszabb a madzag?

Pl. Padlás világítás plusz egy levezető, a foglalat elé :S

 

Ezzel kapcsolatban van egy sztorim: Közép-magyarország, napelem erőmű, telepítő kolléga(nem a miénk) beüzemelte,majd átadta a rendszert. Szolgáltató advesz órát felrakta, kolléga túlfeszlevezetőket kiszedte. Az árajánlatban sem szerepelt a tétel, így nem lopott meg senkit, de mégis...

 

Egy másik: Legelső telepítésünk alkalmával a tulaj saját villanyszerelője szerette volna beszerezni, beszerelni a levezetőket. Mondtuk jó. Egy hét múlva hívnak,hogy bekapcsolták,  hiba. Nézem a levezetőt ,amit berakott 325V Ac. Mondanom sem kell, hogy a levezető nem örült a Dc 420V-nak. Inverter "szigetelés hibára" letiltott, csere.

Ez volt az utolsó, hogy megbíztam idegenbe.

 

Előzmény: payagyerek (35650)
stomi976 Creative Commons License 2012.03.31 0 0 35652
stomi976 Creative Commons License 2012.03.31 0 0 35651

Újra meghosszabbították a napkollektoros pályázatot? Itt látom: http://cseresznye.net/ 

???

payagyerek Creative Commons License 2012.03.31 0 0 35650

"Neked egy 2 Stringes inverterre lenne szükséged"

Nem nekem. Nekem 1 sztring is megjárja. :-)

1 itteni fórumozónak van függőben a rendszere és ahhoz volt a komment.

 

Más. EON

Nincs linkem róla, csak volt konzultációm 1 szoláros céggel, aki jelezte, hogy változás van az eddig korrekten működő EON-nál.

Mely szerint:

Kér C patront a lakáselosztóba és ha annak védelmi körén kívül esik az inverter, akkor az ő kimenetére is. (Mondhatjuk úgy, hogy a madzag mind2 végén.)

 

Ugye a DC-re mindenhol, mindenképp teszünk. Ez szolgáltatótól független.

Bár én C-t, ha nincs "villámhárító". (magánház) Persze ha lapul ott 1 szélturbina is, akkor már jöhetnek a B-k, kombináltak.

Előzmény: voltalarm (35646)
Robirex Creative Commons License 2012.03.31 0 0 35649

Már megvettem az Exide Premiumot, bár amit ajánlottál valószínű jobb lett volna. Sebaj, remélem ez is elviszi 4-5 évig azután majd GEl-re cserélem ha anyagilag nem húzós az ára.
Jövőhéten kedden lesz 3-4óra tavaszi nagy karba tartás a villanyszolgáltatónknál, akkor majd kiderül hogy mire képes.
Egy 2-3 éves használt BOSCH 60Ah akkuval 3 órát vitte, az Exide Pemium 56Ah akku kell hogy bírja a fél 8 tól 11 óráig tartó áramszünetet.

Előzmény: wartburger (35645)
voltalarm Creative Commons License 2012.03.31 0 0 35648

Üdv!

Én tavaly jártam utlojára Eon területen, de mostanában várható, hogy megjelenek újra.

Milyen túlfesz patronra gondolnak?

Mi eddig is tettünk B+C fokozatú túlfesz levezetőt Ac és Dc oldalra is. Minimum 8 kA-est.

Most már ez is kevés?

 

Eseteg erre vonatkozóan van egy linked?

Előzmény: payagyerek (35599)
voltalarm Creative Commons License 2012.03.31 0 0 35647

A különbség az, hogy az olcsóbbak nem biztos ,hogy rendelkeznek megfelelő minőségellenőrzéssel.

A nagy gyártók, mint mindenben a napelem gyártásban is törekednek a tartósságra, megbízhatósságra, hitelességre.

Gyártani tudnak a Kínaiak is jót, és az európaiak is rosszat, ez nem földrész függő.

Garancia ugyanúgy van rá, különben nem tudnák eladni, de azért nagy dilemma, hogy ki fogja érvényesíteni mondjuk 10 év múlva.

 

Én azt gondolom, hogy napelemben érdemes megbízható típust választani. Sokba kerül a hibakeresés a tetőn, és még a nagy gyártóknál sem mindig garantált az azonos típus beszerzése.

                Ez a Kínai watt és Amper dolog érdekes :)

Előzmény: elemes2 (35002)
voltalarm Creative Commons License 2012.03.31 0 0 35646

Szia!

 

Lehet,hogy visszább kellene olvasnom,de így első blikre Neked egy 2 Stringes inverterre lenne szükséged, olyanra amely duál mppt-vel rendelkezik.

Így a Dk és a Dny oldali is folyamatos termelésben lenne. Persze az arányok is folyamatosan változnának, napszaktól függően.

Előzmény: payagyerek (35624)
wartburger Creative Commons License 2012.03.31 0 0 35645

Exide GEL akksit ajánlom: http://www.akkunet.hu/zseles_akkumulator.htm 

Nálunk rengeteg UPS-ben ez van és köszönik jól vannak évek óta. 

Ez a leírással ellentétben nem zselés, mert az nem is lenne jó ide, hanem felitatott, gondozásmentes akku. 

olvasnivaló: http://www.panelectron.hu/akkumulator_gyik.html

Ez az aksi 8-10 évig is kibírja normális kezelés mellett. 2-3 havonta illik lemeríteni és újratölteni a szulfátosodás megelőzésére.

Előzmény: Robirex (35641)
szendrop Creative Commons License 2012.03.31 0 0 35644

Mégiscsak egy elcseszett tervezés, ha a normál fagyállókeverék felforrt.

Előzmény: Törölt nick (35640)
zordonC3 Creative Commons License 2012.03.30 0 0 35643

AH kapacitást 20h alatti lemerítésre adnak meg, és nem teljes 0V-ra, hanem 12V alá. Ez azt jelenti hogy 60ah-s akkuból az életben nem veszel ki 5A-t 7-8h-n keresztül. Általában a fele a kivehető teljesítmény ha 20h alatt veszed ki (azaz 60ah-ból 30ah, de csak akkor ha 1.5A-t veszel ki ugye / h).

 

Ha 5AH-t veszel ki, sokkal kevesebb lesz az akku kapacitás.

 

Javaslok jóval nagyobb teherautó akkut.

Előzmény: Robirex (35641)
Csaba110 Creative Commons License 2012.03.30 0 0 35642

üdv az uraknak!

 

Ha valakit érdekel 18mm lágy rézcső meghiusult napkollektor építésből eladó akkor írjon egy emailt címem publikus.

 

üdv:csaba

Robirex Creative Commons License 2012.03.30 0 0 35641

Helló mindenkinek!
A napokban átalakítom a DB rendszeremet szünetmentes üzemre, de még nem tudtam választani melyik akkut vegyem hozzá. A kapacitása 60Ah-körüli lesz aminek legalább 7-8órán keresztül kell bírnia az 5amperes terhelést. Most szerintetek  a Bosch, Black Horse, vagy az Exide a megfelelőbb? Érdemes zselés akkut választani?

Törölt nick Creative Commons License 2012.03.30 0 0 35640

A folyadéktágulást felvette.... Csak kicsit magas lett neki a hőmérséklet.......

Előzmény: szendrop (35638)
Ghost,7 Creative Commons License 2012.03.30 0 0 35639

Dehogynem:(

 

 mai napig nem rendeződött le . most engedélyezték a 2 fázisra visszatermelést + ki akarnak számlázni 77ezer forintot  mert 1 fázison 25 amperes biztosíték van amit decemberben fel kellet volna szerelniük mi de mivel nem lehet 1 fázisra visszatáplálni nem szerelték fel .

Erre lehet gombot varrni.

Előzmény: payagyerek (35636)
szendrop Creative Commons License 2012.03.30 0 0 35638

Ez jó.

Akkor viszont véleményeddel ellentétben, ha a rendszer nem tudta felvenni a folyadéktágulást, inkorrekt volt a méretezés.

Előzmény: Törölt nick (35633)
Dvitamin Creative Commons License 2012.03.29 0 0 35637

Köszi a hozzászólásokat. Átmentem payagyerek által javasolt fórumra.

Üdv. 

payagyerek Creative Commons License 2012.03.29 0 0 35636

Jut eszembe! Nem nálad volt a szolgáltató buzulás?

Ha igen, akkor végülis milyen inverter cuppant fel? Nem több sztringes? Mert akkor letudva a gond.

Előzmény: Ghost,7 (35625)
Prefetto Creative Commons License 2012.03.29 0 0 35635

A légfolyadékom ingyenes, kéznél van, nem megy tönkre, nem rondítja össze a szőnyeget, nem mérgező, és mindig friss, kellemes lélegzetvételt biztosít. Meg nem kell hozzá hőcserélő.

Előzmény: Törölt nick (35633)
payagyerek Creative Commons License 2012.03.29 0 0 35634

A diódák merültek fel alapvetőleg. Ott, abban az esetben írtam a 2/3-2/3 teljesítmény méretű, DK-DNy-i mezőt. Gondolván a nyárra, mikoris a fejünk fölött bóklászik a nap és egyszerre nyalja mind2 mezőt.

Szerintem nem a nagyobb feszültségű panelcsík nyer, hanem az adott pillanatban beálló terhelhetőség.

(Lehet olyan is, mikor 1 köztes munkaponti feszültségre terhelődik, megvilágítás-átmeneti állapotkor.)

 

Kérdés, hogy egyforma teljesítményű, munkapontú, vonali feszű-e a 2 panelcsík?

Előzmény: wartburger (35632)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.29 0 0 35633

Olyan spéci löttyöt kevés kollektor látott. Nagyon kicsi a hőtágulása, egy spéci ipari hőközlő folyadék, nem napkollektorba találták ki, hanem komolyabb hőterhelésű helyekre.

 

Viszont rohadt jó azóta a rendszer, és nagyon drága ez a folyadék (pont ezért nem nagyon alkalmazzák, csak kevés helyen, ahol muszáj). Hogy pontosan mi volt benne, nem tudhatom, mert az adott cég töltötte fel a rendszert gondolom megfelelő anyaggal.

 

De ne keressük a kákán a csomót, mert nem ez volt a lényeg.

Előzmény: szendrop (35623)
wartburger Creative Commons License 2012.03.29 0 0 35632

Minek kell a relé? A dióda úgyis kapcsol, az a napelem dolgozik (jobban), amelyiken nagyobb a feszültség.

Előzmény: payagyerek (35628)
payagyerek Creative Commons License 2012.03.29 0 0 35631

Bár 1 ilyet, én mindenképp a tetőn kívülre helyeznék, ha az égetett-, vagy betoncserép. Mintegy tűzgátló "fal" fölé. (Zsindelynél keresni kéne valami más helyet.)

Előzmény: payagyerek (35628)
Gyula20 Creative Commons License 2012.03.29 0 0 35630

Pardon összfogyasztás  - még valaki kifogásolja , hogy évszakokat fogyasztok !

Előzmény: Gyula20 (35629)
Gyula20 Creative Commons License 2012.03.29 0 0 35629

Üdv Dvitamin!

 

Az elv jó és működik .

A múlt év tavaszán készítettem egy ilyen rendszert . A nyári melegekben

igen jól és főleg olcsón dolgozott.

 

Van nagy klímám 2 db. azokat már nem kellett bekapcsolni.

 

Nálam egy 500 W-os szivattyú küldi a hideg vizet a 150l-es hidrofor tartályon keresztül

Ez az össz. idő kb 30 %-ban megy , ami kb. 160W/h - a négy fan coil összességében vagy 120 W- ennyi az őszfogyasztás.

A kissé átmelegedett víz a hőszivattyú szívó kútjába kerül.

Ez a vízmennyiség az alkalmazott hőcserélőnek elegendő , nagyobb vízáramlásnál izzadnak a csövek és a még meglévő radiátorok.

Két- három fokkal sikerült csökkenteni a hőmérsékletet , persze nem tíz perc alatt.

 

Üdv..Gyula

Előzmény: Dvitamin (35619)
payagyerek Creative Commons License 2012.03.29 0 0 35628

(Mekkora köcsög ez az index! Kínszenvedés írni 1 szánalmas hsz.-t.)

 

Lehet áram alatt a DC-t kapcsolni, csak más "törvények" vonatkoznak rá, mint az AC-re.

1 kis kitérő:

Ugye a DC nem vált polárt, mint az AC, így sosem nulla a feszülete. Ezért nem óhajt az íve megszakadni. Vagyis ha bont 1 relé érintkezőpárja, akkor húzza maga után az ívet (DC-n).

Igenám, de!

Az inverterek jó nagy kondihalmazzal indítanak a bemenetükön. Vagyis ha megszakítom a DC-t, akkor nem azonnal 0 a feszület szintje az inverter bemenetének. Ergó a napelem több100 voltos deleje és a róla leszakadó inverter bemenet közt, nincs azonnal nagy potenciálkülönbség. 1 csipet ideig tart a kondi feszt, annak ellenére, hogy húzza lefelé az inverter terhelése.

Vagyis a lekapcsolás pillanatában, csak kevéske feszület van az elszakadó érintkezők közt, így jóval csekélyebb a lehetősége a maradandó ívnek.

Persze ettől függetlenül, nagy bontótávú kapcsoló (relé) kell, vagy több sorbakötött érintkezőpáron keresztül kapcsolni. (Durva esetben megfelelő polaritású mágnesekkel kihúzni ívoltó kamrába az ívet. Bár ez csak akkor, ha valóban van potenciálkülönbség.)

OFF, de mégsem:

Ezért nem értem némelyik áramszolgáltatót, akik orrba-szájba "követelik" a DC megszakító kapcsolókat. Holott bőven elég az AC-n.

A DC-n eleve ott heverésznek az olvadóbiztik, amik a kivitelüknél fogva is nagy bontótávolsággal bírnak, ergó lekapcsolási szerepet is megvalósíthatnak. Ha már mindenképp a DC-t akarjuk kapcsolgatni.

Szerintem tűzbiztonsági szempontok végett sem jobb a mindenhol DC kapcsoló. Pláne, hogy azok inkább hibalehetőségek, mintsem hasznosak.

A tűzoltó úgyis belevágja a nagyfejszét a DC kábelekbe.

 

Nade a lényeg:

Szerintem váltórelézhető a 2 mező. Legfeljebb még1 elkóval megtoldanám az inverter bemenő DC-t.

Előzmény: Ghost,7 (35625)
bananarepublica Creative Commons License 2012.03.29 0 0 35627

Az elso magyarorszagi  VCS kollektor  forgalmazoja (Kardos Labor)  felfuggesztette az APRICUS   tipusu VCS kollektor forgalmazasat

 

a megbizhatatlanul mukodo   heat  pipe  ( hocsovek) miatt.

Prefetto Creative Commons License 2012.03.29 0 0 35626

Állít Ól Agosan délelőtt több a nap. Meg ha délkelet egy kissé délebbre van, máris nyer.

Előzmény: Ghost,7 (35621)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!