Keresés

Részletes keresés

Tereza Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94632

Nekem rengeteg van, de mostanában csak porosodnak. Állandóan kapom a fejemre, hogy nem férünk el (ami igaz).  De az embernek fáj a szíve megszabadulni tőlük. 

És ez így van a zenés DVD és Blu-ray-ekkel is (balett, kevés opera, pop koncert). Ha már nem járunk sehová...És különben is, én mikor jutok el Parizsi Operába? Soha! Így aztán legalább a fotelből.

 

Előzmény: nagypapi51 (94629)
ZsuR Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94631

Onala lattam, ereztem, hogy nem csak mondja, de csinalja is: foz a csaladnak, baratokank, a csaladdal, a baratokkal... sut, foz, fest, jatszik, szoval - el...

Előzmény: ZsuR (94630)
ZsuR Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94630

O a "La Technique" :)) Most volt 80 eves... el sem merem hinni!  Csodalatos ember... polihisztor... es EMBER.

 

Ez volt az elso szakacskonyvem tole - rengeteg jo recept!!! Igazan ez a konyv adta meg az onbizalmam, hogy meg fogom tudni sutni/fozni... amit olvastam.

 

Előzmény: Tereza (94628)
nagypapi51 Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94629

...Nem lehet, hogy Vízvári Mariskáról volt szó?...

Megvan az is :)

Ha lesz egy kis időm, listázom, hogy mik vannak.

Előzmény: nagypapi51 (94627)
Tereza Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94628

Nem kell szabadkoznod a Horváth Ilona könyv miatt. Ez a könyv majdnem minden magyar háztartásban van, ez alapmű. ( Én nem is látok benne semmi extrát.) Az aztán egy másik dolog, hogy te ezt hogy használod fel, vagy hogy fejleszted tovább. 

Ma rengeteg sz.könyv van a piacon, de még mindig sokan e szerint a könyv szerint főznek.

 

Különben Pepinról évekkel ezelőtt olvastam egy életrajzot, de a főzését nem ismerem. 

 

Előzmény: ZsuR (94620)
nagypapi51 Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94627

...lehet hogy nem is Angélára gondoltál, csak én értettem félre...

Viszzaolvasva picit tényleg félreérhető, de tényleg nem rá gondoltam. Fülöp Margit a szerzője.

Megszereztem az '55-ös kiadását is, abban már szó sincs vesepecsenyéről... :(

Előzmény: Tereza (94619)
ZsuR Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94626

Akkor teged is irigyelni foglak nagyon!!!  Kemence!!!  

 

Nekem most nagy a kenyersutesi ingerenciam.  Addig probalkozom vele, amig keszseg szinten nem megy :)).

Ez a tegnapi produkcio eredmenye... sajnos finom.  A furdoszoba merleget el fogom dugni...

 

Előzmény: tutuuka (94622)
ZsuR Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94625

Ot is irigylem.... !  Sok van mar - szerintem mindig is voltak ilyen orultek :)) - es oket is... irigylem...

 

Van par olyan musor amit vegigszenvedtem - vegig gyonyorkodtem a TV-ben.  Jajj de irigylem oket...

 

 

Előzmény: beetee (94624)
beetee Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94624

akinek az eletenek az etelre vonatkozo reszet irigylem nagyon.  Vegigette a vilagot :))

 

Van ilyen egy magyar is most.

Előzmény: ZsuR (94623)
ZsuR Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94623

Hm.  Hat volt meg kepuk panaszkodni!!! :))

 

Van ketto nagyon regi (relativ) szakacskonyvem - az egyiket az az ember allitotta ossze, akinek az eletenek az etelre vonatkozo reszet irigylem nagyon.  Vegigette a vilagot :)).  Ez lenne az en titkos almom is arra az esetre ha milliomos talalnek lenni a kozeljovoben.

 

Vincent Price. A Treasury of Great Recipes. 

 

Aztan talaltam egy garage salen egy deli szakacskonyvet - es onnan foztem is parszor. 

Ez volt a legnagyobb siker... tobbszor kellett elkovetnem.

"Spicy Beef Tenderloin" - amit szinten nyolc orat kell marinalni, ami jo, este osszekeszitem - holnap sutom.

 

2,5 kg vesepecsenye (tenderloin)

 

1 csesze "Port" bor

1 csesze szoja szosz

1/2 csesze oliva olaj

1 kaveskanal torott bors

1 evokanal thyme

1/2 kiskanal "hot sauce"

4 gerezd osszenyomott fokhagyma

1 baberlevel

 

Keverd ossze a marinalashoz a hozzavalokat, es a szepen megtisztitott husra ontsd ra - 8 orat marinald, idonkent forditsd meg.

 

A hust tedd egy 425 F-ra (218 C) elomelegitett sutobe es susd 45-60 percig (ha van egy racs a tepsibe, az kell, az jo, idonkent locsold a marinalo level).

Ha hus homerot hasznalsz:

ha hus belseje 

140 F (60C ): rare

150 F (65 C): medium rare

160 F (70 C): medium

 

Legalabb 10 percig pihentesd szeleteles elott.

 

 

Ez volt eletem elso kiserlete - es finom volt.  A kozepe fogyott jobban - az volt a medium rare...

Előzmény: nagypapi51 (94608)
tutuuka Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94622

A sütögetés a családban betli, évekig küzdöttem kenyérrel, de most bajban vagyok, ki kellene szórni a gáztűzhelyet, egy DNK összejött, de mindig a célom volt egy csülkös kenyér.

Nem baj, a törpi nagy mozgatóerő, még tán a kemencét is megépítem...:}}}

Előzmény: ZsuR (94620)
tutuuka Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94621

Mázlista...:}}

Most azon egerészek, hogy a piaci halasom, aki naponta jár valamelyik nagy áruházba, mondta már, van olyan, hogy a lejárati határidő előtt felére értékelik le a bélszínt.

De jó, nem nekem kell a hűtőben rohasztani...:}}}

Előzmény: nagypapi51 (94613)
ZsuR Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94620

Persze, hogy nem - es nem is a neveert szerettem meg a konyvet.

 

Abban a kornyezetben ahol felnottem, teljesen ertelmetlen lett volna olyan szakacskonyvet venni amit nem tudok hasznalni, sot azt sem tudom mirol beszel... nagyon egyszeru haztartas volt a mienk.

Amikor elkoltoztem otthonrol, kellett az a tudas ami az egyszeru konyhahoz illett - es azert valasztottam a Horvath Ilonat, mert beleolvastam, es ismerosek voltak az etelek.  Foleg a sutes kellett... mert az Anyu repertoarjan a vizes piskota, kevert kakaos, beigli (amit 10 eves krom ota en csinaltam), zserbo, almas pite, meggyes pite (neha) volt... ennyi!!!  Ja es a mezes puszedli!  Ha azt tudnam most sutni... de egyik sem az amit eddig probaltam.

Szoval... 

 

Most is bele-bele olvasok neha, most is jol esik olvasni.  

Előzmény: tutuuka (94607)
Tereza Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94619

Elnézést, Nagypapi, lehet hogy nem is Angélára gondoltál, csak én értettem félre.

Előzmény: Tereza (94618)
Tereza Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94618

46-os F.Nagy Angéla könyv? Hiszen az első szakácskönyve 1955-ben jelent meg (a cikkje szerint).

Nem lehet, hogy Vízvári Mariskáról volt szó?

Egyszer kiadtak egy Vízvári Mar. könyvének a kivonatát, talán 50 recept volt benne, olyan vékonyka volt. (Ez még az előtt volt, hogy újból kiadták az egészet.) No az volt olyan, hogy homár, meg hasonlók, amit egy itteni átlagembert nem szokott fogyasztani. Mi alapján válogattak?

Előzmény: nagypapi51 (94608)
Tereza Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94617

Aztán a sok-sok kiadást megérő könyvet ő szokta lektorálni és aktualizálni.

 

Jól csinálta a Magyar Konyha folyóiratot (ez még akkor volt, amikor ez volt az egyetlen gasztro-újság, nem úgy, mint ma, amikor egyszerre vagy 30 féle található az újság-standokon). Jó is volt, érdekes,  meg kicsit tágította a látókörünket.

 

Még érdekességként, de az úgy is kiderül a cikkből annak, aki elolvassa: amikor megírta a Horváth Ilonát, akkor Örkény István felesége volt. És ebből a cikkből az is derül ki, hogy Horvát Ilona már régen nem él ; valszeg 1955-ben halt meg. 

Előzmény: Tereza (94616)
Tereza Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94616

A lenti cikkből idevonatkozó rész:

 

 Ezek szerint igaz a legenda, hogy Hor­váth Ilona is ön volna?

- Horváth Ilonának volt egy kicsi, régi sza­kácskönyve, és felkérték, hogy dolgozza át, modernizálja, bővítse ki négyszeresé­re. Mire ő azt mondta, hogy beteg, öreg, erre már nem vállalkozik. A baráti társa­ságból ismertem azt a szerkesztőt, aki aztán megkérdezte Ilonkát, belemegy-e abba, hogy valaki más dolgozza át a köny­vét. Ilonka beleegyezett. Egy tál friss po­gácsával fogadott minket, édes, idős néni volt, aláírta a szerződést, és két hét múl­va meghalt. Én még kaptam két példányt a könyvéből, és azt mondták, hogy azt csi­nálok vele, amit akarok. 1955-ben jelent meg az első kiadás: gyakorlatilag ez az első nagy könyvem. Több mint kétmillió példányban kelt el, ami elképesztő szám. A hétköznapi magyar konyhát csináltam meg benne.

-

Előzmény: Tereza (94615)
Tereza Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94615

A topictársak megelőztek : Én is azt akartam mondani, hogy nem mindenki tudja, hogy Horváth Ilona könyvét tkp F.Nagy Angéla írta meg.

Itt a cikkben leírja a történetét:

http://magyarkonyhaonline.hu/sefportrek/ehes-ferfitol-ne-kerj-semmit

 

Érdemes elolvasni.

Előzmény: ZsuR (94606)
Tereza Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94614

Kíváncsi vagyok, hogy mi lesz a véleményed.

Előzmény: ZsuR (94604)
nagypapi51 Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94613

Amikor anno elemes bútort szereltem, egy kuncsaft megkérdezte, hogy elfogadok-e 2 bélszínt borravalóként, mert elutazik hosszabb időre, és csak emiatt nem akarja járatni a fagyasztót.

Spóroltam neki a villannyal... :)

Előzmény: tutuuka (94612)
tutuuka Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94612

a"dolgozó népünk táplálékához" még a '80-as években is csak úgy jutottam, hogy itt volt a vágóhíd a szomszédban, mellette a Zöld Elefánt, oda jártam a hentesekkel együtt.

Pult alól...

Ma már ritkásan veszek...:{{

Előzmény: nagypapi51 (94608)
tutuuka Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94611

Sokaknak a Horváth az alapmű, ma már azt sem tudom, hol van.

A Venesz-Túrós ( az előbb rosszul írtam ), mikor elkommunizáltam anyámtól, aztán a nagyVenesz, nameg a középiskolai szakkönyv.

Meg az alkotókedv...

Előzmény: H_G (94609)
H_G Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94610

Az utóbbi időkben pedig ez a két könyv volt nekem nagyon kellemes meglepetés. Diétás szakácskönyvek (szénhidrátszegény), de tele tényleg működö jó ötletekkel. (És a fotó-részük is gyönyörű, amit persze sok rossz szakácskönyvről is el lehet mondani.)

 

 http://www.amazon.com/Jane-Kennedy/e/B004O95KQW/ref=dp_byline_cont_book_1

H_G Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94609

Minálunk a Pelle Józsefné: Minerva nagy szakácskönyve volt "a" szakácskönyv évtizedeken át, amúgy szerintem az tényleg színvonalasabb a Horváth Ilonánál (utóbbiban azért akadnak megengedhetetlenül leegyszerűsített receptek). 

Előzmény: tutuuka (94607)
nagypapi51 Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94608

Ja, a többi F.Nagy Angéláé, de ő sem rossz.

Van egy '46-os szakácskönyvem (remek egyébként), abban a bélszínt preferálja, mint "dolgozó népünk" kitüntetett táplálékát :)

Előzmény: tutuuka (94607)
tutuuka Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94607

Azt tudtad, hogy a Horváth Ilona-könyv kb. negyede az övé?

Tán 2-3 hete volt a Kossuthon egy műsorban, hogy hosszas kapacitálásra adta a nevét a "meghízott" 2. kiadáshoz.

 

Mindenesetre alapmű.

Nekem meg az '56-os kiadású Venesz-Lukács.

De hogy' volt pofájuk '56-ban langusztáról regélni...:}}}

Meg a Nagy Venesz, továbbá az Ételkészítési ismeretek.

Dehát én jóformán csak kőlevesben, kocsonyában, főtt füstölt, nameg zacskóban baromi lassan sült nyers csülökben utazom...:}}

 

Mondjuk a kőleves sokféle tud lenni, az igaz...

 

tuutu

most Kocsonyagyáros

Előzmény: ZsuR (94606)
ZsuR Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94606

En a komplikalt receptjeiket nem fozom - csak az egyszerut.  Az olaszbol is.  Nagyon ritkan fozok egy-egy olyan receptet ami komplikalt.  Az elvem: jo alapanyagbol egyszeru etelt.

 

Jacques Pepint neztem a TV-ben jo par evvel ezelott, es az o szakacskonyveit kezdtem el venni. Nagyon sok receptjet megfoztem - egyszeru, vilagos utasitas, nem nagyon merev/pontos a hozzavalokkal -szoval jo.  Es finom egyszeru etelek.

 

Ina Garten is hasonloan foz - szinten sok a francia/francia hatasu receptje, egyszeru jo etelek, szeretem.

 

Martha Stewart - idegesitoen pontos es preciz no - de a receptjeinel es inkabb elonye.  Sokat magyaraz o is, sok ismeretet ad, nem csak a receptet.

 

Egy magyar szakacskonyvet hoztam magammal:  Horvath Ilonat :)).  Ebbol mar tobbet elhasznaltam :)).  Elso szakacskonyvem volt, amibol tanultam fozni mikor az Anyu nem volt a kozelben.

 

Vettem egy par magyart - angolul, a gyerekeimnek.

 

Ha magyar szakacskonyv, akkor a magyar eteleket (hagyomanyos magyar) szeretnem megkapni, mert a tobbi itt is megvan.

Előzmény: Tereza (94602)
ZsuR Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94605

Egyetertek... vettem - foztem - kidobtam... soha tobbet.  Maradok a szelidnel :)).

 

Ha valahol barna rizst talalnak, megeszem.  Ha en veszem akkor Jazmin vagy Basmati.  NO meg van egy fajta sushi rizs amibol szoktam risottot is csinalni - szeretem, az ize nagyon kellemes.  Annyira, hogy azt meg tudom enni csak parolva - viz, semmi mas, so nelkul...

Előzmény: Tereza (94600)
ZsuR Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94604

Koszonom - a Barillat szeretem, de meg nem probaltam a teljes kiorlesut.. fogom! :))

Előzmény: Tereza (94599)
Tereza Creative Commons License 2015.12.11 0 0 94603

El is felejtettem megkérdezni : Szereted a szakácskönyveket? És pl. M-ról is beszerzel néha egyet-kettőt? És milyet?

Előzmény: ZsuR (94554)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!