Keresés

Részletes keresés

Gillebeart Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89025

Most akkor ezek számomra mit jelentenek?

Mindenképp jónak kell lennie a PE-N összekötésnek, vagy területe válogatja, van ahol jó, van ahol nem jó?

Előzmény: sámli_ (89024)
sámli_ Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89024

Tök mindegy. A közcélú villamos hálózatok esetében a szolgáltató feladata az un. nullázás külső feltételeinek a biztosítása ahhoz, hogy a hálózatot TN rendszerűnek minősíthesse. Fogyasztói oldalon a belső feltételek kielégítése szükséges TN rendszer kialakításához.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (89023)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89023

"uralkodó érintésvédelmi mód a TN rendszer. De állítólag még vannak helyek, ahol nem."

 

Létezik-e olyan térkép vagy lista, ahol ezek a helyek megtekinthetők?

Mart jelen esetben erősen parasztvakítás gyanús a szöveg: a reg.szerelő mintha meg akarna tiltani egy PEN szétválasztást.

Előzmény: ötfelezős (89021)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89022

"Az egyik kiemelt problémája az volt, hogy a PE és az N vezetők össze vannak kötve a FI relé előtt!"

 

Valószínűleg nem úgy fogalmazott, hogy az összekötés TÉNYE helytelen, hanem úgy, hogy az összekötés MÓDJA helytelen. Fényképezd le azt azt a részt.

Előzmény: Gillebeart (89010)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89021

Ebben az országban, ugye, a közcélú kisfeszültségű hálózatokon az uralkodó érintésvédelmi mód a TN rendszer. De állítólag még vannak helyek, ahol nem. Ahol nem, ott nem szabad összekötni (kivéve külön feltételek teljesülése esetén, de ahogy nézem, ez nincs is benne a regszer tankönyvben, szóval maradjunk a nem szabadnál). Ez is lehet ok, de akkor nem a FI relé előtti összekötés a baj, hanem az összekötés. FI relé utáni összekötést meg minden előírás tiltja. A kör bezárult. :D

Sajnos, a regszer tankönyv hülyeséget ír, mikor ezt látjuk: A védett készülék testét földelni kell, illetve ha nullázott a rendszer, a testet össze kell kötni a nulla vezetővel. Mert ezt az összeköttetést kell megvalósítani a FI-relé előtt, ez azért hozzá tartozik.

Előzmény: Gillebeart (89016)
szakmókus Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89020

Nekem úgy rémlik 35A-ig használható a kalapsín. Afelett vezetékkel kell megerősíteni a földelt sorkapcsot. Nem tudom van-e igazságtartalma.

 

A fotón 4x50mm2-es kábel a betáp. Feltételezem legalább 100A-rel van biztosítva.

 

6KW-ig én is a kalapsínre helyezett földelt sorkapcsot használok, ill csillag/delta esetén ~10KW ami duplán van kábelezve. Nagyjából a 10-es sorkapocsig állja meg önállóan a helyét a földelt kivitelű sorkapocs.

A kalapsín általában a szerelőlappal van fémes kapcsolatban ( csavarral felerősítve ),de ha szükségesnek tarom külön saruval rákötök.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (89005)
cucu Creative Commons License 2018.07.29 0 1 89019

Ez attól függ, hogy házi macska vagy vadmacska!

Ugyanis más a termetük! :)

Előzmény: ötfelezős (89018)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89018

...de ha marhacsorda legel az udvaron, akkor persze be kell kötni, mert bár azon a szabványlapon a bekötési előírások értelmezése inkább épületre szól (rácsos padlózat, stb), de a szabvány előszava meg szabadtérre is - innen már csak egy lépés, hogy hány macska minősíti át az udvart lakóépületről állattartásnak. :)

Előzmény: ötfelezős (89014)
Gillebeart Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89017

A 2x15cm-t úgy értettem, hogy 2 darab 15 cm-es vezeték darabka megy az órától a közvetlen felette lévő elosztó dobozba, azt kell cserélni aluról rézre.

Előzmény: Gillebeart (89016)
Gillebeart Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89016

EON területen vagyunk.

 

Jópár dolog benne van a végső árban:

 

- Mért oldali elosztódoboz újrakötése, a hibás PE-N összekötés kijavítása.

- A mérőóráról lejövő 2x15cm-es alu vezetékek cseréje rézre

- A mérőóra gumantáblája alá további cserépfák beszabása, mert szerintük a faszekrény oldalánál túl nagy az a 2cm-es rés, ami van és azon keresztül be lehetne nyúlni az óra mögé (érdekes, ez 30 évig nem volt gond).

- A védőföld kötődobozából a mérőszekrénybe vezető alu PE vezeték cseréje rézre.

- Maga az új kismegszakító cseréje + ügyintézés és szerződésmódosítási díjak.

 

Ez így minimum 50 ezer lenne, ezért kapnák a 10 A helyett max. 25 A-t.

Viszont ha menet közben kiderül, hogy a 30 éve leásott földelőszonda nem hozza a minimum paramétereket, akkor azt is cserélniük kell majd és akkor minimum 80 ezer lesz a végső ár.

 

Ennyiért nem kérjük a bővítést. Akkor inkább vigyázunk, és ha véletlen levágja, akkor kapcsolgatjuk vissza.

 

A lényeg, amire kíváncsi vagyok, hogy most miért köthetett bele a PE és az N összekötésébe a FI relé előtt, miért nem jó ez így, és hogy kellett volna csinálni, hogy jó legyen.

Előzmény: Mutual Friend (89012)
cucu Creative Commons License 2018.07.29 -1 0 89015

Ezért nem fordulnak szívesen a szolgáltatóhoz, mert meg komplikálja nekik a dolgot. Mi a fenének foglalkozik az óra utáni dolgokkal? Bővítse fel a bejövőt, a többi nem az ő dolga.

Előzmény: Gillebeart (89010)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89014

Kerítésre nincs szabványelőírás.

Egyértelműbb volt a helyzet a 15 évvel ezelőtti szabványkiadásnál, mert akkor még a szabvány címe is az volt, hogy Épületek villamos berendezése.

De azért a ma érvényes kiadásban is az olvasható, hogy: ...vezetőképes részeket minden egyes

épületben be kell kötni az egyenpotenciálú összekötésbe

Szóval az épületben levő fémtárgyakat.

 

Előzmény: Jahno (88999)
gergerg Creative Commons License 2018.07.29 0 1 89013

Ha elmű-émász területen vagy, akkor teljes hülyeséget mondott

Előzmény: Gillebeart (89010)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89012

Mennyit mondott ?

Előzmény: Gillebeart (89010)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.29 -1 1 89011

Félre értesz igazatok van de ez nem az a platform ahol ezt véghez kell vinni. 

 

Minek tanitgatni nickeket amikor ő csak egy nick nem "ember".  Lehet hogy civilben nyelvész professzor csak ő ezen a nicken igy ir ...

 

Ugy hülyén adná ki a dolog ...

 

Előzmény: gergerg (88972)
Gillebeart Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89010

Sziasztok!

 

Kíváncsi lennék a véleményetekre, mivel itt a topikban kapott tanácsokat alapján elvégzett FI relé beszerelésbe a regszerelő beleverte a csúfot.

 

A régi topiklakók talán emlékeznek rám, röviden összefoglalom a felállást. Nyaraló övezet, 30 éves ház, fa mérőszekrény, guman táblára szerelt mérőóra. Egy ével ezelőtt a mért oldalra FI reléket és kismegszakítókat szereltem fel a topikban kapott tanácsokat követve. A lényeg:
- póznáról légvezetéken jön be a házig egy fekete vezeték, a fázis
- a sodrony maga a ház oldali feszítő előtt kék vezetékkel van levezetve az órához
- az órából jövő kék vezetéket az itt kapott tanácsok - és a neten sokfelé fellelhető információk alapján is - összekötöttem a földelőszondával és ez megy a PE sínre, amire az elmenő kábelek védőföld vezetékei is csatlakoznak
- a PE sínről megy egy vezeték a FI relé bemenetére, a kimenete pedig az N sínre megy, ide kötöttem az összes elmenő kábel nulláját is

 

Ez a megoldás működik szépen már egy éve. Most kihívtam a helyileg illetékes regszerelőt, mert igen kevéske már a méretlen oldalon lévő 10 A-es kismegszakító, ezt szerettem volna kicseréltetni nagyobbra. A regszerelő átnézte az egész óraszekrényt és a mért oldali kialakítást. Közölte, hogy teljes szabványosításra nincs szükség, viszont pár dolgot módosítani, javítania kell mielőtt belehetne adni az igényt a kismegszakító nagyobbra cserélésére.
Az egyik kiemelt problémája az volt, hogy a PE és az N vezetők össze vannak kötve a FI relé előtt! Amikor érdeklődtem, hogy ezzel mi a gond, miért nem jó így, annyit mondott, hogy ez így szereléstecnikai hiba, ez így nem maradhat és újra kell kötnie a mért oldalon a vezetékezést ha kérem a kismegszakító cserét. Valamint azt is említette, hogy a mért oldalon történő PE és N összekötése bizonyos esetekben még a jogosulatlan vételezést is elősegítheti, szóval ez így biztosan nem megfelelő.

 

Amúgy a végén olyan végösszeget mondott, amit nem valószínű, hogy ki akarunk fizetni, inkább odafigyelünk majd a jövőben is, ahogy eddig is tettük, hogy két nagyobb fogyasztó nem legyen egyszerre bekapcsolva. Szóval nem lesz hozzányúlva a meglévő kiépítéshez. Csak kíváncsi vagyok szakmai szempontból, hogy most a kapott/olvasott információk tévesek a PE/N összekötésével kapcsolatban, tényleg hibás ez a megoldás, vagy a regszerelő mondott esetleg hülyeséget.

Előzmény: Gillebeart (76013)
cucu Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89009

Hát igen...:)

Előzmény: Törölt nick (88995)
cucu Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89008

Ezt mondják pech-nek...:)

Előzmény: Pillanatragasz (88989)
kiggyo Creative Commons License 2018.07.29 -1 0 89007

Ilyen esetekben (nagy elosztó szekrényeknél szoktuk használni) réz kalapsínt kell használni, arra megbízhatóan csatlakozik rá a wago.

Előzmény: szakmókus (88997)
Törölt nick Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89006

De mi nem tudjuk a jelentés típusát, vélhetően mindegyik kell és egyszerre a két programot nem lehet telepíteni.

Vélhetően azért van két külön alkalmazás, mert jogi/technikai/pénzügyi okokból akinek az egyik kell az nem használhatja a másikat.

Ha nem tudjátok melyik kell az nem a bank hibája, meg kell kérdezni az egyszeri ügyintéző csajszit.

Előzmény: Jahno (89001)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.29 -1 0 89005
Előzmény: Mekk Elek ezermester (89004)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.29 -1 0 89004

Ez a kínai gyártó nem bízta a véletlenre a megbízható kalapsín-csoki érintkezést :)

https://image.made-in-china.com/2f0j00ESsQdLCJkorZ/Utl-Spring-Series-DIN-Rail-Ground-Connecting-Terminal-Block.jpg

Előzmény: Mekk Elek ezermester (89002)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.29 -1 0 89003

"Nagykiterjedésű fémtárgy? Ha igen, akkor miért nem?"

 

Jogos a kérdés, de sehol sem láttam kerítés számára sem külön földelőszondát, sem külön kivezetett EPH szálat sem.

Ráadásul az EPH szabályai szerint sem a szárnyas kapuk zsanérja, sem a tolókapuk görgői nem tekinthetők megbízható elektromos kapcsolatnak, ezért a fém kapuk álló és mozgó részei között zöld-sárga flexibilis áthidalásoknak kellene lenniük (ami főleg hosszabb tolókapukon lenne vicces látvány ;)

 

(lásd pl nyílászárók földelési módjai robbanásbiztos környezetben)

Előzmény: Jahno (88999)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.29 -1 0 89002

"Szerintem a kalapsín terhelhetősége korlátozott."

 

Komoly gyártók termékei megbíznak a kalapsín érintkezésében::

https://i.ebayimg.com/images/g/S3UAAOxy8HlSa78c/s-l1600.jpg

https://www.eibmarkt.com/productimages/ns0456821/zoom/wago-281_530-vierstock-ns0456821_01.jpg

Egyébként én is bizonytalannak tartanám ott azt az érintkezést.

Előzmény: szakmókus (88997)
Jahno Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89001

De mi nem tudjuk a jelentés típusát, vélhetően mindegyik kell és egyszerre a két programot nem lehet telepíteni. Azon kívül, hogy a telepítőkészlet neve ugyanaz, nem ugyanazt csinálja, de ha egyiket felrakom akkor a második megkérdezi, hogy törölje-e az újabb verziót. Erre mondjuk nem tudom mit lépne az iktatós nőszemély, mert én nem tudom és ki van zárva.

Előzmény: Törölt nick (88928)
Jahno Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89000

Ilyet viszont nem láttam, az érvénytelen az érvénytelen és kivárja, amit kell.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88931)
Jahno Creative Commons License 2018.07.29 0 1 88999

Nagykiterjedésű fémtárgy? Ha igen, akkor miért nem?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88998)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.29 0 0 88998

A fém kerítést/kaput tudtommal nem kötelező külön is leföldelni vagy EPH-zni még akkor sem, ha amúgy 230V megy ki a kapunyitóhoz, kapucsengőhöz, kaputelefonhoz, kerítés világításhoz, stb . Ha a 230V-os készülék (kapunyitó motor lámpa, kaputelefon, stb) gyári földelési pontján megfelelően le van földelve, akkor ott más kötelező földelési feladatod tudtommal nincsen.

Előzmény: tfe_tng (88938)
szakmókus Creative Commons License 2018.07.29 0 1 88997

Így van! A kalapsín köti össze a két sorkapcsot.

Szerintem a kalapsín terhelhetősége korlátozott. Elfogadhatóbb lenne ha a fogadó sorkapocs szigetelt lenne, (a szabvány szerint mindegy) és a gyári átkötő elemet használták volna.

Előzmény: gergerg (88941)
Törölt nick Creative Commons License 2018.07.28 -2 0 88996

Óbasszus, a kommentem kimaradt.
Ha már ennyire felvillanyozódott a nyelvtannáci mindenkiben :) és Elek melózik valami disznóól risztózásán-kamerázásán és földelésén, ne feledkezzünk meg a klasszikusról!

Előzmény: Törölt nick (88995)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!