Keresés

Részletes keresés

Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89039

Így van.

Előzmény: ötfelezős (89036)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89038

Nincs azzal semmi baj. Ha műszakilag jó akkor a kivitelezés tökéletes. Tény hogy lehetne szellősebb de szegény ember vizelettel főz, azaz adott helyen kell megoldani mindent.

Előzmény: Gillebeart (89033)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.29 -2 0 89037

Azért mert úgy nézed mennyi pénzt lehet még kicsavarni az ügyfélből.

Előzmény: gergerg (89032)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89036

Szerintem ez a zsúfoltság egy javító villanyszerelő számára teljesen átlagos. Fedelet levéve szellősebbet nemigen láttam az elmúlt 30 évben.

gergerg Creative Commons License 2018.07.29 0 1 89035

Függetlenül attól hogy milyen volt korábban, és hogy most biztonságos-e, ez az elosztó az a kategória amihyez nem szeretném hogy bármi közöm legyen. Mindenki más azt csinál amit akar, de én biztos hogy csak úgy nyúlnék hozzá hogy kicserélném. Szeretek nyugodtan aludni.

Előzmény: Gillebeart (89033)
Törölt nick Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89034

Ó jaj... Az biztos, hogy jobb mint vót, de ezt a dzsumbujt... Biztosan nem lehet oda betenni egy -10cm-el szélesebb tokozatot? Vagy valahogy kettéválasztani és az FI-ket itt, az összes többit meg mondjuk mellette, vagy a fal másik oldalára helyezni? Vagy az egészet átrakni? Ha a mögöttes oldalon pl. WC van akkor megoldható az ilyen egy falon kívüli cuccossal.

Előzmény: Gillebeart (89031)
Gillebeart Creative Commons License 2018.07.29 0 1 89033

A szerelő nem akarja kicserélni a dobozt, csak újra akarja kötni a belsejét.

Amúgy mi van benne, ami szerinted hibás, nem megfelelő, ami miatt te kicserélnéd?

 

Tudom, hogy elég zsúfolt a belseje, ezt tavaly is megjegyeztétek, de ez nem zárja ki, hogy rendben legyen. Sajnos ekkora hely volt. Korábban egy darab mért oldali kismegszakítón lógott az egész belső hálózat, ezt akartam lecserélni és mindenképp akartam kettő darab FI relét, külön kintre és bentre. De a hely az korlátozott, falat bontani, nagyobb dobozt berakni nem volt opció. Szerintem még mindig nagyságrenddel biztonságosabb a hálózat, mint korábban, az egy darab kismegszakítóval, érintésvédelmi relék nélkül.

Előzmény: gergerg (89032)
gergerg Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89032

A csatolt fotók alapján, én is ki akarnám cserélni ezt az elosztót.

Előzmény: Gillebeart (89031)
Gillebeart Creative Commons License 2018.07.29 0 1 89031

Többen írtátok, hogy látni kellene a szerelést, így csináltam pár fotót.

 

Itt tisztán látszik az alkalmazott megoldás:

 

- A vastag zöld-sárga alu vezeték, ami jön a földelőszondáról, az megy a WAGO-kból álló PE sínre.

- Erre a PE sínre van rákötve a mérőóráról jövő kék vezeték is.

- Ugyanerre a PE sínre kötöttem a FI relék bal felső kontaktját, a nulla bemenetet.

- A FI relék nulla kimenete pedig megy a két különválasztott N sínre (külön FI relét tettem a kültéri és a beltéri hálózatoknak, természetesen dedikált N sínekkel).

 

Ha jól értettem az itteni topikban kapott tanácsokat, akkor ez a megoldás pontosan úgy van kialakítva, ahogy a topiklalók ajánlották egy évvel ezelőtt.

 

Kíváncsi lennék a véleményetekre a csatolt fotók alapján.

 

 Szondáról jövő Z-S vezeték PE sín Óráról jövő kék vezeték N sín a FI után

Előzmény: sámli_ (89026)
sámli_ Creative Commons License 2018.07.29 0 1 89030

"Szerintem simán meg akar lopni"

 

Nem feltétlenül. A regisztrált szerelők egy része olyan mint a rossz táncos. Csak a kályhától tud elindulni.

Előzmény: Mutual Friend (89029)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89029

Szerintem simán meg akar lopni es el kell hajtani a rákba ...

 

A nikecel alá a Z-S vezetéket en adtam es en furtam le a nikecelbe.

A papirokat én intéztem az eonnal.

 

Igy volt 30K forint. A szondát ő hozta és minden mást ő adott. A munka nagyjából ugyanaz volt es 2 órán át tartott.

 

Bekaphassa' az aki 40k órabérért akar dolgozni villanyszerelőként ...

 

Előzmény: Gillebeart (89016)
sámli_ Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89028

Hozzátenném, hogy nem elég egyetlen feltétel teljesítése, az ÖSSZES feltételt teljesítened kell.

Előzmény: Gillebeart (89025)
sámli_ Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89027

feltételeineknek-->feltételeinek

Előzmény: sámli_ (89026)
sámli_ Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89026

Látni kellene, de elviekben a leírtak alapján jónak tűnik. Fogalmi zavarban vagy (vagy a szerelő van abban). Nem kötötted össze a PE-t az N-el, hanem kialakítottad a nullázás belső feltételeineknek egyik feltételét.

Előzmény: Gillebeart (89025)
Gillebeart Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89025

Most akkor ezek számomra mit jelentenek?

Mindenképp jónak kell lennie a PE-N összekötésnek, vagy területe válogatja, van ahol jó, van ahol nem jó?

Előzmény: sámli_ (89024)
sámli_ Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89024

Tök mindegy. A közcélú villamos hálózatok esetében a szolgáltató feladata az un. nullázás külső feltételeinek a biztosítása ahhoz, hogy a hálózatot TN rendszerűnek minősíthesse. Fogyasztói oldalon a belső feltételek kielégítése szükséges TN rendszer kialakításához.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (89023)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89023

"uralkodó érintésvédelmi mód a TN rendszer. De állítólag még vannak helyek, ahol nem."

 

Létezik-e olyan térkép vagy lista, ahol ezek a helyek megtekinthetők?

Mart jelen esetben erősen parasztvakítás gyanús a szöveg: a reg.szerelő mintha meg akarna tiltani egy PEN szétválasztást.

Előzmény: ötfelezős (89021)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89022

"Az egyik kiemelt problémája az volt, hogy a PE és az N vezetők össze vannak kötve a FI relé előtt!"

 

Valószínűleg nem úgy fogalmazott, hogy az összekötés TÉNYE helytelen, hanem úgy, hogy az összekötés MÓDJA helytelen. Fényképezd le azt azt a részt.

Előzmény: Gillebeart (89010)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89021

Ebben az országban, ugye, a közcélú kisfeszültségű hálózatokon az uralkodó érintésvédelmi mód a TN rendszer. De állítólag még vannak helyek, ahol nem. Ahol nem, ott nem szabad összekötni (kivéve külön feltételek teljesülése esetén, de ahogy nézem, ez nincs is benne a regszer tankönyvben, szóval maradjunk a nem szabadnál). Ez is lehet ok, de akkor nem a FI relé előtti összekötés a baj, hanem az összekötés. FI relé utáni összekötést meg minden előírás tiltja. A kör bezárult. :D

Sajnos, a regszer tankönyv hülyeséget ír, mikor ezt látjuk: A védett készülék testét földelni kell, illetve ha nullázott a rendszer, a testet össze kell kötni a nulla vezetővel. Mert ezt az összeköttetést kell megvalósítani a FI-relé előtt, ez azért hozzá tartozik.

Előzmény: Gillebeart (89016)
szakmókus Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89020

Nekem úgy rémlik 35A-ig használható a kalapsín. Afelett vezetékkel kell megerősíteni a földelt sorkapcsot. Nem tudom van-e igazságtartalma.

 

A fotón 4x50mm2-es kábel a betáp. Feltételezem legalább 100A-rel van biztosítva.

 

6KW-ig én is a kalapsínre helyezett földelt sorkapcsot használok, ill csillag/delta esetén ~10KW ami duplán van kábelezve. Nagyjából a 10-es sorkapocsig állja meg önállóan a helyét a földelt kivitelű sorkapocs.

A kalapsín általában a szerelőlappal van fémes kapcsolatban ( csavarral felerősítve ),de ha szükségesnek tarom külön saruval rákötök.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (89005)
cucu Creative Commons License 2018.07.29 0 1 89019

Ez attól függ, hogy házi macska vagy vadmacska!

Ugyanis más a termetük! :)

Előzmény: ötfelezős (89018)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89018

...de ha marhacsorda legel az udvaron, akkor persze be kell kötni, mert bár azon a szabványlapon a bekötési előírások értelmezése inkább épületre szól (rácsos padlózat, stb), de a szabvány előszava meg szabadtérre is - innen már csak egy lépés, hogy hány macska minősíti át az udvart lakóépületről állattartásnak. :)

Előzmény: ötfelezős (89014)
Gillebeart Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89017

A 2x15cm-t úgy értettem, hogy 2 darab 15 cm-es vezeték darabka megy az órától a közvetlen felette lévő elosztó dobozba, azt kell cserélni aluról rézre.

Előzmény: Gillebeart (89016)
Gillebeart Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89016

EON területen vagyunk.

 

Jópár dolog benne van a végső árban:

 

- Mért oldali elosztódoboz újrakötése, a hibás PE-N összekötés kijavítása.

- A mérőóráról lejövő 2x15cm-es alu vezetékek cseréje rézre

- A mérőóra gumantáblája alá további cserépfák beszabása, mert szerintük a faszekrény oldalánál túl nagy az a 2cm-es rés, ami van és azon keresztül be lehetne nyúlni az óra mögé (érdekes, ez 30 évig nem volt gond).

- A védőföld kötődobozából a mérőszekrénybe vezető alu PE vezeték cseréje rézre.

- Maga az új kismegszakító cseréje + ügyintézés és szerződésmódosítási díjak.

 

Ez így minimum 50 ezer lenne, ezért kapnák a 10 A helyett max. 25 A-t.

Viszont ha menet közben kiderül, hogy a 30 éve leásott földelőszonda nem hozza a minimum paramétereket, akkor azt is cserélniük kell majd és akkor minimum 80 ezer lesz a végső ár.

 

Ennyiért nem kérjük a bővítést. Akkor inkább vigyázunk, és ha véletlen levágja, akkor kapcsolgatjuk vissza.

 

A lényeg, amire kíváncsi vagyok, hogy most miért köthetett bele a PE és az N összekötésébe a FI relé előtt, miért nem jó ez így, és hogy kellett volna csinálni, hogy jó legyen.

Előzmény: Mutual Friend (89012)
cucu Creative Commons License 2018.07.29 -1 0 89015

Ezért nem fordulnak szívesen a szolgáltatóhoz, mert meg komplikálja nekik a dolgot. Mi a fenének foglalkozik az óra utáni dolgokkal? Bővítse fel a bejövőt, a többi nem az ő dolga.

Előzmény: Gillebeart (89010)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89014

Kerítésre nincs szabványelőírás.

Egyértelműbb volt a helyzet a 15 évvel ezelőtti szabványkiadásnál, mert akkor még a szabvány címe is az volt, hogy Épületek villamos berendezése.

De azért a ma érvényes kiadásban is az olvasható, hogy: ...vezetőképes részeket minden egyes

épületben be kell kötni az egyenpotenciálú összekötésbe

Szóval az épületben levő fémtárgyakat.

 

Előzmény: Jahno (88999)
gergerg Creative Commons License 2018.07.29 0 1 89013

Ha elmű-émász területen vagy, akkor teljes hülyeséget mondott

Előzmény: Gillebeart (89010)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89012

Mennyit mondott ?

Előzmény: Gillebeart (89010)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.29 -1 1 89011

Félre értesz igazatok van de ez nem az a platform ahol ezt véghez kell vinni. 

 

Minek tanitgatni nickeket amikor ő csak egy nick nem "ember".  Lehet hogy civilben nyelvész professzor csak ő ezen a nicken igy ir ...

 

Ugy hülyén adná ki a dolog ...

 

Előzmény: gergerg (88972)
Gillebeart Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89010

Sziasztok!

 

Kíváncsi lennék a véleményetekre, mivel itt a topikban kapott tanácsokat alapján elvégzett FI relé beszerelésbe a regszerelő beleverte a csúfot.

 

A régi topiklakók talán emlékeznek rám, röviden összefoglalom a felállást. Nyaraló övezet, 30 éves ház, fa mérőszekrény, guman táblára szerelt mérőóra. Egy ével ezelőtt a mért oldalra FI reléket és kismegszakítókat szereltem fel a topikban kapott tanácsokat követve. A lényeg:
- póznáról légvezetéken jön be a házig egy fekete vezeték, a fázis
- a sodrony maga a ház oldali feszítő előtt kék vezetékkel van levezetve az órához
- az órából jövő kék vezetéket az itt kapott tanácsok - és a neten sokfelé fellelhető információk alapján is - összekötöttem a földelőszondával és ez megy a PE sínre, amire az elmenő kábelek védőföld vezetékei is csatlakoznak
- a PE sínről megy egy vezeték a FI relé bemenetére, a kimenete pedig az N sínre megy, ide kötöttem az összes elmenő kábel nulláját is

 

Ez a megoldás működik szépen már egy éve. Most kihívtam a helyileg illetékes regszerelőt, mert igen kevéske már a méretlen oldalon lévő 10 A-es kismegszakító, ezt szerettem volna kicseréltetni nagyobbra. A regszerelő átnézte az egész óraszekrényt és a mért oldali kialakítást. Közölte, hogy teljes szabványosításra nincs szükség, viszont pár dolgot módosítani, javítania kell mielőtt belehetne adni az igényt a kismegszakító nagyobbra cserélésére.
Az egyik kiemelt problémája az volt, hogy a PE és az N vezetők össze vannak kötve a FI relé előtt! Amikor érdeklődtem, hogy ezzel mi a gond, miért nem jó így, annyit mondott, hogy ez így szereléstecnikai hiba, ez így nem maradhat és újra kell kötnie a mért oldalon a vezetékezést ha kérem a kismegszakító cserét. Valamint azt is említette, hogy a mért oldalon történő PE és N összekötése bizonyos esetekben még a jogosulatlan vételezést is elősegítheti, szóval ez így biztosan nem megfelelő.

 

Amúgy a végén olyan végösszeget mondott, amit nem valószínű, hogy ki akarunk fizetni, inkább odafigyelünk majd a jövőben is, ahogy eddig is tettük, hogy két nagyobb fogyasztó nem legyen egyszerre bekapcsolva. Szóval nem lesz hozzányúlva a meglévő kiépítéshez. Csak kíváncsi vagyok szakmai szempontból, hogy most a kapott/olvasott információk tévesek a PE/N összekötésével kapcsolatban, tényleg hibás ez a megoldás, vagy a regszerelő mondott esetleg hülyeséget.

Előzmény: Gillebeart (76013)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!