Keresés

Részletes keresés

F.Alonso Creative Commons License 2013.07.09 0 0 10816

És az Antal VEZETÉKNÉV milyen eredetű?

Előzmény: LvT (10815)
LvT Creative Commons License 2013.07.08 0 0 10815

A kérdéses Bonta és a román Bonţa nevet én semmi esetre sem vetném össze. A román ţ /c/ ugyanis csak -i előtti palatalizálódással lesz t-ből, vö. boltă ’bolt(ív)’ ~ bolţi ’ bolt(ív)ek’. Itt azonban -a van előtte, így a kapcsolat kizárható.

 

A Bonta névnek egyébként Conştantinescu szerint van román etimológiája is: a román bont ’tompa; tömzsi; csonka’ melléknévvel azonos személynév -a apanév- (anyanév-) képzővel. (Persze az -ovics képzővel a Bonta szláv etimológiáját célszerű figyelembe venni.)

 

A Bonţa névnek azonban nincs román etimológiája (értsd: én nem találtam ilyet sem Constantinescunál, sem másutt), ezért ez a magyar Boncza név átvételének tartható. Sőt, szláv etimológiám sincs, így a magyar etimológiának nincs „riválisa”.

 

A magyar Boncza a régi világi Bonc személynév (családnévként: Boncz) -a kicsinyítő képzős származéka. A Bonc személynevet Melich a nyelvjárási bonc ’comb’ szóból eredezteti, mások, pl. Kázmér ezt kérdésesnek tartják, és ezért ismeretlen eredetűnek vélik.

Előzmény: 3x_ (10812)
3x_ Creative Commons License 2013.07.08 0 0 10814

Én nem mondhatok semmit, ehhez kevés vagyok, csak a ködöt szurkálnám.

Előzmény: F.Alonso (10813)
F.Alonso Creative Commons License 2013.07.08 0 0 10813

szerinted a szlávon belül melyik?

 

Előzmény: 3x_ (10812)
3x_ Creative Commons License 2013.07.08 0 0 10812

Nem tudom, van-e köze a romániai Boncza családnévhez, mert ugye az románosan Bonţa. Aztán hogy az szláv eredetű-e, nem tudom, de valószínűbb itt a szláv tengerben, mint az olasz...

Előzmény: LvT (10811)
LvT Creative Commons License 2013.07.08 0 0 10811

Igen, abból származik (megengedve persze, hogy az utolsó magánhangzó milyensége eltérjen, esetleg el is maradjon). Az apanévképző (az –ovics pedig kizárólag az) definíciószerűen csak személynévhez járulhat. De ezt már világosan leírtam a 10776-ban: nem esik jól, hogy ismételgetnem és bizonygatnom kell magamat.

 

És lehet, hogy a Bonta olaszosnak hallatszik a te fülednek, de az én fülemnek szlávosnak hangzik. A –ta régi szláv (cseh, lengyel, szlovák, szerb-horvát elterjedtségű) becéző-kicsinyítő képző, amellyel lesz pl. szlovák Franta név a František ’Ferenc’-ből, vagy a Konta a Konrad ’Konrád’-ból. A Bonta (< Bon[ifatius], Bon[aventura] stb. + -ta) név persze lehet ugyanúgy horvát, ahogy szlovák vagy cseh: a kérdés megint az, hogy honnan tudjuk ténylegesen kimutatni, hogy kapcsolódhat az -ovics képzővel stb.

Előzmény: F.Alonso (10810)
F.Alonso Creative Commons License 2013.07.08 0 0 10810

Tehát szerinted a Bonta névből származik?

Előzmény: LvT (10809)
LvT Creative Commons License 2013.07.08 0 0 10809

Aki azt mondja, hogy „az -ovicsok szerbek vagy horvátok”, az egyszerűen nem ért a névtanhoz: ez a végződés az ukrán területtől a lengyel, szlovák, horvát-szerb területen keresztül a szlovénig mindenütt előfordul. A gyakoriságok lehet, hogy eltérnek, de mindezen népek közt keletkezhetnek ilyen nevek.

 

Ezért vizsgálni kell az adott népek közti elterjedési mintát (és nem az USA-belit), az alapnév sajátosságait stb. De még így sem feltétlenül szűkíthető le a név eredete: ekkor csak az adott családra érvényes megállapítást tehetnénk genealógiai vizsgálattal. De ez már nem ennek az etimológiával foglalkozó topiknak a témája.

 

Arra kérlek végezetül, hogy ismét olvasd el a 10776-ban leírtamakat, és arra válaszolj, hogy milyen horvátok vagy szerbek lennének az I. világháború idején a szlovák Csabacsűdön? Nem általánosságban kell azt feszegetni, hogy „az -ovicsok szerbek vagy horvátok”, hanem konkrét szerbeket vagy horvátokat kell felmutatni ilyen névvel. Többek között a csabacsűdi Bontovicsok esetén is kimutatni, hogy kerülhettek oda délszlávok? Amíg ez meg nem történik, addig a szlovák vélelem erősebb, mint a szerb-horvát. Még a lengyel és ukrán is erősebb, mert ők az északról történt levándorlásnál csatlakozhattak.

Előzmény: F.Alonso (10808)
F.Alonso Creative Commons License 2013.07.08 0 0 10808

Azt gondoltam,hogy itt majd megkapom a választ hogy melyik a kettő közül,de most már teljesen összekavarodtam,mert eddig legalább tudtam hogy délszláv,de mostmár az sem biztos,mert azt írtad hogy a Bonta névből származik ami szlovák.

Előzmény: F.Alonso (10807)
F.Alonso Creative Commons License 2013.07.08 0 0 10807

Azért jöttem ide kérdezni mert sokan mondták hogy szerb vagy horvát,de nem tudták pontosan megmondani hogy melyik,ezért jöttem ide.Azt gondoltam,hogy itt majd megkapom a választ hogy melyik.

Előzmény: LvT (10803)
vrobee Creative Commons License 2013.07.08 0 0 10806

Folytathatnánk esetleg itt?

Előzmény: vadász2 (10805)
vadász2 Creative Commons License 2013.07.08 0 0 10805

Nem történeti értelemben tettem meg a hozzászólásomat, hanem a jelen viszonyok alapján.

A fogalmak kibogozása annál is nehezebb, mivel a nyelvi változások (komolyan nem nagyon találkoztam még a "Felföld" kifejezéssel, hiába névadó - ma már egyértelműen erre a fogalomra is a "Felvidék" kifejezést használja majd' mindenki - fogalmilag elnyelte a "Felföldet") mellett politikai változások is történtek: a "Felvidék határa" egyre délebbre húzódott (és végül lett belőle egy Szlovákia szinoníma) - erről már korábban volt szó. 

Előzmény: LvT (10802)
LvT Creative Commons License 2013.07.08 0 0 10804

Corrigendum: > Ezt azért egy kissé sajnálatosnak tartom, de egyben jellemzőnek is, hogy éppen a hazánkra vonatkozóan a XX. sz. első felében földrajzi és egyéb értelmezések nyertek teret, és egyben látszanak ezeréves érvényűnek. És emellett Skócia történelmi földrajzával inkább tisztában látszik lenne a nagyérdemű.

 

Ezt azért egy kissé sajnálatosnak tartom. De egyben jellemzőnek is, hogy éppen a hazánkra vonatkozóan a XX. sz. első felében felületes földrajzi és egyéb értelmezések nyertek teret, és ezek tűnnek ma ezeréves érvényűnek. Emellett pedig Skócia történelmi földrajzával inkább tisztában látszik lenni a nagyérdemű.

Előzmény: LvT (10802)
LvT Creative Commons License 2013.07.08 0 0 10803

Nehezen értelek formai és tartalmi okból is. Jó lenne, ha élnél a központozás és a mondatszerkesztés adta lehetőségekkel. Mindenesetre, amit felfogni vélek, azt sem értem. Ha olyan pontosan tudod, hogy mi „olasz hangzású nem pedig szlovák”, ha eleve tudod, hogy „a Bontovics és az -ovicsok szerbek vagy horvátok”, ha már olyan rálátásod van a kérdésre, hogy az érv lehet, hogy szerinted minek van értelme, akkor minek jössz ide kérdezni?

Előzmény: F.Alonso (10800)
LvT Creative Commons License 2013.07.08 0 0 10802

> Én Magyarországgal (illetve Szlovákiával) kapcsolatban még nem nagyon hallottam a Felföld kifejezést. Az Skóciában van ;-)

 

Ezt azért egy kissé sajnálatosnak tartom, de egyben jellemzőnek is, hogy éppen a hazánkra vonatkozóan a XX. sz. első felében földrajzi és egyéb értelmezések nyertek teret, és egyben látszanak ezeréves érvényűnek. És emellett Skócia történelmi földrajzával inkább tisztában látszik lenne a nagyérdemű.

 

Mindamellett névtani szempontból nem mellőzhető a magyarországi történelmi földrajz ismerete sem, mert mint mondtam korábban: az északi vidékről délre költőzők a Felföldi vezetéknevet kapták, nem a *Felvidéki-t. Mivelhogy a családnevek kialakulásának a korában (de mint Mocsárynál olvasható, a XX. sz. fordulóján is) még a Felföld volt a bevett elnevezés.

Előzmény: vadász2 (10799)
LvT Creative Commons License 2013.07.08 0 0 10801

Két dolgot tennék hozzá zárásul. Én eredetileg a szlovák Horniaky szóról tettem megállapítást a 10766-ban, a magyar Felvidék csak ad analogiam került szóba. A másik, hogy a belinkelted Néprajzi Lexikon-cikk nem hogy oldaná a kuszaságot, de mélyíti is: belekeverve Felső-Magyarországot. Ez utóbbiba eredetileg Liptó, Zólyom, Nógrád és az attól nyugatra eső felföldi és felvidéki részek nem voltak benne; benne volt viszont pl. az alföldi Észak-Tisza mente. Az alsó-felső disztribúció itt a központhoz közeli vs. távoli elhelyezkedést jelölte (mint Alsó- és Felső-Ausztria esetén), nem pedig az alacsony, ill. magas domborzati viszonyokat. – Persze most már mindegy, a fejekben minden szétválaszthatatlanul összekavarodott, de egy szaktopikon mégis célszerű, ha nem a plebejus, hanem az elitista-professzionális értelmezést használjuk.

Előzmény: vrobee (10798)
F.Alonso Creative Commons License 2013.07.08 0 0 10800

szerintem annak nincs értelme hogy egy név egy teljesen más névből származik pl: a Bontovics és az -ovicsok szerbek vagy horvátok és a Bonta az olasz hangzású nem pedig szlovák és amit belinkeltem ildalt abban az van hogy az adott nevet melyik országban viselik a legtöbben

Előzmény: LvT (10797)
vadász2 Creative Commons License 2013.07.08 0 0 10799

Off: Én Magyarországgal (illetve Szlovákiával) kapcsolatban még nem nagyon hallottam a Felföld kifejezést. Az Skóciában van ;-)

Felvidék ugye meg ma már egész Szlovákia (s már 1938-ban is "Felvidék visszatért!" - tehát a magyarok lakta rész is). S Kárpátalja ekkor már minden tekintetben - gondolatilag, közigazgatásilag, fogalmilag - elkülönült.

Ami pedig az egykor Felvidékként emlegetett terület Magyarországon maradt részét illeti: egyértelműen Észak-Magyarország (Nógrád, Borsod-Abaúj-emplén és részben Heves megyék) 

Előzmény: vrobee (10798)
vrobee Creative Commons License 2013.07.08 0 0 10798

Én ezeket szinonímának tekintem, nagyjából így használom a szót. Valóban kicsit kusza, sokan sokfélét értenek rajta.

Előzmény: LvT (10770)
LvT Creative Commons License 2013.07.07 0 0 10797

Aki annak mondja, mutassa is ki horvát környezetben.

Előzmény: F.Alonso (10796)
F.Alonso Creative Commons License 2013.07.07 0 0 10796

de a Bontovics-t mindenki horvátnak mondja

Előzmény: LvT (10795)
LvT Creative Commons License 2013.07.07 0 0 10795

Adamec: Vö. cseh Adamec, szlovák Adamec, lengyel Adamiec, részint ukrán Адамец, illetve ezekből német Adametz (No., Au.) és magyar Adamec. Ez a szláv Adam ’Ádám’ személynév és az apanévképző funkciójú szláv -ec kicsinyítő képző kapcsolata.

Előzmény: F.Alonso (10794)
F.Alonso Creative Commons License 2013.07.07 0 0 10794

és az Adamec családnév milyen eredetű?

Előzmény: LvT (10793)
LvT Creative Commons License 2013.07.07 0 0 10793

Hát ez ellentmondásos, meg kell mondjam. A jelentéstani részben ott a cseh etimológia, de az országok közt Csehország nem szerepel. Meg Szlovákia se, meg persze Pápua-Új Guinea se. Viszont az USA kétség kívül felülreprezentált. Mindamellett nem látom, hogy min is alapulnak ezek a gyakorisági adatok…

 

Ha rákeresünk ugyanitt az Ibrahović név térképére, akkor a 2. helyen Olaszország áll, a 3. helyen Svédország, a 7. helyen pedig Indonézia. Horvátország, ahol a telefonkönyv egyébként 113 ilyen nevű bejegyzést tartalmaz, pedig nem szerepel. Biztos jó ez valamire, de hogy egy név etimológiai hátterének kiderítéséhez nem lehet használni, az biztos.

Előzmény: F.Alonso (10792)
F.Alonso Creative Commons License 2013.07.07 0 0 10792

http://lastnames.myheritage.hu/last-name/Bonta ezt elfelejtettem belinkelni

ja és Ibrahimović bosnyák és horvát származású

Előzmény: LvT (10790)
LvT Creative Commons License 2013.07.07 0 0 10791

> Van Csér nevű település is Nyugat-Magyarországon …

 

… amelynek a neve a „’cserfaerdő’ értelmű m[agyar] cser ~ R[égi] csér f[ő]n[év]-ből keletkezett” (Kiss Lajos).

Persze ennek alapján hozzátehetjük a képzőtéen lakosnévi eredet lehetőségét is. Mindenesetre a /c/-s olvasat valószínűbbnek látszik.

Előzmény: Értökös (10788)
LvT Creative Commons License 2013.07.07 0 0 10790

> de itt a Bonta Magyaroknál,Angoloknál,Svédeknél,Olaszoknál,Románoknál és Spanyoloknál fordul elő

 

Nem értem a viszontválaszod, mit jelent benne az „itt”. Bonta van Pápua-Új Guineában is: ez adott esetben nem lehetetlenebb etimológia, mint az általad említett angol.  Viszont a listád után nem szerepelt az „is” szó, pedig én említettem, hogy a Bonta szlovák családnév is.

 

Másrészről Ibrahimović is van a „svédeknél”, meg Ibrahim is, mégsem svéd név. A svéd az Ibrahimsson lenne. Az Ibrahim alapnév az -ović képzővel csak bosnyák lehet, akárhol is fordul elő a világban.

 

Hát ilyen a helyzet a Bontovics névvel is: előfordulása, részeinek az együttállása szlovák eredetet valószínűsítenek (nem kizárva ki teljesen más szláv, horvát-szerb, lengyel és ukrán származást sem).

Előzmény: F.Alonso (10787)
vadász2 Creative Commons License 2013.07.07 0 0 10789

Köszönöm.

Előzmény: LvT (10781)
Értökös Creative Commons License 2013.07.07 0 0 10788


Van Csér nevű település is Nyugat-Magyarországon: é. sz. 47,41712°, k. h. 16,93135°

Előzmény: LvT (10777)
F.Alonso Creative Commons License 2013.07.07 0 0 10787

Köszönöm a válaszod de itt a Bonta Magyaroknál,Angoloknál,Svédeknél,Olaszoknál,Románoknál és Spanyoloknál fordul elő

Előzmény: LvT (10779)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!