Keresés

Részletes keresés

Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.29 0 1 89067

De három állítás volt ... :)

 

- Ha nem csak a trafónál hanem minden villanyoszlopnál földelne a szolgáltató akkor nem kellene az ugyfeleknek szarakodni ezzel.

- Ha a "KÉKET" eltünteted valamilyen módon a villanyórádból nem fog semmit mérni. Ehhez tényleg kell egy saját kövér föl amiből működteted a házad.

- A harmadik meg csat technika kérdés ...

Előzmény: gergerg (89063)
sámli_ Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89066

"Mondjuk meg őszintén semmi jelentősége nincs a szétválasztásnak valójában hol hol van."

Hogyne lenne. Méretlen oldalon csak regisztrált szerelő tudja karban tartani :D Ki van ez találva.

Előzmény: Mutual Friend (89060)
gergerg Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89065

Nőgyógyász - alkalmazott

 

Azért engedtessék már meg hogy ne a megrendelő döntse el hogy elvállaljak-e egy munkát vagy ne!

Előzmény: Mutual Friend (89061)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89064

Én isten bizony őszintén örülök hogy van lehetőséged válogatni. Legyen mindig is igy!

Előzmény: sámli_ (89062)
gergerg Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89063

Az elsőben nincs, a második meg hülyeség.

Előzmény: Mutual Friend (89060)
sámli_ Creative Commons License 2018.07.29 0 1 89062

Nem, ez olyan mint amikor a nőgyógyász csak megfelelően előkészített műtőben, steril eszközökkel hajlandó műteni "mosókonyha" és csontozókés helyett.

Előzmény: Mutual Friend (89061)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.29 -2 0 89061

Tudod ez olyan mint amikor a nőgyógyádsz csak a 18 eves lányokat vállal el gyógyszer felíratás előtti első vizsgálatra pedig vannak a váróban folyásos 150 kilós mosdatlan cigány asszonyok is ... :D

Előzmény: sámli_ (89059)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.29 -2 1 89060

( No ezzel van tele a tököm ... :) )

 

Van egy lófasz méretű ország es azt a kis nyamvadt szabványt is 2 órai utazással más módon kell értelmezni.

 

Mondjuk meg őszintén semmi jelentősége nincs a szétválasztásnak valójában hol hol van. 

 

Mit akar a szolgáltató:

 

- Megspórolni hogy neki kelljen megerősíteni a PEN-t az oszlopok alatt ezért rátolja a dolgot az ügyfelekre hogy szarakodjanak ők ezzel.

- Ugy kellejen kialakítani a PEN szétválasztast hogy a mérőóra feszültségtekercséről ne tudja a raspic levarázsolni az "N" vagy a "PEN" vezetőt mert akkor  

tudja lopni az áramot.

- A FI előtt ki kell venni a vedőföldet az áramkörből mert akkor a FI hatástalan azaz működésképtelen lesz.

 

Nincs igazam ?

A többi csak körítés ...

Előzmény: sámli_ (89056)
sámli_ Creative Commons License 2018.07.29 0 1 89059

"Semmi gond jön a következő es megcsinálja."

Így igaz. Gondolod, hogy érdekel? Akkor sem voltam hajlandó részemről vállalhatatlan munkát kiadni a kezemből amikor még nem dúskáltunk a megrendelésekben.

Előzmény: Mutual Friend (89057)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.29 -1 2 89058

Nálunk az EON területen a méretlenen. Vagy fasz vagyok es nem jol emlékezem a munkára pedig ott áltam!

 

No valaki szakértő majd kisegit ! :)

Előzmény: gergerg (89054)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.29 -2 1 89057

Semmi gond jön a következő es megcsinalja.

 

Hisz van piaca a 80K forintos PEN bontásnak is es van a 30K forintosnak is.

 

Amikor eljött az első központi fűtés szerelő nálam anno megnézte a terepet azt mondta hogy nem ert egyet technológiával. 

Mondtam neki semmi gond akkor nem ön a tendernyertes.

Nézett mint a bögöly hogy elhajtottam mert nem ehhez volt szokva de igy járt.

 

Én mégha aranyat is állít elő a mester ha egy okoskodó fasz elhajtom mert nem birok olyan emberre dolgozni együtt akár megrendelőként akár kollégaként akivel nem szimpatizálok. A pénzemért a munkáját fizetem meg , ugye nem kell még a jellemét is elviselnem erte. A vizvezetékszerelőkkel a "bejáráson" berúgtunk munka előtt aznap már nem is volt munka de nem volt baj hisz elmondtam nekik hogy mit szeretnék es hogy, ők megértették és be is vallották hogy igy meg ezen anyagokból nem dolgoztak. Megcsinaltak, jó is lett majd félévmulva megint megköszönték, mert mashol is igy kérték es akkor már gyakorlott szakinak tűnhettel. :)

 

 

 

 

 

 

Előzmény: sámli_ (89051)
sámli_ Creative Commons License 2018.07.29 0 1 89056

Bocsánat, félre olvastam. Új szerelésnél méretlen oldalon, régieknél mért oldalon van a bontás.

Előzmény: gergerg (89054)
sámli_ Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89055

Letiltottál, hogy nem láttad a válaszom? Én is leírtam, régebbi szereléseknél nem a méretlen oldalon van a bontás.

Előzmény: gergerg (89054)
gergerg Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89054

Szerintem akkor is leírtam, Elmű-Émász területen a mért oldalon van a PEN bontás. 

Előzmény: Mutual Friend (89052)
sámli_ Creative Commons License 2018.07.29 0 1 89053

Ne feled, más vállalni egy munkát és más magadnak megcsinálni.

Előzmény: Mutual Friend (89052)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.29 0 1 89052

Értem.

 

Az enyémen nem látszik mert valsz' szabványos de a villanyóra mögött van egy nagyobbacska dobozhely es abban van benne a bontás.

Amit te feltettél fotót - azt hiszem te - azon nagyon esztétikusan szépen sínre szerelve volt látható a bontás ami ugye az feltételezi hogy a fogyasztásmerő előtt van azaz a dobozt plombázni kell.

 

Most akkor veressem ki a falból a fa fogyasztásmérő szekrényt hogy nekem is lehessen ilyen dobozom, és nekem is láthatóan legyen ilyen szép bontásom?

Ugye nem gondolod komolyan ?

 

Igy van ha ki akarsz cserélni valamit akkor szét kell dobni az egészet majd vissza. Ha cserélve lesz az MM akkor meg vésni is kell 1000l és akkor is.

Nem egy nagy dolog. A következő 10 évet minimum ki fogja bírni szerintem meg 20-at is. 

 

Előzmény: gergerg (89045)
sámli_ Creative Commons License 2018.07.29 0 2 89051

Nálam nem ez.

Asszonyom én ilyen munkát nem adok ki a kezemből. Így és így tudom megcsinálni, erre tudok felelősséget vállalni, ez ennyibe fog kerülni. Amennyiben megfelel, ekkor tudom elkezdeni. Amennyiben nem, sajnos nem tudom elvállalni.

Előzmény: Mutual Friend (89050)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.29 -1 1 89050

Nem minden plasztikai műtét sikerül úgy ahogy a partnerek azaz a megrendelő és az orvos szeretné.

 

Egy olyan emberből aki fogy 150 kilót es lóg rajta a bőr nem lehet Adoniszt csinálni hegek nélkül valljuk be.

Ha egy ujjépítésű házon ahol minden adott, pénz szarásig hely is pont ugyanannyi sokkal szabadabban mozoghat a fantáziád és mindent meg tudsz csinálni.

Korlátozott helyen korlátozott pénzösszegből amikor kompromisszumokat vagy kénytelen kötni maximum ezt tudod kihozni a történetből.

Ez nem szar attól mert az elektron nem ismeri a csúnyán vezetett drótot 

 

A megrendelőnek :

 

Asszonyom! Igy tudom megoldani hogy ne kelljen külső dobozokkal elcsúfítanom a helységeit.

A műszaki tartalom ugyanaz minden esetben csak egy kicsit zsúfolt lesz a szerelés de szerintem úgy sem akarja mutogatni senkinek, én sem fogom referenciaként emlegetni. Ennyibe fog kerülni, jó lesz-e így ?

 

Szerintem ez igy kulturált kezelése a dolognak. 

Előzmény: sámli_ (89044)
sámli_ Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89049

A lényeg inkább ott van, hogy a szolgáltatók az egyes területeiken megszabják milyen feltételekkel hajlandóak bővíteni. Nincs egységes feltétel rendszer. 32A-re tudomásom szerint mindenütt kizárólag teljes szabványosítás esetén bővítenek, ez alatt terület függő.

Előzmény: gergerg (89047)
sámli_ Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89048

Nem feltétlenül. Régebbi szereléseknél még nincs a méretlen oldalon PEN bontás. Egyébként arra gondoltam, hogy az adott területen a szolgáltató még nem biztos, hogy kiépítette a TN rendszert.

Előzmény: gergerg (89047)
gergerg Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89047

Ja, tényleg, eon terület, ott meg mintha korábban írta volna valaki hogy a méretlen oldalon van a PEN bontás. Akkor viszont pláne igaza volt a mesternek.

Előzmény: sámli_ (89046)
sámli_ Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89046

Az előzményekből kiindulva az valószínűleg nem PEN, így az nem PEN bontás.

Előzmény: gergerg (89045)
gergerg Creative Commons License 2018.07.29 0 1 89045

Nem. Úgy nézem hogy mi az a megoldás amivel nyugodtan alszok. És ez nem csak az én, hanem a megrendelő érdeke is. Az akinek ma nincs minden percre munkája, valamit nagyon rosszul csinál. Az elosztó cseréje nem a szellőzés miatt lényeges, bár halkan megjegyezve a kismegszakítókra nézve ez sem mindegy, hanem azért lényeges hogy normálisan meg lehessen csinálni benne mindent. Egy jó PEN-bontásnak alapfeltétele egy jó kötőelem. Annak meg kell hely. Pláne ha 1 fézis 25A-ről beszélünk. Nem szívesen bíznám rá egy gyengécske kötőelemre a bejövőket, mert az kimondottan veszélyes játék. És arról már nem is beszéltem hogy ha ki akarom cserélni a mért fővezetéket, így ránézésre ki kell borítani az egészen, aztán jön az hogy megtört nyakban az MM fal, stb. Ez ha jól látom egy 8 modulos elosztó. Biztos vagyok benne hogy párezer forintért találok nagyobbat ami még befér oda.

Előzmény: Mutual Friend (89037)
sámli_ Creative Commons License 2018.07.29 0 2 89044

Az irreálisan sarkított vélemény a hergelés, mert lássuk be az a tábla nem az a munka amit egy jó érzésű villanyszerelő szívesen hagyna maga után.

Előzmény: Mutual Friend (89043)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.29 -1 1 89043

Az hergelés hogy a vevő oldaláról kimondom azt amíg mások a szemükbe nem mondanak meg?

 

Egyébként tényleg élvezem, de higgyétek el elviselhetetlen emberek ügyfelek számára az a mentalitás amikor az oktatasi rendszert nyilván nem a csúcsán elhagyó emberek hiányos szókinccsel de annál inkább nagyobb egóval osztják az észt a villanyóraszekrény mibenlétéről.

Előzmény: sámli_ (89041)
sylvanus67 Creative Commons License 2018.07.29 -2 1 89042

Tulajdon képpen nem egy szó? 

Előzmény: cucu (88984)
sámli_ Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89041

Te ezt heccből csinálod, vagy élvezed, hogy hergelheted a résztvevőket?

Előzmény: Mutual Friend (89038)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.29 0 1 89040

Volt ebben kritika részemről de a szakemberhiány és mindent elöntő habzsiság az oka ennek.

Én is kaptam 80K ajánlatot a munkára. 

Előzmény: sámli_ (89030)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89039

Így van.

Előzmény: ötfelezős (89036)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89038

Nincs azzal semmi baj. Ha műszakilag jó akkor a kivitelezés tökéletes. Tény hogy lehetne szellősebb de szegény ember vizelettel főz, azaz adott helyen kell megoldani mindent.

Előzmény: Gillebeart (89033)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.29 -2 0 89037

Azért mert úgy nézed mennyi pénzt lehet még kicsavarni az ügyfélből.

Előzmény: gergerg (89032)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89036

Szerintem ez a zsúfoltság egy javító villanyszerelő számára teljesen átlagos. Fedelet levéve szellősebbet nemigen láttam az elmúlt 30 évben.

gergerg Creative Commons License 2018.07.29 0 1 89035

Függetlenül attól hogy milyen volt korábban, és hogy most biztonságos-e, ez az elosztó az a kategória amihyez nem szeretném hogy bármi közöm legyen. Mindenki más azt csinál amit akar, de én biztos hogy csak úgy nyúlnék hozzá hogy kicserélném. Szeretek nyugodtan aludni.

Előzmény: Gillebeart (89033)
Törölt nick Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89034

Ó jaj... Az biztos, hogy jobb mint vót, de ezt a dzsumbujt... Biztosan nem lehet oda betenni egy -10cm-el szélesebb tokozatot? Vagy valahogy kettéválasztani és az FI-ket itt, az összes többit meg mondjuk mellette, vagy a fal másik oldalára helyezni? Vagy az egészet átrakni? Ha a mögöttes oldalon pl. WC van akkor megoldható az ilyen egy falon kívüli cuccossal.

Előzmény: Gillebeart (89031)
Gillebeart Creative Commons License 2018.07.29 0 1 89033

A szerelő nem akarja kicserélni a dobozt, csak újra akarja kötni a belsejét.

Amúgy mi van benne, ami szerinted hibás, nem megfelelő, ami miatt te kicserélnéd?

 

Tudom, hogy elég zsúfolt a belseje, ezt tavaly is megjegyeztétek, de ez nem zárja ki, hogy rendben legyen. Sajnos ekkora hely volt. Korábban egy darab mért oldali kismegszakítón lógott az egész belső hálózat, ezt akartam lecserélni és mindenképp akartam kettő darab FI relét, külön kintre és bentre. De a hely az korlátozott, falat bontani, nagyobb dobozt berakni nem volt opció. Szerintem még mindig nagyságrenddel biztonságosabb a hálózat, mint korábban, az egy darab kismegszakítóval, érintésvédelmi relék nélkül.

Előzmény: gergerg (89032)
gergerg Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89032

A csatolt fotók alapján, én is ki akarnám cserélni ezt az elosztót.

Előzmény: Gillebeart (89031)
Gillebeart Creative Commons License 2018.07.29 0 1 89031

Többen írtátok, hogy látni kellene a szerelést, így csináltam pár fotót.

 

Itt tisztán látszik az alkalmazott megoldás:

 

- A vastag zöld-sárga alu vezeték, ami jön a földelőszondáról, az megy a WAGO-kból álló PE sínre.

- Erre a PE sínre van rákötve a mérőóráról jövő kék vezeték is.

- Ugyanerre a PE sínre kötöttem a FI relék bal felső kontaktját, a nulla bemenetet.

- A FI relék nulla kimenete pedig megy a két különválasztott N sínre (külön FI relét tettem a kültéri és a beltéri hálózatoknak, természetesen dedikált N sínekkel).

 

Ha jól értettem az itteni topikban kapott tanácsokat, akkor ez a megoldás pontosan úgy van kialakítva, ahogy a topiklalók ajánlották egy évvel ezelőtt.

 

Kíváncsi lennék a véleményetekre a csatolt fotók alapján.

 

 Szondáról jövő Z-S vezeték PE sín Óráról jövő kék vezeték N sín a FI után

Előzmény: sámli_ (89026)
sámli_ Creative Commons License 2018.07.29 0 1 89030

"Szerintem simán meg akar lopni"

 

Nem feltétlenül. A regisztrált szerelők egy része olyan mint a rossz táncos. Csak a kályhától tud elindulni.

Előzmény: Mutual Friend (89029)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89029

Szerintem simán meg akar lopni es el kell hajtani a rákba ...

 

A nikecel alá a Z-S vezetéket en adtam es en furtam le a nikecelbe.

A papirokat én intéztem az eonnal.

 

Igy volt 30K forint. A szondát ő hozta és minden mást ő adott. A munka nagyjából ugyanaz volt es 2 órán át tartott.

 

Bekaphassa' az aki 40k órabérért akar dolgozni villanyszerelőként ...

 

Előzmény: Gillebeart (89016)
sámli_ Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89028

Hozzátenném, hogy nem elég egyetlen feltétel teljesítése, az ÖSSZES feltételt teljesítened kell.

Előzmény: Gillebeart (89025)
sámli_ Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89027

feltételeineknek-->feltételeinek

Előzmény: sámli_ (89026)
sámli_ Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89026

Látni kellene, de elviekben a leírtak alapján jónak tűnik. Fogalmi zavarban vagy (vagy a szerelő van abban). Nem kötötted össze a PE-t az N-el, hanem kialakítottad a nullázás belső feltételeineknek egyik feltételét.

Előzmény: Gillebeart (89025)
Gillebeart Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89025

Most akkor ezek számomra mit jelentenek?

Mindenképp jónak kell lennie a PE-N összekötésnek, vagy területe válogatja, van ahol jó, van ahol nem jó?

Előzmény: sámli_ (89024)
sámli_ Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89024

Tök mindegy. A közcélú villamos hálózatok esetében a szolgáltató feladata az un. nullázás külső feltételeinek a biztosítása ahhoz, hogy a hálózatot TN rendszerűnek minősíthesse. Fogyasztói oldalon a belső feltételek kielégítése szükséges TN rendszer kialakításához.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (89023)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89023

"uralkodó érintésvédelmi mód a TN rendszer. De állítólag még vannak helyek, ahol nem."

 

Létezik-e olyan térkép vagy lista, ahol ezek a helyek megtekinthetők?

Mart jelen esetben erősen parasztvakítás gyanús a szöveg: a reg.szerelő mintha meg akarna tiltani egy PEN szétválasztást.

Előzmény: ötfelezős (89021)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89022

"Az egyik kiemelt problémája az volt, hogy a PE és az N vezetők össze vannak kötve a FI relé előtt!"

 

Valószínűleg nem úgy fogalmazott, hogy az összekötés TÉNYE helytelen, hanem úgy, hogy az összekötés MÓDJA helytelen. Fényképezd le azt azt a részt.

Előzmény: Gillebeart (89010)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89021

Ebben az országban, ugye, a közcélú kisfeszültségű hálózatokon az uralkodó érintésvédelmi mód a TN rendszer. De állítólag még vannak helyek, ahol nem. Ahol nem, ott nem szabad összekötni (kivéve külön feltételek teljesülése esetén, de ahogy nézem, ez nincs is benne a regszer tankönyvben, szóval maradjunk a nem szabadnál). Ez is lehet ok, de akkor nem a FI relé előtti összekötés a baj, hanem az összekötés. FI relé utáni összekötést meg minden előírás tiltja. A kör bezárult. :D

Sajnos, a regszer tankönyv hülyeséget ír, mikor ezt látjuk: A védett készülék testét földelni kell, illetve ha nullázott a rendszer, a testet össze kell kötni a nulla vezetővel. Mert ezt az összeköttetést kell megvalósítani a FI-relé előtt, ez azért hozzá tartozik.

Előzmény: Gillebeart (89016)
szakmókus Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89020

Nekem úgy rémlik 35A-ig használható a kalapsín. Afelett vezetékkel kell megerősíteni a földelt sorkapcsot. Nem tudom van-e igazságtartalma.

 

A fotón 4x50mm2-es kábel a betáp. Feltételezem legalább 100A-rel van biztosítva.

 

6KW-ig én is a kalapsínre helyezett földelt sorkapcsot használok, ill csillag/delta esetén ~10KW ami duplán van kábelezve. Nagyjából a 10-es sorkapocsig állja meg önállóan a helyét a földelt kivitelű sorkapocs.

A kalapsín általában a szerelőlappal van fémes kapcsolatban ( csavarral felerősítve ),de ha szükségesnek tarom külön saruval rákötök.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (89005)
cucu Creative Commons License 2018.07.29 0 1 89019

Ez attól függ, hogy házi macska vagy vadmacska!

Ugyanis más a termetük! :)

Előzmény: ötfelezős (89018)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89018

...de ha marhacsorda legel az udvaron, akkor persze be kell kötni, mert bár azon a szabványlapon a bekötési előírások értelmezése inkább épületre szól (rácsos padlózat, stb), de a szabvány előszava meg szabadtérre is - innen már csak egy lépés, hogy hány macska minősíti át az udvart lakóépületről állattartásnak. :)

Előzmény: ötfelezős (89014)
Gillebeart Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89017

A 2x15cm-t úgy értettem, hogy 2 darab 15 cm-es vezeték darabka megy az órától a közvetlen felette lévő elosztó dobozba, azt kell cserélni aluról rézre.

Előzmény: Gillebeart (89016)
Gillebeart Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89016

EON területen vagyunk.

 

Jópár dolog benne van a végső árban:

 

- Mért oldali elosztódoboz újrakötése, a hibás PE-N összekötés kijavítása.

- A mérőóráról lejövő 2x15cm-es alu vezetékek cseréje rézre

- A mérőóra gumantáblája alá további cserépfák beszabása, mert szerintük a faszekrény oldalánál túl nagy az a 2cm-es rés, ami van és azon keresztül be lehetne nyúlni az óra mögé (érdekes, ez 30 évig nem volt gond).

- A védőföld kötődobozából a mérőszekrénybe vezető alu PE vezeték cseréje rézre.

- Maga az új kismegszakító cseréje + ügyintézés és szerződésmódosítási díjak.

 

Ez így minimum 50 ezer lenne, ezért kapnák a 10 A helyett max. 25 A-t.

Viszont ha menet közben kiderül, hogy a 30 éve leásott földelőszonda nem hozza a minimum paramétereket, akkor azt is cserélniük kell majd és akkor minimum 80 ezer lesz a végső ár.

 

Ennyiért nem kérjük a bővítést. Akkor inkább vigyázunk, és ha véletlen levágja, akkor kapcsolgatjuk vissza.

 

A lényeg, amire kíváncsi vagyok, hogy most miért köthetett bele a PE és az N összekötésébe a FI relé előtt, miért nem jó ez így, és hogy kellett volna csinálni, hogy jó legyen.

Előzmény: Mutual Friend (89012)
cucu Creative Commons License 2018.07.29 -1 0 89015

Ezért nem fordulnak szívesen a szolgáltatóhoz, mert meg komplikálja nekik a dolgot. Mi a fenének foglalkozik az óra utáni dolgokkal? Bővítse fel a bejövőt, a többi nem az ő dolga.

Előzmény: Gillebeart (89010)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89014

Kerítésre nincs szabványelőírás.

Egyértelműbb volt a helyzet a 15 évvel ezelőtti szabványkiadásnál, mert akkor még a szabvány címe is az volt, hogy Épületek villamos berendezése.

De azért a ma érvényes kiadásban is az olvasható, hogy: ...vezetőképes részeket minden egyes

épületben be kell kötni az egyenpotenciálú összekötésbe

Szóval az épületben levő fémtárgyakat.

 

Előzmény: Jahno (88999)
gergerg Creative Commons License 2018.07.29 0 1 89013

Ha elmű-émász területen vagy, akkor teljes hülyeséget mondott

Előzmény: Gillebeart (89010)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89012

Mennyit mondott ?

Előzmény: Gillebeart (89010)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.29 -1 1 89011

Félre értesz igazatok van de ez nem az a platform ahol ezt véghez kell vinni. 

 

Minek tanitgatni nickeket amikor ő csak egy nick nem "ember".  Lehet hogy civilben nyelvész professzor csak ő ezen a nicken igy ir ...

 

Ugy hülyén adná ki a dolog ...

 

Előzmény: gergerg (88972)
Gillebeart Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89010

Sziasztok!

 

Kíváncsi lennék a véleményetekre, mivel itt a topikban kapott tanácsokat alapján elvégzett FI relé beszerelésbe a regszerelő beleverte a csúfot.

 

A régi topiklakók talán emlékeznek rám, röviden összefoglalom a felállást. Nyaraló övezet, 30 éves ház, fa mérőszekrény, guman táblára szerelt mérőóra. Egy ével ezelőtt a mért oldalra FI reléket és kismegszakítókat szereltem fel a topikban kapott tanácsokat követve. A lényeg:
- póznáról légvezetéken jön be a házig egy fekete vezeték, a fázis
- a sodrony maga a ház oldali feszítő előtt kék vezetékkel van levezetve az órához
- az órából jövő kék vezetéket az itt kapott tanácsok - és a neten sokfelé fellelhető információk alapján is - összekötöttem a földelőszondával és ez megy a PE sínre, amire az elmenő kábelek védőföld vezetékei is csatlakoznak
- a PE sínről megy egy vezeték a FI relé bemenetére, a kimenete pedig az N sínre megy, ide kötöttem az összes elmenő kábel nulláját is

 

Ez a megoldás működik szépen már egy éve. Most kihívtam a helyileg illetékes regszerelőt, mert igen kevéske már a méretlen oldalon lévő 10 A-es kismegszakító, ezt szerettem volna kicseréltetni nagyobbra. A regszerelő átnézte az egész óraszekrényt és a mért oldali kialakítást. Közölte, hogy teljes szabványosításra nincs szükség, viszont pár dolgot módosítani, javítania kell mielőtt belehetne adni az igényt a kismegszakító nagyobbra cserélésére.
Az egyik kiemelt problémája az volt, hogy a PE és az N vezetők össze vannak kötve a FI relé előtt! Amikor érdeklődtem, hogy ezzel mi a gond, miért nem jó így, annyit mondott, hogy ez így szereléstecnikai hiba, ez így nem maradhat és újra kell kötnie a mért oldalon a vezetékezést ha kérem a kismegszakító cserét. Valamint azt is említette, hogy a mért oldalon történő PE és N összekötése bizonyos esetekben még a jogosulatlan vételezést is elősegítheti, szóval ez így biztosan nem megfelelő.

 

Amúgy a végén olyan végösszeget mondott, amit nem valószínű, hogy ki akarunk fizetni, inkább odafigyelünk majd a jövőben is, ahogy eddig is tettük, hogy két nagyobb fogyasztó nem legyen egyszerre bekapcsolva. Szóval nem lesz hozzányúlva a meglévő kiépítéshez. Csak kíváncsi vagyok szakmai szempontból, hogy most a kapott/olvasott információk tévesek a PE/N összekötésével kapcsolatban, tényleg hibás ez a megoldás, vagy a regszerelő mondott esetleg hülyeséget.

Előzmény: Gillebeart (76013)
cucu Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89009

Hát igen...:)

Előzmény: Törölt nick (88995)
cucu Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89008

Ezt mondják pech-nek...:)

Előzmény: Pillanatragasz (88989)
kiggyo Creative Commons License 2018.07.29 -1 0 89007

Ilyen esetekben (nagy elosztó szekrényeknél szoktuk használni) réz kalapsínt kell használni, arra megbízhatóan csatlakozik rá a wago.

Előzmény: szakmókus (88997)
Törölt nick Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89006

De mi nem tudjuk a jelentés típusát, vélhetően mindegyik kell és egyszerre a két programot nem lehet telepíteni.

Vélhetően azért van két külön alkalmazás, mert jogi/technikai/pénzügyi okokból akinek az egyik kell az nem használhatja a másikat.

Ha nem tudjátok melyik kell az nem a bank hibája, meg kell kérdezni az egyszeri ügyintéző csajszit.

Előzmény: Jahno (89001)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.29 -1 0 89005
Előzmény: Mekk Elek ezermester (89004)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.29 -1 0 89004

Ez a kínai gyártó nem bízta a véletlenre a megbízható kalapsín-csoki érintkezést :)

https://image.made-in-china.com/2f0j00ESsQdLCJkorZ/Utl-Spring-Series-DIN-Rail-Ground-Connecting-Terminal-Block.jpg

Előzmény: Mekk Elek ezermester (89002)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.29 -1 0 89003

"Nagykiterjedésű fémtárgy? Ha igen, akkor miért nem?"

 

Jogos a kérdés, de sehol sem láttam kerítés számára sem külön földelőszondát, sem külön kivezetett EPH szálat sem.

Ráadásul az EPH szabályai szerint sem a szárnyas kapuk zsanérja, sem a tolókapuk görgői nem tekinthetők megbízható elektromos kapcsolatnak, ezért a fém kapuk álló és mozgó részei között zöld-sárga flexibilis áthidalásoknak kellene lenniük (ami főleg hosszabb tolókapukon lenne vicces látvány ;)

 

(lásd pl nyílászárók földelési módjai robbanásbiztos környezetben)

Előzmény: Jahno (88999)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.29 -1 0 89002

"Szerintem a kalapsín terhelhetősége korlátozott."

 

Komoly gyártók termékei megbíznak a kalapsín érintkezésében::

https://i.ebayimg.com/images/g/S3UAAOxy8HlSa78c/s-l1600.jpg

https://www.eibmarkt.com/productimages/ns0456821/zoom/wago-281_530-vierstock-ns0456821_01.jpg

Egyébként én is bizonytalannak tartanám ott azt az érintkezést.

Előzmény: szakmókus (88997)
Jahno Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89001

De mi nem tudjuk a jelentés típusát, vélhetően mindegyik kell és egyszerre a két programot nem lehet telepíteni. Azon kívül, hogy a telepítőkészlet neve ugyanaz, nem ugyanazt csinálja, de ha egyiket felrakom akkor a második megkérdezi, hogy törölje-e az újabb verziót. Erre mondjuk nem tudom mit lépne az iktatós nőszemély, mert én nem tudom és ki van zárva.

Előzmény: Törölt nick (88928)
Jahno Creative Commons License 2018.07.29 0 0 89000

Ilyet viszont nem láttam, az érvénytelen az érvénytelen és kivárja, amit kell.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88931)
Jahno Creative Commons License 2018.07.29 0 1 88999

Nagykiterjedésű fémtárgy? Ha igen, akkor miért nem?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88998)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.29 0 0 88998

A fém kerítést/kaput tudtommal nem kötelező külön is leföldelni vagy EPH-zni még akkor sem, ha amúgy 230V megy ki a kapunyitóhoz, kapucsengőhöz, kaputelefonhoz, kerítés világításhoz, stb . Ha a 230V-os készülék (kapunyitó motor lámpa, kaputelefon, stb) gyári földelési pontján megfelelően le van földelve, akkor ott más kötelező földelési feladatod tudtommal nincsen.

Előzmény: tfe_tng (88938)
szakmókus Creative Commons License 2018.07.29 0 1 88997

Így van! A kalapsín köti össze a két sorkapcsot.

Szerintem a kalapsín terhelhetősége korlátozott. Elfogadhatóbb lenne ha a fogadó sorkapocs szigetelt lenne, (a szabvány szerint mindegy) és a gyári átkötő elemet használták volna.

Előzmény: gergerg (88941)
Törölt nick Creative Commons License 2018.07.28 -2 0 88996

Óbasszus, a kommentem kimaradt.
Ha már ennyire felvillanyozódott a nyelvtannáci mindenkiben :) és Elek melózik valami disznóól risztózásán-kamerázásán és földelésén, ne feledkezzünk meg a klasszikusról!

Előzmény: Törölt nick (88995)
Törölt nick Creative Commons License 2018.07.28 -1 0 88995

https://civilhir.net/alljunk-meg-egy-szora-bszni-gretsy-laszlo-egyik-legzsenialisabb-eloadasa-42369

 

Azt, hogy a nyelvészprofesszor, akadémikus Gréstynek óriási tudása mellett kiváló humora is van, az alábbi előadásrészlet is bizonyítja. Na és persze azt is, hogy a magyar nyelv egyedi, csodálatos, páratlan és ha úgy adódik, nagyon tömör is .-)

 

"Helyzet:

Fiatal lány enyeleg fiatal fiúval. A háttérben figyeli őket a fiú egyik barátja. Mihelyst a lány egy pillanatra eltávozik, a két fiú között a következő párbeszéd alakul ki:

 

- Baszod, mi?

- Át akarsz baszni, mii?

- Ne basztass már! Basznám, baszod, de rábasztam: baszik baszni, baszd meg! Ez bebaszott! Ezt kibaszottul elbasztam! Bassza meg!

 

Magyarról magyarra :

 

- Lefeküdtél vele, mi?

- Becsapsz, mi?

- Ne kínozz! Szívesen magamévá tenném, elhiheted, de kudarcot vallottam: nem hajlandó szeretkezni, az ördög vinné el! Ez aztán a váratlan fordulat!

Ugyancsak alaposan melléfogtam! A fene egye meg!

 

Nem vitás, a kis példa rendkívül élesen világít rá hétköznapi nyelvünk sorvadására, elszegényesedésére. Ugyanakkor nem tudok szabadulni egyfajta torz büszkeségtől sem: Lám, még nyomorában is milyen kifejező, milyen hajlékony a nyelvünk!

Nem ismerek egyetlen nyelvet sem, amely ehhez hasonló bravúrra lenne képes: ugyanannak az alapszónak pusztán tizenháromféle ismétlésével (többé-kevésbé) értelmes mondat alakítható ki!

Külön fel szeretném hívni a figyelmet a ''baszik baszni'' fordulat rendkívüli finomságára. Ha például felcseréljük a szórendet, menten micsoda merőben más értelmet nyer a kifejezés!

(''Baszik baszni'' = ''Nem hajlandó szeretkezni'', de ''Baszni baszik'' = ''Nemi életet él ugyan... '' és úgy folytatódhatna például: ''... csak épp nem énvelem...'' Micsoda különbség!)"

Garfield007 Creative Commons License 2018.07.28 0 0 88994

Ha ezt a motrot szót a szép archaizáló élőbeszédében hallod, egy szót nem szólnátok...

Segítek.

Előzmény: gergerg (88993)
gergerg Creative Commons License 2018.07.28 -1 1 88993

Légyszives értelmezni: várok és nem elvárok!

 

Segítek. A lányomtól várom a világ legfinomabb pusziját. 

Előzmény: Garfield007 (88990)
Pillanatragasz Creative Commons License 2018.07.28 -1 1 88992

Kézdivásárhelyi hatvannégy vármegye mozgalmat betiltották vezetőjét mondvacsinált indokkal bebörtönözték . Nem lesz több ilyen vers. 

Előzmény: gergerg (88985)
Garfield007 Creative Commons License 2018.07.28 -2 0 88991

Mikor voltál magyar táncházban, magyar népdalokat hallgatni?

Előzmény: gergerg (88987)
Garfield007 Creative Commons License 2018.07.28 -2 0 88990

20 éve folyamatosan küzdünk és főleg a feleségem küzd azért, hogy ti szépen formált szavakat halljatok maradjon még valaki, de ezeknek a gyerekeknek jusson magyar tankönyv, a tanáraik ne az archaizáló nyelven tanítsanak 50 éves tananyagból, hogy így a sok-sok éve még nem is létező határontúli magyar felsőoktatási intézményekben hatékonyan tudjanak tanulni a diákjaik. Hogy legyen magyar középiskola és egyetem, mert elképzelhetetlen volt ezek nélkül a nyelv és a magyar megőrzése az anyaországon kívül és ezek nagyon sokáig nem is léteztek, nem tanulhattak anyanyelvükön tovább.

Nem ti álltatok órákat az ukrán határon, mert éppen megtalálták a magyar tankönyvet az autótokban és az volt a kérdés, hogy most éppen hallgatnak a magyar konzulra vagy sem.

Nem ti beszéltetek csángókkal, akik nem szeretnének visszamenni a szülőföldjükre, mert a modern világ nekik jobban tetszik. 2100 körüli a csángók száma Romániában...

Eszék lakosságának 1% magyar, a romániai magyar pártok imádkoznak, hogy meglegyen az erdélyi(nem teljes román!) 20% feletti magyar lakosság arány még egy ideig.

Szóval, ezt a videót ne nekem, ennél szebb és meghatóbb dolgokat láthattam élőben.

Ezek után értékeljétek át, hogy mit is vártok egy olyan embertől, aki akkor is Csíkban élt, amikor még ti csak álmodoztatok a szépen formázott erdélyi turisztikáról és most is magyarul ír és fórumozik.

Én kérek elnézést a kifakadásért, de ez most nagyon mellbe vágott, a nyelvtani én inkább így szeretem és a nem szeretünk ilyen erdélyiként írások után...

Jó éjszakát!

Előzmény: gergerg (88985)
Pillanatragasz Creative Commons License 2018.07.28 -1 0 88989

Nem is ismersz, nem is láttad egy munkámat se. :)  Nem akartam leírni mert nagyképűségnek se szeretném hogy tűnjön. Tényleg ne vedd annak.  

A csíkszeredai magyar főkonzul soförje falumbeli, dolgoztam neki ,kicseréltem a lakásában a villamos hálózatot.  Meglátta a konzul s ő is a nyaralójába velem akarta megcsináltatni a belső hálózatot. Csak pont németországban voltam. 

Előzmény: cucu (88984)
cucu Creative Commons License 2018.07.28 -2 1 88988

Nem is szeretünk...:) 

Az embert elég, ha a családja szereti...:)

Előzmény: Pillanatragasz (88983)
gergerg Creative Commons License 2018.07.28 -1 1 88987

Itt meg egy itthoni kortársa:

https://www.youtube.com/watch?v=NdyuAG17j2U

Előzmény: gergerg (88985)
Atis57 Creative Commons License 2018.07.28 -1 1 88986

Szia!

 S mi van a Felvidékkel?:bár  ott a mgyarok --szlovákok.

 A magyarnak vallók meg a barnabőrűek.

Előzmény: Garfield007 (88982)
gergerg Creative Commons License 2018.07.28 -1 1 88985

Nem a jövevény szavakról beszélek. Tessék, itt egy erdélyi magyar, szépen formált mondatokkal:

 

https://www.youtube.com/watch?v=BrLD5EErZOI

Előzmény: Garfield007 (88981)
cucu Creative Commons License 2018.07.28 -1 1 88984

Szerintem Ő nem akarta ezt pajzsként felhozni! Csak megjegyezte. Én nem tartom ezt neki felróhatónak, mert ha oda íratták be gyerekkorában, hát akkor így járt... Ettől Ő még magyar.

 

Amit viszont nehezteléssel olvasok részéről, az az, hogy guberál mindenféle kidobott cuccot, aztán ezeket fel akarja újítani, meg át akarja alakítani erre meg arra a feladatra.

Tulajdon képpen ez sem volna baj, sőt, nagyon szép dolog tőle, hogy segít ezzel a szegényebb családoknak. De nem árt vigyázni, mert az elektromos berendezéseket átalakítani csak nagyon nagy szakértelemmel volna szabad végezni. Ezt viszont nem érzékelem nála.

Előzmény: Atis57 (88974)
Pillanatragasz Creative Commons License 2018.07.28 -2 0 88983

Ne mérgelődj ... Nem kell engem szeretni :)

Előzmény: Garfield007 (88976)
Garfield007 Creative Commons License 2018.07.28 -2 0 88982

Remélem utánad a vajdasági és a kárpátaljai magyarokat sem fogják szeretni, mert nem tanultak magyar iskolában...

Előzmény: Pillanatragasz (88980)
Garfield007 Creative Commons License 2018.07.28 -2 0 88981

Az erdélyi magyar nyelvben tudod mennyi a román jövevényszó? Elég csak százalékosan.

Tudod mennyivel kevesebben vallják magukat magyarnak 1990 óta?

Szebbeket mint az itthoni magyarok? Milyen egy itthoni magyar?

 

Előzmény: gergerg (88975)
Pillanatragasz Creative Commons License 2018.07.28 -2 0 88980

Ha egy medve a disznóólban születik attól még medvebocs lesz nem malac. Az hogy milyen nyelvü iskolába jártam semmi köze a származásomhoz.  Azt csak arra írtam hogy nem tanultam magyar helyesírást. Semmi egyebet ne gondolj bele.

Előzmény: Atis57 (88974)
cucu Creative Commons License 2018.07.28 -1 1 88979

Nekem is a magyar tanárunk mondta akkoriban, hogy Kazinczy éppen ezen szavak helytelen kiejtése miatt fogott a nyelvújításba annak idején. Példának hozta fel a Bretyó folyót, amit nyelvtörés nélkül Berettyó-nak mondunk.

Előzmény: gergerg (88977)
cucu Creative Commons License 2018.07.28 -1 1 88978

Köszönöm! Helyettem is megfogalmaztad, amíg én törtem a fejemet a válaszon!

Előzmény: gergerg (88975)
gergerg Creative Commons License 2018.07.28 -1 1 88977

Én falusj gyerek vagyok, és mi is motroztunk, egészen addig amíg pont az erdélyből érkezett gimnáziumi magyartanárom rám nem szólt. Ő meseszépen beszélt. Élvezet volt minden egyes mondatát meghallgatni.

Előzmény: cucu (88973)
Garfield007 Creative Commons License 2018.07.28 -2 0 88976

 Ha erdélyi lennél szeretnénk!

 

Azt a leborult.

Előzmény: Atis57 (88974)
gergerg Creative Commons License 2018.07.28 -1 1 88975

Én azt várom egy erdélyi magyartól, várom tehát arra számítok, hogy a fülem számára kellemesen formált szavakat fog mondani. Szebbeket mint az itthoni magyarok. Hogy miért? Azért mert az eddigi tapasztalataim ezt igazolják.

Előzmény: Garfield007 (88970)
Atis57 Creative Commons License 2018.07.28 -1 1 88974

Szia!

 Ha erdélyi lennél szeretnénk!--De a román iskolára hivatkozás kiverte a biztosítékot!

Miért arra kell hivatkozni?

 Mivel több székely , csángóval is dolgoztam meg olyan magyarral aki csak románul ir, olvas , S ezt pajzsként tartja ?

 

 

 

 

Előzmény: Pillanatragasz (88946)
cucu Creative Commons License 2018.07.28 -1 1 88973

Pontosan így érzem én is!

 

Plusz, ha valaki jóindulatúlag figyelmeztet engem, hogy évek óta rosszul írok valamit, akkor nem háborgok, hanem megköszönöm, és igyekszem legközelebb helyesen írni.

Mellette szól, hogy Ő végül is nem háborgott, csak nem örült neki...

Azok háborogtak, akik erősebb kifejezéseket fogalmaztak meg, mint pl. primitív, suttyó dolog... De ők nem számítanak.

Előzmény: gergerg (88968)
gergerg Creative Commons License 2018.07.28 -1 1 88972

Nem hinném. A helyesírás is fontos dolog de hogy szép szavakból szép mondatokat tudjunk formálni, talán még fontosbb. Beláthatjuk szerintem hogy vannak bőven hiányosságaink, ha valaki erre kulturált formában hívja fel a figyelmet, azt én jónak gondolom. Persze rendszerint ilyenkor a másik fél megsértődik, és a közös tanulás helyett el lehet jutni az anyázásig is. Egészen más a helyzet ha valaki az érvekbő kifogyva nyúl a másik helyesírási hibáihoz. Jelenleg erről szó sem volt. 

Előzmény: Mutual Friend (88969)
arenarock Creative Commons License 2018.07.28 -1 4 88971

Úgy látom, ha mekk véletlenül kihagy pár órát, valaki kitölti valami faszsággal. Elég rossz kezd lenni a releváns hozzászólások aránya a baromságokhoz  viszonyítva...

Garfield007 Creative Commons License 2018.07.28 -2 0 88970

Mit várunk?

Előzmény: gergerg (88967)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.28 -1 2 88969

Teljesen igazad van ez kultúra kérdése ... :(

 

Én is ezt ecseteltem ...

Előzmény: gergerg (88968)
gergerg Creative Commons License 2018.07.28 -1 1 88968

Ez nem helyesírási kérdés.

Előzmény: Mutual Friend (88966)
gergerg Creative Commons License 2018.07.28 -1 1 88967

Várunk, és nem elvárunk!

Előzmény: Garfield007 (88965)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.28 -3 1 88966

Más sokszor leírtam hogy fórumon másik helyesírását kritizálni suttyó primkó (primitív) szokás. 

 

Ez egye inkább kezd elharapódzani egyenes tükre a mai társadalmunknak ... 

Előzmény: Pillanatragasz (88944)
Garfield007 Creative Commons License 2018.07.28 -2 0 88965

Ahogy nézzük, meg valamit elvárnak tőletek vagy ezt vagy azt. 

Reméljük kiderül, mert van egy váradi kollégám, neki is szólok. Mert ő nem székely, nem erdélyi, de állítólag magyar, jobb ha tudja mit várunk el tőle :-)

Előzmény: Pillanatragasz (88962)
gergerg Creative Commons License 2018.07.28 -1 2 88964

Én úgy mondanám, egyszerűen csak nem szép. Kb- mint a nák-olás. A nók-olásról nem is beszélve.

Előzmény: Pillanatragasz (88962)
cucu Creative Commons License 2018.07.28 -1 1 88963

Fakultatív.

Előzmény: Pillanatragasz (88962)
Pillanatragasz Creative Commons License 2018.07.28 -2 0 88962

Először megcsúfolom a magyar nyelvet...aztán tájszólásá szelidült  . Akkor most melyik ? :)

Előzmény: Garfield007 (88959)
cucu Creative Commons License 2018.07.28 0 0 88961

el van égve a tekercs pont ott ahol az egyik vastag szál csatlakozik a réz tekercsel.

 

Tekercseltesd újra, innen mondom, hogy utána jobb lesz mint újkorában! :)

Előzmény: Pillanatragasz (88942)
Törölt nick Creative Commons License 2018.07.28 -2 0 88960

"Semmi leszóló nem volt bennem, csak nem hogy a nyelvem, de a fülem is beletörik, ha így mondják, írják."

 

Azért te is tudsz fogalmazni.

Előzmény: cucu (88958)
Garfield007 Creative Commons License 2018.07.28 -2 0 88959

hogy én nem fogom átvenni ezt a tájszólást

 

:-)))

Előzmény: cucu (88956)
cucu Creative Commons License 2018.07.28 -1 1 88958

Rendes gyerek, nincs vele semmi bajom, csak most szakadt el a cérnám, de szerintem udvariasan jeleztem felé. Semmi leszóló nem volt bennem, csak nem hogy a nyelvem, de a fülem is beletörik, ha így mondják, írják.

Előzmény: Törölt nick (88957)
Törölt nick Creative Commons License 2018.07.28 -1 1 88957

Tud ő cifrábbakat is. :)

Előzmény: cucu (88953)
cucu Creative Commons License 2018.07.28 -1 1 88956

Sajnálom, hogy kötözködésnek fogod fel! Szépen kértelek, hogy ne így írd. Az biztos, hogy én nem fogom átvenni ezt a tájszólást, ha legális, ha nem...

Előzmény: Pillanatragasz (88954)
Garfield007 Creative Commons License 2018.07.28 -2 0 88955

Neki is megfelel így és még helyes is.

Inkább azt meséld el, mit várunk az erdélyiektől.

Előzmény: cucu (88953)
Pillanatragasz Creative Commons License 2018.07.28 -2 0 88954

Áááá dehogy vitatkozok helyesírásról csak meglepett hogy nem azt írta hogy nyugi megtekercselteted s jó lesz az ...hanem inkább belékötött egy szóba.  

Előzmény: Garfield007 (88951)
cucu Creative Commons License 2018.07.28 -1 1 88953

Nem a véletlenül elírt dolgokról van szó, nem szabad keverni a kettőt! Ő -amióta ide ír- mindig így írta és nem ez az egyetlen... Gondoltam, megkérem, hogy ne így írja. De ha neki így jó, felőlem írhatja így is...

Előzmény: Törölt nick (88952)
Törölt nick Creative Commons License 2018.07.28 -1 0 88952

Ha egy vesszőhibát mersz ejteni, halálos villanycsapást mérünk rád! :)

Előzmény: cucu (88948)
Garfield007 Creative Commons License 2018.07.28 -3 0 88951

Nincs.

Túl sok a neted, hogy leállsz nagymagyar nyelvtannácikkal vitázni. :-)

Nincs esélyed...

Előzmény: Pillanatragasz (88947)
sámli_ Creative Commons License 2018.07.28 -1 0 88950

Ha hallgattál volna...

Előzmény: cucu (88948)
Garfield007 Creative Commons License 2018.07.28 -2 0 88949

Tőletek többet várunk!

 

Ki?

Előzmény: cucu (88948)
cucu Creative Commons License 2018.07.28 -1 1 88948

Tudom, hogy erdélyi vagy, azért kértelek rá! Tőletek többet várunk!

Előzmény: Pillanatragasz (88946)
Pillanatragasz Creative Commons License 2018.07.28 -1 1 88947

Amúgy utánaolvastam. Nincs igazad.  https://helyesiras.mta.hu/helyesiras/blog/show/motort-motrot

 

Előzmény: cucu (88945)
Pillanatragasz Creative Commons License 2018.07.28 -2 0 88946

Ha rápillantanál az adatlapomra látnád hogy erdélyi vagyok,  honnan kéne tudjam perfekt a helyesírást ..főleg hogy román iskolába jártam . Na mindegy

Előzmény: cucu (88945)
cucu Creative Commons License 2018.07.28 -1 1 88945

Jobb lenne pedig, mert kicsúfolod a magyar nyelvet!

Előzmény: Pillanatragasz (88944)
Pillanatragasz Creative Commons License 2018.07.28 -2 0 88944

De haragszom ha valaki a helyesírásomra panaszkodik s nem a mondanivalóm a lényeg. Piszkálódni én is tudnék de mi értelme.  Az egykori leány se tudta kifejezni magát. Nem mindegy hogy basszátok meg vagy basszatok meg. Na de motrom vagy motorom ... Nem mindegy ?  Érthető aki érteni akarja. Nekem a motorom az a robogó. 

Előzmény: cucu (88943)
cucu Creative Commons License 2018.07.28 -1 1 88943

Ne haragudj, de írd már úgy, hogy motorom...

Előzmény: Pillanatragasz (88942)
Pillanatragasz Creative Commons License 2018.07.28 0 0 88942

Nem tudom valaki emlékszik e még a villanymotromra. Hazahoztam németországból s el van égve a tekercs pont ott ahol az egyik vastag szál csatlakozik a réz tekercsel. Annyira hogy a tekercsből is három szál el van égve.  Elviszem újratekercseltetni ha már elhoztam.

gergerg Creative Commons License 2018.07.28 -1 0 88941

Akár még át is csúszhatna, de nekem sima acél kalapsínnek látszik.

Előzmény: szakmókus (88932)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.28 0 0 88940

Nekem is a Mini volt a villanyszerelő táskában.

Ami, ne felejtsük el, az Univerzállal együtt, ugyanazt csinálja a próbagomb megnyomására, mint a 2x15 W-os próbalámpa, csak azt szabad. :D

 

Előzmény: Atis57 (88922)
tfe_tng Creative Commons License 2018.07.28 -1 0 88939

Update: 

12VAC-rol tokeletesen mukodik a cucc, be is szereztem egy csengotrafot neki. 

Koszi a segitseget !

Előzmény: tfe_tng (88256)
tfe_tng Creative Commons License 2018.07.28 -1 0 88938

Multkor szoba kerult a kerites foldelesenek az esete. 

 

Folyamatban van nalam egy kovacsoltvas kerites epitese, zsaluko alapra, zsaluko oszlopok koze. A foldelest valoszinuleg csak csunyan lehetne megcsinalni (ezert kerulnem) viszont ha mindenkeppen muszaj vagy ajanlott akkor hogyan szokas ? 

Kapumozgato motor (hormann) foldelve lesz, bar nem tudom hogy ez a foldeles mennyire van galvanikus kapcsolatban a kapuval, illetve hogy ez eleg-e vagy nem. 

 

Koszi a valaszokat elore is !

Garfield007 Creative Commons License 2018.07.28 0 0 88937

A sorrend nagyon fontos, fejlesztő úr.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88924)
tfe_tng Creative Commons License 2018.07.28 -1 1 88936

paradox (legalabbis ami nekem van) meg egyszeruen 4/6 jegyu kodot olvas, utana uthetsz amit akarsz, nem igazan erdekli. 

Előzmény: GeriSoft07 (88935)
GeriSoft07 Creative Commons License 2018.07.28 0 1 88935

Na, ha nem googlin élnél, hanem tapasztalaton, tudnád, hogy DSC-nél ilyet nem lehet elkövetni, csak egy többszörösen hátrányos elmeállapotú embernek, mivel a rossz kód után közel 2mp-ig sípol, ez alatt nem fogad el több kódot, tehát az 11234|1234 -ből soha nem lesz 1123|4123|4

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88931)
alexa00 Creative Commons License 2018.07.28 0 0 88934

Sziasztok Ebből a Legrand kapcsolbol hogyan tudom a beletörődni vezetèket kiszedni?

 

ötfelezős Creative Commons License 2018.07.28 0 0 88933

Nem látom, mi honnan jön, de olyan megoldás "sajnos" létezik a 2012-es szabvány óta, hogy egy tuskóra bejön a PEN és a földelés, és elmegy róla az N sínre meg a PE sínre egy-egy madzag.

Azért "sajnos", mert eddig egyértelműbb volt a helyzet, és az sokszor jobb.

Előzmény: szakmókus (88932)
szakmókus Creative Commons License 2018.07.28 0 0 88932

Nemrég szó volt a PEN szétválasztásról. Erről a megoldásról kinek mi a véleménye?

Én nem mennék el szó nélkül mellette.....

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.28 -1 2 88931

Az is tipikus hiba, amikor a felhasználó azért marha ideges, mert "ez a rohadt riasztó nem fogadja el a jó kódot". Ilyenkor többnyire az szokik lenni, hogy egy téves (pl duplázott vagy kihagyott) számbeütés miatt a felhasználó egy hibát görget maga előtt, egyre idegesebben.

Egy példa:

- a helyes kód legyen: 1234

- A kocsmából hazaérkezve Mari néni keze már remeg, ezért véletlenül ezt üti be a billentyűzeten: 11234 Az 1123-as kód a riasztó számára természetesen érvénytelen, plusz a riasztó úgy látja, hogy a 4-essel megkezdték egy új kód beütését

- Mari néni újra beüti a jó kódot: 1234 Ebből a riasztó központ annyit lát, hogy az előzőleg beütött négyes után még beütötték azt, hogy 123 (tehát ismét érvénytelen a kód), majd beütöttek egy négyest.

A sokadik próbálkozás után megszólal a sziréna, a kedves ügyfél felhívja a riasztó szerelőjét, hogy ez a szar elfelejtette a jó kódot  és van tíz perce, hogy idejöjjön, különben rászabadítja az ügyvédeit, mert hajnali háromkor nem tudnak aludni a szomszédok a szirénázástól.

 

Tehát Mari méni a valóságban ezt ütötte be a riasztóba (egyre idegesebben): 1123|4123|4123|4123|4123|4123|4123 mert elfelejtette, hogy a szerelő annak idején szépen elmagyarázta neki, hogy rontott kód esetén előbb nyomja meg a a [CLEAR] gombot, (DSC-nél pl a kettőskereszt, más gyártóknál más). Persze lehet, hogy nem felejtette el, hogy az a gomb mire való, csak ő azt hiszi, hogy nem rontotta el a kódot :)

Ezért okos dolognak tartom, ha a felhasználót inkább úgy tanítjuk, hogy MINDEN kódbeütés a törlő gomb megnyomásával kezdődik.  Ha ez a mozdulat automatikussá válik nála, akkor ritkábban hívnak fel hajnali 3 kor :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88930)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.28 -1 1 88930

"Kiabszott riasztást kellene belőle kitörölni,"

 

A riasztó felhasználók által kitörölni akart "kibaszott riasztásoknak" (figyelmeztető jelzéseknek) három csoportja van, amelyek között hatalmas különbség van:

- a figyelmeztetés egy jelenleg is fennálló olyan problémára utal, ami miatt a riasztó nem érzi biztonságosnak a további üzemelését (nem engedi a beélesítést), ezt a figyelmeztető jelzést nem lehet "kitörölni" belőle, hanem előbb meg kell szüntetni a hibát

- a figyelmeztetés egy azóta már megszűnt problémára utal, de ez a probléma annyira komoly szintű volt, hogy a riasztó csak akkor hajlandó újra dolgozni, ha egy magasabb szintű kóddal vagy speciális paranccsal lenyugtázzák. Pl amikor illetéktelen kinyitja egy érzékelő/központ/stb fedelét vagy vezeték szakadás történt, olyankor sok központ addig nem engedi beélesíteni magát, amíg egyszer be nem ütik a riasztót szerelő technikus kódját. De van olyan központ is, amelyik ilyenkor megelégszik azzal, hogy egyszer beélesítik a mesterkóddal és utána újra lehet használni az alacsonyabb szintű kódokkal is. És van, amelyiknél bármelyik felhasználói kód birtokosa nyugtázhatja az eseményt.

- a figyelmeztetések harmadik csoportja pedig csupán egyszerű értesítés valamilyen múltbéli eseményről, amitől nyugodtan lehet továbbra is használni a riasztót, de egyes felhasználókat idegesíti, ha a megszokottnál eggyel több fény világít a billentyűzeten.

 

Tehát mindenekelőtt azt gondod végig, hogy a kibaszott riasztás amit ki szeretnél törölni, az melyik csoportba tartozik a fenti három közül.

Aztán tudd meg, hogy mi a billentyűzet (központ) pontos típusa és megpróbáljuk kitalálni, hogy hogyan lehet kitörölni azt a kibaszott riasztást.

Előzmény: Jahno (88926)
Szirty__ Creative Commons License 2018.07.28 0 4 88929

"Nekem meg azt mondták, hogy ha valamit nem értek, akkor kérdezzek rá vagy nézzek utána."

 

Mindenki tisztában van vele hányszor kérdeztél itt és hányszor osztottál észt!

 

Szerinted hogy alakul ez az arány?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88924)
Törölt nick Creative Commons License 2018.07.28 0 0 88928

Ha a felsorolt típusú jelentéseket akarod küldeni akkor az egyik, ha nem akkor a másik program kell.

Ennél egyszerűbben ezt már nem lehet leírni.

És igen, ezt még az egyszeri iktatós csajszi is el tudja dönteni kb 1mp alatt.

Előzmény: Jahno (88915)
GeriSoft07 Creative Commons License 2018.07.28 -1 2 88927

"Nekem meg azt mondták, hogy ha valamit nem értek, akkor kérdezzek rá vagy nézzek utána."

 

ennek örömére megtanultál googlizni, és azóta királyul beleszólsz mindenbe, mint szakértő :D 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88924)
Jahno Creative Commons License 2018.07.28 0 0 88926

Dehogy kell azt programozni, annak amúgy egész értelmes a leírása. Kiabszott riasztást kellene belőle kitörölni, én csak a hülye júzer vagyok és addig nem is enged mást csinálni míg el nem intézem benne az eseményeket.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88920)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.27 0 0 88925

Ez tipikusan az a szituáció, amikor a szolgáltatónál a főnök nem ellenőrzi a beosztottja munkáját (pl mert tök hülye hozzá ;), a beosztott meg tudja, hogy úgysem ellenőrzik, ezért ő meg leszarja/lerázza az ügyfelet. Az ügyfél pedig vagy hallgat/tűr csendben mint az átlag birka, vagy tököt növeszt és jól belerúg a szolgáltatóba, hogy kapjon már észbe.

Előzmény: Jahno (88915)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.27 0 1 88924

Nekem meg azt mondták, hogy ha valamit nem értek, akkor kérdezzek rá vagy nézzek utána.

Előzmény: Garfield007 (88923)
Garfield007 Creative Commons License 2018.07.27 0 4 88923

Szerencsére nekem tanonc koromban elmagyarázták, hogy amihez nem értek, ahhoz ne szóljak hozzá...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88919)
Atis57 Creative Commons License 2018.07.27 0 1 88922

Szia!

 Ha én telepitem /megkérnek rá IGEN.

 

 Az Émászos kiskirály szerelő (értsd Kirendelség vez műsz helyettes )

Simán lemérte , egy darab 300W izzóval szemre a fényerősséget integrálva !Ezt fel is akarta számitani (2500FT )

 Miután elővettem egy régi ÉVÉ-MINI t( ilyen fér bele a szerszámos kofferbe) felsorolt 100 kifogást , hogy ez miért nem felel meg!

 Ráadásul ma már teljesen szabálytalan a használata! stb ..stb

Előzmény: kunberci (88912)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.27 -3 0 88921

Szeretem, amikor valaki elővesz a szekrényből egy szép nagy színes dobozt, rajta valami ilyesmi felirattal: "World best complete alarm system". Ilyenkor azt kell mondani, hogy "Azonnal tüntesd el a szemem elől azt a szart!"  Amelyik szakember egy ujjal is megérinti azt a dobozt, az meg is érdemli mindazt a sorscsapást, ami utána történni fog vele :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88920)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.27 -3 1 88920

"én is egy Texecommal szopolok"

 

Hasonló esetekre én valami ilyesmit szokok mondani:

"Egy számomra új termékcsalád riasztóközpontjainak programozását, finomhangolását és egyedi trükkjeit megtanulni legalább 200 órába telik. Én megtanultam a világ két legismertebb riasztó gyártójától kb ötven különböző tudású riasztóközpont összes trükkjét, ez az ötven központ lefed mindent a kerti buditól a Parlamentig. Ha valakinek mégsem jó egyik sem ebből az ötven központból és egy ötvenegyediket erőltet mindenáron, az vagy a fél óra programozás előtt fizesse ki a kétszáz órányi tanulásomat is,  vagy programozza be a központot ő maga."

Előzmény: Jahno (88914)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.27 -1 0 88919

A piros betűs mondatot küldd el email-ben az MNB-nek azzal, hogy ha két órán belül nem kapod meg a mondat érthető magyar nyelvű fordítását , akkor a mondat megy az újságíró barátodnak, aki napok óta faggat egy bármilyen vacak témáért.

Előzmény: Jahno (88915)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.27 -1 2 88918

"Vadi új merülő szivattyú egyből leveri a FI relét."

 

Ha a gyárilag beépített kábellel+dugóval veri le, akkor én visszavinném, a boltba.

Előzmény: BPeter11 (88916)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.27 0 1 88917

Mivel nekem a szívem már évtizedek óta 51%-ban érintésvédelmi felülvizsgáló, és csak 49 %-ban villanyszerelő, hát én igen. :)

Legalább egy kisebb célműszer mindig volt az autóban, tehát egy földelési hurokellenállást mindig mértem, de mondhatnám, hogy ez a műszaki ember kíváncsisága volt, mert számomra a földelés az, aminek a hivatalos világ veszi, egy kiegészítés (nullázásnál, persze). Maradtam a régi szabvány követelmény-meghatározásánál, miszerint: minden épületbe való becsatlakozásnál létesíteni kell egy önállóan is számottevő földelést - definíciója: amelynek a talajban fekvő, hatásos (a talajfelszínnél legalább 0,5 méterrel mélyebben lévő) részeinek hossza legalább 4 méter. Ezt én úgy értelmezve értem el, hogy a 3 méterest azt egy 70 cm-1m mély gödörből vertem le általában, és a kivezetés is ilyen mélyen ment a ház faláig, az is beleszámított.

(A 'régi szabvány' kifejezés félrevezető lehet, most nincs erre szabványbeli követelmény!) 

 

 

De egyébként a földeléssel magában nem érdemes atomórás pontossággal bánni, mivel az időjárástól függően az akár kétszer/fele akkora is lehet, mint a mérés időpontjában (nálad lehet, hogy ez a függés kisebb, mivel csak oldalról-alulról változhat a nedvesség), tehát azt is hozzá kell venni, hogy a mérés előtt és a méréskor milyen volt az időjárás csapadékot, stb tekintve, és ennek tudatában értékelni az eredményt.

Előzmény: kunberci (88912)
BPeter11 Creative Commons License 2018.07.27 0 0 88916

Üdvözletem!

 

Vadi új merülő szivattyú egyből leveri a FI relét. A benti 25A / 30mA-est, és a kinti 25A / 100mA-est is. 

Szaladjak vissza vele az eladóhoz, vagy merülő szivattyú elé nem ildomos FI relét tenni? A saját dugasza földeléses.

Jahno Creative Commons License 2018.07.27 0 0 88915

Ezek a jó dolgok, mikor elvileg úgy van megcsinálva, hogy egyszeri iktatós csajszi is tudja telepíteni/kezelni, de még csak két napja szórakozunk, oszt akkor melyik file is kell nekem?

 

 

A beküldéshez.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88913)
Jahno Creative Commons License 2018.07.27 -1 0 88914

Na, én is egy Texecommal szopolok, de még leírás alapján sem megy :-D Elvileg kurva egyszerű, igaz az amúgy működő funkciók sem úgy vannak a leírásban, mint ahogy használjuk és működik az élesítés sorrendje, estébé, én meg csak simán a menübe szeretnék belépni, de még az sincs benne értelmesen. És persze néha a logika is zűrös, mikor nyomja meg a YES gombot vagy a zöld pipát, ha nem akarja elfogadni a beállítást. Áááááááá. Na, babrálom, de most egy félreérthető banko proggi jött szembe :-D

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88906)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.27 0 2 88913

"csak nem te voltál?"

 

Köztörvényes hülyék nem lehetnek reg.szerelők. Tiltya a törvény.

Előzmény: sylvanus67 (88907)
kunberci Creative Commons License 2018.07.27 0 0 88912

Te minden egyes szerelésnél, (földelő szonda) telepítésnél mérsz földelési ellenállást? Ezt azért kérdezem, mert rokonnál Eonos villanyszerelő csinálta a teljesen új bekötést. Légkábelről földkábel lett, de ő leszúrt egy 1,5 méteres "karót" és kész volt a földelés. Szépen dolgozott, de földelési ellenállást azt biztosan nem mért.

Előzmény: ötfelezős (88910)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.27 0 1 88911

"Talán elég lesz az időt beállítani rajta."

 

Nem kell találgatni, amikor három másodperc alatt megmondja, hogy mi a baja.

Beütöd hogy [*][2] és megnézed, hogy hányas gomb világít.

Ha az egyes gomb világít, akkor megnyomod még az egyest is.

A leírásban megnézed, hogy mire panaszkodik.

A végén meg a kettős kereszt [#][#] gombbal kilépsz a hibanéző üzemmórból alaphelyzetbe.

 

Amíg az akkumulátor rendben van, addig az időt nem felejti el.

Ha áramszünet lenne a lakásban, azt észrevennéd a riasztó kis sárga háromszöge nélkül is :)

Az a legvalószínűbb, hogy ideje új aksit tenni a r.központba (és a szirénába is!).

Előzmény: cucu (88909)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.27 0 0 88910

Házi módszerrel házi eredmény fog születni a földelési ellenállás mérésre.

Mivel ugyebár most is van neki a mérő környékén földelése, nagy vélhetőséggel a nullával összekötve, ez a földelés meg nincs igazán messze a most mérendőtől, tehát ez belezavar. Inkább legyen 30 % az a hiba.

cucu Creative Commons License 2018.07.27 0 0 88909

Talán elég lesz az időt beállítani rajta...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88906)
cucu Creative Commons License 2018.07.27 0 0 88908

Oké, köszi a fáradozást!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88906)
sylvanus67 Creative Commons License 2018.07.27 0 0 88907

Az én regisztrált szerelőm pont így csinálta tavaly: csak nem te voltál?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88887)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.26 -1 0 88906

Olvasd a dokumentum 25-26. oldalát (habár aki megfogalmazta, az nem állt a helyzet magaslatán, ezért ha nem értesz valamit akkor kérdezd meg itt)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88904)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.26 -1 0 88905

Nem RK55xx, hanem PK55xx, de ez a lényegen nem változtat :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88904)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.26 -1 0 88904

DSC gyártmány, valószínűleg az RK55xx as billentyűzet-család tagja.

A sárga háromszög azt jelzi, hogy valamilyen technikai hiba van.

Ha beütöd ezt: [*][2] (csillag kettő) akkor elárulja pontosan, hogy mi a hiba (az etetek többségében ez a hiba: "lassan ideje újra cserélni az  akkut").

Részletes információkhoz nézegesd át ezt: http://www.riasztobolt.hu/pictures/down/hu_tmanual_dscmind.pdf

Előzmény: cucu (88902)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.26 -1 0 88903

"Létezik valamilyen "otthoni" multiméteres, vagy bármi egyéb vizsgálat, amivel meghatározhatom a földelésem jóságát?"

 

A földelésre amikor nagyon nagy szükség van (pl nullvezető szakadás vagy készülék test-zárlat), olyankor mindig viszonylag nagy áram folyik rajta, ezért minél inkább ehhez hasonló körülményeket biztosítasz a méréshez, annál hitelesebb lesz az eredmény. Egy multiméter a pár voltjával és ezred amperével valószínűleg egészen mást fog látni, mint ami a valóságban történni fog a baj pillanatában. Tehát a mérést 230V feszültséggel és jósok amperrel (1000-2000 wattos terhelés mellett) kell elvégezni (pl. hősugárzó/vasaló). Az ellenállás mérése nem bonyolult: megméred a terhelésen folyó áramot, megméred a feszültséget és számolsz - de egy laikus (aki pl azt sem tudja, hogy mi az a lépésfeszültség)  ne babráljon feszültség alatt lévő csupasz vasakkal meg derótokkal.

Előzmény: kunberci (88894)
cucu Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88902

Köszi és Eleknek is!

 

Előzmény: Lacivill (88888)
sámli_ Creative Commons License 2018.07.26 0 2 88901

Ne keverd a hurokellenállást a földelés ellenállásával. Számottevő földelést ír elő a szabvány, ezt a gyakorlatban 10 ohm alattinak tekintjük. Megjegyzem egy 10 ohm alatti földelés kialakítása is nagy kihívás sok esetben.

Előzmény: Atis57 (88900)
Atis57 Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88900

Szia!

 

Az áramszolgáltató szeretné a 2 Ohmot -- de a gyakorlat a 4-5 Ohmot  adja.

 Persze kiszámolva - valami alacsony érték jön ki   B16 A kismegszakitó  3.5 Ohm .

B20 A  =2,8 Ohm  B25 A =2,3 OHM.  stb....

 

 A mért érték % áról beszéltem . Sokan szeretnék ezt 0,1---0,5% al megmérni.Mert a pontosság?!

 Persze  az időben változó értéket?

 

Előzmény: kunberci (88899)
kunberci Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88899

Szia. 

Köszönöm a segítséget. Egy kérdés még lenne, milyen ellenállás érték a jó? Minek a +-10%-a a jó?

Szigetelést szeretnék tenni, mivel most még csak a szerelő betont szeretnénk megcsinálni, ezért az fölé tennénk a szigetelést.

Előzmény: Atis57 (88897)
Atis57 Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88898

Szia!

 Ez itt OFF!  de remélem teszel hőszigetelést a beton alá?

Előzmény: kunberci (88892)
Atis57 Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88897

Szia!

 IGEN, -- bár feszültség alatti munkavégzés! remélem a szabályokkal tisztában vagy!

 Ilyen kapcsolásban . Az  u jelű generátor a hálózat dugalja .Rx a földelés . A fázisba beteszel egy "áramkorlátozó ellenállást " (vasaló-hajszáritó, rezsó 2-3db régi 100W izzó. )Az Amper és  a voltmérő lehet ugyanaz először Ampermérőnek kötöd be , kikapcsolsz voltmérőnek kötöd be.    utána egyszerű osztás R=U/I.

Persze elég nagy a hiba de +/- 10% , után megtudod kell-e 3k földelés.

Előzmény: kunberci (88894)
kunberci Creative Commons License 2018.07.26 0 3 88896

Én mindenki véleményét meghallgatom, de amennyiben te szakember vagy, akkor légyszíves válaszolj kérdéseimre.

Előzmény: *Steve (88895)
*Steve Creative Commons License 2018.07.26 -1 2 88895

Azt ugye tudod hogy egy tök hozzánemértő googlehuszártól kérdezel?Aki nem csak sík hülye hanem osztja is a tanácsokat rendesen ami a laikusok benyalnak......

Előzmény: kunberci (88894)
kunberci Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88894

Igen ez így van, ez egy alapon belüli feltöltés. Mivel a földelőszondák "zászlós" kivitelűek, ezért a felállást és az összekötést is 10-es metrikus csavarral, 8mm-es horganyzott köracéllal oldottam meg. Mivel a felújítás kapcsán 30 cm kavicsfeltöltést is alkalmazunk, ezért a csatlakozásokat, (összekötéseket) a kavicságyban csináltam a korrózió elkerülése végett. A két szonda egymástól 2-2,2 méterre van.

Létezik valamilyen "otthoni" multiméteres, vagy bármi egyéb vizsgálat, amivel meghatározhatom a földelésem jóságát?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88893)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88893

"Egyik szonda a fürdőben, a másik meg a konyhában."

 

Ez a távolság már kellemes.

Viszont ha jól értem, akkor az a talaj, amibe leverni készülsz a szondákat, az egy alapon belüli feltöltés, tehát közel 1 méterrel magasabban van a kinti "valódi" talajszinthez képest. Lehet, hogy ez a feltöltés is elég jó vezető anyagú ahhoz, hogy így is jó lesz a szonda földelési ellenállása, de lehet, hogy jobb lenne gödörből (a külső talajszinthez közelebbről) indítani lefelé a szondákat. Sajnos ezt előre lehetetlen megjósolni és ha jó vezető a feltöltés-talaj is, akkor feleslegesen ástad a gödröket. Pl egy okos villanyszerelő az első szonda ellenállását megmérhetné és ez alapján el lehetne dönteni, hogy a másik gödörből induljon-e (vagy esetleg már nincs is szükség rá ;).

Előzmény: kunberci (88892)
kunberci Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88892

Az ok, hogy az egész udvar térkövezve van. A villanyóra a házon belül van a kis előtérbe, ahol 5db lépcsőfok van betonozva, amit szintén nem akarok feltörni. Viszont a szennyvízcső cseréje miatt, a fürdő, konyha, előszoba, WC, spájz taposója, betonja fel lett törve, és ezekben a helyiségekben tudnám a földelést újracsinálni. A leg optimálisabban a fürdőből a bojler csövezésében tudom a vezetéket a mérőhöz elfűzni.

A végeredmény 2db 2m-es obo keresztföldelő egymástól 2m-re leütve, és tüzihorganyzott 8mm-es köracéllal összekötve. Egyik szonda a fürdőben, a másik meg a konyhában.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88886)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.26 0 1 88891

"Bocs, de ennek volt apukája,"

 

Nem baj, úgysem akartam jogdíjat kérni érte :)

Előzmény: ötfelezős (88889)
cosomega Creative Commons License 2018.07.26 -2 0 88890

Kár volt beleolvasnom. Meg kell állapítanom, a köztörvényes hülyéjének 230-as lett az IQ-ja ezzel az új találmányával.

Időben odaérjen a Szabadalmi Hivatalba.

ötfelezős Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88889

Bocs, de ennek volt apukája, a benzinmotoros döngölőre applikált cső, már régen. Sőt, annyival még gépesítettebben, hogy a dobozos UAZ hátulján volt egy csőcsonk, arra egy toldat, tetején csiga, és szépen kötéllel eresztve a döngölő.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88887)
Lacivill Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88888

230 V hiány

Előzmény: cucu (88874)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88887

Mai találmányom: Hilti TE72 véső állásban + egyedi hegy: eltompult végű vésőhegyre ráhegesztett fél méteres cső:)

Előzmény: ötfelezős (88884)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88886

Mi az oka annak, hogy a földelő szondát nem a házon kívül, valahol a főelosztó / villanyóra közelében vered le?

A két szondát egymástól legalább 2-3 méterre verném le, vagy ha csak közelebbről lehet indítani, akkor megpróbálnám ferdén leütni, lefelé egymástól távolodva.

A falra felkanyarodó horganyzott köracéltól 16 mm2-es zöld-sárga réz vezetékkel mennék az elosztóig.

Előzmény: kunberci (88872)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88885

Akkor már igazán nyugodtan alhatsz.

Előzmény: peti.olah (88883)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88884

Hát, az az igazság, már a 3 méterest is munkás dolog egyes helyeken leverni (egyszer létráról kezdtem, fél kézzel lóbálva a nagykalapácsot, aztán 3 napig nem mozgott a nyakam :D - de építkezésnél általában van egy gödör, ahonnan el lehet kezdeni). Minél hosszabb, annál jobb. De hosszúakat egymás mellé verni megint csak nem jelent olyan jó ellenállás-csökkenést.

16-ost, 18-ast, vastagabbat nem.

A mai szabvány szerint körkeresztmetszetnél 16-os a minimum, de horganyzott, rozsdamentes vagy rézbevonatos lehet csak, eccerű nem.

Előzmény: kunberci (88879)
peti.olah Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88883

Én 6 méter 16 mm-est szoktam leverni.

Előzmény: kunberci (88879)
Zs:) Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88882

Nézz körül az OBO kínálatában, nekeik van összerakható is, a semminél több.

Előzmény: kunberci (88879)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88881

"Riasztó kijelzőjén a világító sárga háromszög mit jelent?"

 

Gyártótól és típustól függ.

Add meg a riasztó pontos típusát (a dobozára remélhetőleg rá van írva) vagy fényképezd le a billentyűzetet, hátha abból ki tudjuk találni, hogy milyen fajta.

Előzmény: cucu (88874)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88880

"valóságban a 95%-a a cuccoknak elolvadósra van csinálva,"

 

A "legyen minél olcsóbb" termékcsoportoknál ez lehet, hogy így van.

Én viszont a "kifizetem bármennyit is kérsz érte, de ha elromlik, akkor visszahozom és kiverem belőled a pénzemet" kategóriájú erősítőkről beszélek.

Előzmény: pajaci (88868)
kunberci Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88879

És tömör köracélból milyen átmérőjűt, és milyen hosszút?

Előzmény: ötfelezős (88877)
kunberci Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88878

"- 35 mm2-nél minimum 16 mm2."

Ez azt jelenti, hogy az oszlopról bejövő kábel keresztmetszetét kell nézni? Három fázisom van, és elég nagy keresztmetszetű a bejövő kábel, pontosan nem tudom, hogy mekkora? Óra előtti kismegszakítóim 3x B 16. 

A megfelelő: általad használt földelő szondáról írj légyszíves egy kicsit bővebben, hogy te milyet használsz.

Előzmény: ötfelezős (88876)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88877

Én csak tömör köracélt. Egyébként a horganyozók szerint a mai horganyzás kibírja idők végeztéig (a leverést sérülés nélkül), de ki miben hisz.  Én azóta nem hiszek feltétlenül írásnak, mióta azt olvastam 73-ban, hogy nyugodjunk meg, az olajválság nem fog begyűrűzni hazánkba. :) Ezelőtt pár évtizeddel a magyar horganyzott termékek a levegőn elkezdtek rozsdásodni egy fél év múlva, nemhogy a föld alatt, kavicsokkal karcolva a leütésnél. A gyártói mentalitásunk meg ugyanaz a "jó lesz az, Józsi bá', ne tököljön" maradt.

Előzmény: kunberci (88875)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88876

Az ideális keresztmetszet:

mint a csatlakozó fázisvezetője, de

- minimum 6 mm2, és

- 35 mm2-nél minimum 16 mm2

- 35 mm2 felett a fele

 

Előzmény: kunberci (88872)
kunberci Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88875

Te a keresztföldelő helyett mit szoktál használni, illetve a vezeték keresztmetszetre tudsz valamit mondani?

Előzmény: ötfelezős (88873)
cucu Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88874

Üdv

 

Riasztó kijelzőjén a világító sárga háromszög mit jelent? Akksira utal?

ötfelezős Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88873

Jól gondoltad, csak a felület gyakorlatilag nem számít. A hossz számít.

Számít viszont az élettartam, ami a vastagsággal van összefüggésben, az meg ugye a keresztnél nem túl előnyös.

De most már mindegy. 

Legalább olyan messze legyenek egymástól, mint amilyen hosszúak.

Így már világos, minek a keresztmetszetére vagy kíváncsi.

Előzmény: kunberci (88872)
kunberci Creative Commons License 2018.07.26 0 1 88872

Jól tettem, hogy kereszt alakút vettem?

Úgy gondoltam, hogy ennek a legnagyobb a földel érintkező felülete. Nem jól gondoltam?

Milyen távolságra kellene elhelyezni a földelő szondákat egymástól?

Mivel ezek "zászlós" kivitelűek, ezért kb 2m-es horganyzott köracéllal álnék föl úgy másfél-két méter hosszan, és a két szondát is ilyen köracéllal kötném össze. A felállástól mennék Mkh vezetékkel a villanyóráig, ami kb 10-12m. Ennek a vezetéknek az ideális keresztmetszetére lennék kíváncsi?

Közelebb nem tudom telepíteni az órához a földelő szondát, a két szonda távolságát azt azonban tudom növelni.

Előzmény: ötfelezős (88870)
Zs:) Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88871

Hensel Mi

Eataon CI

Mindkettőbe lehet tenni kalapsínt és szerelőlapot is.

Előzmény: peppino (88867)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88870

 baj-e a két db szonda?

Nem de egymástól 1 m-re az eredő ellenállásuk nem az egyiknek a fele lesz, hanem csak a két harmada, saccolva, oszt így némileg pazarlás.

milyen keresztmetszetű vezetékkel menjek az óráig

Honnan? Közvetlenül a földelő végétől? Nincs azon kivezetés? Merthogy ugye egyes fajtáit 2 m-es kivezetéssel árulják.

 

Azt nem kérdezted, hogy: jól tettem-e, hogy kereszt alakút vettem? :)

 

Előzmény: kunberci (88865)
Törölt nick Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88869

Az atomerőmű is intenzív melegedésre van tervezve, az atombomba meg egyenesen robbanósra :)

Előzmény: pajaci (88868)
pajaci Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88868

Mondom, te az elméletet magyarázod, én meg a valóságot. Valóságban a 95%-a a cuccoknak elolvadósra van csinálva, nem atombiztosra.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88866)
peppino Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88867

Sziasztok,

 

Keresek egy olyan jobb minőségű villamossági dobozt, aminek a négy sarkában lecsavarozható átlátszó teteje van, és kb 20x15x6 cm méretű. Zwave relék kerülnének bele az aljára ragasztva kétoldalassal. Tudtok valami jó forrást valahol?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88866

"én meg a gyakorlatot. Elolvad mint a szar..."

 

Fogj egy komolyabb tervezésű erősítő IC-t, mondjuk autóba egy (eredeti gyártójú) TDA2005-öst, vagy komoly hangerőhöz TDA7293-ast. Szereld rá közvetlenül (tehát tökéletes hőátadással!) egy bazinagy hűtőbordára vagy pl egy ventilátorral hűtött processzorhűtőre. Indítsd el  a gyárilag ajánlott beállításokkal és maximális teljesítményen, majd próbáld tönkretenni a kimenet túlterhelésével vagy rövidre zárásával. Nem fog sikerülni.

Előzmény: pajaci (88859)
kunberci Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88865

Sziasztok.

Ház felújítás kapcsán cserélném a földelést. Az új földelésnek a helye a fürdő aljzatbetonja alatt lenne. Földelést nem tudok mérni, de ettől eltekintve, a legjobbat szeretném csinálni. 2db obos 2m-es keresztföldelőm  van. Kb 1m-es távolságra tudom őket leverni egymástól. A talaj feketeföld, de azért kavics is akad benne. Tűzi horganyzott 8-as köracéllal lenne összekötve. 

https://daniella.hu/villamvedelem-kis-es-nagykereskedes/foldelo-szondak/keresztfoldelo2mzaszlosobo5003024-5584.

A kérdésem az lenne, hogy baj-e a két db szonda?

A villanyóra távolsága kb 12m, azaz milyen keresztmetszetű vezetékkel menjek az óráig?

A kádra követlenül is ráköthetem, vagy a nullával történő egyesítés után?

pajaci Creative Commons License 2018.07.26 0 1 88864

Ilyen műszaki szempontokból, amikbe végerősítő van beépítve, a 95%-uk szar.

 

Zenei teljesítményhez és nem a szinuszoshoz méretezett hűtőborda (1/4 méretű), a félvezetők csavarral és szigetelőgyűrűvel vannak lefogatva, rengeteg pasztát nyomnak alá, rosszul szellőzik a készülékház.

Előzmény: Jahno (88862)
GeriSoft07 Creative Commons License 2018.07.26 0 0 88863

Kérdés hogy milyen erősítőről beszélünk? A-B-C-D osztály? nem egy a jel-emelkedési sebességük, és van amit csak külön rövidzár és koppanásgátló véd meg, egyébként elhalálozik, cseréba marha jól szól, és kiegészítő fűtésnek is alkalmas :)

Előzmény: Jahno (88862)
Jahno Creative Commons License 2018.07.25 0 0 88862

Kérdés erősítőtől beszélünk, vagy valami szirszarról?

Előzmény: pajaci (88853)
pajaci Creative Commons License 2018.07.25 0 0 88861

Ismered a viccet az elméletről és a gyakorlatról?

 

-Te apa,mi a különbség az elmélet és a gyakorlat között? -kérdezi a kisfiú az apukáját.
-Gyere fiam, mindjárt elmagyarázom.
Odamegy az apuka 18 éves lányához.
-Te lányom, 10 ezer dollárért lefeküdnél egy csupa izom, keményf*szú néger pasival?
- Hát apám, azt hiszem, igen.
Megkérdezi ugyanezt a feleségétől is.
- Hát Józsi, kell a pénz, azt hiszem lefeküdnék vele. - hangzik a válsz.
- És te mama, lefeküdnél 10 ezer dollárért egy keményf*szú, marcona néger pasassal? - kérdezi az anyósát is.
-Hát fiam, énbennem nagy kárt már nem tesz, lefeküdnék vele.
Ekkor a fiához fordul: - Látod fiam, elméletileg van 30 ezer dollárunk, gyakorlatilag 3 k***ával élünk együtt.

Előzmény: sámli_ (88860)
sámli_ Creative Commons License 2018.07.25 0 1 88860

Nem értek hozzá, de gyanítom ez olyan mint a kapcsoló üzemű tápok zárlatvédelme. Kilenc esetben teszi a dolgát, a tizediknél elszáll. :D

Előzmény: pajaci (88859)
pajaci Creative Commons License 2018.07.25 0 0 88859

Te az elméletet mondod, én meg a gyakorlatot. Elolvad mint a szar...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88858)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.25 0 1 88858

Az erősítőkbe épített túláramvédelmet ne úgy képzeld el, mint egy kismegszakítót, amely percekig is gondolkodik mielőtt lekapcsol. Az erősítőkbe beépített tranzisztor szükség esetén egy milliomod másodperc alatt módosítja a végfok tranzisztor áramát, tehát bármi történik nem engedi a fejlesztő által megálmodott érték fölé.

Ha az erősítődben normál 4 ohm terhelés mellett a végfok tranyón max 1,58A folyik, akkor a tervező úgy méretezi a belső áramfigyelést, hogy az SOHA ne engedje az áramot mondjuk 2 amper fölé. Ha egy ilyen erősítőre 1 ohmos hangszórót kötünk, akkor az erősítőnek kétféle üzemmódja lesz:

- kis hangerőnél a szinuszhullámoknak még a csúcs-árama is 2A alatt lesz, tehát az áramvédelemnek nincs semmi dolga, tehát egy bizonyos hangerő alatt az erősítő még 1 ohmos hangszóróval is hifi erősítőként működik

- ezt a hangerő szintet túllépve a szinuszhullámok csúcsainál már akkora áram PRÓBÁL folyni a végfok tranzisztoron, amit már a védelem nem engedélyez, ezért az áramvédelem először csak a szinusz hullámok csúcsait "csapja le" egyenesre (enyhe, alig észvehető torzítás), a hangerő növekedésével a jelenség egyre durvább, akár egészen a (majdnem) négyszögjelig (heavy metal torzító).

Okos erősítő konstruktőr úgy méretezi a végfok tranzisztor terhelhetőségét  és hűtését (disszipáció), hogy az az előforduló legdurvább (50%-os kitöltésű és a te esetedben 2 amperes) négyszögjelet akár a világ végéig is kényelmesen tartani tudja.

Ugyanez játszódik le akkor is, amikor az okosan tervezett erősítő kimenetét teljes hangerő mellett egyszerűen rövidre zárjuk: a végfok egyszerűen átkapcsol 2 amperes "négyszög-áramgenerátor" ütemmódba és türelmesen várakozik akár éveken át (miközben a tervező által  engedélyezett disszipációval fűti a hűtőbordákat :)

 

Egy profi színpadi erősítőnek ezeket a dolgokat simán kezelni kell, mert vannak olyan színpadi erősítők, melyeket  életük során több százszor költöztetnek, márpedig egy ideiglenesen ezerszer is összerakott rendszerben egy vezeték szakadás vagy egy rövidzár egyáltalán nem csodaszámba menő esemény. Amelyik gyártó erősítője nem tudja kezelni ezeket az eseményeket, az nem tud eladni a piacon egynél több erősítőt (illetve azt sem, mert másnap a színpadi technikus visszaviszi a boltba és ütlegelni kezdi az eladót :)

Előzmény: pajaci (88853)
Törölt nick Creative Commons License 2018.07.25 0 0 88857

1kHz-es szinuszhullámnál.

Előzmény: pajaci (88856)
pajaci Creative Commons License 2018.07.25 0 0 88856

Nem.

 

"Vegyük a pillanatnyi csúcs értékeket a szinuszhullámnál"

Előzmény: Törölt nick (88855)
Törölt nick Creative Commons License 2018.07.25 0 0 88855

És ugye minden hangszóróérték és paraméter 1kHz-en mérve értendő.

Előzmény: pajaci (88853)
pajaci Creative Commons License 2018.07.25 0 0 88854

Előzmény: pajaci (88853)
pajaci Creative Commons License 2018.07.25 0 2 88853

14V tápfesznél 5W-ot tud ez az erősítő 4ohmon 1% torzítás mellett. Vegyük a pillanatnyi csúcs értékeket a szinuszhullámnál, akkor 10W a teljesítmény.

 

4ohm esetén a tranzisztoron 7.68V esik, a hangszóróra 6.32V jut, és 1.58A

1ohm esetén a tranzisztoron 10.8V esik, a hangszóróra 3.16V jut, és 3.16A

Első estben 12.13W fűti a tranzisztort, a másodikban 34.25W, miközben azonos a hangszóróra jutó teljesítmény.

Egy zenei anyagnak maximum 25% a kitöltési tényezője (mivel nem egy folyamatos csúcstól csúcsig szinuszhullám végig). A hűtőbordákat is ez alapján méretezik a kereskedelmi átlag erősítőkben.

 

Tehát szerencsétlen erősítő védelme mire bekapcsol 1ohmos terhelésnél, addigra elolvadt már a jövő hét is.

 

Most csináltam egy erősítőt, 2x30W-os, de én biztosra mentem. 1.4kg-os alu hűtőbordára raktam...

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88820)
Lacivill Creative Commons License 2018.07.25 0 0 88852

Igen, és könnyen oldható is.

Előzmény: cityba (88851)
cityba Creative Commons License 2018.07.25 0 0 88851

A kábeleket csak be kell dugni mint a wagóba? ha igen rég vártam erre :P 

Előzmény: gergerg (88848)
Lacivill Creative Commons License 2018.07.25 0 0 88850

Nekem is tetszik, kár, hogy nincs hosszabb verzióban 2*12 pl.

Előzmény: gergerg (88848)
gergerg Creative Commons License 2018.07.25 0 0 88849

Szívesen!

Előzmény: .:NRW:. (88847)
gergerg Creative Commons License 2018.07.25 0 2 88848
.:NRW:. Creative Commons License 2018.07.25 0 0 88847

Nem,  van a vezeteknek és a sorolosinnek is kulon helye. 

Köszönöm a segítséget! 

Előzmény: gergerg (88846)
gergerg Creative Commons License 2018.07.25 0 0 88846

Ha nem ugyanabba a lyukba megy a csap meg az alumínium vezeték, akkor nincs. (ABB-vel kb soha nem dolgoztam még)

Előzmény: gergerg (88842)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.25 0 0 88845

"nem kell a szuperbasszus, meg az ablakrezgető hangerő."

 

A kis rádiód 1,2 wattjával igen nehéz lenne ablakot rezegtetni :)

Kellemes basszus viszont kevés wattal is megoldható, persze ehhez nem alkalmasak a miniatűr zseb-hangfalak :) de ha pl álmennyezet van, akkor viszonylag olcsón is lehetnek szép mélyhangjaid.

 

"elméletileg stereoban menne"

 

Ennek a kis rádiónak csak egy csatornás kimenete van, tehát akárhány hangszórót ráköthetsz, az soha nem lesz sztereo. De egy konyhában nem is azért szól a zene, hogy élvezd a sztereo térhatást :) tökéletes oda a mono hangzás is.

Előzmény: Bucsek (88844)
Bucsek Creative Commons License 2018.07.25 0 0 88844

Fú köszi a válaszokat tényleg srácok, de ne essetek egymásnak :)

 

Én mondjuk teljesen kuka vagyok a hangcuccokhoz, de háttér zenét szeretnénk, szóval tényleg nem kell a szuperbasszus, meg az ablakrezgető hangerő.

 

Legjobb lehetőség nekem ez a kis spot hangszóró lenne (Legrand 16ohmos és 2db, elméletileg stereoban menne), álmennyezetbe lenne szerelve és ha annyira szól, hogy ha sistereg a kukta hallom a zenét, már jó :)

 

köszönöm a válaszokat és a segítséget

 

 

Előzmény: peppino (88829)
.:NRW:. Creative Commons License 2018.07.25 0 0 88843

A kismegszakitó ABB.  Nem villas, hanem csapos sin valo hozzá. Van jelentősége? 

Előzmény: gergerg (88842)
gergerg Creative Commons License 2018.07.25 0 0 88842

A betáp fázisok is mehetnek a kismegszakítóba közvetlenül, a fésűs sín a csavar feje alá megy, tehát közvetlenül nem találkoznak. Ami lényeges hogy a kismegszakító olyan legyen amihez jó a villás fésűs sín.

 

Előzmény: gergerg (88841)
gergerg Creative Commons License 2018.07.25 0 0 88841

Igen. Ha nagyon jó akarsz lenni, akkor az alumínium végét hajtsd vissza, hogy duplán legyen a kismegszakítóba. (nagyobb felületen érintkezik) A sorkapocshoz ne felejts el végzáró lapot  és bakot venni.

Előzmény: .:NRW:. (88840)
.:NRW:. Creative Commons License 2018.07.25 0 0 88840

Köszönöm. 

Elég csak a nullához hasznalni a weidmuller sorkapcsot? Alu fázis mehet direkt a kismegszakitóra? 

Előzmény: gergerg (88839)
gergerg Creative Commons License 2018.07.24 0 0 88839

Pen bontáshoz 

Fázisok osztásához

Alumínium nullákhoz

(aztán erről mehetsz rézzel a gyári sínre)

 

 

 

 

Előzmény: .:NRW:. (88835)
*Steve Creative Commons License 2018.07.24 0 2 88838

Fi relé

Előzmény: .:NRW:. (88837)
.:NRW:. Creative Commons License 2018.07.24 0 0 88837

Köszi,de valami rögzíhető/kulturált megoldásra gondoltam, nem csak úgy az egészet a levegőbe...

Előzmény: Törölt nick (88836)
Törölt nick Creative Commons License 2018.07.24 0 0 88836

Annyiszor volt már róla szó, hogy én is betéve tudom a választ:

Wago+alupaszta.

Előzmény: .:NRW:. (88835)
.:NRW:. Creative Commons License 2018.07.24 0 0 88835

Sziasztok, 

 

lakáselosztóban (sajnos) tömör alu bejövő illetve alu es réz elmenő kábelek (szintén tömör) vannak.

Hogyan/milyen elemekkel lehet megoldani a PEN szétválasztást, illetve a kismegszakitókhoz valo megfelelő minőségű csatlakozást? 

 

Előre is köszönöm 

ötfelezős Creative Commons License 2018.07.24 0 1 88834

digitális skálán mindegy

Hát csak jobban belenézve nem egészen úgy van, ahogy gondolod.

A digitális műszernél egyrészt a méréshatár százalékában fejezik ki a hibát, másrészt az utolsó kijelzett érték  számjegyeiben.

És igen sok műszernél 200 V az egyik  méréshatár, a következő meg 600. Főleg az ócó műszereknél, amit nem sajnál az ember hordozni, mondjuk a Conradtól a 10 eFt-os VC 155. Nem akartam az 1500 Ft-os kategóriát említeni, amiből kaptam hármat is. :D És ráadásul a 200 V-os méréshatárnál az utolsó érték tizedes, 600 V-nál meg az egész. Szóval, ha váltakozó feszültségnél  a hiba 1,6 %  + 4 digit, akkor

199 V-ot meg tudnám mérni +/- 3,6 V hibával

201 V-ot meg +/- 7 V hibával.

Ez utóbbi már mindenféle megállapítást megkérdőjelez, hiszen pont arra lennék kíváncsi, hogy most 220 vagy 230 V van itt előttem a drótban. Persze, ez a legkedvezőtlenebb eset, mikor mindkét hiba a megengedett maximális, és a két hiba egy irányba hat, ami nem is valószínű, de hát kevés ember szórakozik a saját voltmérőjének a komoly hitelesítésével.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88824)
GeriSoft07 Creative Commons License 2018.07.24 0 1 88833

nem éééérted? Nem mehet tönkre, mert MekkElekElmebeteg izé Ezermester szerint nem mehet tönkre! Ha tönkre megy, szar volt, és nem az ő hibája!

És mint kiderült, ő már hangosító szakember is, aki hangosító berendezéseket hitelesített! na!

Előzmény: Törölt nick (88831)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.24 0 2 88832

Így van, teljesen logikus és helytálló megállapítás.

 

 

Előzmény: ficere50 (88830)
Törölt nick Creative Commons License 2018.07.24 0 1 88831

"Ismeretlen megbízhatóságú színpadi hangerősítőket úgy teszteltem, hogy ..." 

Ha elpukkant ki is fizetted? Mert gondolom elég drága egy ilyen cucc ahhoz hogy a gazdája ne nézze jó szemmel a tesztelgetést.

Autóval is nekimész a betonfalnak hogy működik-e a légzsák, meg a gyűrődési zóna?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88825)
ficere50 Creative Commons License 2018.07.24 0 1 88830

Pont ezért írtam az alábbi mondatomat:

 

 Az eredeti kérdésnél én csak egy hasznos választ adnék: semmiképp ne legyen az eredő impedancia kisebb a végfok tervezett kimeneti impedanciájánál. Ennyi elég  a mi mostani esetünkben.

Előzmény: Mutual Friend (88827)
peppino Creative Commons License 2018.07.24 0 2 88829

Mielőtt egymásnak esnétek, nekem van egy ilyen rádióm a fürdőszobában, és annak idején tesztelgettem jó néhány hangszóróval. 

Kb olyan kis fos IC van benne, hogy tökmindegy mit akasztottam rá, egyformán szólt. Nagyon kis teljesítményű, nagy basszusra ne számítsatok, én vettem két 16-os két utas hajóhangszórót, ami egyébként szépen szól, és azt kötöttem rá. Egy fürdőben elég, azt gondolom a konyhába is tökéletes.


Ma már tuti multiroom-ban gondolkodnék, egy ilyenben.

acmilan1899 Creative Commons License 2018.07.24 0 0 88828

Panelről van szó igazából, ezért (is) lenne jó megoldás a karton. Egyrészt nem kéne vésni (talán?), ergó olcsóbb lenne a vége, másrészt gyorsabb lenne mind a villanyszerelés, mind a festés/burkolás is. Akkor ezek szerint ez működőképes ahogy elképzelem, szuper. Köszi!

Előzmény: sámli_ (88813)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.24 -1 2 88827

Most egy konyhai cuccról beszélünk nem a A38-as hajó hangrendszeréről. :)

 

 

Én kiherélten egy orister SE1015 erősítőt otthon csak a végfokot hagytam benne, tettem elé egy azt hiszem 47K A (log) sztereo potit es walkman kimenetről hajtom.

tettem rá valami hangfalat, rögtön 2 párat oszt megy 10 éve.

 

 

Előzmény: ficere50 (88826)
ficere50 Creative Commons License 2018.07.24 0 1 88826

Rengeteg hozzászólás született hangfal-impedancia ügyben, de senki nem írt arról, hogy melyik ajánlott és az azt figyelmen kívül hagyott impedanciánál hogyan alakulnak a torzítási tényezők... (harmonikus és linearitási)

én ezt nem hagynám figyelmen kívül, pláne igényes erősítők/hangfalak esetén.

 Az eredeti kérdésnél én csak egy hasznos választ adnék: semmiképp ne legyen az eredő impedancia kisebb a végfok tervezett kimeneti impedanciájánál. Ennyi elég  a mi mostani esetünkben.

Senki nem említette például a többutas hangfalak esetét, ahol a beépített hangváltók is frekvencia-függő impedanciát produkálnak a végfokok felé...vagy akár a használt hangsugárzó hatásfokát.

Ezért én nem egyszerűsítenék sima teljesítmény-képletekre ebben az esetben.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.24 0 0 88825

"Rengeteg leégett végfok cáfolja az elméleted."

 

Ne gagyi cuccokra gondolj.

Ismeretlen megbízhatóságú színpadi hangerősítőket úgy teszteltem, hogy teljes hangerőnél bekapcsoltam egy rövidzárat (nem vicc). Rajta hagytam egy percig, majd  kirántottam a csatlakozót (nulla ohmos hangfalból lett végtelen ohm).  Volt egy kb 1000 wattos műterhelésem (ipari kemence fűtőszálból), rajta egy rövidzár kapcsolóval ilyen célra.

Amelyik ezt nem bírta, az komolytalan erősítő.

Csináltam pl diszkóba olyan világítást, amiben 12 voltos reflektor izzók egy régi 4x60 wattos hangerősítő hangszóró kimenetére voltak kötve, az villogtatta őket zenére évekig.

Egy normális erősítőnek mindez rutin feladat.

 

"Amiben van korlátozás, az is csak ideig óráig véd, utána elolvad minden. kb. 150foknál szoktak bekapcsolni a hővédelmek"

 

A komoly erősítőkben nem csak hővédelem, de ÁRAMfigyelés is van, ami túláram esetén azonnal leveszi a teljesítményt (a komolyabbakban már 50 éve is volt ilyen), tehát a probléma többnyire el sem jut a túlmelegedésig. Manapság már valószínűleg lehetetlen olyan IC-t vásárolni,  amely nem tudja ezt.

 

Kerestem egy rajzot, amin megnézheted, hogy hogyan működik az egyik legegyszerűbb áramvédelem: IT VAN

Amikor valami miatt túl nagy áram jut a Q18 végfok tranzisztorra, akkor megnő a feszültség az R45 ellenálláson. Ez a megnövekedett feszültség odaszól a Q10 tranzisztornak, hogy vegye kisebbre a Q18 vezérlését. Ezáltal a Q18 elkezd lezárni (csökkenteni az áramot) addig, amíg meg nem szűnik a probléma. Ez egy önszabályzó rendszer, tehát az erősítő kimenetét akár teljesen rövidre zárhatod, a végfok tranzisztoron soha nem fog több áram folyni, mint amennyit a tervező megengedett számára. És ha a végfok tranzisztor hűtése úgy van méretezve, hogy ezt a lecsökkentett áramot az idők végezetéig tartani tudja túlmelegedés nélkül, akkor az erősítőn akár ezer évig is rajta maradhat a rövidzár. Ha pedig nem rövidzár van rajta, hanem csak a javasoltnál alacsonyabb impedanciájú hangszóró, akkor a Q10 természetesen csak egy kicsit csökkent a Q18 vezérlésén, ezért a hangszóró szólni fog, csak éppen halkabban, mert a védelem visszafogja az erősítőt. Ezért van az, hogy ezek az erősítők X ohmon a legerősebbek, több ohmmal azért halkabbak mert több az ohm, kevesebb ohm esetén meg azért halkabbak, mert közbeszól az áramvédelem. A híres ősrégi Quad405 erősítő pl kb 6 ohmos hangfallal szól a leghangosabban.

 

Ehhez hasonló áramvédelmi megoldást szinte minden korszerű erősítő kapcsolási rajzán megtalálhatsz. Keresd a végfok tranzisztor áramába beiktatott kis értékű ellenállásról visszafelé menő vezetéket :)

Előzmény: pajaci (88822)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.24 0 0 88824

"bár én továbbgondoltam ezt már régen, egy eltolt nullapontú méréshatár is kéne, mert a 230 körüli feszültségproblémákat nem lehet 300-500-700-1000 V-os méréshatárokkal szokásos hibasávokkal pontosan látni."

 

Arra gondolsz hogy a digitális műszerek bemeneti analóg részén a feszültség-mintavételezés nem elég pontos pl a max. méréshatár legalsó negyedében? Olcsó műszernél a gazdi feladata, hogy ne legyen annyira hülye, hogy 12 voltot 750V-os méréshatárral mérjen, az okos műszer meg magától kapcsol át az optimális méréshatárra.

 

Ha a mért érték kijelzésére gondolsz: digitális skálán mindegy, analóg skálán viszont valóban nagy okosság lenne, ha a teljes méréshatárnak egy kiválasztott szelete fedné le a teljes skálát, pl a skála alsó vége 210V-nál kezdődne és a felső vége 240V-nál végződne.

 

Autókban is egetverő hülyeség a mutatós kilométeróra, hiszen a sofőr a vezetés közben rendelkezésére álló egy pillanat alatt csak a mutató szögét tudja DURVÁN megsaccolni, márpedig ahhoz nem kell semmilyen műszar, hogy most KÁBÉ negyvennel vagy nyolcvannal megyek... ahhoz viszont valóban kellene műszer, hogy most éppen 48 vagy 52  a sebességem, ezt viszont  nem lehet leolvasni egy 0-240 közé kalibrált számlapról ezért az összes mutatós sebességmérő óra helyébe digitális kijelzőket kéne tenni. A luxus autókban esetleg lehetne a digitális kijelző MELLETT olyan mutatós műszer is, ami mindig egy kiválasztott kis sebességtartományt mutat széles skálán, tehát amikor városban haladunk, akkor  pl 25-70 között mutatna, lenne egy városon kívüli és egy autópálya méréshatár-tartománya is.

Előzmény: ötfelezős (88814)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.24 0 1 88823

- 4 ohm körül adja le a maximális teljesítményt

- a gyártó nem szeretne vásárlói reklamációkat, hogy túl halkan szól, ezért 8 ohmban határozta meg a felső javasolt értéket.

 

 

Mondom P= U2/Rb !

 

 

Vannak mélynyomók amik 2 ohmosak, de azok tényleg 2*4 ohm párhuzamosak.

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88820)
pajaci Creative Commons License 2018.07.24 0 0 88822

Ezt inkább ne terjeszd!

 

Rengeteg leégett végfok cáfolja az elméleted. Amiben van korlátozás, az is csak ideig óráig véd, utána elolvad minden. kb. 150foknál szoktak bekapcsolni a hővédelmek.

 

Szóval kisebb OHM értékű hangfalat sose csatlakoztassunk az erősítőre, mint az előírt minimum!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88820)
GeriSoft07 Creative Commons License 2018.07.24 -2 0 88821

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88820)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.24 -2 0 88820

"gyári doksiban is az van, hogy 4-8 Ohm. Na jó, de akkor most 4 vagy 8, vagy mennyi?"

 

Ma már gyakorlatilag nem létezi olyan végfok, amelynek nincs kimeneti túláramvédelme (és az alkatrészek is tápfeszültség fölé vannak méretezve), tehát 0,1-től 1000 ohmig bármilyen hangszórót rá lehet kötni, nem lesz semmi baja. Persze minden erősítőnek van egy optimális terhelő impedanciája (amire a tervező méretezte),

- ennél kevesebb ohmos hangszóróval nagy hangerő esetén az áramvédelem korlátozni fogja a hangerőt (plusz torzítást is vihet be),

- ennél több ohm esetén pedig csökken a leadható maximális hangerő.

Tehát ha egy erősítőre "4-8 ohm" van írva, az valószínűleg

- 4 ohm körül adja le a maximális teljesítményt

- a gyártó nem szeretne vásárlói reklamációkat, hogy túl halkan szól, ezért 8 ohmban határozta meg a felső javasolt értéket.

 

Laikusok azt hiszik, hogy egy erősítő a túl magas impedanciától is tönkre mehet, de gondoljunk bele, hogy amikor bedugjuk a fejhalhatót, akkor egy kis kapcsoló leválasztja a hangfalakat és az erősítő kimenetén sokszor csak a fejhallgató impedanciája marad, ami lehet akár 32 ohmos, de akár 600 ohmos is (a 600 ohmosakat persze csöves erősítőkhöz gyártják, de a hülyékre is kell számítani :). 

Elméletileg lehetséges gagyi konstrukciójú erősítőknél, hogy egyes kimeneti alkatrészeket alulméreteznek feszültségre, de ép eszű fejlesztő nem csinál olyan erősítőt, ami tönkremegy pl attól, hogy nagy hangerőnél kicsúszik a csatlakozó vagy elszakad a hangszóró vezetéke (tehát a hangszóró hirtelen végtelenül sok ohmos lesz), de vacak házibarkács illetve 40 éves home erősítőknél még előfordulhat ilyesmi (színpadi/ipari cuccoknál már 40 éve is alapkövetelmény volt, hogy a kimeneti fokozat minden alkatrésze viselje el akár a teljes tápfeszültséget is).

Előzmény: Jahno (88807)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.24 0 0 88819

A bácsik - vélelmezem - tetszenek tudni olvasni ?

 

Na fussatok neki mégegyszer a hozzászólásomnak!

pajaci Creative Commons License 2018.07.24 0 1 88818

"No szóval a konyhában bármit ráköthetsz ha elbírja az erősítő kimenete."

 

...ha az a bármi, nagyobb impedanciájú az erősítőre írt minimumnál. Különben olvadhat a végfok.

Előzmény: Mutual Friend (88816)
GeriSoft07 Creative Commons License 2018.07.24 0 1 88817

"A 2-4-8-16 ohm történet igazából egy örökség a csöves világból mert ott a (hang)kicsatolás transzformátorral történt és a szekunder oldalhoz kellett illeszteni az impedanciát. 

 

Amióta megjelentek a félvezetős erősítők ott igazából nem értelmezett ez a dolog."

 

Hajjaj, van itt gond, komám...

Tehát egy félvezetésnél mindegy, hogy mekkora áram folyik rajta? naaaaa......

Előzmény: Mutual Friend (88816)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.24 -1 0 88816

Tegyük rendbe ezt a történetet mert szerintem sok sületlenség elhangzott ezzel kapcsolatban.

 

A 2-4-8-16 ohm történet igazából egy örökség a csöves világból mert ott a (hang)kicsatolás transzformátorral történt és a szekunder oldalhoz kellett illeszteni az impedanciát. 

 

Amióta megjelentek a félvezetős erősítők ott igazából nem értelmezett ez a dolog.

 

Ha veszünk egy 12V-os tápról működő erősítőt (auto) akkor egy 4 ohmos  hangszóró u2/r képlettel max 36Wos tudott lenni  de inkább kevesebb a maradék feszültségek miatt. Természetesen feltételezzük hogy a félvezetők és a betáp teljesítménye illeszkedik a ~36W teljesítményhez.

 

Ugyanez a konfiguráció 8 ohmos hangszóróval csak ~18W. Itt jön képbe a 3dB azaz a félteljesítmény.

 

No szóval a konyhában bármit ráköthetsz ha elbírja az erősítő kimenete. :)

 

 

 

 

Előzmény: Bucsek (88779)
Bucsek Creative Commons License 2018.07.24 0 0 88815

Köszi szépen a segítséget :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88784)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.24 -1 2 88814

Bocsánat, de nem. :)

Mekk műszerről beszélt. Ő arra gondolt, hogy van egy multiméter, ami füttyre, tapsra, kacsintásra, gombnyomásra ugyanazt a terhelést megadja, mint a feszültségkémlelők. És ebben nagyon igaza van, ez lenne a 2in1, bár én továbbgondoltam ezt már régen, egy eltolt nullapontú méréshatár is kéne, mert a 230 körüli feszültségproblémákat nem lehet 300-500-700-1000 V-os méréshatárokkal szokásos hibasávokkal pontosan látni.

Mekk Elek csak abban rossz, amiben rossz, de abban jó, amiben jó. :)

Előzmény: ficere50 (88805)
sámli_ Creative Commons License 2018.07.24 0 1 88813

Nincs gond a gipszkartonnal, feltéve, ha tisztességesen felragasztják. Abban az esetben könnyebbség, ha nem csövezve hanem MM-fallal szerel a villanyszerelőd. Csövezésnél legfeljebb akkor, ha a jelenlegi vakolat elég vastag, mert nem kell a téglát is vésni, marni.

Előzmény: acmilan1899 (88809)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.24 0 1 88812

A piacon már minden olyan eszköz ott van évek óta ami egy villanyszerelőnek kellhet ... :)

Előzmény: ficere50 (88805)
GeriSoft07 Creative Commons License 2018.07.24 -1 2 88811

Megint nem tudsz olvasni, de írtál egy anekdótát.

egy 200W 8ohmos erősítőre 8ohmos hangszórót és egy 200W 4ohmos erősítőre 4ohmos hangszóró volt a példám, amiben mégis a 8ohmos a "hangosabb"

 

Leülhetsz, egyes szövegértésből.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88806)
Törölt nick Creative Commons License 2018.07.24 0 1 88810

Milyen falat akar elsumákolni a pingász??? Hogy lenne már jobb egy pótlék, mint a tisztességes vakolat? A drótokat nálad ugyanúgy bele kell rakni a falba a feltaknyolt gipszkartonnal csak bajod lesz. Persze, haladós, hűdesima, de az akkor is csak egy rátaknyolt pótlék lesz, nem tisztességes munka.

Előzmény: acmilan1899 (88809)
acmilan1899 Creative Commons License 2018.07.24 0 0 88809

Sziasztok! Ha a festőm azt javasolja, hogy glett helyett burkoljuk telibe a falakat gipszkartonnal mert az gyorsabb és olcsóbb, (közvetlenül falra ragasztva értve) az segítség a villanyszerelőmnek is, vagy attól még ugyanúgy be kell vésni a vezetékeket a betonba és semmire sem elég az az 1cm mélység amit a karton ad?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.24 0 0 88808

"Hídba kötött végfokkal kilehet venni 14V-on 4ohmra 20W-ot."

 

Ez is igaz. A komolyabb autórádió gyártók az ilyen hídba kötött erősítős kimenetekre írják, hogy 4x 50 watt.  Ha a rádió hangszóró csatlakozójának egyik pontja sincs összeköttetésben az autó negatív tápjával, akkor valószínűleg ilyen hídkapcsolású (16-20 wattos) erősítő kimenettel van dolgunk.

Előzmény: pajaci (88804)
Jahno Creative Commons License 2018.07.24 0 0 88807

Én most éppen szopolok egy cuccal, a végén még ki kell menni megmérni, mert gyári doksiban is az van, hogy 4-8 Ohm. Na jó, de akkor most 4 vagy 8, vagy mennyi?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88806)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.24 0 0 88806

Konyhai háttérzenénél tényleg nem számít, ha egy 4 ohmos erősítőre 8 ohmos hangszórót teszünk, hiszen egy konyharádió soha nincs teljes hangerőn.

De az általam felhozott példáknál egy hiányzó 3 decibel

- okozhat tízszeres torzítást pl csúcsra járatott (fix elvárt hangnyomású) színpadi rendszernél (pl nézd meg ezen a képen az erősítő torzítását 80W 8 ohmos és 80W 4 ohmos üzemmódnál)

- okozhat élvezhetetlenné váló hangképet (igazán hifi zenehallgatásnál hiányos frekvencia-tartomány)

 

"mert van 8ohmos 92db/w/m és 4ohmos 84db/w/m hangszóró is, és ebben az esetben pl ezzel a 8ohmossal leüvöltöm a 4ohmost bármikor."

 

Ha egy példában egy rendszer egyetlen jellemzőjének megváltozását vizsgáljuk, akkor úgy kell tekinteni, hogy az összes többi jellemző változatlan marad. Nem változtatgatod meg önkényesen a rendszer másik száz jellemzőjét is, csak azért hogy ne legyen értelme annak, amit írok :)

Előzmény: GeriSoft07 (88791)
ficere50 Creative Commons License 2018.07.23 0 1 88805

Uraim! Tessenek visszaolvasni! Itt nem egy feszvizsgáló beszerzése, kiválasztása, ára volt az eredeti téma, hanem az, hogy Mekkmesternek mutassak egy olyan eszközt, amit hiányolt a piacon!

Ennyi...

Előzmény: Mutual Friend (88799)
pajaci Creative Commons License 2018.07.23 0 0 88804

Hídba kötött végfokkal kilehet venni 14V-on 4ohmra 20W-ot.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88801)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.23 0 0 88803

Egy haver megkért, hogy csináljak neki élvezhető zenét a kocsijába olcsón. Csináltattam vele egy új kalaptartót 3 centis rétegelt lemezből beleraktam két 25 centis keményperemes hangszórót, kapott két filléres hangszórót a műszerfalba. A két kis hangszóró kap maximum 4-4 wattot a rádiótól, a két nagy hangszóró kap összesen kb 20 wattot egy erősítőtől. Gyanakodva nézett végig, de a fenntartásai rögtön elmúltak, amikor  Bach D-moll fúgájának pedálos részeivel megzörgettem a rendszámtábláját ;)

...ráadásul kidobhatta a csomagtartóból a régi (állítólag kétszáz wattos ;) szubládát, tehát újra pakolható lett az egész csomagtartója.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88801)
Jahno Creative Commons License 2018.07.23 0 0 88802

Vagy az 50 wattos laptop USB csatijára dugható bármi.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88801)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.23 0 0 88801

Igen a kínai PMPO watt-számítási képlet mára világszerte elterjedt :) sőt egyes vastag arcbőrű gyártók tovább is fejlesztették (gondolom négyzetre emeléssel).

Akinek van kis esze meg számológépe, az ki tudja számolni, hogy az autóban fellelhető  13 voltos feszültségből maximum hány wattos erősítőt lehet kihozni 4 ohmos terhelés esetén: fél szinuszhullám = fél feszültség (6,5V) mínusz a végfok tranzisztor feszültség-esése (5,8V) és ez a szinusz csúcsfezültsége, ennek csak az effektív feszültségével szabad számolnunk, ami mindössze 4,1V amivel egy 4 ohmos hangszóró mindössze 4 wattot tud ténylegesen. Na ezekre az autórádiókra írnak 4x40 - 4x50 wattot :)))

 

Persze ha az erősítőben nem csak 13V van, hanem van ott egy feszültségemelős tápegység, akkor persze tudhat az erősítő akár valódi 50 wattot is, de ezeket az erősítőket már 400-1000 wattosként árusítják :)

Előzmény: pajaci (88792)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.23 0 0 88800

"Tisztelt Fejlesztő Úr!  A számkijelzést nem tetszik(tudni) értelmezni talán, csak hangra ragál Ön?"

 

A Fejlesztő Úr már számos esetben mért feszültséget olyan helyzetben, amikor vagy nem lehetett jól rálátni a műszer kijelzőjére vagy életveszélyes volt a két kezed helyett más irányba nézelődni. Ezért a Fejlesztő Úr egyszer régen barkácsolt (kiFejlesztett) magának egy olyan fezültségkémlelőt, aminek a hangja a feszültség függvényében változott: minél magasabb volt a feszültség, annál magasabb volt a hangja tehát a ketyere hangjából halottad pl hogy éppen 230 vagy 400V-ot mér.  De egy villanyszerelő elkunyerálta tőlem (pontosabban adott érte cserébe egy magnót), azóta nem volt kedvem újat barkácsolni, viszont azóta keresek olyan gyári műszert, ami tudja ezt a hihetetlenül bonyolult szolgáltatást. De mivel évek óta hiába keresek ilyen tudású akármit, ezért arra kell gondolnom, hogy a jelek szerint a világon egyedül csak én vagyok akkora hatalmas műszer-fejlesztő zseni, hogy egy ilyen hihetetlenül bonyolult szolgáltatás az eszembe jusson.

 

Ha valaki kipróbálná: az áramkör rettentő bonyolult volt, kellett hozzá vagy 15 db filléres alkatrész. Ezen a rajzon látható a lényeg, ezen kívül kellett pici hangszóró, egy 9 voltos elem, némi túlfeszültség védelem feledékenység esetére, graetz+puffer, egy potméter, amivel tologattam a mérési tartományt a 3-30V-os és a kb 100-1000 V-os tartomány között, meg még pár apróság. Az ilyen ketyeréknél a legnehezebb feladat olyan dobozt kitalálni neki, hogy ne röhögjenek ki vele, amikor előveszed :)

Előzmény: ficere50 (88797)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.23 0 0 88799

Talán érdemes UNI-T márka között szétnézni az alin vagy az ebay-on.

 

Kevesebb mint a feléért megkaphatod esetenként ugyanezt.

Előzmény: ficere50 (88774)
ficere50 Creative Commons License 2018.07.23 -1 0 88798

...reagál...

Előzmény: ficere50 (88797)
ficere50 Creative Commons License 2018.07.23 -1 0 88797

Tisztelt Fejlesztő Úr!

 

1. A számkijelzést nem tetszik(tudni) értelmezni talán, csak hangra ragál Ön?

2. Ön azt állította, hogy nincs ilyen eszköz és nem az ár volt releváns...

 

Azt tetszik tudni, hogy mit jelent  a "grafomán"-ia? :-(

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88776)
pajaci Creative Commons License 2018.07.23 0 1 88796

Én sose piszkálom. Őt se.

Előzmény: Mutual Friend (88794)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.23 -1 0 88795

Előzmény: Mutual Friend (88763)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.23 0 0 88794

Van aki még nem szúrta ki ELEKET ?

GeriSoft07 Creative Commons License 2018.07.23 0 0 88793

Tele a piac 200W-os hordozható hangfallal. Leírás: akár 10 óra üzemidő. Akksi: 7,2V 3600mAh (25Wh)

akkor az felénk 2,5W lesz. :)

Előzmény: pajaci (88792)
pajaci Creative Commons License 2018.07.23 -1 1 88792

Én azt a fejet láttam, amikor a haverom elméleti 100W-os autós cucca halkabb volt az én valós 4W-osomnál.

Aztán berakott egy 200W-os erősítőt, és nézett ki a fejéből, hogy csak nem akar hangosabb lenni.

Végül lecserélte a hangszórókat is meg 500W-os erősítő került bele, akkor már győzött.

Rengeteg cuccra kamu adat van írva, a hangszórók érzékenységét meg nem tudják értelmezni. Ha egyáltalán megadja a gyártó.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88790)
GeriSoft07 Creative Commons License 2018.07.23 0 0 88791

Az ilyen mondatba beleköt egyből!

 

Ki kellett volna fejtened, hogy egyébként egy 200W-os végfok ami 8ohmos és egy 200W-os 4ohmos végfok hangereje ugyanaz lesz, ha a hozzá illesztett 8 ill. 4ohmos hangszóró egyforma dinamikájú

 

mert van 8ohmos 92db/w/m és 4ohmos 84db/w/m hangszóró is, és ebben az esetben pl ezzel a 8ohmossal leüvöltöm a 4ohmost bármikor.

Előzmény: pajaci (88786)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.23 0 0 88790

Képzeld el, hogy valaki a gatyáját is kifizeti, hogy végre vehessen egy marhasok wattos olyan autó szub erősítőt, ami képes kezelni a 2 ohmos hangszórókat is, erre beszerelnél a kocsijába egy 4 ohmos rendszert és elkezdenéd magyarázni neki, hogy "a különbséget az emberi hallás nem tudja érzékelni" :)))

Előzmény: pajaci (88786)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.23 0 1 88789

Biológiai fejlesztéshez nem értek.

Előzmény: *Steve (88787)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.23 0 0 88788

"A 4 és 8ohm közötti felvett teljesítmény különbség ... valóságban ezt az emberi hallás nem tudja érzékelni."

 

Ezt azért ne nagyon hangoztasd olyanok előtt, akik nagy teljesítményű (pl színpadi), vagy csúcs hangminőségű hangosító rendszerekkel dolgoznak :)

 

Előzmény: pajaci (88786)
*Steve Creative Commons License 2018.07.23 -2 3 88787

Lófaszt vagy te fejlesztő

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88776)
pajaci Creative Commons License 2018.07.23 0 0 88786

A 4 és 8ohm közötti felvett teljesítmény különbség igaz hogy kétszeres, de ez csak 3dB különbséget jelent. A valóságban ezt az emberi hallás nem tudja érzékelni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88784)
pajaci Creative Commons License 2018.07.23 0 0 88785

Beépített hangszórókat itt is nézhetsz, lehet hogy olcsóbbak a Valenánál.

 

https://www.soselectronic.hu/hangszoro?brand=VISATON&params=category%3AD7040&category=2269&param_current=category&application=

Előzmény: Bucsek (88782)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.23 0 0 88784

A katalógus szerint a rádiódnak egy kimenete van ami legalább 4 ohmos és legalább 1,2 wattos hangszórót szeret.

Ezt úgy kell értelmezni, hogy

- a hangszóród lehet több mint 4 ohmos, de minél több az ohm, annál halkabban fog szólni. Ha két hangszórót szeretnél rátenni, akkor azok legalább 8 ohmosak legyenek, ha négyet, akkor 4x16 ohm.

- a wattnál az 1,2W csak az ajánlott minimum, ettől felfelé bátran el lehet térni, tehát 1 db 1,2 wattos és 100 db 1000 wattos hangszóró között bármit nyugodtam ráköthetsz.

 

"Vehetek pl. 2 db 16 ohmosat?"

 

Igen, de  2 db 16 ohmos párhuzamosan kötve 8 ohm, ezért picivel halkabb lesz az elérhető maximumnál.

 

"vagy 2db 8ohmos?"

 

2 db 8 ohmos párhuzamosan kötve pont 4 ohm, tehát ez optimális.

 

"esetleg 4db 4 ohmost?"

 

4 x 4 ohmosból lehet 1 x 16 ohm, de lehet olyan trükkösen is összekötni, hogy a végeredmény 1 x 8 ohm legyen.

 

Szóval szinte bármit megvehetsz ami 4 vagy 8 vagy 16 ohmos és akárhány wattos.

Előzmény: Bucsek (88779)
pajaci Creative Commons License 2018.07.23 0 0 88783

Ez a rádió maximális hangerőn 3.5V-ot tud kiadni. Ez 4ohmon 3W, 8ohmon 1.5W, 16ohmon 0.75W.

Tehát adott ellenállású hangszórónak minimum ekkora teljesítményűnek kell lennie.

A nagyobb teljesítményű hangszórók (általában) nagyobb érzékenységűek, ezért hangosabbak lesznek ugyanannál a teljesítménynél.

Előzmény: Bucsek (88779)
Bucsek Creative Commons License 2018.07.23 0 0 88782

valami nem stimmel :(

 

Itt a katalógus, 66. oldalon van benne 2 hangszóró meg a kihangosító

Bucsek Creative Commons License 2018.07.23 0 0 88781

Szia, köszi a gyors választ, katalógusban találom csak őket, de minden infó itt van róla, remélem látszódnak a képek.

 

Köszike

 

Előzmény: pajaci (88780)
pajaci Creative Commons License 2018.07.23 0 0 88780

Az a lényeg, hogy 4ohmnál ne legyen kisebb a rákötött hangszórók eredő ellenállása. Linkeld a hangszórókat, akkor többre megyünk teljesítmény ügyileg is.

Előzmény: Bucsek (88779)
Bucsek Creative Commons License 2018.07.23 0 0 88779

Sziasztok,

 

Szeretném a segítségeteket kérni. Konyhába szeretnék háttérzenét, és van egy ilyen rádióm, ami a legrand katalógusban így szerepel: "Beépített tápegység: 230 V~. Kézi vagy automatikus csatornakeresés (RDS keresés)10 csatorna tárolása. Beépített antenna (érzékenység állítható). Hangerő-, balansz- és hangszínszabályozás Ø3,5 mm-es Jack bemenettel (kábel nem tartozék) 4 / 8 / 16 Ω hangszóróval kompatibilis2×3 W sztereó és mono kimenetek.

Ehhez szeretnék hangszórót is (szintén legrand), viszont nem tudom, hogy érti azt, hogy 8 vagy 16 ohmos legyen a cucc. Vehetek pl. 2 db 16 ohmosat? vagy 2db 8ohmos? esetleg 4db 4 ohmost?

A 16ohmos spot hangszórónak 2W a teljesítménye, viszont a 8 ohmosnak 20W. Itt azért nem értem a dolgot, hogy ha a rádió 2x3W-ot tud, akkor 2db 20W-os de 8ohmos hangszóró már nem lenne jó? Viszont a 1db 16ohmos csak 2W. Most itt nem értem a dolgokat :(

 

Tudnátok segíteni? Előre is köszönöm.

gergerg Creative Commons License 2018.07.23 0 0 88778

Ilyenem nekem is van, egy villynaász rendezvényen kaptam ajándékba, de szerintem már akkor is le volt merülve benne az elem, mert nem jöttem rá hogy működik.

Előzmény: ötfelezős (88777)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.23 0 0 88777

Oké, akkor te nem. :)

Én régebben ezt

https://www.szerszamok-webaruhaz.hu/tartalom/feszultsegellenorzo_fv_01_12_250_v_acdc

kedveltem meg azért, mert a fázis megtalálása után ráhimbáltam a védőérintkezőre, a szakadt védővezető esetén halálos biztonsággal megjelenik rajta az első (és esetleg a második) érték, a 12V, így egy információval előrébb voltam. Illetve volt két olyan esetem is, ahol a csap rázására panaszkodtak, és az égvilágon semmivel nem sikerült igazolni azt, hogy  "valami van", de ez meg szintén mutatott.

Előzmény: Törölt nick (88772)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.23 -1 0 88776

Ez már nagyon okos készülék, még műterhelést is lehet kapcsolni rajta.

Ennek már csak két hiányossága van:

1: a különböző feszültségeket azonos hanggal jelzi  (fejlesztőként BÁRMIBE bele tudok kötni :)

2: annyiba kerül, mint egy kisebb ország éves költségvetése :)

Előzmény: ficere50 (88774)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.23 0 2 88775

Mint ahogy még mindig találni a neten szakmás ismertetőben 65 V-os érintési feszültséget. Aki nem akarja, az nem veszi tudomásul a változásokat.

https://www.agraroldal.hu/vedofoldeles-kifejezes.html

Előzmény: ficere50 (88774)
ficere50 Creative Commons License 2018.07.23 0 0 88774
Előzmény: ötfelezős (88771)
ficere50 Creative Commons License 2018.07.23 0 1 88773

Teljesen igazad van!

Én németből fordítottam, tehát az általam Mekkmesternek adott ismeret egy "feszültségjelző"-t takar!

Ő azzal érvelt, ugyebár, hogy miért nem gyártanak ilyesmit...ezért.

Furcsa lenne egy multimétert ilyen "szolgáltatással" ellátni, mivel azok más felhasználási területre készültek.

Előzmény: ötfelezős (88771)
Törölt nick Creative Commons License 2018.07.23 0 0 88772

Érdekes, én fázisceruzával, vagy újabban azzal a kínai nemérintős vacakkal támadok egy ismeretlen vezetékre. Főleg a kínaival, MMfali vezeték régészeti lekövetésére kitűnő segédberendezés, és olyan tudományos-kriminalisztikus ereje van amikor megszólal. A többi müszi utána jön.

Előzmény: ötfelezős (88771)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.23 0 0 88771

Már nem, de ezt már ötször megbeszéltük itt.

A már nem érvényes magyar előírásban a gyűjtőnév volt feszültségvizsgáló. Fajtái:

- feszültségkémlelő (egy gombot vagy egyik pólust megérinteni) max 1 mA

- feszültségjelző két pólusú, ennél volt a 20-60 mA-es terhelőáram követelmény

- feszültségellenőrző két pólusú, értéket is mutat valahogyan (áram kötelezettségre nem emlékszem)

 

Ma pedig van feszültségkémlelő, kétpólusú, amelyiknek lehet kis terhelő árama és nagyobb. És azt is megbeszéltük, hogy ez mindkettő jó a maga céljaira. Mert ha 50 mA-es terheléssel nem mutat semmit, és ehhez képest kapacitív alapon megcsíp az érzetküszöb határán, akkor esetleg hanyatt vágod magad a létrával, és kitöröd a nyakad. Hát, pontosabban, nem beszéltük meg, hogy mindkettő jó arra, amire jó, ezt nagyjából csak én gondolom így. :D Mindenki más habzó szájjal, szerszámot tekintve meg ásóval és kapával támad a fázisceruza jellegű ketyékre.

 

Előzmény: ficere50 (88770)
ficere50 Creative Commons License 2018.07.23 0 1 88770

Én azon csodálkozom, hogy miért nem gyártanak olyan műszereket villanyszerelők számára, amelyeken  van bekapcsolható "műterhelés".

 

Ezeket hívják szabályos feszültségvizsgálónak. 

 

Például: https://www.conrad.de/de/zweipoliger-spannungspruefer-fluke-t150vde-cat-iii-690-v-cat-iv-600-v-led-lcd-akustik-vibration-werksstandard-ohne-513499.html

 

Zuschaltbarer Lastwiderstand: "hozzákapcsolható terhelőellenállás"

 

Szóval, nincs új a nap alatt, csak ismerni kell...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88768)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.23 -1 0 88769

"Van olyan önhegedő szalagom - majd teszek be róla fotót"

 

Ez valószínűleg valamilyen poli-izobutilén szalag.

Google: önvulkanizáló szalag

Előzmény: Mutual Friend (88763)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.23 -1 0 88768

Multiméter hamis feszültség mérés megelőzésére hasznos lehet egy kb 10-20 ezer ohmos ellenállás a műszer kapcsai közé. Persze hosszan nem mérjünk így, mert melegszik az ellenállás.

Én azon csodálkozom, hogy miért nem gyártanak olyan műszereket villanyszerelők számára, amelyeken  van bekapcsolható "műterhelés".

Előzmény: szakmókus (88765)
Teaway Creative Commons License 2018.07.23 -1 1 88767

„- Attól, hogy vak, még mindent meg tud csinálni - magyarázza a gyerek. - A villanyvezetékeket is ő húzta be a falba, a szomszéd néni segített neki, hogy tudja, melyik huzal milyen színű...”

szakmókus Creative Commons License 2018.07.22 0 2 88766

Nem tudom ki mit vár el ezektől a lépcsős fúróktól, én csak műanyaghoz használom ahhoz örök élet.

Esetleg színesfém furat kalibrálásra ill sorjázásra,süllyesztése, de az is szigorúan kis fordulattal.

 

Lemezhez ott a csavaros lemezlyukasztó készlet.

Előzmény: Mutual Friend (88764)
szakmókus Creative Commons License 2018.07.22 0 2 88765

A próbalámpa mellett szól hogy egyben műterhelés is,amit egy multiméter,fázis ceruza nem tud.

 

Emlékezzünk csak a "világítafázisceruzamégsemműködikmivanmost" hozzászólásokhoz.

Előzmény: ötfelezős (88759)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.22 0 0 88764

A minősége volt szar vagy mi baj volt vele ?

Előzmény: gergerg (88761)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.22 0 0 88763

Most nem a napon hanem az esőn maradt kint.

 

Van olyan önhegedő szalagom - majd teszek be róla fotót - amit alapból a kétszeresére kell nyújtani úgy feltekerni bármire és csak önmagára ragad de bonthatatlan módon. Majd azzal áttekerem ha kiszáradt. Hja' es 400V szigetelésre is alkalmazható. 

 

 

Előzmény: szakmókus (88762)
szakmókus Creative Commons License 2018.07.22 0 1 88762

Ha egyszer kint marad a napon, milyen ragacsos lesz. A szigetelőszalag sem marad rajta örökké....

Elég lett volna két jó minőségű kötegelővel összefogatni. A zsinór végére szerelhető tapintót tenni és sokkal esztétikusabb lenne.    :-)

Előzmény: Mutual Friend (88740)
gergerg Creative Commons License 2018.07.22 0 2 88761

Egyszer vettem egy kúpos fúró készletet, a váeakozásoknak megfelelően nem ért egy forintot sem, de a dobozában pont elfért a próbalámpa.

 

Előzmény: ötfelezős (88759)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.22 0 0 88760

No ezért csináltam kellőt hogy párhuzamosan is tudjam kapcsolni hála a banándugóknak ... :)

Előzmény: pajaci (88751)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.22 0 0 88759

Én mondjuk annak idején nem értettem a két sorbakötött izzó iránti rajongást, mert úgy gondoltam, hogy veszélyes az izzószálakra nézve egy villanyszerelővel járkálni, hiszen aki egy kombinált fogóval és szigetelő szalaggal oldja meg a finom munkákat (a többire ott van a véső és a kalapács), az egyáltalán hová teszi ezt a készüléket? De el kell ismernem, amit a nyolcvanasok elején készítettem, az még mindig ugyanaz az izzó (bár ő csak 20 évig kirándult sokat).

 

Ami a munkavédelmet illeti, a szocializmusban az egy 102 %-os képmutatás volt, mert az összes kapható feszültségkémlelő mind gyengébb konstrukció volt (a francia Catu sem bírta sokáig), és némelyik már gyári állapotában rosszabbul nézett ki, mint a 2 db 15 W-os izzó. Azt az egy tételt kivéve, hogy a gyáriak világítottak is és sípoltak is, ami a tévesztés lehetőségét csökkentette. Ma már azért vannak jó szerkezmények, bár egy Weidmüller még mindig elegánsan néz ki, egy Új Mocsár Mgtsz Villamos Üzem gyártmány meg még mindig hányadék.

 

Harmadfelől a 2x15 W a védővezető folytonosságának ellenőrzésére, feszültségkémlelésre 230 V-ra még mindig legális, aki felülvizsgál, az ismeri a 4851-et. Az MSZ 1585-ben csak próbalámpa név szerepel, arról már nem tudjuk, felöleli-e ezt is. :)

 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.22 -1 0 88758

"A 100 km-es problámáról én is ezt gondolom. ... mindig adott feladatot végeztünk. Ez ugye azt jelenti, hogy tudtam minek megyek, mit kell vinnem. Persze mindig volt a kocsiba 1-2 doboz wago,"

 

Én viszont nem villanyszerelésből élek, ezért a kocsiban csak a "túlélő felszerelés" szokik lenni: pár kéziszerszám, egy csehszlovák forrasztópáka meg egy multiméter. És amikor egy haver présházában/nyaralójában a vasárnap reggeli déli ébredés után előkerül egy feladat, akkor azt abból kell megoldani, ami  száz méteres körzetben megtalálható (szerencsére fúziós reaktort még nem kértek, mert órákig is eltartana, mire összeállítok egyet a ház körül található lomokból:)

Előzmény: gergerg (88721)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.22 -1 0 88757

"fogj egy tolmérőt, tdd közé a másfelest, szoritsd rá hogy szétlapuljon"

 

Hibás megközelítés: a tolómérőben az elemi szálak akár két centi szélességben is szétterülhetnek, míg a WAGO lyukának szélessége nem végtelen :) hanem kb 2 mm (ekkora lyuk kell 2,5 mm2-es tömör ér befogadásához). Tehát a WAGO-ban a másfeles flexi vezeték elemi szálai két milliméternél szélesebben nem terülhetnek szét, a tolómérővel ellentétben.

 

"írj levelet a Wago-nak hogy hétvégéken engedélyezzék a másfeles mkh-t is bekötni."

 

Nem kell írnom. Számos nem-nyitható terméknél a WAGO engedélyezi a flexi vezetéket, sőt az ónozást is.

Előzmény: gergerg (88723)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.22 -2 1 88756

"2 fázis közé nem jó az 1 izzó"

 

Évekig használtan 1 izzós próbalámpát.

A nagyon kis teljesítményű (max 5W) 230 V-os izzók izzószála 400V-on viszonylag lassan éri el azt a hőmérsékletet, amikor elolvad, némelyik kb másfél másodpercig is kibírja, de még a gyengébbek is kibírják egy másodpercig.  Ha begyakorlod azt a mozdulatot, hogy a vezeték hozzáérintése ne legyen hosszabb fél másodpercnél, akkor nyugodtan lehet használni 400 volton is. Persze soha nem szabad elbambulni :)

Előzmény: gergerg (88747)
gergerg Creative Commons License 2018.07.22 0 2 88755

Nincs az a műszer aminek feltétel nélkül hiszünk. Minden ilyen, pláne érintésmentes fáziskereső használata azzal kezdődik hogy leellenőrizzük működik-e. 

Előzmény: pajaci (88753)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.22 0 1 88754

Előtte: ellenőrzés. Utána: ellenőrzés.

Előzmény: pajaci (88753)
pajaci Creative Commons License 2018.07.22 0 0 88753

Nem viccnek szántam. Ráteszed, nem mutat semmit, közben csak megszakadt az izzószál.

 

Előzmény: gergerg (88752)
gergerg Creative Commons License 2018.07.22 0 1 88752

Attól a 6 izzós mégjobb, mert ott 3 izzó is sérülhet. :-)

 

 

Előzmény: pajaci (88751)
pajaci Creative Commons License 2018.07.22 0 0 88751

4 izzós a legtutibb, 2-2 sorba, majd párhuzamosan az egész. Ott ha sérül valamelyik, a másik oldal még világít.

Előzmény: gergerg (88747)
faxelektro Creative Commons License 2018.07.22 0 0 88750

Az egyik ledet sikerült megoldani a távirányító zöld gombjával fel a pirossal meg le lehet kapcsolni,a másikat fel kapcsolom de le nem tudom kapcsolni egy idő után magától le alszik.Lehet az adóval van valami gond?

 

Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.22 0 0 88749

Ma olyan hitvány mérőzsinórokkal adják a műszereket hogy nem a banándugó a leggyengébb láncszem ebben a rendszerben.

 

Ez volt hirtelen otthon hogy ezt tettem rá egyébként félevszázados vagyok.

Előzmény: Törölt nick (88745)
cucu Creative Commons License 2018.07.22 0 1 88748

A banándugó a 230 V-os hálózatban veszélyes! 

Előzmény: Törölt nick (88745)
gergerg Creative Commons License 2018.07.22 0 1 88747

2 fázis közé nem jó az 1 izzó

Előzmény: kacsaXD (88746)
kacsaXD Creative Commons License 2018.07.22 0 0 88746

Miért dupla izzósak????

Előzmény: Mutual Friend (88743)
Törölt nick Creative Commons License 2018.07.22 0 0 88745

A banándugót miért kellett leszigszalagozni?

Mennyi idős vagy, és mennyi tapasztalattal készítetted ezeket?

 

Ipari szakközépben tanultam, ott banándugós mérőzsinórokat kellett saját magunknak készíteni 2-ban (15 évesen).

Ilyen jellegű kókányolosáért simán kivágtak volna.

Előzmény: Mutual Friend (88740)
gergerg Creative Commons License 2018.07.22 0 0 88744

Nekem is van/volt ilyenem, mint szinte mindenkinek, aztán ez is jó páldája a tanulásnak. Nagyobb építkezésen egy hét kitiltás jár az ilyenért (ahol van saját munkavédelmis) Sosem értettem miért, mikor ez az egyik legbiztosabb műszer. Akkor valaki felhomályosított, és tényleg, évekig nyúlkáltam bele 200-300 amperes biztosítókon, és egyszer sem jutott eszembe hogy mi történik ha a foglalaton belül valahogy a vezeték összeér. Azóta csak lakásokban használok próbalámpát, nagyobb bizztosítókba meg csak gyári tesztert. (abba elvileg van bizti) És itt is az jön hogy hadakozhattam volna hogy de akkor is próbalámpa, és akkor lehet sosem tudtam volna meg hogy van olyan teszter, amin nem kell semmit megnyomni, átkapcsolni, egyszerre tudsz folytonosságot vizsgálni, és feszültséget mérni. Ez nagyon jó szolgálatot tesz szekrények hibakeresésénél. Egy-két multimétert elküldtem már mert elfelejtettem attekerni. Legutóbb kb 3-4 éve pont egy új műszert vettem. Áramfelvételt mértem vele, majd másnap feszültséget akartam keresni. Mondtam is a kollégának hogy erre most nagyon fogok vigyázni, betekertem 600V-os méréshatárba, kibogoztam a zsinórt, feltettem egy kb 1m-es fal tetejére (ezen a falon volt a szekrényke) majd újra megnéztem hogy jó helyre tekertem-e, majd mértem. Csakhogy a műszerzsinórt nem dugtam vissza a jó helyre az árammérés után. Rányomtam a kismegszakítóra, nagy pukkanás, ránéztem a műszerre, zsinór sehol, majd 1-2 másodberc múlva valami koppant a fejemen, a műszerzsinór banándugója volt. :-)

Előzmény: Mutual Friend (88740)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.22 0 0 88743

Az egyikkel fázist lehet vizsgálni, (fekete) a másikkal a nullát, (kék) ... :D

Előzmény: arenarock (88742)
arenarock Creative Commons License 2018.07.22 0 0 88742

Szép igényes darabok... :P

Előzmény: Mutual Friend (88740)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.22 -1 0 88741
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.22 -1 2 88740

Suliban kaptunk pár izzót és megcsináltam- előre nagyképűen - a villanyszerelők alapműszerét (Rögtön kettőt!).

Enélkül egy szaki nem hagyja el a helyrajzi számot és úgy hordja mint az orvosok a  fonendoszkópot.

 

:)

 

 

 

Előzmény: gergerg (88738)
gergerg Creative Commons License 2018.07.22 0 1 88739

Nem érzem magam felkészültnek, olyan embernek érzem megam aki lehetőségeihez képest megpróbál mindent megtenni ahhoz hogy felkészült legyen. De a felkészült állapot szerintem sosem érhető el. 

Valamikor azt gondoltam milyen jó lesz ha lesznek szerszámaim, gépeim. Most van horonymaróm, porszívóm, akkus porszívóm, dekopírom, 3 akksus fúró. 3 makita ütvefúró, 2 hilti te5-ös, egy hiltim és egy makita fúrókalapács, rezgő fűrész, orrfűrész, kisflex-nagyflex, kézi körfűrész, elektromos tűzőgép, áramfejlesztő, meg a Jóisten tudja még mi, 4-es, 5-ös, 6-os, 7-es fa létrák, alu létrák, egy halom kéziszerszám (szigetelt-szigeteletlen saru nyomó, 3 érvéghüvely nyomó, bnc-rj45 krimpelő, stb) Szóval azt hittem jó lesz. Aztán rájöttem hogy ez mind szükséges. Ezt követően az anyagokra kezdtem izgulni, betáraztam mindenből, árvéghüvelytől a kábelekig, mágneskapcsolókig, hogy ha kell, legyen, vagyis "felkészült" legyek. Aztán rájöttem hogy ezek is mind kellenek, és nem is értettem korábban hogy csináltam. 

Aztán elérkeztünk a jelenbe, amikor ezekből semmi nem kell, csak porosodnak. Tény hogy ha egyszer újra el kell indulni, sokkal könnyebb lesz. Mondhatnám hogy felkészült vagyok, de most megint új kihívások vannak, most szabványok és előírások terén kell otthon lenni, nem azért hogy jól dolgozzunk, hanem mert ellenőrzik, és tudnom kell mire hivatkozni. Meg kellett tanulnom használni az autocad-et, jegyzőkönyveket írni, és itt nem a táblázat kezelés a lényeg, hanem a szabványhivatkozások, stb. És mindennek naprakésznek kell lenni. Most azt gondolhatnám hogy ha ezzel is megleszek, tényleg felkészült leszek, de a helyzet az, hogy minden lépcső után van mégegy amig fel nem dobjuk a talpunk.

Előzmény: szakmókus (88734)
gergerg Creative Commons License 2018.07.22 0 1 88738

Találtam még pár régebbi képet. Az egyik még a személyautós időből, a másik mikor elkezdtem belakni a buszt. Mára egyik sem kell már.

 

Most ezek a kéziszerszámaim:

 

Előzmény: Mutual Friend (88735)
szakmókus Creative Commons License 2018.07.22 0 1 88737

Anno a motorok kapocslécére úgy csatlakoztunk hogy a sodrott eret szemmé formáztuk és befuttatuk ónnal így képezve szemet.

Eme megoldás nem volt tartós nem is azért mert kiolvadt,hanem a szem szétlapult, deformálódott eltört a szigetelés alatt, az elemi szálak eltörtek, szétnyílt a szem ráadásul oxidálódott is rendesen. Az aktuális szakin , aki szívott épp vele döntötte el hogy újra készíti a kötést. Ez egy préselhető szemes sarunál aligha fordulna elő.

Viszont semmi sem tiltja hogy a sarut nem forraszthatod ha már nem préseled. Ha már mindenképp használni akarjátok a pákát!

 

Ideális körülmények esetén az ónozott vezeték, pláne ha nincs megbontva időtlen időig teljesíti a feladatát.

De olajpárás környezetben akár el is mállhat az ón.

Előzmény: Mutual Friend (88724)
gergerg Creative Commons License 2018.07.22 0 2 88736

A fangli-spakli véső-kalapács jellegű dolgokat mindenki abban tartja. Igy meg lehet spórolni a vizesvödör helyét.

Előzmény: Mutual Friend (88735)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.22 0 0 88735

Szakmában dolgozó jelenlegi iskolatársaim szerint az a villanyszerelő aki diszperzites vödörrel jelenik meg az annyit is ér ... :)

 

Előzmény: gergerg (88722)
szakmókus Creative Commons License 2018.07.22 0 2 88734

Te egy felkészült ember vagy !

 

Én az iparban dolgozom,nem épület villanyszerelésben. Ha el kell utazni,az előtte való munkanapon előkészülök,

listát készítek az eszközökről anyagokról egy spirálfüzetbe (általában egy oldalnyi összeíródik) úgy hogy fejben végig gondolom a munka folyamatát.

Például az általam szállított 2m magas kapcsoló szekrényre felteszem a tetőt,becsavarom az emelő szemeket, HOPP.... akkor csak ezért kell a létra is! listára a létra és az emelő szemek! Milyen apróság, de ha otthon marad az emelőszem, hogy daruzzák fel majd az emeletre? 

Ami nincs a műhely készletében az aznap megvásárolom.

A listán megjelölöm mi került be a járműbe,így mostanság elég nyugodtan indulok vidékre.

 

Régebben félúton jutott az eszembe hogy ez is az is otthon maradt. Lehetett idegeskedni hogy vissza forduljak-e vagy lesz e valami a közelbe ahol beszerezhető. Vezetni is közben elég veszélyes volt......

Előzmény: gergerg (88721)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.22 -1 2 88733

Dehogynem dugnak mert mindenfelé vannak kreatív emberek és a szükség nagyúr.

 

Konklúzió, meg kell hagyni mindenkit a saját pályáján hogy okosnak es kreatívnak érezze magát. Van egy remek szólás erre hogy meg a leghülyébb embertől is lehet valamit tanulni ... :)

Előzmény: gergerg (88731)
OcTAX Creative Commons License 2018.07.22 0 2 88732

Annyira jó vagy!

Előzmény: gergerg (88721)
gergerg Creative Commons License 2018.07.22 0 1 88731

Megfelelő társadalmakban... Azokban gondolom nem dugnak mkh-t a mesterek a normál wagoba, és gondolom a PEN-t sem akarják szétbontás után ujra egyesíteni. :-)

Előzmény: Mutual Friend (88729)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.22 0 0 88730

Nyilvánvaló hogy nem fogják 10 évente átépíteni mert van jobb. De ha esedékes az átalakítás akkor úrra fog cserélődni.

Előzmény: gergerg (88727)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.22 0 0 88729

Vannak autópályák ahol lehet ennyivel menni megfelelő társadalmakban és minden bizonnyal nincs több baleset mint bárhol máshol.

Előzmény: gergerg (88726)
gergerg Creative Commons License 2018.07.22 0 0 88728

rosszabb=rosszak

gergerg Creative Commons License 2018.07.22 0 0 88727

Hozzáteszem hogy az 50 éves megoldások jelentős részével nem az a baj hogy rosszabb, hanem hogy van tőlük jobb.

Előzmény: gergerg (88726)
gergerg Creative Commons License 2018.07.22 0 0 88726

A főnököm 230-al jár az autópályán, és még él. Akkor mennyivel biztonságos autózni?

Előzmény: Mutual Friend (88724)
gergerg Creative Commons License 2018.07.22 0 1 88725

Rossz válasz!

 

Egyébként 2 féle villanyszerelő van, a kókler meg a szakember. Mindkettőnél előfordulhat hiányosság, de a megoldásban komoly különbségek vannak. A szakember ha nem tud valamit akkor kideríti, tájékozódik, az anyagokkal felkészül és akár saját kárára, töbletköltséggel is de megoldja, a kókler meg mindenben biztos, neki ne dumáljon senki, pláne a szabvány, és ha valami nincs nála, akkor barkácsol.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88714)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.22 0 2 88724

Szétnézek már a gyárban telefonnal/fényképezőgéppel hogy 50 éves megoldások is remekül működnek.

Előzmény: pajaci (88713)
gergerg Creative Commons License 2018.07.22 0 0 88723

Köszönöm! Megválaszoltad miért nem dugdosunk ónozott mkh-t a normál wagóba. A 1,5-től nagyobb esetében csak szólok hog kb a 1,5-es marad, mert a 2,5 mkh ónozva meg már túl nagy. Nem tudom hogy te megnézted-e a rógót, de az elgy lapos rugó, tehát teljes szélességben elterül benne az mkh. Én el tudom fogadni hogy az jó még bele, abban az esetben ha te kiszámolod hogy azon a területen mnnyire tud lelapulni az mkh, és annál vastagságnál milyen erővel feszít a rugó, aztán azt is kiszámolod hogy az megfelelő-e. 

De elég gyorsan meg tudod magad cáfolni, fogj egy tolmérőt, tdd közé a másfelest, szoritsd rá hogy szétlapuljon, és ha kevesebet mérsz mint egy 0.5-ös tömör átmérője, akkor az elméleted is hibás. Ha többet mérsz, akkor írj levelet a Wago-nak hogy hétvégéken engedélyezzék a másfeles mkh-t is bekötni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88716)
gergerg Creative Commons License 2018.07.22 0 2 88722

A kép meg megint lemaradt.

Előzmény: gergerg (88721)
gergerg Creative Commons License 2018.07.22 0 1 88721

A 100 km-es problámáról én is ezt gondolom. Mostanság laptoppal szerelek villanyt, és sosem hibaelhárítóztam, mindig adott feladatot végeztünk. Ez ugye azt jelenti, hogy tudtam minek megyek, mit kell vinnem. Persze mindig volt a kocsiba 1-2 doboz wago, akkor is ha elvileg nem kellett a munkához. Aztán egyszer igen messze voltam itthonról, ráadásul szombaton, mikor délután oda jutottunk hogy kötni kellett. Nem keveset. Aztán észrevettem hogy a szatyorba amit reggel bedobtam, van ugyan pár doboz wago, de mind 5-ös nyitófüles. Piszkosul zavart a pazarlás, hogy a 30 Ft-os wago helyett 100 forintossal kötöm a tömör vezetéket, így másnap az volt az első dolgom, hogy kerestem egy használaton kívüli koffert. Talán valami fúrógépé lehetett, de fém csatos volt, és elég masszív. Kvágtam belőle abelsejét, és 9 részre osztottam. Telepakoltam 3-as, 4-es, 5-ös, 8-as, normál wagoval, 2-es, 3-as, 5-ös nyithatóval, a maradék 2 rekeszbe meg került sorkapocs. A fogójánál maradt egy üres rész, oda került az alupaszta. Arra a felére amelyik csukódik, ragasztottam egy szivacsot, ami lezárja a rekeszeket ha össze van csukva. Ezt követően ha mentem dolgozni, mindig vittem ugyan úgy a wagot dobozokban, de ez a koffer mindig ott van a kocsiban. Normál 3-as wagobol 200 db fér egy rekeszbe. 

 

Ugyan ez a helyzet a csavarokkal is. Egyszer 1 db 6-os csavarral kevesebb volt nálam mint kellett volna, mert nem számítottam rá hogy kell. 1-2 nap múlva vettem 9 db rendezőt. Volt itthon egy kb 40x60 cm-es zöldségesládám. Abba 2db 4-ös oszlopban pont elfér, + középen a kilencedik.

 

Egyikben metrikus csavar, másikban anyák, harmadikban alátétek, negyedikben facsavarok, ötödikben tiplik, hatodikban girszkarton szárnyas, csiga, stb érdekesebb tiplik, hetedikben önmetsző csavarok, nyolcsadikban szemes saruk, kilencedikben érvéghüvelyek.

Találtam egy régebbi képet, a fémcsatos fekete koffer a wagos, a rekesz is jól látszik.

 

Nem mondom hogy mindenre felkészültem, de ezt a hétvégi 100km-es kitérőket talán kivédtem. És ez a lehetősége mindenkinek megvan. A wagonak egyébként van gyári koffere is.

 

 

Előzmény: szakmókus (88715)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.22 0 0 88720

Hát azért ez 40 éve sem így volt egészen. Akkor is benne volt a gumiszabály, csak más szavakkal. "A kötések a vezetékek mechanikai és villamos tulajdonságaival gyakorlatilag egyenértékűek legyenek."

Előzmény: pajaci (88713)
gergerg Creative Commons License 2018.07.22 0 0 88719

Végre valaki érti miről dünnyögök. 

Előzmény: GeriSoft07 (88718)
GeriSoft07 Creative Commons License 2018.07.22 0 1 88718

"Ha az éppen szükséges 3 db nyitható WAGO csak oda-vissza 100 km autózással beszerezhető (pl legközelebbi nagyváros hét végén is nyitva tartó barkácsáruháza), akkor szükségtelen-e az ónozás?"

 

Benne van a szabványban, hogy ha 50km-nél messzebb van a szaküzlet, vagy vasárnap délután nincs nyitva, akkor bármit lehet csinálni! 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88712)
sámli_ Creative Commons License 2018.07.22 0 1 88717

Bár a gyártó nem javasolja, rendszeresen kötök 0,25-ös vezetéket bontható WAGO-val. évek óta hiba nélkül teszik a dolgukat.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88716)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88716

"Miért nem dugnál bele vékonyabbat a másfelesnél?"

 

Mert a flexi vezeték vékony elemi szálai idővel úgy rendeződhetnek el a WAGO rugós lemezének szorításában, hogy a szálak optimálisan töltik ki a teljes rendeelkezésre álló keresztmetszetet.  1,5 mm2-nél kisebb keresztmetszetű, domború-négyszögletesre rendeződött elemiszál-köteget már nem szorítana annyira erősen a WAGO rugója hogy én mechanikusan megnyugtatóan erősnek tartsam azt a pontot.

Tehát a rugó egyre csak szorít, az ón egyre csak folyik (mindez lehet, hogy hónapokig tart), az elemi szálak helyezkednek (ha nem lettek elég erősen megsodorva), miközben a köteg elkezdi felvenni a rendelkezésre álló lyuk alakját. Az a lényeg, hogy amikor ez a folyamat megáll (mert minden ón elfolyt valamerre és már közvetlenül a réz feszül az acélhoz) akkor a rugó még mindig jó erősen szorítson.

Előzmény: gergerg (88710)
szakmókus Creative Commons License 2018.07.21 0 1 88715

"Nem derül ki egyértelműen, hogy itt mit értesz "az eszköz" alatt, de remélem, hogy senki sem dug leónozott vezetékvéget egy nulla/földsínbe."

 

Te utaltál képre videóra, amik WAGO rugós kötőelemeket ábrázoltak! ABBA. Az az ESZKÖZ.Kötőelem,csoki, sorkapocs,sorozatkapocs, csatis, csatos, csattintós,meg van hogy csak wago, és kitudja hány szleng létezik rá!

 

És te mit értesz " nulla/földsín"-en? Ne ködösítsünk,a csavaros sárgaréz sínről (is) volt szó! Te kötöd be abba a hajlékonyt érvég nélkül ha kell két fonattal szétválasztva két furatba! Hol láttam volna hogy abba kötöttek volna vezetéket,pláne ónozottat!!! 

 

"Ha az éppen szükséges 3 db nyitható WAGO csak oda-vissza 100 km autózással beszerezhető (pl legközelebbi nagyváros hét végén is nyitva tartó barkácsáruháza), akkor szükségtelen-e az ónozás?"

 

Akkor azt mondanám hogy nem volt elég felkészült az ember..... igen, az érvég is elfogyhat hirtelen.

De hogy erre hivatkozva terjesszem hogy akkor lehet? Ha elkészíteném is titkolnám, tagadnám.

 

Akkor inkább benyelem a költséget és legközelebb már biztos nem lesz ilyen probléma!

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88712)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88714

"Azért van az előírás, hogy azt kövesd."

 

Vannak olyan problémák, amikre nincs kész megoldás a Nagykönyvben.

ilyenkor háromféle villanyszerelővel lehet találkozni:

- az egyik azt mondja, hogy nincs erre kész megoldás és lelép

- a másik vakmerő: megoldja úgy, hogy csak reméli, hogy eközben nem sértett meg szabványt

- a harmadik jól tudja, hogy mit ír elő szabvány és mi az, ami csak városi legenda a villanyszerelők körében ;) és úgy oldja meg a problémát, ahogy átlag tudású villanyszerelőnek soha nem jutna eszébe, de eközben mégsem sért meg egyetlen szabványt sem.

 

"Tegyük fel hogy egy kertbe fel kell szerelned egy lámpát, kb 250m-re az elosztótól. A lámpa 500W-os. A lámpa 110-250V-ig működik. Milyen kábelt teszel le?"

 

Mivel most lusta vagyok feszültségesést számolni, ezért a legolcsóbb 4 eres földkábelt venném meg.

Előzmény: gergerg (88709)
pajaci Creative Commons License 2018.07.21 0 3 88713

Ha harminc éve leónoztad a drótod, még kibír harminc évet.

Ha ma ónozol le egyet, azonnal felrobban az egész környék. Ilyen a fejlődés...

Előzmény: Mutual Friend (88711)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.21 -1 0 88712

"A linkelt témákban sem láttam olyat hogy ónozott vezetéket dugdostak volna az eszközbe."

 

Nem derül ki egyértelműen, hogy itt mit értesz "az eszköz" alatt, de remélem, hogy senki sem dug leónozott vezetékvéget egy nulla/földsínbe.

 

"Továbbra is értetlenül állok az előtt hogy valaki ónoz mikor szükségtelen."

 

Ha az éppen szükséges 3 db nyitható WAGO csak oda-vissza 100 km autózással beszerezhető (pl legközelebbi nagyváros hét végén is nyitva tartó barkácsáruháza), akkor szükségtelen-e az ónozás?

Előzmény: szakmókus (88707)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.21 0 1 88711

30 évvel ezelőtt ?

 

Teljesen tökéletes megoldás.

Előzmény: pajaci (88700)
gergerg Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88710

Miért nem dugnál bele vékonyabbat a másfelesnél?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88708)
gergerg Creative Commons License 2018.07.21 0 2 88709

Mekk! Neked nem kell semmit szétszedni, megnézni és megitélni. Ez a gyártó dolga. A gyártó pedig olyanra gyártja, és olyan felhasználást enged, ami a szabványnak megfelel. Nagyjából erről beszélek 2 napja. Azért van az előírás, hogy azt kövesd.

 

Mondok egy másik páldát. Tegyük fel hogy egy kertbe fel kell szerelned egy lámpát, kb 250m-re az elosztótól. A lámpa 500W-os. A lámpa 110-250V-ig működik. Milyen kábelt teszel le?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88708)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88708

A 2273-as hivatalosan 0,5-2,5 tömör között jó, ha szétszedsz egy ilyet, láthatod, hogy még a 0,5-ös flexi vezetéket is atom biztosan szorítja. Ettől függetlenül egy ilyenbe 1,5-ös flexinél vékonyabbat nem dugnék.

Előzmény: gergerg (88705)
szakmókus Creative Commons License 2018.07.21 0 1 88707

"Tehát akik érvéghüvely nélkül kötnek be flexibilis vezetéket a nulla/föld sínbe, azon szerinted nem szabványosan dolgoznak?"

 

Ha arról a sárgaréz csavaros sínről van szó (hallottam már csavaros hernyósínnek is), azok nem szabványosan készítik el. Határozottan állítom!

 

A linkelt témákban sem láttam olyat hogy ónozott vezetéket dugdostak volna az eszközbe.

Nekem az jött le hogy van olyan termék ami csakis tömör vezetékhez jó, ill van ami univerzális. De hogy hajlékony vezetéket ónozva merevvé tenni csak hogy bevegye a tömör típus .......... szóval az nem a megfelelő terméket választotta.  :-( 

 

Továbbra is értetlenül állok az előtt hogy valaki ónoz mikor szükségtelen. De érvéget sem raknák, mivel nem kell a WAGO rugós kötőelembe. Úgy tudom nem is ajánlott.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88701)
gergerg Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88706

1. Az a monstrum kb 2,5cm széles, kb 5cm hosszú, és kb 4cm magas

2. Elmű-émász területen a lakáselosztóban van a helye

3. Más szolgáltatóknál nem tudom hol a helye, de bármelyik elfogadott mérőhelyban elfér

4. A "tábla alatt"-ot  nem is értem, ha a régi műanyag táblára gondolsz, ott is elfér. Egyébként sem értem hogy ha az nem fér el, akkor mivel kötöd? 

 

Előzmény: Mutual Friend (88695)
gergerg Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88705

222: 0,08-2,5 mm2 „s+st” 0,08-4 mm2 „f-st” 400 V/4 kV/2 IN 32A

221: 0,14 – 4 mm2 „f-st” (0,2 – 4 mm2 „s+st”) 450 V/4kV/2 IN 32 A

2273: 0,5 – 2,5 mm2 450 V/4kV/2 IN 24 A

 

Szóval ugyan az van benne? Szóval egy 1mm2 sodrott mkh-t ugyan úgy szorít mind?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88704)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88704
Előzmény: Mekk Elek ezermester (88703)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88703
Előzmény: gergerg (88702)
gergerg Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88702
Előzmény: Mekk Elek ezermester (88701)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88701

"körülírja hogy hogyan kell sodrott vezetéket bekötni. Így bizonyos esetben csakis az érvéghüvely jöhet számításba."

 

Tehát akik érvéghüvely nélkül kötnek be flexibilis vezetéket a nulla/föld sínbe, azon szerinted nem szabványosan dolgoznak?

 

"Minek ónozza vezetékvéget  az aki rugós (WAGO) kötőelembe köti be a vezetékvéget?"

 

MINDEN wago belsejében acél rugó szorítja a vezetéket , csak vannak olyan wago-k, amelyiknél ezt  rugót ki lehet nyitni egy karral/pecekkel amíg bedugod a vezetéket és vannak a nem-nyithatós wago-k, amelyeknél benyomáskor maga a vezeték ér  feszíti fel ezt a rugót. Ha a tömör wago-kban nem acélrugó szorítaná a vezetéket, akkor én sem merném leónozva beledugni a flexi vezetéket.

A belinkelt képen sem egy nyitható, hanem egy "tömör vezetékes" wago belseje látható, jól látható a betoláskor felnyíló acél rugók működése. Ez a rugózás jellemző ezen wago családok minden tagjára, akár nyitható, akár nem: még egy kép. Ez az a rugó, ami folyamatos nyomással követi az ón lassú megfolyását, így a leónozott ér még harminc év múlva is ugyanolyan megbízhatóan érintkezik, mint az első pillanatban (sőt, még jobban).

 

https://www.google.hu/search?q=wago+"cage+clamp"&source=lnms&tbm=isch&sa=X

Előzmény: szakmókus (88699)
pajaci Creative Commons License 2018.07.21 0 2 88700

Ónozni eretnekség!

Előzmény: Mutual Friend (88680)
szakmókus Creative Commons License 2018.07.21 0 1 88699

"Őszintén semmilyen hüvelyt nem teszek rá. Nyilván."

 

Akkor ne csodálkozz hogy elnyírhatja a csavar az elemi szálakat! (te ezt tényleg direkt csinálod?)

 

"A szabványban benne van, hogy kötelező érvéghüvelyt használni?"

 

Már beszéltünk róla hogy igen! Nem konkrétan az érvéghüvelyt ajánlja, hanem körülírja hogy hogyan kell sodrott vezetéket bekötni. Így bizonyos esetben csakis az érvéghüvely jöhet számításba.

 

" mert bedugás előtt le lett ónozva"

 

Minek ónozza vezetékvéget  az aki rugós (WAGO) kötőelembe köti be a vezetékvéget?

25-30-éve én is ónoztam, mert nem létezett érvég,legalábbis később lett általános a használata.De WAGO sem találkoztam anno.

Ma csak ha szükséges akkor ónozom.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88697)
faxelektro Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88698

http://www.elmes.pl/en/product/two-channel-set

 

Ezen a linken jobb oldalt található. 

Előzmény: Mutual Friend (88696)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88697

"Ha 1 10-es mkh-t elfelezel, akkor az 2db 5-ös. Arra milyen hüvelyt teszel? Nyilván 6-ost. De úgy őszintén!"

 

Őszintén semmilyen hüvelyt nem teszek rá. Nyilván.

 

"Vagy írják bele a szabnányba, hogy lehet eltérő méretű hüvelyt használni, de csak abban az esetben, ha az adott vezetéket egy szaámára befogadásra alkalmatlan kötőelembe szeretnénk rögzíteni? "

 

A szabványban benne van, hogy kötelező érvéghüvelyt használni?

 

"az ónozott mkh-t dugjuk a wagóba, akkor bizony akár életekkel is játszahtunk. Mit mondasz majd a házban bennégett szülők gyerekének? Hogy azt hittem hogy jó lesz?"

 

Írj le egy életszerű eseményt, amikor egy WAGO-ba dugott flexi vezeték életekkel játszik CSAKIS AMIATT, mert bedugás előtt le lett ónozva. De annyira életszerű legyen ez az esemény, hogy ne kapjak röhögőgörcsöt amikor olvasom.

 

Itt egy kép az olcsó tömör WAGO-k belsejéről, működéséről:

http://www.vysblog.ro/wp-content/uploads/2012/10/conector-WAGO-8.jpg Képzeld el, hogy mi történik benne azután, hogy bedugok egy ónnal lefuttatott flexi vezetéket.

 

https://asset.conrad.com/media10/isa/160267/c1/-/hu/525961_ZB_00_FB/vezetekoesszekoeto-3-vezetekes-15-4-mm-32a-atlatszo-1-db-wago-273-453.jpg?x=520&y=520

Előzmény: gergerg (88673)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88696

Linkeld már be az angol leirást ha megvan eletronikusan ....

Előzmény: faxelektro (88694)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88695

Értem én hogy szép ez a penbontás csak egy a nagy monstrum hogy fér el a fogyasztasmérőt tartó tábla mögött? ?)

Előzmény: gergerg (88640)
faxelektro Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88694

Nem akar semmikép átváltani bistabil üzemmódba,ahogy írtad úgy csináltam az a-pontban átvált zöldre majd mikor háromszor meg nyomom egy idő után pirosan kezd villogni majd mindent úgy csinál mint az előtt monostabil módban. Most a háromszori meg nyomást a távirányító nyomógombján vagy a vevő PRGx gombját kell meg nyomni mert én az utóbbit nyomogattam?

 

Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.21 -1 1 88693

Teljesen bizonyos hogy van bennem egy teenager korból benn maradt lázadás.

 

A villanszerelést és egy Bugatti veyron motor összecsavargatás ne hasonlítsuk már össze.

Megkérdeznéd bármelyik villanyszerelőt hogy hány newtonnal kell meghúzni a fold szonda laposvasán a zöldessárga drót végén lévő föld felcsavarozást elküldene a büdös picsába azonnal. :) Mindazonáltal igazad van hogy ha a tervező azt mondta hogy az 22 N akkor annyival kell csinálni.

 

De ez a szakma sokkal egyszerűbb történet annál hogy ilyen precizitással kelljen előadni. Tudod alpinban a cuccainra az van ráirva jelemzően hogy 22kN azaz 22 kN a szakítószilárdsága mondjuk a kötélnek vagy a hevedernek. Az köznyelven 2.2 tonna. Ez nem az jelenti hogy 2.3 nál már esik szét. Egy hevedert teszteltek padon és 4 tonnánál szakadt szét. Minden bizonnyal a villamosipari cuccok is hasonlóan viselkednek. Nem kell senki belefojtania magát a legközelebbi folyóba hogy ha egy szőrszál véletlenül elvágódik es ugy teszi fel rá az érvéghüvelyt. Értem én hogy a megrendelő hasra ejtéséhez ez kell hogy ugy adjuk elő ezt a történetet mintha soha senki nem tudná megtanulni ezt csak mi de az is sok időbe telt de lássuk be nem nagy nagy történet ...

 

 

 

 

 

Előzmény: gergerg (88682)
.:NRW:. Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88692

Sziasztok, ezt a fajta kötődobozt hogy hívják? Van benne (lehet bele külön tenni)  sín + sorkapocs.

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=148462095&t=9007165

Előre is köszönöm

Jahno Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88691

Ez az előzőre vonatkozik? Ha a leírás alapjáncsináltad, akkor mennie kell, ha nem, akkor zaklasd a forgalmazót, hogy elromlott.

Előzmény: faxelektro (88690)
faxelektro Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88690

Egy 2owattos és egy 3owattos reflektort kellene kapcsolni.

Jahno Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88689

Ja, ezért szoktak megégni a megszakítók és sok más, oszt a paraszt nem is nagyon érti, hogy miért. Ahztán néha csak laza, néha meg a keresztmetszetcsökkenés miatt.

Előzmény: Mutual Friend (88674)
gergerg Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88688

Egyébként ezzel ne nagyon kapcsolj reflektort, mert be fognak sülni az érintkezői. Viszont nagyobb relét/mágneskapcsolót kapcsolhatsz vele, és az már kapcsolhatja a refiket. Ha 20W-os led refikről van szó, akkor nem szóltam.

Előzmény: faxelektro (88685)
gergerg Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88687

Előbb az egyik csatornával, aztán a másikkal is csináld meg.

 

Előzmény: gergerg (88686)
gergerg Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88686

Mindent jól csináltál, csak monostabil módban van. Ez így jó, távirányítóval el tudod indítani, és a beállított ideig megy, közben a távirányító ismételt megnyomásával nullázni tudod a számlálót.

 

Tehát a távirányító be van tanítva. Csupán a monostabil módot kell bistabil módra váltani úgy, ahogy leírtam.

Előzmény: faxelektro (88685)
faxelektro Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88685

Kettő darab adó van piros-zöld gomb mindkettőn előszór az adókat kell feltanítani majd a vevőt,a jumperek a helyükön vannak. Írd le légyszíves a folyamatot mert én az útmutató szerint csináltam de nem működik egy idö után kapcsol ki a led de én a távirányitóval nem tudom lekapcsolni. Lehet hibás a vevő pedig vadi ujj és nem valami gagyi mert jó volt az ára is. Ha a betáp plusz-minusz felcserélődött lehet az okozott valami bajt?

 

gergerg Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88684

Nem kell. Mindkét jumper legyen a helyén, tehát zárja a tüskéket. Ha most úgy máködik ahogy írtad, akkor át kell váltanod bistabil módra. Ezt így teheted meg:

 

a)Nyomja meg a vevőegység PRGx gombot kevesebb, mint 2 mp-ig,a LED zöldre vált ,ezek után engedje el a . gombot.

 

b) A PRGx nyomógombját nyomja meg egymás után 3 alkalommal kevesebb, mint 2 mp.-es idő intervallummal, a a LED zöldre kapcsol, és lassan villogva jelzi,hogy a művelet sikeres volt

Előzmény: gergerg (88683)
gergerg Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88683

Légyszi fényképezd le a jumperek jelenlegi állását

Előzmény: faxelektro (88681)
gergerg Creative Commons License 2018.07.21 0 2 88682

Alapjába véve azt gondolom, hogy te a szabályozottság ellen lázadsz. Pedig a szabályozottság jó, mert vannak határértékei, és azok alapos vizygálaton esnek át. Mikor egy kötőelemre rá van írva a meghúzási nyomaték, az azért van ráírva, mert azzal a nyomatékkal meghúzva megfelelő a kontaktus. Ha te azt mondod túl van ez bonyolítva, meg kell húzni oszt jónapot, akkor te nem tudod megmondani az mit jelent. Mert ha az egyik ember húzza meg az lehet hogy laza lesz, ha meg egy másik, az meg lehet hogy túlhúzza. Én sajnos már jártam így, nem bíztam a nyomatékkulcsban és egy normál villáskulcsal húztam meg a csavarokat, úgy ahogy én kézzel ézékelve megfelelőnek éreztem, aztán mikor a hajót visszaküldték párezer darab fogyasztásmérővel mert a szállítás közben elpattogtak a mágnestartó csavarok, az már kevésbé volt vicces. Bevizsgálás után természetesen kiderült hogy a csavarokkal nem volt hiba, az az anyag ezt tudta, nem kellett volna az előírt nyomatéktól erősebben meghúzni. 

Előzmény: Mutual Friend (88679)
faxelektro Creative Commons License 2018.07.21 -1 0 88681

Jó napot

             Segitséget kérek egy ELMES U2HS két csatornás vevő egység két relé kimenettel telepités és programozásához mivel semikép nem jön össze pedig letöltöttem mert a dobozában mit vásároltam csak lengyel és angol útmutató van de a neten meg találtam magyarul is de nem sikerűl fel kapcsolható külön külön mindkét led reflektor de már le kapcsolni nem tudom majd egy idő után magától le alszik csak egy egyszerű program kelne,hogy külön külön fel-le tudjam kapcsolni a led reflektorokat

                                                                                                                                     Köszönöm a segitséget

 

Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88680

Mifelénk anno megnemmondom mekkora terhelésre de a teremben 1200A volt odajött a 90' években a szerelő nyomott egy 20ftos felületű kábelre egy sarut oljhidraulikus préssel, gyantafürdő ónfürdő a kábel végének sarustól kábelestül, majd igy működött 20 éven át.

 

Arra akartam ezzel célozni hogy az ujkori dolgok esetenként tul vannak cizellálva a szakmákban.

 

Előzmény: Atis57 (88676)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.21 -1 0 88679

A villanyszerelés nem processzortechnika.

A 230 valhol 216 es vahol 245 vagy akármennyi.

 

Elnézést kérek akik megsértek de ez a szőrözés ilyen pitiáner dolgokon a kisstílűek sportja.

Ezzel akarják fényezni hogy ehhez mekkora felkészültség tárgyi tudás és mindenféle földöntúli képesség kell.

De ide mégiscsak max. 2,8-al veszik fel a gyerekeket ugy hogy sokszir irni-olvasni sem tud rendesen.

 

Előzmény: gergerg (88678)
gergerg Creative Commons License 2018.07.21 0 1 88678

Látom még mindig nem érted. Ha egy vezetéknek vannak elemi szálai, és névleges terhelhetősége, akkor 1-3 szál kiesése esetén is csökken a terhelhetőség értéke. Gondolom hogy ebben nincs köztünk vita. Hogy elfogadható-e? Nem. Szabvány szerint nem. És mi most arról beszélünk, mert te azt mondtad valamikor az elején hogy téged nem a szabvány érdekel a PEN bontás esetén, hanem a valóság. CSakhogy a valóság mindig más. Ha egy szál szakad az még jó? Ha 2? Ha 3? Ha 4? Ha 8? A szabvány jó. Nem lehet olyan szabványt írni hogy 1 szakadás még jó, kettő már nem. Nyilván én is azt gondolom hogy a vezeték névleges terhelhetőségének megállapítása nem koppanásra van kiszámítva, tehát pl 1% kiesése semmilyen hatással nem lesz az üzembiztonságra, de ilyen értéket nem lehet megállapítani, mert mindig lesz valaki, aki azt feltételezi hogy még mindig van 1 % tűréshatár.

Előzmény: Mutual Friend (88677)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.21 -1 0 88677

Neked beteged ez a szabvány. Én nem beszéltem semmiféle olyanról, de még elek sem. 

 

Van 1-2 fos rézdarab a szekrényben amibe menet van vágva csavarokkal lyukakkal és komoly brainstorming alakult ki egy sodrott vezeték amiben 76 elemi szál van ha kettő elszakad a blankolásnál egy meg az érvéghüvely nyomása közben az elfogadható dolog-e ...

 

Előzmény: gergerg (88675)
Atis57 Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88676

Szia!

 A 70-80 s évekbeli Postai műszaki előirásokban ez rögzitve volt!

"Lehetne téma az is hogy mi az az alátét vastagság ami minimálisak kell egy csavar alá és hány százalékkal illik túlnyúlni az alátétnek a csavar fejénél .."

 

Mert a 48V-s akku a pincében volt a telefonközpont meg az 1 és 2 emeleten .

Ráadásul a 130kW nak  azaz 2700A nek valahogyan" fel kellett oda másznia!"

 Ez a 10X60mm Alu sineken ,( a főágban 4 szálból készitve ) történt.

 Az Alu sin mindig kifolyt az alátétek alól!

Előzmény: Mutual Friend (88674)
gergerg Creative Commons License 2018.07.21 0 3 88675

Szerintem meg a szabványtól, és a szabványos kötőelemektől eltérni a fingkergetés, valamint az a mentalitás hogy nehogy már a szabvány mondja meg. És ez pont azért fingkerketés, mert minden le van írva. Bárki vásárolhat hozzáférést a szabványokhoz. Aki hisztizni szokott a szabványok miatt, az 99% hogy sosem olvasta azokat.

Előzmény: Mutual Friend (88674)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.21 -1 0 88674

Egy darab vason, rézen agyalni hogy agy mennyire jó kontakt  és mindenki valami más filléres dologra esküszik az fingkergetés.

 

Lehetne téma az is hogy mi az az alátét vastagság ami minimálisak kell egy csavar alá és hány százalékkal illik túlnyúlni az alátétnek a csavar fejénél ...  

Hasztalan és parttalan okoskodás olyan emberek részére akiket IRL semmiféle szakmai dologról nem kérdezik hanem csak beállítják őket a sorba, ez a feladat és csináld.

Előzmény: gergerg (88672)
gergerg Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88673

Igaza van. Ha 1 10-es mkh-t elfelezel, akkor az 2db 5-ös. Arra milyen hüvelyt teszel? Nyilván 6-ost. De úgy őszintén! Szerinted a szabvány megengedheti hogy a vezeték keresztmetszetétől eltérő méretű hövelyt használj? Vagy írják bele a szabnányba, hogy lehet eltérő méretű hüvelyt használni, de csak abban az esetben, ha az adott vezetéket egy szaámára befogadásra alkalmatlan kötőelembe szeretnénk rögzíteni?  A szabványoktól bárki eltérhet, de vegye tudomásul hogy azt saját feleőségre teszi, és a ilyen esetben a szabvány nem fogja a seggét védeni. Azt is tegyük tisztába, hogy mikor eltérünk a szabványtól, és pl az ónozott mkh-t dugjuk a wagóba, akkor bizony akár életekkel is játszahtunk. Mit mondasz majd a házban bennégett szülők gyerekének? Hogy azt hittem hogy jó lesz?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88669)
gergerg Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88672

Lakott területen 51-el menni fingkergetés?

Előzmény: Mutual Friend (88670)
Atis57 Creative Commons License 2018.07.21 -1 0 88671

Szia!

 A szabadtéren kötött Cu-AL  érintkezésekről  meg nem beszélünk?

 PL ezen a képen;

Előzmény: szakmókus (88667)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.21 -2 0 88670

Az már megint a fing értelmetlen kergetése folyik. 

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88669)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.21 -2 0 88669

"és a villája két furatot foglal el a sínben."

 

Amikor ugyanezt csináltam flexi vezetékkel (kettéválasztottam az elemi szálakat és a két köteget külön-külön kötöttem be a sínbe) akkor egy jelenlévő "szakember" megpróbálta bemagyarázni nekem, hogy az úgy nem szabványos :)

Előzmény: szakmókus (88666)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.21 -2 0 88668

Pakstól a villanyóráig nem is aggódom az elfelejtett rugós alátétek miatt...

Előzmény: szakmókus (88667)
szakmókus Creative Commons License 2018.07.21 0 1 88667

Pakstól a konnektorig rengeteg kötés van a hálózaton, mert szükségszerű.

Azért feltételezzük már hogy nem a rugós (vagy egyéb azt kiváltó rugalmas alátét) alátét van kispórolva,és nem is kombinált fogóval lett meghúzva......  :-)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88661)
szakmókus Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88666

Valóban vannak rossz minőségű csavaros sárgaréz sínek. A jobb minőségűeket meg lehet húzni, de nem ész nélkül. Az érvég hüvellyel rendelkező vezetéket nem nyírja el, a nagyobb keresztmetszethez van külön blokk,ami nagyobb keresztmetszetet fogad, és a villája két furatot foglal el a sínben.

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88662)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.21 0 0 88665

Ez így túl kevés. Fejtsd ki egy picivel részletesebben.

Előzmény: sámli_ (88664)
sámli_ Creative Commons License 2018.07.20 0 1 88664

Már megint sületlenséget írsz.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88662)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.20 0 0 88663

De akkor ezt hogyan takarja el a fogyaszasmérő mert most ez a követelmény ...

Előzmény: gergerg (88640)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.20 -1 0 88662

"Magát azt a sínt nyugodtan be lehetne."

 

+1

 

Amikor először láttam ilyen sínt, azt hittem, hogy valami kínai hulladék cucc és minden jóérzésű szerelőnek első mozdulata ezeket a síneket jómesszire eldobni :) de úgy látom, hogy a szerelők többségét nem zavarja, hogy az érintkezések pontszerűek és nem is rugóznak, a vékony csavar-végek roncsolják+elnyírhatják a vezetékeket, a menet olyan rövid, hogy nem mered meghúzni nehogy megszakadjon, a lyukak kicsik vastagabb vezetékekhez...

Egy egyszerű bedugós WAGO-t ezerszer megbízhatóbb nulla- vagy földsínnek tartok, mint ezek a sín-förmedvényeket.

Előzmény: gergerg (88645)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.20 0 0 88661

"csakis szemes saruval"

 

Hiába rohadt megbízható a saru-szemek érintkezése (feltéve, hogy a rugós alátét nem lett kispórolva ;),az egészet megette a fene, ha magát a sarukat egy idióta préselte rá a vezetékre. Szerintem annál megbízhatóbb a rendszer, minél kevesebb a közbeiktatott elem (saru, érvéghüvely, stb).

Előzmény: szakmókus (88653)
Atis57 Creative Commons License 2018.07.20 0 0 88660

Szia!

 Talán igen --de nálunk azt is ellehet tolni!

nem rég láttam  szétégettet . B32 kismegszakitó után.

A rossz összerakásra tippelnék.

Előzmény: gergerg (88654)
gergerg Creative Commons License 2018.07.20 -1 0 88659
Előzmény: pajaci (88655)
gergerg Creative Commons License 2018.07.20 -1 0 88658

Igen, a második ábrának felel meg. (az én képem meg lemaradt az előbb)

 

Előzmény: gergerg (88657)
gergerg Creative Commons License 2018.07.20 0 2 88657

Ez is ismerős:

 

(lakáselosztóban viszont ezt tényleg nehéz lenne megvalósítani)

 

 

Előzmény: szakmókus (88656)
szakmókus Creative Commons License 2018.07.20 0 0 88656

Én a legalsó ábrán lévő kivitelt készítem el ha lehet. (Ha lehet? Mert nincs előírás hogy hogyan is kell kinéznie)

Előnye, hogy ránézésre megállapítható hogy melyik sín mi célt szolgál, mi a funkciója, anélkül hogy lenne rajta felírat,piktogram.

A N átkötő sín eltávolításával könnyen megállapítható hogy a hálózaton ami üzemel 230V-os berendezés,az "hamis" nulláról üzemel. (Kérdés mi szerepe is volt a nullbontónak? Mert ez is az).

Hátránya hogy ha másik mezőben létesül olyan leágazás amit négy vezetővel kívánunk leágazni egy fogyasztóhoz az az PEN-t kívánunk a negyedik vezetővel vinni,annak az első mezőben kellene csatlakoznia a betáp PEN (régen fekete színnel jelölve) sínjére,míg a fázisvezetők áramkörei akár méterekkel arrébb találhatók.

A második ábra van a képen?

Előzmény: gergerg (88613)
pajaci Creative Commons License 2018.07.20 0 0 88655

Köszi szépen, ez nagyon jól jött!

 

(amúgy mi ez?)

Előzmény: gergerg (88652)
gergerg Creative Commons License 2018.07.20 0 0 88654

Sok jóminőségű kontaktot adó kötőelem létezik már. Nekem a szakadófejesek a kedvenceim, azok tányleg hülyebiztosak.

Előzmény: szakmókus (88653)
szakmókus Creative Commons License 2018.07.20 0 2 88653

Ha megjegyezhetem én a PEN-t és az arról leágazó PE,ill N vezetőt csakis szemes saruval,min 8.8-as M6-os csavarral engedném csatlakoztatni. Akár a lakáselosztóban is. 

Sokkal üzembiztosabb lenne.

Előzmény: gergerg (88641)
gergerg Creative Commons License 2018.07.20 0 0 88652

Akkor sem kell. Tessék, itt a megoldás:

(ctrl+c ctrl+v-vel fokozhatod)

 

Előzmény: pajaci (88651)
pajaci Creative Commons License 2018.07.20 -1 1 88651

Dehogynem! Mondták hogy egymillió wattot fogyaszt, így újra kell vezetékeznem a házat :-)

Előzmény: gergerg (88650)
gergerg Creative Commons License 2018.07.20 0 0 88650

:-) A kótklímához nem kell hlak.

Előzmény: pajaci (88649)
pajaci Creative Commons License 2018.07.20 0 1 88649

Felismerlek!

Előzmény: gergerg (88648)
gergerg Creative Commons License 2018.07.20 -1 0 88648

Aki azt gondolja hogy a szabványok ellenünk vannak, vagy akit érdekelnek ezek a dolgok, azoknak ajánlom pl az EMOSZ által szervezett konferenciákat, a villanylap előfizetést, stb. Ha csak 10%-ban hallasz vagy olvasol olyat ami megmarad benned, már megérte. Aki felismer a képen, az kap egy hlak-ot, választható színben. :-D

 

gergerg Creative Commons License 2018.07.20 0 1 88647

Fővezeték leágazó sorkapocsnak is hívják :)

 

(legfeljebb a boltban, hivatalosan nem sorkapocs)

 

de ez nem lényeg.

 

Kétségtelen, ezért tettem zárójelbe

 

A megoldás jó de ennyi erővel a pen máshol is szétéghet na mindegy úgyhogy hiába csinálod jól ha máshol előtte meg szar.

 

Nekem az a dolgom hogy amit én csinálok, az jó legyen. Az hogy előtte szar, nem jogosít fel arra hogy én is szart csináljak. (jellemzően mindenhol jobb kötőelem van előtte, mint a gyári lakáselosztó sín.

 

Ezzel csak magadnak  csinálsz nyugodtabb éjszakát

 

Egyrészt igen, valamint az általam elkövetett szerelésből fakadó hibalehetőséget minimalizáltam. (ezért alszok nyugodtan)

Előzmény: plepi (88646)
plepi Creative Commons License 2018.07.20 0 0 88646

Fővezeték leágazó sorkapocsnak is hívják :) de ez nem lényeg. A megoldás jó de ennyi erővel a pen máshol is szétéghet na mindegy úgyhogy hiába csinálod jól ha máshol előtte meg szar. Ezzel csak magadnak  csinálsz nyugodtabb éjszakát

 

Előzmény: gergerg (88644)
gergerg Creative Commons License 2018.07.20 0 0 88645

Magát azt a sínt nyugodtan be lehetne.

Előzmény: plepi (88643)
gergerg Creative Commons License 2018.07.20 0 0 88644

Nem éppen. Tudod az elsődleges a védővezető. Tehát ha a nullád egy kötéshiba miatt (3,5-es csavar) szétég, akkor is kell hogy legyen védővezetőd. (működő). Ha arra a gyári szarra kötöd fel a PEN-t, és az ott elég, akkor baj van. Ha a hlak-ba kötöd, (ami nem sorkapocs) akkor is elég a nullád a 3,5-es csavaron, csak ez a védő folytonosságát nem befolyásolja.

Előzmény: plepi (88642)
plepi Creative Commons License 2018.07.20 -1 0 88643

Tiltsa be a szabvány a sínes megoldást,vonják ki a forgalomból mert nem üzembiztos ennyi erővel.

Előzmény: plepi (88642)
plepi Creative Commons License 2018.07.20 -1 0 88642

Milyen 3.5 csavarról beszélsz szétválasztod a sorkapocsba ahogy a képen van  ami kijön a sorkapocsból azt is a szaros 3.5 csavar alá kötöd nem  hibalehetőség  megvan  a szaros 3.5 csavarnál is.

Előzmény: gergerg (88639)
gergerg Creative Commons License 2018.07.20 0 0 88641

Régebben én is használtam a lakéselosztó gyári sínjét, de sosem éereztem üzembiztosnak, ezért is hagytam fel vele, és kezdtem használni a hlak-ot.

 

Előzmény: gergerg (88640)
gergerg Creative Commons License 2018.07.20 0 1 88640

Hogy ne csak beszélgessünk, mutatok egy üzembiztos és szabányos PEN bontást. (illetve kettőt)

 

Előzmény: gergerg (88639)
gergerg Creative Commons License 2018.07.20 0 1 88639

Milyen sín? Mennyire bízol abban a 3,5-es csavarban? A jó rendőr, ha ittál egy sört, nem mérlegeli hogy csak egy sört ittál, és neked attól semmi bajod. Nincs mérlegelési jogköre. Nem hoz törvényt, az a törvényalkotó dolga. 

A villanyszereő sem akarja mindenáron hátulról meghágni a szabványt. A szabványok 99%.ka teljesen logikus, csak gondolkodni kell rajta. Ha van kedved hozzá, vagy bárki másnak, akkor az fogjon neki és írjon egy szabványtervezetet a PEN bontásról, olyat, ami szerinte jobb mint a jelenlegi. Ha ez megvan akkor megvitathatjuk hogy tényleg jobb-e mint az eredeti. Addig meg szerintem jobb ha elfogadjuk azt ami van.

Előzmény: plepi (88637)
plepi Creative Commons License 2018.07.20 -1 0 88638

Az csak egy dolog hogy a szabvány mit ír elő külön sín stb a lényeg ugyan az egy  sínnel is ettől senki sem fog áramütés érni.

Előzmény: plepi (88637)
plepi Creative Commons License 2018.07.20 0 0 88637

Nekem egy sín van bent,belemegy a pen meg a földszonda és ide vannak bekötve az elmenő nullák és földelések a lényeg ugyan az.

Előzmény: gergerg (88618)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.20 0 1 88636

Így kéne mindenkinek, ha nem tud, kérdez. Bár az is lehet egy nemes cél az emberiség érdekében, ha valaki a faj kopaszodásának késleltetését segíti elő a fejbőr vérkeringésének fokozásával, a hajmeresztés útján.

Előzmény: horex (88635)
horex Creative Commons License 2018.07.20 0 3 88635

Nem most végzett, de minden területhez nem mindenki érthet. Azért kérdezett

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88633)
gergerg Creative Commons License 2018.07.20 0 1 88634

Nem annyira tragikus a helyzet. Pillért, gerendát csak statikus engedélye után vésünk, akkor sem szívesen. Viszont egy 2 szintes ház betonkoszorúja nem olyan nagy kaland.

Előzmény: horex (88632)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.20 0 0 88633

Ha a haverod most végzett az iskolában, akkor mondd meg neki, hogy készüljön fel lelkiekben ara, hogy élete során lehet, hogy ezerszer kell majd úgy döntenie, hogy beton koszorút/oszlopot/stb kell megvésni. És mivel egyszer sem fog aláírt statikusi hozzájárulást beszerezni a beton szerkezet meggyengítéséhez, ezért mind az ezer vésés után ő vállalja a felelősséget egészen halálig, ha a vésése miatt mondjuk összedől a ház egy szép napon. Üdv a vállalkozók irigyelt világában :)

Előzmény: horex (88630)
horex Creative Commons License 2018.07.20 0 0 88632

Az lesz!

Persze félinfó volt csak. Aztán ujra hívott és kérdeztem hol ment a régi vezeték, merthogy ez egy teljes átalakitás, felújitás, nem új épités

Van egy 50cm-es "közfal" középen, betongerendák és tálcás menyezet.

Aljzatban a közfalhoz és átfúrják, kibővítik a tálcán az áttörést, onnan aljzatban valamelyik falhoz

 

OK

De mi a helyzet ha tényleg nincs olyan "közfal", koszorút megvésni?

Mert volt egy belvárosi melóm, ott nem volt mit tenni mint megvésni a vasbeton oszlopokat

Előzmény: gergerg (88631)
gergerg Creative Commons License 2018.07.20 0 4 88631

Hilti TE72

Előzmény: horex (88630)
horex Creative Commons License 2018.07.20 0 0 88630

Jó napot!

Haver bevállalt egy kétszintes épület villanyszerelését

Felhív és azt kérdezi, hogy álljon fel a villanyórátol az emeletre, merthogy betonkoszorú van

 

Mi a módszer erre?

varadi.zsolt Creative Commons License 2018.07.20 0 0 88629

Hallottatok már az Edu-solar képzéséről? Volt már esetleg valaki? Megéri jelentkezni? 

Jahno Creative Commons License 2018.07.20 0 1 88628

" Nekem foleg NY-i kollegaim voltak, meseltek eleget arrol hogy mennyire gyakoriak az aramszunetek,"

 

MA környéke és sok mással én is jelen vagyok. Szinte mindenkinek volt gázgenerátora, mert néha napokig nincs villany. Amúgy néha Anglia is ilyen, nettel meg mindennel is. Csak szeretnénk ebben is azt hinni, hogy a bezzegnyugaton minden milyen fasza, közben nem is.

Előzmény: tfe_tng (88523)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.19 0 1 88627

Ma a szakmában ezt hívják PEN bontásnak. 

Szerintem ezt a többivel vitasd meg, hisz én is röhögök az egészen ... :)

Előzmény: gergerg (88626)
gergerg Creative Commons License 2018.07.19 0 1 88626

Nem. Te azt szeretted volna bizonyítani, hogy a PEN bontás utáni egyesítés teljesen veszélytelen. Erre rajzoltál egy rajzot, amin nincs PEN bontás.

Előzmény: Mutual Friend (88624)
gergerg Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88625

A szabvány megengedi mindkét szín használatát.

Előzmény: Atis57 (88623)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88624

Fingkergetés amit csinálsz hogy most zöldsin kéksin és mit hova dugunk mit minek nevezünk ki.

 

Elektronok szempontjából mind a három ugyanaz a dolog.

Előzmény: gergerg (88622)
Atis57 Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88623

Szia!

 Tehát ilyet! de milyen szinben ? mert akkor ezen se keveredjen a szin!

Előzmény: gergerg (88622)
gergerg Creative Commons License 2018.07.19 0 1 88622

Ha nem ismerjük a fogalmakat, akkor ne menjünk bele elvi vitákba. Pláne ne fikázzuk a szabványalkotót.

Előzmény: Mutual Friend (88619)
Atis57 Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88621

Szia!

 Szerintem befejezhetnéd / nénk . semmi értelme egymást macerálni.!

 Jó messzire lakunk egymástól nem fogunk a másik után javitani---

 Nem értünk egyet , s kész!

 Attól még a lényeg elsikkad .ráznak -e az elektronok vagy sem?

 

Előzmény: Mutual Friend (88615)
gergerg Creative Commons License 2018.07.19 -1 0 88620

Ha nem csinálsz PEN bontást, nem tudod egyesíteni sem. Te nem PEN-t bontottál, hanem PEN-t osztottál.

Előzmény: Mutual Friend (88617)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88619

Na ez nekem már magas ... :)

Előzmény: kiggyo (88607)
gergerg Creative Commons License 2018.07.19 0 1 88618

Lakáselosztóba van egy nulla és egy PE sín. Bepattintok egy hlak-ot, kinevezem PEN sínnek, rákötöm a PEN-t, a földelő vezetőt mert a PEN-t földeljük, a maradék két lyukból meg elmegyek a PE és a nulla sínre. Ennyi volt a normális, szabványos és egyszerű kivitelezés bármilyen elosztóval.

Előzmény: Atis57 (88614)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88617

Mert most neked mi is a bajod vele ?

Előzmény: gergerg (88601)
Atis57 Creative Commons License 2018.07.19 -1 0 88616

Szia!

 Persze értem a logikát ,

 különösen a 3-k rajz tetszik.

 PL 6db FI relé esetén hány + sin teszel be ?

 ill, miért nincs olyan bekötő huzal aminak az eleje KÉK a vége meg Zöld/Sárga?

 Mert ezen rajz szerint ez is kéne !

Előzmény: Atis57 (88614)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88615

Nézd már vissza a legelső skiccemet ugyanez szerepel rajta ...

Tényleg nem rágtam a szádba hogy mi van a fogyasztásmerőben bár a FM-en elakadtál ugy felesleges is lett volna ... :)

 

( Szerintem TE ... :) )

Előzmény: Atis57 (88595)
Atis57 Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88614

Szia!

 Szép rajzok, de épületvillamossági /lakás elosztóban mutatnál ilyet ?

Mert a 10kW alatti tartományban nem gyártanak ilyeneket !.

 Pedig van szabvány engedélyük!

Akkor minden ilyet kikapcsoltatsz?

Előzmény: gergerg (88613)
gergerg Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88613

Bocsi, lemaradt.

Előzmény: gergerg (88611)
Atis57 Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88612

Szia!

 lemaradt  A FI relére KÉK mehet nem zöld/sárga - mivel az Nulla lessz.

 A szinjelölése a PEN vezetőnek ;

 Kék, Zöld/sárga , esetleg Fekete , Barna (ha előzőleg ezen érkezett pl;kábel)

 akkor mi a hiba?

Előzmény: Atis57 (88608)
gergerg Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88611

MSZ HD 60364-5-54:2012 17-18.oldal

 

Mutass itt olyat ahol a PE sínról ágazik le nulla vezető.

 

 

Előzmény: Atis57 (88608)
PETYUS Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88610

Melyik típusú elosztón van hová bekötni a 10mm2-es derótot? Mert a tracon-on, amit nekem sikerült venni, azon nincs akkora lik.

Előzmény: Atis57 (88595)
gergerg Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88609

A rajzon szereplő PE és N vezető 2 PEN vezető. Bal oldalon nincs PEN bontás PE és N vezetőre. Ha valami nincs, azt nem lehet egyesíteni.

Előzmény: kiggyo (88607)
Atis57 Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88608

Szia!

 A zöld/sárga szinjelőlés  védő(PE ) vezető

 A KÉK mega  Nulla.

 Mi a hiba?

Előzmény: gergerg (88606)
kiggyo Creative Commons License 2018.07.19 0 1 88607

Na rá(d)hagytam, jó szórakozást.

Előzmény: gergerg (88601)
gergerg Creative Commons License 2018.07.19 0 1 88606

A PE sínről nem indítunk nulla vezetőket. Azokat a nulla sínről indítjuk. 

Előzmény: Atis57 (88605)
Atis57 Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88605

Szia!

 Miért is?

Előzmény: gergerg (88604)
gergerg Creative Commons License 2018.07.19 -1 0 88604

Nem, nem szabályos. Vagyis nem szabványos.

Előzmény: Atis57 (88602)
gergerg Creative Commons License 2018.07.19 -1 0 88603

Költői kérdés! Mitől PE vezető a PE vezető, és honnan indul. Ugyan ez a kérdés a nulla vezetőre is. Ha erre megvan a válasz, folytathatjuk hogy miért baromság az egész úgy ahogy van.

Előzmény: gergerg (88601)
Atis57 Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88602

Szia!

 Lerajzolva  s igy szabályos is.Bár nincs rajta a földelés.

Előzmény: kiggyo (88597)
gergerg Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88601

Nincs ott. Ugyan rá van írva, de attól még nem lesz ott.

Előzmény: kiggyo (88600)
kiggyo Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88600

Pedig ott van. N és PE, rá is van írva. 

Előzmény: gergerg (88599)
gergerg Creative Commons License 2018.07.19 -1 0 88599

Szerényen jelzem, nulla vezetőt sem.

Előzmény: gergerg (88598)
gergerg Creative Commons License 2018.07.19 -1 0 88598

Én nem látok a rajzon PE vezetőt.

Előzmény: kiggyo (88597)
kiggyo Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88597

Hagyjuk a szabványokat, gondolkozzunk mi történhet a legrosszabb esetben.

 

Pl. A mérőnél az N kilazul, nem érintkezik. (6-os kapocs).

 

Ez esetben eredeti esetben elmegy az áram.

 

A te esetedben a védővezetőn keresztül fog folyni, észrevétlenül, az pedig nem arra való.

 

Ha mindenképpen ilyet akarsz csinálni akkor kösd össze a piros kapcsodat vastag (10mm2) vezetékkel a földelőszondával, vagy ha messze van verj le még egy szondát. A PEN szétválasztását gyakorlatilag az óra után teszed így meg. A vastag kábel először a PE, majd onnan az N sínre menjen. Bár valószínűleg nem szabványos, de nagy baj nem lehet.

Előzmény: Mutual Friend (88593)
Atis57 Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88596

Szia!

 

 Pedig---

néha nagyon hasznos a "potenciál kiegyenlités", hát még a "töltéskülönbség levezetése"!

 

 Mert akár a szomszédod is használhatja ezeket a fogalmakat!?

Előzmény: gergerg (88594)
Atis57 Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88595

Szia!

 Ha elsőre ezt igy irtad volna le , nem támadunk neked!

 

 

Ez a rajz az EONnál megszokott kialakitás (a piros átkötés nélkül)

Az ilyen szekrényekben benne is van a sorkapcsa.

 

 De az ÉMÁSZ nem ezt a vonalat követi.

 Hanem az elosztónál választod szét a N és PE vezetőket , valamint oda kötöd be a földelést is.

 Na ott már nem tudod megcsinálni , csak ha a "szabálytalan vételezés" esete lessz.

Előzmény: Mutual Friend (88593)
gergerg Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88594

Én meg szerényen nem szólok hogy ez nem jelent semmit. Az asszony is nő, meg a szomszédasszony is. Mágsem fekszem a szomszédasszonyra.

Előzmény: Mutual Friend (88593)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.19 -1 0 88593

 

Én szerényen csak arról papolok hogy a piros nélkül is egy potenciálon van a "N" és a "PE". Ha van ott piros ha nincs.

 

Előzmény: Mutual Friend (88592)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88592

A villamos motorok projekt nem az enyém. Az áthidalássál varjunk hisz más is jelentkezett vele de van fapados megoldásom rá.

 

Lerajzolom az elvi rajzomat ....

Előzmény: Atis57 (88591)
Atis57 Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88591

Szia!

 Nem én hajszollak, személyeskedek  napok óta, de ez mindegy is.

Lényegtelen az eltérő véleményed, mivel nem együtt dolgozunk.

 

 De az egyfelé forgó vilamos motorokkal mi van?

 Az Óra áthidalással ?

 

 Gondolom akkor ennek a beállitása sem okoz problémát ?Ha annyira zseni vagy!

 

 

 További szép estét...............................!

 

Előzmény: Mutual Friend (88587)
kacsaXD Creative Commons License 2018.07.19 0 1 88590

Rajzot tudnál feltenni?

Előzmény: gergerg (88589)
gergerg Creative Commons License 2018.07.19 -1 1 88589

Látom nagyon el vagytok tévedve ebben a PEN témában is. Semmilyen veszéllyel nem jár, és nem is tiltja semmi a PE és az N vezető újbóli egyesítését, egyetlen kitétel van, hogy a szétválasztás és az egyesítés közötti szakaszba be kell építeni egy fírelét.

Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.19 -1 0 88588

Azért gyerek ha úgy érzem hülyeséget beszélsz megkaphatod még ... :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88582)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.19 -1 0 88587

Nekem ETZ 250 motorom volt egy főtengelycsapágyat es szimeringet cseréltem benne ami azzal jár hogy még a blokkot is szét kellett húznom azaz célszerszámot is kellett csinálnom hozzá. Az elektronikáját átalakítottam mert tranzisztoros vezérlést csináltam bele.

 

Baszod, az általatok sokat szidott ELEK simán megértette a teljesen szabálytalan ötletelem te meg nem ?

Vélelmezem hogy azt sem érted hogyan működik egy fogyasztásmérő.

 

Ne pitiánerkedél ezzel a víz meg gázcsöves dologgal ... 

Eddig sem úgy ténykedtem villanyszerelőként sem hivatalosan sem fusiban. Eddig úgy gondoltam többre is képes vagyok.  Ha esetleg kisiklik az életem még ez mindig lehetek majd. 

Utánam nem kell hibát keresni. Ha bármit kiadok a kezem alól arra rá merem írni a nevemet és a telefonszámomat és nem pironkodva.

 

Alapjában véve Elekkel nincs semmi baj. Sokkal tájékozottabb nálatok de neki is - mint mindenkinek de még nekem is - vannak hiányosságai. 

Meg kell tudni hallgatni a másikat, megérteni hogy mit mond, elhinni neki hogy esetek nagy részében valsz' igaza is lehet főleg ha sokan mondják.

Nem szégyen elismerni hogy ha valaki valamit jobban tud.

A kor nem érdem hanem állapot ebből kifolyólag nem nagyon érdekel ki mennyit évet töltött el a "szabványok világában".

 

Tegnap bent kellett maradnom a munkahelyemen és este 7 körül jöttem haza. Kiderült hogy biztos nagyképű leszek de van olyan dolog amit x < 5 ember tud az országban.

Szóval vannak sikerélményeim az IRL életben is pont elég nincs szükségem arra hogy elkeseredett módon ezt itt hajszoljam ...

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Atis57 (88581)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88586

Én soha nem mondtam hogy ez szabályos vagy szabványos.

 

 

Azt igen hogy műszaki problémát nem fog okozni. Ha valaki csak ezt és csak ezt sem tudja felfogni elvi síkon sem, az jobb ha péknek megy, megsértve ezzel a pékeket. 

Ugye az volt az eredeti feltevés hogy valaki vitt volna a nagy házból a műhelybe  3 fázist de csak 4 eres kábelt húzott be. 

Erre volt a válaszom hogy teljesen szabálytalanul! ez megoldás. No ebből keveredett ez a nagy vihar ... :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (88582)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.19 -1 0 88585

Ebben semmi válassz nem volt. 

 

Tudnám idézni egy volt tanárom feleletét amikor egy osztálytársam megkérdezte tőle hogy

 

"Miért pont én? a felelet az volt az isten büdös faszáért!"  :)

 

Na még ennyit sem ért a kapott válasz. Én semmi másra nem vágyom csak a rajz alapján valaki kijelentse hogy tényleg baszzátok meg. Valójában tök mindegy hogy előtte van a választás vagy mögötte hisz belül úgy is csak egy átkötés van a fogyasztásmérőben. Azután úgy szabványosít az ember ahogy akar és a lelke birja.

Előzmény: ötfelezős (88584)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88584

Az a fura, hogy megkapta a miértre a választ, ami Európában az IEC szabványosítási szakbizottságaiban a kultúrnépek szakember képviselőinek a közös állásfoglalásának az indoklása immár rengeteg ideje, amihez szépen lassan Magyarország is hozzásimult, de ekkor jön az, hogy ezen a sztrádán mindenki szembe jön. 

Előzmény: Törölt nick (88572)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.19 -1 0 88583

El kezdtem írni a válaszomat de abba kellett hagyni mert sietni kellett máshova de elmentettem és közreadom. Csak ha lesz benne kronológiai probléma vagy némi értetlenségre okot adó dolog ... :)

 

Aki megbízik a másikban az meghal nemes egyszerűséggel. Mondom én ezt alpinistaként.

 

Én semmi mást nem firtatok csak a mechanikus munka mögött az értelmet keresem az emberekben. Kinagyítottam egy fogyasztásmerő belét - mert én kitudom - és én azt állítom hogy az N oldal előtt lévő PEN szétválasztás ha teljesen szabálytalanul össze van kötve azzal a PE sínnel ami nincs rajta a rajzon semmiféle zajt vagy problémát nem okoz. A két dolog között uszkve 20 cm drót van. Aki azt állítja erre hogy ez mindenféle földöntúli  és rejtett probléma fog jelentkezni a fél utcában azt az embert semmiféle szakembernek nem tudom tekinteni. Kvázi ha igen akkor fényes nappal mindenkit leszopok a főutcán.

 

A saját házamat pont így csináltuk meg. Mindenhova 1.5 és 16A. Kivéve a konyha mert oda 2x 4mm2  áramkört a cuccoknak megszakítás nélkül !!!

Nem hiszem hogy a tetőtéri 15m2 szobába lévő konnektorba akarnék sütőt vagy villanyautót bedugni. Mivel jobb a te verziód? Egy 16-os kismegszakítóra tanultak alapján 5 fali csatlakozót illik szerelni. Mi lesz ha 5 villanyautót akarok majd oda bedugni ? Esetleg 5 db villanytűzhelyet?

El kell fogadni hogy van az a szélsőséges helyzet amit nagyon nem fogsz tudni lekezelni.

Félreértés ne essék én nem buzdítok senkit hogy arra hogy ne tartsa be a szabályokat. Arra világitok rá esetenként hogy fasz szabályok vannak. Csak ti jó robot módjára szartok erre mert egyszer beült az hogy aszonták' a nagyok dugni csak este fél nyolckor lehet és ha baloldalról akkor fiú lesz ha jobboldalról akkor meg leányzó. Bezzeg ha valaki felvilágosít  hogy hidd mar el hogy este kilenckor is ugyanolyan gyerek lesz belőle az idióta mert szabvány van rá 1967 óta és mi igy csinaljuk es eddig meg nem csalódtunk benne ... :)

A háborúban nagyrészt mindenki meghal de ha egy csapatra rábizzák hogy ezt a hidat meg kell védeni akkor nem hiszem hogy megkérdőjelezik a hogyan késöbbiekben. Nem szükséges az életben hogy mindenki megértsen mindent. Van az az embertípus aki ezt nem igényli. Megkapja a feladatot és csinalja végkimerülésig de ha kiejtik a szinkronból akkor esetleg megakad de lassan csak csak elindul újra. Nem ez a fajta fogja feltalálni a wago-t vagy a fI relét sem. Nagyjából semmit, csak ne akarjon vezető vagy megmondóember lenni.

Előzmény: Törölt nick (88572)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88582

"Értem én hogy rokkantás amit magyarázok"

 

Ha erre a rajzra célzol (és az "FM" egy villanyóra és nem a Földművelésügyi Minisztérium :) akkor az a fő baj, hogy a villanyóra előtt a méretlen fővezetékhez te nem férhetsz hozzá, tehát

- ha a PEN vezetőt a leplombált részen szétválasztotta a regisztrált szerelő nullára és földre, akkor neked a villanyóra után már nincs hozzáférésed a PEN vezetőhöz, tehát azt a négy eres kábelt sehogyan sem tudod szabályosan megtáplálni, mert ahhoz mindenképpen a PEN-re kéne rákötnöd, viszont az óra után neked már nincs olyan.

- viszont odahívhatsz egy reg.szerelőt, hogy szüntesse meg a PEN szétválasztást a villanyóra leplombált részén és vezesse ki a PEN-t a villanyórából, hogy ott te magad dönthess a szétválasztás(ok) helyéről (és a PEN-t akár tovább is vezetheted a négy eres kábeledbe).

 

Tekintsd a PEN-t jogi fogalomnak: a nullát és a földet kizárólag az áramszolgáltató "házasíthatja" egyetlen közös vezetékké (az ucca végén a transzformátornál), a villanyszerelő csak "válás" lefolytatására jogosult (de azt akár több helyen is).

A fizika sok dolgot megenged, amit a jog megtilt. Jelen esetben szerintem életvédelmi okai vannak ennek a PEN újraegyesítési tiltásnak: pl bizonyos ÉV mérések, hibakeresések lehetetlenné válnának, ha úton-útfélen össze szabadna kötni az egyszer már szétválasztott nullát és földet. Képzeld el, hogy pl valaki odaáll a PEN szétválasztás ismert (hivatalos) pontjához leköti a földet és a nullát és megpróbál ellenállásokat mérni :)

Előzmény: Mutual Friend (88564)
Atis57 Creative Commons License 2018.07.19 0 2 88581

Szia!

 De megtudtam --viszont te?

 Milyen módon akarod a fogyasztásmérőnél kivülről átkötni a Nullát? A Plombázható dobozban -vagy azon kivül!

 A Méretlent és a mért összekötése minek minősül?

 Ne is tartsd be a szabályokat , vidd gázcsövön a vizet +meg a villanyt is egyszerre.!

 Remélem nem sokáig fogsz villanyszerelőként ténykedni.

 Szerencsére nem nagyon fenyeget az a veszély , hogy a Te szerelésed után fogok hibát keresni.

 

 De ha ennyire nagy vagy --már Mekk Eleket is beelőzöd----akkor mond meg melyik az a villanymotor ami csak egyfelé forog?Mindegy melyik vezetékét cseréled fel!

Előzmény: Mutual Friend (88565)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88580

Pontosan.

Egyébként, ha él még a szerelő unokája, lakásokban már időtlen idők óta TN-S rendszernek kéne lennie. Nem tudok előírásokat, de az 1940 körül kiadott villanyszerelő könyvben még ez a TN-C lehetőség fennállt. Aztán a 60-asok elején még ipari létesítményekben is szabad volt. A szoc brigád, ha eljött segíteni, a villanyszerelő meg nyilván a gyárból vette a példát. De azért neki tudnia kellett volna.

Előzmény: kacsaXD (88579)
kacsaXD Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88579

OK, megnéztem.

Nálam TN-C a rendszer. 40 éves a ház.

Ha teszek Fi relét a biztoséték után, akkor az a TN-C rendszerrel nem fog működni, ha jól nézem?

Előzmény: ötfelezős (88576)
sylvanus67 Creative Commons License 2018.07.19 0 1 88578

Hát ezért nehéz ez a szakma:)

Előzmény: ötfelezős (88577)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88577

Nincs egyetlen jó leírás se, de ennek, ha jól látom, csak annyi a kis hibája, hogy a nullázás szót behozza - és egyenlővé teszi a TN rendszerrel.

Előzmény: ötfelezős (88576)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88576

Ha ennek a linknek a TT és TN részét értően befogadtad, akkor megvan gyakorlatilag a válasz is, de még akár a saját berendezéseddel kapcsolatban is.

http://users.atw.hu/ketvillbt/epitoipari_portal_villamos_rendszerek.html

Előzmény: kacsaXD (88575)
kacsaXD Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88575

Mi az PEN leválasztás?? Hogy egy laikus is értse. 

Csinálok egy saját műhely villamosítást Fi relés, földszonda stb...

 

"Egy nem szakmabeli, de azért megtudom különböztetni az amper a feszültségtől. (autóvill és stb... végzettség )"

Előzmény: OcTAX (88566)
sylvanus67 Creative Commons License 2018.07.19 0 1 88574

Óh, igen.

 

El is felejtettem neki megköszönni:)

 

Így most utólag: köszönöm.

Előzmény: ötfelezős (88573)
ötfelezős Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88573

Azt láttad, hogy a 88165-ös kérdésedre Sámli megadta a választ?

Előzmény: sylvanus67 (88571)
Törölt nick Creative Commons License 2018.07.19 0 3 88572

Ezért van hogy nálunk az elkerülő városi szakaszán 100zal mennek emberek, mert nincs oka az 50-es táblának egy ilyen szép széles úton, csak néha kiszalad egy gyerek, vagy kutya, vagy kihajt eléjük egy másik autós aki kényelmesen kifért volna ha 50-nel jönnek.

Meg ezért lövik egymást hasba a rendőrök, mert felesleges mindig a töltetlenséget ellenőrizni, a múltkor is üres volt.

Meg ezért fűz be 1,5-es vezetékkel egy egész házat, és biztosítja 16A-re, egy ismerősöm villanszerelő faterja:
"a vastagabb vezetékkel nehéz dolgozni, merg drága is, meg negyven éve így csinálja sose volt baj,  jó ez így is".

És jó is lesz, amíg valaki be nem dug egy villanysütőt egy ilyen konnektorba, hogy megsüssön egy malacot, vagy rá nem akaszt egy villanyautó töltőt.

 

A baj sosem akkor van mikor te megszeged a szabályokat, hanem mikor a másik feltételezi hogy betartottad.

Vagyis te valamit gányolsz, ami még biztonságos, jön a következő, ő is, meg a harmadik is, a három külön külön amúgy biztonságos lenne, de a három együtt már nem az.

 

Én sem tartom be mindig a szabályokat, de nem verem a mellem, hogy azért nem, mert én nem vagyok közkatona, hanem kussolok és örülök hogy megúsztam.

 

Ja és az offtopic torta tetején az offtopic cseresznye:

Háborúban az a katona aki gondolkodik meghal, és nem mellesleg megöli a társait is, ugyanis egyszerűen nincs elég információja ahhoz hogy helyes döntést hozhasson.

Előzmény: Mutual Friend (88570)
sylvanus67 Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88571

Azért valahol igaza van: aki ide betéved, el nem igazodik a 3892 PEN-nel kapcsolatos katyvaszos hozzászólás között.

Előzmény: *Steve (88567)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.19 0 0 88570

Vannak közkatonák, akik nem gondolkodnak nem kérdőjelezik meg a parancsot hanem vakon végrehajtják és vannak a talán nem hadvezérek, de valahol félúton emberek, akik értelmet akarnak keresni mindenben mert úgy tudják megtanulni megérteni.

 

Én soha büdös életben nem akartam és és nem is tudnék a fenti megállapítás alapján közkatona lenni!

Előzmény: *Steve (88567)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.19 0 2 88569

Ez a szakma csúcsa, és rosszul indítottál ... :)

Előzmény: OcTAX (88566)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.07.19 -1 0 88568

Köszi hogy betetted, ez is engem igazol hogy a 3-4 pont között nincs semmi valójában csak vezeték.

 

Azaz teljesen mindegy működés szempontjából hogy előtte, mögötte van szétválasztva bármi is csak annyi a lényeg hogy a FI előtt legyen. Hisz benne semmi más csak egy vacak drót.

 

Igen, nem szabványos, ne is tegye így senki, de rohadtul elszomorító hogy a kreativitás ennyire nincs mar meg emberekben. Hatályos 50-100 éves szabványokkal takaródzik itt mindenki ahelyett hogy gondolkodnak egy kicsit hogy gyerekek így kell csinálni mert egy fasz azt írta hogy ez így jó lesz de valójában mégiscsak parasztság mert  ezért, meg ezért, meg ezért ....

Előzmény: Atis57 (88556)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!