Keresés

Részletes keresés

Berényi József Creative Commons License 2018.08.02 0 0 9730

Elnézést amiért elrontottam az üzletedet, nagyon sajnálom, de majd valahogy megpróbálom kompenzálni.

Előzmény: 55judit (9727)
Madox23 Creative Commons License 2018.08.02 0 0 9729

Nyugodtan hirdesd meg, biztos elviszik. ;)

Előzmény: 55judit (9727)
Zsanna68 Creative Commons License 2018.08.02 0 0 9728

Szia.

Köszi hogy megosztottad a tapasztalatodat.

Csak úgy próbaképpen csinálnám a szaporítást kiváncsiságból, mert én ásózással csináltam 1-t.

Lényegében ez egy erős fás rész volt gyökérzettel és leválasztottam az anyaágról.

Hamar iperedett is.

Viszont ezekhez a kis vesszős hajtásokhoz sok év /idő kell. 

A fajták nem érdekelnek, mert evvel elégedett vagyok.

A németeknél ettem olyan nagy lilás fajtát db-ként csomagolva.

Nekem nem ízlett sok száraz mag volt benne és nem is volt édes.

 

Előzmény: kicsiakert (9721)
55judit Creative Commons License 2018.08.02 0 0 9727

Most olvastam Berényi Józsi felajánlását, ami sokkal kedvezőbb számodra mint enyém ugyanolyan fajtákra. Így már szerintem nem fogsz nálam vásárolni, ezért mégis kiírom a hirdetőre itthon, hátha szerencsém lesz. :)

Előzmény: Madox23 (9722)
55judit Creative Commons License 2018.08.02 0 0 9726

Ránéztem én is a dmkertes kínálatra. Érdekes fajtabemutatást olvastam: A Bayern füge 2 egymástól igen eltérő fajtával is megegyezik. Ez hogy?

http://dmkert.hu/fuge_ficus_carica/bajor_fuge_bayern_feige_

Előzmény: Madox23 (9722)
Madox23 Creative Commons License 2018.08.02 0 0 9725

Nyíregyházi vagyok, sajnos nem mozgok azon az útvonalon.

Még nem küldtem el a rendelést, egy választ várok tőlük arról, meg tudják-e oldani, hogy jövő héten hétfőn vagy kedden kapjam meg.

 

Melyik 2 fajta kellene neked? Hozzácsapom a rendeléshez és szívesen tovább küldöm postával/futárral.

Én ezeket raktam kosárba:

 

Előzmény: Berényi József (9724)
Berényi József Creative Commons License 2018.08.02 0 0 9724

Még annyit, ha megtudjuk oldani a szállítást, és még nem rendelted meg a növényeket a DMkertből akkor lehet hogy kellene nekem is rendelni két fajtát, ugyanis már csak kettő kellene, de így nem éri el az öt ezer forintos limitet.

Előzmény: Madox23 (9722)
Berényi József Creative Commons License 2018.08.02 0 0 9723

Örülök hogy megindult a fügéd, szerintem nincs köze az árnyéknak hozzá. Valószínű letelt a nyugalmi idő.

 

Sajnos a Michurinska 10-nek csak egy leválasztható sarja van, azt meg már másnak ígértem, és amúgy meg csak egy szár az egész, így még légbujtást sem tudok rá tenni.Kérd meg 55judittot, hátha Ő tud csinálni neked. Az Ronde de Bordeaux-ot nem tudom hogy áll majd holnap megnézem.

 

Amúgy a DMkertnél van egy Muraszemenyei Varga Vános féle zöld fán aszalódó, olyat ne vegyél , azt tudok adni ingyen. Azonfelül van egy néhány füvészkerti fajtáról szaporítva amit szintén tudok adni, Györöki lapos, Füvészkerti barna, Füvészkerti édes, Régi Füvészkerti, Almási Sárga, ficus Palmata, 55judit féle zöld töppedő, és egy zöld aszalódó Ostorosról. Ha érte jössz, vagy esetleg ha Gyomaendrőd Budapest útvonalon laksz valahol akkor ha megyek Pestre elviszem. Ezekért nem kérek semmit.

 

 

Előzmény: Madox23 (9722)
Madox23 Creative Commons License 2018.08.01 0 0 9722

Józsi nem lesz véletlenül eladó gyökeres Michurinska 10-ed és Ronde de Bordeaux-od? A bolgár oldalról akarok rendelni, de ha neked lenne, nem bajolnék vele és tisztességes árat fizetnék értük. Más is érdekel, de ezeké a prioritás.

 

Más:

Képzeld, most, hogy a napokban kipanaszkodtam magam az Ice Crystalról, ma arra jövök haza, hogy a 3 hónapja meg sem moccanó, megbarnult csúcshajtás kinyílt és tolja a kis levelet kifelé. :)

Nem tudom, hogy az számított ennyit, hogy három napja 2 méterrel arrébb húztam, és egész nap árnyékban van, vagy valami más, de most nagyon boldog vagyok. :))))

 

A DMKert is odacsapott most a füge választéknak, 13 félét be is raktam gyorsan a kosaramba. :)

 

Előzmény: Berényi József (9711)
kicsiakert Creative Commons License 2018.08.01 0 0 9721

Szaporítás: A napokban egy kedves topiktársnak levélben leírtam az általam használt módszert. Biztosan a legtöbb fórumlakónak semmi új nem lesz benne, de talán lesz olyan, aki kipróbálja.

 

Gyökereztetés: nagyon sok mindent kipróbáltam, több dolog működik is, de a jelenlegi letisztult folyamat így néz ki:

  1. rőzsegyűjtés
  2. méretre vágás
  3. feliratozás (kertészeti függőcímke, vagy fehér toll közvetlen a gallyra, a beszerzési hely naplózása, hogy ha esetleg kell utánpótlás, akkor ne kelljen kotorászni az emlékek között.)
  4.  Vízben áztatás 1-2 napig (kb úgy, ahogy a vágott virágot vázába teszi az ember. Csak az alsó rész van vízben. A szár irányára figyelek, mert az elején volt, hogy fejjel lefelé tettem vízbe. (Itt jegyzem meg, hogy csinálom úgy is, hogy minden levelet leszedek, de sokszor meghagyok 1-2 bóbitát a gally tetején, hogy legyen "szívóhatás". ) Régebben lyuggatott fóliával, vagy félbevágott ásványvizes palackkal takartam, ma már ezt sem teszem.
  5. alul lyukas ládában, vödörben helyezem el pár nap múlva a gallyakat, állítva, vagy akár fektetve is. (A leveleseket állítva, hogy a felső 20 % van a levegőn.) Az üres tereket 100% nagyszemcséjű kertészeti perlittel töltöm fel. Itt tartom mindaddig, amíg a gyökeresedés szépen megindul, és az első hajtások kifejlődnek. Eddig a fázisig szigorúan erős árnyékban, sűrű növényzet alatt, és a lehető leggyakrabban permetező öntözéssel nedvesíteni a perlitet, párásítani a levegőt. A felesleg úgyis kifolyik a perlitből.
  6. Cserepezés (cserépbe, alul kilyuggatott ásványvizes palackba...)  50% nagyszemcséjű kertészeti perlit 50% komposzt
  7. Végleges helyre ültetés laza komposzttalajba. 

Ebben a folyamatban nincs rothadás, penészesedés, vagy sikertelen hajtatás.Van kétféle gyökereztető hormonom is, de leálltam róluk, mert azt tapasztaltam, hogy a fügének szétégette a kérgét. Felesleges, megy anélkül is.Másik hibaforrás volt a nem megfelelő talajszellőzés, a pangó víz. Ezeken a perlit tökéletesen segít.Van olyan sorozatom, amiből sok sikertelen lesz, de ennél az alanyszedés volt a rossz. Öreg, élő alvórügyet nem tartalmazó gallyakat szedtem. Legjobbak a félfás dugványaim, jó a fás is, csak figyelni kell arra, hogy maradjon rajta alvó szem, ami kihajthat.
A perlitet a gyártótól veszem (nehéz volt kinyomozni, beszerezni), de elegem volt az "5 litert egy ezresért" kertészetekből, ahol esetleg véletlenül kapható volt. Az építőipari perlit nekem nem vált be.

 

Kb. ennyi.

Előzmény: Zsanna68 (9712)
kicsiakert Creative Commons License 2018.08.01 0 0 9720

Emelem a kalapom előtted, és az őseid előtt. Boldog lehet az a család, ahol ennyi generáción át, (és gondolom) néhány költözés után mindig volt/van olyan, aki megőrzi a növényt, és a hozzá kapcsolódó történetet. Nagyon szép. Szép ez a folytonosság, és maga a füge is. Melyik részén éltek az országnak?

Előzmény: Zsanna68 (9712)
Berényi József Creative Commons License 2018.08.01 0 0 9719

Ha neked jó úgy akkor kiteleltetem. Sikerült szereznem egy nagyobbacska fóliavázat, és abba fogom teleltetni. Dupla fólia+ energiaernyő. Még esetleg teszek termosztáttal egy hőlégfúvót vészfűtésnek. Nálam is kinőtték a kis sátramat, a felét a banánok foglalják el a maradék helyet pedig citromok, csak közöttük,és alattuk maradt némi hely.

Előzmény: PathosVerdesIII (9718)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2018.08.01 0 0 9718

Idén elmegyek a fügenapra, ott találkozunk és a bejárás végén seftelünk :) Elviszek mindent ami van szaporítvány és ott tudunk nyugodtan cserélgetni válogatni. Ma reggel levettem oldalágat a VdB-ről kevéske gyökérrel, addigra remélem megerősödik. Érdekel a Peretta, Babits, zöld töppedő és amit emailben beszéltünk de nekem ráér jövőre is, ráadásul teleltetni nehezebb lesz mert közben az összes többi is megnőtt.

 

Előzmény: Berényi József (9711)
Berényi József Creative Commons License 2018.08.01 0 0 9717

Köszönöm, de közben felhívtam őket, a következő van nekik. Signora, Ice Crystal, Panache, Grise de Tarascon, és még valamilyen névtelen fajta. A Grise de Tarascon másnéven: Dauphine, Boule d'or, Adam, Rouge d'Argenteuil, Grosse de Juillet.

Előzmény: Gaboturbo (9716)
Gaboturbo Creative Commons License 2018.08.01 0 0 9716

Szervusztok,

Józsinak válaszolva Aug. 10-én megyünk családostul Vesztőre és vagy a 4-esen Albertirsa fele vagy M5 Kecskemét fele megyünk. Mindkét irány kertészet mellett vezet :) Gyomán mindig keresztül szoktunk haladni. Sajnos most nem jut eszembe milyen fajtàk voltak én csak egy Osborne prolific fajtát vettem mert tetszett a levele. 

A fügenapra terv szerint megyek én is hat ha meg értek valamit az elhangzottakból.

Tibicsoki19,  kérdésedre válaszolva igen, szinte minden nap Budapesten vagyok . Akkor a részletek e-mailben.

 

Előzmény: Berényi József (9693)
55judit Creative Commons License 2018.08.01 0 0 9715

Bizonyám! :)

Előzmény: CBNora (9714)
CBNora Creative Commons License 2018.08.01 0 0 9714

Illetve a levelek állítják elő a cukrot.

Előzmény: 55judit (9713)
55judit Creative Commons License 2018.08.01 0 0 9713

Gyönyörű a bokrod. Szívesen megnézném közelebbről is.

Kár levágni a leveleket, hisz azon keresztül lélegzik a növény.

Előzmény: Zsanna68 (9712)
Zsanna68 Creative Commons License 2018.08.01 0 0 9712

Sziasztok.

Most próbálkozom avval hogy a leveleket levágom a fügék mellől hogy mi lesz belőle.

Arra gondoltam talán az erő így az érésre megy.

Kipróbáltam a füge lefagyasztást is. Lényegében jó lett megkóstoltam.

Rengeteg töppedt volt rajta, amit helyben felfaltunk./létra kell hozzá/

Olvastam hogy szaporítani úgy lehet ha fás ágat/kb. 3-6mm átmérőjű/levágom srégen és vagy 20 cm-es darabokra vágom.

Földbe teszem 2/3-ig és fóliát húzok az edényre.

Ha kéne valakinek ág. 

Valamelyik családtagom/ősöm a noszlopi református templomkertből szerezte kb 1880-ban.

Azóta körbe jár a rokonságban.

Berényi József Creative Commons License 2018.08.01 0 0 9711

Örülök hogy jól sikerültek. Ez a dugvány garnitúra nekem is jól sikerült, de amit tél végén csinálta, az katasztrofális. Mindenből próbáltam dugványozni ami érdekel téged, de sajnos jó része nem sikerült.

 

Ami most van,  Babits, Egerági, Fiorone, Longue d`Aout, Peretta, Kovács, 55juditféle zöld töppedő. zöld fán aszalódó ostorosról Ezeket átültettem szállításra készek. Van még levehető sarj a Michurinska-10-en, a Turca-n, na meg talán még egy néhányon, aminek még utána kell nézni. Ha most nem tudod fogadni nem gond, de én elhoznám amit nekem szántál:)) A VdBről várjunk meg egy oldalhajtást biztos ami biztos alapon, mert eléggé megtépázta az önbizalmamat a tél végi dugványozás, és nem szeretnék úgy járni vele mint a Ciccio Néroval. Sajnálom hogy nem sikerült, mivel úgy látszott hogy megmarad ezért nem rendeltem, pedig közben Ebay-en megtaláltam a kanadai fickót, aki gyökeres dugványt is árult. 

 

Augusztus 17-én megyek fel Pestre, huszadika után is valamikor, na meg 31-én megyek a fügenapra. Ezen időpontok valamelyikén elmegyek érte, de még egyeztetünk.

 

 

 

 

 

 

Előzmény: PathosVerdesIII (9702)
Tibicsoki19 Creative Commons License 2018.08.01 0 0 9710

Jó, akkor még beszéljünk róla privátban. A fügenapra szeretnék majd elmenni, egyrészt rég voltam már a Füvészkertben, másrészt az előadások is érdekelnek, harmadrészt meg jó alkalom találkozni a fórumtársakkal. Bíztatom a többieket is, menjünk minnél többen.

Előzmény: Berényi József (9704)
Berényi József Creative Commons License 2018.08.01 0 0 9709

Köszi, akkor ha rákerül a sor nem kell elmenni a világ végére:))

Előzmény: Törölt nick (9707)
Berényi József Creative Commons License 2018.08.01 0 0 9708

Még nincs leírás, csak rendezvénynaptár. http://www.fuveszkert.org/hirek/2018-evi-rendezvenyeink/

 

Valamelyik nap majd rákérdezek, hogy mi várható, és kik lesznek az előadók.

Előzmény: Törölt nick (9705)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.01 0 0 9707

Pest közelében, ha szükséges majd egyeztetünk. :)

 

Előzmény: Berényi József (9706)
Berényi József Creative Commons License 2018.08.01 0 0 9706

Köszönöm az elismerő szavakat, de én sem vagyok szakmabeli, hanem csak próbálom jól csinálni:))

 

Igen, sarjról beszéltünk:) Végül is nem sürgős annyira várjuk meg a tavaszt, hátha hoz addig sarjat.

 

Amúgy meg ha úgy látod hogy alakító metszést kell csinálni, a leeső ágak is megfelelnek.

 

Na meg, lehet volt már róla szó, de nem rémlik, hogy merre is laksz. Amúgy köszönöm a lehetőséget, lehet hogy élek vele, és meglátogatlak valamikor.

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (9701)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.01 0 0 9705

Oké, és ha nem nagy kérés belinkelnéd a fügenap leírását!  (ha van neki)

Köszi! 

Előzmény: Berényi József (9704)
Berényi József Creative Commons License 2018.08.01 0 0 9704

Rendben, akkor még egyeztetünk. Augusztus 17-én megyek fel Pestre, huszadika után is valamikor, na meg 31-én megyek a fügenapra. Remélem nem marad el, rajtam kívül más is lesz, és az előadók is eljönnek:))

Előzmény: Tibicsoki19 (9699)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.01 -1 0 9703

Akkor pont egyformák  hiszen ez is valódi,  csak forgattak a környezetében egy filmet. 😉

Előzmény: pupákdézi (9692)
PathosVerdesIII Creative Commons License 2018.08.01 0 0 9702

Az összes megmaradt, családtag is kapott belőle. Itt van nálam az a néhány amit még télen beszéltünk: Montague, Pesti sárga, Pingo de Mel. Talán az ukrán VdBről is lenne egy kis oldalhajtás vagy vessző. Mikor tudunk találkozni? Odaadom de nekem majd csak jövőre lesz jó a csere, mert nem akarok sokat költöztetni.

Előzmény: Berényi József (9697)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.01 0 0 9701

Ha felelevenítenéd a beszélgetés lényegét jó lenne, de ha jól sejtem hajtást szerettél volna.

 

Ha így van, sajnos ebben az évben először nem hozott kis hajtásokat a törzs mellett, valószínűleg azért mert a tavaszi kitakarás utáni hirtelen fagyás jól elkapta.

Szerencsére iszonyú növekedésbe és erősödésbe kezdett, soha ennyi termés nem volt rajta mint most van és biztos be is fog tudni érni.

 

Rendszeresen olvasom a hozzászólásokat, (ebből világossá vált, hogy van szakértelmed hozzá, én csak próbálkozom de nem vagyok szakmabeli csak makacs és kitartó) ha gondolod szívesen látlak és megengedem, hogy vágj le belőle egy olyan darabkát amit fel tudsz használni.

Persze ehhez én nem nyúlnék hozzá, ezért bíznám olyanra aki ért hozzá.

 

Ha ennyire nem sürget az idő, javaslom várjunk még tavaszig, ha hoz alsó sarjat , abból szívesen adok akár postán is!

Előzmény: Berényi József (9698)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!