Keresés

Részletes keresés

tomatas Creative Commons License 2006.08.02 0 0 9529
Mi is voltunk 2 hete. :)
Előzmény: Törölt nick (9528)
tomatas Creative Commons License 2006.08.02 0 0 9527

:(

A cégtől írtam...

Előzmény: Törölt nick (9526)
tomatas Creative Commons License 2006.08.02 0 0 9525
Jut eszembe, nem a cégesre válaszoltál ugye?
Előzmény: Törölt nick (9523)
tomatas Creative Commons License 2006.08.02 0 0 9524

Rendben. Nem vagy elkésve semmiről. :)

 

Előzmény: Törölt nick (9523)
tomatas Creative Commons License 2006.08.02 0 0 9522

Ugye milyen jó itthon. :)))

Remélem sikerül elintézniük...

Holnap jössz?

Előzmény: Törölt nick (9520)
tomatas Creative Commons License 2006.08.02 0 0 9519
SJOSE!!!!!
Merre vagy? Kellene számla a vámosoknak!
Jelentkezz feltétlen!
Előzmény: Törölt nick (9479)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.01 0 0 9518

Revistye vára túlélte a kuruc szabadságharcot is, nem robbantották fel, mint a Garam folyó túloldalán lévő társát, Saskőt, de a várbeliek elköltözése után az évszázados időjárás vasfoga megrágta kegyetlenül! 

 

...Könyökinek, mint szemtanúnak, aki még látta, jobban hiszek...

 

Én is elfogadom, hogy még láthatott egy nagyobb méretű, díszes erkélyt, ami mivel a közlekedésre való lenti falszoros felé nyílt, nálam inkább csak szemlélődésre szolgálna, mint potyogtatni való helynek...

 

Ismerem a szlovák rekonstukciós rajzokat és vitatkoznék velük. Szerintem a Felsővár egész területét lefedett lakóépületek alkották, nem volt itt szabad belső udvar! Régi képeslapon jól látható, hogy alul egy nagyobb ablaksor {palotaszárny termének} míg felette vékonyabb lőréssor húzódik végig. Ezeket még napjainkban is nyomokban észlelni.

Szerintem itt is egy klasszikus reneszánsz lakópalotát emeltek a XVI. század folyamán, melynek szobáit felülről egy védőfolyosóval {lőréses padlással} oltalmaztak, hasonlóan, mint Zsolnalitva palotájánál.

 

A felsővár lakópalotája az É-i öregtorony felől nézve

 

Revistye alaprajzaRégi képeslapon a K-i oldal felőlNy-i oldala az 1955. előtti időkbenKőnig rajza általam kiegészítve
Előzmény: abaamade (9514)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.01 0 0 9517

Valóban, Tata várát egy-két "kiegészítéssel" vissza lehetne állítani a mellékelt Houfnagel-féle metszet korába.

 

Ötleteim:

 

-- Megszüntetni a vizesárokban folytatott halnevelést, helyette egy "tisztességes középkori várárkot" kell kialakítani.

-- Visszaállítani az eredeti várkapuhoz vezető fahidat. Ezt a kaput robbantotta be anno egy petárdával a királyi sereg és rohamozta meg a külsővárat. Mivel itt bevált az új hadieszköz, a következő éles bevetése Győrnél történt 1598-ban.

-- A külsővár falait jobban felfalazni + visszahelyezni az egykori gyilokjárókat körben.

-- Néhány ágyú jól mutatna a lőrések mögött

-- A belsővár nagy részét már a török hódoltság korában lebontották, úgyhogy ott nem lehet mit tenni.

 

Tata vára a Houfnagel-féle metszeten
Előzmény: abaamade (9513)
abaamade Creative Commons License 2006.08.01 0 0 9516
Hasonló építmény nyomára bukkantam, igaz földrajzilag Solymos-vár távoli példának tűnhet, de Könyöki revistyei rajzához nagyban hasonló az itteni maradvány.(oké, a kőkonzolok kisebbek, de a forma, a kialakítás hasonló) A funkcióját illetően nincs infóm, ha valaki jól informált, pár keresetlen sorral megbombázhat.
Előzmény: abaamade (9514)
tomatas Creative Commons License 2006.08.01 0 0 9515
Köszönöm. :) Legközelebb újra megpróbáljuk.
Előzmény: abaamade (9512)
abaamade Creative Commons License 2006.08.01 0 0 9514
A pusztuló Revistye elszomorító példája az emberi közömbösségnek, az értékek elherdálásának. A 19. sz-ban örvendetesen a várakra terelődött a figyelem és jónéhány vár köszönhette a romantikus lelkületűek érdeklődésének, legalább ideiglenes megmenekülését.
Revistyén is járt 1887-ben Könyöki József. Felmérési lapjain - amelyeket helyszíni "skicc" után otthon, nyugiban, pohár bor, egyebek mellett egészített ki - jól látható egy erkély jó állapotú maradványa. Könyöki nyilván az otthoni végleges rajznál "alakította ki" a nem éppen méretarányos erkélyt(esetleg árnyékszék?). Józsi bátyánk az É-i épületszárny falára, esetleg az épülethez kapcsolódó torony falára helyezi az erkélyt. A zamyponteská viszont közvetlenül az öregtorony és az É-i épületszárny csatlakozásához teszi az "erkélyt".
Sajnos ez a rész, csakúgy, mint a Könyöki-jelölte falszakasz erősen lepusztult állapotban látható manapság, így az emeleti részen lévő erkély kövei már valahol a hegyoldalban vagy a külső kapu környékén pihennek.
Én mindenesetre Könyökinek, mint szemtanúnak, aki még látta, jobban hiszek...
Előzmény: abaamade (9487)
abaamade Creative Commons License 2006.08.01 0 0 9513
Hétvégén volt alkalmunk megnézni egy olyan várat, amelyik csalódást okozott. Méghozzá nagyon is kellemeset! Az erősen átépített belső várkastély adta magát, hiszen általában az erről készült képekkel hirdetik a várat. Azonban a külső falak és a vizesárok jelen állapotában is monumentálisak. Tömény lehidalás a köbön!
Az első kép nem a vár, hanem árnyas parkban épített műbarlang.
abaamade Creative Commons License 2006.08.01 0 0 9512
Újhely(Patakvár) határozottan felismerhető várhely, bár a falak vonulatát alig lehet követni. Itt-ott kevés, javarészt kincskeresők turkálásai nyomán felszínre került falat látni. Mi szerencsésebbek voltunk, mert '98 október közepén jártunk a maradványnál, s ekkor átláthatóbb volt. Elég ismert Soós Elemér rekonstrukciós rajza, de bármennyire is mutatós, sajnos nem sok köze van az eredeti várhoz. Kivételesen melléfogott nagy-várkutató elődünk.
A várhelyhez tényleg az üdülő kerítésétől lehet eljutni. Előbb át kell verekednie az embernek magát egy sűrű "csalitoson", majd az elhagyott rádióantennát és a tisztást elhagyva, a vár halmához érünk.
Előzmény: tomatas (9508)
tomatas Creative Commons License 2006.08.01 0 0 9511
A "kis aranyost" rettentően nagy időzőjelben gondoltam! :)
Előzmény: tomatas (9510)
tomatas Creative Commons License 2006.08.01 0 0 9510
Nem láttunk ilyen kis aranyos romot, bár a bili még mindig favorit nálam. :)))
A legyek voltak igazán ellenségek, mert idegekkel már nem bírtam, ők győztek.
Előzmény: HEV (9509)
HEV Creative Commons License 2006.08.01 0 0 9509

tomatas:

 

Minél lejjebb mentek annál jobb az ut és kevesebb a fa, ahol a piros sáv kikanyarodik a völgyből Hamuház felé annak a közelében van egy érdekes épitmény maradvány , nem tudtam rájönni, hogy mi lehetett és egészen az alsó részeken még egy beton kockába épitett valami is van . Isztimér alatt már széles szekéruton lehet menni bár a szekér forgalom elenyésző:-))

Láttátok valamelyik építményt, talán valami CCCP maradvány lehet ?

Az egyikben van a geoláda. Ebben !

 

Előzmény: tomatas (9494)
tomatas Creative Commons License 2006.08.01 0 0 9508

Újhelyben kétszer megmásztuk egymás után a várhegyet, de lehet, hogy rossz irányból (Gyermeküdülő és attól nem messze), de a várromok helyett csak hatalmas csalánrengeteggel találkoztunk. A két kudarc után átblattyogtunk a kálváriához. Nagyon szép a kilátás mindkettőről.

A várhegyet szokták takarítani?

Előzmény: gyöngyvirág (9507)
gyöngyvirág Creative Commons License 2006.07.31 0 0 9507
Sátoraljaújhelyen születtem, ott jártam iskolába, de akkoriban csak egyszer voltunk a határ túloldalán a családdal, Iglón és a Tátrában. Azóta elég sok helyen megfordultunk, szeretem a Felvidéket.

kovesd4

kovesd5
Előzmény: abaamade (9496)
gyöngyvirág Creative Commons License 2006.07.31 0 0 9506
Tavaly nyáron jártam arra:

kovesd

kovesd2

Előzmény: tomatas (9495)
abaamade Creative Commons License 2006.07.31 0 0 9505
A legutóbb itt jártunk. Lenyűgöző rom. Felismeri valaki?
abaamade Creative Commons License 2006.07.31 0 0 9504
megdöbbentő, hogy az örökifjú tenkesi kapitányról múltidőben lehet csak beszélnünk... Siklósról mindenkinek ő jut az eszébe
Előzmény: Nagyon Várbarát (9497)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.07.31 0 0 9503

Képeslap részlete 1915-bőlKépeslap részlete 1965-ből

 

És még nem jártam itt...   :-(((

 

Mára kilépek, jó éjt! 

Előzmény: tomatas (9495)
tomatas Creative Commons License 2006.07.31 0 0 9502
Szép vagy Alföld, legalább nekem szép... - eszembe jut sokszor, amikor haza megyek :)
Előzmény: Nagyon Várbarát (9499)
tomatas Creative Commons License 2006.07.31 0 0 9501
Szívesen, bár csak a küzdelmemet örökítették meg. :))) De a táj sokkal mutatósabb nálam, sajna takarom egy részét.
Előzmény: Nagyon Várbarát (9500)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.07.31 0 0 9500

Nem baj, az akrobatapalánták is így kezdik!   :-)    Kösz szépen a fotókat!

Előzmény: tomatas (9494)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.07.31 0 0 9499

...úgyis jössz egy itallal, hátha majd ezen a közös túrán le is öblíthetjük...

 

Adja a Hadak Ura!  :-)

 

Most is a Felvidéken lehetnék egy ismerős szíves invitálásával

de sajnos a munkahelyi problémáim miatt maradtam a poros Alföldön...   :-(


Előzmény: abaamade (9492)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.07.31 0 0 9498

Lakott településtől távoli, régen lerombolt és elfeledett Bakonyújvár...

 

Még megsaccolni sem merem, hogy a régészeink mikor vetődnek {majd} errefelé???

Előzmény: abaamade (9485)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.07.31 0 0 9497

Egy újabb színészóriástól kell elbúcsúznunk...  :-(((  ... Isten veled Zenthe Ferenc!!! 

 

Gyermekkoromban rajongó átéléssel néztem meg ahányszor csak leadták a "Tenkes kapitányát", ami szerintem joggal sorolható a legendás történelmi filmjeink közé!

 

Legismertebb filmbeli alakítása a "Tenkes kapitánya" volt
abaamade Creative Commons License 2006.07.31 0 0 9496
"Egy újabb szerelem, ismeritek?"

Naná! Pod Sator Nové Mesto-tól bicajjal tekertünk ide(hát persze, hogy volt defektünk), aztán Királyhelmecen aludtunk s a nagy borivás közepette a Perényi várkastély mutatós, boltozott pincéjét nem fotóztuk le...
Előzmény: tomatas (9495)
tomatas Creative Commons License 2006.07.31 0 0 9495

Egy újabb szerelem, ismeritek?

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!