Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2012.05.27 0 0 35972

Köszi a választ, az nem volt világos, hogy az áramszolgáltató hálózatára visszanyomhatom-e/elfogadják-e. Most épp mézegettem, mit is fogad/nem fogad.

 

A tervem az lenne, amit leírtál, egy kisebb teleppel elindulni, idővel bővíteni. Jelenleg nincs túl nagy villanyszámlánk - 3-4ezer ft/hó körül - így nagy dolgokba egyelőre nem akarok belefogni, de jó lenne elindulni ebben is.

 

Ilyen formában meg igazából szinte csak hétvégén tudnám jól kihasználni :-(. Mondjuk ami mehetne - ha van napsülés - napkoli szívattyú, napközben a fűtési szívattyú igen időszakosan üzemel, szinte semmit, riasztó (minimális) meg pár apróság, amiket esetleg lehetne időzíteni. De ez így valóban túl macerás lenne :-(.

Előzmény: biosolar (35971)
biosolar Creative Commons License 2012.05.27 0 0 35971

 

Azt hiszem csak EHE, Fronius, és Soleil inverterek vannak a listán (egyébként MO kivételével mindenhol engedélyes).

 

Amennyire tudom, én a termeléshez igazítom a fogyasztást, ami (mérések alapján) nagyrészt egybeesik a termeléssel, mert napközben is vannak otthon. Télen a fűtési szivattyúk miatt időzíteni sem nagyon kell.


Abban az esetben, ha rendszeresen alacsonyabb a fogyasztásod, mint a megtermelt áram, és nincs szaldós órád, akkor két probléma adódik:

1. lehet, hogy az órád akkor is előre számol, amikor visszatermelsz (óriási bukta)

2. a szolgáltatónak termelsz (kisebb vagy közepes bukta)     

 

Nem hiszem, hogy a te esetedben megérné egy ilyen rendszerre költened. Szerintem gyűjts még, és építs egy rendes visszatáplálós rendszert, esetleg kevés napelemmel, amit a későbbiekben bővíthetsz.

 

 

Előzmény: Törölt nick (35969)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.27 0 0 35970

Amúgy köszönet mindenkinek a véleményekért!

Előzmény: Törölt nick (35967)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.27 0 0 35969

Azt lehet tudni, hogy hivatalosan ezt elfogadja az elmű? Ha jól látom, ez "helyi hálózatra visszatáplálós", nem az áramszolgáltató hálózatára. Vagy esetleg tévedek? Nálam a szük keresztmetszet jelentleg az inverter, mert nem akarok horror árakat kiadni érte, napelemem meg már van valamennyi. és először csak kis rendszerben gondolkodnék. Ez eléggé kedvező áron van, el is gondolkodnék rajta, ha visszanyomhatnám az áramszolgáltató hálózatába.

 

Napközben keveset vagyunk otthon, kevés dolog menne róla, ha "csak úgy " bedugnám. Persze lehet időzíteni mosógépet, meg hasonlót, napkoli keringető szivattyú, stb.  Meg hétvégén mehetne. De egy kis rendszerre már igen éhezem, melynek egyelőre kerékkötöje nálunk az inverter.

 

Előzmény: biosolar (35950)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.27 0 0 35968

Miért számodra elképzelhetetlen látvány, hogy miniszoknyás és bikinis csajok a MÉH telepen kutatva hatalmasat sikongatnak, amikor fellelnek egy keringető szívattyút, vagy hőcserélőt? :-)

Előzmény: payagyerek (35954)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.27 0 0 35967

Az Aurora a Power One amcsi cég inverter márkaneve, az SMA után a második legnagyobbak a piacon. Kétlem hogy ne lenne meg minden engedélyük és pecsétjük ;)

 

A bekötést pedig már amúgy is a hálózati elvárásoknak megfelelően csináltatom meg, a konnnektort igazából csak idézőjelesen értettem.

Ugyanakkor nem akarok kétszer vagy többször engedélyeztetni, amikro kedvem van bővíten pár elemmel. A paneleket már a végleges rendszerben is felhasználnám, a

 

Más:

Vicces, hogy azután hogy itt írtam hogy szeretnék egy 5KW rendszert mennyi kéretlen ajánlat jött.

 

Nekem megér egy fuvart németországból meghozatni (-25%), aztán tetőfedős céggel felszreltetem, villanyászom meg beköti a villamos részét. Valahogy nyugodtabb vagyok, ha a tökéletes új tetőmhöz az nyúl, aki csinálta, mintahogy a villamos rendszerhez is. Pár oldal dokumentációval meg elboldogulok magam is ;) Mindez ismert tarifákkal, helyi mesterekkel.

 

Előzmény: nopánick (35952)
Zőldfülűnaplopó Creative Commons License 2012.05.27 0 0 35966

Engedély meg a tervek költségével nem számoltam.

Melyik hivatal kéri az engedélyt? Melyik kamaránál regisztrálják a tervezőket?  Melyik hivatal bírálja el a benyújtott engedélyt?

Előzmény: tronik (35961)
sakac Creative Commons License 2012.05.27 0 0 35965

Akkor jó mert tetszik ez a moduláris felépítés és az osztrák ára se tűnik vészesnek.

Lehet használtban még olcsóbb is...

Előzmény: biosolar (35950)
Zőldfülűnaplopó Creative Commons License 2012.05.27 0 0 35964

Na persze az lenne a legjobb ha feldarabolnám a cellákat kisebbekre, és sorbakötném őket.

 

Én úgy tapasztaltam ha töröd a cellát akkor V-od marad annyi, amennyi volt, (Akár félbetörésnél is), viszont az Ampered megszünik létezni. Azzal szerintem nem sokramész.

Láttam árverési oldalon potméteres feszszabályzót ami 1-20-Volt között tudott szabályozni. Az áramerősság maradt annyi amennyi a be.-hőleadás.

Előzmény: nagylzs (35939)
Zőldfülűnaplopó Creative Commons License 2012.05.27 0 0 35963

Ha azt vesszük alapul hogy egy alternatív módon előállított kW egymillióba kerül

 

 

Neked...DDD .

...nekem 3 kilóba......

 

Mindezeken felü a szolgáltatóknak sem rossz hogy vagyunk, mert helyben keletkezik és a haszna igaz hogy csak 15%,

 

..árverésen meg 15FT/ KWH se adnak érte....Ott meglehet a 100% is..rádió bemondta, újság megírta.

Előzmény: Alex Raps (35959)
Alex Raps Creative Commons License 2012.05.27 0 0 35962

"Csak mesélem, hogy már a németek is vonulnak vissza a támogatással..."

 

Azért is írtam múltidőben bonyeg... :)) Ne feledjük hogy náluk több mint 10 év telt el nagyon komoly támogatási rendszerben és ami most van az sem olyan magányos éhes kivert kutyára emlékeztető állapot, mint amilyen a magyar naplopóé. :)

 

"Mostanság itthon is elérhető már a ~700-750 eFt/kWp ár."

 

Ez úgy hogy megbízok a komplett tervezéssel engedélyezéssel és kivitelezéssel valakit? Ha igen akkor erre azt mondom hogy "alakul-alakul", de nem gondolom hogy a hasbaakasztós 250 eFt/kW árszínvonalra bármikor is le fog majd menni.

 

Előzmény: nopánick (35960)
tronik Creative Commons License 2012.05.27 0 0 35961

2M körül kijön a 4kW saját kivitelezésben. Engedély meg a tervek költségével nem számoltam. Az nem tudom mennyi lenne. Az inverter tényleg drágának tűnik. Idővel esni fog annak is az ára.

 

Vannak érdekes dolgok. Pl. a levegős hőszipkát sok helyen 250e-ért szeretnék beüzemelni. Ha nem velük végezteted nincs garancia. Pedig nem hiszem, hogy nagyobb kihivás, mint egy klíma üzembe helyezése.

 

nopánick Creative Commons License 2012.05.27 0 0 35960

Csak mesélem, hogy már a németek is vonulnak vissza a támogatással...

 

Az, hogy kimaradtunk az első körös támogatásos korszakból számunkra előnyös.

A technológiai fejlesztés és a piaci beveztés extra költségét és hasznát így nem mi fizettük.

 

Az elmúlt évek során az ár kevesebb mint fele lett!

A következő párévben is fog még kicsit esni....

 

Mostanság itthon is elérhető már a ~700-750 eFt/kWp ár.

Főleg a nagyobb 3-4 kWp telepítéseknél.

 

És ebben még benne van az inverter lobbi magas inverter ára,

a szerelvények és kivitelezés ára is rejt még tartalékokat,

nomeg a szolgáltató-tervezői vonal is tud még engdeni egy csöppet.

 

---

 

Meglátásom szerint itthon hamarosan elérjük

egy 3kWp cuccnál az 1600-1700 eFt-os árat.

 

Ami, az  évi ~3300 kW termelés mellett, ~ 10 éves zero pontot eredményez.

 

Ez pedig már állami támogatás nélkül is versenyképes!

Ezért közpénz (adó) nélkül is elkezdik rakni a népek...

 

Szóval én nem látom akkora bajnak, hogy nem ölünk/öltünk milliárdokat a támogatásba.

Ráérünk a trendre rácsatlakozni 2015-2016 körül is :-)

 

Előzmény: Alex Raps (35959)
Alex Raps Creative Commons License 2012.05.27 0 0 35959

Már bocsáss meg de ez hülyeség. Ha azt vesszük alapul hogy egy alternatív módon előállított kW egymillióba kerül és hozzávesszük azt az alapvetést hogy családi ház esetében - az éves napsütéses napok átlagát figyelembevéve - 4 kilowatt alatt nem nagyon érdemes gondolkodni, akkor azonnal lejön hogy a hivatalosan is ruppótlan magyarok többsége inkább egy új szuzukit vesz ezért a pénzért ha lesz ennyi pénze (meraz láccik' meg még élvezet is egyben) és nem napelemet. Ebbe a helyzetbe belegondolni azt a kérdést hogy - "...képzeld ha mindenki átállna napelemre?" - hát hogy is mondjam. Átgondolatlanság?

Mindezeken felü a szolgáltatóknak sem rossz hogy vagyunk, mert helyben keletkezik és a haszna igaz hogy csak 15%, de az ilyesféle renitens "termelők" az éves összes felhasznált áramnak csak valójában jó ha tizedszázalékát adják ki. Csak mesélem csendben hogy Németországban közel egy évtizede szénné támogatták az ilyesféle fejlesztőket és a hosszútávú cél az volt hogy majd eccer 2020-ra az ilyen módon előállított áram majd az össznemzeti felhasználáés 30%-át fogja majd adni. Ehhez képest itt lófasz sincs (sem hasonló mélretű jövedelem, sem semmiféle támogatás, sem ezzel a céllal támogatott banki hitelek), így tehát bátran állíthatom, hogyha egyszer eljutunk oda, hogy 1 kW 250 eFt beruházással fog járni*, itt akkor sem fog az ilyesféle termelés még 20%-ot sem jelenteni a rendszerbe 2020-ra.

 

 

*ami lázálom, tehát csak hasaltam valami tényleg elképesztőt, hogy ne kalandozzon el a figyelmed. :) 

Előzmény: Zőldfülűnaplopó (35956)
payagyerek Creative Commons License 2012.05.27 0 0 35958

"asszem az állam a privatizációs szerződésben garantálta a hasznukat x évre"

 

Abban a törvénytelen privatizációs szerződésben, amelyben ellopatták a teljes energiaszektorunkat. Abban valószínű.

 

"képzeld ha mindenki átállna napelemre"

 

Kb. 6000 év múlva? :-)

 

Remélem nem áramszolgáltatónak dolgozol! Mert azért hallani azoktól minden baromságot, csakhogy az "igazukat" hirdessék. Leginkább az első mondatuk az, hogy szélenergiával próbálnak magyarázkodni. Holott napról van szó.

Előzmény: Zőldfülűnaplopó (35956)
payagyerek Creative Commons License 2012.05.27 0 0 35957

Még nem volt időm megnyomni. Mert ugye rá kéne forrasztani töltőcsonkot, meg lezárást, hogy 50bar-t adjak neki. (másik oldalt meg vízzel tölteni)

Előzmény: dejódió (35955)
Zőldfülűnaplopó Creative Commons License 2012.05.27 0 0 35956

... van már olyan építés ügy, ami kiadja a lakhatásit új házra, ha egy villamosmérnök igazolja hogy van áramod napelemről....

A "szolgáltatók" igazából már konkurencia.... asszem az állam a privatizációs szerződésben garantálta a hasznukat x évre.....képzeld ha mindenki átállna napelemre?

Előzmény: payagyerek (35953)
dejódió Creative Commons License 2012.05.27 0 0 35955

Ez vajon ép?

Előzmény: payagyerek (35946)
payagyerek Creative Commons License 2012.05.27 0 0 35954

Hova járok?

Hát nem csajozós helyekre, az biztos. :-)

Előzmény: Törölt nick (35948)
payagyerek Creative Commons License 2012.05.27 0 0 35953

Van. Ebben a köcsög országban még a szigetüzem is terv és engedélyköteles. (Elvileg.) Vagyis ha felrax 1 panelt 1 akksira, már az is!

Röhejes.

Természetes reakció, hogy az ember épp az ilyen köcsög törvények miatt fogja lesz@rni az összeset. Ez így helyes és nyilvánvaló!

Indok:

Nem értem, hogy miféle monopóliuma lehet 1 szolgáltatónak? Pláne 1 külföldi érdekeltségűnek!

Miközben (ráadásul) zöldebb világról megy a POFÁZÁS.

 

Szard le Te is! Ezek az inverterek mindenütt a világban legálisak és mindenütt megfelelnek az előírásoknak. Nálunk -furcsamód- nem.

Más országok termelhetnek, mi nem. Jópofa!

Ha rajta van a VDE0126-1-1 certifikát, akkor nyugodtan rakd fel.

Előzmény: Törölt nick (35951)
nopánick Creative Commons License 2012.05.27 0 0 35952

Van...  de sokan beszokták csak úgy dugni..

 

Esetleges baj esetén, szívás az illegális grid inverter.

Főleg, ha elvárt hálózat védelmi környezet sincs kialakítva.

Legább egy CE legyen rajta... védekezéshez.

Előzmény: Törölt nick (35951)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.27 0 0 35951

Arra gondoltam, hogy próbaképpen felteszek mind a délkeleti mind a délnyugati tetőre egy egy 240 wattos panelt egy egy mikro inverterrel (Aurora Micro).

Van ehhez valami köze az áramszolgáltatónak, ha ezeket pl egyszerűen bedugom egy konnektorba?

biosolar Creative Commons License 2012.05.27 0 0 35950

 

Az én kis rendszerem egy STECA 300W-al megy: http://wea.biosolar.hu/graphs/29/

 

 

 

Előzmény: sakac (35949)
sakac Creative Commons License 2012.05.27 0 0 35949

http://www.acrux.hu/sun/steca/halozat_inv.html

 

Erről lehet tudni valamit?

Törölt nick Creative Commons License 2012.05.25 0 0 35948

Még mindig nagyon titkolod, hogy hová jársz :-).

Előzmény: payagyerek (35946)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.25 0 0 35947

OFF

 

Fotópapír helyett lehet fényes műnyomót is használni, alíg pár forint egy A4-es darab.

 

Egy nagyon egyszerű nyáktervező, ami kb 3 perc gyakorlás után működik pl.. a SprintLayout.

Előzmény: payagyerek (35945)
payagyerek Creative Commons License 2012.05.25 0 0 35946

Kukázós:

SWEP B80H-40. (40 lemezes HCS, 50bar, 3,2m2 felület)

 

payagyerek Creative Commons License 2012.05.25 0 0 35945

Sitty-sutty csinálhatsz 1 nyák-lapot is neki.

Ennek a Winfos-nak a Paint nevezetű programjával megrajzolsz neki 1 fóliázatot. Ezt lekicsinyíted (vagy nagyítod), majd fox 1 lézernyomtatót és kinyomod vele fotopapírra, vagy inkább műnyomó papirosra. (Az a lényeg, hogy fényes papír legyen, mert abba nem olvad bele a festékpor.)

Ezt a papirost rárakod a nyáklapra, oszt vasalóval átvasalod, jól meghevítve, enyhe papírbarnulásig (papírfüggő). Mikor ez kihült, akkor rá is ragadt a nyákra. Ekkor behajintod vízbe, papirostúl, ázni. (Elszívsz 1 cigit.) Mikor átázott a papír, fox 1 dörzsit és erősen suvickolod, mígnem a papír lekopik, de a por-olvadék rajzolat ottmarad.

Eztán már csak vaskloridba kék vetni, maratni (vagy hasonlatos lucsokba).

 

Én készülék előlapot is így feliratozok esztétikusra, gyáriasra.

 

Ha ösmerős az eljárás, akkor bocs.

Előzmény: nagylzs (35939)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.25 0 0 35944

"Na persze az lenne a legjobb ha feldarabolnám a cellákat kisebbekre, és sorbakötném őket"

 

Házilag én ilyennek nem állnék neki, elég spéci módon szeletelik ezeket.

 

Viszont lehet kapni kisebb cellákat is, Pl:

 

http://viewitem.eim.ebay.hu/200275-solar-cell-poly-crystalline-solar-panel-DIY-Kit-value-pack-28W/180880044446/item

 

http://viewitem.eim.ebay.hu/36-PCS-2x6-efficiency-Solar-Cells-for-DIY-solar-panel-solar-cell-solar-panels/180871468119/item

 

Ha rákeresel - vagy akár az adott felhasználónál szétnézel - rengeteg féle méretet találhatsz.

Előzmény: nagylzs (35939)
erbe Creative Commons License 2012.05.25 0 0 35943

Itt bőséges a választék, nagyobb pl. MAX1708. 0,7V-tól 2 A ki.

http://para.maxim-ic.com/search.mvp?fam=stepup&hs=1

Előzmény: erbe (35942)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!