Keresés

Részletes keresés

tomatas Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9721
http://www.mtv.hu/cikk.php?id=135489

Hiába ajánlgatom, nem néztek tv-t munkaidőben.... ?
abaamade Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9720
Stara Holic-ban, Gácsfaluban van egy említésre méltó gót templom. Külsőleg nagyon hasonló a rudabányai templomhoz, belül azonban megmaradtak freskórészletek. Szerencsésen elértük a mise végét - Gácsról, az ottani klasszicista templomból gyüttünk át -, de hiába pofátlankodtunk át a templomból kitóduló népségen, odabennt leoltották a pilácsot, s már magyarázkodhattunk, hogy nemcsak a szemrevaló bérmálló leányok miatt jöttünk...
abaamade Creative Commons License 2006.08.14 0 0 9719
Gács várának védműveire visszatérve; az egykori kaput védelmező két bástya romja még látható a park elvadult növényeitől övezve. A Ny-i négy-, a K-i ötszögű bástyák kis méretűek, ágyúkat nemigen, inkább csak nehezebb puskákat lehetett itt használni. A K-i oldalon rövid szakaszon lehet még követni a külső várfalat, ill. a várkastélyt és védműveit 3/4-ed részben kerítő sáncárok vehető ki a terepen.
A várkastélyt is érdemes tüzetesen vizslatni, mert az olyan apró "finomságok", mint pl. ez a vízköpő, megragadják a szemlélődőt. A kastély jelenleg kísértettanya, üresen kong.
Előzmény: abaamade (9697)
abaamade Creative Commons License 2006.08.14 0 0 9718
Csicsva váráról ebből a szögből nem túl gyakran látni fotót. Minket megdöbbentett e látvány s nem győztük hajtogatni, erről van szó, ilyen az igazi lovagvár.
abaamade Creative Commons License 2006.08.14 0 0 9717
Az említett csicsvai toronyhelyiséget, hogy jobban lehessen beazonosítani;
Előzmény: Nagyon Várbarát (9716)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.14 0 0 9716

Utószó: Valóban Bibrax rejtvénya Csicsva palotaromját ábrázolta, gratulálok, eltaláltad és vetted a fáradságot megírni is ezt!  :-)

 

Igen, az éllel ellátott öregtoronyban aludtam, mert lusta voltam a sátrat előszedni... látom, te is ámulattal nézted {és fotóztad} a régi-régi szignókat!  :-) 

Előzmény: abaamade (9714)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.14 0 0 9715

Ez valóban így volt szó szerint! Szerémi György udvari káplán leírta az akkori idők eseményeit, sokszor pletykaszerűen, de valami kis igazságot mindig tartalmaztak a hírei. Így Bálint úr is eldicsekedett, hogy a rettegett Fekete Embert párbajban győzte le, pedig valóban már golyóval meglőve, halálos betegen feküdt, amikor levágta a fejét. Persze ez utóbb kiderült Szapolyai János király udvarában is, ahol nagy derültséget keltett Török Bálint állítólagos "vitézi cselekedete"   :-)

 

Szerémi Györgyről, aki látta Magyarország hanyatlását és írt róla:

 

http://www.sulinet.hu/tart/fcikk/Khac/0/21550/1

 

http://webmuhely.uw.hu/downloads/humanista_elemek/001/szeremi.htm

 

http://www.dobogommt.hu/ujsag_cikk.php?kat=ujsag/26&cikkid=5

 

http://www.radio.hu/index.php?cikk_id=174576

 

http://www.radio.hu/index.php?cikk_id=146036

 

 

Mára egyéb elfoglaltságaim miatt kénytelen vagyok kilépni a Topikba, kösz szépen a diskurzust!  :-)  

 

Jó éjt!

Előzmény: abaamade (9713)
abaamade Creative Commons License 2006.08.14 0 0 9714
Természetesen Csicsva a megfejtés(az előző rejtvényre nem jelentkezett senki, eddig kimaradt a túráitokból?) Az eredetileg henger alakú, a várható támadás iránya felé éllel ellátott torony ép helyiségének mennyezetén, látogatók nevei és ittjártuk dátuma látható-olvasható. Ha jól emlékszem egy korábbi írásodra, Nagyon V., akkor itt, ebben a helyiségben aludtál, ugye?
Előzmény: Nagyon Várbarát (9686)
abaamade Creative Commons License 2006.08.14 0 0 9713
...török sem végeztette ki minden ellenségét, hanem rabságban tartva, megpróbálta a maga pártjára állítani {lásd a Jedikula foglyait}

Pl. Török Bálinttal is voltak terveik. Ha jól tudom, évekig sínylődött a Héttoronyban.
Gárdonyi az Egri csillagokban talán túlzottan is kedvező képet fest róla. Nálam az Bálint úr mélypontja, amikor az őt legyőző Cserni Jovan-on végre bosszút tud állni, s amikor az - ha jól emlékszem Szegeden - kevés katonával kísérve, betegen fekszik, a magyar úr rátör, elkergeti Jován embereit, majd maga Török végzi el a piszkos munkát, s a nagybeteg szerbnek lenyiszálja a fejét
Előzmény: Nagyon Várbarát (9711)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.14 0 0 9712

Én és társam pedig a piros + jelölt helyen aludtunk, hogy a várfalak között a széltől védve legyünk.

 

Jeszenő alaprajza

 

Még régebben bringáztam "fiatal csikókkal" vártúrákon, akkoriban felküzdöttük magunkat pl. Benevár, Drégely, Buják romjaira... mostanra már a bringám is avult lett :-(

Előzmény: abaamade (9710)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.14 0 0 9711

... pszichiátriai eset fejedelem...

 

Abszolút de szadista volt, de ezt a középkorban egy uralkodónak nem olvasták a fejére... nem merték ráolvasni!!!

 

Lásd Rettegett Iván rémtattait v. Őrült Johanna esetét, aki férje holttestével furikázott még évtizedeken át...

 

...szigorú tömlöcöt számára...

 

Ha jól emlékszem, akkor nem... persze nem is a Palotában őrizték, hanem a Salamon-torony jó hűvösében!

 

Ez már politika volt Mátyásunktól, aki a töröktől rettegett Vladot ütőkártyának használta az ozmán-párti testvére ellen, aki állítólag odáig ment a szultán segítségének elnyeréséért, hogy még ágyába is bemerészkedett...

 

Egyébként érdekes, hogy a török sem végeztette ki minden ellenségét, hanem rabságban tartva, megpróbálta a maga pártjára állítani {lásd a Jedikula foglyait}

Előzmény: abaamade (9709)
abaamade Creative Commons License 2006.08.14 0 0 9710
Íme, itt aludtunk Jeszenőn. Vacsora; néhány pivo, szendvics és hamuban sült krumpli.
Előzmény: abaamade (9709)
abaamade Creative Commons License 2006.08.14 0 0 9709
Akkor lepipáltál minket Nagyon, mert mi feltoltuk a bicajt(tényleg!) Jeszenőre, és a bejárat előtti bástyán aludtunk, de a nyári burjánzó lombok miatt a külső falakat nem jártuk végig.
A másik - gondolom egyező - mániám-mániánk, hogy lehetőleg az eredeti feljáró úton közelítsük meg a várat.

Köszi, az ismertetőt - az állítólag igazságos, de - kemény havasalföldi fejedelemről.
A valószínűleg pszichiátriai eset fejedelem Visegrádon nemcsak bogarakkal elégítette ki szenvedélyét, hanem rágcsálókat égetett el elevenen. Ezek szerint a hosszú fogság nem jelentett szigorú tömlöcöt számára?
Előzmény: Nagyon Várbarát (9707)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.14 0 0 9708

Egyetértek!

 

Az a baja a magyarnak de talán a környező közép-európai népeknek is, hogy mindig "átesnek a ló túlsó oldalára" vagyis a NAGYHATALMAKtól várják a "sült galambot" hogy most a skótok hátsójáról ne is beszéljünk...  :-(

 

Hogy csinálják ezt pl. Svájcban? Ott is 3 {ill. 4} nyelvűek az ország népei!

 

Nem kell válaszolni, elvégre ez egy váras Topik, inkább tanuljunk tőlük!!!

Előzmény: branyiszko (9704)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.14 0 0 9707

...kívülről is körbejárni...

 

Nekem is "mániám" körbejárni a várakat, kisebb-nagyobb sikerrel,

pl. Jeszenőt sikerült!  :-)

Előzmény: abaamade (9703)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.14 0 0 9706

Már elég régen olvastam egy könyvet róla és most nem is akarok túlzottan belebonyolódni a "Dracula-sztoryba" de:

 

Luxemburgi Zsigmond királyunk alapította meg a XV. század elején a "Sárkányos lovagrendet" aminek tagjául fogadták a főhősünk édesapját is, mint havasalföldi vazallus fejedelmet. A Sárkány latinul Draco, ebből alakult ki a vlach {román} nyelvjárásban a "Dracula" -- amit atyai örökségként Vlad havasalföldi vajda is megkapott vagyis Vlad Dracul{a} = Sárkányos Vlad.

 

Nem is ez volt igazából a Hunyadi Mátyás királyunk kortársának a "beceneve" hanem a "Vlad Tepes" vagyis a "Karóbahúzó"... ebből kitetszik, hogy főhősünk nem a TV-sorozatokért rajongott leginkább!  :-(((

 

Nos gombolyítom tovább élete fonalát: Havasalföldi fejedelmeként próbált taktikázni a magyar és a török birodalom között, hol ide, hol oda pártolva, míg Mátyásunk meg nem unta és elfogatva, jó 10 évig a visegrádi Salamon-toronyba záratta...

bizony ám, akár ott is lehetne egy Dracula-múzeum!!! Korabeli források szerint nem börtön, inkább szobafogságban élt a vaskos falak között és mi volt a kedvelt foglalatossága? Állítólag bogarakat húzott karóba itt is...

 

Végül Mátyás kiengedte, hogy a törökpárti testvére ellen hadat tudjon vezetni, de főhősünktől elpártol a szerencsecsillaga, mert a testvére legyőzte és megölette.

 

Nos mi ennek a köze a denevérekhez, vámpírokhoz??? Erről már a XIX. századi andol romantikus írók tehetnek, akik szépen összekutyulták az eredeti históriát és a saját kútfejükből kitalált sztoryt!

 

Egy "szép" kép a múltkori román web. oldalról:

 

Karóbahúzás...
Előzmény: abaamade (9700)
abaamade Creative Commons License 2006.08.14 0 0 9705
Egyetértünk.
Előzmény: branyiszko (9704)
branyiszko Creative Commons License 2006.08.14 0 0 9704
Rendben.
Örülök, hogy belátod.
Hidd el, Közép-Európa csak attól tudhat kiemelkedni a félgyarmati sorból, ha összefog.
Amíg egymást taposva nyaljuk a "fényes nyugat" seggét, addig magunk erősítjük nyomorúságunkat.
Ja: és az összefogás nem azt jelenti, hogy mindenki behódól Mo-nak.

üdv
Előzmény: abaamade (9702)
abaamade Creative Commons License 2006.08.14 0 0 9703
Azthiszem a képen jól látható a keskeny sziklaperem, amelyen megkíséreltük Kékkőt kívülről is körbejárni, a bástya legdélebbi fokáig sikerült.
abaamade Creative Commons License 2006.08.14 0 0 9702
Igazán nem dicsekedni akartam, s mint írtam már sajnálom a kékkői esetet, s már nem tudom meg nem történtté tenni...
Ezt leszámítva, mindenütt nagyon kedves, segítőkész emberekkel találkoztunk. Intő példa; teljesen felesleges és ártalmas nyakaskodni.
Előzmény: branyiszko (9699)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.14 0 0 9701

Remek csata lehetett... mini-rozgonyi!!!  :-)

 

Még a vitéz skótok is megirigyelhették volna,

amikor anno Nyakigláb Edwarddal hadakoztak...

 

Vitéz skótok elölről...

 

... és hátulról!Valóban nekem is ismerős ez a motívum, 1000 esztendeig megfelelt...
Előzmény: abaamade (9697)
abaamade Creative Commons License 2006.08.14 0 0 9700
A Discovery-n ment nem is olyan régen, egy nyomozgatós történelmi műsor, amelyben Törcsvár, Segesvár és "Dracula" kapcsolatát keresgették, de mindössze annyira jutottak, hogy Törcsvárában néhány hónapig fogságban tartotta a magyar uralkodó a "vérszopó fenevadat". Sajnos az igazi, Havasalföldön jelenleg romokban álló Vlad Tepes vár nevét nem jegyeztem meg. Igazi hegyi sasfészek, pont olyan amilyeneket a topiklakók is előszeretettel látogatnak...

Dracula igazi magyar vonatkozása zenei(mindez persze némileg túlzás).
Nagy kedvencem, a hajdani Tormentor zenekar dörgedelmes black metalja, bizony több esetben is szól a hajdani vlach fejedelemről.
Előzmény: Nagyon Várbarát (9685)
branyiszko Creative Commons License 2006.08.14 0 0 9699
Lécci írd le részletesen merre jártál!

Mán' csak azért, hogy hol ne szólaljunk meg magyarul a következő években:-((

legalább ne dicsekednél vele.





Előzmény: abaamade (9697)
abaamade Creative Commons License 2006.08.14 0 0 9698
Abszolút egyetértek. Sajnos Divény várát kezdi visszahódítani a természet. Egyelőre a "másodlagos növényzet" üli itt buja torát, különösen igaz ez a külső várra és közvetlen környezetére, de már a felső várban is kezd úr lenni.
Előzmény: Nagyon Várbarát (9695)
abaamade Creative Commons License 2006.08.14 0 0 9697
És hogyan zajlott le az ütközet???

Persze, tótoztam s kaptam egy parasztlengőt. Szerencsémre a fejjel magasabb srácban is volt, így viszonylag könnyen lerántottam a földre és adj neki. Mindketten nyakasabbak voltunk a kelleténél. Már sajnálom a történteket. De a lényeg, jártunk Gácson is, ahol a várkastélyt övező park kis részét kivágták, így jól láthatóvá vált az övező sáncárok, no és a kaput védő két bástya maradványa. Egyébként nem szeretnék szőrszálhasogató lenni, de a várkastély falán lévő javítgatás határozott formát mutat, ugye?
Előzmény: Nagyon Várbarát (9693)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.14 0 0 9696
Előzmény: abaamade (9694)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.14 0 0 9695

Én is többször jártam a divényi romnál és sajnálattal láttam, hogy az 1970-es évekbeli kisebb mértékű helyreállítások óta semmi + változás, viszont a természet kezdi ismét visszahódítani a Várhegyet, vagyis vadul burjánzik a gaz! :-(((

 

Most kellenének várbarátok, akik kapával, kaszával, fürésszel és sörrel felfegyverkezve néhány hétvége alatt kiirtanák a dzsungelt! Amúgy nagy környezetbarát vagyok, de utálom, ha a fáktól nem látom a várat!  :-(((

 

Divény várromja gazdát keres!!!
Előzmény: abaamade (9692)
abaamade Creative Commons License 2006.08.14 0 0 9694
Csatlakozom a többiekhez, szintén repes a szívem, ha vármentésről értesülök! Regécnek-Csesznek-Füzérnek különösen örülhetünk, hiszen egyetemesen fontos részét képezik a vár-műemlékeknek. Az pedig, ha Cseszneket befednék, ill. az emeleteket helyreállítanák, valóban hab lenne a tortán. Egyáltalán, rebesgetnek hasonló tervet?

Vámosatyáról van valami infotok?
Előzmény: Törölt nick (9677)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.14 0 0 9693

Üdv félelmetes oligarcha!

Szóval előbb Divény majd Kékkő várát vetted be sereged élén nagyúr?

 

Divény község 3 műemléke: várkastély, középkori vár és erődített templom

 

Kékkő vára egy régi képeslapon, balról fent a Kálvária

 

Kocsmát csak Divényben kerestem fel anno, ahogy bemegyünk a faluba, a kis patakon átvezető híd után jobbra egy "szomjasturistaitató" ahol akkoriban egy szőke asszonyka {eredetileg füleki magyar nő} volt a pultos. Velünk beszélgetett is magyarul, bár megmondta, hogy ezért haragszik az "echte" tót ura.

 

És hogyan zajlott le az ütközet???

Előzmény: abaamade (9691)
abaamade Creative Commons License 2006.08.14 0 0 9692
Divény váránál már nem először jártunk, de valami miatt sohasem tudtunk jó képeket készíteni. Sajnos, ezúttal sem kedvezett az időjárás, igazán pocsék időnk volt. A várkastélyt szokás szerint zárva találtuk, de legalább egyszer egy évben "nyílt napot" tartanak, ugyanis júliusban ülik meg a település patrónusának ünnepét, ilyenkor aztán zajlik az élet Divényben, nagy a sokadalom. A várkastélyban terveznek íjászbemutatókat, talán helyi íjászkör is fog létesülni. A megfelelő sportíjakat Budapestről fogják beszerezni. Viszont a vár ügye megállt, sőt legutóbbi ottjártunkhoz képest (2-3 éve) újabb markánsabb falszakasz pusztulását konstatálhattuk. A felső vár sziklába vájt, ill. részben falazott ciszternáját szépen kitisztították, de szabadon áll, s így balesetveszélyes, csakúgy, mint a tállyai vár hasonlóan mély ciszternája. Miközben a vár alatti borozóban mézbort kortyolgattunk, szívélyes vendéglátónk volt az igen csinos tulajdonosnő, s elmondása szerint nem várható, hogy a közeljövőben bármilyen konzerválási munkákat fognak végezni itt. Viszont a közeli tó partján a jövő hét végén nagyszabású metal-fesztiválra kerül sor, impozáns nevekkel, ám mindez vajmi keveset segít a pusztuló váron...
Előzmény: sirocco (9690)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!