Keresés

Részletes keresés

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.16 0 0 9752

Kösz szépen, hogy tartottad a frontot, amíg be nem tudtam nézni!  :-)

 

Fantasztikusan felpörgött a Topik tavaly óta, hogy már ilyen régen írtam a zólyomlipcsei zárt kapuról!

 

Akkor közkívánatra jöjjön a következő felszólalásban Zólyomlipcse bőséggel!!!  :-)

Előzmény: Reventlow (9751)
Reventlow Creative Commons License 2006.08.16 0 0 9751

De már látogatható. Tavaly voltunk is ott N. Várbaráttal , csak elkéstünk mert lejárt a látogatási idő.

 

Erről N. Várbarát is megemlékezik 1540 alatt. És találtam még ugyancsak N. Várbarátnak 5456 alatt egy linkgyűjteményét. Érdemes lenne megnézni e hozzászólásokat, amíg ő maga elő nem kerül és nem ír valamit a várról, mert csodálkoznék, ha nem volna anyaga:-))

 

Magam sajna szintén keveset, szinte semmit sem tudok Zólyomlipcséről.

Előzmény: Törölt nick (9750)
sirocco Creative Commons License 2006.08.16 0 0 9749
Szóval semmi? Hát akkor nem lettem okosabb...
Előzmény: sirocco (9735)
abaamade Creative Commons License 2006.08.16 0 0 9748
Kékkő felső - régi - várának kevés maradványával bombázom a topikot;
abaamade Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9747
A 19.-20. sz. fordulóján így mutatott Divény vára a település felől. A képet Mo. vármegyéi és városai sorozat Nógrád vm. részéből fotóztam ki.
abaamade Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9746
Jó pihenést, Nagyon!

Felteszek néhány képet a divényi erődített templomról(ugye, ez is megérne egy diskurzust, hogyan is definiálhatjuk a várszerű-templomokat... Csorba Csaba és Tolnai Gergely is foglalkozott e témával)
Számomra a divényi erődített templom ebből a szempontból problematikus, mármint, milyen típusba sorolható. Ahhoz túl szűk, túl kicsi, hogy akár ideig-óráig menedéket biztosítson a helyi lakosságnak. Az ellátásnak, az alapvető szükségleteknek nincsenek meg a körülményei; nincsenek raktárak(élelem, víz), az emberek elhelyezéséhez szükséges helyiségek, épületek, a védelemnek rendkívül rossz lehetőségei vannak stb.
Előzmény: Nagyon Várbarát (9745)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9745

Kösz szépen a dícsérő szavakat!  :-)

 

Ja igen, mit is vihettem volna annak idején a tokaji lakodalomba nászajándékul az ifjú párnak? Bort? Na ne... mintha sivatagba homokot vinnék... hanem a tokaji vár történetét 31 oldalon, fényes papírra kinyomtatva, bőrkötésben elkészítve.

 

Mára azonban kilépek, ma is szépen haladtunk a várak terén!  Jó éjt! 

Előzmény: abaamade (9744)
abaamade Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9744
Ezt nevezem fanatizmusnak! Igazán beleástad magad Tokaj vár történetébe és lehetséges alaprajzi elrendezésébe! Maximális elismerésem! Már régóta dédelgetett tervem Tokaj várának felkeresése, alaprajzaid nagyon hasznosak lesznek.
Előzmény: Nagyon Várbarát (9742)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9743
Előzmény: abaamade (9741)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9742

...Igazán jó hangulatú lakodalom...

 

Haj-jaj bizony ám! Még jó, hogy csak az út túloldalán emelkedő kollégiumi szobákig kellett eltántorognia hajnaéban a kedves berúgott, igazán illuminált állapotú vendégseregletnek, köztük magamat is értve...   :-)))

 

Amúgy a házasság tartós kötésű lett, mert nemrég kaptam a levelüket, miszerint már a harmadik kislányukat is postázta a gólya!  :-)

 

Visszatérve Tokaj várához, egy a biztos, hogy semmiféle alaprajz nem biztos, míg régészeti úton fel nem tárják maradványait, mert azoknak kell lenniük!!!

 

Még ha a földfelszín feletti falakat le is bontották, az alapfalakból visszalehet{ne} következtetni az építéstörténetére, most csak a hasonló "cipőben" járó Szendrő várára gondolok... ott már lassan ismét kiemelkedik egy bástya a semmiből!  :-)

 

Pár alaprajz és rajz Tokaj váráról, a kék folyókkal rajzoltakat én követtem el!

 

Sicha hadmérnök rajza 1660 körül

 

Tokaj alaprajza 1664-ből1666-os rajz a várról1660 körülElképzelésem...Ez pedig az 1664-es állapotáról...Szintén 1666-ban készült ez a rajz1570-ben így akarták átalakítani1695-ös metszet róla1695-ből hasonló de rajzbanA nyilakkal jelöltem a fotóim elkészítési helyeitAjánlott irodalom Détshy Mihály könyve... fura, ezen is a valóban hamis tokaji vár metszete látható!
Előzmény: abaamade (9740)
abaamade Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9741
A labanc Koháry lesz, a füleki várúr, aki rendkívül hősiesen védte várát. Legkedvesebb vára mégis az eldugott Csábrág volt, s itt is halt meg. Remélem jól tévedek?
Előzmény: Nagyon Várbarát (9739)
abaamade Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9740
Igazán jó hangulatú lakodalom lehetett Tokajban, és persze a jobbnál jobb borokban sem szenvedtetek hiányt! Kell ennél több az alföldi betyárnak?

A Csorba-féle, hegyaljai várakat bemutató könyv frontján szereplő igencsak látványos Tokaj-ábrázolást nem tartják hitelesnek. A valóságban tehát kevésbé festői látványt nyújthatott a vár.
Előzmény: Nagyon Várbarát (9737)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9739

Ejha, gratulálok, ezt talán még nehezebb volt kikutatni, mint akire én gondolok! :-)

 

Akkor jöjjenek a segítségek:

 

-- Apja a törökkel vívott győztes lévai csatában esett el 1664-ben.

-- Így ő örökölte meg a Hont vármegyében található váruradalmat.

-- Valóban egy várostromnál esett kuruc fogságba, de nem Nedecnél!

-- Regéc után Munkácson őrizték, hát mit tegyen unalmában, verseket faragott...

-- Kiszabadulása után Eger török várának blokádjában is vitézkedett, ahol a pogány

    nyomorékká lőtte egyik kezét.

-- Rendíthetetlen Habsburg hűségéért az országbírói méltóságra nevezték ki.

-- 1731-es haláláig családi várában élt, amit utódai nem becsülve meg, félig

    lebontattak, hogy köveiből más vidéken egy kastélyt emeltessenek.

 

Szép életpálya, de kié???

Előzmény: abaamade (9738)
abaamade Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9738
Jól feladod a leckét! Ha igaz, akkor egy bizonyos Giovanelli báró esett Thököly fogságába Nedec elfoglalásakor, s e nemesurat őriztette Regécen 1683-ban a kuruckirály.
Előzmény: Nagyon Várbarát (9734)
Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9737

Jó neked, hogy a régi írásainkat van időd böngészni!  :-)

 

Akkor itt az egész cikk, amiből való a fotó:

 

http://www.varlap.hu/cikk.php?cikk=00000001

 

Kellemes emlékek fűznek Tokajhoz... egyik cimborám oda nősült, így volt oly kedves és a lagzijára meghívott, ahol bor folyt mindenhol!  :-)))

 

A tokaji vár csekély maradványainak megközelítéséhez a kompátkelőnél kértünk kölcsön egy csónakot, evezés közben a Bodrog folyón nyüzsgő tiszavirág rajzásában gyönyörködhetünk {majd kiverte a szemünket}. Átérve a folyó mentén lefelé haladtunk, mígnem az egyedül látható eredeti kőfalig nem jutottunk.

 

Jól megmaradt a vár É-i oldalán a Bodrogot és Tiszát összekötő vizesárok + a belsővárat félkörívben övező korai vizesárok is. Egyéb kőfalakat a felszínen nem láttam, de az ott élő utolsó halászember szerint nem lehet az ásót belenyomni a talajba, mert mindenütt kőbe ütközni.

Előzmény: abaamade (9736)
abaamade Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9736
Köszönöm a részletes tájékoztatást! Így már tisztán látom a két Starhemberget és szerepét!

A jó öreg Tokajról van még fotód?(Anno az 1779-es hozzászólásodnál közölsz képet az ismert falmaradványról. A helyszínen járva láttál még maradványokat, esetleg a bástyák halmait? Egyáltalán; hogy jutottál át, csónakon?)

Előzmény: Nagyon Várbarát (9733)
sirocco Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9735

Kedves Vártudorok!

A tátrai kiruccanásom során "elsuhantam" két vár, Zólyom és Zólyomlipcse mellett (Besztercebánya várát nem sikerült lefotóznom az útról). Zólyomlipcséről keveset találok a neten, mit tudtok róla?

 

 

 

 

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9734

Regéc várát úgy látszik vitéz eleink biztonságos helynek tartották az ellenfeleik őrzésére, mert falai között 13 esztendővel később szintén őriztek egy császári főtisztet, majd miután híre terjedt, hogy a völgybeli faluból egy boszorkánysággal vádolt fehérnép meg akarja szöktetni, az illető urat az ezek szerint még biztonságosabbnak tartott munkácsi várba szállították át.

 

Nos ki volt eme rab?

Nagyon Várbarát Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9733
Megkerestem az archívumomban Tokaj várának történetét, amiben a következők találhatóak:

 

1670 ápr. 9 – Amikor gróf Starhemberg Rüdiger tokaji várkapitány néhány tisztjével Sárospatakon tett látogatást I. Rákóczi Ferencnél, a környék leggazdagabb magyar földesuránál, az, már a Habsburg hatalom elleni felkelés részeként, elfogatta őket. Mivel azonban nem bírta rávenni a kapitányt, hogy adja át Tokaj várát, mint foglyot a regéci erősségbe vitette el.

 

Utánanézve az alábbi két könyvben pontosabban ez történt:

 

Starhemberg Rüdiger gróf, tokaji várkapitány {akkor 35 éves} I. Rákóczi Ferencnek komája volt, mivel annak kislányát ő tartotta a keresztvíz alá. Azért érkezett Sárospatakra, mintegy 8 – 10 főnyi tisztje társaságában, hogy a magyar főnemestől engedélyt kérjen, hogy az erdeiből fát vágathasson a helyőrsége számára téli tüzelőül. A Habsburg császári ház elleni felkelésben már nyakig belemerült Rákóczit rávették a társai, hogy fogassa el Starhemberget, ezzel kényszerítve ki a hadászatilag fontos tokaji vár átadását. A császári főtiszt ennek azonban ellenállt, ezért vasra verve a közeli Regéc várába szállították el a tisztjeivel együtt.

Hogy kerül a képbe Starhemberg Guido hadnagy? Szerintem a rokona lehetett, talán a fia? Őt is rabul ejtették. Fogságuk azonban nem tartott sokáig, 1670. április 10.-én kezdődött és már április 27-én Rákóczi parancsot adott ki az elengedésükre.

 

Csorba Csaba könyve Szerencs, Tokaj és Ónod várainak históriáját meséli el

 

Barta János könyve a tragikus Wesselényi-féle összesküvést tárgyalja
Előzmény: abaamade (9727)
abaamade Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9732
Még néhány kép a nyugtalan vérű Balassák divényi váráról.
tomatas Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9731
Előzmény: Reventlow (9729)
tomatas Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9730
Szólok, de ennyivel valóban nem érem be... :)
Előzmény: Reventlow (9729)
Reventlow Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9729
Ha szólsz előtte:-)) Köszönetet pedig nem érdemlek, mert ez nyúlfarknál is rövidebb volt sajna.
Előzmény: tomatas (9728)
tomatas Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9728
Sajnálom, hogy most legutóbb nem láttad, de megköszönném, ha beszámolnál, majd a többiről is. Ezt a kis rövidke beszámolót pedig köszönöm. :)
Előzmény: Reventlow (9726)
abaamade Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9727
Legyetek szívesek, segítsetek egy kicsit; a már többször említett császári hadvezér Stahremberg Guido kapitányként szolgált Tokajban, illetve a regéci vár börtönét is megjárta. Ez igaz? Tud valaki részletesebbet, a magyarok hajdani ellenségéről?
Reventlow Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9726

Amennyire visszaemlékszem, arról volt szó, hogy milyen anyag alkotja azt a réteget, amiben ezeket az alagutakat fúrták. Nagyon érdekes volt, hogy például robbantani kellett az Alagút építésekor. Olyan kemény.

 

Viszont ha víz éri.....akkor szinte oldódik. A budai lakosok általában kútásás közben jöttek rá, hogy milyen - már eleve kialakult - üregrendszer van alattuk, és elkezdték felhasználni és összekötni őket. Lényegében erről szólt az első rész, azaz általában mutatta be az alagútrendszert. Gondolom, a konkrétumok a második részben lehettek először.

Előzmény: tomatas (9725)
tomatas Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9725
Hááát, ennél talán bővebben. :)))))
Előzmény: Reventlow (9724)
Reventlow Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9724

Feledékeny vagyok:-)

 

Most azon gondolkodom, hogyan lehetne elmondani, mi volt az első részben. De nem nagyon megy:-(

Előzmény: tomatas (9723)
tomatas Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9723
Ej Te! :)
Minden adás előtt szóljak? Én nem tudom megnézni egyik részt sem, de reméltem, hogy valaki majd beszámol...
Előzmény: Reventlow (9722)
Reventlow Creative Commons License 2006.08.15 0 0 9722
A második részt is ajánlgattad? Mert az elsőt megnéztem. De a második bizony kiment a fejemből.
Előzmény: tomatas (9721)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!