Keresés

Részletes keresés

sámli_ Creative Commons License 2018.08.09 0 0 89440

Megint agymenése van és összehordott egy halom zagyvaságot ami kizárólag az elképzeléseit, egyéni véleményét tükrözi.

Előzmény: ívfény (89439)
ívfény Creative Commons License 2018.08.09 -1 0 89439

háát, ha unod a kérdéseim, csak szólj és nem abajgatlak velük!, de addig is!

 

"Hogyan emelkedhet veszélyes feszültségszintre a kádad, amikor az EPH segítségével elektromosan össze van kötve egy baromi jó földelő szondával?

 

például a földelés érintkezése, idők folyamán gyengült az villanyóra dobozban, kh-ás, vagy eltört a vezeték és, vagy érintkezik vagy nem!? hiába az elvileg jó föld, ha rosz a zérintkezés, vagy nincs, vezetéktörés miatt! tessék! életszerű helyzet!, mivel már tapasztaltam ilyet!, addig matattak, új bekötésekkel a szerelő dobozban, míg eltört a földelés drótja így, mintha nem is lett volna földelés.

 

"Ha jó a földelésed, akkor azon a kádon még 10 volt sem fog megjelenni,"

 

az, hogy jó a földelés, az relatív dolog, mert csak én gondolom, hogy jó, mert amit leütött a 3 fázisú bekötéshez a szerelő, egy szál 2 méteres 10-es átmérőjű, körűli vasdarabot, ahhoz a felülethez képeszt nekem, legalább 500xor annyi van! és, ha az a szál vas megfelel a szabványnak, vagy az elvileg biztonságos, akkor az én földem legalább 500x-or biztonságosabb. de ettől, még lehet, hogy nem így van?

 

"Úgy néz ki, hogy az összes kérdésed arra irányul, hogy "jaj-jaj baleset érhet engem akkor, ha leszarom a biztonsági előírásokat"."

ezt nem is tudom miből gondolod?? egyáltalán nem laszarom, hanem éppen, hogy azért lovagolok egy kérdésen, amíg meg nem értem tökéletesen és meg nem bizonyosodok róla, hogy maximális a magam és családom biztonsága, mert csak egy életünk van és, arra szeretnék vigyázni, minden eszközt kimerítve, hogy a maximális biztonságban üzemeljenek az elektromos eszközök a lakásban és ne időzített bombaként adott esetben... itt csak infókat és, tudást szeretnék gyűjteni a hozáértőbbektől, többek közt a személyedben is, de, ha találok arra alkalmas szakembert, akiben megbízok, tőle is meg fogom kérdezni a kérdéseim, és megcsináltatom vele a legbiztonságosabb megoldást, de sajnos, csak olyanra tellet eddig, aki egy 2 méteres levert vaskarót jó földelésnek tekint...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (89435)
ívfény Creative Commons License 2018.08.09 -1 0 89438

háhháá! igazad van!, de, ha kilépek a kádból egyik lábbal a földre csempére, kőre, akkor mi van?

Előzmény: Törölt nick (89429)
Szirty__ Creative Commons License 2018.08.09 0 2 89437

A "szakértő" válaszaidban szerintem túl sok a "lehet" meg a "talán".

Javaslom hogy szilárdan megalapozott, alátámasztott véleményt kellene nyilvánítani és nem feltételezéseken alapuló, saját kielégülésünkre szolgáló megmondóemberes választ adni.

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (89436)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.09 -4 1 89436

...de az is lehet, hogy valójában nincs is szükséged segédérintkezőre, csak aki a jelenlegi megoldást megcsinálta neked, az nem volt a szakma világbajnoka :)

Lehet, hogy elég neked egy K18, az UA meg egy akármilyen egyszerű filléres kapcsoló.

Előzmény: Nobet (89428)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.09 -2 0 89435

"mi történik abban az esetben, ha a leföldelt kádamra, amiben éppen csücsülök, valami csoda folytán rákerűl a fázis!?"

 

Hogyan emelkedhet veszélyes feszültségszintre a kádad, amikor az EPH segítségével elektromosan össze van kötve egy baromi jó földelő szondával? Ha erre válaszolsz (de életszerűen ám!), akkor onnan folytathatjuk ezt az eszmecserét.

 

"hogy a kádon, amiben csücsülök, akkora fesz fog megjelenni, amennyire jó a földelésem, tehát, kb lehet 10, vagy éppen százvalahány volt is?"

 

Ha jó a földelésed, akkor azon a kádon még 10 volt sem fog megjelenni, de az is csak két század másodpercig, mert a FI relé lecsap.

Ha meg nem ennyire jó a földelésed, akkor viszont miért nem ennyire jó a földelésed?

 

Úgy néz ki, hogy az összes kérdésed arra irányul, hogy "jaj-jaj baleset érhet engem akkor, ha leszarom a biztonsági előírásokat".

Előzmény: ívfény (89427)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.09 -2 2 89434

"k18 mágneskapcsoló van 230- és 400v is,(képen egyformák) én otthoni 3 különböző 230v fázist L1,2,3 kötök rá, most akkor melyik kell ?"

 

Tulajdonképpen mindegy, de ha pl nincs nulla a közelben, akkor 400 V-os tekercsű kell, de ha jelenleg 230 V-osra van vezetékezve, és mégis 400-ast veszel, akkor viszont át kell kötni a vezérlést, stb...

azt javaslom, hogy kérdezd meg azt a villanyszerelőt, aki a mágneskapcsolót ki fogja cserélni, hogy nézze meg a jelenlegii rendszert és abból mondja meg, hogy 230 vagy 400-ast vegyél.

Előzmény: Nobet (89428)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.09 -2 1 89433

DIL K18-hoz való homlokoldali segédérintkezők: Li-11 / Li-22 / Li-22d

Forrás:  https://www.hobbielektronika.hu/forum/getfile.php?id=80010

Ha a segédérintkező csak a nyomógomb öntartása miatt kell, akkor bármelyik jó neked a három közül.

 

Én valószínűleg inkább vennék egy DIL2-est, egyrészt abban jobban bízok (szellősebb), másrészt azon nem kérdés, hogy van-e segéd érintkező :)

Előzmény: Nobet (89428)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.09 0 0 89432

Ha a védőföldön meg az ephn van feszültség, akkor bármit is fog meg, neki lesz a legnagyobb ellenállása a rendszerben, nem rajta fog folyni az áram.

Előzmény: PETYUS (89431)
PETYUS Creative Commons License 2018.08.09 0 1 89431

Valamikor ki is kell jönni a kádból.

Előzmény: Törölt nick (89429)
pajaci Creative Commons License 2018.08.09 0 1 89430

Mindig ez az akadékoskodás :-))))))))

Előzmény: Törölt nick (89429)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.09 0 1 89429

Ha ülsz a kádban és feszültség alá kerül, akkor hogyan tud rajtad keresztül záródni az áramkör?

Előzmény: ívfény (89427)
Nobet Creative Commons License 2018.08.09 0 0 89428

Üdv Urak,

 

gyors tanácsra lenne szükségem, a műhelyemben 3fázisú motorokat használok, ahol egy fázis kimaradása gondot okozhat,

ezért van egy mágneskapcsoló DIL K7-10  beépített segédérintkezővel, KK UA figyelővel összekötve,

ez 10 éve jól működik, de közben fejlesztettem, és kezdem túlnőni a teljesítmény határait, így már nagyon melegszik a cucc,

ugyanezt szeretném nagyobb teljesítménnyel összerakni,

DIL K18 lenne megfelelő méretű, viszont ennél nincs segédérintkező beépítve,

nem láttam még, nem tudom , hogy jó lesz így is, vagy kell hozzá külön segédérintkezőt venni ?

és még egy nagyon laikus kérdés k18 mágneskapcsoló van 230- és 400v is,(képen egyformák)

én otthoni 3 különböző 230v fázist L1,2,3 kötök rá, most akkor melyik kell ?

 

Előre is köszönöm a választ

 

Laci

 

ívfény Creative Commons License 2018.08.09 -1 0 89427

így már világos, köszönöm!, legalábbis ez a része! de azt még mindíg nem tárgyaltuk ki érdemben és megnyugtatóan, hogy, mi történik abban az esetben, ha a leföldelt kádamra, amiben éppen csücsülök, valami csoda folytán rákerűl a fázis!?, két verzioban érdekelne! egyik, mikor, a föld és a nulla össze van kötve az firelé előtt, aztán a másik versön, mikor, nincsen összekötve a nulla a földdel. első esetben vélelmezem, hogy lemegy a főbizti, mivel a fázis a nullával talákozik , de addig, míg lemegy, addig is ott ülök a kádban és vajon a bizti leoldás időtartama alatt kárt tehet e bennem a birkógép? a második verziónál, ugye nincsen nulla és fázis találkozó, csak fázis és föld, ebben az esetben, valószínűsítem, hogy a kádon, amiben csücsülök, akkora fesz fog megjelenni, amennyire jó a földelésem, tehát, kb lehet 10, vagy éppen százvalahány volt is? persze, ha jó a firelé, akkor itt is, meg fog szakadni az áramkör, de a firelé hiszterézisét, nekem ki kell bekkelnem élve a kádban, vajon fog ez sikerűlni? tehát amíg lemegy a firelé, az idő alatt nem tud agyonbaszni az áram? aztán képbe jön,, ha netán rosz a firelé, akkor nincs ami lemenjen és megszakítsa az áramkört. na! innentől kezdve nagy bajban vagyok ülve a kádban, vagy a földelés, lesöntöli a feszejt annyira, ami már nem tud ártani a puhos öreg testemnek?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (89420)
akika1978111 Creative Commons License 2018.08.09 0 0 89426

Sziasztok!

 

Tömör réz vezetéket szeretnék összekötni, a tegnap vett föld kábellel. 

 

Adott egy 6-os kábel, és a mostani 10-es.

 

Van otthon a képen látható Haupa márkájú toldóm+prés fogóm, ami papír forma szerint 6-ig jó, de a 10-es tömör vezeték pont cuppra belefér. Ezt rápréselhetem szerintetek? Lehet belőle baj? Vagy ha bele fér, akkor had szóljon? (azért kérdés, mert utána műgyantás kiöntő cuccba tenném bele, a csoki kicsivel macerásabb lenne)

 

Köszi!

Mutual Friend Creative Commons License 2018.08.09 0 0 89425

Az enyém nincs 16 de lehet hogy meg 10 sem de valójában lényegtelen.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (89423)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.09 -1 0 89424

Egy elosztóba belépő és kilépő csokik alkalmazása szerintem csak akkor indokolt, ha pl kereskedelmi termék vagy valami más miatt a bekötést végzőnek problémái lehetnek a megfelelő bekötési pontok megtalálásával (pl betanított munkás vagy az elosztó túlságosan bonyolult). Minden egyéb esetben a bemeneti és kimeneti sorkapcsok alkalmazása egyrészt parasztvakítás (az ügyfél ájuljon el, hogy milyen gyönyörűséges és bonyolult dolgot kap és szívebben fizesse ki a pofátlan összeget ;) másrészt minden kötés egy-egy potenciális hibaforrás, ezért okos dolog minimalizálni a számukat szerintem.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (89423)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.09 -1 1 89423

Szerintem:

- földelő szondáról 16 mm2 kell (mechanikai sérülés veszélye miatt)

- a szonda vezetéke a földsínre csatlakozik

- a PEN szétválasztás helye szerintem a földsín. Ha te a PEN vezetőbe valami miatt közbeiktatsz egy fővezetéki sorkapcsot, az a magánügyed, a PEN szétválasztás helye akkor is a földsín, ilyenkor a földsínről indul a nullvezető is a maga útján (és nem pl a fővezetéki sorkapocsról kétfelé).

 

Általában az a véleményem, hogy a PEN vezető megszakítása egy fővezetéki sorkapoccsal nemcsak felesleges pénz- és helypazarlás, de plusz potenciális hibaforrás is (ugyanez vonatkozik a fázisvezetőkre is, ne szakítsuk meg csokival, ha nem muszáj). Szerintem a PEN menjen egyből a földsínbe.

Előzmény: .:NRW:. (89422)
.:NRW:. Creative Commons License 2018.08.09 0 0 89422

Sziasztok, lenne két kerdesem :

1) Mérőóra a lakásban, PEN szetvalszétválasztás az ora után. A földelő szondától elég a 10mm2 mkh vagy 16mm2 kell? Ez a kabel közvetlenül a szetvalasztas pontjára csatlakozik (Fővezetéki sorkapocs) vagy már a PE sínre? 

 

2)  9db kismegszakito,  1db 3fazisu Fi-relé, 6fovezeteki sorkapocs, 4 weidmuller sorkapocs befer e egy 170x600as helyre? Mindehhez milyen kötődobozt, lakáselosztót ajánlotok? Sajnos a 170 szélesség miatt nincs sok esélyem... 

 

Előre is köszönöm a segitseget 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.08 -1 0 89421

Amikor egy laikus kitalál valamire egy rossz megoldást és segítséget kér hozzá, akkor én helyette egy jó megoldást fogok mondani neki és nem vagyok hajlandó inkább az ő rossz megoldását reszelgetni, csak azért mert valami miatt az úgy neki jobban tetszene.

 

"Te értelmezed, kitalálsz egy virtuális valóságot a maga törvényeivel és ebben a rendszerben megválaszolod."

 

Egy problémára a lehető legjobb megoldás kitalálása az izgalmas kihívás, ezért ingyen van. Valaki más szar megoldásának reszelgetése viszont rabszolga munka, ha ragaszkodik ahhoz, azt csinálja más neki ingyen.

Előzmény: C20NE (89418)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.08 -1 0 89420

"vagy a fi relé utáni összekötésre gondoltál?"

 

Igen.

Előzmény: ívfény (89417)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.08.08 0 0 89419

A FI után azaz a fogyasztó felőli oldalán nem érintkezhet normális esetben a földdel sem a fázis sem a nulla.

 

Ugye a fazis mindenki számára erthető hogy nem jó ha összeakad a földdel.

A nulla ha összeakad az nem akkor gond mert ha nincs bekapcsolva semmi akkor nem megy le a FI.

Ahogy elindul egy hűtő vagy bármi akkor fog lemenni.

   

Előzmény: ívfény (89417)
C20NE Creative Commons License 2018.08.08 0 2 89418

Látod, a leggyakrabban itt követed el a hibát! Van egy kérdés, amit meg kell válaszolni. Te értelmezed, kitalálsz egy virtuális valóságot a maga törvényeivel és ebben a rendszerben megválaszolod.... Próbálj ki más módokat, pl. arra válaszolj amit kérdeztek és ne vidd el olyan irányba ahol már magabiztosabb vagy.

 

Ez kb. annyira kontraproduktív mint a minden magyarázat nélkül bedobott kritikák, beszólások, megoldások amikor a másiknak nincs "kedve", "ideje", "ezerszer volt már..."....

Előzmény: Mekk Elek ezermester (89416)
ívfény Creative Commons License 2018.08.08 0 0 89417

"Ez nem szabvány kérdése: egy FI relé egyszerűen nem képes úgy működni, hogy mögötte a nulla és a föld össze van kötve egymással."

 

ezt nem igazán értem!, megköszönném, ha elmagyaráznád!  mivel a szerelő szerint a firelé előtt vannak összekötve a nulla és a föld. vagy a fi relé utáni összekötésre gondoltál?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (89390)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.08 -1 0 89416

Az eredeti kérdésnek (szokás szerint) nem sok köze volt a tényleges problémához, tehát az eredeti kérdést el is felejtheted. Az eredeti kérdés főleg a helyhiányról szólt, később kiderítettük, hogy mi a tényleges feladat (szétosztások hat kiinduló pontból, korlátozott helyen)

erre mondtam egy megoldást, ami nem foglal el a jelenleginél több helyet, mégis minden meg van oldva általa.

Ere te jössz a ravasz keresztkérdéseiddel :)

Előzmény: C20NE (89415)
C20NE Creative Commons License 2018.08.08 0 0 89415

Szerinted ez volt az eredeti kérdés amit a saját értelmezésedben itt leírtál?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (89414)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.08 -1 0 89414

"A fényképen lévő tárggyal szerinted megoldhatatlan a probléma megfelelő minőségben?"

 

Arra vagy kíváncsi, hogy a fényképen szereplő tárggyal szét lehet-e osztani többfelé megfelelő minőségben három darab fázist, egy nullát, egy földet és egy EPH-t?

Előzmény: C20NE (89413)
C20NE Creative Commons License 2018.08.08 0 0 89413

A fényképen lévő tárggyal szerinted megoldhatatlan a probléma megfelelő minőségben?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (89411)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.08.08 0 0 89412

Visszamész a boltba es kicsrélteted azaz levásárolod.

Előzmény: 93SS (89410)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.08 -1 0 89411

"Az a baj hogy már megvan."

 

Akkor máshogy fogalmazok: nem ilyet kellett volna venni, dobd a szemétbe.

Előzmény: 93SS (89410)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!