Keresés

Részletes keresés

Samubá Creative Commons License 2011.01.16 0 0 35786

Az aprócska giliszta túrások tavaszra szétfagynak. Csak a füvet hengerezzük amikor száraz a talaj, akkor nem tömörít. amikor a talajt egyengetjük hengerezéssel az más, akkor tömörít a hengerezés.

Előzmény: k.laszlo68 (35785)
k.laszlo68 Creative Commons License 2011.01.16 0 0 35785

Ma végig mentem a fűvönn és elég sok helyen aprócska túrások vannak.Gondolom giliszta túrás lehet,tavasszal hengerezéssel megoldható ez a probléma,vagy mi a teendő?A hengerezéstől nem tömörödik be a talaj?

Előzmény: Samubá (35784)
Samubá Creative Commons License 2011.01.16 0 0 35784

A fűmag keverék súly vagy tömeg százalékos öszetétele más mint amennyi növény ki fog kelni belőle. Ez a magok eltérő méretéből és eltérő súlyából adódik. Az angolperje ezerszem tömege pl 2gram a réti perjéé pedig 0,2 g, ez pedig csak a tizede a másiknak. Növény állományra vonatkoztatva10gram elvetett  keverékben várhatsz 1000db angolperjét , 5000db rétiperjét, 7000db vörös csenkeszt. Akkor ez Angolperjéből 8% rétiperjéből 38%, Vcs-ből 54% nyírott növényösszetételt jelent. Ehhez veszik még a vetőmag paramétereket amit most nem részletezek de azt jó tudni hogy a kelési és csirázási százalék nem 100%-os, ezért ez kb Ap 10%, Rp 40% a Vcs pedig 50% értékre van korrigálva. Ennek vetetted a négyszeresét.

Amúgy a gyep mindig sűrűsödik, ha hagyják. A nyírástól lesz sűrű, ha van elég tápanyag és víz. No meg nem nyírják tönkre. Vagyis az a kérdés hogy bírja-e egy egy fajta a mély nyírást vagy nem .

Tavasszal az előző évi hajtások erősen nőnek mert magot akarnak hozni. Ezek év végére elpusztulnak mert lejár az idejük és a helyükre lépnek az újak amelyek majd jövőre hoznának virágot ha nem nyínánk le, és nem nőnek még az idén annyira mint a másik.  stb.

Előzmény: Törölt nick (35783)
Samubá Creative Commons License 2011.01.15 0 0 35782

Az enyém 10%rétiperje 20%angolperje valamint70%voroscsenkész.

 

Ezt vetetted. Az most mindegy hogy milyen keveréknek hívják. a keredskedelmi név nem tükröz semmit. A keverékben lévő réti perje meglehetősen sok, ezért várhatsz egy jó réti perjés gyepet. Az új nemesítések állitólg bírják a rövidre vágást. A nyár végére kiderül. A réti perje a telepítés után a 3. évben indul be, mert akkorra fejleszti ki a tarackjait. Haa megritkul akkor nem nyertél és vethetsz tippant. Kérdésem lenne hogy a vörös csenkeszből mennyi a Festuca commutata mert ez nem tarackos változat, de bírja a mély nyírást. A Festuca rubra tarackos de igényesebb a nyírásra. Mind kettő finom szálú.

Előzmény: Törölt nick (35772)
Samubá Creative Commons License 2011.01.15 0 0 35781

Sajnos igazad lett. Szürke hópenész. Amikor megszáradt a levél gereblyézd össze . Márciusban ki fog hajtani a füved.

Előzmény: Zoltanovics (35780)
Zoltanovics Creative Commons License 2011.01.15 0 0 35780

                           

 

Nos itt vannak a képek a szerintem hópenészes foltokról.

Jó csemegzést mindenkinek!!

Előzmény: Samubá (35762)
gijnka Creative Commons License 2011.01.15 0 0 35778

Elméletem szerint a következő történt:

A nyári telepítés megtizedelte a növényállományt. A pázsit füveknek van egy gyökérváltás nevű rossz szokása. Ennek az a lényege, hogy a magból indul egy csíragyökér, és a rügyecskén kialakul a bokrosodási csomó, ahonnan a későbbiekben indulnak a hajtások és a bojtos gyökérzet. A baj az, hogy a csíragyökér gátolja a bojtos gyökér fejlődését, ezért amíg az el nem hal, a gyökérfejlődés minimális. Van viszont egy időszak, amikor nincs megfelelő gyökere a növénynek. A gyökérváltás időszaka kb. a kelés utáni 6.-8. hétre esik. Egy tippanféle 3-4 (ebben nem vagyok biztos) hetes kelésével számolva, a vetés utáni 3. hónapban úgy kell öntözni, hogy a talaj felső pár centimétere vízzel jól el legyen látva. Ez akkor jól megoldható, ha novemberre esik ez az időszak. Szerintem a tippanos felülvetést, augusztus végén szeptember elején kellene elvégezni, amennyiben még mindig nem vagy megelégedve a pázsittal. A tavaszt azért nem ajánlanám, mert akkor a vetés miatt kis vízadagokkal gyakran kellene öntöznöd, mely a gyökerek ellustulásához vezet, nem mennek elég mélyre, és a kánikulában könnyen kiszárad a gyökérzóna.

Szóval van egy eleve ritka gyep. Egy helyes tápanyagutánpótlás (ha mindig minden utasítást betartottál nagyon nagy kárt nem okozhattál), és helyes nyírás. A fotó alapján nincs baj a fényellátottsággal sem. Akkor két dolog jut eszembe:

A kevés megmaradt fűnek idő kell még a terület benövéséhez.

Vagy valami a vízellátással nem stimmel.

Amikor a kábeleket fekteted, egyúttal nézd meg azt is, milyen mélyen gyökerezik a pázsitod. Az alá kell egy picivel belőni az öntözést. 1 mm víz 1cm talajt nedvesít át. Ha elmondanád mikor menyi öntözöl, sokat segítene. Ha gyakran de keveset öntöztél, akkor a fent leírt szárazság hatására.

Mivel egy erősen agyagos talajra hordtál 10 cm földet, elképzelhető, hogy az altalaj vízzáró rétegként viselkedik. Ha alkalmanként 15-20 mm (15-20 l/m2) víznél többet öntöztél, lehetséges, hogy az agyagrétebe egy ideig nem tudott beszivárogni a víz, kialakult egy pangóvizes réteg, és ez az oka az elégtelen hajtássűrűségnek.Vannak talajnedvesség mérők. Szerintem szerezz be egyet, és tavasztól folyamatosan mérd a talajnedvességet, ehhez igazítva az öntözéseket. Talajvizsgálattal párosítva jókat lehet számolgatni:)

Jut eszembe. A 2010-es évben átlagon felüli csapadék esett. Ha erre még rá is öntöztél, az agyagos altalaj vízzárása lehet a ludas.

Előzmény: Törölt nick (35777)
sz_attila Creative Commons License 2011.01.14 0 0 35776

Igen, az jó megoldás.

Előzmény: Peter4578 (35775)
Peter4578 Creative Commons License 2011.01.14 0 0 35775

Sziasztok,

 

ismét tanácsot kell kérnem.

Véletlenül autóval rámentem a pázsitra, és természetesen egy 50 cm csíkban megsülyledt a talaj, egy keréknyomon.

Ha feltöltöm a süllyedést mondjuk virágfölddel és majd felülvetem tavasszal az jó megoldás?

El van mindehol egyengetve a terület és ha valahonnan kiveszek hogy itt betöltsem akkor nem lesz egyenletes.

 

Köszönöm.

sz_attila Creative Commons License 2011.01.14 0 0 35774

Golfkeveréket még sosem vetettem, ezért erre a kérdésedre nem tudok válaszolni. Szerintem Samubá biztosan tudni fogja.

Előzmény: Törölt nick (35772)
gijnka Creative Commons License 2011.01.14 0 0 35773

Üdv minden fűbolondnak!

 

Ito: visszaolvastam a hozzászólásaidat. Nem vagyok benne biztos, hogy megértettem mindent, mert csak a tieidet olvastam vissza.

2009 vetés.

2010 -ben Scotts Sierraform GT műtrágyát használtál?

Érdekelne, hogy a vetéstől mostanáig mit, mikor és mennyi tápanyagot jutattál ki.

 

Többiek: Tudnátok ajánlani olyan angol vagy magyar nyelvű irodalmat, ami pár mondatnál részletesebben foglalkozik a hengerezéssel?

Előzmény: Törölt nick (35772)
sz_attila Creative Commons License 2011.01.13 0 0 35771

Mindegy, mikor csinálod, csak ne legyen süppedős a talaj.

Előzmény: Törölt nick (35770)
sz_attila Creative Commons License 2011.01.13 0 0 35769

Bumper, Dithane

Előzmény: k.laszlo68 (35768)
k.laszlo68 Creative Commons License 2011.01.13 0 0 35768

Egyébként az amistar xtran kívül milyen gomba ölőket érdemes beszerezni?Mi legyen mindig kéznél?

k.laszlo68 Creative Commons License 2011.01.13 0 0 35767

A sima amistárról van szó!Most néztem meg az árát 10ml 390ft.Nekem lesz amistar xtra a tavasszal ha minden igaz:)

Előzmény: sz_attila (35766)
sz_attila Creative Commons License 2011.01.13 0 0 35766

Kíváncsi lennék mibe fog kerülni, nem lesz-e horribilis az ára a nagy kiszerelés literes egységárához képest. A másik dolog, nem lesz egyszerű kivarázsolni az ampullából azt a ragadós, sűrű izét :)

Előzmény: k.laszlo68 (35765)
k.laszlo68 Creative Commons License 2011.01.13 0 0 35765

Ma beszéltem a gazdaboltos ismerősőmmel.Ő mondta hogy van ampullás kiszerelésban amistar,mert eddíg csak 0.2l kiszerelésben lehetett venni,ami nem volt olcsó.

k.laszlo68 Creative Commons License 2011.01.12 0 0 35764

A ősszel telepített fűvem nagyon jól néz ki!Pedig nem volt permetezve és n.p.k 15-15-15 is csak okt.közepén ment rá.Hópenésznek jele sincs!!!!!!

Előzmény: Samubá (35763)
Samubá Creative Commons License 2011.01.12 0 0 35763

Biztos hogy hópenész? Nálam az idei telepítésű fűben és a régiben sincs semmi pedig nem volt permetezve. Vannak viszont fagycsípett foltok, különösen az egynyári perje esetében. Olyan tenyérnyi folt, barnás levélcsúcsok, hasonlít a hópenészre, de nem az, mert alatta zöld a levél többi része.

Előzmény: Zoltanovics (35756)
Samubá Creative Commons License 2011.01.12 0 0 35762

A gyepápolásra némi segítség abben az anyagban. Ez egy tavaszi akció. Én nem vagyok homok párti, ha van komposzt is a közelben.

 

http://www.gardenersworld.com/how-to/projects/lawn-care-maintenance/

 

Előzmény: Törölt nick (35750)
síroller Creative Commons License 2011.01.12 0 0 35761

Bérelni nem igen hiszem, hogy tudtok.

Inkább vegyetek egy műtrágya szórót , röpptárcsást és azzal nem csak a füvet tudjátok kivetni, hanem a műtrágyát is !

Van a scotsnak nagyon jó !

Éedmes megvenni mert egy életre szól !

Előzmény: magbal (35755)
sz_attila Creative Commons License 2011.01.11 0 0 35759

Ahol vastagabban takarja a homok a füvet, ott ne vesszen ki.

Előzmény: Törölt nick (35757)
síroller Creative Commons License 2011.01.11 0 0 35758

Az üvegtigrisben volt :

 

Nyisdd ki az ajtót !

Tudod bezártak minket ide !

 

Mivel nyissam ki ?

Anyáddal !  :O)

 

Előzmény: Törölt nick (35757)
Zoltanovics Creative Commons License 2011.01.11 0 0 35756

Köszönöm Samubá a hozzászólásod! Az az érdekes benne, hogy az előző évben semmi féle K túlsúlyos trágyát nem kapott ősszel, s semmi baja nem volt a fűnek. Most meg tessék, mindent megadok neki ősszel(szellőztetés, K műtrágya),s mi jár cserébe.....

Előzmény: Samubá (35741)
magbal Creative Commons License 2011.01.11 0 0 35755

Pest megyében, Pilisvörösvár közelében szeretnénk majd tavasszal kertet rendezni és füvesíteni-Füvesítendő terület nagyjából 700nm. Telekrendezést rendelünk de a füvesítést magunk szeretnénk elvégezni ehhez keresnénk fűmagvető gépet de sajnos nem találunk.Lehet ilyen gépet bérelni egyáltalán valahonnan? Rotációs kapát és hengert az láttuk lehet...

síroller Creative Commons License 2011.01.11 0 0 35754

Ma +12 fok van nálunk árnyékban !

Ki is használtam a jó időt és átgereblyéztem fiskars lombseprűvel a gyepemet !

2010-hez képest eddig (csak el ne kiabáljam mert még hosszú a tél tavaszig !)

kevés hópenész volt a felületen !

Jól esett a munka, átnéztem a terepet (mikro domborzat) és bizony szükség lesz tavasszal a topdressingre !

Amúgy szép tiszta a  gyep. zöldebb mint előző év januárjában volt !

 

 

sz_attila Creative Commons License 2011.01.11 0 0 35753

35741-től lefelé.

Vegyétek egy kicsit a fáradságot és olvassatok vissza, nem kell éveket, csak egy hetet.

Ha ezek után nem világos valami, akkor szívesen segítünk.

Előzmény: Lea29 (35752)
Lea29 Creative Commons License 2011.01.11 0 0 35752

Sziasztok!

 

Kérdésem az lenne, hogy elolvadt a hó a gyepszőnyegünkön és megjelent a hópenész. Milyen penészölővel tudunk védekezni, vagy megakadályozni a terjedését? Gombaölő neve, vagy vegyszer neve kellene.....Előre is köszönjük. Lea Család

síroller Creative Commons License 2011.01.11 0 0 35751

Inkább elmosódik máshova, ahol szintén van helye !

Homokot szórni tavasszal kell, nem késő ősszel !

Előzmény: Törölt nick (35744)
Samubá Creative Commons License 2011.01.10 0 0 35749

Hasonlóan lyuggat mint a szöges cipő. Levegőzteti a gyökérzónát. A tömörítést a szögek melletti talaj nyomás jelenti, mert nem kiveszi a talajt, hanem a szögnek helyet csinálva összenyomja. Nem zavaró tömörítés hiszen később lyukak záródnak a talaj vissza lazul, de a gyökerek új erőre kapnak közben.

Előzmény: Törölt nick (35748)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!