Keresés

Részletes keresés

magpet Creative Commons License 2002.06.07 0 0 32
Hát, az tényleg nem kevés. Én is járok-kelek a városban eleget, előbb-utóbb a Nyugati körül össze fog jönni. Ott egyébként kicsit pontosabban merre vagy?
Mától vasárnapig kint leszünk a Sportszigeten (Népstadion), ha arra jársz, nézz be! 4/00-n leszünk alapban, de ha beszólsz, én hallak, és átnyomok 4/01-re.
Előzmény: Lud (31)
Lud Creative Commons License 2002.06.07 0 0 31
Már csak ma reggel ért el az üzeneted, úgyhogy ez a próba kimaradt. A napjaim egyébként nehezen tervezhetőek olyan szinten, h mikor hol vok éppen, leginkább az a néhány óra fix, mikor benn melózok a gyárban (pl. jövő hét hétfő).
Hevenyészve megmértem a távolságot és 8.8km jött ki kettőnk lakhelye között, ami valószínűtlenné teszi a kapcsolatot.

Előzmény: magpet (29)
schlumberger Creative Commons License 2002.06.07 0 0 30
Találtam nektek valamit:

http://www.geocities.com/euro446

ezen az oldalon található sok pmr-rel kapcsolaatos magyarázat, pl. csatornafrekik, ctcss és egyebek.

http://www.geocities.com/euro446/ctcss.html

a ctcss, dcs rendszerről ad infot

http://www.geocities.com/euro446/calling.html

pedig arról, hogy az általános hívócsatorna a 8-as: ch8+tone08 (azaz88,5 Hz)

Továbbá szabályok, átalakítások, linkek.
Jó bogarászást!
Sch.

magpet Creative Commons License 2002.06.06 0 0 29
Rákospalotán merre? Csak mert én a sorompó közelében vagyok, a 10. emeleten, és szépen rálátok R.palotára. Most kicsit elhúzunk itthonról, némileg későbben este érkezem. Amíg nem alszol, légy bekapcsolva 4/01-en, ha hazaérek, próbálkozom. OK?
Előzmény: Lud (28)
Lud Creative Commons License 2002.06.06 0 0 28
"Városnézésen" voltam Budapesten és az agglomerációban délig. Egyébként a fiókban figyeltek a cuccosok kikapcsolva - nem venném a lelkemre, ha az irodába ömleszett ötven ember az asztalon felejtett rádió recsegő üzeneteit is kénytelen lenne elviselni ezért inkább előre jelezzetek és tehetünk egy próbát.
Estefelé Rákospalotán fordulok elő, de ez túl távol van SZVSZ a Füredi utcától.
Előzmény: magpet (27)
magpet Creative Commons License 2002.06.06 0 0 27
Lud: ma de. 10 óra körül próbálkoztam a Nyugatinál 4/01-en, de semmi. Arrafelé voltál?
magpet Creative Commons License 2002.06.06 0 0 26
Mi Tatán együtt használtunk Motorolát és Cobrát, de nem figyeltem fel ilyesmire. Persze ettől még nem kizárt, hogy valami van, de ezeken a rádiókon ugye nem 48kHz/16bit/stereo a mutatvány, tehát talán kevésbé szúr szemet. Vagy fület.
Előzmény: Lud (25)
Lud Creative Commons License 2002.06.06 0 0 25
Vki írta, h a Motorolákban van egy kis zajcsökkentő móka, amiért viszont más rádióban (pl. Alan) hallgatva torzítás észlelhető.
Nektek mi a tapasztalat?
Előzmény: niváskarcsi (23)
magpet Creative Commons License 2002.06.05 0 0 24
Nálam úgy adódott, hogy Cobra. Teljesen jónak tűnik. Van valakinek tapasztalata ezzel a típussal? (Cobra PMR220)
Előzmény: niváskarcsi (23)
niváskarcsi Creative Commons License 2002.06.05 0 0 23
Szevasztok:Az off road topicból eveztem át ide.Mi is használunk PMR-t és CB-t.Utóbbi időben főleg PMR-t,terepjárós túrákon és versenyeken.Autók között is elég a hatótávolsága.Főleg az 5-ös csatin nyomulunk.Van Alan és Motorola is a társaságban.
Törölt nick Creative Commons License 2002.06.05 0 0 22
Megpróbálom majd a rádiómat valahogy odavarázsolni a 4-esre (annyi, hogy át kell programozni!), aztán majd én is óbégatok, meg majd szkennelek is. Meg nem is valami szuperérzékeny, mert el van hangolva a vevője, de majd a helyszinen behangolom.
Előzmény: magpet (21)
magpet Creative Commons License 2002.06.05 0 0 21
Akkor beszéljük meg mondjuk a 7-est? Azon fogok próbálkozni időnként, mondjuk minden egész órakor. Sajnos nekünk a nap legnagyobb részében 4/00-n kell maradnunk, mert az a "hivatalos"-nak kihirdetett geocaching-csatorna, ott várható a játékosok felbukkanása.
Előzmény: Törölt nick (20)
Törölt nick Creative Commons License 2002.06.05 0 0 20
Megpróbálok vinni valami alkalmatos rádiót, de bizonyos okok miatt csak 2,3,6,7-es csatornákat tudok venni!
Előzmény: magpet (19)
magpet Creative Commons License 2002.06.05 0 0 19
Jogos, kicsit elnagyoltan "neveztük el" szelektív hívónak, de én már tudom, mi is ez valójában, hála a rádióamatőr topicnak. Ennek ellenére szerintem is rajta fog maradni ez a név, már csak azért is, mert jobban megjegyezhető, mint az a sok C meg S betű, meg tán még T is van benne. :))

Szombaton szívesen mennék, de a Sportszigeten leszek, és a GPS navigációs verseny körül fogok ténykedni. Ott folymatosan elérhetők leszünk PMR 4/00-n, aki ráér, és nem megy Csepelre, azt várjuk erre a bulira! Majd felmászom a stadion tetejére, és onnan próbálkozom elérni a BURABU résztvevőit. Titeket egy PMR-rel a kis kezemben hol érdemes keresni? Mert elméletileg az a távolság átbeszélhető, nekem már sikerült tökéletesen legyőzni 7km körüli távokat. Egy kísérletet talán megér. Talán különösen jók az esélyek, ha legalább az egyik oldalon (Nálatok) egy hiperérzékeny és nagyteljesítményű rádió szolgál. :)

Előzmény: Törölt nick (14)
magpet Creative Commons License 2002.06.05 0 0 18
Lud: szerintem jól gondolod.
Zaj témában is igazad van, maga az adás nem lesz zajosabb, csak a zajzár-off miatt (amit végülis a MONITOR művel) adásszünetben is tombol a fehérzaj.
Előzmény: Lud (15)
Lud Creative Commons License 2002.06.05 0 0 17
Ez jó, most már világos minden, vhogy én is hasonlóképpen gondoltam.
A PMR szerintem még az amatőröknek is amatőr dolog, de végülis teljesen más célt szolgál a kettő.
Előzmény: Törölt nick (14)
schlumberger Creative Commons License 2002.06.05 0 0 16
Tuch-Tone

kimaradt egy o betű: touch tone

szombaton találkozunk, remélem
Sch

Előzmény: Törölt nick (14)
Lud Creative Commons License 2002.06.05 0 0 15
Na jól nemvilágosan fogalmaztam.

Szóval a szelektív hívó SZVSZ csak arra szolgál, h ne minden adott csatornán indított hívásra reccsenjen fel a PMR, csak arra, ami az adott hívón megy. Példával élve, mintha nyolc fővonalunk lenne mindegyiken 40 mellékkel. De ha fölvesszük a kagylót, akkor halljuk, h mi meg a vonalon, ha meg semmi se megy akkor a zajt.

Ha a másik készülékkel nem az egyiken beeállított hívón beszélek, akkor az első nem csöng ki, de egy kis adótorony ikon jelzi, h vki használja a
csatornát.

Javítson ki vki ha rosszul gondolom a dolgot.

Előzmény: Lud (13)
Törölt nick Creative Commons License 2002.06.05 0 0 14
Sziasztok!

Amit szelektív hívónak hívtok itt a topikban, az CTCSS (vagy DCS), és a zajzár működését teszi szelektívvé. A hivatalosabb szóhasználatban a szelektív hívó egy hangsorozat leadását jelenti (ez tipikusan 5 kódból áll), és egy kód 2 hang egyidejű megszólaltatásából áll. Ezt bárki meghallgathatja, ha nyomógombos telefonon billentyűzik hívószámokat - ez az úgynevezett Tuch-Tone rendszer. Ezt rádióknál is úgy használják, hogy az 5 kódot, mintegy hívójelet bebillentyűzve az ellenállomás (akit hívnak) készüléke jelez, mint egy telefon (vagy esetleg csak a némítása szűnik meg). Ezt követően már szabadon hallható a csatornán mindenféle forgalmazás, míg a blokkolást vissza nem állítjuk. A szelektív hívó és a CTCSS egyaránt lehet a rádióban, és így egy csatorna egy alcsatornáján is több állomás tartózkodhat zavar nélkül. Nekem egy Yaesu FTH-7010-esem van 432 MHz-re, és abban mindkettő modul megvan. A beállítások egy PC programmal módosíthatóak (csatornafrekvenciák, CTCSS, szelektív hívó)

Ezt csak a teljesség kedvéért jegyeztem meg, és szerintem semmi félreértésre nem fog vezetni, ha a PMR-nél szelektív hívónak nevezitek a CTCSS-t - úgy látom, hogy eléggé elterjedt már ez a nem egészen pontos megnevezés.

Szombaton pedig gyertek Csepelre a régi KISZ táborba, mert BURABU lesz - azaz nagy amatőr találkozó, és PMR rádiók is szoktak lenni.

Sziasztok: 9mck - Ernő

Előzmény: magpet (12)
Lud Creative Commons License 2002.06.05 0 0 13
Akkor miért zajosabb a mon gombbal hallgatva, mint sima vételben?
Na nem mintha így lenne ideális forgalmazni, mivel egyfolytában nyomni kell, még akkor is, ha a túloldalon épp szünet van. Szal aláirom, h macerás, de szerintem beszéd közben nem zajosabb, legfüljebb a szünetek alatt idegesítő a sistergés.

Általában itt vok a Nyugatinál, ma úgy ötig biztosan be leszek kapcsolva, a hét további részében meg keringek összevissza a városban, de ha előtte jön a fórumba jelzés akkor bekapcsolom később is. Addig meg majd battery save:)

Előzmény: magpet (12)
magpet Creative Commons License 2002.06.05 0 0 12
Debizony! Csak ha kikapcsolod a szel. hívót (amit a Motorola nem tud, ill. csak monitor-ral), akkor viszont a csatorna minden résztvevőjét hallod, függetlenül attól, hogy ki melyik szel.hívón ad.
A Nyugatinál csak ma melózol, vagy minden nap fellelehtő vagy arrafelé a 4/01-en? Mert ha arra jövök-megyek, tehetünk egy kísérletet!
Előzmény: Lud (11)
Lud Creative Commons License 2002.06.05 0 0 11
Várjunk már egy picit.
A szelektív hívó nem arról szól, h tök ugyanazon a frekin forgalmaz, csak épp akkor "csöng ki a PMR", ha az adott szel.hívóra van állítva?

Tényleg, 4/1-en vagyok BP/Nyugatinál amíg melózom. Kiváncsi vok városban mit muzsikál.

Előzmény: magpet (10)
magpet Creative Commons License 2002.06.05 0 0 10
Macerás, és csúnyán zajos. Huncut dolog ez a szel.hívó..:)
Előzmény: kivi000 (9)
kivi000 Creative Commons License 2002.06.05 0 0 9
A 'mon' gomb működik, csak macerás vele beszélgetni...

---

6. 446.06875 MHz

Előzmény: Lud (8)
Lud Creative Commons License 2002.06.05 0 0 8
Sajna a Motorlola TA-200-asom doksiját kihajítottam, de asszem a 'mon' gombbal lehet monitorozni a csatornát a szelektív hívótól függetlenül. Legalábbis most kipróbáltam és elkaptam egy beszélgetést.
A készüléket eddig néhány alkalommal használtuk magashegyi túrák során, és jól működött.
Előzmény: magpet (1)
Lord Iffy Creative Commons License 2002.06.05 0 0 7
1. 446.00625
2. 446.01875
3. 446.03125
4. 446.04375
5. 446.05625
7. 446.08125
8. 446.09375

a hatos valahol elmaradt. egyébként pmr446.hu, de most épp nem elérhető...

mi a párommal Alan-nal nyomjuk, de nem mondom meg mikor és hol mert mire odaérnétek, ugyis árkon-bokron túl vagyunk.:O)) (gyk: motoron)
a múlthéten próbáltuk ki elösször beépitve, és marhára meg vagyok elégedve. attól függetlenül hogy a rádióamatör-topik-lakók úgy szidták, mint a bokrot.:O))

Előzmény: HCS Sonáj (6)
HCS Sonáj Creative Commons License 2002.06.05 0 0 6
Van valamelyikőtöknek csatornakiosztása a PMR-sávra?
Tehát egy olyan lista, ami szerepel, hogy pl. a 7-es csatorna az 43x,xx MHz.
Van a PMR sávon kitüntetett csatorna, mint pl. CB-n a 9-es?
Törölt nick Creative Commons License 2002.06.04 0 0 5
magpet!
A Rádiótechnika tesztelése alapján a vevőérzékenységben jelentős eltérés van tipusok között. Városban hatótávolságként az egyikre 2.7km, a másik 4 km a tesztérték. A gyengus az NLM-8, igaz ez a legolcsóbb is. A MOTOROLA rádiók pedig olyan beszédjavító eljárást használnak, hogy nem motorola rádióval véve kicsit torz!
Előzmény: magpet (3)
Törölt nick Creative Commons License 2002.06.04 0 0 4
Sziasztok!

Nem minden rádión kapcsolható ki a CTCSS (alcsatorna) - azért nincs 00 állás!

Én egyelőre csak hallgatgatom a PMR sávot, de ha a topik fellendül, akkor én is lelkesedni fogok, és veszek egy alan456-ost, mert a műszaki paraméterei alapján számomra a legkívánatosabb (illetve a haveromnak ilyen van, és jó)

Egyébként a Rádiótechnikában már majd egy éve megy egy sorozat a PMR rádiókról!

9mck - ernő

magpet Creative Commons License 2002.06.04 0 0 3
Saját tapasztalatom: nekem a 220-as (a középső) van, és kellemes darab. Ár-érték arány tekintetében merném ajánlani. A legegyszerűbb (110-es) készülék két nagy hátránya, hogy nem tud szelektív hívót (a 8 valódi csatornán belül 38-38 db. "alcsatorna"), valamint hogy nem vízálló. A 220-as már ezt tudja, vízálló is (nyilván nem ipx7, de elviseli, ha ráhull némi eső). A legdrágább cucc bizonyára a legjobb, de érzésem szerint akkor igazán érdemes azt venni, ha a környezetedben biztosan sokaknak van ugyanolyan rádiója, mert pl. a titkosítás csak azonos típusok között működik.
Alapjellemzők (pl. adóteljesítmény - és ennek megfelelően hatótávolság) terén tudomásom szerint nincsenek különbségek.
Előzmény: magányosansétálómacska (2)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!