Még több érdekes cikk a totalcar.hu-n!
Balra Jobbra

Keresés

Részletes keresés

molnarnorbert Creative Commons License 2012.05.15 0 0 72700

mindenki elméletben igen erős, ha kell egy gyors megoldás, akkor össze is hefteli fél óra alatt, ami nem lesz túl szép, de legalább működik.

viszont hogy ezt dokumentálja (pláne utólag)... az annyira kell nekünk, mint lónak a hátúszás...

 

(ha valaki nem ért egyet a többesszámmal, akkor olvassátok E/1-ben)

 

:)

 

Előzmény: balazs.robert (72698)
Martinka. Creative Commons License 2012.05.15 0 0 72699

Az áramgenerátort asszem én írtam. És mivel én nem értek hozzá, nekem szabad! :)

 

Azért gondoltam áramgenerátornak mert 12V-ból nagyobbat (jelen esetben 15,5V-ot) csinál. Az én olvasatomban ez áramgenerátor. :P :)

 

De ezek szerint nem az! De akkor mi? Igazából tök mindegy addig amíg pipicsel az eleje. 

 

Előzmény: molnarnorbert (72697)
balazs.robert Creative Commons License 2012.05.15 0 0 72698

Idefigyeljetek szakik (Matinka, Zolysys, Molnarnorbert)

 

Nem tudom kinek mennyi szabadideje van. Most már fogjatok össze és csináljatok egy doksit ebben a témában, mert igen elvesztettema fonalat.

 

 

molnarnorbert Creative Commons License 2012.05.15 0 0 72697

ok, azt már értem, hogy sorban vannak, ezért kell a boost. (a magasabb nyitófesz miatt írtam azt, hogy 1,5-3V kell EGY lednek minimum)

(hány darab is van sorban?)

 

de azt továbbra sem látom, hogy ez mitől lenne áramgenerátor...

amit írtam, az még él

"ergo ez _nem_ egy áramgenerátor, mert ha az lenne, akkor minden tekergetett feszültségen ugyanakkora áramot tolt volna, és ugyanakkora fénnyel sütött volna a led.

Mivel azonban a led fényereje változott a rákapcsolt feszültséggel egyenes arányban, ezért _tuti_ hogy van benne egy konstans értékű ellenállás, ami az áramot beállítja."

 

Előzmény: Martinka. (72695)
_Haszi_ Creative Commons License 2012.05.15 0 0 72696

Sztem ez így magában jól néz ki, de amúgy meg az A4 kígyósához kjépest minden gagyi, utánérzés

Előzmény: Zolysys (72668)
Martinka. Creative Commons License 2012.05.15 0 0 72695

Kapcsolási rajz.

 

Box!! :Đ

Előzmény: molnarnorbert (72692)
Zolysys Creative Commons License 2012.05.15 0 0 72694

A LED ek nem párhuzamosan vannak kötve Martinka DRL-jében ergo NEM fog menni kisebb tápról mint amit belőttünk neki.

MIvel e POwer LEDek nyitó fesz-e sokkal magasabb mint a sima LED-eké ezért kell hozzá a Step Up konverter. Ráadásul méretezve áramgenerátoros kapcsolásban.

Martinkánál van rajz , de azt kissé módosítottam :)

Előzmény: molnarnorbert (72693)
molnarnorbert Creative Commons License 2012.05.15 0 0 72693

megint félreérthető voltam, pontosítok:

1., Martinka DCDC konvertere nem működik 5V-ról, ez ok.

2., De egy LED bármilyen (típustól függően 1,5-3Vnál nagyobb) feszültségről tud működni, és fényerejét a rajta átfolyó áram határozza meg.

3., Ergo Martinka a DCDC-t ki is dobhatná, elég lenne egy sima stab. IC (LM78XX), ami mondjuk fix 10V-ot ad (az ahhoz kellő 11,5-12V még a legleterheltebb esetben is tuti produkálható az akkuból), és egy sima ellenállás 350mA-re állítja be az áramot. És ugyanezt megtehetné egy 6V-os stab IC-vel is, egy másik ellenállással. 

4., csak azért kellett a boost konverter, hogy azt tetszőlegesen beállítva növelni/csökkenteni lehessen a feszültséget, amivel párhuzamosan egy konstans (nagyteljesítményű) ellenálláson át változik az átfolyó áram. Ehelyett lehett volna egy potméter is, ami fix feszültség mellett az ellenállás értékét változtatja, csak éppen egy 5-8W-ot elbíró poti nem egyszerű darab, ezért nem ezt az utat választották. (Megjegyzem az LM78XX sorozat kimeneti feszültségét is lehet változtatni, pár alkatrészből megvan, és a boost konverternél tuti olcsóbb.)  

 

folytassuk még?

 

Előzmény: molnarnorbert (72692)
molnarnorbert Creative Commons License 2012.05.15 0 0 72692

apa, a ledről beszélek. az ugyanúgy tud sütni 5Vról, mint 200ról, ha az áramot ugyanakkorára beállítod.

 

ezen felül azt írta, hogy addig tekerték fel a _feszültséget_, amíg eléggé nem sütött.

ergo ez _nem_ egy áramgenerátor, mert ha az lenne, akkor minden tekergetett feszültségen ugyanakkora áramot tolt volna, és ugyanakkora fénnyel sütött volna a led.

Mivel azonban a led fényereje változott a rákapcsolt feszültséggel egyenes arányban, ezért _tuti_ hogy van benne egy konstans értékű ellenállás, ami az áramot beállítja.

ha nem így van, akkor kérek kapcs.rajzot.

anélkül vita berekesztve.

 

Előzmény: Zolysys (72690)
Zolysys Creative Commons License 2012.05.15 0 0 72691

ez egy jó kérdés. semmit nem találsz róla Viuszont az ájudik meg így működnek...

Előzmény: Csaba_F (72689)
Zolysys Creative Commons License 2012.05.15 0 0 72690

Nincs benne! )

 Egy elektronikai kapcsolás félvezetőkkel méretezve bemeneti fesz és kimeneti fesz áramra.

5V al meg sem mukkan :D

Előzmény: molnarnorbert (72685)
Csaba_F Creative Commons License 2012.05.14 0 0 72689

Én is nézegetek DRL-eket a rács közé, de nem nagyon találok olyat aminek a magassága nem haladja meg a 20-25mm-t.

 

Apropó, szerintetek az ilyen szabályos?

"...amikor a városi vagy távolsági világítást felkapcsoljuk a DRL nappali  menetfény ereje 50%- kal csökken. Indexelésnél a fehér fény kialszik és sárgán villog, mint az index."

Csaba_F Creative Commons License 2012.05.14 0 0 72688

Köszi, holnap én is járok PUG szalon mellett, akkor megnézem amit ajánlottál, mert flek attól amit Martinka. írt :-)

Előzmény: gombfoci (72680)
Jena307 Creative Commons License 2012.05.14 0 0 72687
na akkor ki építi át a 2000ft os full gagyi led drl- t profi cuccá ???
Előzmény: molnarnorbert (72685)
molnarnorbert Creative Commons License 2012.05.14 0 0 72686

igazából neked egy Boost konvertered van...

;)

(de komolyan)

 

Előzmény: Martinka. (72684)
molnarnorbert Creative Commons License 2012.05.14 0 0 72685

Zoli! DE!

:)

 

tudom hogy step-up van benne, egyértelmű volt a leírásából.

és abban a leírásban írta, hogy a step up feszültségét tekerték felfelé, amíg elég fényesen nem szikrázott a led.

 

és azt is írta, hogy 15,5V-nál 350mA-t csinál, vagyis van benne egy 47Ohm-os ellenállás, ami elég nagy és meleg lehet, mert több mint 5W-ot disszipál.

 

és megint de, mert ha 5V-ra köti (mondjuk egy PC táp 5Vjára), és nem 47Ohm-ot használ, hanem 15-öt, akkor ugyanígy vakít a cucc.

 

Előzmény: Zolysys (72682)
Martinka. Creative Commons License 2012.05.14 0 0 72684

Tessék!! Norbi remélem jól megjegyezted! Step up konverter van a rendszeremben!!!    :)

Előzmény: Zolysys (72682)
Martinka. Creative Commons License 2012.05.14 0 0 72683

Nem voltunk mohók, úgy érzem még bőven van tartalék. De nem kell nagyobb fényerő, így is vakít naplementekor. Néha villognak is miatta. :)

 

Adatlapja nem volt, de egy srác a hobbielektronika fórumon szétbontotta a gyári vezérlőt, és a benne lévő alkatrészek alapján konkrét értékeket adott, hogy mi kell bele.

Előzmény: molnarnorbert (72679)
Zolysys Creative Commons License 2012.05.14 0 0 72682

Norbi! NEM! Step up konverter van a rendszerében Martinkának :)

Előzmény: molnarnorbert (72679)
gombfoci Creative Commons License 2012.05.14 0 0 72681


Egyébként kiderült, hogy a fácánok kicsit jobban bontották a kocsi elejét, mint gondoltam, az első "maszk"-ól letört egy tartófül. Műanyagossal javíttatott valaki hasonlót? mennyire tartós? mennyire kell lebontani az egészet? (Szerintem elég jól hozzá lehet férni, csk a technológiát nemismerem, hoghy kell-e bontani?

 

a pirosnál tört el a fül, a kék jelölésnél a felső léc tört le és szakadt befelé... :-(

 

 

gombfoci Creative Commons License 2012.05.14 0 0 72680

én most vettem a PUG szalon alkatrészes pultjánál hasonló céllal készült adalékot, kimondottam PUG/Citromos logóval elllátott flaskát, nagy HDI felirattal az oldalán. 3000ft körül volt.

Majd a hétvégén beleöntöm, ha tankolok a Smíróék felé (köszi Smíró!)... :-)

 

Előzmény: Csaba_F (72659)
molnarnorbert Creative Commons License 2012.05.14 0 0 72679

nagyjából ugyanarról beszélünk, csak két külön dialektusban :)

 

amit ti csináltatok:

fix ellenállás, változó feszültség. Áram=feszültség/ellenállás, tehát ahogy növelted a feszültséget, úgy nőtt az áram is. Ugyanez lett volna, ha az ellenállás helyére egy potit raksz, és azt tekergeted. Mondjuk ha letekered 0-ig, akkor a led tuti elköszön. 

 

És ezzel szemben csinálhattad volna azt is, hogy egy 5V-os labortápra kötöd rá a led-et, egy kisebb ellenállással, az ugyanúgy vakított volna (ha jól választod meg az ellenállást)

 

De ha tudományoskodni akartatok volna, akkor megnéztétek volna a LED adatlapját (a rendesebbeknek van ilyenje), és abban megadják, hogy mekkora áramot szeret. És akkor azt illik neki adni. Többre persze lehet kényszeríteni, de az az élettartamát csökkenti. Ha mákod van, akkor csak 25.000 óra lesz az 50.000 helyett. Ha mohóbb vagy, akkor lehet, hogy pár száz óra múlva hal meg.

 

Előzmény: Martinka. (72678)
Martinka. Creative Commons License 2012.05.14 0 0 72678

Na majd Zolysy jól megmondja Neked a frankót! Zoli Zoli léci léci!!!! :))))

 

F... gom sincs mit jelent amit írtál, ehhez nem értek ugye Zoli!? De azt tudom hogy egy asztali tápra rákötöttül a ledet, és elkezdtük emelni a feszültséget.12V-on alig pipicselt 15 körül már vakított, 16V felett brutális fénye volt, olyan amire azt gondoltuk hogy hamarosan megadja megát. Így lőttük be azt a 15.5V-ot amire a vezérlő elkészült. A vezérlő egy áramgenezátor ami 11,8-14,6V-közötti feszről stabil 15,5V-ot csinál, és 350mA áramerősséget. Vagyis 11,8 alatt meg se nyikkan. Volt már egy téli szezon, és fényerőben nem vettem észre különbséget. Bár ritkán látom kívülről, általában a led másik oldalán ülök. :)

Előzmény: molnarnorbert (72676)
Martinka. Creative Commons License 2012.05.14 0 0 72677

Van itt több topiktárs, aki rendszeresen használja. Nekik bejött. Valóban fogyasztás csökkentésre kicsi az esély, de szebben csendesebb jár a motor. Én egyszer póbáltam. Másnap nehezen (alig) indult az autó, és ezt 3 hetente egyszer megismételte a gázolajszűrő cseréig. Utána ismét jó lett. Emiatt én nem tenném bele mégegyszer. Legalább is szűrőcsere után nem.Talán előtte 1 hónappal igen. Az mondták valszeg nekiállt pucolni a tankból meg mindenhonnan felszedte a cuccost, és emiatt rendetlenkedett. Nemtom. Én azóta kihagyom.

Előzmény: Csaba_F (72673)
molnarnorbert Creative Commons License 2012.05.14 0 0 72676

a LEDek fényerejét nem a feszültség határozza meg, hanem a rajtuk átfolyó áram.

ugyanazt a ledet, ugyanakkora fényerővel üzemeltetheted 5V-ról, 6V-ról, ... 12V-ról, akárhány voltról. Persze az áramot beállító ellenállásnak más-más értéke lesz.

Vagy ha tényleg olyan faszányos a kapcsolás, akkor egy komplexebb, mondjuk hőkompenzált áramgenerátor van benne, nem pedig csak egy sima ellenállás, és akkor az ellenálláson elfűtött teljesítményt is megspórolhatod, és nyáron is olyan fényes lesz, mint télen.

 

De ha a hatásfok nem fontos, csak a fényerő, akkor egyetlen, jól megválasztott kerámia- vagy fémházas ellenállás is elég.

 

Előzmény: Martinka. (72675)
Martinka. Creative Commons License 2012.05.14 0 0 72675

Ok ok attól még igaz lehet!? Nem láttam még valódi DRL-t ilyen vezrlő nélkül. Vagyis megfordítva amihez nem volt vezérlő az nem is felel meg DRL-nek. A DRL-ek általában fémből vannak, komoly hűtőbordkkal, és nem igen árulnak megfelelőt 12-15K alatt.

 

 

Előzmény: Zolysys (72674)
Zolysys Creative Commons License 2012.05.14 0 0 72674

Az nem a drl meghatározása, hoigy mennyiről menjen

 Neked azért kell és a többinél is elvileg hogy az állandó fesz és áram meglegyen és ezzel ne legyen fényerő változás!

Előzmény: Martinka. (72672)
Csaba_F Creative Commons License 2012.05.14 0 0 72673

Henger belső falának, szelepek, stb. tisztításának céljára sem?

Előzmény: _Haszi_ (72665)
Martinka. Creative Commons License 2012.05.14 0 0 72672

DRL topikban elég részletesen belementek hogy melyik szabájos és melyik nem. Többek közt egy 8 LED-est is említenek. Sajna a gagyi típusoknak nincs elég fényerejük. Ránézésre ennek sincs. Így ez nem DRL hanem poziciófény. Azt meg nem használhatod önállóan, tompika kell hozzá, és mehet éjzsaka is. Bár sokan mégis DRL-nek használják... Sztem a jó DRL nem 12V-ról megy, hanem többről, mint pl az enyém is 15,5V-ot kap, egy kis "dobozka" segítségével.

Pl:

 

http://auto-motor.vatera.hu/alkatresz_felszereles_szemelygepkocsi/autovillamossagi_alkatresz/fenyszoro_bura_izzo/drl_ledes_nappali_menetfeny_185x30x53_mm_grl023_1589622593.html

 

http://www.grando.hu/e-jeles-nappali-menetjelzo-drl-1508706153

 

http://auto-motor.vatera.hu/alkatresz_felszereles_szemelygepkocsi/autovillamossagi_alkatresz/fenyszoro_bura_izzo/minsosegi_kerek_nappali_feny_menetfeny_inditomodul_1590063848.html

 

http://auto-motor.vatera.hu/alkatresz_felszereles_szemelygepkocsi/kulso_autofelszereles/optikai_tuning/nappali_feny_drl_uj_akcio_1585696607.html

 

Előzmény: Jena307 (72666)
Jena307 Creative Commons License 2012.05.14 0 0 72671

Nekem meg mindegy csak az ára tetszik, meg az ingyen posta :)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!