Keresés

Részletes keresés

endrepp Creative Commons License 2016.11.24 0 0 131452

:)

Nem olvastad el pontosan amit írtam.

"Folyamatosan azzal jöttök, hogy minek a tized? Nem mondom meg, csak. :)) De nem is ééérdekel, azt akarom, hogy a kalkulátor a táblázat eredményét adja,ez a cél,"

Szted.  pontosságra törekszem? Adott egy mérőeszköz, megfelel a mérésügyi szabványoknak, van hozzá egy táblázat, fel akarod dolgozni számolótáblára, akkor az a cél, hogy a számolótábla a táblázat eredményét adja, akármilyen módszerrel, nyilván mielőtt ráengedek egy OCR-t  a táblázatra, megnézem, hogy van-e esetleg függvény.

Ejtsük a témát.

Előzmény: paducs77 (131450)
rézműves1 Creative Commons License 2016.11.24 0 0 131451

Halihó, te még élsz??...:-)---merre jártál?...

Előzmény: paducs77 (131450)
paducs77 Creative Commons License 2016.11.24 0 0 131450

Nos, ha pontosság a cél, akkor nem a táblázat eredményét kéne, hogy visszakapd, hiszen az kerekített értékeket tartalmaz. Sokkal inkább ajánlanám a Nemzetközi Alkol Táblázatok használatát, mely a francia mérésügyi hivatal (vagy micsoda) honlapjáról letölthető. Az tartalmaz képleteket, amikkel pontosan ki lehet számolni a víz-alkohol elegy mindenféle tulajdonságát.

Amúgy én már egyszer kitücsköltem a képletek alapján egy kalkulátort excelben, ami tud: Fokoló hőmérséklet korrekciót, Szeszfokbeállítást higítással, V/V% ->m/m% és m/m% -> V/V% átváltásokat. Most készül egy Androidos kalkulátor ezekről, de sajnos az még nincs készen.

 

Üdv.

 

Paduc77

Előzmény: endrepp (131449)
endrepp Creative Commons License 2016.11.24 0 0 131449

Kössz, hogy ezt leírtad.

Van több fajta táblázat? Meg fogom nézni, nekem ez is új.

Nem lovagolok a tizedeken, az egész művelet pontatlan, de ha lovagolok és nekem az örömet okoz, akkor hagy tegyem.

Nem merült fel bennem a lehetőség, hogy az említett honlap adatsorból interpolál, akartam én is egy kalkulátort, gondoltam lesz itt egy differenciál egyenlet, kitúrom, azt nem találtam meg, viszont találtam egy közelítőt, ami nem fedte jól a táblázatot, itt nem álltam meg. Nem szoktam, kövezzetek meg. Folyamatosan azzal jöttök, hogy minek a tized? Nem mondom meg, csak. :))

De nem is ééérdekel, azt akarom, hogy a kalkulátor a táblázat eredményét adja,ez a cél, nem a világmegváltás, megoldódott, még a táblázatot sem kellett bepötyögnöm, egy fórumtárs elküldött egy kalkulátort, ami ezt teszi, nem függvénnyel, interpolálással, nem akarta megérteni, hogy miért kell nekem, megtéríteni sem akart, egyszerűen elküldte. Köszönöm.

 

A golyócskák számát könnyű tartani, a csőhosszakkal, a cső falvastagságának a változásával, a golyók közé csorgatott ragasztó (viasz?)  mennyiségében lehet a szórás. Itt van tőlem kb 1km-re a Lombik kft, beszélgettem velük, elmondták hogy megy, a +-1%-ot kell tartani a mérési tartományban, ellenőrzik, a legjobbakat különteszik, ezek mennek hitelesítésre, nagy a szórás, egyezik a tapasztalatunk, 50-nél jók, alul nagyon torzít.

 

Előzmény: Amphenol (131448)
Amphenol Creative Commons License 2016.11.24 0 2 131448

Ebbe a szeszkorrekció dologba beleugatnék .

 

Más a folyadék sűrűségváltozása adott hőfokon és más egy adott fokolóhoz adott táblázat .....

 

ha már precízkedünk akkor nem csak a folyadék , hanem az adott fokoló változását is figyelembe kellene venni .... A fokoló is változik a hőmérséklet függvényében . Illetve a pontossága sem állandó a skála teljes hosszában .....

 

Mert ugye a mérés nem lehet pontosabb mint az eszköz amivel mérünk .

 

Amúgy érdekes lehet a mérő készítés . Ugye üvegbe adott súly , majd a papír bele csavar . Kalibráló folyadék ... tippem szerint 50 %-os szesz ( ezen a ponton egyformák a mérőim ) . A papírhengert  fel - le mozgatják ha simmel , a megadott ponton ragasztó pöttyel rögzítik . ....   

 

De ha eggyel több súlygolyócska kerül bele , mint a skálához kiszámított , más lesz a súlya ... más lesz a kiszorított szesztömeg ...  csak a kalibrált ponton lesz jó a mérés .... 

 

A sorozatban gyártott esetében gondolom nem is finomkodnak ....

 

Mi meg jövünk a tizedekkel ? 

Előzmény: endrepp (131395)
obsitos3 Creative Commons License 2016.11.24 0 1 131447

A gyakorlati pálinkafőzés(otthon) c. kiadványban Miklós1 írt a hűtő túlméretezésről,és annak következményéről, fénykép is található egy összerogyott sisakról,vagy üstről.De az ok nem a hűtőbe beáramló túlságosan hideg víz volt.

gabor0036 Creative Commons License 2016.11.24 0 1 131446

Miklós1 vagy valaki akinek megvan az meg is tudná ezt osztani?

Előzmény: barkócza (131421)
mili70 Creative Commons License 2016.11.24 0 0 131445

"nem mindenkinek vannak meg az elméleti alapjai a megértéséhez."

 

Ezzel  biztos népszerű leszel néhány embernél.  :-)

Előzmény: Kaqkk10.1 (131440)
endrepp Creative Commons License 2016.11.24 0 1 131444

:) méretezd túl. De lehet, viszont ha a szilvámat túl nagy deflegmációval főzöm, íztelen lesz, eltűnik az olajos igazi kisüsti íz.

Döntsd el mi a fontos szerinted.

Mit jelent az alul méretezés? A 30cm hosszú hűtőcsőből gőz jön? Az baj, akkor nem a fűtést kell visszavenni, hanem cserélni.

Az ajánlott 20C helyett 28C fokos lesz a párlat? Nem fogom a fűtést annyira levenni, hogy a deflegmáció ilyen magas legyen, mert nagyon magasan vezetett lesz a főzés és az más ízkaraktert eredményez, inkább ráhúzok egy csövet a kifolyóra és bevezetem a gyűjtőedénybe szint alá a csövet, hogy ne szökjön el semmi a meleg termékből.

Ne érts félre, én is szeretnék mindent megérteni, nem hiszem, hogy a Sólyom könyvben egy szó is legyen ami nem igaz, viszont mindent nem tudsz lineárisan arányítani, ez nem üzem. Nincs ismert precedens arra, hogy behorpadt egy 100l-es főző, ahhoz, hogy megropogtasd a csöveket nem ilyen paraméterek kellenek, pl. gőzfűtéseknél, nagy nyomásnál, elzárószerelvények hirtelen nyitásakor szoktak valóban ijesztő jelenségek lezajlani. Vagy beüzemelésnél, beleköp a kondenz tartályba egy vízdugót, elég durva hangja van.

Előzmény: Pit63 (131441)
Törölt nick Creative Commons License 2016.11.24 0 0 131443

Pontosan. Nekem is eszembe jutott a fotó. mikor egy főzésem végeztével ledugóztam a hűtőcsövet, hogy ne csöpög a spirálból a maradék. Az üst  leeresztő csapját megnyitottam és utána nyitottam ki a dómfedelet, volt visszaszívás rendesen.

Előzmény: rézműves1 (131437)
Pit63 Creative Commons License 2016.11.24 0 0 131442

Kösz. :)

Előzmény: Kaqkk10.1 (131440)
Pit63 Creative Commons License 2016.11.24 0 0 131441

Nagyjából ugyanolyan főzővel főzünk, mint a kisüzemekben. Az üst, sisak, páracső, hűtő anyag és méret adatai pedig nagyjából arányosak. Így ami ott 2dl/perces kihozatalnál fordulhat elő, az nálunk egy 2-5 cl/percesnél. De ha megszerzem Dr. Sólyom Lajos elérhetőségét megadom, s meg lehet kérdezni tőle személyesen. (Itt vagy ott.)
"ez a szempont prioritásban csak üzemi szinten lehet elöl, ha a hűtőt alulméretezték." - írod.
Ez a szempont prroitásban otthonfőzőknél nem lehet elől, ha a hűtőt alulméretezték?

Előzmény: endrepp (131436)
Kaqkk10.1 Creative Commons License 2016.11.24 -2 1 131440

Ne is próbáld őket meggyőzni .... nem mindenkinek vannak meg az elméleti alapjai a megértéséhez.

Amit írsz az legtipikusabban a gőzrendszerek indításánál fordul elő amint a meleg gőz lecsapódik hideg vezetékben vízé lokálisan relatíve  nagy  vákuumot képez(víz parciális nyomásáig) ami egyfelől nagyon hangos másfelől meg félelmetesnek tűnik mert  rázza csöveket mintha fel akarna robbanni, ha ezt ráengeded egy nem nyomásálló edényre azt simán összeroppanthatja..ez,ahogy írja nyilván minél nagyobb a névleges méret annál nagyobb a 'romboló' hatás.

Otthoni edényzeten is megfigyelhető, ha átgőzölésnél impulzus szerűen hűtőd le a csövet víz permettel elkezd csattogni akkor kondenzál hirtelen le képződik 'vákum buborék' amit egy cső elbír de egy méretesebb átmérőjű zárt edény nem biztos ezt a hatást nyilván befolyásolja az anyagáram is .

üdv.:

K

Előzmény: Pit63 (131431)
endrepp Creative Commons License 2016.11.24 0 0 131439

Köszönöm szépen. Táblázatból interpolál, de ez is tökéletes.

Előzmény: otifoti (131415)
Pit63 Creative Commons License 2016.11.24 0 0 131438

Nem hiszem, hogy a főzés folyamatában végig állandó lenne a térfogat. De tényleg off ez a horpadásos téma. Ha elképzelhetetlen lenne a túl gyors hűtés okozta horpadás, nem hiszem, hogy Dr. Sólyom Lajos szükségesnek látta volna megemlíteni. :D

Előzmény: Törölt nick (131428)
rézműves1 Creative Commons License 2016.11.24 0 2 131437

Nem kell ahhoz egy "vicces" fiú sem, csak egy szerencsétlen véletlen...

 

5 vagy 6-éve, ha jól emlékszem, pont az egyik fórumtársunkkal esett meg, hogy a hűtő kifolyó csövét, a főzés végeztével (amin a pálesz jött) félrehajtotta, mert útban volt. Ez egy szilikon cső hosszabbítás volt és a félre, vagy felhajtáskor a cső megtört és összelapult, mint a vékony falú slag. Csakhogy ezt ő nem vette észre és mivel késő este volt, mindent úgy hagyott és lefeküdt...

 

"Reggelre kelve, gatyája telve"-,mint a hashajtó reklámban, mert majdnem betojt, amikor meglátta az összehorpadt, teljesen berogyott rézkupolát, amit a vákum beszívott...:):)...még kép is volt valahol róla...

Előzmény: In Lak'ech (131429)
endrepp Creative Commons License 2016.11.24 0 1 131436

A Sólyom könyv kisüzemeknek készült. Kisüzemed van? :)

Ha a hűtővized túlmelegszik, szélsőséges esetben gőz jön a kifolyón. Nem horpad be semmi.

Ha a hűtő túl nagy teljesítményű, a felső része pl. fagyos, akkor előfordulhat, hogy a kondenzáció olyan intenzív, hogy a cső keresztmetszetet kitölti a kondenzátum. A rendszer áramlási viszonyai nyitott rendszerben alakultak ki, csak a csővezetéki súrlódás okoz pár mBar nyomásemelkedés az üstben. Amikor kialakul a vízdugó a túlkondenzálás miatt, ennek a dugónak a tehetetlensége jelentős torlónyomás emelkedést okoz, a megnövekedett nyomás elkezdi gyorsítani a dugót a hűtőcsőben, egyszer csak elér oda, hogy a nyomás lecsökken, de a dugó már nem áll meg, lendületénél fogva megy tovább a spirálban és ezzel depressziót okoz a rendszerben. Nagy rendszerben, kisüzemeknél, nem otthonfőzőknél, 2dl/perces kihozatalnál.

Ha nincs elég vized hűtéshez ne állj neki főzni. A fűtést, ha tudatosan főzöl, azért veszed alacsonyabbra, hogy nagyobb legyen a deflegmációd vagy hogy ne égjen oda a cuccod, nem azért, hogy a kifolyó párlatod hidegebb legyen, ez a szempont prioritásban csak üzemi szinten lehet elöl, ha a hűtőt alulméretezték.

Előzmény: Pit63 (131431)
Jolida Creative Commons License 2016.11.24 0 1 131435

Nem egyedi a probléma.

Kis mennyiségnél (10-15l) nálam akár 7 deci is átlényegülhet illattá (DES 100, lepárolt mennyiség szesztartalma és a maradék szesztartalma közti különbség ).

Nem véletlen, hogy nálam is tervbe lett véve a vízorr.

Előzmény: Pit63 (131432)
Törölt nick Creative Commons License 2016.11.24 0 0 131434

Mert az iparban zárt készülékek  is vannak, és a /lihegőn /nem biztos, hogy olyan gyorsan visszatud szívni. 

Előzmény: Pit63 (131431)
endrepp Creative Commons License 2016.11.24 0 0 131433

Hú köszi, ez megvan, másra használtam, elsiklottam e felett.

Előzmény: barkócza (131421)
Pit63 Creative Commons License 2016.11.24 0 0 131432

Abszolút igazad van. A vízzár megakadályozza a robbanást okozó túlnyomás kialakulását is, meg a vákuum okozta behorpadást is. S valóban a tányérős hűtő, még kevésbé teremt járul hozzá olyan körülmények kialakulásához, amikben ezek előfordulhatnak.
A másik témához. A veszteséget nem hiszem, hogy azzal tudod szabályozni, hogy azt szabályozod, hogy mikor, mennyi folyadék van a vízzárban. A táblázatot annak bizonyítására tettem fel, hogy igenis keletkezik ott veszteség, mert még mintha ezt is kétségbe vonták volna. Ill. azért, hogy hátha más is megméri, s így össze lehet hasonlítani. S ha másnál nem jelentkezik ez, akkor rá kell jöjjek egyedi a problémám, ha másnál is megvan, akkor együtt kereshetjük a jó megoldást.

Előzmény: Tomsza74 (131427)
Pit63 Creative Commons License 2016.11.24 0 0 131431

Szerinted Dr. Sólyom Lajos miért írta le egy szakkönyvbe? Hogy hülyét csináljon magából, vagy mert volt tudomása ennek előfordulásáról? Az előbbinek volna értelme? De elfogadom, ha ő tévedett, akkor én is hülyeséget idéztem. :D

Előzmény: obsitos3 (131425)
Pit63 Creative Commons License 2016.11.24 0 0 131430

Általában minimum 5-6 fő bírál egy párlatot. Van hogy ennek a duplája a létszám. Ez azért mindenképpen meg kell nyugtasson, ám jogos a kétely. Ezért is írtam, hogy nem csodálom, ha egy nevező, vagy a szervező, vagy éppen a főbíró betesz 1-2 palack "csali" italt is a bírálandók közé. De hidd el, azért a nagyon egyformákat 10-15 párlatnál simán fel lehet ismerni, sőt, ha felvetődik ennek a gyanúja, akkor a zsűrielnök vissza is kérheti az érintett párlatokat. S akkor is ha utólag úgy látják, valamelyiknél nagyon mellé ment a pontozásuk, vagy mert túl nagy volt a szórás a pontok között.
A Wikipédia ír is a pálinkabírálat szócikkében a hármas próbáról, ami a brálók bírálóképességének teszteléséről szól.
Egyébként próbáld ki. Gondoskodj magadnak pár féle pálinkáról abból a fajtából,  amit szeretsz. Öntsd át őket azonos üvegekbe, ne írj rá csak egy számot. Egy füzetbe írd fel, melyik számhoz melyik pálinka tartozik. Aztán hagyd feledőbe a történetet. Ha már biztosan nem emlékszel, melyik számhoz melyik pálinka tartozik, akkor nyomtass ki egy 20 pontos bírálati lapot, olvass utána, mit kell értékelni a bírálat során. Aztán önts az egyik üvegből 1-2 centet, írd fel a számát a bírálati lapra, s kezd el pontozni. Így tovább. Ha van kedved másnap egy új bírálati lapon kövesd el újra a folyamatot. S ezt megteheted annyiszor amennyiszer akarod, s míg ki nem fogynak az üvegek. Az jó, ha pálinkák sorrendjét kevered. A próba befejezéseként, készíts egy táblázatot, amibe beírod, hogy 1-egy üvegben lévő párlathoz, milyen pontszámokat adtál a különböző értékelési alkalmakkor. Jó esetben nagyon hasonló lesz az eredmény. Hogy pontosabban mérj, nyugodtan pontozz tized pontokkal. 8-10-15 párlat már igazán sokat elárul majd számodra is. (Ne feledkezz meg kóstolgatás közben az ízválasztók fogyasztásáról sem.)
A legvégén vedd elő a füzetet amibe beírtad hányas számú üveg melyik párlatot rejti. Ha nagyjából egységes volt egy-egy párlatra a pontozásod, akkor minden ok, a pontszámok sorrendjéből megkapod a neked legjobban tetszőt. Ha túl nagy a szórás egy egy párlat értékelési pontszámai között, akkor meg lehet keresni az okát. Egy nagyon jó után egy jó, rosszabbnak tűnik, mint ugyanaz egy rosszabb után, stb.
Persze a versenyen történő bírálat nem ennyi. Ott illik tudni a fajtajellemzőket, kritériumokat, az érlelések hatásait, de kétség kívül benne van ott is a szubjektum.
És igen, egyetlen tizeden is múlik, hogy valami arany, vagy ezüst.

Előzmény: mili70 (131424)
In Lak'ech Creative Commons License 2016.11.24 0 1 131429

Na persze, ha valami vicces fiú bedugózza a hűtőcső végét....:-))

Előzmény: Törölt nick (131428)
Törölt nick Creative Commons License 2016.11.24 0 0 131428

A pájinka főzés tudtommal izochor állapotváltozás, tehát a térfogat állandó. változik a nyomás ill a hőmérséklet. A mi rendszerünkön elképzelhetetlen a horpadás, de a lihegés létező jelenség. 

Előzmény: Pit63 (131423)
Tomsza74 Creative Commons License 2016.11.24 0 0 131427

Köszönöm a táblázatot! Ha csökkenteni akarom a veszteséget, így már tudom mikor öntsek vizet a vízzárba, hogy visszafolyón. De ha jól emlékszem neked is tányéros hűtőd van. Azzal meg összeroppantatni a fedőt szinte ehetetlen ha jól használod. Alul nincs benne tömítés. Ha meg nagy a vakum leürül a vízzár. Még valami. Ez a főző amin én főzők egyéb okok miatt egy trepnin van négy 16-os csavarral vízszintbe állítva az üst.

Előzmény: Pit63 (131423)
Kaqkk10.1 Creative Commons License 2016.11.24 0 0 131426
Előzmény: kupeci (131292)
obsitos3 Creative Commons License 2016.11.24 0 0 131425

Értem,amit leírsz,de az teljesen lehetetlen,hogy annyi idő alatt tudd túlhűteni a hűtő spirálját,hogy a cseppfolyósodó pálinkának ne legyen ideje onnan normális úton távozni.Ez nonszensz,Te sem gondolhatod komolyan.

Előzmény: Pit63 (131423)
mili70 Creative Commons License 2016.11.24 0 0 131424

Akkor két tizeden múlhat, hogy arany v. ezüst? És ezt érzékszervi bírálatnál emberek felvállalják? Jó nagy önbizalommal rendelkeznek, de ez nekem elég aggályos.

"Természetesen ez nem életszerű, de előfordulhat"  Már egy ideje várok arra, hogy valaki linkeljen erről egy hírt, mert hát egy standardhoz viszonyítanak. Na, ja :)

Előzmény: Pit63 (131422)
Pit63 Creative Commons License 2016.11.24 0 0 131423

Kérlek ne verd a két dolgot. A kiapad a csap történetet arra írtam, hogy miért kell(het) a fűtéssel is szabályozni a hűtővíz hőfokát. A vákuum meg pl. attól keletkezik, hogy a gazda éppen a nyugdíját hozó menyecskével beszélgetett a kapuban, vagy éppen a szakirodalmat olvasgatva a karosszékben behunyt, a lényeg, hogy nem figyelt a hűtővízre, aztán visszatérvén/felébredvén ráeszmélt, hogy az már majdnem forr, mire vagy a menyecske, vagy a szakirodalom, vagy az előző főzés eredményének hatása miatt óriási lendülettel kezdte hűteni a hűtőt, a kertitóból szivattyúzott 1 fokos vízzel. A hűtő hirtelen hül, ilyenkor a hűtőcső hirtelen megtelik folyadékkal, és ennek gyors lefutása szívó hatást idézhet elő. Nyilván nem gyakori jelenség, s bizonyára az eszközök mértezése is hagy kívánni valót maga után ha ez mégis előfordul. De ahogy lenni szokott, a több negatív jelenség összeadódva tragédiához is vezethet.
De ne próbáld ki! :D

Előzmény: obsitos3 (131419)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!