Keresés

Részletes keresés

Tapivara Creative Commons License 2020.11.12 -1 0 55203

A Cryptocoryne-k eléggé lagymatagok, valami nagyon hiányzik nekik, de hogy mi, jó lenne

tudni. Valószínű, hogy egy jó táptalaj sokmindent megoldana.

De sajnos ez már múltidő....

Esetleg valamilyen nagyon márkás (drága) talajtablettát kéne kipróbálni...

Tapivara Creative Commons License 2020.11.08 -1 0 55202

És még pár kép...

Tapivara Creative Commons License 2020.11.06 -1 0 55201

Igen, van benne valami rafinált naivság. :)

Én tutira nem tudtam volna így berendezni.

Előzmény: Őszinte Ököl (55200)
Őszinte Ököl Creative Commons License 2020.11.06 -1 0 55200

De amúgy pedig pont így természetes az összhatás.👍 A természetben sem szabályos elhelyezkedésű semmi sem. Igazi retro feeling, megyek befűzöm a szalagot, az orsós magnó. 🙂

Előzmény: Tapivara (55198)
ifj Nagy Gábor Creative Commons License 2020.11.06 -1 0 55199

Sziasztok!

 

Odyssea D-1000L / D-1200L LED világítás dimmelésére van valamilyen lehetőség?

 

A napi programozott fokozatos fel-lekapcsolás lenne a cél, de a gyári kialakítás eléggé kompakt, csak a 230 V-os dugvilla áll rendelkezésre, legalábbis bontás nélkül. Illetve a technikai információ a benne lévő LED-ekről a csomagoláson/papírokon nulla, de a neten se találtam róla többet, nevezetesen hogy egyáltalán dimmelhető ledek vannak benne vagy sem...

Tapivara Creative Commons License 2020.11.05 -1 0 55198

A Vallisneria-k kezdik elfoglalni a "hátsóudvart", de úgy gondoltam nem piszkálom őket, így az akvárium hangulata szerintem igencsak retrós, na meg "nagyon ott van" ez a romlatlan amatőrista stílus.....      :)

-carcass- Creative Commons License 2020.11.03 -1 0 55197

Mint Kőhalmi mondta - Amőbázunk? De fejben...

Előzmény: Tapivara (55196)
Tapivara Creative Commons License 2020.11.03 -1 0 55196

Így kissé érdekesebb: vaksakk.  :)

Előzmény: -carcass- (55195)
-carcass- Creative Commons License 2020.11.03 -1 0 55195

Vagy legalább egy kép jó lenne. :-))

Előzmény: Tapivara (55194)
Tapivara Creative Commons License 2020.11.03 -1 0 55194

Értem, beszélgetünk a semmiről.  :)

A tengely két gumiágyazásban van rögzítve. 

-carcass- Creative Commons License 2020.11.02 -1 0 55193

Ez már nem így néz ki belül. A rotor a tengelyről simán levehető. Egy fültisztítóval kitisztítható, amit meg is csináltam, de alig volt benne valami.

Előzmény: Tapivara (55192)
Tapivara Creative Commons License 2020.11.02 -1 0 55192

Mindkét gumicsapágy a helyén van, rögzítőrostély (vagy minek hívják) helyén van, ebben az

állapotban egy hurkapálcikával vagy bármivel a rotor körbeforgatható súrlódás nélkül.  (?)

Előzmény: -carcass- (55191)
-carcass- Creative Commons License 2020.11.02 -1 0 55191

A rotort kivettem, a mágnes fix rajta (ezt megismerem, legelső szűrőben az adta meg magát), szóval tekercs lesz, ha csak ezek a lehetőségek. :-)

Nem sokáig bírta kb 4 hónapja vettem egy fűtővel együtt.

Szennyeződés tutira nem lehetett, 7-10 naponta volt takarítva.

Előzmény: Tapivara (55190)
Tapivara Creative Commons License 2020.11.02 -1 0 55190

Két verzióra tippelek, vagy rotor, vagy tekercshiba.  /Hű de meglepő./  :) 

Rotornál előfordul, hogy a mágneshenger önállósítja magát, ez nem azt jelenti, hogy holtjátéka

van, az természetes, de a rotort lefogva a mágnes körbefordítható. Ha ezzel minden ok. akkor

talán tekercshiba, ami kuka.

Még az is előfordul, hogy a rotor valami durvább szennyeződésben elakad, és túlmelegszik

az egész kacat, és az állórész belső fészke kissé beolvad, és ebben akad a mágnes.

Ez is javíthatatlan hiba.

Előzmény: -carcass- (55188)
-carcass- Creative Commons License 2020.11.02 -1 0 55189
-carcass- Creative Commons License 2020.11.02 -1 0 55188

Urak, beadta a kulcsot a belső szűrő. Ilyet még nem láttam. Alig forgat valami vizet. Olyan, mintha a rotor nem forogna, csak ugrálna oda-vissza. Szétszedtem darabokra, kitakarítottam, de változatlan. Nem tudom van e köze hozzá, de a víz felszíne olyan, mintha olaj úszna rajta, pedig senki nem nyúl a vízbe...

Van valami tippetek, hogy mit lehet vele kezdeni?

Akát a vízzel, akár a szűrővel.

Mivel úgy tűnik, hogy halas akvárium marad. Ha a szűrő menthetetlen, akkor gyorsan vennem kell egy másikat. Valami tipp esetleg? :-)

Előre is köszönöm!

-carcass- Creative Commons License 2020.11.01 -1 0 55187

Egyáltalán, a lányom most azt találta ki, hogy guppikat akar... :-)

Előzmény: Tapivara (55186)
Tapivara Creative Commons License 2020.11.01 -1 0 55186

Ezek a szép Vízicsillagok (meg a Guppik) talán nem is unalmasak még egy kép erejéig.  :))

-carcass- Creative Commons License 2020.11.01 -1 0 55185

Nem vitatkozom, ha fű vagyok hozzá. :-)

És a végeredményen sem változtat. :-)

 

Előzmény: Tapivara (55184)
Tapivara Creative Commons License 2020.11.01 -1 0 55184

 Szakvéleménynek eléggé silány, hogy "hosszútávon nem fogja megköszönni".

Hosszútávon egyetlen használati eszköz sem köszöni meg ha egyáltalán használják. (kopik)  :)

Ha azt mondták volna, hogy a szívóág lefojtását követő szűrőeltömődés miatt nem javasolt a csap megnyitásával korrigálni az áramlást, mert a meglévő lazább szennyeződés-kötések felszakadhatnak és emiatt mocsok áraszthatja el az akváriumot, abban van konkrét infó,                                            és még logikusnak is tűnhet.  :)

 

Előzmény: -carcass- (55182)
Tapivara Creative Commons License 2020.10.31 -1 0 55183

Szépen gyarapodnak a Guppik.  :)

-carcass- Creative Commons License 2020.10.31 -1 0 55182

Urak, mi a cituáció?

Kedden voltam Káoszfalván, hazafelé beugrottam a Vadvilágba. Nem tudom jártatok e már ott, csak ajánlani tudom. Kicsi, de korrektül felszerelt hely és az eladók is úgy tűnik nem ma kezdték.Számomra meglepően sok növény és dekorfa stb között lehet válogatni.

Kellően el is bizonytalanítottak, elbeszélgettünk a külső szűrő problémáról és azt mondták, hogy a Tetrát a csapok minősége miatt nem célszerű megvenni. Helyette erősen ajánlották a Hydor-t és a JBL-t.

Megbeszéltük, hogy a Hydor bőven tudja a gyári adatokat, de azt is mondták, hogy a csap zárásával nem érdemes kísérletezni, a technika nem fogja a fojtást hosszú távon megköszönni.

Majdnem megvettem egy dupla T5-ös lámpát, de előtte valami ki kell találnom a meglévő tetejére, hogy stabilan megálljon rajta.

Ja és a múltkor megvett két ismeretlen növény közül a vörös elkezdte dobálni a leveleit, de a másik nagyon jól érzi magát, durván nekilátott gyökeret ereszteni.

Tapivara Creative Commons License 2020.10.31 -1 0 55181

Szép ez a Lomariopsis, de a leveles növények és a valódi mohák azért viszonylag

könnyedén legyűrik.  :)

Valamit a nyári-tavaszi-őszi hőingadozásra ki kellene találni.

Még jó, hogy volt más növény is bőven az akváriumban, úgyhogy kopár az nem lett, de azért

híja van.  :)

 

Előzmény: Nachat (55180)
Nachat Creative Commons License 2020.10.30 -1 0 55180

Nálam ezért van már csak bordó wendtii. Régebben zöld is volt, de a harmadik lerohadást követően kihúztam a megnyomorodtt töveket és levetettem őket a Taigetoszról (azaz komposztra vetettem). A Hartel-vízikehely a bajnok (árnyéktűrésben is, túlélésben is), majdhogynem Chuck Norris a vízikelyhek világában, ráadásul sokkal jobb tempóban szaporodik. A hólyagos vízikehely ezüstérmet szerezne a képzeletbeli dobogón. Harmadik helyre kerülhetne a wendtii brown. 

De ha eltekintünk a fejlettebb rendszertani kategóriába eső (virágos) növényektől, az alacsonyabbrendűek közül talán a Lomariopsis lineata az abszolút bajnok. Ez csak 1 dolgot nem bír ki: a kiszáradást, minden mást (mélyárnyékot, hőingadozást stb.) igen. Hátránya: lassan fejlődik. 

Előzmény: Tapivara (55179)
Tapivara Creative Commons License 2020.10.30 -1 0 55179

Igen ezek leginkább Wendtii-k voltak. 

Az világosan lejött, hogy a zöld levelűek érzékenyebbek, 

a bordósak kevésbé, ezek pár levelet megtartottak.

 

Előzmény: Nachat (55178)
Nachat Creative Commons License 2020.10.29 -1 0 55178

Akkor is lerohad a levelük, ha fordítva történik a hőmérséklet-változás, de szinte minden más hirtelen változásra is hasonlóan reagálnak. A hólyagoslevelű és a Hartel-vízikehely a viszonylag ellenállóbbak közé tartozik, de pl. a mostanában sláger wendtii (green, brown stb.) hisztisebb, könnyebben ledobja leveleit. 

Előzmény: Tapivara (55177)
Tapivara Creative Commons License 2020.10.29 -1 0 55177

Gondoltam, a nyári 30 valahány fokról nem baj, ha az akvárium visszahűl 25-26-ra pár nap alatt, de a Cryptocoryne-k másképp vélekedtek erről, amit jeleztek is. A leveleik nagyobb részétől

ugyanis egyszerűen megváltak. És akkor még szépen fejeztem ki magam, írhattam volna

azt is hogy lerohadtak.  :)   A tövük megvan, úgyhogy még megújulhatnak.

Ennyit arról, hogy "kezdőknek ajánlott, igénytelen növény". 

Volt egy tervem egy kizárólag Cryptocoryne félékkel berendezett akváriumról, ami

a sok hasonló habitusú növény miatt vélhetően nagyon tetszetős lett volna. De most könnyen elképzelhető hogy ez a projekt bizonytalan időre csúszást szenved.  :))

Tapivara Creative Commons License 2020.10.25 -1 0 55176

Meglehet, de azért a régi akvaristák sokat köszönhettek ezeknek a boltoknak, meg tenyésztőknek.

Mostanság már én sem vagyok oda a terráriumokért, általában strapás ezeknek az állatoknak

a megfelelő etetése, meg ahogy olvasom sokféle alattomos nyavalyájuk akadhat főleg a zárt

tartás stb. következtében.

Egy jótanácsot idéznék a könyvből:  " ha mérgeskígyót is gondozunk, szükség van a fajjal

megegyező marás elleni szérumra is.... Fontos szabály, hogy először szerezzük be a szérumot,

és csak azután a mérgeskígyót!   :)))

Előzmény: -carcass- (55173)
-carcass- Creative Commons License 2020.10.25 -1 0 55175

Az összhatással nincs bajom. Kicsit olyan, mintha a cryptocoryne felfogná az összes fényt (pedig elvileg alacsony a fényigénye). Anno nekem is ilyen volt, majdnem betakarta a teljes vízfelszínt.

 

Előzmény: Nachat (55174)
Nachat Creative Commons License 2020.10.25 -1 1 55174

Igen, valóban sovány a világítás (a két széle is sötét, 180 centire 120 cm-es világítás került), de a növények zöme árnyéktűrő (jávai moha, vízikelyhek, Anubiasok - a mohák zöme a jobb oldali "sötét" zónában van). A tócsagaz (kb. középen látható fönt) a víz tetején lebegve több fényhez jut (bár az is elég jól tolerálja a szerényebb fényviszonyokat), az ambúliák pedig a napsütéshez közelebb eső oldalon, elöl vannak (a kép bal oldala felé, ahol már van fény), eddig elég jól fejlődtek. Kb. májustól szeptemberig fényárban úszik az egész lakás (délnyugati fekvésű), ez is segít valamelyest. 

Nem célom akvakertészeti és/vagy versenyszinten tartani a növényezést, inkább olyan fajokat válogattam ki, amik jobban tudnak alkalmazkodni a szerényebb fényhez, akarom mondani közalkalmazotti fizetéshez. 

A szűrést szivacsos módon (oldalmatten + cseh emelő), egy pár wattos légpumpa segítségével oldottam meg, szintén költségcsökkentés végett. Maga az akvárium kb. 10 éves, és legalább 8 éven keresztül malawi sügérek lakták, növények nélkül.

 

Előzmény: -carcass- (55168)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!