Keresés

Részletes keresés

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.25 -2 0 90119

Neked meg itt van a macskaetető - késleltető áramköröd, kattints a kapcsolóra, játssz vele nyugodtan, elrontani úgyse tudod :)

Ez az áramkör csak a működési elvet mutatja,  valóságban nem hiszem, hogy kapsz olyan relét, amivel 500 mikrósnál kisebb elektrolit kondenzátorral el tudod éri az 1 másodperc időt. de azon se lepődj meg, hogy még nagyobb kondi kell ahhoz, hogy 1 másodpercig behúzva maradjon.

 

Én a helyedben több kondit vennék a kondibótban. pl 1-1 darab 100 + 220 + 470 + 1000 + 2200 mikrofarádost és ezekből pont annyit kötnék oda párhuzamosan, hogy a relé ne éheztesse de ne is hizlalja a macskámat.

 

Az ellenállás értéke szinte mindegy, csak egyrészt ne melegedjen túl, amikor éppen működik az áramkör, másrészt merítse le a kondenzátort teljesen, mire (órák múlva) ismét szükség lesz a relé késleltetésére. Ebben a példa-áramkörben viszonylag alacsony ellenállás értéket alkalmaztam, hogy lásd a működést, a valóságban tízszer-százszor ennyi ohm is megfelelő, ha órák állnak rendelkezésre.

Előzmény: Polyhistor91 (90098)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.08.25 -1 0 90118

Ez tök szar ...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (90115)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.08.25 -1 0 90117

idióta, de az egyenáramú levéaszas nem pedig jelfogó késleltetés.

 

Nem csoda hogy faszjankónak tartanak nem ertessz hozzá delegalább nagyon.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (90113)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.08.25 0 0 90116

Ezért is tartanak kóklernek ...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (90113)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.25 -1 0 90115

Na itt az áramkör, lehet vele játszani :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (90114)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.25 -1 0 90114

"Én 1 relére gondoltam 2 diódával, de esetleg van egyszerűbb megoldás is"

 

Ha szerencséd van a relével, tehát megbízhatóan behúz és jól bírja a szaggatott egyenáramot (a legtöbb relé ilyen) akkor a két dióda kiváló megoldás szerintem.

Vásárolj pl 3 db 1N4007-es diódát, kösd össze egymással mindháromnak ugyanazt pontját. Kettő elválasztja egymástól a két jelforrást, a harmadik dióda pedig a relé tekercsével legyen párhuzamosan kötve (tekercs induktív feszültséglükéseinek elnyelése).

(remélem érthetően fogalmazok)

Előzmény: ksanyi52 (90102)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.25 -1 0 90113

"Sorban nem kötünk kondit tekercsel."

 

Mi viszont kötünk :)

Számos helyen jól működik, pl az összes rádióban, hangfalak hangváltóiban, satöbbi, satöbbi. Csak egy példa a számtalan közül: soros rezgőkör

Előzmény: Mutual Friend (90103)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.08.25 -1 0 90112

Hidd el hogy fog, egy regi telefonközpontban telexközpontban ezrével alkalmazták ezt a megoldást.

Előzmény: Szirty__ (90111)
Szirty__ Creative Commons License 2018.08.25 0 0 90111

"Sorban nem kötünk kondit tekercsel."

 

Miért ne köthetnénk?

Egyébként a kapcsolásoddal az a baj, hogy ez nem fog késleltetni, legfeljebb ms-okat.

Minimum egy ellenállás kell még a "Be" oldalra ami lassítja a kondenzátor töltődését, de akkor az ellenállás és a relé tekercs ellenállás osztót fog képezni amivel számolni kell.

Sokkal egyszerűbb egy soros kondi + kisütő ellenállás + dióda (szerintem).

Előzmény: Mutual Friend (90103)
ksanyi52 Creative Commons License 2018.08.25 0 0 90110

Hogy érted azt hogy  "egyik keringetőé  a vegyes kazán csövén, másiké a gázkazánén." Vagy úgy akartad írni hogy egyik termosztát- másik termosztát? Mert így van értelme, és nagyon köszönöm ezt fogom csinálni. Üdv.

Előzmény: Törölt nick (90109)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.25 0 0 90109

Haveromnál két csőtermosztáttal csináltam.

Egyik keringetőé a vegyes kazán csövén, másiké a gázkazánén.

Közel a kazánhoz amennyire lehet, akkor nem zavar be hogy átmelegszik idővel minden.

Előzmény: ksanyi52 (90102)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.25 -1 0 90108

Rátenyerelsz, ráülsz, nekidőlsz.

Előzmény: Mutual Friend (90106)
ksanyi52 Creative Commons License 2018.08.25 0 0 90107

Én arra gondoltam hogy a jelfogó tekercsének 1. végét lekötöm a nullára, a másik végére pedig 1-1 diódával rákötöm a két szivattyú motor fázisát. Mivel diódán keresztül kapja az áramot ( a félhullám levágva) olyan kellene amelyik biztonságosan bent is marad. Esetleg egy kondival pufferolva.

Előzmény: Mutual Friend (90105)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.08.25 -1 0 90106

Milyen lehetőség van indulási jelet levenni a kazán es a vegyestüzelésű kazánból ?

 

 

Előzmény: ksanyi52 (90102)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.08.25 -1 0 90105

A jelfogó tekercse ...

Előzmény: Mutual Friend (90104)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.08.25 -1 0 90104

Milyen jelfogó legyen Egyenáramú akármilyen feszültségű vagy 230V-os váltó ?

Előzmény: ksanyi52 (90102)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.08.25 0 0 90103

Sorban nem kötünk kondit tekercsel.

Mutatok egy tutit  mivel 15 évesen ezt csinaltuk a suliban ami nem most volt.

 

 

Egy kis okosság. Anno a tekercs lejölése ez volt a távközlésben és a tekerccsel egy vonalban lévő érintkezők mid egy jelfogóhoz tartoztak. Ha be van satírozva az érintkező az bontó érintkezőt jelöli azaz nyugalomban összeér.

 

Megkapja az indító trimertől a feszültséget mivel  a párhuzamos kondenzátor meghúzásra és elengedésre is késleltetést okoz T0 + Tkéslelteés idővel meghuz a jelfogó. T késleltesési ideig kijut a kimenetre majd ha meghúz a jelfogó akkor leveszi. Ha a timer valamikor bármikor elveszi a feszultséget akkor Tkésleltetés múlva elenged a jelfogó de mivel úgy sincs ott a fesz a bemenetén a kimenetén sem lesz. 

 

Kondiban sem kell brutálban gondolkozni hanem 10u 4.7u 1u 100n  körnmyékén kereskedni ...

 

 

 

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (90101)
ksanyi52 Creative Commons License 2018.08.25 0 0 90102

Sziasztok! Gázkazánunkat most cserélték kondenzációsra. Mivel gáz és vegyes tüzelésű a rendszer a hőcserélő miatt most nem 2 hanem 3 keringető szivattyú szükséges. Hogyan oldanátok meg hogy a hőcserélő szivattyúja mind a gáz, mind a vegyes kazán szivattyújának indulásakor induljon? Viszont a gáz és a hőcserélő indításakor a vegyesé ne, ill fordítva. Én 1 relére gondoltam 2 diódával, de esetleg van egyszerűbb megoldás is. Várom építőjellegű hozzászólásaitokat.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.25 0 0 90101

Ha az olcsóság a fő szempont:

1: Mivel a turmix villanymotor számára úgyis van már egy 6V-os tápegységed, először egy olyat kell készítened, amit ha bedugsz a konnektorba, akkor elindul a motor 1 másodpercre, majd leáll. Hozzáértő ezt egy tranzisztorral + három másik szintén filléres alkatrésszel oldaná meg, de laikus számára szerintem a legegyszerűbb egy 5voltos tekercsű relével sorba kötött nagy kapacitású elektrolit kondenzátor.  A relé csak addig van behúzva, amíg a kondenzátor feltöltődik (a relé tekercsén keresztül), amíg töltődik, addig a relé be van húzva (megy a macska-adagoló motor) majd amikor feltöltődött a kondi, akkor a relé újra leáll. A kondenzátor értéke a relétől függ (szerintem kb 500-5000 mikrofarád között), olyat kell választani, amivel a relé kb 1 másodpercig van behúzva.

 

2: Az egész fenti áramkört X időnként indíthatod egy ezer forintos kapcsolóórával. A kapcsoló óra 5 percig adjon neki energiát (a macska-motor csak az első másodpercben fog dolgozni), ezután az óra kikapcsolja a tápegységet X órára. Ha ennyi idő alatt a kondenzátor nem merül le eléggé (tehát a második bekapcsolás rövidebb 1 másodpercnél) akkor a kondenzátorra rá kell forrasztani egy ellenállást (legyen mondjuk 50-100 kiloohm), az biztosan lemeríti nullára a következő etetés előtt.

 

A teljes anyagköltség 2-3eFt.

Előzmény: Polyhistor91 (90098)
Szirty__ Creative Commons License 2018.08.25 0 0 90100

Szia!

 

555-el, tranzisztorral meg pár alkatrésszel lehet ilyet építeni.

De a legegyszerűbb amihez NYÁK sem kell az egy 6V-os relé, 2 dióda, egy ellenállás és egy elkó.

Előzmény: Polyhistor91 (90098)
Lacivill Creative Commons License 2018.08.25 0 0 90099
Előzmény: Polyhistor91 (90098)
Polyhistor91 Creative Commons License 2018.08.25 0 0 90098

Sziasztok,

Egy olyan problémával fordulok elétek, hogy készítettem a macskának egy automata száraztáp adagolót, mechanikusan már működik nagyon jól, szépen adagol, jó mennyiségben stb. A problémám az lenne, hogy egy egyszerű 6V-os turmix villanymotorral hajtom meg a "szállító szalagot", de nekem elég lenne csak annyi, hogy 4-5 óránként kapjon a villanymotor egy kb 1mp-es energiát. Amíg készítettem, gondoltam majd keresek egy dugaljas digitális időkapcsolót és beállítom, hogy 5 óránként kapjon egy be-ki jelzést és kész, de úgy látom, hogy mindegyiknek a minimális kapcsolási ideje 1 perces, ami gondolom azt jelenti, hogy bekapcsol az adott időpontban és 1 perc múlva kapcsol csak ki. Létezik erre valami egyszerű megoldás, hogy működjön, vagy csak egy többtízezres Omron időzítővel tudom ezt megcsinálni?

Atis57 Creative Commons License 2018.08.24 0 0 90097

Szia!

 A zsákutca végi  oszlopról -kábellel köttetném be a telekre.

 Ez  30 m-ig ingyenes szokott lenni.

 Itt kapuoszlop, kukatároló, esetleg földre állítható lemezszekrényben a fogyasztásmérőt .

 Alá tenni egy kisebb dobozba Fi relé 1-2 kismegszakító esetleg dugalj is.

 Innen úgy viheted el a mért vezetéket --ahogyan akarod!

 mellé legalább 35mm de inkább 50mm csőben (pl; KPE ) viheted az optikát + amit még esetleg kell évek múlva.

A kérdéseid;

-Ha kötsz bérleti szerződést igen --általában nem engedik meg.

-Hol 30m hol meg 40m efelett segédoszlop 1-2-3db ......

-igen, igy is ugy is neked kell ásni/ásatni .

-A földkábelt nem kell csöbe rakni, de minden mást igen!Tehát célszerű akár 2db csövet végig fektetni.

-3.2 pont igy ahogy irtad.

-3.3 a mért rész már a TE költséged!

- akár 120m ig elég egyben a cső-nem kell akna a behúzáshoz.

- KPE , Symalen  esetleg vastagfalú szennyviz csövek ból lehet

 

 Persze ez az Én elképzelésem ( Émász  szerint )--másnak más ötlete is lehet !

Természetesen nem lesz olcsó! mert a légkábel a legolcsóbb--legigénytelenebb megoldás.

 

 

Előzmény: berge2007 (90093)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.08.24 0 0 90096

Nagyjából minden KTV szolgáltató ilyen és esetenként optikás GPON-is ...

Előzmény: még1MbR (90094)
sámli_ Creative Commons License 2018.08.24 0 0 90095

A mérőhelyet tedd a kerítéshez, a mért meg mehet akár földkábelen is.

Előzmény: berge2007 (90093)
még1MbR Creative Commons License 2018.08.24 0 0 90094

Az erősáramú áttört gerincű vasbeton oszlopokra csak azok a távközlési szolgáltatók települhetnek rá, akik szerződést kötöttek az áramszolgáltatóval. A Digi pl. tipikusan ilyen...

Előzmény: berge2007 (90093)
berge2007 Creative Commons License 2018.08.24 0 0 90093

Sziasztok!

Van egy hosszú nadrágszíj telek.

  • jobb oldalon a szürke téglalap az úttest, az ingatlan egy zsákutca végén van (az utca vége itt a szürke téglalap alját jelenti)
  • piros kör az utca végén lévő "villanykaró" betonból két lábbal (nyilván hogy viselje a feszítést), ez az oszlop ezen kívül még telefonnal, kábeltévével és másik szolgáltató optikai netjével van feldíszítve
  • a sötétkék téglalap járdát jelenti, de a járdán túl már nincs út hanem mondjuk azt hogy szakadék/erdő van tehát gépjárművel ott nem lehet közlekedni semmilyen módon
  • a világoskék színű téglalap a ház
  • a fakó lila/(mályvaszínű?) vonal az 1 fázisú légkábel "nyomvonala" amely a ház oldalfalához csatlakozik, ez a távolság kb 45 méter
  • a zöld "kör" az utca világítás oszlopai, illetve a csókos kábeltévések vezetéke megy rajta (érdekes hogy a T-Home-osok optikai netjét nem "engedték rá" (valakik/önkori?) arra az oszlopra)

#1: Szerintetek van-e esélye annak, hogy a házhoz közelebbi zöld oszlopról kapjuk a 230V-ot légvezetéken (5-6 méter) mint hogy ezen a 45 méteren keresztüli vezetéken keresztül?
#1.1: Lehetséges, hogy egy újonnan épített házrészhez ugyanerről a zöld karóról mehet majd a légkábel?

#1.2: Jelenleg mekkora az a távolság amit légkábellel át lehet vinni és nem kell közbenső "karó"?


#3: Ha a jelenlegi légkábelt ki akarjuk váltani földkábellel, lehet-e spórolni a költségeken hogy testedzésként kiásom magam az árkot?

#3.1: Pluszba csövet is le kell fektetni majd?
#3.2: földkábelnél hogy fog az utcai "villanykaró" felé kinézni a dolog? Környéken az új építésű házaknál azt látom, hogy a telekről kimegy a földkábel egy csövön egészen a villanyoszlop 3/4 magasságáig, és ott kötik hálózatra

#3.3 lehetséges hogy mondjuk valami miatt nem lehet földkábeles használni teszem azt mert mondjuk nincs valami a szolgáltató részéről megoldva?

#4 a piros karótól, földbe akarom áthelyeztetni az optikai kábelt mert az is légkábel és oldalt a zöld karókon nem engedték meg nekik vinni, szóval hogy lehet azt ügyesen megoldani hogy a csövek fektetése után is be tudjak 45 méteren keresztül húzni a csőbe bármilyen kábelt, akár mondjuk kábeltévés "koax"-ot vagy akár vékony 3-5 mm átmérőjű optikai kábelt?
#4.1: Milyen csövet használjak?

Köszönöm ha eljutottál idáig olvasásban :) pláne ha még válaszolsz is!

 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.24 0 0 90092

"egy hagyományos 60W-os izzót"

 

De gyorsan, amíg be nem tiltják azt is :)

Előzmény: C20NE (90086)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.24 0 0 90091

Hagyd így nyugodtan,

a villanyszámlában havonta kb 2 forint extra fogyasztást jelent

te meg olyankor úgysem vagy ott, tehát nem zavar :)

Előzmény: 408 (90085)
Teaway Creative Commons License 2018.08.24 0 0 90090

Ja, csak amikor azt írták, hogy otthoni és az utcai izzók, akkor hirtelen az autó ugrott be.

Előzmény: Szirty__ (90084)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!