Keresés

Részletes keresés

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.26 0 0 90159

"kell rá CE minősítés, mert előállítottam egy új berendezést."

 

Számodra a kulcsszó a "TERMÉK". A terméket kell bevizsgáltatni, minősíttetni,  CE nyilatkozni, stb.

 

Hogy mi számít terméknek? Ezzel kapcsolatban a kulcsszó a "szándék". Ha nem azzal a szándékkal raktad össze azt a szekrényt, hogy sorozatban gyártsd, akkor az nem termék, akkor sem, ha véletlenül minden nap egy pont ugyanolyat szerelsz össze, mint előző nap.

Persze ha pofátlanul csinálod (pl "Éva vezérlőszekrény" néven hirdeted az interneten), akkor a bíróság megállapíthatja, hogy te valójában sorozatban gyártasz valamit, amit egyedi gyártásnak álcázol és rádvernek egy durva összegű bírságot.

Előzmény: GeriSoft07 (90152)
Peter atyuska Creative Commons License 2018.08.26 0 0 90158

Igen, kivéve teljesen új kiépítés saját beruházásban olyannal aki erre jogosult.

Előzmény: toriko (90154)
GeriSoft07 Creative Commons License 2018.08.26 0 0 90157

Ezt értem, és köszi a linket. 

Viszont ha ugyanezt terméket nem én szerelem be, hanem megveheti egyben? Akkor mindenképpen ce jelölés köteles, vagy ugyanezen jegyzőköny elegendő lehet?

Előzmény: Lacivill (90156)
Lacivill Creative Commons License 2018.08.26 0 0 90156

Nem, te egy egyedi terméket állitottál elő, a szekrényről kell  darabvizsgálati jegyzökönyv, és "használati útmutató " is.

https://www.villanylap.hu/lapszamok/2013/december/2746-darabvizsgalat

 

Előzmény: GeriSoft07 (90155)
GeriSoft07 Creative Commons License 2018.08.26 0 0 90155

ÉV mérés elég, nem? 

Előzmény: Lacivill (90153)
toriko Creative Commons License 2018.08.26 0 0 90154

Azt jól tudom, hogy csak e-on által "regisztrált" villanyszerelővel lehet a villanyórát kitelepíteni?

Előzmény: Atis57 (90148)
Lacivill Creative Commons License 2018.08.26 0 1 90153

Az első verzióra is kéne 1 jegyzőkönyv meg 2 papir.

Előzmény: GeriSoft07 (90152)
GeriSoft07 Creative Commons License 2018.08.26 0 0 90152

Van valakinek valami hiteles dokumentációja arról, hogy mikortól számít egy elektromos berendezés olyan gyártott berendezésnek, amire kell CE tanúsítvány?

Egy forrásból azt hallom, "minden elektromos berendezésre kell" máshol meg már ködösítenek.

Hol húzódik meg a határ?

 

Példa: 

- bemegyek a boltba, veszek egy FI-relét, 4 kismegszakítót, csengőt, akármiket, mindennek van CE-je, összerakok belőle egy kiselosztót, felszerelem valakinek, kifizeti am unkadíjat, és nem kell nyilván elvinnem és CE minősítést kérni rá

- bemegyek a boltba, veszek egy FI-relét, 4 kismegszakítót, csengőt, akármiket, mindennek van CE-je, összerakok belőle egy kiselosztót, és elkezdem webshopban árulni. Na itt szokták azt mondani, kell rá CE minősítés, mert előállítottam egy új berendezést.

De az első esetben is előállítottam, ott miért nem kell.

 

És erre mindenki csak azt mondja, mert nem kell. Hát kösz, erre nincs valami magyarázatos forrás, mi számít kötelező CE alá, mit jelen a gyártott elektromos berendezés?

Ennyi erővel ha veszek 3-as dugaljakat, meg szerelt dugvillás kábeleket, és elkezdek elosztót gyártani, akkor is kellene CE a gyártott hosszabbítóra?

Mutual Friend Creative Commons License 2018.08.26 0 0 90151
Előzmény: gergerg (90125)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.26 -1 2 90150

"elvezetni a földelést? Ezt nem értem"

 

Minden konnektorba odavezetni egy plusz zöld-sárga vezetéket.

 

"ennyi erővel akkor újra lehetne húzni az összes vezetéket rézre nem?"

 

Ha a falban lévő csövekben vezeted oda, akkor igen. Ha nem a csövekben vezeted oda, akkor sokkal kisebb munka.

 

"Fi relé, azt hová kell feltenni?"

 

Vagy a lakáselosztóba, vagy a villanyóra dobozába (ha van ott hely).

 

"A kötéseket átalakítani Wago-s ra? Kicsit bővebben légyszi."

 

A WAGO cég gyárt olyan rugós kötőelemeket, amelyek a hagyományos kötéseknél jóval megbízhatóbban kötik össze a vezerékeket. Alumínium vezeték esetén speciális pasztát is kell hozzájuk használni.  Google: wago alumínium vezeték

Előzmény: toriko (90140)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.26 0 1 90149

"Kész megoldást amit nem kell programozni én nem láttam erre ."

 

Úgy hívják, hogy "ütemadó" vagy "aszimmetrikus ütemadó".  Logikailag úgy működik, mintha két hagyományos (eltérő idejű) időzítő folyamatosan egymást indítgatná.

Itt van pl egy:

http://www.elkoep.hu/fileadmin/produkty/Elko/CRM-2H/HU/CRM-2H_Hasznalati_leiras.pdf

Előzmény: C20NE (90139)
Atis57 Creative Commons License 2018.08.26 -1 2 90148

Szia!

 Én a mérőhely átalakitást sem húznám évekig.

 EZ az első pont az áramellátásodban. A plombázás miatt általában a leggyengébb is.(nincs karbantartás)

 S mint minden ez is évről-- évre drágul.

  Igy a betűket olvasva , milyen választ adjak?

 Pl; 1911 ben villamositott épület . soha nem lett hozzányúlva --mégsem gyulladt ki!

     A tavaly elkészült épület villamos tűz következtében leégett !

 Valahol a kettő közötti az arány ; de pont hol ?

Előzmény: toriko (90147)
toriko Creative Commons License 2018.08.26 0 0 90147

Tehát mindenféle képen csináltatni kell, mondjuk a kábel cserét+az órát kitelepíteni, vagy ez még húzható pár évig?

Előzmény: Atis57 (90144)
toriko Creative Commons License 2018.08.26 0 0 90146

Pomázi vagyok, esetleg tud valaki ajánlani egy szakit aki megnézi mi a helyzet?

Előzmény: C20NE (90145)
C20NE Creative Commons License 2018.08.26 0 1 90145

Sem a mennyire veszélyes sem a mennyibe fog kerülni kérdésre nem lehet online válaszolni. Mindkettő helyszíni felmérést igényel.

 

Amit erről egy fórumon lehet mondani az a tenyérjóslás szintje!

Előzmény: toriko (90143)
Atis57 Creative Commons License 2018.08.26 0 1 90144

Szia!

 

 A + változat ; Vill. fogy.mérőt  kirakni--szabványositani (új doboz, tetőtartó , vezetékek. ) és az A még hozzá!

 A  változat;  A teljes lakás vezetékezését áthúzatni.+ FI relé.

 B változat ; FI relé és minden konnektorhoz elvinni a védő/földelő vezetőt.+ a nagy fogyasztók (Konyha , Fürdő, Háztartási helység). kicseréltetni a vezetékeket.

 A megmaradó vezetékek kötését is átalakitani WAGO val.

Ezekhez mind villanyszerelő közreműködése kell! s mindegyik egy remek összeg--bár a jó biztositás 2 év alatt megeszi ezt a pénzt!

 

Előzmény: toriko (90140)
toriko Creative Commons License 2018.08.26 0 0 90143

Szia, igen elég tanácstalan vagyok az egésszel kapcsolatosan.

Jelen állapotában mennyire veszélyes ? (Próbálunk figyelni, hogy egyszerre ne terheljük le a rendszert.)

Ha nincs terhelés, akkor is lehet tűz?

Illetve amit ezermester ajánlott, azokat mindenképpen érdemes megcsináltatni, ill ez milyen kőltségel járhat?

Köszi a választ.

Előzmény: C20NE (90142)
C20NE Creative Commons License 2018.08.26 0 0 90142

A kérdéseidből arra következtetek, hogy nem Te fogod csinálni! Milyen információk azok amik valójában segítenének, mert a szakmai részeket nem fogod érteni?

Előzmény: toriko (90140)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.08.26 -1 0 90141

Csak a te sötét agyadban bukott fel hogy váltófeszültség.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (90138)
toriko Creative Commons License 2018.08.26 0 0 90140

elvezetni a földelést? Ezt nem értem...ennyi erővel akkor újra lehetne húzni az összes vezetéket rézre nem?(De lehet én értem rosszul) nem vagyok szaki.

Fi relé, azt hová kell feltenni?

A kötéseket átalakítani Wago-s ra? Kicsit bővebben légyszi.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (90135)
C20NE Creative Commons License 2018.08.26 -1 1 90139

Nem tudom a kérdező mennyire barkácsolós, én ezt egy Ardunio+RTC+Relé modul-lal oldottam meg. Drágább mint egy célmegoldás de kb. bármit meg lehet vele oldani.

 

Mivel lusta vagyok mindent development board-dal oldottam meg egy villanyszerelő dobozba összerakva egy 5V-os telefontöltővel.

 

Kész megoldást amit nem kell programozni én nem láttam erre .

Előzmény: gergerg (90125)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.26 0 0 90138

"24v 10a trafóval megkuldtem egy 4700u elkót es a finder 24v kisrelét."

 

- a kondenzátoros relé késleltetés kizárólag egyenfeszültséggel működik

- a váltófeszültség az elkót akár tönkre is teheti

Előzmény: Mutual Friend (90130)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.26 0 0 90137

"Most hogy rmélhetőleg mindenki kiokoskodta magát, itt a 2000 Ft-os megoldás:"

 

Az eredeti feladat ez: egy kis villanymotor menjen egy másodpercig, néhány óránként.

Tehát itt két időzítésre van szükség:

- egy egy másodpercesre

- és egy több órásra.

Ezek az olcsó analóg időzítők a több órás késleltetést nem képesek megoldani, tehát sajnos csak az általam javasolt "300 Ft-os relé +100 Ft-os kondenzátor" 1 másodperces késleltetést tudja kiváltani.

Előzmény: gergerg (90125)
Szirty__ Creative Commons License 2018.08.26 0 0 90136

 

Ja hogy te kikapcsolás késleltetésről írsz.

Hát úgy valóban ok, elmegy a fesz róla és a relét még  táplálja a kondi egy darabig.

 

De ide ez nem jó. Olyan kell ami bekapcsoláskor azonnal bekapcsol  majd 1-2 mp múlva kikapcsol. Ezt a relé tekercsével sorba kötött kondival lehet megoldani. Egy fordított irányú dióda meg egy ellenállás gondoskodhat a kondi kisütéséről.

 

https://pasteboard.co/HAVHHXm.png

Előzmény: Mutual Friend (90122)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.26 0 0 90135

Én legalább

- minden dugaljba elvezetném a földelést (=életvédelem)

- feltennék egy FI relét (=életvédelem)

- az összes elektromos kötést átalakítanám WAGO-sra (=tűzvédelem)

...és csak ez UTÁN nézném meg, hogy maradt-e pénz pl mosogatógépre (=lustaságvédelem).

Előzmény: toriko (90134)
toriko Creative Commons License 2018.08.26 0 0 90134

Üdv mindenkinek!

 

Szakiktól szeretnék segítséget kérni.

egy régi tornácos házban lakunk, ami régen be lett építve, emiatt a mostani előszobában van a villanyóra, ugye ami régen az udvarnak számított...

Ez az első gondom, (ez mennyire veszélyes)? ráadásul 1.5mm alu vezeték van a mostanra megszokott réz helyett illetve , csak a vizes helyek vannak földelve, (konyha fürdőszoba)

Szóval mint amatőrnek úgy tűnik, hogy ezer sebből vérzik....

Azt tudom, hogy nem a mai eszközökre lettek kiépítve vagyis beépítve, arra szoktunk a családdal ügyelni, hogy a nagy teljesítményű eszközök(mikró mosogatógép mosógép porszívó) ne menjenek egyszerre.

Nehogy leterheljük a rendszert.

Szeretnék tanácsot kérni, hogy mire, mikre kellene még odafigyeljek,mert előre láthatólag jó pár évig még nem fogom tudni kicseréltetni a vezetéket.

A kötéseket érdemes e megnézetni, vagy azt esetleg én is meg tudom nézni, hogy rendben vannak e? Mit kell nézzek?

Köszönöm minden segítséget előre is!

 

üdv, 

Ricsi.

pajaci Creative Commons License 2018.08.26 0 1 90133

Ez unortodox elektronika :-)))))

Előzmény: Mutual Friend (90130)
ksanyi52 Creative Commons License 2018.08.26 0 0 90132

Ezekben jobban megbízok mint a relékben, (beég, beragad). Már meg is rendeltem a csőtermosztátokat. Még egyszer köszi a tippet.

Előzmény: Törölt nick (90129)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.08.25 0 0 90131
Előzmény: Mutual Friend (90130)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.08.25 0 0 90130

Semmi gond a fizikával. Elő tudtam állitani hogy ne működjön hanem csak szikrázzon. :)

 

24v 10a trafóval megkuldtem egy 4700u elkót es a finder 24v kisrelét.

 

Várató volt hogy meg se kottyan neki. :) De ha sokkal kisebb a táp kapacitása akkor a szekunder fesz leesik a terheléstől es később töltődik fel. Tényleg egyszerűbb egy időzitő bontó erintkezőjére ratenni a kimenetet es beállítani 1-2 mpre.

Előzmény: Szirty__ (90128)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!