Keresés

Részletes keresés

ksanci Creative Commons License 2018.09.01 0 0 90397

Nekem olyasmi is rémlik, hogy az is számít, magánszemély vagy közület. Magánszemélyként akkor sem kaphatsz egy fázison 32A-nél többet, ha karvastagságú az összes vezetéked.

De ez csak rémlik, lehet, hogy hülyeség.

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (90396)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.09.01 -1 0 90396

"seélytelen, el fogják utasítani 1 fázison. Ha jól emlékszem asszimetriára hivatkozva. "

 

Ahol 3 fázis van, ott sem egyenlően oszlik el a terhelés a három fázison, többnyire igen durva a házon belüli aszimmetria, sőt, van, amikor egy (vagy két) fázison egyáltalán nincs semmi terhelés (olyat is láttam, hogy az egyik fázisra nem is volt semmi rákötve sem :). Minden utcasarki trafón van száz ilyen durván aszimmetrikus ház, ez vajon miért nem izgatja az áramszolgáltatót?  Mindenki tudja a választ: az egyes házak saját aszimmetriái a nagy számok törvénye alapján átlagolják/kioltják egymást, ezért a trafó terhelése nagyjából egyenletes lesz mindhárom fázison.

Elmondhatjuk, hogy a három fázisú házak az idő nagy részében külön-külön annyira szimmetrikusan terhelik a hálózatot, hogy ha minden ház betápja egy fázisú lenne, az szerintem az esetek többségében alig változtatna a helyzeten akkor is, ha véletlenszerűen választanánk ki, hogy az utcában melyik ház melyik fázisra kerül a háromból.

Persze az az igazi, ha nem a véletlenre bízzuk, hogy mennyire egyenletes a trafó terhelése (és a feszültségesés), ezért az utcában az utcán a házakat végig egyenletesen váltakozva kellene más-más fázisra kötni, ami extra odafigyelést igényelne a bekötést végzők részéről. Na szerintem csupán ezt az extra odafigyelést próbálják megúszni, kizárólag ezért megy ez a nagy mellébeszélés / lerázás, amikor valaki 1 x sok ampert két.

Előzmény: kiggyo (90389)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.09.01 -1 0 90395

"írásban válaszoltak hogy keressek regszerelőt, aki a hálózat ismeretében válaszol."

 

Ügyes megoldás a részükről: írásban megpróbál lerázni és lepasszol valakinek, aki viszont nem fog veled írásban kommunikálni, mert őneki viszont nem kötelessége :))))

Igazad van, ezt a témát ne erőltessük tovább.

 

Előzmény: Törölt nick (90387)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.09.01 -1 0 90394

"A fél házat at kell húzni a megnövekedett arámok miatt."

 

Ahol minden áramkörnek saját nullvezetője van, ott mit kell áthúzni?

Előzmény: Mutual Friend (90392)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.09.01 -1 0 90393

"hogy neked érthetetlen a fix bekötés."

 

A hivatalos szövegekben tudtommal azt jelenti, hogy segédeszköz szükséges a berendezés hálózatról leválasztásához.

 

Érdekes kérdés, hogy lehet-e fix bekötésnek tekinteni azt, amikor pl kézzel nyitható WAGO-val vannak összekötve a vezetékek egy olyan dobozban, aminek a teteje szintén kézzel nyitható.

Mert ebben a fórumban is vannak olyan emberek, akik szerint ez a megoldás tilos pl vezérelt áramra kötött bojler bekötésénél, mert a szabály egyértelműen kötelezővé teszi a segédeszközt.

Előzmény: ötfelezős (90390)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.09.01 -1 0 90392

HA nem használ 3 fázisú eszközöket és a szolgáltató bele menne az 1*50A betápba akkor lenne benne logika.

 

De mivel esélye nincs hogy aláírják szerintetek akkor faszsag kategória.

 

A fél házat at kell húzni a megnövekedett arámok miatt.

A szerelvényeket cserélni kell izmosabbra.

 

Amit nyer vele a tulaj hogy nem kell szarakodni a fazisok közötti kombinálással.

Előzmény: cosomega (90334)
Mutual Friend Creative Commons License 2018.09.01 0 0 90391

De ö nem az es közelében sincs ennek a dolognak.

Előzmény: ötfelezős (90390)
ötfelezős Creative Commons License 2018.08.31 0 0 90390

És eljutottunk megint oda, hogy neked érthetetlen a fix bekötés.

De minden villanyszerelőnek világos.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (90386)
kiggyo Creative Commons License 2018.08.31 0 2 90389

DÉMÁSZ területen pontosan így járt a kollégám, a regisztrált szerelők beszélték le róla hogy esélytelen, el fogják utasítani 1 fázison. Ha jól emlékszem asszimetriára hivatkozva. 

Így 3 fázis lett. 

De majd mekkelek köttet be magának 1x50A-t és beszámol hogy sikerült.

Előzmény: Törölt nick (90387)
ötfelezős Creative Commons License 2018.08.31 -1 0 90388

Ez annyira jellemző a Kárpát-medencében élő népre, javaslok egy adatgyűjtést, és nem javaslok egy felesleges ha... de... és... feltételezésrendszeren filózást információ hiányában, erre 9 napja nem jön adat (miközben azt vártam, fél óra múlva, de legkésőbb másnap reggel sorolod az értékeket), de rögtön rákérdezel a lehetséges variációkra. :D

Előzmény: .:NRW:. (90064)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.31 0 0 90387

Ööö nincs találgatás.

Mondom írtam az eon-nak hogy a saját szabályzatuk szerint mi a max egy fázison, írásban válaszoltak hogy keressek regszerelőt, aki a hálózat ismeretében válaszol.

Beszéltem több regszerelővel akik állítják, hogy adtak már be igénylést az eonnak 1f 32A felett, és azt automatikusan elutasították, mindegy milyen a hálózat.

De ezen a ponton be is fejezem a társalgást, nem tudok újabbat mondani, amit ismételgetek az meg nem megy át.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (90385)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.31 0 0 90386

Azt mondjuk még megvizsgálhatnánk, hogy ezen szabványban mit jelet az, hogy "main circuit".

Mert lehet, hogy egy mindössze 3 db konnektort vagy pár lámpát tartalmazó áramkör az nem "main circuit", így ez a bekezdés nem rájuk vonatkozik, hanem mondjuk csak a lakás-elosztók előtti szakaszokra (főbetáp? fővezeték?).

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (90384)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.31 0 0 90385

"Nem hiszem hogy indokolniuk kell bármit, elég ha a saját belső szabályzatára hivatkoznak. "

 

Ara is van orvosság, de ennyire ne menjünk bele a találgatásba, meg kell várni a hivatalos választ.

Előzmény: Törölt nick (90381)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.31 0 1 90384

Volt ott valami kivétel,  de most jobban megnéztem, és igazad van: a nullvezető csak akkor lehet közös, ha az a több áramkör egyúttal több fázis is és amely közös nullához tartozó fázisvezetőknek közösítve kell hogy legyen a leválasztó kismegszakítójuk (pl legyen összekötve a fülük: bármelyik lecsap, akkor a többi is lecsap).

Mégiscsak van valami előnye a három fázisnak: csak így lehet spórolni a nullvezetők számával :) minden egyéb esetben esetben ahány fázisvezető megy ki az elosztóból, mindegyik mellé kell vinni egy saját külön nullvezetőt is.

Köszönöm a segítséget.

 

The  use  of  a  common  neutral  conductor  for  several  main  circuits  is  not  permitted.  However,  single-phase  a.c.  final  circuits  may  be  formed  from  one  line  conductor  and  the  neutral conductor of one multi-phase a.c. circuit with only one neutral conductor provided that the  arrangement  of  the  circuits  remains  recognizable.  This  multi-phase  circuit  shall  be  isolated   by   means   of   an   isolating   device   ccording   to   536.2.2   which   isolates   all   live   conductors.

Előzmény: ötfelezős (90383)
ötfelezős Creative Commons License 2018.08.31 0 0 90383

Már 20 napja volt.

89554.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (90380)
C20NE Creative Commons License 2018.08.31 0 0 90382
Előzmény: .:NRW:. (90353)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.31 0 0 90381

Nem hiszem hogy indokolniuk kell bármit, elég ha a saját belső szabályzatára hivatkoznak. 

Ha nagyon erősködsz talán leírják hogy kerülendő a hálózat aszimetrikus terhelése, vagy hasonló gumiszabályt, de attól még nem lesz áram a házban.

Az egy dolog hogy szerinted bűzlik-e, de megér mondjuk két évet az életedből hogy legyen 1x50A-ed? És ötöt?

Mert még az is lehet hogy egyszer igazad lesz, de addig gyertyafény.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (90378)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.31 -1 0 90380

"De tiltja, de már beírtam a szabványpontot szerintem."

 

Ezt a leválasztásost valóban többször is írtad (a berendezéseknek leválaszthatóaknak kell lennie), de ennek szerintem semmi köze ahhoz, hogy lehet-e az áramköröknek közös nulla gerince.

Más idevonatkozó szabvány idézetre pedig nem emlékszem.

Előzmény: ötfelezős (90374)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.31 -1 0 90379

"Lassan tényleg beadok egy ELMŰ kérvényt, hogy kiderüljön, adnak e 1x50A-t :)"

 

Először kérdezd azt meg írásban, hogy abban az utcában van-e hálózati kapacitás 3x50 A igénylésére

és ne fogadj el szóbeli választ akár van, akár nincs.

És ha azt írták, hogy van kapacitás, akkor igényelj írásban 1x50 ampert.

Előzmény: még1MbR (90375)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.31 -1 0 90378

A "visszadobták" nem hivatalos jogi kifejezés :)

ha elutasították a kérvényt, akkor az szintén írásban kellett hogy történjen (ha nem hagyta magát szóban lerázni az ügyfél) és akkor abban az írásban kell lennie egy indoklásnak is, hogy miért történt az elutasítás (ha nincs, semmi indoklás, az bűzlik). Na ezen indoklás az érdekes most.

Előzmény: Törölt nick (90377)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.31 0 0 90377

Az érdeklődés írásban történt, azt írták keresek regisztrált szerelőt, majd ő meg tudja mondani.

Kérdeztem többet is, azt mondták próbálták már, rendesen megírták a kérvényt, de azonnal visszadobták.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (90373)
sámli_ Creative Commons License 2018.08.31 0 0 90376

Nem kötelező 3x16A. Kérhetsz 10+10+16A-t is, akkor csak 4A után fizetsz.

Előzmény: még1MbR (90375)
még1MbR Creative Commons License 2018.08.31 0 0 90375

Lassan tényleg beadok egy ELMŰ kérvényt, hogy kiderüljön, adnak e 1x50A-t :)

Szabványos a mérőhelyem,  32A 1F, 32A B tarifa.

A Műsz. Gazd. Táj. nem kerül pénzbe úgy emlékszem, csak ha meg is valósul a dolog.

 

És nem, nem akartam 3 fázist, hiába tukmálták. Felesleges számomra.

Mosógép+mosogatógép+sütő simán mehet együtt ezen, a 3x16A esetén meg fizessem a +16A árát feleslegesen.

 

ötfelezős Creative Commons License 2018.08.31 0 0 90374

De tiltja, de már beírtam a szabványpontot szerintem.

 

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (90283)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.31 0 0 90373

Lehet, hogy már az érdeklődés sem telefonon történt bátortalanul, hogy Micike a "hármas számú szokásos mondat" felolvasásával gyorsan lerázhassa a nem szokásos (nem rutinból megoldható) dolgot kérő kedves érdeklődőt ;)

Előzmény: Törölt nick (90372)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.31 0 0 90372

Kérdezd meg tőle hogy hogyan sikerült.

Több helyről is az az infó jött, hogy indoklás nélkül azonnal visszadobnak minden bővítési igényt ami 1f 32A felett van.

Lehet, hogy hosszas procedúrával egyedi elbírálással, többszöri fellebezéssel keresztül lehet vinni, de annyit meg pont nem ér az egész.

Mert 3x25-öt pl. kérdés nélkül adnak.

Előzmény: Atis57 (90370)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.31 0 0 90371

"Idézz be ide egy olyan hozzászólást, ahol egy átlagos fogasztó arról panaszkodik, hogy állandóan leold nála a kismegszakító"

 

Akinek van annyi esze, hogy itt kérdezzen meg valamit, annak ez már nem kérdés. Azt sem szokták itt megkérdezni soha, hogy hogyan kell a villanyt felkapcsolni, pedig az is a fórum témájába vág.

Előzmény: cosomega (90366)
Atis57 Creative Commons License 2018.08.31 0 0 90370

Szia!

 Nem is oly régen láttam ilyen" amerikai stilusú  puccos úri háznál " 63A  és  100A-s kismegszakitót , a fogy mérő alatt .Elmű-ÉMÁSZ terület .

 Ráadásul 1F volt!

Előzmény: Törölt nick (90367)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.31 0 0 90369

Hasonló a történet, csak itt egy zónavezérlő kapcsolgatja ugyanazt az egy szivattyút, de ez nem oszt nem szoroz a végeredmény szempontjából.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (90368)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.08.31 0 0 90368

Ilyet már én is csináltam: két lakásos családi ház fűtésköltség-elosztása úgy törtét, hogy a két szobatermosztát kapcsolgatott két keringető szivattyút és a gázszámla a két szivattyú üzemóra-száma arányában lett szétosztva (a melegvíz és a főzés nem gázról ment).

Ebben az esetben valóban jobb, ha nincs nullázási lehetőség, a két számláló közös terülten legyen, hogy bárki bármikor leolvashassa / lefényképezhesse az aktuális állásokat. Ha vita várható, akkor a két számlálót építsd be egy dobozba, amit plombálj le :)

Előzmény: Törölt nick (90364)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!