Keresés

Részletes keresés

laarifaari Creative Commons License 2005.11.17 0 0 2806

Kedves MIHI !

Ráutaló magatartásod alapján Te már birtokolod ezt a DVD - t : írkálj róla , - ide , nekünk .

 

rumci Creative Commons License 2005.11.17 0 0 2805
n+1
Előzmény: hodográf (2804)
hodográf Creative Commons License 2005.11.17 0 0 2804
Még sajnos nem :(( De már nagyon szeretném! És tényleg jó lenne valami vélemény róla!
Előzmény: laarifaari (2803)
laarifaari Creative Commons License 2005.11.17 0 0 2803
Látta - e , hallotta - e már valaki a DVD - t ?
laarifaari Creative Commons License 2005.11.17 0 0 2802

Bizakodjunk , hogy az árban is tévedtek , valamelyik dupla DVD árát másolták át az ajánlatukba .

Előzmény: Dotis (2799)
Peppers Creative Commons License 2005.11.17 0 0 2801
:(
Előzmény: Dotis (2799)
ataman Creative Commons License 2005.11.17 0 0 2800

Itt van:

http://zoran.euroweb.hu/indexx.php?pagetype=diszkografia.php&id=47

Zorán - Koncert a Budapest Spotarénában 2005


Adj valamit!
A körben
Szabadon jó
Az ünnep
Édes évek
Mi fáj?
Fehér sziklák
Kócos ördögök
True Love
A nő
Üres bölcsőt ringat a Hold fénye
Libertango
Záróra
A szerelemnek múlnia kell
Szép Júlia
A színfalak mögött
Lövölde tér
Kék asszony
Ha hinnél valamiben
Valaki mondja meg
De nincs béke (Sed non est pax)
Kell ott fenn egy ország
Sohase higgyetek a szemeteknek
Mi kéne még?
Apám hitte
Egészen egyszerű dal
Boldog idő
Buona Sera
Jump, Jive, An’ Wail

 
Extrák:
• Záróra Toulouse-Lautrec festményeivel (hang: eredeti stúdiófelvétel)
• Fotómontázs a négy Metro-dalra (hang: Aréna-koncert)
• Dalszövegek megjelenítése
Dotis Creative Commons License 2005.11.17 0 0 2799
Sajnos nem, lásd a Zorán-weboldalt. Az alábbi link alatt megjelent lista a koncerten elhangzott dalokat tartalmazza (simán kimásolták a hivatalos oldalról).
Előzmény: Peppers (2798)
Peppers Creative Commons License 2005.11.17 0 0 2798
Máshol és A part, igen, igen!!! :)))
Előzmény: The Rambler (2797)
The Rambler Creative Commons License 2005.11.16 0 0 2797
laari, itt egy link
Előzmény: laarifaari (2796)
laarifaari Creative Commons License 2005.11.16 0 0 2796

Mesélj , - ha már láttad !

Miben több/kevesebb/más , mint a koncert ? 

Kérlek , ne fogd vissza magad : előbb - utóbb döntenem kell , megveszem - e ?

Előzmény: MIHI (2792)
The Rambler Creative Commons License 2005.11.15 0 0 2795
jó köszi, én még kivárok, hátha lesz dedikálás és ott eleve picit olcsóbban osztják majd.
Előzmény: MIHI (2794)
MIHI Creative Commons License 2005.11.15 0 0 2794
West End Média Markt és talán 4390,-
Előzmény: The Rambler (2793)
The Rambler Creative Commons License 2005.11.15 0 0 2793
komoly? hol?
mennyi?
Előzmény: MIHI (2792)
MIHI Creative Commons License 2005.11.15 0 0 2792
FYI
ma láttam először a DVD-t boltban, még nem tudtam megnézni, de vannak extrák is (a festmények, és fotó montázs), és feliratot is ígérnek, aminek örülök, hogy végre kihasználják a média adottságait
The Rambler Creative Commons License 2005.11.07 0 0 2791
nembaj, mint írtam érettségi óta nem nyelvtanoztam ennyit, szóval nem mondanám haszontalan dolognak :)
Előzmény: Peppers (2787)
rumci Creative Commons License 2005.11.07 0 0 2790
Benned mindig lehet bízni. :-))
Előzmény: Lappantyú (2789)
Lappantyú Creative Commons License 2005.11.07 0 0 2789
nekem viszont igen tetszett. :-)
Előzmény: Peppers (2787)
rumci Creative Commons License 2005.11.07 0 0 2788
Nem tudom, de lehet, hogy túlteng bennem az elhivatottság.
Előzmény: Peppers (2787)
Peppers Creative Commons License 2005.11.07 0 0 2787

Te rumci, nem gondolod, hogy a szegény "nyelvtanból felmentett" Ramblerre jól ráijesztettél az imént publikált kismonográfiáddal? :))

Előzmény: rumci (2784)
rumci Creative Commons License 2005.11.07 0 0 2786
„kimondva a 'miért' legtöbbször 'mért', de leírni mindig 'miért'-et írok”
Akkor ebben megegyezhetünk. ;-))
Előzmény: The Rambler (2785)
The Rambler Creative Commons License 2005.11.07 0 0 2785
én tőzsgyökeres budapesti vagyok, lakótelepi ált. iskolába jártam, és szüleim szerint is nemigazán volt az iskola helyzete magaslatán.(oktatás meg végképp)
de igaz, kimondva a 'miért' legtöbbször 'mért', de leírni mindig 'miért'-et írok. (mármint a kérdőszót)


Előzmény: rumci (2784)
rumci Creative Commons License 2005.11.07 0 0 2784
„nem kaptam Tőled emailt”
Nem is neked írtam.

„nyelvtan tanár vagy?”
Afféle.

„Szóval, én sose mondok a 'miért' helyett 'mért'-et”
Ezek azok a mondatok, amelyeket a legjobb szándékuk esetén se szabad elhinni. Az ember ugyanis sokszor azt hiszi, hogy azt mondja, amit leír, pedig nagyon mást. Szinte biztos vagyok benne, hogy mondasz mért-et – valószínűleg jóval többször, mint miért-et –, csak magad sem tudsz róla. Ne érts félre, nem hülyének nézlek, ebbe a hibába olyan nyelvészek is rendszeresen beleesnek, akik tisztában vannak e jelenséggel. (Bár nem tagadom, az egy kicsit elbizonytalanít, hogy azt írtad, először hallás után tűnt fel a dolog. Megkérdezhetem, hová való vagy?)

„az érettségi után nem nyelvtanozok többet”
No, ez is jól mutatja, hogy a közoktatásbeli nyelvészeti oktatás katasztrófa, csőd. És hát ez nekem szívfájdalom.
Előzmény: The Rambler (2783)
The Rambler Creative Commons License 2005.11.07 0 0 2783
rumci, nem kaptam Tőled emailt.De látom jól kieresztetted magadból. (egyébként elolvastam) Izé, nyelvtan tanár vagy? :)

Szóval, én sose mondok a 'miért' helyett 'mért'-et mert nekem 'mért' maximum feszültség v. volt v. hőmérséklet lehet.

Részemről lezárva, az érettségi után nem nyelvtanozok többet :)

Előzmény: rumci (2782)
rumci Creative Commons License 2005.11.07 0 0 2782
OFF
Csak hát a helyesírási szótár nem a nyelvről szól, hanem az írásról. Azaz, nem arról, hogy mit írunk le, mert azt az anyanyelvi és kommunikációs kompetenciánk alapján tesszük, hanem azt, hogy hogyan. Ha létezik – márpedig létezik – mért és miért szó is, akkor a helyesírás egyszerűen nem tehet mást, mint tudomásul veszi ezt. (Mivel nincs végtelen méretű helyesírási szótár, ezért nyilván hiányzik belőle egy csomó szó, azaz attól, hogy egy szó nincs benne egyetlen helyesírási szótárban sem, még nem kell, hogy ellentmondjon a helyesírásnak.) Az már helyesírási kérdés, hogy a [mijért] hangalakú szót miért, mijért vagy milyért alakban írjuk le, arról autentikus módon tájékoztat a helyesírási szótár.

Egyébként természetesen nem teljesen egyenrangú a miért és a mért szó.
Egyrészt van köztük stiláris különbség is – legalábbbis az én nyelvi tudatomban. A miért írásban semlegesebb, a mért pedig beszédben. (Mondhatjuk, hogy a mért írásban korlátozottabb használatú.) Magyarán hivatalos vagy tudományos szövegben nem írnám le a mért alakot, baráti társalgásban viszont kifejezetten modorosnak tűnne a miért. Mivel a művészi nyelvhasználat stilárisan mindenevő, ezért versben, dalszövegben mindkettő elképzelhető.
Másrészt – és azt hiszem, ez az izgalmasabb – nem is ugyanaz a jelentése a két szóalaknak. A miért jelentését ugyanis csupán részben fedi le a mért. Arra a kérdésre, hogy Mért mentél le a boltba? csak az a választípus lehetséges, hogy Azért, mert éhes voltam; Csak nézelődni; stb. A Miért mentél le a boltba? kérdésre a fentieken kívül a Kenyérért; Gumicukorért; stb. is jó válasz lehet. Sőt a beszélt nyelvben igazából csak ez az utóbbi jöhet szóba. Azaz mintha kezdene szétválni a két szó jelentéstartománya.
Ez a különbség arra utal, hogy a miért1 ’mért’ szóban a a morfémahatár eltűnt, azaz már nem lehet felbontani mi+ért elemekre – emögött nyilván az éll, hogy
határozószói névmássá vált, megszűnt ragos főnévi névmás lenni.
Ez a grammatikalizációs eredetű fonetikai-fonológiai erodáció odáig ment, hogy a mért (egyébként a mert kötőszó is ebből származik) tovább rövidült, mér és mé alakig is eljutva. A mé-t valószínűleg gyorsbeszéd-folyamatok hozzák létre, de azt, hogy a mér alak már a magyarul beszélők jelentős részének a mentális lexikonjában is jelen van, bebizonyította már Nádasdy Ádám. A bizonyítás lényege az, hogy erősen/túlzottan gondozott beszéd létrehozásának nem lehet bemenete gyorsbeszéd-folyamat eredménye. Viszont létezik a mérö forma. A szó végi, mássalhangzót követő ö (azaz svá) ejtése tipikusan az erősen gondozott beszédre jellemző, azaz ha valaki ilyet mond, annak a mentális lexikonában a mér alak is előfordul, sőt nincs megjelölve, mint formális szituációban nem használható (vö. pl. burgonya).
Ugyanakkor az is tény, hogy a mér névmás írásban teljessággel szokatlan, így természetesen nem fordul elő helyesírási szótárakban. Ennek ellenére költői szövegben adott esetben helyénvaló lehet (bár mivel sem szótagszámban, sem szótaghosszúságban nincs különbség a mér és a mért között, még kisebb a motiváció a használatára, jobbára stiláris vagy rímelésbeli okokra kell gondolni), néhány példa a magyar lírából (néhol persze kiaposztrófolva, de ez már megint nem nyelvi, hanem helyesírási kérdés):
Szemeid mér vannak elöntve, Mint a bodrogi lap, melyet Tice árja megöntöz? (Vörösmarty Mihály); Szép úrfiak! immár e puszta halom, E kopja tövén nincs mér' zengeni többet: Jertek velem, ottlenn áll nagy vigalom, Odalenn vár mézizü sörbet (Arany János); – Nagy a harmat, esik egyre – Csak az isten tudja, mér’ rí (uő); Nincs mér’ sietni, jó uram (uő); Mit beszéltek annyit, ti susogó lombok? Miér’ búgtok össze, ti páros galambok? Hab, hab után, mér’ futsz örök vágyódással?... (uő); Minden este bánva bánják, Hogy e vadat mér’ kivánják (uő); Mér’ nem maradt magának (Reviczky Gyula); Ha nyitva áll az ég, a gazdag, Mér csüggjön csilló porszemen? (Komjáthy Jenő); A magyar nő nem tudja, mér született, hogy miért kell oly sokáig élnie (Móricz Zsigmond); mér adta, ontotta, rám, ingyen volt sok javát (uő); Mér sajnálnám uram?! (uő); Mér tudna jobban emlékezni nálad? (Kaffka Margit); Ajkam minden lélekzete téged hí és téged vár – a szíved mér’ oly kegyetlen s mért oly forró az imám?! (Somlyó Zoltán); Mért nem maradtam szűz öledben, Szent semmiség, mér nem maradtam én még (Juhász Gyula); Száz kísértet ront az éjnek. Mér jön erre, mér, a sejtelmes éjszakán a szent, selymes éjszakán négy nehéz szekér? (Kosztolányi Dezső); Mondd, mér kuksol mégis puttonyodba gond, mér áztatja zöldes, lomha bajszod vér? (uő); Sápadt fejéből csörgedez a vér – ki tudja, mér? – bámulja őt a vén Göncölszekér (uő); Látva ezt elámult atyja, vidoran-búsan kutatja, mér tesz így magzatja, mér? (uő); a vőlegény mér hányja a keresztet (uő); [A lánynak] egy csúf napon, ki tudja, mér, sok éve ennek, apját-anyját agyonütötték (uő); nem tudjuk meg, Hogy Mezei Direktor mér lett? (Tóth Árpád); átkozott kezed A tüskerácsra mér' teszed? (Reményik Sándor).
Az egyik aranyi példa azért is jó, mert példát ad egy másik változatra a mit-re. Hogy ez csak jelentésben azonos (és a mi+t a valódi történeti felbontása), vagy a miért kiejtésbeli egyszerűsödése, arról vita van a szakirodalomban.

Ha még folytatni akarjuk, úgy vélem, jobb lenne, ha átmennénk a Magyarulez valamelyik topikjába…
ON
Előzmény: The Rambler (2780)
rumci Creative Commons License 2005.11.07 0 0 2781
Hogy ne itt offoljunk, mél ment.
Előzmény: hodográf (2779)
The Rambler Creative Commons License 2005.11.06 0 0 2780

megnéztem a helyesírási szótárban, és egyaránt szerepel a mért, és a miért is.

 

Előzmény: rumci (2778)
hodográf Creative Commons License 2005.11.06 0 0 2779
Söt, még annál is OFF--abb:))) hogy tetszett a mai este?
Előzmény: rumci (2778)
rumci Creative Commons License 2005.11.06 0 0 2778
Bocs, kezd nagyon off lenni. De nem bírom megállni.
Újfent kérdezni tudok: egy magyar anyanyelvű a saját elméjén (= anyanyelvi kompetenciáján) kívül hol tudna utánanézni, hogy egy nyelvi alakulat megfelel-e a nyelv szabályainak, a nyelvhasználat szokásainak?
Előzmény: The Rambler (2777)
The Rambler Creative Commons License 2005.11.06 0 0 2777
utánnanéztem, a Mért-et ugyanúgy használják mint a 'Miért'-et. Hümm.
Más: a honlapon fennt vannak a Műpás koncert képei. Gyönyörűszépek.
Előzmény: rumci (2776)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!